Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ti sigekrimeni pao na bgalo ayrio:)

exo mia fili stin trapeza kiprou kai mou eipe oti grafei kai o pio pano:)

5 eyro gia tin katra kai 1 gia ka8e fora pou ti xrisimopieis.an den kano la8os mono i trapeza kiprou exei tetia karta.oles i alles exoun sindromes kai tetia xaza

 

file gmac fobero to site tis ipografis sou.me estile:)

 

Thanks :)

 

Πάντως 5 Euro για έκδοση και 1 Euro σε κάθε συναλλαγή είναι πολλά μα παρα πολλά... Καλύτερα να βγάλεις μια από τις πολλές κάρτες που είναι χωρίς συνδρομή; :worry:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

ποια τραπεζα μου πρωτεινετε να βαλω καποια χρηματα μεσα (μην φανταστητε πολλα )ποια εχει το μεγαλυτερο επιτοκιο?αυτο της eurobank αξιζει ? λεει οτι δινει 3 τα εκατο δινει οντως τοσα η ειναι μουφα ? δηλαδη π.χ εχω χιλια ευρω σε ενα χρονο θα παρω +30 ευρω?η μηπως εχει τιποτα κρατησεις ? ποια αλλη τραπεζα πρωτεινετε?

ευχαρηστω

 

Η Attica bank (Αττικής) δίνει 3.25% στο Attica Υπερταμιευτήριο. Το επιτόκιο δεν είναι καθαρό σε καμία τράπεζα, οπότε αφαιρείς πάντα το 10% από τους τόκους. πχ σε αυτό που αναφέρεις, στο χέρι θα πάρεις 30-30Χ10% = €27.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αγορές μέσω Internet αλλά τη πιστωτική κάρτα visa electron που έχω δεν την δέχονται , οπότε σκέφτομαι να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα . Mε μια ματιά στο Internet είδα πως πολλές τράπεζες βγάζουν τέτοιες κάρτες και λέω να βγάλω της τράπεζας Κύπρου ( http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=11239). Eχω τον ενδοιασμό αν σε site όπως της British airways παράδειγμα , που δεν λένε για debit card αν θα δέχονται τέτοιες κάρτες ?

Όσοι έχετε τέτοιες κάρτες τις χρησιμοποιείται κανονικά στο internet χωρίς προβλήματα ?

Eχουν "παράξενες" χρεώσεις και ψιλά... γράμματα ?

 

Εγώ πάλι έχω μια Electron Visa χρεωστική (όχι πιστωτική) από την τράπεζα Πειραιώς και ακόμα δεν έχω πετύχει κατάστημα (φυσικό ή online) που να μην τη δέχεται.

 

Έχω ένα λογαριασμό συνδεδεμένο με την κάρτα, ο οποίος έχει πάντα λίγα χρήματα, για λόγους ασφαλείας. Όποτε θέλω καταθέτω στο λογαριασμό (=γεμίζω την κάρτα), όποτε θέλω τραβάω (με αγορές ή αναλήψεις) και όχι μόνο δεν πληρώνω τα νταβαντζηλίκια των προπληρωμένων (€1 για κάθε γέμισμα δεν είναι και λίγο...) αλλά παίρνω και κάτι ψιλά από τους τόκους του λογαριασμού ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

 

Πάντως 5 Euro για έκδοση και 1 Euro σε κάθε συναλλαγή είναι πολλά μα παρα πολλά...

 

 

ειναι 1 ευρω για καθε φορτιση . στις συναλλαγες δεν χρεωνεσαι (ετσι μου ειπαν πριν λιγο που εβγαλα μια :p).

 

@ geoponer :

εγω εχω visa electron πιστωτικη :O

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω αλλά είναι αληθινό.

 

Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες να αγοράσω χρόνο για το Vodafone A La Carte κινητό μου από το http://www.vodafone.gr με την χρήση της Citibank Vodafone Visa κάρτα επικοινώνησα με την Vodafone (2106702000) για να ρωτήσω τι φταίει. Μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κάρτες και πως έπρεπε να επικοινωνήσω με την Citibank. Αμέσως μετά επικοινώνησα με το support των καρτών της Citibank και μου δήλωσαν οτι δεν επιτρέπουν την χρήση ΚΑΜΙΑΣ κάρτας της Citibank στο vodafone.gr. Σαν δικαιολογία μου είπαν οτι υπήρξαν πολλά προβλήματα στο παρελθόν (προφανώς δεν τα βρήκαν στις προμήθειες).

 

Αποτέλεσμα: Έχω κάρτα με το σήμα της Vodafone και δεν μου επιτρέπουν να ψωνίσω από το site της.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Τωρα εξηγειτε γιατι δεν μπορουσα να κανω ανανεωση με καρτα citibank... Τελος και αυτη η δυνατοτητα χωρις καθαρη εξηγηση απο οτι βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι καλυτερη προπληρωμενη καρτα, της τραπεζας Κυπρου ή της eurobank και γιατι?ποια εχει μικροτερες χρεωσεις? σκεφτομαι να βγαλω μια για αγορες μεσω ιντερνετ αλλα δεν ξερω ποια απο τις δυο γιατι στην πολη μου μονο αυτες οι δυο τραπεζες βγαζουν...
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι καλυτερη προπληρωμενη καρτα, της τραπεζας Κυπρου ή της eurobank και γιατι?ποια εχει μικροτερες χρεωσεις? σκεφτομαι να βγαλω μια για αγορες μεσω ιντερνετ αλλα δεν ξερω ποια απο τις δυο γιατι στην πολη μου μονο αυτες οι δυο τραπεζες βγαζουν...

 

perimene simera to apogeyma pou tha tin xrisimopioiso gia proti fora sto internet na sou po :p

Link to comment
Share on other sites

Αν η φόρτιση της prepaid της Κύπρου γίνει από γκισέ της ίδιας τράπεζας τότε δεν χρεώνεται το 1€. Προσοχή όμως η ενημέρωση δεν γίνεται αυτόματα.Το πρωί έβαλα λεφτά και η ενημέρωση έγινε μετά τις 20:00 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η φόρτιση της prepaid της Κύπρου γίνει από γκισέ της ίδιας τράπεζας τότε δεν χρεώνεται το 1€. Προσοχή όμως η ενημέρωση δεν γίνεται αυτόματα.Το πρωί έβαλα λεφτά και η ενημέρωση έγινε μετά τις 20:00 το βράδυ.

Σίγουρο αυτό?Αν τα βάλεις απο ATM της τράπεζας?

Αξίζει η καρτα η να βγαλω καποια άλλη? Την θέλω κυρίως για αγορες απο το internet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάεξι κι εγώ με την κάρτα μου την έλαβα μετά από μια βδομάδα που μου ήρθε το pin.

Ηθελα να σας ενημερώσω ότι μέσα στο φάκελο της eurobank υπήρχε μια ευχαριστήρια επιστολή (επειδή διάξελα την Cosmote EUrobank visa) η οποία στο τέλος έγραφε ότι η προσφορά της Cosmote eUrobank Visa με δωρεάν πάγια ισχύει για αιτήσεις μέχρι και τις 31.3.08.

Οπότε όσοι νομίζατε ότι χάσατε την ημερομηνία, καιρός να χαρείτε!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έλαβα 2 email υποτίθεται από την Citibank, ότι τάχα μου δήθεν θέλουν να επιβεβαιώσω τον κωδικό μου κτλ (ένα κακογραμμένο μήνυμα), πρόκειται φυσικά για απάτη καθώς το Link οδηγεί σε ένα περίεργο site που κλέβει τους κωδικούς των θυμάτων, οπότε Προσοχή ή καλύτερα Μακριά!!!!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έλαβα 2 email υποτίθεται από την Citibank, ότι τάχα μου δήθεν θέλουν να επιβεβαιώσω τον κωδικό μου κτλ (ένα κακογραμμένο μήνυμα), πρόκειται φυσικά για απάτη καθώς το Link οδηγεί σε ένα περίεργο site που κλέβει τους κωδικούς των θυμάτων, οπότε Προσοχή ή καλύτερα Μακριά!!!!

Να και η ειδηση http://tech.pathfinder.gr/IT/security/586400.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι είναι ένα πολύ κακογραμμένο μήνυμα (πάω στοίχημα πως πρόκειται για μετάφραση στα Ελληνικά με κάποιο αυτόματα λογισμικό), ο server τους όμως, σε αντίθεση με εκείνον που περιγράφει το άρθρο, έχει κατάληξη .com και μάλιστα αν δοκιμάσεις να πας στην κεντρική σελίδα του για να δεις ποίος τους φιλοξενεί ή τι λέει, βγαίνεις σε μια υπηρεσία FTP!(?) -περισσότερο δεν το έψαξα, τρέχα γύρευε.

 

Αυτά.

 

Υ.Γ.

Μου έκανε εντύπωση γιατί αν και διαβάζω που και που για τέτοιες κομπίνες είναι η πρώτη φορά που λαμβάνω κάτι τέτοιο στο mail μου, τo φίλτρο του Thunderbird κοιμήθηκε σήμερα :p

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μπηκα στο σαιτ του ταχυδρομικου ταμιευτηριου και συγκεκριμενα εδω

http://ttbank.gr/pages/gr/accounts/time_deposits.php

οπου λεει π.χ.για τριμηνη καταθεση επιτοκιο 4,05%δηλαδη εαν καταλαβα σωστα επειδη δεν ξερω απο αυτα εαν καταθεσεις 3,000 ευρω κλειστα για τρεις μηνες στο τελος θα παρεις 3,000+4,05%= 3121,5

δηλαδη θα κερδισω 121,5 ευρω? :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μπηκα στο σαιτ του ταχυδρομικου ταμιευτηριου και συγκεκριμενα εδω

http://ttbank.gr/pages/gr/accounts/time_deposits.php

οπου λεει π.χ.για τριμηνη καταθεση επιτοκιο 4,05%δηλαδη εαν καταλαβα σωστα επειδη δεν ξερω απο αυτα εαν καταθεσεις 3,000 ευρω κλειστα για τρεις μηνες στο τελος θα παρεις 3,000+4,05%= 3121,5

δηλαδη θα κερδισω 121,5 ευρω? :confused:

 

Το επιτόκιο είναι ΕΤHΣΙΟ. Οποτε ο υπολογισμός σου ισχύει αν αφήσεις τα λεφτά μέσα για 1 χρόνο. Το τρίμηνο, 2μηνο κτλ αναφέρεται στη διάρκεια της ειδοποίησης που πρέπει να δώσεις για να πάρεις τα χρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μπηκα στο σαιτ του ταχυδρομικου ταμιευτηριου και συγκεκριμενα εδω

http://ttbank.gr/pages/gr/accounts/time_deposits.php

οπου λεει π.χ.για τριμηνη καταθεση επιτοκιο 4,05%δηλαδη εαν καταλαβα σωστα επειδη δεν ξερω απο αυτα εαν καταθεσεις 3,000 ευρω κλειστα για τρεις μηνες στο τελος θα παρεις 3,000+4,05%= 3121,5

δηλαδη θα κερδισω 121,5 ευρω? :confused:

μειον τον φορο.

Link to comment
Share on other sites

Το επιτόκιο είναι ΕΤHΣΙΟ. Οποτε ο υπολογισμός σου ισχύει αν αφήσεις τα λεφτά μέσα για 1 χρόνο. Το τρίμηνο, 2μηνο κτλ αναφέρεται στη διάρκεια της ειδοποίησης που πρέπει να δώσεις για να πάρεις τα χρήματα σου.

 

δηλαδη να το κανουμε ποιο λιανα εαν βαλω 3000 ευρω και τα παρω σε τρεις μηνες ποσα θα παρω :confused:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να το κανουμε ποιο λιανα εαν βαλω 3000 ευρω και τα παρω σε τρεις μηνες ποσα θα παρω :confused:

 

Χοντρικά καμια 30 Euro, μείον ένα 10% για φόρο καταθέσεων 27 στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά καμια 30 Euro, μείον ένα 10% για φόρο καταθέσεων 27 στο περίπου.

 

οκ καταλαβα ευχαρηστω για την γρηγορη απαντηση :)

τωρα ξερεις ποια τραπεζα δινει καλυτερο επιτοκιο?:confused:

Link to comment
Share on other sites

αυτα αλλαζουν σχεδον καθε μερα..

αρχισε απο την αττικης κ την μαρφιν... κ μην πατησεις στις εμπορικη-εθνικη.

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα σήμερα αυτό το spoof email από τη "Citibank":

 

Κλεισιματος των λογαριασμων και περιοριζοντας την προσβαση στο λογαριασμο

Ο λογαριασμος σας εχει Limited. Εμεις που αναθεωρηθηκε προσφατα στοιχεια της πιστωτικης σας καρτας, και φαινεται οτι χρησιμοποιειτε την ιδια πιστωτικη καρτα για 2 λογαριασμους. Οπως μπορειτε να διαβασετε και μας User Agreement (τμημα 2.13) δημιουργια πολλαπλων λογαριασμων ειναι αυστηρα απαγορευμενη. Ειστε τωρα καλειται να παρασχει πληροφοριες σχετικα με το λογαριασμο σας. CitiBank θα διερευνησει το θεμα γρηγορα και αν η ερευνα ειναι υπερ σας, θα αποκαταστησει το λογαριασμο σας.

 

 

Όποιος "ψαρώσει", πρέπει να ναι πολύ βλάκας...

Link to comment
Share on other sites

perimene simera to apogeyma pou tha tin xrisimopioiso gia proti fora sto internet na sou po :p

 

εβγαλα της κυπρου τελικα στο ιντερνετ δεν την χρησιμοποιησα ακομα αλλα σε αλλες αγορες την χρησιμοποιησα και ολα οκ:cool:

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η Λέσβος έγινε χώρα; :p

http://img301.imageshack.us/img301/9514/screenshot002zn7.th.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα 'μαθες;; :confused:

 

Ανεξαρτητοποιήθηκαν μαζί με την Κρήτη!

Τώρα έχουν και δική τους σημαία: τη Σαπφώ. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...