Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εχω μια απορια και δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει πιο πριν. Κανω συναλλαγες στο Aliexpress μεσω maestro (Εθνοcash) με το συστημα escrow(παρομοιο με το paypal), η ερωτηση μου ειναι αν χρειαστει να μου κανει καποιος refund, τα χρηματα επιστρεφονται αυτοματα στην καρτα η πρεπει να δωσω το νουμερο της καρτας για να κανει το εμβασμα. To ρωταω γιατι στον πινακα της παραγγελιας που αναγραφει το ποσο που εχω πληρωσει, το ΙΒΑΝ σε καθε συναλλαγη που κανω ειναι διαφορετικο, πως θα ξερει ο πωλητης ποιο ειναι το κανονικο μου ΙΒΑΝ για να καταθεσει την επιστροφη? :worry:

 

Πως γινεται να εχεις πολλα IBAN? Αφου ενα δεν εχεις συνδεδεμενο με καρτα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχεις πολλα IBAN? Αφου ενα δεν εχεις συνδεδεμενο με καρτα?

 

....στον πινακα της παραγγελιας που αναγραφει το ποσο που εχω πληρωσει, το ΙΒΑΝ σε καθε συναλλαγη που κανω ειναι διαφορετικο, πως θα ξερει ο πωλητης ποιο ειναι το κανονικο μου ΙΒΑΝ για να καταθεσει την επιστροφη? :):):)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω το escrow, φαντάζομαι ότι η επιστροφή θα γίνει στο IBAN με το οποίο πλήρωσες.
Link to comment
Share on other sites

....στον πινακα της παραγγελιας που αναγραφει το ποσο που εχω πληρωσει, το ΙΒΑΝ σε καθε συναλλαγη που κανω ειναι διαφορετικο, πως θα ξερει ο πωλητης ποιο ειναι το κανονικο μου ΙΒΑΝ για να καταθεσει την επιστροφη? :):):)

 

 

Πως γινεται αυτο?

Δηλαδη σε παρουσιαζει με πολλα ΙΒΑΝ?

Αυτα τα ΙΒΑΝ ειναι πραγματικα?

Που τα βρισκει κ τα παρουσιαζει?

Ετσι αυθαιρετα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι κωδικοί που κοιτάς με το ΙΒΑΝ της τράπεζας, αν προσέξεις τα πρώτα ψηφία είναι ημερομηνία αγοράς.

Σε περίπτωση refund κάνει 2 κλίκ ο πωλητής και επιστρέφουν τα χρήματα από εκεί που τραβήχτηκαν αρχικά.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

πληρωσα με την πιστωτικη μου μια δοση απο το εκκαθαριστικο της ξαδερφης μου μεσω livepay. λετε να με βαλει η εφορια στο ματι γιατι κατι τετοιο ειχα διαβασει για οσους πληρωνουν με πιστωτικη
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι κωδικοί που κοιτάς με το ΙΒΑΝ της τράπεζας, αν προσέξεις τα πρώτα ψηφία είναι ημερομηνία αγοράς.

Σε περίπτωση refund κάνει 2 κλίκ ο πωλητής και επιστρέφουν τα χρήματα από εκεί που τραβήχτηκαν αρχικά.

 

Ναι οντως το παρατηρησα και εγω αυτο που λες με τις ημερομηνιες, το εχεις δουλεψει φανταζομαι και φαινεται να το γνωριζεις, thanks anyway :)

 

Πως γινεται αυτο?

Δηλαδη σε παρουσιαζει με πολλα ΙΒΑΝ?

Αυτα τα ΙΒΑΝ ειναι πραγματικα?

Που τα βρισκει κ τα παρουσιαζει?

Ετσι αυθαιρετα?

 

την απαντηση την εδωσα ο IVIetaCreatoR και τον ευχαριστω.

Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

πληρωσα με την πιστωτικη μου μια δοση απο το εκκαθαριστικο της ξαδερφης μου μεσω livepay. λετε να με βαλει η εφορια στο ματι γιατι κατι τετοιο ειχα διαβασει για οσους πληρωνουν με πιστωτικη

 

αστειοτητες. μην δινεις σημασια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να κάνω πληρωμές/μεταφορές από το ebanking της εμπορικής θα χρειαστώ τόκεν?

 

αν κανεις μεταφορες μονο σε λογαριασμους εμπορικης οχι!

αν θελεις να πληρωνεις λογαριασμους και να κανεις μεταφορες σε τριτους τοτε θα χρειαστει τοκεν

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις μεταφορες μονο σε λογαριασμους εμπορικης οχι!

αν θελεις να πληρωνεις λογαριασμους και να κανεις μεταφορες σε τριτους τοτε θα χρειαστει τοκεν

 

Πλήρωσα κάτι οφειλές στην ΔΟΥ μέσω του ebanking και δεν μου ζήτησε κωδικό τόκεν..

 

 

ΥΓ. Βρήκα γιατί με χρεώνει 1Ε όταν κάνω αγορές από εξωτερικό.Είχα ρυθμίσει να με ενημερώνει με μαιλ κάθε φορά που γίνεται αγορά πάνω πό 300Ε.Δεν έκανα αγορές πάνω από 300Ε οπότε μαιλ δεν ερχόταν η χρέωση όμως ερχόταν..Την απενεργοποίησα...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έκανα μια παραγγελία από το google play με την χρεωστική μου visa alpha bank. Η παραγγελία τελικά ακυρώθηκε επειδή δεν έγινε δεκτή η κάρτα μου αλλά μου ήρθε email από την google ότι δεν θα χρεωθώ. Όμως εδώ και 25 μέρες ενώ βλέπω τα χρήματα στο λογιστικό υπόλοιπο από το atm δεν μου έχουν εμφανιστεί ακόμα στο διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτα. Πόσο κάνει περίπου να εμφανιστούν ως διαθέσιμα. Σαν πολύ δεν είναι 25 μέρες???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έκανα μια παραγγελία από το google play με την χρεωστική μου visa alpha bank. Η παραγγελία τελικά ακυρώθηκε επειδή δεν έγινε δεκτή η κάρτα μου αλλά μου ήρθε email από την google ότι δεν θα χρεωθώ. Όμως εδώ και 25 μέρες ενώ βλέπω τα χρήματα στο λογιστικό υπόλοιπο από το atm δεν μου έχουν εμφανιστεί ακόμα στο διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτα. Πόσο κάνει περίπου να εμφανιστούν ως διαθέσιμα. Σαν πολύ δεν είναι 25 μέρες???

 

Εννοείς ότι έχει γίνει η χρέωση και αναμένεις επιστροφή? Σ'αυτη την περίπτωση καθυστερούν αρκετά ..ανάλογα την εταιρεία

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έκανα μια παραγγελία από το google play με την χρεωστική μου visa alpha bank. Η παραγγελία τελικά ακυρώθηκε επειδή δεν έγινε δεκτή η κάρτα μου αλλά μου ήρθε email από την google ότι δεν θα χρεωθώ. Όμως εδώ και 25 μέρες ενώ βλέπω τα χρήματα στο λογιστικό υπόλοιπο από το atm δεν μου έχουν εμφανιστεί ακόμα στο διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτα. Πόσο κάνει περίπου να εμφανιστούν ως διαθέσιμα. Σαν πολύ δεν είναι 25 μέρες???

 

Είναι πολλές οι 25 μέρες. 2-3 φορές που μου εμφάνιζε λογιστικό υπόλοιπο τα χρήματα ήταν διαθέσιμα σε μερικές μέρες. Καλύτερα να μιλήσεις με την τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να επικοινωνησεις με την εξυπηρετηση πελατων της google μεσω mail η τηλεφωνικος, οπως προτιμας και να τους πεις τι ακριβως εγινε. Θα σε βοηθησουν σιγουρα και αμεσα. Τα χρηματα επρεπε να εχουν μπει στο λογαριασμο σου εντος λιγων εργασημων ημερων. Εχω αποζημιωθει κι εγω απο παροιμοια κατασταση οχι βεβαια απο google για να πω την αληθεια.

 

Μπορεις να τους ζητησεις και αριθμο συναλλαγης αν θελεις. Καθε συναλλαγη εχει τον δικο της μοναδικο αριθμο. Λογικα εχεις το δικαιωμα να τον ζητησεις.

 

Καλη τυχη.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση (είχε γίνει προ-χρέωση σε χρεωστική κάρτα από ξενοδοχείο στις ΗΠΑ αλλά τελικά το ποσό εξοφλήθηκε με μετρητά και άλλη κάρτα), χρειάστηκαν περίπου 10 εργάσιμες ημέρες για να δούμε τα χρήματα να εμφανίζονται στο διαθέσιμο υπόλοιπο - στο λογιστικό έμειναν περίπου 5 μέρες πριν τα δούμε τελικά και στο διαθέσιμο. Από το ξενοδοχείο μου είχαν πει ότι μπορεί να χρειαστούν το πολύ 15 εργάσιμες.

 

Σε κάθε περίπτωση 25 ημέρες είναι πολλές...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

μου εχει τυχει και εμενα αυτη η περιπτωση και το μονο που εχω να θυμαμαι ειναι οτι ειναι η μονη περιπτωση που δεν ημουν ευχαριστημενος με την εξυπηρετηση πελατων της αλφα.επικοινωνησε μαζι τους.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα καμποσα λεφτα σε ατομικο λογαριασμο αλφα μπανκ αλλα 5 χρονια δεν πηγα να βαλω -βγαλω. κοιταζω σημερα...κατω απο το ποσο μου λεει ενα ΣΕ (ΣΥΓΚΕΤΡΩΤ. ΕΓΓΡΑΦΕΣ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΜΙΣΑ!

 

ΝΑ τραβηξα λεφτα αποκλειεται! τι εγινε! μου τα φαγαν? καποιος?

να παω να ζητησω αναλυτικες κινησεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να βγαλω μια πιστωτικη με οριο 800 ευρω!

ποια πιστωτικη συμφερει περισσοτερο φοιτητικη εννοω!ευχαριστω

 

το οριο δεν το επιλεγεις εσυ. η τραπεζα το αποφασιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να βγαλω μια πιστωτικη με οριο 800 ευρω!

ποια πιστωτικη συμφερει περισσοτερο φοιτητικη εννοω!ευχαριστω

 

η φοιτητικη της πειραιως εχει οριο 800€

 

στις υπολοιπες παιζει, η Eurobank εχω ακουσει οτι δινει πολυ μικροτερα ορια...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρηματα για καποια χρονια σε λογαριασμο ψηφιστηκε νομος να στα παιρνουν?

Συζητούσαν κάτι τέτοιο για τουα ακίνητους λογαριασμούς πάνω από 20 χρόνια , δεν ξέρω το αποτέλεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε πότε θα παύσει να ισχύει και οριστικά η εμπορική?Εννοώ εγώ που εχω βιβλιάριο θα με ενημερώσουν για αλλαγή με αυτό της Αlpha?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και μου ειπαν προς το τελος της χρονιας με αρχες του νεου...αλλα στην ελλαδα ποτε δεν εισαι σιγουρος.απλα καποια στιγμη θα πας στο ταμειο και θα στο αλλαξουν αυτοι σε καποια συναλλαγη.ηδη στα χαρτια που δινουν στις συνναλλαγες εχει αλλαξει η επωνυμια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...