Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια σχετικα με το φοιτητικο δανειο γνωριζει κανεις?γτ δεν ειδα αλλο σχετικο τοπικ..απο την εθνικη ακουσα οτι ειναι μεχρι 600€(?) ..και ειναι ατοκο για 4 χρονια..
Link to comment
Share on other sites

Oχι σε ολες τις τραπεζες.Σε μερικες ανοιγει και το πρωι αλλα και το μεσημερι το ΑΤΜ.

 

Φυσικα υπαρχουν και ΑΤΜ που μετρανε κατευθειαν τα χρηματα.

 

πως μπορει ενα atm να μετρησει κατευθειαν τα χρηματα απο τη στιγμη που τα καταθετεις μεσα σε φακελο;εξηγησε το αν θελεις.εκτος κ αν εννοει τα ηλεκτρονικα ταμεια εντος των καταστηματων στα οποια κανεις καταθεση στο λογαριασμο σου βαζοντας ενα ενα τα χαρτονομισματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ATM -τουλάχιστον της Εθνικής, δεν ξέρω για άλλες τράπεζες- που έχουν ειδική θυρίδα όπου τοποθετείς τα χρήματα (σκέτα, όχι σε φάκελο), το μηχάνημα τα μετράει, σου βγάζει το ποσό και σε ρωτάει αν επιθυμείς να συνεχίσεις τη συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με το φοιτητικο δανειο γνωριζει κανεις?γτ δεν ειδα αλλο σχετικο τοπικ..απο την εθνικη ακουσα οτι ειναι μεχρι 600€(?) ..και ειναι ατοκο για 4 χρονια..

Αυτό είναι φοιτητικός λογαριασμός με υπερανάληψη μέχρι 500 ευρώ άτοκα και μέχρι 600 έντοκα

Υπάρχουν δάνεια σε όλες τις τράπεζες.

Τα περισότερα βγαίνουν με την εγγύηση του γονέα .

Η Εθνική είναι η μόνη που έχει δάνεια χαμηλότοκα για μεταπτυχιακούς και όσους κάνουν διδακτορικό, Κατά τα άλλα πήγαινε σε οποιαδήποτε τράπεζα σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

πως μπορει ενα atm να μετρησει κατευθειαν τα χρηματα απο τη στιγμη που τα καταθετεις μεσα σε φακελο;εξηγησε το αν θελεις.εκτος κ αν εννοει τα ηλεκτρονικα ταμεια εντος των καταστηματων στα οποια κανεις καταθεση στο λογαριασμο σου βαζοντας ενα ενα τα χαρτονομισματα.

 

Η Τραπεζα Κυπρου(σε αυτη το εχω δει μεχρι στιγμης) εχει ΑΤΜ που κανεις καταθεση χωρις φακελο και τα μετραει την ιδια στιγμη τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Η Τραπεζα Κυπρου(σε αυτη το εχω δει μεχρι στιγμης) εχει ΑΤΜ που κανεις καταθεση χωρις φακελο και τα μετραει την ιδια στιγμη τα χρηματα.

 

και για την Πειραιώς σε κάποια ΑΤΜ ισχύει αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

Η Τραπεζα Κυπρου(σε αυτη το εχω δει μεχρι στιγμης) εχει ΑΤΜ που κανεις καταθεση χωρις φακελο και τα μετραει την ιδια στιγμη τα χρηματα.

 

δεν το γνωριζα.στην γιουρομπανκ που χρησιμοποιω εγω,καταθεση γινεται μονο με φακελο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και για την Πειραιώς σε κάποια ΑΤΜ ισχύει αυτό.:)

Και η Εθνική έχει ONLINE κατάθεση χωρίς φάκελο. Κανονικά όλες έτσι θα έπρεπε να το έχουν. Αλλά κοστίζει αρκετά η αλλαγή όλων των ΑΤΜ's. Όσα καίγονται τουλάχιστον να τα αντικαθιστούν με τα νέα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φοιτητικός λογαριασμός με υπερανάληψη μέχρι 500 ευρώ άτοκα και μέχρι 600 έντοκα

Υπάρχουν δάνεια σε όλες τις τράπεζες.

Τα περισότερα βγαίνουν με την εγγύηση του γονέα .

Η Εθνική είναι η μόνη που έχει δάνεια χαμηλότοκα για μεταπτυχιακούς και όσους κάνουν διδακτορικό, Κατά τα άλλα πήγαινε σε οποιαδήποτε τράπεζα σε βολεύει

 

ποια τραπεζα εχει πιο χαμηλοτοκα δανεια για ποσα πχ των 1-2χιλ ευρω (για φοιτητες)?στην alphabank π ειχε ρωτησει ενας φιλος μου ειπε οτι του ζητησαν εγγυητη,δεν εκαναν αναφορα ομως σε γονεα..

Link to comment
Share on other sites

Η Τραπεζα Κυπρου(σε αυτη το εχω δει μεχρι στιγμης) εχει ΑΤΜ που κανεις καταθεση χωρις φακελο και τα μετραει την ιδια στιγμη τα χρηματα.

 

πραγματι αλλα ειναι αναλογα και το μηχανημα αν το κανει ή οχι...Στην πΑΤΡΑ στα 3 υποκαταστηματα,ο υπαλληλος μου ειπε πως μονο στο ενα δεν εχει φακελο....

Link to comment
Share on other sites

πραγματι αλλα ειναι αναλογα και το μηχανημα αν το κανει ή οχι...Στην πΑΤΡΑ στα 3 υποκαταστηματα,ο υπαλληλος μου ειπε πως μονο στο ενα δεν εχει φακελο....

 

Και η Πειραιώς....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να ανοίξω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό, αλλά επειδή δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με τράπεζες, θα ήθελα μια βοήθεια..

Κοιτάω συγκεκριμένα στην Alpha bank, και βλέπω οτι έχει τον "Alpha Ταμιευτήριο" και τον "Alpha Ταμιευτήριο Plus". Επίσης βλέπω και τον "1|2|3 Λογαριασμό καταθέσεων για νέους" και τα έχω μπλέξει λίγο (ή μαλλον αρκετά! χε χε!)

Ποιόν να προτιμήσω? Ο 1|2|3 είναι ταμιευτηρίου απλά με μεγαλύτερο επιτόκιο?

Όποια βοήθεια είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να ανοίξω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό, αλλά επειδή δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με τράπεζες, θα ήθελα μια βοήθεια..

Κοιτάω συγκεκριμένα στην Alpha bank, και βλέπω οτι έχει τον "Alpha Ταμιευτήριο" και τον "Alpha Ταμιευτήριο Plus". Επίσης βλέπω και τον "1|2|3 Λογαριασμό καταθέσεων για νέους" και τα έχω μπλέξει λίγο (ή μαλλον αρκετά! χε χε!)

Ποιόν να προτιμήσω? Ο 1|2|3 είναι ταμιευτηρίου απλά με μεγαλύτερο επιτόκιο?

Όποια βοήθεια είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη...

 

Ναι, αφου μπορεις να παρεις τον 1 2 3 καντο. Ακριβως οτι ειπες ειναι και σου δινουν και καποια υπεραναληψη σε περιπτωση που τη χρειαστεις. :)

 

Κατα τα αλλα ειναι ενας απλος λογαριασμος. Επισης στους υπολοιπους λογαριασμους ζητανε το ελαχιστο 300 ευρω καταθεση με το ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφου μπορεις να παρεις τον 1 2 3 καντο. Ακριβως οτι ειπες ειναι και σου δινουν και καποια υπεραναληψη σε περιπτωση που τη χρειαστεις. :)

 

Κατα τα αλλα ειναι ενας απλος λογαριασμος. Επισης στους υπολοιπους λογαριασμους ζητανε το ελαχιστο 300 ευρω καταθεση με το ανοιγμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Στον 1|2|3 προσανατολίζομαι κι εγώ..

Μου ακούγεται πολύ καλή φάση πάντως, ελπίζω να μην έχει κάποια παγίδα!

Λίγο άσχετο, αυτο το δώρο που γράφει οτι δίνουν με το άνοιγμα του λογαριασμού τι ακριβώς είναι? Μήπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

οταν εκανα εγω τον λογαριασμο οταν πρωτοβγηκε για τους νεους, μου εδωσαν ενα ντοσιε συνεδριων.
Link to comment
Share on other sites

οταν εκανα εγω τον λογαριασμο οταν πρωτοβγηκε ο λογαριασμος, για τους νεους, μου εδωσαν ενα ντοσιε συνεδριων.

 

Αααααα οκ! Ε πάλι καλά λοιπόν γιατι με τόσα συνέδρια που παρακολουθώ θα μου φανεί πολύ χρήσιμο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αααααα οκ! Ε πάλι καλά λοιπόν γιατι με τόσα συνέδρια που παρακολουθώ θα μου φανεί πολύ χρήσιμο!:lol:

 

Δεν φαντάζομαι να περίμενες τίποτα ουσίας... ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό είναι το λιγότερο, απλά απο περιέργεια ήθελα να μάθω επειδή δεν ξέρω κάποια άλλη τράπεζα που δίνει "δωράκια" για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού!
Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα Πειραιώς -για την προπληρωμένη webuy- όταν κάνεις αγορές κρατάει ένα ευρώ;

Ποιος ο λόγος να κάνεις προπληρωμένη εικονική webuy; :confused: Αυτό το κάνανε για κάποιους φοβιτσιάρηδες που έχουν δαιμονοποιήσει τις ηλεκτρονικές αγορές. Για κάποιον απλά σκεπτόμενο πολίτη, είναι εντελώς ανούσιο και μπαίνεις περισσότερο σε μπελάδες μ'αυτή την κάρτα. Άσε που δε νομίζω να δέχεται η paypal πχ. να αλλάζεις συνεχώς κάρτα μ'αυτό τον τρόπο. Το ίδιο και με τις εταιρείες στοιχημάτων.

 

Λογικό το βρίσκω να κρατάει προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το paypal την δέχεται αφού την έβαλα και εκεί

Nαι αλλά αν φτιάξεις 3-4 τέτοιες κάρτες (γιατί «καταστρέφονται» με μια κίνηση αν το θέλεις) κάποια στιγμή μπορεί να σε μπλοκάρει. Αν την διατηρείς σταθερή, τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου δωσαν τίποτα! οπότε προετοιμάσου και γι αυτό το ενδεχόμενο!

 

Αν είδα καλά στην ιστοσελίδα γράφει για δώρο. Οπότε θα έπρεπε να το είχες ζητήσει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...