Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συμφωνω οτι η πιστωτικες καρτες ειναι εργαλειο...πολυτιμο και αρκετες φορες πια αναγκαιο...αλλα θα τονισω αυτο που διαβασα σε οικονομικο μερος μιας εφημεριδας...οτι...ειναι εγκλημα και αδιανοητο να χρησιμοποιεις πιστωτικη για αγορα καθημερινων ειδων διαβιωσης. Αλλο η αγορα συσκευων,ταξιδιων κλπ...Θελει παρα πολυ προσοχη ειδικα στους ορους και στα εξοδα της καρτας.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η Alpha Bank έχει για τις πιστωτικές της πρόγραμμα ανάλογο με το Credit Shield της Citibank?
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η Alpha Bank έχει για τις πιστωτικές της πρόγραμμα ανάλογο με το Credit Shield της Citibank?

 

Δεν υπάρχει παρόμοιο. Νομίζω πως γενικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει για την ώρα άλλο αντίστοιχο.

 

Υπάρχει και το Credit Shield unemployment για ασφάλιση κατά της απόλυσης.

 

Επίσης να πω ότι όντως οι πιστωτικές κάρτες έχουν μεγάλη χρησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λογαριασμο καταθεσεων στην Εμπορική και με βαση την σελίδα τους τα έξοδα διατηρησης λογαριασμου για καταθέσεις

με μεσο ορο εξαμηναιως κατω απο 300€ ειναι 7€ / εξάμηνο

 

Αν ομως ο λογαριασμος δεν εχει αρκετα χρήματα τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό? Θα κλείσουν το λογαριασμο? Θα μου ζητησουν τιποτα χρωστουμενα και απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα μαζι σου! :) αλλα...

 

(σημαντικη παραλειψη)

Πραγματι εκανα την καταθεση στις 4.20 (τελευταια στιγμη δηλαδη) αλλα το θεμα ειναι οτι την εκανα σε ταμειο, οχι σε ATM και μου δωσαν και αποδειξη οτι τα λεφτα ειναι cleared!

Απο το ΑΤΜ πηρα αναλυση κινησεων αμεσως μετα για να επιβεβαιωσω οτι το DD ειναι ΟΚ, στην οποια φαινεται και η καταθεση.

 

Αν ειχα κανει την καταθεση σε ATM φυσικα και θα πληρωνα χωρις κουβεντα τα κερατιατικα που οντως ειναι υπερβολικα σαν ποσο.

 

Το κουφο ειναι οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο και λογιστικο αλλα μονο ενα γενικο balance. Και στην αποδειξη του ΑΤΜ και στο ebanking δεν γινεται διαχωρισμος του υπολοιπου. :ninja:

 

Τα βιβλιαρακια με τους κανονισμους τους τα εκανα φυλλο και φτερο αλλα επεσα σε αντιφασεις:

 

Απο τη μια λενε οτι σαν balance πιανουν το ποσο την προηγουμενης εργασιμης πριν να τραβηχτει το DD και απο την αλλη λενε οτι απλα πρεπει να εχεις το απαραιτητο ποσο cleared (να ειναι περασμενο δηλαδη στο λογαριασμο σου).

Επισης, στα charges & fees αναφερεται οτι οταν πεφτει χαρατσι γινεται αμεσως και την ωρα της συναλλαγης (του DD δηλαδη) οποτε θα επρεπε να φανει στην αποδειξη απο το ATM.

 

Τι να πω...δεν μπορεσα σημερα να παω οποτε το πανηγυρι μετατιθεται για αυριο...αν μπορουν ας μου εξηγησουν τις κινησεις απο την αποδειξη του ΑΤΜ! :mad:

 

Πηγα τελικα στη λαμογιο-τραπεζα...

 

Μου λεει ο αχωνευτος (εδω που ειμαι αυτο το εχω πει για λιγους) και παντα ευγενικος τυπος οτι σαν balance πιανουν το ποσο της προηγουμενης και οτι το DD εκτελειται γυρω στις 9 το πρωι...οποτε καλα εκαναν και με χρεωσαν.

 

ΟΚ, του λεω αλλα πως γινεται το ATM σας να λεει οτι το DD πληρωθηκε κανονικα; (τσακ, του πεταω στα μουτρα και το statement)

 

Αλλο συστημα μου λεει το ATM, το δειχνει ετσι αλλα δεν ειναι ετσι.

Τον ρωταω για το e-banking που ελεγε τα ιδια και μου απανταει το ιδιο. Μου λεει οτι στις 12 το βραδυ γινεται η ενημερωση στα συστηματα και απο εκεινη την ωρα και μετα το δειχνουν (δηλαδη την επομενη ημερα).

Πως γινεται τωρα να κανουν ενημερωση στις 6/11 και στο statement να φαινεται 5/11 μονο αυτα τα καθικια το ξερουν. :rolleyes:

 

Καλα του λεω και για να με πεισει μου βγαζει το βιβλιαρακι με τις χρεωσεις...που το ειχα διαβασει πριν να παω να παζαρεψω τη χρεωση με τους γιουφτους.

 

Μου δειχνει οτι η χρεωση ειναι £ 38 για καθε DD.

Οταν εγω του λεω οτι στην παρενθεση γραφει οτι η χρεωση γινεται την ωρα απορριψης του DD (στις 9 το πρωι συμφωνα με το γυφτο-ρολοϊ) και τον ρωταω αν τη βλεπει στο statement που πηρα απο το ATM αργοτερα...το βουλωνει και σαν να μην τρεχει τιποτα με ρωταει αν θελω να κανω αιτηση επιστροφης του fee.

 

Στο τσακ ημουνα να του ριξω τα Ελληνικα μου του γυφτου εκεινη την ωρα...:mad:

 

Τελικα μετα απο 10 λεπτα (τον τυπο πρεπει να τον τσιμπησανε απο το ΠΙΚΠΑ...εγραφε σαν κουλος) μου λεει οτι εστειλε μηνυμα στα κεντρικα και να περιμενω γραμμα του μεσα στην επομενη εβδομαδα αν θα παρω τα λεφτα πισω ή οχι.

 

Τι να πω...τουλαχιστον στην Ελλαδα η τραπεζα θα με κλεψει μεχρι εκει που την παιρνει...δεν θα με περασει και για μαλακα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις ένα προιόν μέσω πιστωτικής και να το εξοφλήσεις μετά από 20-30 μέρες χωρίς καμμία επιβάρυνση.

 

 

μπορούν να αγοράσουν προιόντα που δεν υπάρχουν στην ελλάδα ή σε πολύ καλύτερες τιμές λόγω πτώσης δολλαρίου.Αυτά γίνονται μέσω πιστωτικής πολλές φορές και με επιπλέον έκπτωση.

 

 

δηλαδη μια πιστωτική δεν εχει συνδρομή?

επισης οι τράπεζες θελουν να σε βάλουν στο τριπάκι να αγοράζεις χωρίς να εχεις τα λεφτά. ετσι στην αρχη θα πέρνεις και θα τα δινεις σε 20 μέρες χωρις επιβάρυνση αλλα στο τέλος θα πέρνεις και θα τα δινεις σε 20 δόσεις με επιτόκια σούπερ :p

 

επισης για το ιντερνετ υπάρχει η visa electron που ειναι και ασφαλέστερη και αγοράζεις οταν έχεις λεφτά.

 

Αν κάποιος έχει πιστωτική και δεν έχει πληρώσει ποτέ με δόσεις ενα αντικείμενο να το πεί εδω.

θα ειναι συλλεκτικός :p

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία κάρτα Diners, ποτέ δεν έχω πληρώσει τόκους και σπάνια πληρώνω με δόσεις. Πρέπει το ποσό να είναι άνω από 100€ για να βάλω δόσεις. Και να σκεφτείς ότι πληρώνω σχεδόν παντόυ με αυτή (Αγορές από σουπερ μάρκετ, βενζίνη, ρούχα και γενικά όπου την δέχονται).

 

Η νοοτροπία για τις πιστωτικές κάρτες είναι να χρησιμοποιούνται εναλλακτικά των μετρητών και όχι συμπληρωματικά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μια πιστωτική δεν εχει συνδρομή?

επισης οι τράπεζες θελουν να σε βάλουν στο τριπάκι να αγοράζεις χωρίς να εχεις τα λεφτά. ετσι στην αρχη θα πέρνεις και θα τα δινεις σε 20 μέρες χωρις επιβάρυνση αλλα στο τέλος θα πέρνεις και θα τα δινεις σε 20 δόσεις με επιτόκια σούπερ :p

 

επισης για το ιντερνετ υπάρχει η visa electron που ειναι και ασφαλέστερη και αγοράζεις οταν έχεις λεφτά.

 

Αν κάποιος έχει πιστωτική και δεν έχει πληρώσει ποτέ με δόσεις ενα αντικείμενο να το πεί εδω.

θα ειναι συλλεκτικός :p

 

Εχω master και visa πάνω από 10 χρόνια χωρίς καμμιά συνδρομή και δεν έχω πληρώσει ποτέ ούτε 1 λεπτό τόκους στην Τράπεζα και την χρησιμοποιώ παντού όπου την δέχονται(σούπερ μάρκετ, βενζινάδικα κλπ).Χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα όταν τα ποσά είναι μεγάλα ΑΤΟΚΕΣ δόσεις όπου βέβαια υπάρχει η δυνατότητα ή τόκους δόσεων σε ηλεκτρονικά καταστήματα που σχεδόν ποτέ δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 5 ευρώ. Βέβαια είμαι μισθωτός και υπάρχει εξουσιοδότηση στην τράπεζα πρώτα να παίρνει αυτή και ότι μένει παίρνω εγώ. Πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος να μήν κουβαλάς μαζί σου πολλά μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μια πιστωτική δεν εχει συνδρομή?

 

Υπάρχουν πιστωτικές κάρτες όπως όλες της Probank και η Go! της Εθνικής (τουλάχιστον εγώ έχω βγάλει Go Visa και Mastercard από γκισέ σε Carrefour & Mediamarkt χωρίς να πληρώνω συνδρομή), οι οποίες δεν έχουν συνδρομή. Σίγουρα υπάρχουν και από άλλες τράπεζες, αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα βρεις αρκετές.

 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές, παρότι έχω μαζέψει 4-5 λόγω κάποιων προωθητικών ενεργειών με δώρα. Αντ'αυτού προτιμώ να χρησιμοποιώ χρεωστικές, ειδικά της Πειραιώς και μερικές φορές και της Αγροτικής.

 

Στο χέρι σου είναι να χρησιμοποιείς πιστωτικές χωρίς να πληρώνεις τόκους...αρκεί να εξοφλείς το ποσό στην ώρα του.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Πειραιώς University Visa Electron με πιστωτικό όριο 1000€. Είμαι συνδρομητής Cosmote και θέλω να κάνω αίτηση για μια Cosmote Eurobank Visa..

Δεν έχω ιδέα όμως τι ισχύει με τα επιτόκια, με τις μεταφορές υπολοίπου, κτλ.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

η dynamic visa δίνει 5% επιστροφη, απο καρφουρ και μαρινοπουλο, πιστευω συμφερει

Το 5% ισχύει για περιορισμένο διάστημα (από 15-12 ως 10-1 νομίζω)..... δεν είναι μόνιμο πάντως....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Πειραιώς University Visa Electron με πιστωτικό όριο 1000€. Είμαι συνδρομητής Cosmote και θέλω να κάνω αίτηση για μια Cosmote Eurobank Visa..

Δεν έχω ιδέα όμως τι ισχύει με τα επιτόκια, με τις μεταφορές υπολοίπου, κτλ.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

 

 

eheis ypoloipo pou theleis na metafereis, i theleis tin karta ws synallaktiko meso? giati an thes na metafereis ypoloipo i kalyteri lysh twra einai ethniki, 1 xrono atoka, kai anisiheis aop tou hronou gia to pws tha to plirwseis. an ti thes apla ws synallaktiko meso, syndromi na min ehei, kai oi alloi oroi den ehoun kai poly simasia...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

eheis ypoloipo pou theleis na metafereis, i theleis tin karta ws synallaktiko meso? giati an thes na metafereis ypoloipo i kalyteri lysh twra einai ethniki, 1 xrono atoka, kai anisiheis aop tou hronou gia to pws tha to plirwseis. an ti thes apla ws synallaktiko meso, syndromi na min ehei, kai oi alloi oroi den ehoun kai poly simasia...

 

Χμ.. λοιπόν την κάρτα τη θέλω γιατί ανά τακτά διαστήματα κάνω διάφορες ηλεκτρονικές αγορές, εξοφλώ και το κινητό μέσω πιστωτικής, αραιά και που παίζω και κανά στοίχημα.

Είναι πολύ σπάνιες οι χρήσεις της κάρτας μου τώρα τελευταία ωστόσο τη χρειάζομαι για τους λόγους που προανέφερα.

Ως προς τη Cosmote Eurobank visa αν κάνω αίτηση μέχρι 31.12.07 είναι χωρίς συνδρομή για πάντα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. λοιπόν την κάρτα τη θέλω γιατί ανά τακτά διαστήματα κάνω διάφορες ηλεκτρονικές αγορές, εξοφλώ και το κινητό μέσω πιστωτικής, αραιά και που παίζω και κανά στοίχημα.

Είναι πολύ σπάνιες οι χρήσεις της κάρτας μου τώρα τελευταία ωστόσο τη χρειάζομαι για τους λόγους που προανέφερα.

Ως προς τη Cosmote Eurobank visa αν κάνω αίτηση μέχρι 31.12.07 είναι χωρίς συνδρομή για πάντα!

 

wraia... tote an katalaba kala eksofleis olo to ypoloipo otan erhetai o logariasmos. epomenws den plirwneis katholou tokous kai ara den se endiaferei to epitokio oso kai na einai. an einai ontws hwris syndromi gia panta, tote sou kanei mia hara.

an den kanw lathos ayti sou kanei kai mia mikrh ekptwsoula ston logariasmo tou kinhtou?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

nai nai... analoga me tis agores... sou afairei kati...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

wraia tote. to mono pou prepei na prosekseis einai oti i en logw trapeza otan sou leei px 'xwris syndromi', ennoei 'kapoia stigmi tha sou hrewsoume syndromi hwris na sto poume kai elpizoume na mn tin prosekseis kai na tin plirwseis kai o monos tropos na sti sbisoume einai na ertheis parea me to dikhgoro sou kai na kanete fasaria'.

btw, frontise prin ypograpseis na rikseis mia matia sti symbasi kai sto parartima (idiaitera sto parartima), na deis na leei sto parartima xwris syndromi gia panta, zita opwsdipote antigrafa kai ayta fylakse ta kapou. ayto einai kati pou prepei na kanei opoiosdipote se opoiodipote trapeziko proion kai trapeza, alla stin sygkekrimeni periptwsi einai APARAITHTO.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

wraia tote. to mono pou prepei na prosekseis einai oti i en logw trapeza otan sou leei px 'xwris syndromi', ennoei 'kapoia stigmi tha sou hrewsoume syndromi hwris na sto poume kai elpizoume na mn tin prosekseis kai na tin plirwseis kai o monos tropos na sti sbisoume einai na ertheis parea me to dikhgoro sou kai na kanete fasaria'.

btw, frontise prin ypograpseis na rikseis mia matia sti symbasi kai sto parartima (idiaitera sto parartima), na deis na leei sto parartima xwris syndromi gia panta, zita opwsdipote antigrafa kai ayta fylakse ta kapou. ayto einai kati pou prepei na kanei opoiosdipote se opoiodipote trapeziko proion kai trapeza, alla stin sygkekrimeni periptwsi einai APARAITHTO.

 

Αντιγραφα κανονικα ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν χωρις να ζητησεις οποτεδηποτε συμπληρωνεις μια συμβαση!

Τωρα η συνδρομη...αν δεν το λενε οτι ειναι τσαμπε φορ εβερ μαλλον μετα τον πρωτο χρονο πεφτει το χαρατσι. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται ότι κρατάω αντίγραφα για ότι κινήσεις κι αν κάνω .. (ένα "κουσούρι" λόγω δουλειάς)..

Κοίτα .. λέει χωρίς συνδρομή για πάντα.. Θα κρατήσω και το διαφημιστικό της Cosmote όπου το βρήκα επάνω και φυσικά θα διαβάσω ό,τι λέει η σύμβαση...

Δεν ισχύει μόνο για τα αγοράκια το .... και την υπογραφή μας προσέχουμε που τα βάζουμε...! Ισχύει κ για μας !!

Χίλια ευχαριστώ ρε παιδιά..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. Ήθελα από καιρό να βγάλω μια προπληρωμένη πιστωτική VISA ώστε να κάνω αγορές μέσω internet.

 

Κατέληξα στην Eurobank όπου και με ενημέρωσαν ότι θα έπρεπε να τους πάω εκκαθαριστικά, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ ή αν είχα λογαριασμό εκεί η κάρτα έβγαινε απευθείας και δεν χρειάζονταν επιβεβαίωση των στοιχείων μου.

 

Επειδή κάποιος στην οικογένεια μου έτυχε να εχει λογαριασμό και επειδή αλλιώς θα έπρεπε να περιμένω ουρά στο ταμείο για να δώσω το ποσό της φόρτισης αποφάσισαμε από κοινού να ανοιχθεί έτσι η κάρτα. Με ενημέρωσαν επίσης ότι η κάρτα είναι ανώνυμη

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Όταν χρησιμοποιώ την κάρτα - η οποία είπαμε είναι ανώνυμη και δεν αναγράφει κανένα όνομα στην μπροστινή της όψη - τι όνομα κατόχου βάζω; Το δικό μου ή το όνομα αυτού στον οποίο ανηκει ο λογαριασμός;

 

Στην τράπεζα που ρώτησα μου εξήγησαν ότι όταν κάνω κάποια παραγγελία θα βάζω τα στοιχεία μου ώστε το προϊόν να αποστέλλεται σε εμένα - δεν είμαι σίγουρος όμως ότι κατάλαβαν σωστά τι εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγα με ρώτησαν πως με λένε και βρήκαν όλα μου τα στοιχεία!!!:worry:

 

Μου είπαν ότι είχα λογαριασμό!(εγώ δεν το ήξερα πάντως:wacko:)

 

Πράγματι στην κάρτα δεν αναγράφεται όνομα κατόχου.

 

Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι τα στοιχεία κάρτας και παραγγελίας πρέπει να είναι ίδια.

Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Προπληρωμένη δεν εννοείτε την Electron Visa (ή Enter Visa); Αν ναι, δεν ξέρω γιατί αλλά στου πατέρα μου (Electron) και στη δική μου (Enter) αναγράφεται όνομα. :confused:
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

προπληρωμένη λογικά είναι η χρεωστική.

της eurobank γίνεται γενικά αποδεκτή? Γιατί κάποιες χρεωστικές δεν τις δέχονται αρκετά sites επειδή δεν τις αναγνωρίζουν ως πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...