Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τσαμπα δεν ειναι. Για το προβληματικη ειναι σχετικο. Εγω ειμαι απολυτα ιακανοποιημενος και ειναι φοβερα βολικο να μην χρειαζεται να κουβαλας το τοκεν μαζι σου.

 

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με την εφαρμογή. Το μόνο πρόβλημα είναι αν θέλω να χρησιμοποιήσω τον εξτρα κωδικό ασφαλείας στο κινητό, όπου και θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 2 εφαρμογές, μια του mobile banking και μια για τον κωδικό :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με την εφαρμογή. Το μόνο πρόβλημα είναι αν θέλω να χρησιμοποιήσω τον εξτρα κωδικό ασφαλείας στο κινητό, όπου και θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 2 εφαρμογές, μια του mobile banking και μια για τον κωδικό :)

 

Εχει ομως την δυνατοτητα αντιγραφης-επικολλησης που ειναι επισης πολυ βολικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα με τα υποκαταστήματα είναι εδώ : http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Bank/Organization/buildings/branches.aspx#ypma

Δεν υπάρχει άλλο στην Αθήνα.

Η τράπεζα της Ελλάδος πέρνει προμήθεια 3 ευρώ μόνο , τα ανταλλακτήρια που δουλεύουν χωρίς προμήθεια συμφέρουν για μικρά ποσά ,

Στα ανταλλακτήρια αεροδρομίου είναι βαριά τα έξοδα ...

 

Δυστυχώς ισχύει αυτό που είχα διαβάσει: Μόλις πέρασα από την Τράπεζα της Ελλάδος για συνάλλαγμα και μου είπαν ότι η συναλλαγή με ιδιώτες έχει καταργηθεί από το καλοκαίρι του 2012, οπότε δεν υπάρχει πλέον ως επιλογή.

 

Απλά κατηφόρισα προς Ομόνοια και έκανα συνάλλαγμα σε γνωστό ανταλλακτήριο με χειρότερη ισοτιμία και προμήθεια €1,90. Σαφώς καλύτερη επιλογή από το ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο πάντως!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είναι επειδή η μετατροπή δεν έγινε από το PayPal σε ευρώ, αλλά του είχες επιλέξει να χρεωθεί ο λογαριασμός σου στο άλλο νόμισμα και να αναλάβει η τράπεζα την ισοτιμία
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει κι εκεί.

 

Το PayPal είναι όντως ακριβό. Η τράπεζα έχει καλύτερη ισοτιμία.

 

Την αυτόματη μετατροπή καλό είναι να την έχεις μόνο σε μικρά ποσά. Σε μεγαλύτερα είναι καλό να στην κάνει η τράπεζα την μετατροπή.

 

Βέβαια θέλει και λίγο ψάξιμο από μέρους σου...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

E banking και εγώ σε Πειραιώς και εθνική εδώ και μια 6ετια . Πειραιώς και πάλι Πειραιώς. Η αποστολή και μόνο αριθμού στο κινητό είναι το πιο χρήσιμο. Οι εφαρμογές τους πολύ καλές δεν με έχουν αφήσει πότε και η ενημέρωση με email άμεση. Για μένα βέβαια η τοπ υπηρεσία είναι τα λεφτά στο λεπτό. Στέλνω κόσμο και πληρώνεται κατευθείαν από το ΑΤΜ με ένα κωδικό που του στέλνω. Πολλές φορές το κάνω και εγώ ο ίδιος αν δεν κουβαλάω κάρτα μαζί μου. Τέλος για συχνές πληρωμές και συναλλαγές τις αποθηκεύω με φιλικές ονομασίες και τις έχω έτοιμες μόνο το πόσο βάζω και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που διπλο ποσταρω.

 

Πηρα τηλ στην eurobank και μου ειπαν οτι στις debit MasterCard δηλαδη στις χρεωστικες, η χρεωση ειναι 1,5 ευρω. Το 2% προμηθεια αφορα μονο τις πιστωτικες.

 

Πηρα και τηλ στην πειραιως. Μου ειπαν το αλλο κουλο, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Οτι για αγορες μεσω ιντερνετ η τραπεζα δεν κρατα προμηθεια. Δηλαδη παιρνουμε την τιμη του προιοντος σε ξενο νομισμα και κανουμε την διαιρεση με την ισοτιμια της μερας για το συγκεκριμενο νομισμα. Το αποτελεσμα θα ειναι αυτο που θα χρειαστει να πληρωσουμε.

 

Τι σημαινει αυτο; Οτι με πιασαν κοτσο :P Αρα καταργω τις αγορες απο eurobank.

 

εγω οσες φορες και αν εχω κανει συναλλαγη με paypal ποτε δεν μου χρεωνε συναλλαγμα, το paypal εκανε τις μετατροπες και μου χρεωνε απλα τα €. αυτο το pos που λεει σημαινει οτι η χρεωση εγινε σε μηχανακι point of sale, που εχουν τα καταστηματα οποτε εκει εχεις συναλλαγμα γιατι ειναι σαν να βγηκες εξωτερικο και να χρεωσες την καρτα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εγω οσες φορες και αν εχω κανει συναλλαγη με paypal ποτε δεν μου χρεωνε συναλλαγμα, το paypal εκανε τις μετατροπες και μου χρεωνε απλα τα €. αυτο το pos που λεει σημαινει οτι η χρεωση εγινε σε μηχανακι point of sale, που εχουν τα καταστηματα οποτε εκει εχεις συναλλαγμα γιατι ειναι σαν να βγηκες εξωτερικο και να χρεωσες την καρτα.

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ με χρεωστική της Πειραιώς - ποτέ δεν είχα κάποια έξτρα χρέωση εκτός ίσως από μάλλον χειρότερη ισοτιμία στη μετατροπή (αφού την μετατροπή την κάνει το Paypal). Καθώς όμως μιλάμε για μικροποσά, ποτέ δεν έφτασα να δίνω 1,5 ευρώ ανά συναλλαγή, οπότε συγκριτικά έχω βγει κερδισμένος.

 

Πριν αλλάξεις τράπεζα, θα σου πρότεινα να αλλάξεις την επιλογή στο Paypal και να το αφήσεις να σου κάνει την μετατροπή για να δεις αν θα γλυτώσεις το 1,5 ευρώ. Λογικά θα ισχύει κάτι τέτοιο, αφού η τράπεζα θα δέχεται μια χρέωση από το Paypal σε ευρώ και όχι σε άλλο νόμισμα, οπότε δεν θα έχει λόγο να σε χρεώσει...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα χρεωστικη στην αλφα ειχα δει μια φορα μια τετοια μικρη χρεωση σε μια συναλλαγη με η.π.α.τους ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι χρεωση οχι της τραπεζας αλλα της βιζα, με ποσοστο(δεν θυμαμαι τον αριθμο) επι της τιμης αγορας. για αγορες στα καταστηματα εντος ελλαδας δεν χρεωνοταν τιποτα.

 

γιουρομπανκ δεν την χωνεψα ποτε.οι επιλογες μας τωρα ,οπως και ο ανταγωνισμος,δυστυχως λιγοστεψαν.

 

αν και δεν εχω καμμια σχεση με αυτον τον τροπο συναλλαγης,η πειραιως αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει καπου οτι κερδισε το καλυτερο ιντερνετ μπανκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ebay,paypal,amazon σε ολα συνδεση χρεωστικη πειραιως.

Καμια εξτρα χρεωση.

Ως ωρας.

Θα το ξανακοιταξω οταν αγορασω ξανα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Την μετατροπή την κάνει η τράπεζα η το PayPal?

 

Πρεπει να κοιταξω παλιες αγορες (αν και δε νομιζω οτι φαινεται τωρα) θα πω με αρκετη βεβαιοτητα οτι την κανει το paypal.δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι εχω να αγορασω καιρο

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

με χρεωστικη visa στην πειραιως πρωην αγροτικη (οχι πιστωτικη) κρατανε προμηθεια συναλαγματος.οσο μεγαλυτερο το ποσο τοσο μεγαλυτερη η προμηθεια .

π.χ. σε 150ευρω αγορα απο αλιεξπρες μου κρατησαν 3,5 ευρω προμηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ακόμα τις χρεώσεις από την αγροτικη. Εγώ πριν 3 μέρες έβγαλα χρεωστική από την Πειραιώς.

 

Αν θες μπορείς να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

στην Σελίδα http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit ( κάντε κλίκ στα χαρακτηριστικά )

περιγράφονται τα εξής όπως τα αντιγράφω

 

Αγορά εξωτερικό εκτός ζώνης Ευρώ

Έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής

μέγιστη χρέωση: € 6

 

Αν σας είπαν λοιπόν στην τράπεζα ότι δεν κρατάνε προμήθεια σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα προφανώς δεν ξέρουνε τι λένε .

Γενικά μην πιστεύετε ότι σας λένε , στο internet υπάρχουν σχεδόν όλες οι πληροφορίες .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

1. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την HSBC? Γνωρίζω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

 

Όταν λέει άνοιγμα λογαριασμού σε λίρες (επειδή με ενδιαφέρει) τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής;

 

2. Θέλω να στείλω ένα μεγάλο ποσό ( ~ £ 1000 ) σε κάποιον στην Αγγλία. Συμφέρει μέσω HSBC, ebanking ελληνικών τραπεζών ή paypal? ( δε βγάζω άκρη κ με καίει το ζήτημα άμεσα).

Edited by mariel19
Διόρθωση

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν την μετατροπή δεν την κάνει το PayPal, αλλά η τράπεζα και για κάποιον λόγο γίνει επιστροφή (dispute, ακύρωση παραγγελίας), επιστρέφεται και το ποσό που κράτησε η τράπεζα; Το PayPal πάντως επιστρέφει όλο το ποσό αν κάνει αυτό την μετατροπή
Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφερόμαστε σε προμήθειες που κρατάνε οι τράπεζες, απλά να αναφέρω κάτι που ανακάλυψα ψάχνοντας για ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ εκτός ΕΕ:

 

1. Πειραιώς (Debit Visa): € 4,00 + 2% επί του ποσού της συναλλαγής (μέγιστη χρέωση: € 6 για το ποσό από το ποσοστό)

2. Probank (Debit Mastercard): 1,5 € + 0,50% επί του ποσού της συναλλαγής (δεν αναφέρεται μέγιστη χρέωση)

 

Μεγάλη διαφορά, οπότε θέλει ψάξιμο αν κάποιος σκοπεύει να χρησιμοποιήσει κάρτα για ανάληψη στο εξωτερικό.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις. Και επίσης υποθέτω ότι αν ο εκεί που θα στείλεις τα χρήματα έχει λογαριασμό στην hsbc λογικά μπορεί να μην χρεωθείπ τίποτα αν πας στο ταμείο και πεις θέλω να βάλω αυτά τα λεφτά σε αυτό το λογαριασμό και τελείωσε ;-)

 

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις αγγλικές λίρες σε κάποιον λογαριασμό στην τράπεζα μπορείς να πας σε οποία τράπεζα θες και να πεις θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό για αγγλικές λίρες.

 

Όλα αυτά με κάθε επιφυλακτικότητα. Πήγαινε να ρωτήσεις την τράπεζα για σιγουριά να δεις τι σε συμφέρει.

 

Έχω αγγλικό λογαριασμό με λίρες, αλλά δεν μου φτάνει για να κάνω τη συναλλαγή μου. οπότε ψάχνω το φθηνότερο τρόπο ώστε να στείλω τα χρήματα από ελλάδα σε αγγλία, χωρίς πολλά πολλά.

θα είναι για one off, γι'αυτό δε τρελαίνομαι να μπω στη διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού, κτλ. ήδη έχω σε αρκετές τράπεζες, όχι άλλο ένα στο κεφάλι μου.. αλλά αν π.χ. η λιγότερο αναίμακτη λύση είναι η hsbc τότε οκ να την "πάρω".

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν την μετατροπή δεν την κάνει το PayPal, αλλά η τράπεζα και για κάποιον λόγο γίνει επιστροφή (dispute, ακύρωση παραγγελίας), επιστρέφεται και το ποσό που κράτησε η τράπεζα;

 

Η citibank το επιστρέφει, αλλά οι υπολογισμοί γίνονται με την ισοτιμία την ημέρα της επιστροφής. Όπερ σημαίνει μπορεί και να βγεις λίγο χαμένος ή λίγο κερδισμένος...

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει τι συμφέρει τελικά; μετατροπή μέσω PayPal ή μέσω της Πειραιώς γιατί κάπου χάθηκα!
Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα εκ των υστερων βεβαια.

 

Για παραδειγμα αν ενα προιον κανει 36 λιρες αγγλιας. το paypal ζητα 44.56 ευρω. Ενω η τραπεζα θελει 44.52(43.02+1.5). Επομενως η τραπεζα συμφερει μονο οταν το ποσο σε ευρω ανερχεται ανω τον 45 ευρω.

 

Ποσο μαλλον οταν τα ποσα ειναι μικροτερα των 10 ευρω. χαχαχα δες για τι ποσα μιλαμε. Αλλα αν δεν παθεις δεν θα μαθεις λεει ο λαος μας.

 

http://i.imgur.com/qAf8p3J.jpg

Αυτά που δείχνεις εδώ είναι με χρεωστική ; Γιατί με πιστωτική ισχύει το 2% και όχι το 1,5 ευρώ. Δεν βρήκα όμως πουθενά στο site της Eurobank τι ισχύει για χρεωστικές ή προπληρωμένες

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ μου το αναφέρω αυτό που λες. Στις προπληρωμένες υπάρχει νομίζω 2%.

 

1.25℅ Στις προπληρωμένες Eurobank

Τιμολόγιο εργασιών e-Banking

http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=73&mid=467

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioVasikonErgasion.pdf#page=8

Edited by lzrs21lz
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις προπληρωμένη. Χρεωστική και είσαι μια χαρά, είναι πέταμα χρηματων αν και τις χρησιμοποιώ γιατί βαριέμαι να παω να βγάλω χρεωστική.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις προπληρωμένη. Χρεωστική και είσαι μια χαρά, είναι πέταμα χρηματων αν και τις χρησιμοποιώ γιατί βαριέμαι να παω να βγάλω χρεωστική.

 

 

Ακριβώς ! !

 

Ετσι και αλλιώς απο τον Φεβρουάριο τέλος οι προπληρωμένες για το παυπαλ,

Link to comment
Share on other sites

Σκοπιανος, μονιμος κατοικος σκοπιων μπορει να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο στην ελλαδα; Αν ναι ποια δικαιολογητικα χρειαζονται;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι στην Πειραιώς , όταν κανείς κάποια αγορά και χρεώνεται ο λογαριασμός σου στέλνουν μήνυμα στο κινητο αλλα χρεώνεται .. Ξέρει κάποιος πόσο και πως μπορω να το απενεργοποιησω;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...