Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η μεταφορα απο prepaid σε λογαριασμο δεν γινεται λογω capital controls. Υπο φυσιολογικες συνθηκες γινεται. Αυτο το θεμα το εχω και εγω στη eurobank, η καρτα ληγει σε 1 μηνα, εχω ποσο μεσα και δεν ξερω πως θα το κανω αναληψη. Μια λυση ειναι μεταφορα στο balance του paypal, αλλα δεν μπορει να γινεται συνεχεια αυτο με τις προμηθεις που κραταει το paypal δεν συμφερει ειδικα για μικρα ποσα. Αν βρεις λυση με την αναληψη απο prepaid ενημερωσε αν θες.

 

Οκ ναι, αύριο θα πεταχτώ στην τράπεζα και θα έχω νεότερα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι είδα το skrill wallet μπορείς να του βάλεις λεφτά καιμε paysafe. Έκανα την παραγγελία την κάρτα της. Ξέρουμε πόσο και καιρό θα κάνει να έρθει?

 

Την προμηθεια που εχει αυτη η καταθεση την προσεξες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο λιγο παραπανω ψαξιμο που εκανα η monese δεν ειναι regulated απο financial conduct authority .πρωηn financial servises authority fsa,και το ολο σκηνικο να εχω προσβαση στα χρηματα μου μεσω τριτου με αποθαρυνει.

δεν ξερω πως μπορει να βγαζει καρτα visa ....

για παραδειγμα το skrill λεει οτι

:Η χρήση της Ιστοσελίδας υπόκειται στους Όρους και Προϋποθέσεις και στην Πολιτική Απορρήτου μας. Η «MasterCard» και το λογότυπο της MasterCard είναι σήματα κατατεθέντα της MasterCard International Incorporated. Η Κάρτα εκδίδεται από την Wirecard Card Solutions Ltd («WDCS») δυνάμει άδειας από την MasterCard International Inc. Η WDCS είναι εξουσιοδοτημένη από την Αρχή Χρηματοοικονομικής Συμπεριφοράς (Financial Conduct Authority) για την παροχή υπηρεσιών ηλεκτρονικού χρήματος στο πλαίσιο των Κανονισμών περί Ηλεκτρονικού Χρήματος του 2011 (αρ. 900051). Η Skrill Ltd. εξουσιοδοτείται από την Αρχή Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (FCA) σύμφωνα με τους Κανονισμούς περί Ηλεκτρονικού Χρήματος 2011 για την έκδοση ηλεκτρονικού χρήματος, Αρ. Εγγραφής 900001.

 

Απο το site της monese :Your funds are indirectly covered by the Financial Services Compensation Scheme via our UK banking partners. In addition all Monese customer funds are stored in a ring-fenced, protected account. In the unlikely event Monese folds we cannot touch your funds and all of your money will be refunded to you. So with Monese there is no bankruptcy risk compared to a traditional bank scenario. Your money is always safe.

μαλιστα, χρήσιμες οι πληροφορίες.....

 

εγω βέβαια δεν σκέφτομαι να τους στείλω κανένα σοβαρό ποσο....

 

απλα να εχω μια εφεδρικη κάρτα....

 

θα δούμε....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Skrill και Neteller accounts και προπληρωμένες Mastercard σε αυτά, εδώ και 3 χρόνια. Έμβασμα που προσπάθησα τον Ιούλιο να κάνω στη Skrill προς τον Ελληνικό (το τονίζω, δηλαδή ΙΒΑΝ GR...) λογαριασμό της Skrill στην RBS δεν έγινε δεκτό λόγω capital controls και τελικά επεστράφησαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου στις ...7/9. Αμφιβάλλω φυσικά για τη νομιμότητα της μη πίστωσης του ποσού στο Skrill account μου αλλά άκρη δεν θα έβγαζα. Σε νεώτερη προσπάθειά μου να πιστώσω τη Neteller αυτή τη φορά με την προπληρωμένη μου WEBUY της Πειραιώς -πριν καμιά εβδομάδα- η συναλλαγή επίσης απορρίφθηκε κατευθείαν. Με κάλεσαν μάλιστα την επομένη από την Πειραιώς για να επιβεβαιώσουν ότι η απόπειρα συναλλαγής έγινε από μένα και μου είπαν ότι απέτυχε λόγω capital controls. Μην τρέφετε μεγάλες ελπίδες. Παραμένουμε σε μεγάλο βαθμό ακόμα αποκομμένοι...
Link to comment
Share on other sites

@gvard:

10,25% + το 0,6% = 10,85 % επιτόκιο αγορών και ήταν χωρίς συνδρομή εφ' όρου ζωής. (Αρκεί μου είχαν πει τότε, πάνε 4-5 χρόνια, να κάνεις αγορές τουλάχιστον 300€ ετησίως).

Link to comment
Share on other sites

Έμβασμα που προσπάθησα τον Ιούλιο να κάνω στη Skrill προς τον Ελληνικό (το τονίζω, δηλαδή ΙΒΑΝ GR...) λογαριασμό της Skrill στην RBS δεν έγινε δεκτό λόγω capital controls και τελικά επεστράφησαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου στις ...7/9.

 

Αυτό έγινε και σε εμένα σε ένα έμβασμα μου στην RBS, η οποία αν κατάλαβα καλά θεωρείται ελληνικό υποκατάστημα ξένης τράπεζας. Τον Σεπτέμβριο γύρισαν τον IBAN σε Alpha (ο οποίος μάλιστα εμφανίζει τους ίδιους σαν ιδιοκτήτες) και το valeur σε μεγάλο ποσό (1000EUR) έγινε σε 2 ημέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@gvard:

10,25% + το 0,6% = 10,85 % επιτόκιο αγορών και ήταν χωρίς συνδρομή εφ' όρου ζωής. (Αρκεί μου είχαν πει τότε, πάνε 4-5 χρόνια, να κάνεις αγορές τουλάχιστον 300€ ετησίως).

 

Πάρα πολύ καλό επιτόκιο, εγώ στην δική μου κάρτα στην Alpha έχω 12,00% + 0,60% = 12,60% (χωρίς συνδρομή), δεν ήξερα πως έχουν και χαμηλότερο επιτόκιο!

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Κάτι που δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Έχω κάποια δολάρια και θέλω να τα κάνω ευρώ.

Που συμφέρει περισσότερο;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι είδα το skrill wallet μπορείς να του βάλεις λεφτά καιμε paysafe. Έκανα την παραγγελία την κάρτα της. Ξέρουμε πόσο και καιρό θα κάνει να έρθει?

Εμένα τον Αύγουστο έκανε μια εβδομάδα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες. Κάτι που δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Έχω κάποια δολάρια και θέλω να τα κάνω ευρώ.

Που συμφέρει περισσότερο;

Σε ανταλακτήριο ( όχι όμως στο αεροδρόμιο )

Link to comment
Share on other sites

Western union έχω εδώ κοντά μου. Αλλά μήπως η προμήθεια τους είναι μεγαλύτερη από της τράπεζας;
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω Skrill και Neteller accounts και προπληρωμένες Mastercard σε αυτά, εδώ και 3 χρόνια. Έμβασμα που προσπάθησα τον Ιούλιο να κάνω στη Skrill προς τον Ελληνικό (το τονίζω, δηλαδή ΙΒΑΝ GR...) λογαριασμό της Skrill στην RBS δεν έγινε δεκτό λόγω capital controls και τελικά επεστράφησαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου στις ...7/9. Αμφιβάλλω φυσικά για τη νομιμότητα της μη πίστωσης του ποσού στο Skrill account μου αλλά άκρη δεν θα έβγαζα. Σε νεώτερη προσπάθειά μου να πιστώσω τη Neteller αυτή τη φορά με την προπληρωμένη μου WEBUY της Πειραιώς -πριν καμιά εβδομάδα- η συναλλαγή επίσης απορρίφθηκε κατευθείαν. Με κάλεσαν μάλιστα την επομένη από την Πειραιώς για να επιβεβαιώσουν ότι η απόπειρα συναλλαγής έγινε από μένα και μου είπαν ότι απέτυχε λόγω capital controls. Μην τρέφετε μεγάλες ελπίδες. Παραμένουμε σε μεγάλο βαθμό ακόμα αποκομμένοι...

 

Εχεις δοκιμασει τον τελευταιο καιρο? Πλεον επιτρεπονται εμβασματα προς το εξωτερικο(αν θεωτειται αυτη η συναλλαγη προς το εξωτερικο). Ρωταω επειδη σκεφτομαι να ανοιξω skrill. Μην μπλεξουμε κιολας! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπονται ακόμα.. Όσο για το εμβασμα στην Skrill δεν χρειάζεται να στείλεις λεφτά εξωτερικό αφού έχουν λογαριασμό στην alpha bank..
Link to comment
Share on other sites

είχα προσπαθήσει προχθές να στείλω 495 ευρώ σε λογαριασμό μου στο εξωτερικό.....

 

έφαγα πόρτα....σήμερα το είδα

 

περίμενα και εγώ σαν βλακας να πιστωθει ο λογαριασμός....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι περιορισμοί΄για ηλεκτρονικές αγορές λειτουργούν κατά περίπτωση; Νόμιζα πως είχαν αρθεί έως κάποιο μικρό όριο. Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα βιβλία και πλήρωσα κανονικά, χθες μία θήκη σιλικόνης για κινητό το ίδιο, όταν όμως προσπαθώ να αγοράσω κάποια άλλα περιφερειακά από το ebay μου πετάει το paypal

"We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, XXXXXXXX because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred back-up payment method to complete this transaction. Please continue with this back-up payment method or choose a different way to pay."

 

Δοκίμασα και με άλλη κάρτα και πάλι τα ίδια. Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε πως δεν επιτρέπεται για ηλεκτρονικά... τα προιόντα που θέλω να αγοράσω είναι ένα προστατευτικό γυαλί και port plugs σιλικόνης. Δεν καταλαβαίνω πως αγόρασα την θήκη χθες και μετά από 5 λεπτά μου αππέριπτε την πληρωμή σε αυτά τα δύο...

 

Ευχαριστώ πολυ για την όποια βοήθεια.

 

 

EDIT: Κατάφερα και έλυσα το μπάχαλο με τον ιντερνετικά γνωστό τρόπο με το request money. Έλεος πια.

Edited by Lexicon
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι είδα το skrill wallet μπορείς να του βάλεις λεφτά καιμε paysafe. Έκανα την παραγγελία την κάρτα της. Ξέρουμε πόσο και καιρό θα κάνει να έρθει?

Ακομα καταθεση στην skrill μεσω paysafe δεν γινετε οπως και στα περισοτερα site

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους! Σημερα μπορεσα και μετεφερα χρηματα σε λογαριασμο στη Γερμανια απο το ebanking της Εθνικης.
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορα απο prepaid σε λογαριασμο δεν γινεται λογω capital controls. Υπο φυσιολογικες συνθηκες γινεται. Αυτο το θεμα το εχω και εγω στη eurobank, η καρτα ληγει σε 1 μηνα, εχω ποσο μεσα και δεν ξερω πως θα το κανω αναληψη. Μια λυση ειναι μεταφορα στο balance του paypal, αλλα δεν μπορει να γινεται συνεχεια αυτο με τις προμηθεις που κραταει το paypal δεν συμφερει ειδικα για μικρα ποσα. Αν βρεις λυση με την αναληψη απο prepaid ενημερωσε αν θες.

 

Οκ ναι, αύριο θα πεταχτώ στην τράπεζα και θα έχω νεότερα!!

 

Επανέρχομαι!! Πήγα σήμερα στο κατάστημα και μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν γίνεται να αδειάσει σε λογαριασμό και η λύση είναι να εκδόσω άλλη prepaid και να παω να κάνω αίτηση μεταφοράς υπολοίπου στην καινούρια. Επειδή δεν παίζει να δώσω άλλα 2 ευρώ τσάμπα, πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και τους ρώτησα αν μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει στην πιστωτική μου. Μου είπαν οτι γίνεται, οπότε αύριο θα αιτηθώ μεταφορά υπολοίπου από την prepaid στην πιστωτική. Πάντως στο κατάστημα δεν ήξεραν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι!! Πήγα σήμερα στο κατάστημα και μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν γίνεται να αδειάσει σε λογαριασμό και η λύση είναι να εκδόσω άλλη prepaid και να παω να κάνω αίτηση μεταφοράς υπολοίπου στην καινούρια. Επειδή δεν παίζει να δώσω άλλα 2 ευρώ τσάμπα, πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και τους ρώτησα αν μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει στην πιστωτική μου. Μου είπαν οτι γίνεται, οπότε αύριο θα αιτηθώ μεταφορά υπολοίπου από την prepaid στην πιστωτική. Πάντως στο κατάστημα δεν ήξεραν τι τους γίνεται.

 

Νομίζω πως κάτι σου είχα πει πριν από κάποιες ημέρες :P

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους! Σημερα μπορεσα και μετεφερα χρηματα σε λογαριασμο στη Γερμανια απο το ebanking της Εθνικης.

Καλό νέο αυτό!

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό νέο αυτό!

Εγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου για το αν ειναι πολυ καλο. Θα αρχισουν ολοι σιγα σιγα να τα βγαζουν εξω ενω ακομα δεν εχει γινει ανακεφαλαιοποιηση και δεν θα αρθουν τα capital controls ουτε σε 10 χρονια.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάτι σου είχα πει πριν από κάποιες ημέρες :P

 

Η πλάκα ειναι οτι πήγα σε τράπεζα που ξέρω, οτι ο υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών ήταν καλός γιατί με είχε εξυπηρετήσει στο άνοιγμα ενός λογαριασμού, αλλά με παρέπεμψε αλλού. Τελικά, επειδή θυμόμουν κάποιον αριθμό του cvv, αλλά όχι ολόκληρο, προσπάθησα να την κάνω add στο paypal δοκιμάζοντας διάφορους κωδικούς και τελικά κατάφερα να την προσθέσω!! Τώρα θα τραβήξω το ποσο στο balance του paypal!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό νέο αυτό!

 

ακόμη καλύτερα θα ήταν αν μπορούσε ο φίλος να μας δώσει λίγες περισσότερες πληροφορίες ... :)

 

Για παράδειγμα θα μπορέσουμε να στείλουμε ένα 50ευρω στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τις αμφιβολιες μου για το αν ειναι πολυ καλο. Θα αρχισουν ολοι σιγα σιγα να τα βγαζουν εξω ενω ακομα δεν εχει γινει ανακεφαλαιοποιηση και δεν θα αρθουν τα capital controls ουτε σε 10 χρονια.

ταπεινή μου άποψη.....

 

τα cc δεν πρόκειται να σταματήσουν με την ανακεφαλαιοποιηση (=10 δισ) ...

 

με την μια η την άλλη μορφή θα διατηρηθουν για χρόνια....

 

όποιος προλάβει και μπορεί να σώσει πέντε δεκάρες ας το κάνει....

 

μέσα σε τρία χρόνια οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιηθηκαν 2 φορές και πάμε για τρίτη ... και στα επόμενα χρόνια είμαι σίγουρος οτι θα αναφελαιοποιηθουν άλλες τόσες αν δεν καταρρεύσει το σύμπαν ....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους! Σημερα μπορεσα και μετεφερα χρηματα σε λογαριασμο στη Γερμανια απο το ebanking της Εθνικης.

 

Φτιάξε μας τώρα!!

 

Υ.Γ. οντως το εφτιαξαν και πέρασε και η δική μου συναλλαγή. Πρόσθεσαν την επιλογή : χρήση του οριου 500 ευρώ/μήνα ή μεταφορά ελεύθερων κεφαλαίων.

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ταπεινή μου άποψη.....

 

τα cc δεν πρόκειται να σταματήσουν με την ανακεφαλαιοποιηση (=10 δισ) ...

 

με την μια η την άλλη μορφή θα διατηρηθουν για χρόνια....

 

όποιος προλάβει και μπορεί να σώσει πέντε δεκάρες ας το κάνει....

 

μέσα σε τρία χρόνια οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιηθηκαν 2 φορές και πάμε για τρίτη ... και στα επόμενα χρόνια είμαι σίγουρος οτι θα αναφελαιοποιηθουν άλλες τόσες αν δεν καταρρεύσει το σύμπαν ....

 

Ετσι ειναι δυστυχως ! :X

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...