Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ελπίζω να βγάλουμε άκρη τη Δευτέρα.

 

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις σε τέτοια περίπτωση είναι να πατήσεις ακύρωση.

Το είχα κάνει στην alpha και το κράτησε μέσα, χωρίς να μου βγάλει κάποια απόδειξη.

Είδα κι έπαθα μέχρι να το βρούνε.

 

Αυτό ακριβώς έκανα γιατί περίμενα ότι θα μου τα επέστρεφε όλα. Τελικά κράτησε το ύποπτο και μου επέστρεψε τα υπόλοιπα αλλά ευτυχώς με απόδειξη για το συγκεκριμένο.

 

Το δικό σου είχε θέμα τελικά ή είχε γίνει λάθος?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες σε ατμ της εθνικης με γυριζε πισω χαρτονομισματα σαν σφαλμα, λιγο τσαλακωμενο να ειναι το βλεπει διαφορετικα, αν τα κρατουσε καθε φορα δεν θα ξανα εβαζα απο ατμ, τωρα πιστευω στην δικια σου περιπτωση φιλε το ιδιο να εγινε απλα εσενα σου το κρατησε ,κακος για μενα ,επρεπε να το βγαλει ,τεσπα ,λιγο φασαρια μεχρι να το παρεις πισω ,εκτος και αν ειναι πλαστο, λιγο δυσκολο ,θα το καταλαβαινες
Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των περιπτώσεων είναι κόλλημα του μηχανήματος.απλά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν πατάμε ακύρωση.

Ακόμα και να βρεθεί πλαστό μην ανησυχείς έχει μια διαδικασία αλλά δεν έχεις κάποια κύρωση, ούτως ή άλλως γνωρίζουν ότι αν ήξερες ότι ήταν πλαστό δεν θα το πήγαινες στη τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση (eurobank) δεν ήξερα και πάτησα ακύρωση αλλά δεν έγινε κάτι. Την επόμενη μέρα με κάλεσε ο υπάλληλος και μου είπε ότι θα πιστώσει το 50 ευρώ. Συνήθως τα κολαριστά έχουν τέτοιο θέμα και τα πολύ φθαρμενα. Με κολαριστά μου έχει τύχει πολλές φορές, φθαρμενα τα αποφεύγω γι αυτό τον λόγο.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ελπίζω να βγάλουμε άκρη τη Δευτέρα.

 

 

 

Αυτό ακριβώς έκανα γιατί περίμενα ότι θα μου τα επέστρεφε όλα. Τελικά κράτησε το ύποπτο και μου επέστρεψε τα υπόλοιπα αλλά ευτυχώς με απόδειξη για το συγκεκριμένο.

 

Το δικό σου είχε θέμα τελικά ή είχε γίνει λάθος?

 

Πήγα για κατάθεση και έβγαλε ένα αμφιβολο. Πατάω ακύρωση (θεώρησα ότι θα ήταν κάποιο τσαλακωμένο κτλ). Αυτό το κράτησε μέσα χωρίς να μου δώσει κάποια απόδειξη.

Είχα το αυτοκίνητο δίπλα. Πάω να τα μετρήσω ξανά με την ησυχία μου (μη μας την πέσει και κανείς!!!). Πράγματι ήταν ένα λιγότερο.

Εν τω μεταξύ πήγε μια άλλη κοπέλα στο ATM.

Περιμένω να φύγει και ξαναπάω.

Καταθέτω τα υπόλοιπα και ξανά μου κράτησε ένα (προφανώς ήταν άλλο αυτή τη φορά, μιας και το πρώτο το είχε ήδη κρατήσει). Ε λέω σίγουρα πρόβλημα του μηχανήματος

Αυτή τη φορά πάτησα να τα κρατήσει (σημείωση ότι άμεσα τα έδειξε όλα στο λογαριασμό, προφανώς θα άλλαζε κάτι μετά από έλεγχο αν υπήρχε θέμα).

 

Έπρεπε να πάρω πόσες φορές στο κατάστημα, να περάσω από εκεί κτλ κτλ.

Μου είπαν ότι βρήκαν κάποιο χαρτονόμισμα που κρατήθηκε αλλά δεν ήταν δικό μου.

Θεωρώ ότι αρχικά το πίστωσαν στην άλλη κοπέλα που μπήκε ανάμεσα στις δυο φορές που πήγα εγώ.

 

Τελικά βγήκε άκρη μετά από αρκετά τηλεφωνήματα, αλλά σχετικά γρήγορα.

Αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο, δε θα έβγαινε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν από το τηλεφωνικό της ALPHABANK ότι οι AMEX πιστωτικές κάρτες θα αντικατασταθούν με MASTERCARD αλλά θα συνεχίσουν να ισχύουν τα ίδια προνόμοια που έχουμε μέχρι στιγμής.

Ρώτησα και πιο συγκεκριμένα για την DYNAMIC, και θα συνεχίσει να ισχύει το ίδιο πρόγραμμα (3% στα supermarket κτλ).

"Μόνο το πλαστικό αλλάζει" και "Αυτή την ενημέρωση έχουμε μέχρι στιγμής" μου είπε συγκεκριμένα.

Μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο θα γίνουν οι αλλαγές.

 

Ρώτησα αν μπορούμε να αλλάξουμε με κάποια άλλη κάρτα πριν γίνουν αυτόματα οι αλλαγές και μου είπε όχι. Μόνο σε κάποιο κατάστημα και αφού γίνει η αλλαγή.

 

Από το κατάστημα της άλφα στην εγνατια (Θεσσαλονίκη) μου είπαν ότι η νταιναμικ καταργείται σαν προγραμμα γιατί δεν είχε απήχηση. Μάλιστα ήταν δεδομένο ότι θα το καταργούσαν και έτυχε η συγκυρία τώρα με την κατάργηση των αμεξ.

Link to comment
Share on other sites

"Μόνο το πλαστικό αλλάζει" και "Αυτή την ενημέρωση έχουμε μέχρι στιγμής" μου είπε συγκεκριμένα.

Μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο θα γίνουν οι αλλαγές.

 

Ρώτησα αν μπορούμε να αλλάξουμε με κάποια άλλη κάρτα πριν γίνουν αυτόματα οι αλλαγές και μου είπε όχι. Μόνο σε κάποιο κατάστημα και αφού γίνει η αλλαγή.

 

Η αλήθεια είναι ότι στην χρεωστική amex στο χαρτί γράφει ότι η κάρτα παραμένει ακριβως με τα ίδια χαρακτηριστικά και πλεονεκτήματα που είχατε ήδη και σκέφτηκα ότι ίσως να γίνει το ίδιο και στις πιστωτικές. Το περίεργο είναι σε όσους έχουν 1-2 amex και έχουν παράλληλα και την MasterCard τι θα κάνουν θα έχουν τρεις διαφορετικές MasterCard...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Mastercard απλή;
Bonus mc debit

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Bonus mc debit

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Αυτή που θα αντικαταστήσει την Blue AMEX, θα δίνει Bonus X2 όμως. Όπως δίνει η Blue AMEX

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους απέκτησαν την νέα κάρτα Mastecard debit της alpha προς αντικατάσταση της amex. Σας πιστωσαν 5000 ποντους καλωσορίσματος;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους απέκτησαν την νέα κάρτα Mastecard debit της alpha προς αντικατάσταση της amex. Σας πιστωσαν 5000 ποντους καλωσορίσματος;
Όχι γιατί όπως αναφέρθηκε ήδη δε θεωρείται νέα κάρτα αλλά συνέχεια της προηγούμενης σε άλλο πλαστικό οπότε συνεχίζεις με τούς ίδιους όρους με πριν. Οπότε δεν είχε καλωσόρισμα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τι πλεονεκτηματα εχει αυτη η καρτα (που παραμενουν λογω της αντικαταστασης της amex) σε σχεση με την ιδια καρτα αν την εβγαζα απο την αρχη;
Link to comment
Share on other sites

Τι πλεονεκτηματα εχει αυτη η καρτα (που παραμενουν λογω της αντικαταστασης της amex) σε σχεση με την ιδια καρτα αν την εβγαζα απο την αρχη;

 

Eξαρτάται τη κάρτα πάντα. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι σε όσους έχουμε τις amex (blue + Premium) είναι ο διπλασιασμός των bonus πόντων αν διατηρηθεί στη νέα κάρτα. Όσοι τις έχουμε με δώρο τη συνδρομή για πάντα και η δυνατότητα απαλλαγής της συνδρομής με αγορές πάνω από 2000€ το χρόνο που πλέον έχει καταργηθεί για τις νέες αιτήσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτακι.. μιλαμε τωρα για την Debit της amex που αντικατεστησαν με την mastercard, οχι για τις πιστωτικες που ΘΑ αντικατασταθουν. Εγω προσωπικα δεν ειχα αγορασει ποτε τιποτα με την debit και την ειχα μονο για αναληψεις μετρητων απο τα atm. Οποτε τι οφελη και πλεονεκτηματα μπορει να εχω ωστε να μην την ακυρωσω;
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτακι.. μιλαμε τωρα για την Debit της amex που αντικατεστησαν με την mastercard, οχι για τις πιστωτικες που ΘΑ αντικατασταθουν. Εγω προσωπικα δεν ειχα αγορασει ποτε τιποτα με την debit και την ειχα μονο για αναληψεις μετρητων απο τα atm. Οποτε τι οφελη και πλεονεκτηματα μπορει να εχω ωστε να μην την ακυρωσω;

 

Το πλεονέκτημα ίσως είναι η συνδρομή των 10 ευρώ (που ηταν στην amex) σε σχέση με τα 12 ευρώ της mastercard

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό όμως για τον πρώτο χρόνο γιατι το λέει ξεκάθαρα στην επιστολή οτι τον πρώτο χρόνο θα είναι 10, μετά θα γίνει 12. Κάτι άλλο ώστε να μην την ακυρώσω; Για την έκδοση νεάς debit μετά υπάρχει περίπτωση να μην μου βγάλουν;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βγάλεις μια απλή Debit πριν ακυρώσεις αυτή που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν λίγο κατάθεση σε ΑΤΜ της Πειραιώς και μου κράτησε ένα χαρτονόμισμα των €50 επειδή θεωρήθηκε "αμφιβόλου γνησιότητας". Εγώ έχω την εντύπωση ότι ήταν ανάμεσα σε αυτά που είχα σηκώσει μερικές μέρες πριν από ΑΤΜ της Εθνικής (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος).

 

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος (π.χ. τσαλακωμένο χαρτονόμισμα που δεν "διαβάστηκε" καλά από το μηχάνημα? Θα επικοινωνήσει η τράπεζα μαζί μου για εξηγήσεις σχετικά με το πλαστό (?) χαρτονόμισμα? Δεν μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν...

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Όντως πήγα χθες στο υποκατάστημα της τράπεζας με την απόδειξη παρακράτησης του χαρτονομίσματος, επιβεβαιώθηκε ότι δεν ήταν πλαστό και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.

 

Μικρή ταλαιπωρία, αλλά και πάλι με το έμβασμα από την Εθνική στην Πειραιώς να κοστίζει συνολικά €5 (€1 εξερχόμενο η Εθνική και €4 εισερχόμενο η Πειραιώς), η μεταφορά ποσών μέσω ΑΤΜ είναι μονόδρομος... :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μεταφοράour και όχι sha συνληγθως πληρώνεις δύο ευρώ μόνο αναλαμβάνοντας εσύ τα έξοδα του παραλήπτη.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Όντως πήγα χθες στο υποκατάστημα της τράπεζας με την απόδειξη παρακράτησης του χαρτονομίσματος, επιβεβαιώθηκε ότι δεν ήταν πλαστό και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.

 

Μικρή ταλαιπωρία, αλλά και πάλι με το έμβασμα από την Εθνική στην Πειραιώς να κοστίζει συνολικά €5 (€1 εξερχόμενο η Εθνική και €4 εισερχόμενο η Πειραιώς), η μεταφορά ποσών μέσω ΑΤΜ είναι μονόδρομος... :mad:

 

Χρησιμοποίησε IRIS. Νομίζω δεν εχει χρέωση (Ακόμα) η εθνική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον λευκό Τειρεσία καταγραφονται και οι αιτήσεις για πιστωτικές κάρτες η δάνεια και το αποτέλεσμά τους; π.χ. κανω μια αιτηση για πιστωτική η δάνειο στην Α τράπεζα αλλα δεν μου την δέχονται. Μπορεί αμα κάνω αίτηση στην Β τράπεζα να δει η Β τράπεζα οτι έκανα αίτηση στην Α και το αποτέλεσμα της δηλαδή οτι μου την απέρριψαν και τον λογο την απόρριψης;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε IRIS. Νομίζω δεν εχει χρέωση (Ακόμα) η εθνική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον λευκό Τειρεσία καταγραφονται και οι αιτήσεις για πιστωτικές κάρτες η δάνεια και το αποτέλεσμά τους; π.χ. κανω μια αιτηση για πιστωτική η δάνειο στην Α τράπεζα αλλα δεν μου την δέχονται. Μπορεί αμα κάνω αίτηση στην Β τράπεζα να δει η Β τράπεζα οτι έκανα αίτηση στην Α και το αποτέλεσμα της δηλαδή οτι μου την απέρριψαν και τον λογο την απόρριψης;

 

Ναι αλλά όχι το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Όντως πήγα χθες στο υποκατάστημα της τράπεζας με την απόδειξη παρακράτησης του χαρτονομίσματος, επιβεβαιώθηκε ότι δεν ήταν πλαστό και σήμερα πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.

 

Μικρή ταλαιπωρία, αλλά και πάλι με το έμβασμα από την Εθνική στην Πειραιώς να κοστίζει συνολικά €5 (€1 εξερχόμενο η Εθνική και €4 εισερχόμενο η Πειραιώς), η μεταφορά ποσών μέσω ΑΤΜ είναι μονόδρομος... :mad:

 

μεταφορα ποσω μεσω ατμ; τι εννοεις ; καταθεση σε ατμ; , υπαρχουνε καταστηματα εθνικης που εχουνε touch point μηχανημα αφης που κανεις καταθεση, σαν το αντιστοιχο της easy pay της πειραιως.

πχ διπλα στο public υπαρχει στα δεξια το γωνιακο της εθνικης καταστημα ibank οπως το λενε.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο site της Alpha Bank ότι η απλή Bonus Mastercard δίνει πλέον διπλάσιους bonus πόντους αποκλειστικά και μόνο στις συναλλαγές που γίνονται στους μεγάλους συνεργάτες. Άραγε πρόκειται για κάποιο λάθος ή όντως αναβάθμισαν εν μέρει την ανταμοιβή που προσφέρει η συγκεκριμένη κάρτα; Πιο λογική πάντως μού ακούγεται η πρώτη εκδοχή. :p Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Προ 5 λεπτών ακύρωσα και εγώ την enter amex αφού είχα ήδη εκδόσει την visa τέλη Δεκέμβρη. Ευτυχώς το τηλεφώνημα κράτησε λιγότερο από 3 λεπτά. Θα την κράταγα αν παίρναμε το bonus πρώτης συναλλαγής με την mastercard αλλά δεν υπάρχει λόγος. Μια κάρτα λιγότερη στο πορτοφόλι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...