Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

H Τράπεζα Πειραιώς για τον απλό λογαριασμό ταμιευτηριου εχει εξοδα διαχείρισης/αδράνειας?

 

 

Edit: Κάλεσα στο 801 802 803 804 για να ρωτήσω και μου είπαν πως έχει μόνο έξοδα για λογαριασμούς οι οποίοι παραμένουν ακίνητοι για διάστημα άνω των 18 μηνών

 

Και η Eurobank εχει. Σου στελνουν χαρτι οτι σε μερικους μηνες θα αρχισουν να σε χρεωνουν αν δεν κανεις καποια κινηση.

Αν θυμαμαι καλα ως δικαιολογια ειχαν τη σχετικη νομοθεσια.

 

Να σου πω την αληθεια, δε νομιζω οτι υπαρχει καποια τραπεζα χωρις εξοδα αδρανειας αλλα το διαστημα πριν να σε χρεωσουν ειναι μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Και η Eurobank εχει. Σου στελνουν χαρτι οτι σε μερικους μηνες θα αρχισουν να σε χρεωνουν αν δεν κανεις καποια κινηση.

Αν θυμαμαι καλα ως δικαιολογια ειχαν τη σχετικη νομοθεσια.

 

Να σου πω την αληθεια, δε νομιζω οτι υπαρχει καποια τραπεζα χωρις εξοδα αδρανειας αλλα το διαστημα πριν να σε χρεωσουν ειναι μεγαλο.

Α οκ, σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία...

 

Τελικά, μετά απο προσωπική έρευνα, διαπίστωσα πως οι χειρότερες τράπεζες για να ανοίξει κάποιος λογαριασμό ταμιευτηρίου είναι η Alpha και η Emporiki. Ειναι οι μοναδικές στην Ελλάδα που επιβάλλουν ρατσιστικά έξοδα "διαχείρισης" (9 Ε/ 6μηνο και 7/ 6μηνο αντίστοιχα) για λογαριασμούς με μέσο ημερήσιο υπόλοιπο μικρότερο απο 300Ε. Απαράδεκτες χρεώσεις, που καμία άλλη Ελληνική τράπεζα δεν έχει...

 

Υ.Γ. Χωρις να βάζω το χερι μου στη φωτιά, νομιζω πως δυο τράπεζες χωρις έξοδα αδράνειας/διαχείρισης. Η Τράπεζα Κύπρου, και η ProBank.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ίσως τραγικό το αυτονόητο να μας δίνει ικανοποίηση, αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει στη χώρα της ασυδοσίας και της ανομίας.

 

Πήγα σήμερα το πρωί σε υποκατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου και η ταμίας ευγενικά μου ζήτησε €1.20 επιπλέον.

 

-Οι εφημερίδες γράφουν κάτι για τελεσίδικες αποφάσεις που καταργούν αυτές τις προμήθειες. Λένε ψέματα;

-Δε ξέρω τι γράφουν οι εφημερίδες μου λέει.

- Μπορώ να ρωτήσω τον υπεύθυνο του καταστήματος μήπως αυτός ξέρει?

- Η κυρία στο βάθος είναι, ρωτήστε αν θέλετε

….

 

Απάντηση της προϊσταμένης στο ίδιο ερώτημα:

-Ναι, ναι το ξέρω, απλά δε μας έχει κοινοποιηθεί η απόφαση (!!!!!!!!)

-Παρολαυτα της λέω είναι εν ισχύει

-Εντάξει μη το πληρώσετε, άλλωστε σιγά το ποσό

 

Αγνοώ το τελευταίο γελοίο σχόλιο της, την ευχαριστώ και επιστρέφω στο ταμείο, όπου η υπάλληλος είχε ήδη κόψει την απόδειξη, χωρίς προμήθεια, και προχωρήσει στον επόμενο πελάτη, κάτι που δείχνει ότι ήξερε από πριν την απάντηση της προϊσταμένης.

 

Ας ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ την εφαρμογή των νόμων… Είναι λίγοι αυτοί που είναι υπέρ μας, ας τους εκμεταλλευτούμε, ειδικά το συγκεκριμένο δεν είναι δύσκολο….

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

ειμαι φοιτητης κ εχω αναγκη απο χρηματα οσο το δυνατον ποιο γρηγορα ...χρειαζομαι γυρω στα 700.ευρω ακομα εχω παρει απο την εθνικη απο το σπουδαζω τα 500 ευρω..ξερεισ καμια αλλη υπεραναληψη ?η κατι για να παρω λεφτα ..χωρισ εγγυητες (δεν θελω να το μαθουν οι δικοι μου)δεν εχω εισοδημα.ειναι επειγον πειτε μου αν ξερετε!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω κι εγώ το σπουδάζω της εθνικής και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση πως δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη αυτά τα χρήματα, παρά μόνο να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για να αγοράσεις κάτι με δόσεις, μέχρι 500ε. Πρέπει να πάω στην τράπεζα ή γίνεται και από το ΑΤΜ? Μπορείς να μου εξηγήσεις?

Για την υπερανάληψη που ρώτησες, νομίζω πως η Citibank δίνει μέχρι 800ε που στη συνέχεια αυξάνονται σε 1000 (δε θυμάμαι μετά από πόσο καιρο).

Ελπίζω να σε βοήθησα

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω κι εγώ το σπουδάζω της εθνικής και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση πως δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη αυτά τα χρήματα, παρά μόνο να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για να αγοράσεις κάτι με δόσεις, μέχρι 500ε. Πρέπει να πάω στην τράπεζα ή γίνεται και από το ΑΤΜ? Μπορείς να μου εξηγήσεις?

Για την υπερανάληψη που ρώτησες, νομίζω πως η Citibank δίνει μέχρι 800ε που στη συνέχεια αυξάνονται σε 1000 (δε θυμάμαι μετά από πόσο καιρο).

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Για citibank αν μπορείτε μακρια... εχω ακουσει απο ολους οσους ειχαν εμπειρια με αυτη τη τραπεζα τα χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω... μετοχές στη Citibank :p αλλά εμείς, η οικογένεια μου δηλαδή, που είμαστε πολλά χρόνια πελάτες της Citibank (πιστωτικές, καταθέσεις, καταθέσεις και μεταφορές χρηματών στις ΗΠΑ λόγω σπουδών), είχαμε καλές και κακές στιγμές αλλά ποτέ δεν έχει γίνει κάτι τόσο χοντρό με ευθύνη της τράπεζας ώστε να αναγκαστούμε να διακόψουμε τη συνεργασία μας.

 

Όσο για την υπερανάληψη δεν έχω κάτι να πω, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

...

Πήγα σήμερα το πρωί σε υποκατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου και η ταμίας ευγενικά μου ζήτησε €1.20 επιπλέον.

 

-Οι εφημερίδες γράφουν κάτι για τελεσίδικες αποφάσεις που καταργούν αυτές τις προμήθειες. Λένε ψέματα;

-Δε ξέρω τι γράφουν οι εφημερίδες μου λέει.

- Μπορώ να ρωτήσω τον υπεύθυνο του καταστήματος μήπως αυτός ξέρει?

- Η κυρία στο βάθος είναι, ρωτήστε αν θέλετε

….

 

Απάντηση της προϊσταμένης στο ίδιο ερώτημα:

-Ναι, ναι το ξέρω, απλά δε μας έχει κοινοποιηθεί η απόφαση (!!!!!!!!)

-Παρολαυτα της λέω είναι εν ισχύει

-Εντάξει μη το πληρώσετε, άλλωστε σιγά το ποσό

 

Αγνοώ το τελευταίο γελοίο σχόλιο της, την ευχαριστώ και επιστρέφω στο ταμείο, όπου η υπάλληλος είχε ήδη κόψει την απόδειξη, χωρίς προμήθεια, και προχωρήσει στον επόμενο πελάτη, κάτι που δείχνει ότι ήξερε από πριν την απάντηση της προϊσταμένης.

...

 

Το ίδιο είδα να συμβαίνει μπροστά μου στην Εμπορική και ο κύριος διαμαρτυρήθηκε μεν αλλά τελικά πλήρωσε τα χρήματα...

Ήθελα να του πω να κάνει αυτό που περιγράφεις αλλά είπα να μην ανακατευτώ -δεν ήξερα και τι ακριβώς κατάθεση ήταν αυτή που ήθελε να κάνει ο κύριος...

Link to comment
Share on other sites

Για citibank αν μπορείτε μακρια... εχω ακουσει απο ολους οσους ειχαν εμπειρια με αυτη τη τραπεζα τα χειρότερα

 

Εγώ αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από citybank (έχουν αρκετοί γνωστοί και φίλοι μου πάντως) δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό γι'αυτήν. Ειδικά για φοιτητές είναι πολύ βολική κάρτα γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όποτε χρειάζεσαι extra χρήματα και μπορείς να βάζεις ένα (μικρό νομίζω, γύρω στα 30-40ε) ποσό μέσα κάθε μήνα εώς ότου εξοφλήσεις το ποσό που δανείστηκες. Εγώ πχ μόλις γυρίσω Ελλάδα επειδή έχω σκοπό να αγοράσω μηχανή (ούτε εμένα το ξέρουν οι δικοί μου) θα χρησιμοποιήσω αυτό το ποσό και θα το εξοφλήσω όσο πιο σύντομα γίνεται (απλά βιάζομαι να την πάρω τώρα γιατί ήρθε και το καλοκαιράκι :D )

 

 

P.S: Κάτι άσχετο, ξέρετε αν έχει κάποια κάρτα η Εθνική που μπορώ να χρησιμοποιήσω για αγορές στο internet και σύνδεση με paypal?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα αναλήψεων Euroline Debit της Eurobank και θα ηθελα να μαθω αν μπορώ να κάνω ανάληψεις ή και καταθέσεις απο ΑΤΜ άλλων τραπεζών και αν υπάρχει κάποια χρέωση γι'αυτο.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μια (μάλλον χαζή) απορία:

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε mastercard και maestro? και τα δυο mastercard δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μια (μάλλον χαζή) απορία:

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε mastercard και maestro? και τα δυο mastercard δεν ειναι?

 

http://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080908163011AA6XURt

 

:google:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... το iTunes δέχεται maestro?

 

Εάν δέχεται χρεωστικές, θα δέχεται και Maestro. Δεν ξέρω εάν δέχεται χρεωστικές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δέχεται χρεωστικές. Εγώ το έχω με τη webuy!:D

 

H δικια σου ειναι maestro? πως την έχεις δηλώσει στο itunes?

Link to comment
Share on other sites

H δικια σου ειναι maestro? πως την έχεις δηλώσει στο itunes?

Όχι, mastercard. Ακολούθησα τη διαδικασία που ζητάει, δεν τη θυμάμαι ακριβώς. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για το e banking της eurobank..

 

Για να πραγματοποιήσω πληρωμές/μεταφορές χρημάτων, αν έχω καταλάβει σωστά, πρέπει να ενεργοποιηθεί το e-token. Ομως στο site της eurobank που κοίταξα έλεγε μόνο για windows, ενώ εγώ έχω macintosh.

Χρησιμοποιεί κάποιος το eurobank e-banking σε mac να μου πει?

Τι θα κάνω εγω που δεν εχω windows αν όντως ισχύει οτι δουλεύει μόνο σε windows?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για το e banking της eurobank..

 

Για να πραγματοποιήσω πληρωμές/μεταφορές χρημάτων, αν έχω καταλάβει σωστά, πρέπει να ενεργοποιηθεί το e-token. Ομως στο site της eurobank που κοίταξα έλεγε μόνο για windows, ενώ εγώ έχω macintosh.

Χρησιμοποιεί κάποιος το eurobank e-banking σε mac να μου πει?

Τι θα κάνω εγω που δεν εχω windows αν όντως ισχύει οτι δουλεύει μόνο σε windows?

 

Για μια φορα μονο θα πρεπει να βρεις υπολογιστη που να εχει windows.Θα εγκαταστησεις το πιστοποιητικο και μετα θα ενεργοποιησεις την επιλογη να σου στελνουν τους κωδικους για την επιβεβαιωση των συναλλαγων με sms η' με email.Αφου το κανεις αυτο δεν χρειαζεσαι αλλο τα windows (αν ο υπολογιστης στον οποιο θα εγκαταστησεις το πιστοποιητικο δεν ειναι δικος σου μην ξεχασεις να το απεγκαταστησεις οταν τελειωσεις).

Link to comment
Share on other sites

Για μια φορα μονο θα πρεπει να βρεις υπολογιστη που να εχει windows.Θα εγκαταστησεις το πιστοποιητικο και μετα θα ενεργοποιησεις την επιλογη να σου στελνουν τους κωδικους για την επιβεβαιωση των συναλλαγων με sms η' με email.Αφου το κανεις αυτο δεν χρειαζεσαι αλλο τα windows (αν ο υπολογιστης στον οποιο θα εγκαταστησεις το πιστοποιητικο δεν ειναι δικος σου μην ξεχασεις να το απεγκαταστησεις οταν τελειωσεις).

 

Να'σαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή θέλω να κάνω ηλεκτρονική αγορά από έξω θέλω να σας ρωτήσω για 2 κάρτες αν ξέρετε. Έχω μια πιστωτική που δεν θέλω να χρησιμοπιήσω και 2 χρεωστικές:

 

1)Μια ATE-net debit (VISA) και

2)μια Εμπορική (VISA)....μπορώ να κάνω με κάποια από αυτές αγορά από εξωτερικό η πρέπει να πάω πάλι στην πιστωτική??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή θέλω να κάνω ηλεκτρονική αγορά από έξω θέλω να σας ρωτήσω για 2 κάρτες αν ξέρετε. Έχω μια πιστωτική που δεν θέλω να χρησιμοπιήσω και 2 χρεωστικές:

 

1)Μια ATE-net debit (VISA) και

2)μια Εμπορική (VISA)....μπορώ να κάνω με κάποια από αυτές αγορά από εξωτερικό η πρέπει να πάω πάλι στην πιστωτική??

 

Ευχαριστώ!

 

Με την ATENet Debit έχω κάνει αρκετές αγορές από το εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα. Καλά θα κάνεις να αποφύγεις την χρήση πιστωτικών σε διαδικτυακές αγορές...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. H μλκια είναι με την Ατενετ ότι πήρα στην τράπεζα λίγο πριν πατήσω το οκ για την συναλλαγή (επειδή θα ήταν η πρώτη φορά που θα την χρησιομποιούσα) κ μου λένε δεν πάιζει αγορά online με την ΑΤΕ-net dedit. Την κάρτα την έβγαλα πριν καν 2μηνο.

 

Εσύ είσαι σίγουρος φίλε μου? γιατί και εγώ θέλω να αποφεύγω την αγορά on-line με πιστωτική...Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να λέει διαφορετικό πράγμα η τράπεζα από αυτό που ισχύει ...νομίζω πως την πρώτη φορά που χρησιμοποιήσα μια ELectron visa της ALPHA μου είχαν πει τυχαία από την τράπεζα το ίδιο πράγμα αλλά αυτοι μου το είπαν αφού είχα κάνει την συναλλαγή...

 

Κάποιος άλλος για τα παραπάνω αλλά και την χρεωστική VISA της εμπορικής??

 

 

EDIT:Και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω αν η αγορά είναι από άλλη χωρά πχ αγγλία πως γίνεται το συνάλλαγμα?Με την ισοτιμία λίρας ευρώ εκείνης τη μέρας?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ξανά στην ΑΤΕ μπας κ έπεσα προηγουμένως σε κανα βλακα αλλά πάλι τα ίδια λένε δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση κτλ...τι γίνεται ένας Θεός ξέρει.

 

στο adslgr http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2789361&postcount=819 http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2791073&postcount=825 λένε δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. H μλκια είναι με την Ατενετ ότι πήρα στην τράπεζα λίγο πριν πατήσω το οκ για την συναλλαγή (επειδή θα ήταν η πρώτη φορά που θα την χρησιομποιούσα) κ μου λένε δεν πάιζει αγορά online με την ΑΤΕ-net dedit. Την κάρτα την έβγαλα πριν καν 2μηνο.

 

Εσύ είσαι σίγουρος φίλε μου? γιατί και εγώ θέλω να αποφεύγω την αγορά on-line με πιστωτική...Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να λέει διαφορετικό πράγμα η τράπεζα από αυτό που ισχύει ...νομίζω πως την πρώτη φορά που χρησιμοποιήσα μια ELectron visa της ALPHA μου είχαν πει τυχαία από την τράπεζα το ίδιο πράγμα αλλά αυτοι μου το είπαν αφού είχα κάνει την συναλλαγή...

 

Κάποιος άλλος για τα παραπάνω αλλά και την χρεωστική VISA της εμπορικής??

 

 

EDIT:Και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω αν η αγορά είναι από άλλη χωρά πχ αγγλία πως γίνεται το συνάλλαγμα?Με την ισοτιμία λίρας ευρώ εκείνης τη μέρας?

 

Ακριβως. http://www.xe.com/ucc/

 

Αυτο που εχω συμπερανει μεχρι στιγμης με αυτες τις καρτες ειναι οτι οι τραπεζες απλα μπλοκαρουν για τους λογους τους καποιες ή ολες τις συναλλαγες.

 

Π.χ. βαζουν το οριο για αγορες μεσω ιντερνετ ισο με 0 οποτε δεν μπορεις να κανεις.

 

Αγορες στο εξωτερικο σου δινει η ΑΤΕ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...