Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Eurobank καρτα Visa 30 ευρω ετησια συνδρομη ζητανε ενω περυσι και προπερσι τους πηρα τηλ και τους ****** και κανανε αντιλογισμο εφετο αρνουντε πεισματικα θα την παραδωσω για να μαθουν...Καταφερε κανεις να τα γλιτωσει???? Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι άσεμνες εκφράσεις
Link to comment
Share on other sites

Τοσο γραφει στο site που κοιταξα. Αντε να δουμε...

Οχι οτι με ειναι χρησιμο 100%...

Και κατι αλλο. Για να αλλαξω τα στοιχεια(διευθυνση και πολη βασικα) που εδωσα οταν ανοιξα λογαριασμο, τι χρειαζεται? Μονο ταυτοτητα αν εχω γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου.

Σήμερα αιτήθηκα την university visa της πειραιώς(πιστωτική για φοιτητές).Λόγω ασυννενοησίας με την υπάλληλο,έθεσα το πιστωτικό όριο στα 200 ευρώ(είχα επιλογή από 100-1000.)

Αν τώρα θέλω να κάνω μία αγορά των 500 ευρώ σε 10 δόσεις των 50 ευρώ,η συναλλαγή θα προχωρήσει;Ή θα έπρεπε το πιστωτικό όριο να καλύπτει όλο το ποσό της αγοράς ανεξάρτητα από το αν πληρώνεται σε δόσεις;:)

Link to comment
Share on other sites

Ή θα έπρεπε το πιστωτικό όριο να καλύπτει όλο το ποσό της αγοράς ανεξάρτητα από το αν πληρώνεται σε δόσεις;:)

Αυτό ακριβώς.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση. Ούτως ή άλλως θα κάνει κάνα εικοσαημερο χοντρά χοντρά για να εκδωθει
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω της αγροτικής. Την είχα από φοιτητής με προνομιακά επιτόκια και την έχω ακόμα γιατί με βολέβει σε όλες μου τις δουλειές...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου.

Σήμερα αιτήθηκα την university visa της πειραιώς(πιστωτική για φοιτητές).Λόγω ασυννενοησίας με την υπάλληλο,έθεσα το πιστωτικό όριο στα 200 ευρώ(είχα επιλογή από 100-1000.) ...

 

Καλησπέρα επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος με πιστωτικές θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις αν το πιστωτικό όριο είναι διαφορετικό από αυτό που αναγράφει εδώ http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/university-visa ως όριο ανάληψης ημερήσιο (στα χαρακτηριστικά της κάρτας) .

Όντως δίνουν 1000 ευρώ πιστωτικό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε,αν το e-shop δέχεται φοιτητικές πιστωτικές ή δεν τους ενδιαφέρει το "όνομα της κάρτας" αλλά το πιστωτικό όριο απλά να καλύπτει την συνολική αγορά και να είναι VISA/MasterCard?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος με πιστωτικές θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις αν το πιστωτικό όριο είναι διαφορετικό από αυτό που αναγράφει εδώ http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/university-visa ως όριο ανάληψης ημερήσιο (στα χαρακτηριστικά της κάρτας) .

Όντως δίνουν 1000 ευρώ πιστωτικό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε,αν το e-shop δέχεται φοιτητικές πιστωτικές ή δεν τους ενδιαφέρει το "όνομα της κάρτας" αλλά το πιστωτικό όριο απλά να καλύπτει την συνολική αγορά και να είναι VISA/MasterCard?

 

Γιατί να ενδιαφέρει το κάθε μαζί αν είναι φοιτητική η πιστωτική; τα λεφτά θα τα πάρουν είτε είναι είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η φοιτητική είναι μια κανονική πιστωτική. Η μόνη διαφορά της είναι ότι δεν απαιτεί εισόδημα για να βγει. Και δόσεις μπορείς να βάλεις κανονικότατα. Εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ εδώ και κάνα χρόνο που την έχω.
Link to comment
Share on other sites

Για το ibank στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο χρειάζεται και γεννήτρια κωδικών?Μου είπαν από το κατάστημα σήμερα που το ενεργοποίησα ότι θα μου εμφανίσει επιλογή με το που βάλω τους αρχικούς κωδικούς για να μπώ αλλά δεν μου εμφάνισε κάτι :blink:

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Για το ibank στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο χρειάζεται και γεννήτρια κωδικών?

 

Οχι....στελνει κωδικο στο κινητο σου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι....στελνει κωδικο στο κινητο σου....

 

Δεν βλέπω κάποια τέτοια επιλογή και δεν μου έχει έρθει κάτι...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εγραψαν σωστα το νουμερο του τηλεφωνου;;....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εγραψαν σωστα το νουμερο του τηλεφωνου;;....

 

Δεν νομίζω...αλλά και πάλι στην είσοδο δεν μου ζητά κάποιος επιπλέον πρόσθετο κωδικό...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο έξτρα κωδικός έρχεται μόνο όταν προσπαθείς να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ. να κάνεις μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου, όπως σε άλλες τράπεζες...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο έξτρα κωδικός έρχεται μόνο όταν προσπαθείς να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ. να κάνεις μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου, όπως σε άλλες τράπεζες...

 

Ίσως είναι έτσι όπως λές, δεν έχω δοκιμάσει να κάνω μεταφορά ή κάποια πληρωμή ακόμα :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η πειραιώς έχει λάβει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά και κάνεις κ μέσω αυτής κάνεις τα πάντα.Λόγω όμως συγχωνεύσεων θα χρειαστούν χρόνο για να στρώσουν.Εθνική αυτή τη περίοδο είναι ότι χειρότερο λόγω ανεπάρκειας προσωπικού.Και οι 3 έχουν καλό web banking πάντως.Πάντως εξαρτάται από το τί ζητάς...
:cry:
Link to comment
Share on other sites

 

εθνικη τραπεζα: δεν γνωριζω/δεν απαντω

Για web banking της θα μιλησω. Σου δινουν ενα key generator που χρησιμοποιεις στις συναλλαγες σου. Σπαστικο , γιατι αν το ξεχασεις στο σπιτι (δεν θελω να το εχω πανω στα κλειδια) ,δεν μπορεις να κανεις συναλλαγη. Απο επιλογες πληρωμων εχει τις πολυ βασικες προς δημοσιες υπηρεσιες και το βρηκα αρκετα περιοριστικο ως προς το ιστορικο και του τι μπορεις να εκτυπωσεις. Πειραιως και παλι πειραιως.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος με πιστωτικές θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις αν το πιστωτικό όριο είναι διαφορετικό από αυτό που αναγράφει εδώ http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/university-visa ως όριο ανάληψης ημερήσιο (στα χαρακτηριστικά της κάρτας) .

Όντως δίνουν 1000 ευρώ πιστωτικό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε,αν το e-shop δέχεται φοιτητικές πιστωτικές ή δεν τους ενδιαφέρει το "όνομα της κάρτας" αλλά το πιστωτικό όριο απλά να καλύπτει την συνολική αγορά και να είναι VISA/MasterCard?

 

Νομίζω το πιστωτικό όριο διαφέρει από το όριο ανάληψης.Κ εγώ τα είχα μπερδέψει.

Μπορείς να βάλεις πιστωτικό έως 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερωτικό μήνυμα, ελπίζοντας ότι θα φανεί χρήσιμο σε κάποιους: Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αγγλία δεν χρειάστηκε να κάνω συνάλλαγμα, αφού η Maestro Εθνοcash Plus της Εθνικής περνούσε παντού, από αυτόματους πωλητές εισιτηρίων μέχρι καφέ και εστιατόρια.Δεν ξέρω αν η ισοτιμία που μου έδινε ήταν λογική (λογικά θα είναι η ισοτιμία της Mastercard), αλλά δεν φαίνεται να είχε καμία εξτρά χρέωση. Αυτό σημαίνει ότι γλύτωσα τόσο τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος όσο και τυχόν συνάλλαγμα που θα μου έμενε στην τσέπη μετά την επιστροφή στην Ελλάδα!

 

Την αντίστοιχη χρεωστική Visa της Πειραιώς την είχα για backup αλλά δεν τη χρησιμοποίησα καθώς ξέρω ότι χρεώνει για κάθε συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα! Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Εχω πιστωτικη citibank και ληγει η καρτα μου σε εναν χρονο. Αν εγω για παραδειγμα θελω να αγορασω κατι με δοσεις για δυο χρονια, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;;

επισης, αν γνωριζει καποιος, μεχρι ποσες δοσεις δεχεται η citi;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα! Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Εχω πιστωτικη citibank και ληγει η καρτα μου σε εναν χρονο. Αν εγω για παραδειγμα θελω να αγορασω κατι με δοσεις για δυο χρονια, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;;

επισης, αν γνωριζει καποιος, μεχρι ποσες δοσεις δεχεται η citi;

 

δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ο αριθμός της κάρτας θα αλλάξει αλλά ο λογαριασμός από πίσω θα παραμένει ο ίδιος.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ο αριθμός της κάρτας θα αλλάξει αλλά ο λογαριασμός από πίσω θα παραμένει ο ίδιος.

 

Αυτο πιστευω και γω. Πηρα 3 φορες την citi να την ρωτησω αλλα μιλανε συνεχεια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...