Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εγώ στην Πειραιώς μόνο πιστωτική έχω και είναι χωρίς συνδρομή

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου

 

Πιστωτική χωρίς συνδρομή πως το έχεις κάνει αυτό για πες μας, έχεις μισθοδοσία στη Πειραιώς;

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική χωρίς συνδρομή πως το έχεις κάνει αυτό για πες μας, έχεις μισθοδοσία στη Πειραιώς;

 

τιποτα δεν εχω, επισης μου βγαλανε και e-banking και αυτο δωρεαν ,η καρτα ηταν πρωην Κυπρου ,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω μια πιστωτικη καρτα της Πειραιώς και σήμερα μου ηρθε ο λογαριασμός με 29 ευρω χρέωση συνδρομής:mad: Πιστευω οτι ειναι απαράδεκτο σε τοσο δύσκολους καιρούς να πληρωνουμε συνδρομή για πιστωτική κάρτα και μάλιστα τόσο υψηλή, υπαρχει καποιος τροπος να καταφερω να μην μου χρεωνουν συνδρομη;

Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου παράλογος απο τη στιγμή που εχω αλλες τρεις πιστωτικές καρτες και δεν πληρώνω σε ΚΑΜΙΑ συνδρομή, μάλιστα την μια δεν την χρησιμοποιώ καθόλου και παρόλα αυτά δεν με χρεώνουν συνδρομή, επίσης η καρτα της Πειραιως χρησιμοποιείται οπότε τα περι τζίρου πανε περίπατο:rolleyes:

Μπορείς να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας,ώστε να ελεγχθεί απο το προφίλ της κάρτας σου,αν η κάρτα έχει ετήσια συνδρομή και ποια ένδειξη εμφανίζει η αίτηση/πηγή της κάρτας.Στην περίπτωση που έχει δωρεάν συνδρομή για πάντα (αιτήσεις που αφορούσαν προηγούμενα χρόνια κυρίως) ή για οποιοδήποτε λόγο δεν έπρεπε να χρεωθεί (ενεργό πακέτο μισθοδοσίας),πολύ απλά θα σου επιστραφεί,διαφορετικά αν η κάρτα σου είναι με συνδρομή,θα ζητήσεις να καταχωρηθεί αίτημα ελέγχου ακύρωσης της συνδρομής(ακόμα και αν σε ενημερώσει η/ο υπάλληλος ότι δεν θα έχει θετικό αποτέλεσμα).Θα ελεγχθεί στη συνέχεια το ύψος των συναλλαγών σου,αν έχεις καλύψει έστω ένα 80% του ποσού που ορίζει ως ετήσιο όριο τζίρου θα στην ακυρώσει,διαφορετικά θα ελέγξει αν έχεις χρεωθεί ένα συγκεκριμένο ποσό τόκων κεφαλαίου-αν αφήνεις- (Αυτα τα 2 παραπάνω θα υπολογιστούν απο την ημερομηνία γενεθλιων της κάρτας σου και αφορούν περίπτωσεις αυτόματης κανονικά ακύρωσης απο το σύστημα σε ετήσια βάση).Αν δεν επαρκούν αυτά,μπορεί επίσης μια συνδρομή να ακυρωθεί κατ εξάιρεση και για λόγους καλής συνεργασίας.

Επιπλέον αν υπάρχει κάρτα που δεν παρουσιάζει καμια κίνηση για μεγάλο χρονικό διάστημα,μπορεί να ακυρωθεί λόγω μη χρήσης ή να μειωθεί (σχεδόν να μηδενιστεί) το πιστωτικό της όριο (Ανάλογα με την πολιτική κάθε τράπεζας)

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν εχω, επισης μου βγαλανε και e-banking και αυτο δωρεαν ,η καρτα ηταν πρωην Κυπρου ,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο

 

Έχει συνδρομή πρόσεχε μην την πατήσεις, ρώτησε τους, απλά είχε παλιά όριο αν θυμάμαι καλά 600 ευρώ χωρίς συνδρομή και τώρα έχει πάει στα 2000

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ηταν πρωην Κυπρου ,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο

 

Παίζει ρόλο. Σε ερώτηση που είχα κάνει για αυτό το θέμα, μου είχαν πει ότι ισχύει και θα συνεχίσει να ισχύει ό,τι προβλέπει η σύμβαση που αρχικά είχα υπογράψει με την ΑΤΕBank (οι πιστωτικές μου είχαν εκδοθεί από την ΑΤΕ πριν πολλά χρόνια). Μέχρι σήμερα δεν έχω χρεωθεί συνδρομή παρά το ότι έχουν γυρίσει οι κάρτες πλέον στην Πειραιώς.

 

Υ.Γ. Πριν 2 μήνες δε, "γύρισε" και η τελευταία (VISA) η οποία εκδόθηκε πλέον με τα λογότυπα της Πειραιώς και ενώ στον προηγούμενο λογαριασμό είδα για 1η φορά αυξημένη ελάχιστη καταβολή (5%), στον αμέσως επόμενο λογαριασμό είδα την ελ. καταβολή να επανέρχεται στο 3% που είχα με την ΑΤΕ όλα αυτά τα χρόνια. Προφανώς τους διέφυγε για 1 μήνα και μετά εντόπισαν ότι έχω διαφορετική σύμβαση και το διόρθωσαν.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια πηγα να πληρωσω τον λογαριασμο μου στην cosmοτε με την καρτα της Revolut (Mastercard) και δεν δεχοτανε το pin, μου ελεγε λαθος pin ενω ητανε σωστο.

Πηρα τηλεφωνο στην cosmote μηπως ξερουν κατι γι αυτο και μου ειπαν οτι πρεπει να την κανω verified 3-D secure κατι τετοιο.

Online κανω κανονικα αγορες αλλα μολις εβαλα την καρτα στο μηχανημα δεν την δεχοτανε. Ξερετε κατι γι αυτο?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα να πληρωσω τον λογαριασμο μου στην cosmοτε με την καρτα της Revolut (Mastercard) και δεν δεχοτανε το pin, μου ελεγε λαθος pin ενω ητανε σωστο.

Πηρα τηλεφωνο στην cosmote μηπως ξερουν κατι γι αυτο και μου ειπαν οτι πρεπει να την κανω verified 3-D secure κατι τετοιο.

Online κανω κανονικα αγορες αλλα μολις εβαλα την καρτα στο μηχανημα δεν την δεχοτανε. Ξερετε κατι γι αυτο?

 

Πανε στο app πάνε στο my card πάτα show pin και δες άμα το pin που πατάς είναι το ίδιο με αυτό που γράφει στην εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Πανε στο app πάνε στο my card πάτα show pin και δες άμα το pin που πατάς είναι το ίδιο με αυτό που γράφει στην εφαρμογη.

Το εκανα εκει επι τοπου, ναι ειναι το ιδιο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα εκει επι τοπου, ναι ειναι το ιδιο.

 

Αφού είναι το ίδιο δεν πρέπει να έχει θέμα, αλλά:

Έχεις αλλάξει το PIN από το αρχικό και εάν ναι, την έχεις βάλει ποτέ σε κάποιο ATM? Εάν το έχεις αλλάξει και δεν την έχεις βάλει σε ATM, κάνε το.

Link to comment
Share on other sites

Επιταγη (ημερας) τριτου απο μια τραπεζα μπορει να κατατεθει κατευθειαν (και να φανει) σε τραπεζικο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα? Ποιος θα φαινεται οτι ειναι ο καταθετης?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω μια πιστωτικη πειραιως και( αν κανω μια αγορα 400ευρω) σε 8 ατοκες δοσεις των 50 ευρω και δεν ειναι συνδεμενη απο λογαριασμο να περνει τις δοσεις.1)Γινεται να πληρωνεται με i-bank που εχω να μην τρεχω στην τραπεζα.2)ποιος ειναι καλυτερος τροπος να πληρωνω την πιστωτικη ασφαλεστερος γιατι σκοπευω να ψωνιζω και απο το ιντερνετ να ειναι συνδεμενος με λογαριασμο η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Επιταγη (ημερας) τριτου απο μια τραπεζα μπορει να κατατεθει κατευθειαν (και να φανει) σε τραπεζικο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα? Ποιος θα φαινεται οτι ειναι ο καταθετης?

 

Λίγο δύσκολη η ερώτηση, να θεωρήσω ότι η επιταγή είναι έκδοσης π.χ αλφα μπανκ και ο λογαριασμός που γίνεται η κατάθέση πάλι της αλφα μπανκ? (Αυτό κατάλαβα εκει που λές ίδια τράπεζα)

Αν είναι έτσι τότε δεν μπορείς να κάνεις κατάθεση της επιταγής,παρά μόνο το προιόν της.

Δηλαδή αν έχει χρήματα ο λαγαριασμός τα εισπράτεις και τα κάνεις κατάθεση, όπως θα έκανες πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολη η ερώτηση, να θεωρήσω ότι η επιταγή είναι έκδοσης π.χ αλφα μπανκ και ο λογαριασμός που γίνεται η κατάθέση πάλι της αλφα μπανκ? (Αυτό κατάλαβα εκει που λές ίδια τράπεζα)

Αν είναι έτσι τότε δεν μπορείς να κάνεις κατάθεση της επιταγής,παρά μόνο το προιόν της.

Δηλαδή αν έχει χρήματα ο λαγαριασμός τα εισπράτεις και τα κάνεις κατάθεση, όπως θα έκανες πάντα.

 

Να διευκρινίσω απλά ότι τα χρήματα της επιταγής μπορούν μόνο να πιστωθούν σε λογαριασμό και σε καμία περίπτωση να αναληφθούν απευθείας σε μετρητά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω μια πιστωτικη πειραιως και( αν κανω μια αγορα 400ευρω) σε 8 ατοκες δοσεις των 50 ευρω και δεν ειναι συνδεμενη απο λογαριασμο να περνει τις δοσεις.1)Γινεται να πληρωνεται με i-bank που εχω να μην τρεχω στην τραπεζα.2)ποιος ειναι καλυτερος τροπος να πληρωνω την πιστωτικη ασφαλεστερος γιατι σκοπευω να ψωνιζω και απο το ιντερνετ να ειναι συνδεμενος με λογαριασμο η οχι?

1. Ναι γίνεται πας πληρωμή πιστωτικές κάρτας στο i bank αλλά δεν γνωρίζω τι χρέωση έχει.

2. Ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος είναι η prepaid. Την φορτίζεις κάθε φορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή μετά χρωστική με ένα λογαριασμό όπου εκεί θα μεταφέρεις ένα μικρό ποσό που χρειάζεται για τις αγορές

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι γίνεται πας πληρωμή πιστωτικές κάρτας στο i bank αλλά δεν γνωρίζω τι χρέωση έχει.

2. Ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος είναι η prepaid. Την φορτίζεις κάθε φορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή μετά χρωστική με ένα λογαριασμό όπου εκεί θα μεταφέρεις ένα μικρό ποσό που χρειάζεται για τις αγορές

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

 

Η prepaid είναι ο χειρότερος τρόπος.

 

Ακριβός και χωρίς κανένα πλεονέκτημα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτικη είναι στην ίδια τραπεζα που εχω το i-bank λογικα δεν θα εχει χρεωση.

Ναι τότε δεν θα έχεις. Δες μήπως σου δίνει την δυνατότητα αυτόματης εξόφλησης μέσω κάποιου λογαριασμού.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

και μετα βγαινεις και τα παιρνεις απο το ατμ ...οι ανθρωποι ειναι γελοιοι...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ζήτω συγγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα.

Έχω τεράστιο πρόβλημα με την κάρτα μου (εθνική). Είχα μέσα 600+κατι ευρώ, και προχθές παρατήρησα ότι υπήρχαν συναλλαγές του στυλ αεροπορικά εισιτήρια που κόστιζαν 300+ η μια συναλλαγή, 100+ η άλλη... Φυσικά δεν έκανα εγώ τέτοια συναλλαγή, πρόκειται περί απάτης.

Έτσι λοιπόν, πήγα χθες μέσα στην απογοήτευση στη τράπεζα να κάνω έγγραφο για αμφισβήτηση συναλλαγών, και αύριο σκέφτομαι να περάσω από το αστυνομικό τμήμα, μου είπαν γνωστοί ότι τράπεζα και τμήμα πάνε μαζί σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι με όσους υπαλλήλους μίλησα άφηναν υπονοούμενα του στυλ ότι δεν ξέρουν πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό, και δε ξέρουν τι θα γίνει με τα λεφτά, μια γνωστή μου είπε ότι δεν πρόκειται να πάρω όλο το ποσό πίσω παρά μόνο κάτι λιγότερο. Είναι δυνατόν; Έχασα έτσι κοντά 600 ευρώ, σχεδόν όλο μου τον κόπο, και μου λένε ότι δεν ξέρουν τι θα γίνει; Δεν έχω τρελό κομπόδεμα και έχω πάθει πανικό...

Πείτε μου, είχατε ποτέ ανάλογη εμπειρία; Πήρατε τα λεφτά σας πίσω και σε σχετικά πόσο καιρό;

Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά από χθες δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα...

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, debit MasterCard!

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είχες δώσει μήπως τα στοιχεία της κάρτας σε κανένα περίεργο site?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως όχι, το ορκίζομαι! Ούτε καν συναλλαγή με eBay aliexpress κλπ είχα κάνει με τη συγκεκριμένη κάρτα...

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...