Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

40 minutes ago, Nrg said:

Έχει κάποια τράπεζα, εκτός Πειραιώς, τη δυνατότητα μετατροπής εφάπαξ συναλλαγής με πιστωτική σε δόσεις άτοκα; 

Η πιστωτική flexy της εθνικής που μετατρέπει αυτόματα τις αγορές άνω των 50€ σε 4 ισόποσες δόσεις, αλλά τα έξοδα είναι απαγορευτικά κατά τη γνώμη μου.

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/aulh-pistwtikh-karta-flexy

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια 
Μετα και το αναγκαστικο παγιο της viva που εισηγαγε στους εταιρικους λογαριασμους που ξεκιναει απο τα 15 ευρω το μήνα θα ηθελα να ρωτησω ποιον acquirer χρησιμοποιείτε και τι προμηθεια σας εχει για τις card present συναλλαγές.
Ρωταω επειδη πολλοι δεν το εχουν online και θελουν τηλ. 
Σας ευχαριστω.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δυο ερωτησεις γιατι με εχει τρελανει το e-banking της Πειραιως. Λοιπον 1) εχω δυο λογ/μους εναν τρεχουμενο δικο μου και εναν ταμιευτηριου κοινο με την συζυγο μου. Ειχα την χρεωστικη μου καρτα συνδεδεμενη ως κυριο λογ/μο για συναλλαγες αυτον του ταμιευτηριου και σαν συνδεδεμενο τον τρεχουμενο. Οποτε οτι αγορες εκανε πχ καυσιμα / σουπερ μαρκετ τα τραβουσε αυτοματα απο του ταμιευτηριου. Μπηκα στο e-banking απο υπολογιστη και κανω αλλαγη, οριζω ως κυριο τον τρεχουμενο (μισθοδοσιας μου) και βαζω συνδεδεμενο τον ταμιευτηριο. Παταω ολοκληρωση οκ - παω να κανω μια αγορα και τα τραβαει απο τον ταμιευτηριου παλι. Μπαινω απο το app στο κινητο και βλεπω οτι η αλλαγη δεν πραγματοποιηθηκε. Κανω κατι λαθος εγω ή θα γινει η αλλαγη την επομενη εργασιμη ημερα μηπως;

2) Οτι συναλλαγη κανω απο τον ταμιευτηριου (κοινος με την συζυγο) πηγαινουν email σε εμενα και στην γυναικα μου. Η οποια θελει να βγει απο την λιστα. Που ειναι αυτη η συγκεκριμενη επιλογη στο e-banking ετσι ωστε να σβησω το email της, και να λαμβανω μονο εγω ειδοποιησεις;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, grlansin said:

Μπηκα στο e-banking απο υπολογιστη και κανω αλλαγη, οριζω ως κυριο τον τρεχουμενο (μισθοδοσιας μου) και βαζω συνδεδεμενο τον ταμιευτηριο. Παταω ολοκληρωση οκ - παω να κανω μια αγορα και τα τραβαει απο τον ταμιευτηριου παλι. Μπαινω απο το app στο κινητο και βλεπω οτι η αλλαγη δεν πραγματοποιηθηκε. Κανω κατι λαθος εγω ή θα γινει η αλλαγη την επομενη εργασιμη ημερα μηπως;

Είχα το ίδιο θέμα. Δεν μου άλλαζε ούτε μετά από μέρες. Νομίζω τα κατάφερα όταν έκανα τη διαδικασία σε δυο στάδια, δηλαδή έβαλα πρώτα τον λογαριασμό στη κάρτα και μετά άλλαξα τον πρωτεύον και όχι ταυτόχρονα. 

1 ώρα πριν, grlansin said:

Οτι συναλλαγη κανω απο τον ταμιευτηριου (κοινος με την συζυγο) πηγαινουν email σε εμενα και στην γυναικα μου. Η οποια θελει να βγει απο την λιστα. Που ειναι αυτη η συγκεκριμενη επιλογη στο e-banking ετσι ωστε να σβησω το email της, και να λαμβανω μονο εγω ειδοποιησεις;

Από site πάνω αριστερά στο φατσακι, μετά ρυθμίσεις επικοινωνίας και μετά Piraeus alerts

Link to comment
Share on other sites

πήγα να κλείσω έναν απλό λογαριασμό της eurobank ταμιευτηρίου μέσω web banking και μου λέει πρέπει να πάω στο κατάστημα. τι γελοίοι. υποψιάζομαι θα θέλουν ΝΔ πληρώσω τα ψιλά που χρεώνουν για τήρηση λογαριασμού; έχω χρόνια που έχει 0 υπόλοιπο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

πήγα να κλείσω έναν απλό λογαριασμό της eurobank ταμιευτηρίου μέσω web banking και μου λέει πρέπει να πάω στο κατάστημα. τι γελοίοι. υποψιάζομαι θα θέλουν ΝΔ πληρώσω τα ψιλά που χρεώνουν για τήρηση λογαριασμού; έχω χρόνια που έχει 0 υπόλοιπο

Είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις στην τράπεζα ως πρώτο όνομα; 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ilka71 said:

πρώτο και μοναδικό 

Αν είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις στην τράπεζα ως πρώτο όνομα, δε μπορείς να τον κλείσεις ηλεκτρονικά 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, paanos said:

Αν είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις στην τράπεζα ως πρώτο όνομα, δε μπορείς να τον κλείσεις ηλεκτρονικά 

ναι είναι ο τελευταίος οπότε μάλλον πρέπει να πάω.... 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2024 at 9:09 ΠΜ, ilka71 said:

ναι είναι ο τελευταίος οπότε μάλλον πρέπει να πάω.... 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να ανοίξεις έναν Αποταμιεύω Τώρα που δεν έχει μηνιαίο κόστος και μετά να κλείσεις τον άλλο λογαριασμό που, αν κατάλαβα καλά, έχει συνδεθεί με το My Blue Advantage. Αν τυχόν έχεις χρεωστική κάρτα (που λογικά θα έχεις), θα πρέπει να την ακυρώσεις και να πάρεις αναληπτική.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον ξέρει.

Πρόκειται να κάνω μέσω ebanking προθεσμιακη ενός μήνα στη Eurobank. 

Σκοπεύω να μην  επιλέξω αυτόματη ανανεωση και όταν λήξει θα αποφασίσω αν θα την κάνω εκ νέου.

Σε αυτή την περίπτωση, κάθε νέα προθεσμιακη δημιουργει και νέο τραπεζικό λογαριασμό, ή θα χρησιμοποιηθεί αυτός της πρώτης και για όλες τις επόμενες;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργεί νέο ο οποίος κλείνει αυτόματα με τη λήξη. Τα χρήματα επιστρέφουν από εκεί που τα πήρε 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω αγοράσει με πιστωτική της eurobank ένα προϊόν και έχω υπόλοιπο άλλες 7 δόσεις. 

Υπάρχει τρόπος να τις αποπληρωσω απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω αγοράσει με πιστωτική της eurobank ένα προϊόν και έχω υπόλοιπο άλλες 7 δόσεις. 

Υπάρχει τρόπος να τις αποπληρωσω απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Ζητάς από την τράπεζα ωρίμανση δόσεων. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω αγοράσει με πιστωτική της eurobank ένα προϊόν και έχω υπόλοιπο άλλες 7 δόσεις. 

Υπάρχει τρόπος να τις αποπληρωσω απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Η Eurobank δεν κάνει ωρίμανση. Είναι κάθετη σε αυτό… 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, paanos said:

Η Eurobank δεν κάνει ωρίμανση. Είναι κάθετη σε αυτό… 

κάνει κανονικότατα. έχω κάνει 3 φορές τηλεφωνικά ολική ωρίμανση. Παλαιότερα παρείχαν και μερική ωρίμανση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alessio said:

κάνει κανονικότατα. έχω κάνει 3 φορές τηλεφωνικά ολική ωρίμανση. Παλαιότερα παρείχαν και μερική ωρίμανση

Πριν μια εβδομάδα σε personal banking κιόλας πελάτη αρνήθηκαν. Τον τελευταίο καιρό έχουν αλλάξει αρδην κάθε πολιτική τους και θα βγάλουν τα μάτια τους όπως το βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, paanos said:

Πριν μια εβδομάδα σε personal banking κιόλας πελάτη αρνήθηκαν. Τον τελευταίο καιρό έχουν αλλάξει αρδην κάθε πολιτική τους και θα βγάλουν τα μάτια τους όπως το βλέπω. 

περίεργο. Την παρασκευή εγώ έκανα αίτημα κανονικά σε euroline style mastercard

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανένας άλλος πρόβλημα στην εξαργύρωση yellows μέσω Google Pay? 

2 φορές σε διαφορετικά καταστήματα και απορρίπτεται η συνναλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει θέμα με την απόδοση Go4More σε συναλλαγές Elpedison; Τόσο από online πληρωμή όσο και από πληρωμή με πάγια.

Την πρώτη φορά η Εθνική το αναγνώρισε και τους απέδωσε ετεροχρονισμένα (μετά απο ticket που άνοιξα) αλλά συνεχίζει να μη τους αποδίδει και στις επόμενες συναλλαγές. Ως αιτία ανέφεραν οτι δε χρησιμοποιήθηκε σωστό POS 🤔

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kipouros_tou_GAP said:

Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει θέμα με την απόδοση Go4More σε συναλλαγές Elpedison; Τόσο από online πληρωμή όσο και από πληρωμή με πάγια.

Την πρώτη φορά η Εθνική το αναγνώρισε και τους απέδωσε ετεροχρονισμένα (μετά απο ticket που άνοιξα) αλλά συνεχίζει να μη τους αποδίδει και στις επόμενες συναλλαγές. Ως αιτία ανέφεραν οτι δε χρησιμοποιήθηκε σωστό POS 🤔

Το ίδιο και σε μένα. Online πληρωμή λογαριασμού πριν 45 ημέρες και δεν έχω πάρει ακόμη τους πόντους. Μίλησα μαζί τους μέσω Messenger και με παρέπεμψαν σε μία φόρμα επικοινωνίας στην ιστοσελίδα της τράπεζας, στην οποία όταν πάω να υποβάλλω το αίτημα βγαίνει μήνυμα αποτυχίας...

Πριν δύο τρεις μέρες πλήρωσα και δεύτερο λογαριασμό με πάγια εντολή, για τον οποίο επίσης δεν έχω λάβει πόντους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, geoponer said:

Το ίδιο και σε μένα. Online πληρωμή λογαριασμού πριν 45 ημέρες και δεν έχω πάρει ακόμη τους πόντους. Μίλησα μαζί τους μέσω Messenger και με παρέπεμψαν σε μία φόρμα επικοινωνίας στην ιστοσελίδα της τράπεζας, στην οποία όταν πάω να υποβάλλω το αίτημα βγαίνει μήνυμα αποτυχίας...

Πριν δύο τρεις μέρες πλήρωσα και δεύτερο λογαριασμό με πάγια εντολή, για τον οποίο επίσης δεν έχω λάβει πόντους.

Κι εμένα μου έβγαζε error λόγω των attachments. Βάλε ένα αντι για δύο και ξαναδοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Kipouros_tou_GAP said:

Κι εμένα μου έβγαζε error λόγω των attachments. Βάλε ένα αντι για δύο και ξαναδοκίμασε

Το ίδιο σφάλμα έρχεται ακόμη και χωρίς κανένα συνημμένο, με Edge και Chrome και απενεργοποιημένο το AdBlocker... δεν θα τους αφήσω έτσι όμως.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2024 at 10:35 ΜΜ, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω αγοράσει με πιστωτική της eurobank ένα προϊόν και έχω υπόλοιπο άλλες 7 δόσεις. 

Υπάρχει τρόπος να τις αποπληρωσω απευθείας? 

Ευχαριστώ. 

Μπορεί να γίνει ωρίμανση άτοκων δόσεων μόνο αν ο έμπορος έχει περάσει την συναλλαγή μέσω της ίδιας τράπεζας, Eurobank εν προκειμένω.

On 17/8/2024 at 11:20 ΜΜ, minast said:

Ζητάς από την τράπεζα ωρίμανση δόσεων. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα το κάνουν.

Το κάνουν αρκεί ο έμπορος να έχει περάσει την συναλλαγή μέσω της ίδιας τράπεζας.

On 18/8/2024 at 12:32 ΠΜ, paanos said:

Η Eurobank δεν κάνει ωρίμανση. Είναι κάθετη σε αυτό… 

Λογικά σου έτυχε ο έμπορος να είχε περάσει την συναλλαγή μέσω άλλης τράπεζας, οπότε η Eurobank δεν μπορούσε να προβεί σε καμία ενέργεια. Φυσικά θα έπρεπε να στο είχαν εξηγήσει.

On 18/8/2024 at 3:08 ΜΜ, alessio said:

κάνει κανονικότατα. έχω κάνει 3 φορές τηλεφωνικά ολική ωρίμανση. Παλαιότερα παρείχαν και μερική ωρίμανση

Μερική ωρίμανση άτοκων δόσεων δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου. Μόνο μερική αποπληρωμή δανείου γνωρίζω να υφίσταται.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μερική προφανώς εννοεί ότι πχ ωρίμανσε μόνο 3 από τις 12 δόσεις, όχι μισή δόση 🙂

Δεν θυμάμαι ποιος acq ήταν αλλά και ο premium banker και στην απλή εξυπηρέτηση μου είπαν ότι πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...