Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η τράπεζα Πειραιώς -για την προπληρωμένη webuy- όταν κάνεις αγορές κρατάει ένα ευρώ;

 

οχι.....τουλαχιστον αυτο συνεβει οταν την χρησιμοποιησα πριν λιγους μηνες....

 

....σε paypal δουλεψε μια χαρα και σε εμενα....εκλεισα και ξενοδοχειο με αυτην :D...

 

ΥΓ...ισως το 1 ευρω να στο κρατησε προσωρινα μεχρι να εκαθαριστει η χρεωση....τωρα που το σκεφτομαι το εχει κανει η χρεωστικη visa της πειραιως αυτο οταν ειχα πληρωσει κατι με paypal πριν λιγο καιρο.....το ευρω παρακρατηθηκε ενα μικρο διαστημα και μετα επιστραφηκε

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας εβγαλα την euroline debit poy einai maestro και την χρεωνω στο paypal σαν mastercard ειναι λαθος? παντος τον αριθμο τον βρισκει λαθος και κατι αλλο το e-banking σε τι χρισιμευει κ πως το χρισιμοποιω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εβγαλα την euroline debit poy einai maestro και την χρεωνω στο paypal σαν mastercard ειναι λαθος?

 

Προφανώς. Αφού η μία είναι Maestro και η άλλη Mastercard...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική κάρτα για αγορές από το internet

θα ήθελα να βγάλω κάποια με το μικρότερο επιτόκιο που να μπαίνει paypal

και να την δέχονται παντού. Επίσης δεν θα ήθελα να έχει συνδρομή είμαι και

φοιτητής οπότε νομίζω ότι κάποιες δεν έχουνσυνδρομή για φοιτητές.

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική κάρτα για αγορές από το internet

θα ήθελα να βγάλω κάποια με το μικρότερο επιτόκιο που να μπαίνει paypal

και να την δέχονται παντού. Επίσης δεν θα ήθελα να έχει συνδρομή είμαι και

φοιτητής οπότε νομίζω ότι κάποιες δεν έχουνσυνδρομή για φοιτητές.

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Θέλεις απαραίτητα πιστωτική κάρτα; Μπορείς να κάνεις συναλλαγές μέσω ίντερνετ και με χρεωστικές κάρτες, τις απλές δηλαδή αναλήψεως συνδεδεμένες με κάποιον καταθετικό λογαριασμό.

 

Απλά να είναι από Πειραιώς (συστήνεται), Κύπρου, ALPHA. Όχι από Εθνική (έχει Maestro), όχι από Εμπορική (παρόλο που είναι VISA δεν κάνουν για ηλεκτρονικές συναλλαγές).

 

Αν θέλεις απαραίτητα πιστωτική μπορείς να πάρεις university από Πειραιώς, Alpha ή από Eurobank. Ίσως παρόμοιες κάρτες δίνουν και άλλες τράπεζες αλλά δε γνωρίζω. Προϋπόθεση μόνο η επίδειξη του τρίπτυχου (φοιτητικής ταυτότητας)

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις απαραίτητα πιστωτική κάρτα; Μπορείς να κάνεις συναλλαγές μέσω ίντερνετ και με χρεωστικές κάρτες, τις απλές δηλαδή αναλήψεως συνδεδεμένες με κάποιον καταθετικό λογαριασμό.

 

Απλά να είναι από Πειραιώς (συστήνεται), Κύπρου, ALPHA. Όχι από Εθνική (έχει Maestro), όχι από Εμπορική (παρόλο που είναι VISA δεν κάνουν για ηλεκτρονικές συναλλαγές).

 

Αν θέλεις απαραίτητα πιστωτική μπορείς να πάρεις university από Πειραιώς, Alpha ή από Eurobank. Ίσως παρόμοιες κάρτες δίνουν και άλλες τράπεζες αλλά δε γνωρίζω. Προϋπόθεση μόνο η επίδειξη του τρίπτυχου (φοιτητικής ταυτότητας)

 

Ωραία, ευχαριστώ μία ακόμα ερωτηση ποια η διαφορά ανάμεσα σε VISA & VISA electron?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Η Visa έχει ανάγλυφη επιφάνεια και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με μηχανάκια που δεν είναι κατευθείαν συνδεδεμένα με την τράπεζα. Π.Χ. Μέσα σε αεροπλάνο.

Η VISA ELECTRON δουλεύει μόνο ηλεκτρονικά . Περαν τούτου κάπιες electron δεν έχουν πίστωση και απλά χρεώνουν κατευθείαν το λογαριασμό σου. Άλλες έχουν και πίστωση.

Link to comment
Share on other sites

Η Visa έχει ανάγλυφη επιφάνεια

 

Ανάγλυφα νούμερα/γράμματα to be exact. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η Visa έχει ανάγλυφη επιφάνεια και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με μηχανάκια που δεν είναι κατευθείαν συνδεδεμένα με την τράπεζα. Π.Χ. Μέσα σε αεροπλάνο.

Η VISA ELECTRON δουλεύει μόνο ηλεκτρονικά . Περαν τούτου κάπιες electron δεν έχουν πίστωση και απλά χρεώνουν κατευθείαν το λογαριασμό σου. Άλλες έχουν και πίστωση.

 

Ok, σε ευχαριστώ έχω βρει αυτές και κλείνω προς την αγροτική

 

http://www.atebank.gr/ATEbank/PrivateIndividuals/pistotikes/student.htm

http://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=239790&nt=96&lang=1

http://www.marfinbank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/CoolVisa.aspx

 

Την Visa electron την δέχονται όπου δέχονται και την Visa ε;

 

Κάποιος που να έχει κάποια από αυτές για να μου πει εμπειρίες;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Για προπληρωμένη κάρτα , ποιά προτείνετε?

Στην alpha bank και την εθνική που κοίταξα δεν βρήκα κάτι, δεν έχουν όλες οι τράπεζες?

Link to comment
Share on other sites

Για προπληρωμένη κάρτα , ποιά προτείνετε?

Στην alpha bank και την εθνική που κοίταξα δεν βρήκα κάτι, δεν έχουν όλες οι τράπεζες?

 

 

κυπρου, eurobank, attica εχουν σιγουρα

 

Απο αυτες εχω δουλεψει με τις 2 πρωτες αλλα πλεον εχω μονο την κυπρου χωρις προβληματα. Με τη eurobank σε καποιες σελιδες ειχα καποια μικρο-προβληματα στο παρελθον αλλα οκ πηγα και την ακυρωσα.

 

Με την κυπρου εχω κλεισει ξενοδοχειο, αεροπορικα (τοσο σε aegean οσο και σε olympic), παιζω στοιχημα, αγορασα μεσω paypal πραγματα χωρις κανενα μα κανενα προβλημα απο την αρχη και πλεον δεν την αλλαζω μιας και με βολευει και το i-cardonline.gr που εχει. Μιας και ισως το ρωτησεις δεν απαιτειται καποιο ανοιγμα λογαριασμου για ολες αυτες μπορεις να κανεις αιτηση και μονο για prepaid.

Link to comment
Share on other sites

H Visa Electron δεν "περναει" οπου η κανονικη Visa,συμπεριλαμβανομενων ηλεκτρονικων αγορων.Δε ξερω το γιατι αλλα εχεις πιθανοτητες να μη κανεις δουλεια ενω με κανονικη Visa/Mastercard εισαι κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

H Visa Electron δεν "περναει" οπου η κανονικη Visa,συμπεριλαμβανομενων ηλεκτρονικων αγορων.Δε ξερω το γιατι αλλα εχεις πιθανοτητες να μη κανεις δουλεια ενω με κανονικη Visa/Mastercard εισαι κομπλε.

 

Αρκετά ηλεκτρονικά καταστήματα προτιμούν τις πιστωτικές και δεν δέχονται χρεωστικές. Σχεδόν πάντα οι Electron είναι χρεωστικές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ν μου πειτε ποια τραπεζα προσφερει το καλυτερο πακετο για χρεωστικη καρτα...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

κυπρου, eurobank, attica εχουν σιγουρα

 

Απο αυτες εχω δουλεψει με τις 2 πρωτες αλλα πλεον εχω μονο την κυπρου χωρις προβληματα. Με τη eurobank σε καποιες σελιδες ειχα καποια μικρο-προβληματα στο παρελθον αλλα οκ πηγα και την ακυρωσα.

 

Με την κυπρου εχω κλεισει ξενοδοχειο, αεροπορικα (τοσο σε aegean οσο και σε olympic), παιζω στοιχημα, αγορασα μεσω paypal πραγματα χωρις κανενα μα κανενα προβλημα απο την αρχη και πλεον δεν την αλλαζω μιας και με βολευει και το i-cardonline.gr που εχει. Μιας και ισως το ρωτησεις δεν απαιτειται καποιο ανοιγμα λογαριασμου για ολες αυτες μπορεις να κανεις αιτηση και μονο για prepaid.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου θα πάω κι εγώ.

Γνωρίζεις μήπως αν πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο δικαιολογητικό εκτός απο την ταυτότητά μου? Λέω να πάω να την πάρω κατ'ευθείαν μέσα στη βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου θα πάω κι εγώ.

Γνωρίζεις μήπως αν πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο δικαιολογητικό εκτός απο την ταυτότητά μου? Λέω να πάω να την πάρω κατ'ευθείαν μέσα στη βδομάδα...

Αν θυμάμαι καλά,όχι.Ακόμη και ανώνυμη βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω κατάθεση με την κάρτα μου σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας;;;

Πληρώνω κάποια προμήθεια;;;;

 

Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο.Αναληψη γινεται αλλα καταθεση.......

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά,όχι.Ακόμη και ανώνυμη βγαίνει...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω κατάθεση με την κάρτα μου σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας;;;

Πληρώνω κάποια προμήθεια;;;;

Μπορείς με κάρτα Πειραιώς να καταθέσεις χρήματα από μηχανήματα της Alpha.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου θα πάω κι εγώ.

Γνωρίζεις μήπως αν πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο δικαιολογητικό εκτός απο την ταυτότητά μου? Λέω να πάω να την πάρω κατ'ευθείαν μέσα στη βδομάδα...

 

απο οτι θυμαμαι δεν θελει κατι αλλο. κανε ενα τηλ στο 210 6477444

 

εγω κατευθειαν την ειχα παρει και κατευθειαν εκανα καταθεση χρηματων για να μην καθυστερησει. Βεβαια θυμαμαι τοτε μου ειχε πει θελει 2 μερες ενεργοποιησης κλπ. οπως και ηθελε. Επισης για καταθεση καταθετεις το πρωι και τα βλεπεις απο το απογευμα και μετα.

 

Σε σχεση με την eurobank συνολικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος στην κυπρου απο το συγκεκριμενο προιον καθως δεν αντιμετωπισα ουτε 1 προβλημα και ετσι πηγα και ακυρωσα την αλλη καρτα απο eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα (σε αίτηση μου για μεταφορά), μου είπαν από την alpha, πως κάνω αντισυμβατικη χρήση της κάρτας και την επόμενη φορά δεν θα εγκρίνουν την μεταφορά. Αυτό που κάνω είναι συστηματική μεταφορά υπολοίπου από κάρτες άλλων τραπεζών προς την alpha αλλά χωρίς να τους πληρώνω τόκους διότι φροντίζω να εξοφλώ το υπόλοιπο μέσα στη άτοκη περίοδο.

 

Μόλις πριν μια εβδομάδα μου το έκαναν και εμένα.....!!!!!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το κάνω 2,5 χρόνια.

 

Και σε πολύ λιγότερο χρόνο......6 μήνες.......

Ας είναι καλά η ASPIS VISA....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι δεν θελει κατι αλλο. κανε ενα τηλ στο 210 6477444

 

εγω κατευθειαν την ειχα παρει και κατευθειαν εκανα καταθεση χρηματων για να μην καθυστερησει. Βεβαια θυμαμαι τοτε μου ειχε πει θελει 2 μερες ενεργοποιησης κλπ. οπως και ηθελε. Επισης για καταθεση καταθετεις το πρωι και τα βλεπεις απο το απογευμα και μετα.

 

Σε σχεση με την eurobank συνολικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος στην κυπρου απο το συγκεκριμενο προιον καθως δεν αντιμετωπισα ουτε 1 προβλημα και ετσι πηγα και ακυρωσα την αλλη καρτα απο eurobank.

 

Οντως , έτσι είναι!

Την εβγαλα μεσα στη βδομάδα αλλά ξέχασα να το γράψω εδώ. Μόνο ταυτότητα ήθελε και απλά να θυμάσαι το ΑΦΜ (χωρις κάποιο έγγραφο που να το επαληθεύει)

Έχω ήδη αρχίσει να την χρησιμοποιώ στο iTunes Store, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εγγράφηκα και στο icard online , οπότε μπορώ να την παρακολουθώ και απο το internet, απο την άνεση του σπιτιού μου... μια χαρά, με έχει βολέψει πολύ! Ελπίζω στο μέλλον να αυξήσει τον αριθμό ΑΤΜ όμως η Τράπεζα Κύπρου γιατι αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 170 τα οποία μου φαίνονται λίγα μπροστά στα 1500 της Εθνικής!

Κάτι αλλό, θέλω να ανοίξω και ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εμπορική Τράπεζα, γνωρίζει κάποιος αν έχει έξοδα διαχείρησης /αδράνειας ή κάτι άλλο που θα έπρεπε να γνωρίζω? Γενικά θα με ενδιέφερε να ακούσω εντυπώσεις για την Εμπορική

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στο μέλλον να αυξήσει τον αριθμό ΑΤΜ όμως η Τράπεζα Κύπρου γιατι αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 170 τα οποία μου φαίνονται λίγα μπροστά στα 1500 της Εθνικής!

 

Λογικό δεν είναι; Η Τράπεζα Κύπρου έχει ως έδρα την Κύπρο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...