Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Οι κινήσεις (καταθέσεις-αναλήψεις) που πραγματοποιούνται με κάρτες εκδόσεως της Alpha Bank (π.χ. Enter Visa, Visa, Mastercard, American Express, κ.λπ.) δεν επιβαρύνονται με τα έξοδα αυτά.

Για κάθε κίνηση (ανάληψη ή κατάθεση) πέραν των τεσσάρων κάθε μήνα (χρέωση κάθε μήνα) Ευρώ 1

  • Οι κινήσεις που έχουν να κάνουν με τον λογαριασμό και την πιστωτική κάρτα [αναλήψεις, καταθέσεις, ερώτηση υπολοίπου] που γίνονται μέσω Web Banking, με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα στα ΑΤΜ, και στα Κέντρα Αυτόματων Συναλλαγών, ΔΕΝ χρεώνονται ανεξαρτήτως του πόσες είναι αυτές κάθε μήνα, δεν γνωρίζω αν ισχύει και για λογαριασμούς ή πιστωτικές τρίτων οι οποίοι τηρούνται στην ίδια τράπεζα
  • Οι κινήσεις που γίνονται μέσω Web Banking [αναλήψεις, καταθέσεις, ερώτηση υπολοίπου, μεταφορά σε άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας, πληρωμή πιστωτικών καρτών εκδόσεως της ιδίας τράπεζας [προσωπικές ή τρίτου] και πληρωμές λογαριασμών ΔΕΚΟ κλπ.], ΔΕΝ χρεώνονται ανεξαρτήτως του πόσες είναι αυτές κάθε μήνα, ΕΚΤΟΣ από τις μεταφορές σε λογαριασμό άλλης τράπεζας της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, και οι πληρωμή πιστωτικών καρτών εκδόσεως άλλων τραπεζών, οι οποίες όμως ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ να πραγματοποιούνται μέσω Web Banking διότι το κόστος είναι εξαιρετικά χαμηλότερο σε σχέση με τα γκισέ
  • Για κάθε ανάληψη ή κατάθεση στα γκισέ πέραν των τεσσάρων συνολικά κάθε μήνα, υπάρχει όντως η χρέωση [αν και είναι παράνομη] του € 1 για κάθε συναλλαγή

Αυτά για την Alpha Bank :)

Link to comment
Share on other sites

οχι. ποτε δε μου χρεωσαν κατι.

 

http://www.alphabank.gr/page/default.asp?la=1&id=859

Χωρίς ελάχιστο απαιτούμενο ποσό για το άνοιγμά του και χωρίς έξοδα διαχειρίσεως

 

για καθε φορα που θα εχεις κινηση στην χρεωστικη σου καρτα visa electron θα σου ερχεται ενημερωτικο γραμμα.

 

http://www.alphabank.gr/files/aboutalphabank/SYNALLAGES_GR_20081021.pdf

Οι κινήσεις (καταθέσεις-αναλήψεις) που πραγματοποιούνται με κάρτες εκδόσεως της Alpha Bank (π.χ. Enter Visa, Visa, Mastercard, American Express, κ.λπ.) δεν επιβαρύνονται με τα έξοδα αυτά.

Για κάθε κίνηση (ανάληψη ή κατάθεση) πέραν των τεσσάρων κάθε μήνα (χρέωση κάθε μήνα) Ευρώ 1

 

  • Οι κινήσεις που έχουν να κάνουν με τον λογαριασμό και την πιστωτική κάρτα [αναλήψεις, καταθέσεις, ερώτηση υπολοίπου] που γίνονται μέσω Web Banking, με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα στα ΑΤΜ, και στα Κέντρα Αυτόματων Συναλλαγών, ΔΕΝ χρεώνονται ανεξαρτήτως του πόσες είναι αυτές κάθε μήνα, δεν γνωρίζω αν ισχύει και για λογαριασμούς ή πιστωτικές τρίτων οι οποίοι τηρούνται στην ίδια τράπεζα
  • Οι κινήσεις που γίνονται μέσω Web Banking [αναλήψεις, καταθέσεις, ερώτηση υπολοίπου, μεταφορά σε άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας, πληρωμή πιστωτικών καρτών εκδόσεως της ιδίας τράπεζας [προσωπικές ή τρίτου] και πληρωμές λογαριασμών ΔΕΚΟ κλπ.], ΔΕΝ χρεώνονται ανεξαρτήτως του πόσες είναι αυτές κάθε μήνα, ΕΚΤΟΣ από τις μεταφορές σε λογαριασμό άλλης τράπεζας της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, και οι πληρωμή πιστωτικών καρτών εκδόσεως άλλων τραπεζών, οι οποίες όμως ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ να πραγματοποιούνται μέσω Web Banking διότι το κόστος είναι εξαιρετικά χαμηλότερο σε σχέση με τα γκισέ
  • Για κάθε ανάληψη ή κατάθεση στα γκισέ πέραν των τεσσάρων συνολικά κάθε μήνα, υπάρχει όντως η χρέωση [αν και είναι παράνομη] του � 1 για κάθε συναλλαγή

Αυτά για την Alpha Bank :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!:)

Είχα αποφασίσει να πάω στη Κύπρου, αλλά αφου είδα πως η alpha εχει αυτο το πρόγραμμα για νέους θα παω στην Alpha τελικά.

Είχα στείλει 4 email, για τις ερωτήσεις που έκανα κι εδώ, σε 4 τράπεζες.. Εμπορική, Κύπρου, Πειραιώς και Alpha.

Τις πιο αναλυτικές και βοηθητικές απαντήσεις τις έλαβα απο Κύπρου και Αlpha. Της Πειραιώς ηταν εντελώς τυποποιημένη "περάστε απ το κατάστημα να σας πληροφορήσουμε" και η Εμπορική δεν μπήκε καν στο κόπο να απαντήσει!

Εγώ προσωπικά επειδή κοιτάω πάαααρα πολύ την εξυπηρέτηση πελατών (είτε μεσω καταστήματως είτε μέσω internet) μετράω πολύ αυτές τις απαντήσεις που έλαβα

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς στην περίπτωση που κάποιος μου στείλει κάποιο έμβασμα σε συνάλλαγμα(λίρες Αγγλίας) στο λογαριασμό μου, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγο της διαφοράς των νομισμάτων; Η τράπεζα αυτόματα μετατρέπει το ποσό σε ευρώ;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς στην περίπτωση που κάποιος μου στείλει κάποιο έμβασμα σε συνάλλαγμα(λίρες Αγγλίας) στο λογαριασμό μου, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγο της διαφοράς των νομισμάτων; Η τράπεζα αυτόματα μετατρέπει το ποσό σε ευρώ;

 

εχω την εντυπωση οτι το μετετρεπει σε ευρω κρατωντασ βεβαια καποια προμηθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς στην περίπτωση που κάποιος μου στείλει κάποιο έμβασμα σε συνάλλαγμα(λίρες Αγγλίας) στο λογαριασμό μου, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγο της διαφοράς των νομισμάτων; Η τράπεζα αυτόματα μετατρέπει το ποσό σε ευρώ;

 

Θα μετατραπούν σε ευρώ αυτόματα και θα πληρώσεις την ανάλογη προμήθεια (θα αφαιρεθεί από το συνολικό ποσό που θα εμβαστεί στον λογαριασμό σου).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανέις τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να ανοίξει κάποιος ένα λογαριασμό Alpha 1/2/3 για νέους 18-27 ετών;;; Ευχαριστώ.:)
Link to comment
Share on other sites

Οκ, thanks! Ελπίζω μόνο αυτή η προμήθεια να μην είναι μεγάλη...

 

Κάθε τράπεζα έχει διαφορετική, καίτοι είναι ελάχιστη η διαφορά. Είναι κάποιο ποσοστό επί του συνόλου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανέις τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να ανοίξει κάποιος ένα λογαριασμό Alpha 1/2/3 για νέους 18-27 ετών;;; Ευχαριστώ.:)

 

Ταυτότητα και αποδεικτικό ΑΦΜ χρειάστηκαν όταν άνοιξα εγώ. Κοίτα στο site τους για πιο πρόσφατες πληροφορίες.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Ταυτότητα και αποδεικτικό ΑΦΜ χρειάστηκαν όταν άνοιξα εγώ. Κοίτα στο site τους για πιο πρόσφατες πληροφορίες.

 

ακριβως αυτα ηθελαν και στην πειραιως που ανοιξα προσφατα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πήρατε χαμπάρι την 'αλητεία' της Eurobank και από πότε έχει τεθεί σε εφαρμογή: Το επιτόκιο στο Μεγάλο Ταμιευτήριο μειώθηκε αυθαίρετα και χωρίς καμμία ανακοίνωση στο 2% απο 3.5% αν δεν κάνω λάθος! Τουλάχιστον αυτό φαίνεται στο τεελυταίο κατάλογο επιτοκίων με ισχύ από τις 16/3/2009. Νομικά βέβαια νομίζω δεν έχουν καμμία υποχρέωση να ενημερώσουν τους πελάτες τους..
Link to comment
Share on other sites

To Γνώριζα, αυτό με την Eurobank .

έκανε δύο μειώσεις , Από 3,3 σε 2,5 και μετά σε 2.

Τώρα συμφέρει μόνο η Ασπίς στον Λογαριασμό ΖΕΝΙΘ

Δίνει 3,50 % μέχρι 5.000 χωρίς άλλους όρους.

Επίσης από 30 Μαρτίου τελείωσε το 7% της Εμπορικής . Τώρα δίνει 2%

Link to comment
Share on other sites

χθες άνοιξα λογαριασμό alpha 1/2/3 για νέους. ξέρετε σε πόσο καιρό θα έρθει σπίτι μου η alpha enter visa (χρεωστική κάρτα);;;
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο ειδοποιηθηκα για καποιες χρεωσεις στην visa μου μεσω της υπηρεσιας alert που εχω.Τις κινησεις αυτες δεν τις εχω κανει και αμεσως τηλεφωνησα στην τραπεζα για ακυρωση της καρτας..Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι ειχα διαβασει ενα ευρωπαικο νομο οτι σε περιπτωση υποκλοπης καρτας και χρεωσης αυτης υπαρχει ενα ανωτατο ποσο που πληρωνει ο κατοχος.Ξερει κανεις το νομο αυτο και ποσο ειναι το ποσο αυτο;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα θα ζητήσει διευκρινήσεις για το τί αφορούν οι χρεώσεις. Αν δεν υπάρχουν υπογραφές τότε η τράπεζα μπορεί να ακυρώσει αυτές τις χρεώσεις και να μη πληρώσεις τίποτα. Πλέον για να γίνει μία χρέωση χρειάζονται εκτός απο τα στοιχεία κατόχου (ονομα δ/ση τηλ) και το 3ψήφιο νουμεράκι που έχει η κάρτα πίσω (cvv). Αυτό για να το δώσει κάποιος πρέπει να έχει στα χέρια του τη κάρτα ή φωτοτυπία και των 2 όψεών της.

Αν είσαι σίγουρος οτι δεν έδωσες τη κάρτα σου κάπου στο internet τότε πρόκειται περί απάτης και σίγουρα θα δικαιωθείς!

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα θα ζητήσει διευκρινήσεις για το τί αφορούν οι χρεώσεις. Αν δεν υπάρχουν υπογραφές τότε η τράπεζα μπορεί να ακυρώσει αυτές τις χρεώσεις και να μη πληρώσεις τίποτα. Πλέον για να γίνει μία χρέωση χρειάζονται εκτός απο τα στοιχεία κατόχου (ονομα δ/ση τηλ) και το 3ψήφιο νουμεράκι που έχει η κάρτα πίσω (cvv). Αυτό για να το δώσει κάποιος πρέπει να έχει στα χέρια του τη κάρτα ή φωτοτυπία και των 2 όψεών της.

Αν είσαι σίγουρος οτι δεν έδωσες τη κάρτα σου κάπου στο internet τότε πρόκειται περί απάτης και σίγουρα θα δικαιωθείς!

Οι αγορες εγιναν μεσω νετ αρα δεν υπαρχει περιπτωση υπογραφων.Την καρτα βεβαια εχω να την χρησιμοποιωσω σχεδον 6 μηνες στο νετ.Απο την τραπεζα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει θεμα αλλα θελω να ειμα καλυμενος.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

χθες άνοιξα λογαριασμό alpha 1/2/3 για νέους. ξέρετε σε πόσο καιρό θα έρθει σπίτι μου η alpha enter visa (χρεωστική κάρτα);;;

Σου ζητησαν καποιο ποσο για να ανοιξεις τον λογαριασμο;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι η alpha έχει "παγώσει" την εκδοση νεων πιστωτικων καρτων σε αιτουντες. Ακουσατε εσεις κατι τετοιο?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

χθες άνοιξα λογαριασμό alpha 1/2/3 για νέους. ξέρετε σε πόσο καιρό θα έρθει σπίτι μου η alpha enter visa (χρεωστική κάρτα);;;

alpha 1|2|3 visa electron θα σου ρθει σε περιπου 2 βδομαδες..

Σου ζητησαν καποιο ποσο για να ανοιξεις τον λογαριασμο;;;

 

εμενα ο ενας μου πε οτι χρειαζεται ενα ελαιχστο ποσο αλλα οταν πηγα να την κανω δε μου ζητησε τπτ,αλλα εγω ετσι κ αλλιως την ανοιξα για να βαζω εκει τα λεφτα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι η alpha έχει "παγώσει" την εκδοση νεων πιστωτικων καρτων σε αιτουντες. Ακουσατε εσεις κατι τετοιο?

Είχα κάνει αίτηση για την fokas AMEX και την παρέλαβα πριν από λίγες ημέρες.

 

Πριν απο λιγο ειδοποιηθηκα για καποιες χρεωσεις στην visa μου μεσω της υπηρεσιας alert που εχω.Τις κινησεις αυτες δεν τις εχω κανει και αμεσως τηλεφωνησα στην τραπεζα για ακυρωση της καρτας..Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι ειχα διαβασει ενα ευρωπαικο νομο οτι σε περιπτωση υποκλοπης καρτας και χρεωσης αυτης υπαρχει ενα ανωτατο ποσο που πληρωνει ο κατοχος.Ξερει κανεις το νομο αυτο και ποσο ειναι το ποσο αυτο;

Τι ποσά ήταν αυτές οι χρεώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

χθες άνοιξα λογαριασμό alpha 1/2/3 για νέους. ξέρετε σε πόσο καιρό θα έρθει σπίτι μου η alpha enter visa (χρεωστική κάρτα);;;

 

Εμενα μου ηρθε σε μια εβδομαδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι ποσά ήταν αυτές οι χρεώσεις ?

340ευρω μπλα μπλα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητησαν καποιο ποσο για να ανοιξεις τον λογαριασμο;;;

 

Στον λογαριασμο 1,2,3 δεν χρειαζεται να εχεισ καποιο ποσο.Αυτος ειναι ο φοιτητικος λογαριασμος κ νομιζω οτι ειναι τρεχουμενος.Τετοιους λογαριασμους εχουν ολες οι τραπεζες.Απλα ειναι για να τραβας χρηματα κ δεν σε δεσμευουν να εχεισ στο λογαριασμο ενα ελαχιστο χρηματικο ποσο.Ομως, δεν εχεις τους κανονικους τοκους οπως σε ενα λογαριασμο καταθεσεων.

 

Στον λογαριασμο καταθεσεων παιρνεις κανονικα τους τοκους αλλα πρεπει να εχεις 300 ευρω καθε φορα μεσα γιατι αλλιως καθε μηνα σου κρατανε προμηθεια.Βεβαια σε αυτο παιζουν ρολο κ ποσες κινησεις εχεις κανει απο το ΑΤΜ κ λοιπα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητησαν καποιο ποσο για να ανοιξεις τον λογαριασμο;;;

 

εμενα ο ενας μου πε οτι χρειαζεται ενα ελαιχστο ποσο αλλα οταν πηγα να την κανω δε μου ζητησε τπτ,αλλα εγω ετσι κ αλλιως την ανοιξα για να βαζω εκει τα λεφτα μου!

 

Τιποτα για ανοιγμα λογαριασμου 1 2 3, €300 για τους υπολοιπους. :)

Αν κοιταξετε και στο site της, το αναφερουν στους κανονικους λογαριασμους, οχι ομως στο 1 2 3.

(αν ηθελαν κι εκει, πιστεψε με, δε θα σε αφηναν να φυγεις :p)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση...

Έχουν όλες οι τράπεζες λογαριασμούς για νέους/φοιτητές?

Ξέρω σίγουρα οτι έχει η Alpha Bank (το διάβασα παραπάνω!) και η Εμπορική (μακριά όμως γιατι το younique έχει "συμβολική" χρέωση 4 ευρώ το μήνα)

Ποιές άλλες τράπεζες έχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...