Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι επίσης ΤΟΣΟ απλό το γεγονός ότι το κατά πολύ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μέρος της Μακεδονίας ανήκει στην σημερινή Ελλάδα.

 

Και ναι, το θεωρώ ακόμα αστείο το να βασιζόμαστε στα σχολικά βιβλία της ιστορίας, τα οποία το μόνο που κάνουν είναι να κατακρεουργούν την ιστορία του τόπου μας.

 

ΤΟΣΟ απλό; Για άνοιξε κανένα βιβλίο του δημοτικού να δεις την έκταση της αρχαίας Μακεδονίας.

 

Επομένως δικαιωματικά και με τον νόμο η Ελλάδα έχει περισσότερα δικαιώματα σε αυτήν την γεωγραφική περιοχή, σε σχέση με τα Σκόπια.

 

Πραγματικά είναι αστείο. Λες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ένας κάτοικος μιας περιοχής έχει περισσότερα δικαιώματα να φέρει το όνομα της περιοχής από έναν άλλον κάτοικο... της ίδιας περιοχής!!!

 

Απίστευτο άλμα λογικής! :lol::lol::lol:

 

σου έφερα το παράδειγμα της Θράκης, αλλά φυσικά το προσπέρασες. Η Ελλάδα έχει ένα πολύ μικρό μέρος της Θράκης. Το μεγαλύτερο το έχει η Τουρκία, ενώ και η βουλγαρία έχει ένα μέρος.

 

Με βάση την λογική σου, ο Έλληνας της Κομοτηνής έχει λιγότερα δικαιώματα στην ονομασία Θρακιώτης από τον Τούρκο της Ανδριανούπολης. :X

 

Η Β. Κορέα έχει μεγαλύτερη έκταση από τη Νότια. Προφανώς οι κάτοικοι της Νότιας Κορέας δεν έχουν το δικαίωμα να λέγονται Κορεάτες, ε?

 

Να σου πω. Πριν λίγες μέρες παραδόθηκε το 1400ο 747. Προχτές η Boeing έχασε το πρόγραμμα KCX. Μεταξύ σοβαρού και αστείου και χωρίς παρεξήγηση, γιατί δεν ασχολείσαι με αυτά καλύτερα αφού βλέπεις ότι στην διπλωματία/γεωπολιτική δεν «περπατάει» το πράγμα; :)

 

Χα χα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μεγάλωσα με ψέματα, όπως ο 20χρονος στην γείτονα χώρα, οποτε δεν έχω καμία απολύτως βλέψη ή αλυτρωτική σκέψη όπως αυτός.

 

:D

 

Δες τι είπες:

 

Το μεγαλύτερο μέρος όμως.Και κάποτε και το δικό τους κομματάκι ελληνικό ήτανε.:rolleyes:

 

Τα ίδια σου τα λεγόμενα σε διαψεύδουν!! :p

 

Το αντίθετο μάλιστα. Μεγάλωσα αδιαφορώντας για το όνομα της Πατρίδας μου, είτε αυτό λέγεται Μακεδονία, είτε λέγεται Ελλάδα. Αυτή είναι η μεγάλη μας διαφορά.

 

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το όνομα της πατρίδας σου (σ.σ. !!!) τι σε ενδιαφέρει το όνομα μιας άλλης πατρίδας?

 

Αλλά πραγματικά λυπάμαι.Ας γίνουμε διεθνώς ρεζίλι.Ας λενε Μακεδόνες κι ας εννοούν τους Σκοπιανούς. Ας μας κλέψουν την ιστορία.Δεν πειράζει. Χαλάλι τους.

 

Ρεζίλι διεθνώς γινόμαστε με εκδηλώσεις τύπου «λαοσύναξη». Αποδεδειγμένα πια.

 

Και αν το δις εξαμαρτείν δεν είναι χαρακτηριστικό ανδρός σοφού, το τρις και τετράκις τι είναι??

 

εγω θεωρω πραγματικα ΝΤΡΟΠΗ ο προκαθημενος της εκκλησιας να μην αρθρωνει λεξη για ενα τοσο σοβαρο εθνικο θεμα....γυρισε η εκκλησια χρονια πισω τι να πω κριμα

 

Εγώ πάλι το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό. Η δουλειά της εκκλησίας δεν είναι η πολιτική. Εκτός αν διαφωνείς με αυτό φυσικά, οπότε πάμε αλλού. Ξέρεις τώρα... «Εγώ δεν ήξερα τίποτα, μελέταγα!» :rolleyes:

 

Όχι αλλά δεν μπορεί οι σλάβοι να λένε, "εμάς πρόγονός μας είναι ο Μέγας Αλέξανδρος". Εκεί είναι το όλο θέμα. Και το παίζουν Μακεδόνες. Είναι Μακεδόνες;

Μερικοί που να πάρει, παίζετε την κολοκυθιά. Εσχεμένα το κάνετε;

 

Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημά σου. Μακεδόνες (απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου) δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ. Δεν καταλαβαίνω πώς προκύπτει το αντίθετο. Και πραγματικά, δεν το καταλαβαίνει και κανείς άλλος στον υπόλοιπο κόσμο.

 

εφυγε ο χριστοδουλος και πεθανε η εκκλησια δυστυχως.:(

 

Βασικά η εκκλησία είναι πολύ μεγάλη και πολύ παλιά για να πεθάνει επειδή έφυγε ένας άνθρωπος, και μάλιστα από τους πιο αποτυχημένους που πέρασαν από το πόστο.

 

Μπορείτε άραγε να ερμηνεύσετε τη σημασία της λέξης "Αλέξανδρος" σε οποιαδήποτε γλώσσα εκτός της Ελληνικής;

 

Όχι βέβαια, όπως και τις περισσότερες ελληνικής προέλευσης λέξεις (όπως και το αντίστροφο φυσικά). Πού θες να καταλήξεις; Ότι οι "ματσεντόνιανς" λένε μπούρδες όταν λένε ότι είναι πρόγονοί του; Αυτό το ξέρει όλος ο κόσμος.

 

Σόρυ, αλλά σιγά την διαπίστωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιλαμβάνομαι ότι σε εμάς τους Έλληνες το θέμα αυτό προκαλεί μεγάλη συναισθηματική φόρτιση. Εξωτερική πολιτική και διπλωματία όμως δε γίνεται ούτε με συναισθηματισμούς ούτε με φωνές.

 

Με αυτό τον τρόπο ούτε μια κουβέντα σε forum δε μπορεί να γίνει. Θα προσπαθήσω για μια ακόμη φορα να πάρω απάντηση σε ένα ερώτημα που έθεσα παραπάνω. Αν σας ενδιαφέρει πραγματικά να γίνει κουβέντα, mporeite να απαντήσετε. Από την άλλη, αν θέλετε να συνεχίσετε με έναν τρόπο που δεν οδηγεί την κουβέντα πουθενά δικαίωμα σας, απλά πείτε το να ξέρουμε ποιος θέλει να συμμετάσχει.

 

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.

 

Oι Σκοπιανοί, πρακτικά, το όνομα Μακεδονία το έχουν ήδη. Δυστυχώς, αλλα έτσι είναι. Όλα τα κανάλια, εφημερίδες, ειδησεογραφικά πρακτορεία, αλλα και πολλές χώρες επίσημα και ο απλός κόσμος παντού σχεδόν (εκτος Ελλάδας) Μακεδονία τους ονομάζει ΔΥΣΤΥXΏΣ..

 

Διαφωνείτε με αυτό ως γεγονός;

 

Μονο εμείς τους ονομάζουμε FYROM (ή Σκοπια) και σε κάτι επίσημες συνοδους του ΟΗΕ. Είναι μια κατάσταση που έχει διαμορφωθεί εδώ και 15 χρονια και είναι δύσκολο να αλλάξει επειδή το θέλει η Ελλάδα.

 

Οποτε, καλά όλα αυτά που λέτε και σε πολλά έχετε δίκιο. Όταν όμως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση που αναφέρω παραπάνω και κανεις (εκτος από εμάς τους Έλληνες) δεν ενδιαφέρεται, πως ακριβώς προτείνετε να αντιμετωπιστεί το θέμα πρακτικά και διπλωματικά;

 

Θέλετε κάποιο όνομα που να μην περιλαμβάνει καθόλου το "Μακεδονία" (ούτε σαν συνθετικό πχ. "Aνω"); Κι αν ναι, πως προτείνεται να το επιβάλουμε αυτό;

 

Με το "σκέτο" Μακεδονία διαφωνούμε όλοι μας πιστεύω. Αν διαφωνείτε όμως και με τη χρήση του ως συνθετικού (Βόρεια η Aνω Μακεδονία) πείτε πως ακριβώς θα επιβάλουμε την άποψη μας. OΧΙ ΤΙ ΕIΝΑΙ ΣΩΣΤO ΚΑΙ ΤΙ OΧΙ αλλα πως θα το επιβάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

[Ομως Στεκομαι και Εμπιστευομαι Ολες τις Δημοσκοπισεις που Συσωμες Καταγραφουν την Κοινη Γνωμη που σε ολες παντα με ποσοστο πανω απο 70% Δηλωνει οτι δεν επιθυμει την παραχωρηση του Ονοματος Μακεδονια ή Παραγωγου!

 

 

http://www.skai.gr/master_story.php?id=74967

 

Συγκεκριμένα, υπέρ του βέτο στην ένταξη των Σκοπίων σε ΝΑΤΟ και Ευρωπαϊκή Ένωση εάν εμμείνουν στη στάση τους, τάσσεται το 84% των πολιτών.

 

Το 69% θεωρεί ωστόσο, πιστεύει ότι η γειτονική χώρα συνιστά μικρή απειλή για την Ελλάδα.

 

Παράλληλα, το 43% αποδέχεται σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό.

 

Τη συνταγματική ονομασία Δημοκρατία της Μακεδονίας απορρίπτει το 86% έναντι του 9% που θεωρεί ότι τέτοια ονομασία θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δεν αποδεχόμαστε το "Δημοκρατία της Μακεδονίας" αλλα ένα μεγάλο μέρος (43%) αποδέχεται τη συνθετη (πχ με γεωγραφικό προσδιορισμό) ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απάντησα εγώ παραπάνω(εκτός και αν είμαι black listed), ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε εμείς για κάτι τέτοιο από τη στιγμή που το αποκλείουν κατηγορηματικά οι γείτονες.

Βέβαια αν πιστεύεις ότι μπορούμε να τους επιβάλλουμε μια τέτοια ονομασία, τότε εγώ πιστεύω ότι μπορούμε να τους επιβάλλουμε και οποιαδήποτε άλλη.:)

Link to comment
Share on other sites

Διεθνως ρεζιλι γινομαστε οταν καθε τρεις και λιγο στις απεργιες και τις πορειες για καθε λογης ζητημα παρακολουθουμε τους γνωστους-αγνωστους(ηρωες-ηρωες) να καταστρεφουν την Αθηνα και τις περιουσιες του κοσμου στο ονομα του αντιεξουσιασμου και να καινε τις ελληνικες σημαιες! δεν ξερω τι θεωρεις πιο σημαντικο εσυ προσωπικα.μια διαδηλωση για το κατακαημενο...Κοσοβο που εγινε προτεκτορατο των ΗΠΑ(Σερβοι αδερφια μας) η μια συγκεντρωση διαμαρτυριας για ενα εθνικο θεμα που μας αφορα αμεσα,αφορα δηλαδη μια περιοχη που ειναι εντος των συνορων μας;οχι οτι το πρωτο ειναι αμιλητεο βεβαια σαν θεμα αλλα οχι και να θεωρουμε μια συγκεντρωση για την Μακεδονια ανουσια και πιο ουσιαστικη μια για το Κοσοβο και το καθε Κοσοβπ.....

 

Δουλεια της εκκλησιας ειναι να εχει γνωμη και να την λεει να μην κρυβεται.ειτε προκειται για εθνικο ζητημα ειτε για αλλο σοβαρο ζητημα εσωτερικο.δεν ειναι δουλεια της να την επιβαλει ομως.δεν γινεται να εχει αποψη ο καθε απιθανος και ασχετος για τα εθνικα θεματα και να μην εχει η εκκλησια....

τωρα αν σου αρεσει εσενα ο αρχιεπισκοπος να απανταει σε ερωτηση για το Μακεδονικο <<τι ωραια μερα εχει εξω λιακαδα>> τοτε οκ δικαιωμα σου....

κατι ακομα,ξερεις ποσοι ηρωες της εποχης τοτε.... μελετουσαν και...δεν μας το ειπαν ποτε;:rolleyes:

 

σιγουρα δεν πεθανε η εκκλησια αλλα πολυ πιο σιγουρα με τον νεο κανει αλματα προς τα πισω.τωρα για το αν ηταν αποτυχημενος η επιτυχημενος ο Χριστοδουλος ασε να το κρινει η ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Τα Σκόπια θα πρέπει να αποκτήσουν ένα σύνθετο όνομα με γεωγραφικό προσδιορισμό (πχ. Άνω Μακεδονία) γιατί ακριβώς αυτή είναι η πραγματικότητα.Τα Σκόπια είναι ένα μέρος της Αρχαίας Μακεδονίας και θα πρέπει να προσδιορίζονται ως ΚΟΜΜΑΤΙ της Μακεδονίας!Σε καμία περίπτωση,δεν πρέπει να επιτρέψουμε να ονομαστούν σκέτο "Μακεδονία"!!Εκτός από ανιστόρητο,ψευδές,παράλογο,προκλητικό δημιουργεί και αλυτρωτικές βλέψεις (που ήδη υπάρχουν)!Δημιουργεί προηγούμενο για ανάλογες βλέψεις από άλλες μειονότητες που κατοικούν στην Ελλάδα και θεωρώ ότι τα πραγματικά προβλήματα τότε θα αρχίσουν!
Link to comment
Share on other sites

Διεθνως ρεζιλι γινομαστε οταν καθε τρεις και λιγο στις απεργιες και τις πορειες για καθε λογης ζητημα παρακολουθουμε τους γνωστους-αγνωστους(ηρωες-ηρωες) να καταστρεφουν την Αθηνα και τις περιουσιες του κοσμου στο ονομα του αντιεξουσιασμου και να καινε τις ελληνικες σημαιες!

 

Προσωπικά και τις «λαοσυνάξεις» και αυτά που περιγράφεις τα θεωρώ καραγκιοζιλίκια. ;)

 

δεν ξερω τι θεωρεις πιο σημαντικο εσυ προσωπικα.μια διαδηλωση για το κατακαημενο...Κοσοβο που εγινε προτεκτορατο των ΗΠΑ(Σερβοι αδερφια μας) η μια συγκεντρωση διαμαρτυριας για ενα εθνικο θεμα που μας αφορα αμεσα,αφορα δηλαδη μια περιοχη που ειναι εντος των συνορων μας;

 

Τώρα για τα "αδέρφια" μας τους Σέρβους θα σε γελάσω... Εμένα τα αδέρφια μου είναι συγκεκριμένα και τα ξέρω με το μικρό τους όνομα. Οι σέρβοι σίγουρα δεν είναι ανάμεσά τους.

 

Επίσης η συγκέντρωση θα είναι όχι για την Μακεδονία ΜΑΣ, αλλά για το όνομα μιας άλλης χώρας.

 

;οχι οτι το πρωτο ειναι αμιλητεο βεβαια σαν θεμα αλλα οχι και να θεωρουμε μια συγκεντρωση για την Μακεδονια ανουσια και πιο ουσιαστικη μια για το Κοσοβο και το καθε Κοσοβπ.....

 

Από όσο ξέρω δεν είμαστε Ιράν στην Ελλάδα. Συνεπώς μπορώ να έχω την άποψή μου και να την εκφράζω. Και ούτε έχω την απαίτηση να συμφωνήσεις, ούτε να σου αρέσει.

 

Η άποψή μου είναι ότι η εν λόγω συγκέντρωση πιο πολλά προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα λύσει. Όπως ακριβώς οι προηγούμενες. Τωρα αν κάποιος θέλει να πάει στην συγκέντρωση, είναι αναφαίρετο δικαίωμά του. Και δικό μου δικαίωμα να εκφράζω άποψη για αυτό.

 

Δουλεια της εκκλησιας ειναι να εχει γνωμη και να την λεει να μην κρυβεται.ειτε προκειται για εθνικο ζητημα ειτε για αλλο σοβαρο ζητημα εσωτερικο.δεν ειναι δουλεια της να την επιβαλει ομως.δεν γινεται να εχει αποψη ο καθε απιθανος και ασχετος για τα εθνικα θεματα και να μην εχει η εκκλησια....

 

Βεβαίως και έχει άποψη η εκκλησία. Και βεβαίως και δεν είναι δουλειά της να την επιβάλλει, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ δηλαδή που προσπάθησε να κάνει με τις προηγούμενες «λαοσυνάξεις».

 

τωρα αν σου αρεσει εσενα ο αρχιεπισκοπος να απανταει σε ερωτηση για το Μακεδονικο <<τι ωραια μερα εχει εξω λιακαδα>> τοτε οκ δικαιωμα σου....

 

Για την πολιτική έχουμε τους πολιτικούς. Για τον Θεό τους παπάδες. Και κάπου εκεί τελειώνει η ανάλυση.

 

Ωστόσο η ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου, δεν απαγόρευε στους ιερείς ή στον οποιονδήποτε να πάνε, ούτε να πάρουν δημόσια την οποιαδήποτε θέση.

 

το αντίθετο από αυτό που γινόταν μέχρι πρότινος δηλαδή. ;)

 

κατι ακομα,ξερεις ποσοι ηρωες της εποχης τοτε.... μελετουσαν και...δεν μας το ειπαν ποτε;:rolleyes:

 

Όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω φακελωμένο τον πληθυσμό της Ελλάδας. Εσύ; Κολλητός του Μάκη??:D

 

Τους άλλους «ήρωες» όπως λες τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι με τον Παρασκευαϊδη. Στο ίδιο.

 

τωρα για το αν ηταν αποτυχημενος η επιτυχημενος ο Χριστοδουλος ασε να το κρινει η ιστορια

 

Όχι αγαπητέ μου. Η ιστορία θα τον κρίνει όταν έρθει η ώρα της. Μέχρι τότε θα τον κρίνουν οι συνάνθρωποί του που τον έζησαν από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Τα Σκόπια θα πρέπει να αποκτήσουν ένα σύνθετο όνομα με γεωγραφικό προσδιορισμό (πχ. Άνω Μακεδονία) γιατί ακριβώς αυτή είναι η πραγματικότητα.Τα Σκόπια είναι ένα μέρος της Αρχαίας Μακεδονίας και θα πρέπει να προσδιορίζονται ως ΚΟΜΜΑΤΙ της Μακεδονίας!

 

Πέρα από αυτό, το προφανές και αυτονόητο δηλαδή, εμείς οι ίδιοι όλα αυτά τα χρόνια τους αναγνωρίζαμε ως Μακεδονία (σκέτο). Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά σε γεωπολιτικούς χάρτες που χρησιμοποιούνταν σε σχολεία με χρονολογία εκτύπωσης πριν το 1990.

 

Εγώ είχα προλάβει 1-2 τέτοιους. Και τη Ν. Γιουγκοσλαβία την έλεγε ξεκάθαρα «Μακεδονία».

 

Σε καμία περίπτωση,δεν πρέπει να επιτρέψουμε να ονομαστούν σκέτο "Μακεδονία"!!Εκτός από ανιστόρητο, ψευδές, παράλογο,προκλητικό δημιουργεί και αλυτρωτικές βλέψεις (που ήδη υπάρχουν)!Δημιουργεί προηγούμενο για ανάλογες βλέψεις από άλλες μειονότητες που κατοικούν στην Ελλάδα και θεωρώ ότι τα πραγματικά προβλήματα τότε θα αρχίσουν!

 

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ο καθενας εχει τις αποψεις του.Οι ειρωνειες δεν προωθουν τον διαλογο .Ειδικα αν εχετε ξεπερασει τα 15 ετη ηλικιας και αντι να απαντατε ειρωνευεστε..
Link to comment
Share on other sites

Οταν επρεπε να γινει το ντου δεν εγινε. Τωρα βρισκουν και τα κανουν. Και ειναι δεδομενο οτι εμεις θα βγουμε χαμενοι. Ουτως η αλλως ειναι γνωστο οτι εμεις απο διπλωματια περνουμε αρνητικη βαθμολογια.

 

Εδω οι τουρκοι δε λογαριαζουν κανενα και μπαινουν στο βορειο ιρακ παρολες τις προειδοποιησεις. Ας ηταν οι τουρκοι στη θεση μας και να βλεπατε τι ωραια θα λυνονταν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν επρεπε να γινει το ντου δεν εγινε. Τωρα βρισκουν και τα κανουν. Και ειναι δεδομενο οτι εμεις θα βγουμε χαμενοι. Ουτως η αλλως ειναι γνωστο οτι εμεις απο διπλωματια περνουμε αρνητικη βαθμολογια.

 

Εδω οι τουρκοι δε λογαριαζουν κανενα και μπαινουν στο βορειο ιρακ παρολες τις προειδοποιησεις. Ας ηταν οι τουρκοι στη θεση μας και να βλεπατε τι ωραια θα λυνονταν ολα.

Βέβαια, αν ήταν η Τουρκία στην θέση μας πολλά ακόμα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Το πολίτευμά μας, το βιοτικό μας επίπεδο, το επίπεδο απασχόλησης, το νόμισμά μας, η εκπαίδευση, η θέση μας σε διεθνείς οργανισμούς, η ελευθεροτυπία, τα ανθρώπινα δικαιώματα... Ακόμα και η στρατιωτική θητεία, σίγουρα δεν θα ήταν μόνο 12 μήνες, και θα ήταν και θητεία.

 

Οπότε καλύτερα που δεν είναι στην θέση μας, αλλά στην θέση τους. Και γενικώς, καλό θα είναι να προσέχουμε με ποιους συγκρινόμαστε.

 

Εκτός αν η Τουρκία ή άλλα τέτοια... προηγμένα κράτη είναι το πρότυπό μας, οπότε πραγματικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, αν ήταν η Τουρκία στην θέση μας πολλά ακόμα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Το πολίτευμά μας, το βιοτικό μας επίπεδο, το επίπεδο απασχόλησης, το νόμισμά μας, η εκπαίδευση, η θέση μας σε διεθνείς οργανισμούς, η ελευθεροτυπία, τα ανθρώπινα δικαιώματα... Ακόμα και η στρατιωτική θητεία, σίγουρα δεν θα ήταν μόνο 12 μήνες, και θα ήταν και θητεία.

 

Οπότε καλύτερα που δεν είναι στην θέση μας, αλλά στην θέση τους. Και γενικώς, καλό θα είναι να προσέχουμε με ποιους συγκρινόμαστε.

 

Εκτός αν η Τουρκία ή άλλα τέτοια προηγμένα κράτη είναι το πρότυπό μας, οπότε πραγματικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Εγω για τη διπλωματία και την εξωτερικη πολιτικη μιλησα. Εκει ειναι καλυτεροι απο μας. Εμεις φοβομαστε να κινηθουμε, τα 12 μιλια γιατι δεν εχουν εφαρμοστει ακομα ενω το δικαιουμαστε?

 

Απο τετοια παραδειγματα βγαζεις ακρη οτι μας εχουν του χεριου τους ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για τη διπλωματία και την εξωτερικη πολιτικη μιλησα. Εκει ειναι καλυτεροι απο μας. Εμεις φοβομαστε να κινηθουμε, τα 12 μιλια γιατι δεν εχουν εφαρμοστει ακομα ενω το δικαιουμαστε?

 

Απο τετοια παραδειγματα βγαζεις ακρη οτι μας εχουν του χεριου τους ολοι.

Τώρα βέβαια ανοίγεις άλλο θέμα, το οποίο είναι και αυτό τεράστιο. Δεν μπορώ όμως να σου απαντήσω από την στιγμή που βλέπω δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα. Για παράδειγμα δεν «δικαιούμαστε 12 ν.μ.». Καμία συνθήκη διμερής ή διεθνής δεν προβλέπει κάτι τέτοιο.

 

Δεν το συνεχίζω. Όχι εδώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Οτι στην διπλωματια ειμαστε κακιστοι και οτι χασαμε πολλα δεν μας εμποδιζεθ να προσπαθησουμε να αλλαξουμε την κατασταση τωρα,Καλιο αργα παρα ποτε λενε..Το να καθομαστε αβουλοι και σιωπηλοι και περιμενουμε ποτε θα μας λυπηθουν οι αλλοι δεν νομιζω οτι ωφελησε στο παρελθον..Ειμαστε ενα κρατος πολυ διαφορετικο απο αυτο που θελουν να παρουσιαζουν.Δεν ειμαστε οι φτωχοι συγγενεις.Τουλαχιστον εχοντας ταξιδεψει σε αλλες γειτονικες χωρες απεχουμε ετην φωτος..Εχουμε να κανουμε αλματα βεβαια αλλα αυτα γινονται..
Link to comment
Share on other sites

Oi προσωπικές απόψεις του καθενα είναι σεβαστες,απλά το θεωρω απορίας άξιο το ότι υπάρχουν ανθρωποι που αναλλώνουν πολύ χρόνο απο την καθημερινότητα τους ηδονιζόμενοι απαξιώνοντας το έθνος τους! Πιστευω ότι αυτου του είδους η συμπεριφορά,να θελεις δηλ. να ξεφτυλίζεις την πατρίδα σου είναι απλά νευρωση και ψυχολογικη παρεκκληση.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΣΟ απλό; Για άνοιξε κανένα βιβλίο του δημοτικού να δεις την έκταση της αρχαίας Μακεδονίας.

 

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Η Γιουγκοσλαβική Στρατιωτική Εγκυκλοπαίδεια κατατάσσει τους προγόνους των σημερινών κατοίκων της πΓΔΜ ως Σλάβους, ανθρώπους των πρώτων Σλαβικών φυλών των Βερεζίτοι, Δραγουβίτοι, Σμόλιανοι, Ρίνχινοι, Βελεγιζίτοι και άλλων, οι οποίοι κατέφτασαν στην περιοχή τον έκτο αιώνα μ.Χ.

 

Τον ένατο αιώνα η περιοχή κατακτήθηκε από τους Βούλγαρους. Από τότε και έπειτα πέρασε στα χέρια των Βυζαντινών, Σέρβων και πάλι των Βουλγάρων ως που κατακτήθηκε οριστικά το 1389 από τους Οθωμανούς τούρκους.

 

Επί Βυζαντίου καλούταν Μοναστήρι ενώ επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας ήταν στο Μιλλιέτ του Μοναστίρ ενώ στα πρώτα χρόνια της «Ανατολικής Σλαβονίας» -μετέπειτα Γιουγκοσλαβίας- η περιοχή ήταν γνωστή ως Βαρνταρσκα Μπανοβίνα. Για πρώτη φορά ονομάστηκε Μακεδονία από τον Στρατάρχη Τίτο το 1948, όπου και εμφανίστηκε για πρώτη φορά και οργανωμένη Σλαβομακεδονική συνείδηση. Πριν από αυτό η Μακεδονική ίδεολογία ήταν περιορισμένη σε κάποιους κύκλους διανοητών.

H ιστορία των Σλάβων της πΓΔΜ είναι συνδεδεμένη με την ιστορία της Βουλγαρίας από τον έκτο αιώνα μ.Χ. μέχρι το έτος 1913

 

Έχω την εντύπωση ότι μιλώ με άτομο επιπέδου δημοτικού.:)

 

Αρχαία Μακεδονία: Προσεγγιστικά όρια του βασιλείου πριν τις εκστρατείες του Μ. Αλεξάνδρου, σύμφωνα με αρχαιολογικά ευρήματα και ιστορικές αναφορές.

http://www.imageshack.gr/files/kjm4lqwf9d5bqus96hv2.png

 

Πραγματικά είναι αστείο. Λες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ένας κάτοικος μιας περιοχής έχει περισσότερα δικαιώματα να φέρει το όνομα της περιοχής από έναν άλλον κάτοικο... της ίδιας περιοχής!!!

 

Απίστευτο άλμα λογικής! :lol::lol::lol:

 

Ναι. Όταν αυτός ο κα΄τοικος είναι Έλληνας, κατοικεί στην Ελληνική Μακεδονία, και η ιστορία του ανήκει, ναι έχει περισσότερα δικαιώματα ως προς το όνομα.

 

σου έφερα το παράδειγμα της Θράκης, αλλά φυσικά το προσπέρασες. Η Ελλάδα έχει ένα πολύ μικρό μέρος της Θράκης. Το μεγαλύτερο το έχει η Τουρκία, ενώ και η βουλγαρία έχει ένα μέρος.

 

Με βάση την λογική σου, ο Έλληνας της Κομοτηνής έχει λιγότερα δικαιώματα στην ονομασία Θρακιώτης από τον Τούρκο της Ανδριανούπολης. :X

 

Σειρά μου να σου πω να ανοίξεις κανένα βιβλίο της ιστορίας

 

 

Να σου πω. Πριν λίγες μέρες παραδόθηκε το 1400ο 747. Προχτές η Boeing έχασε το πρόγραμμα KCX. Μεταξύ σοβαρού και αστείου και χωρίς παρεξήγηση, γιατί δεν ασχολείσαι με αυτά καλύτερα αφού βλέπεις ότι στην διπλωματία/γεωπολιτική δεν «περπατάει» το πράγμα; :)

 

Εκτός του ότι είσαι εκτός θέματος θέλω να σου τονίσω ότι σαν Έλληνας Μακεδόνας έχω κάθε δικαίωμα να εκφέρω γνώμη και να υποστηρίξω την Ελληνικότητα της Μακεδονίας.

Είναι δικό μου θέμα λοιπόν το αν ασχοληθώ, και το κατά πόσο θα ασχοληθώ.

 

 

:D

 

 

Τα ίδια σου τα λεγόμενα σε διαψεύδουν!! :p

 

 

 

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το όνομα της πατρίδας σου (σ.σ. !!!) τι σε ενδιαφέρει το όνομα μιας άλλης πατρίδας?

 

 

 

Ρεζίλι διεθνώς γινόμαστε με εκδηλώσεις τύπου «λαοσύναξη». Αποδεδειγμένα πια.

 

Και αν το δις εξαμαρτείν δεν είναι χαρακτηριστικό ανδρός σοφού, το τρις και τετράκις τι είναι??

 

Απλά ανέφερα μία πραγματικότητα. Και το ξεκαθαρίζω.Δεν έχω καμία επεκτατική ή αλλυτρωτική τάση αλλά το μόνο που θέλω είναι να αποδοθει δικαιωσύνη και να μην καπηλευτεί κανείς την δική μας Ιστορία και κατά συνέπεια το δικό μας όνομα Μακεδονία.

 

Πρώτον το όνομα Μακεδονία ανήκει τόσα χρόνια σε αυτό το βόρειο κομμάτι της Ελλάδας και φυσικά το όνομα Μακεδονία είναι καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΟΡΟΣ.Δεν χαρίζουμε την Ιστορία μας σε τρίτους.Πάει και τέλειωσε.

 

Επίσης, αν θυμάστε οι Σκοπιανοί από πάντα ήσαν απίστευτα προκλητικοί, την μία με τα χαρτονομίσματα και το σύμβολο του Λευκού Πύργου, και την άλλη με την σημαία τους και τον Ήλιο της Βεργίνας που αποικονίζοταν επάνω. Το μόνο που έκαναν από πάντα ήταν να προπαγανδίζουν τα ψέματά τους,

Αλλά χωρίς την Ελλάδα θα πεινάσουν εκεί πάνω.Για αυτό ας κάτσουν φρόνιμα λέω γω.

 

Επιπρόσθετα στην Ελληνική Μακεδονία οι περισσότεροι κάτοικοι είναι Έλληνες (98%).

Αντίθετα τα Σκόπια αποτελούνται από ένα συνοθυλευμα γλωσσών και κατοίκων.

 

Σύμφωνα με το σύνταγμα, οι επίσημες γλώσσες του κράτους είναι η Σλαβομακεδονική, και όποιες άλλες γλώσσες μιλιούνται από πάνω από 20% του συνολικού πληθυσμού (μέχρι στιγμής, μόνο η Αλβανική γλώσσα, που μιλιέται από 25,17% του πληθυσμού, πληροί αυτό το κριτήριο). Σε δήμους που πάνω από 20% του πληθυσμού μιλούν κάποια άλλη γλώσσα, αυτή η γλώσσα γίνεται μια επιπλέον επίσημη γλώσσα αυτού του δήμου. Τέτοιες γλώσσες είναι τα Τούρκικα, τα Σέρβικα,τα Βλαχικά τα Τσιγγάνικα κλπ.

* Σλαβομακεδόνες, Σκοπιανοί, Γκοράνοι & Τορμπές - 18.521

* Αλβανοί -509.083.

* Τούρκοι - 77.959.

* Ρομ - 53.879. Σύμφωνα με το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι, η Ρομ κοινότητα ανέρχεται σε 220.000-260.000 άτoμα[5].

* Σέρβοι - 35.939.

* Βόσνιοι - 17.018

* Βλάχοι- 9.695[6]

* Έλληνες - 422.[7].[8].

* Λοιποί - 20.571

Link to comment
Share on other sites

Oi προσωπικές απόψεις του καθενα είναι σεβαστες,

 

απλά το θεωρω απορίας άξιο το ότι...

 

τα δυο παραπάνω σκέλη του μηνύματός σου είναι αντιφατικά.

 

υπάρχουν ανθρωποι που αναλλώνουν πολύ χρόνο απο την καθημερινότητα τους ηδονιζόμενοι απαξιώνοντας το έθνος τους! Πιστευω ότι αυτου του είδους η συμπεριφορά,να θελεις δηλ. να ξεφτυλίζεις την πατρίδα σου είναι απλά νευρωση και ψυχολογικη παρεκκληση.

 

Πού ξέρεις, ίσως και να είναι νεύρωση. Μάλλον κάποιος νευρολόγος μπορεί να το πει αυτό.

 

Από την άλλη όμως, το να κλείνεις τα μάτια στα στραβά και στα παράλογα της πατρίδας σου τι είναι; Το να θεωρείς ότι όλος ο κόσμος γυρίζει γύρω από σένα τι είναι; Το να απαιτείς οι άλλοι να προσαρμοστούν στις ιδιοτροπίες σου τι είναι; το να μην μαθαίνεις από τα λάθη του παρελθόντος;

 

Να βγαίνεις και να διαδηλώνεις χωρίς να ξέρεις το γιατί;

 

Τι είναι όλα τα παραπάνω; Δεν ξέρω αν είναι νεύρωση κτλ αλλά σίγουρα δεν είναι η συμπεριφορά που με εκφράζει.

 

_______________________________________________

 

Σχετικό άρθρο της Καθημερινής:

 

Η συγκέντρωση του κ. Ανθιμου

 

Σταυρος Τζιμας

 

Tο λεγόμενο «τόξο των Μακεδονομάχων» βρίσκεται τούτες τις μέρες σε διέγερση, πλην όμως οι δονήσεις, προερχόμενες κυρίως από το «εστιακό κέντρο» της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης, δεν δείχνουν επί του παρόντος να προκαλούν δυναμική κλιμακούμενων μαζικών αντιδράσεων στον πληθυσμό της Βόρειας Ελλάδας.

 

Η ευαισθησία των ανθρώπων για το ζήτημα της Μακεδονίας είναι δεδομένη, πλην όμως έχει καταστεί πεποίθηση στις τοπικές κοινωνίες ότι η κρισιμότητα των εξελίξεων και η λεπτή φάση των διαπραγματεύσεων απαιτούν ψυχραιμία και νηφαλιότητα μεταξύ των πολιτών.

 

Δεν είναι μόνο η απροθυμία των πολιτικών κομμάτων, πλην ΛΑΟΣ, να συναινέσουν στη διοργάνωση συλλαλητηρίων. Η εμπειρία, ως προς το αποτέλεσμα των πράγματι εντυπωσιακών συγκεντρώσεων του 1992, κάθε άλλο παρά ενθαρρυντική θεωρείται καθώς εκτιμάται, πανταχόθεν πλέον, ότι μάλλον αρνητικά λειτούργησαν παρά βοήθησαν τους χειρισμούς της τότε κυβέρνησης στη διελκυστίνδα με τα Σκόπια. Εξάλλου, με τη συμμετοχή εκατομμυρίων ανθρώπων στα συλλαλητήρια της εποχής εκείνης ο πήχυς παραμένει πολύ ψηλά και οι ενδιαφερόμενοι να επαναλάβουν το εγχείρημα μάλλον θα πρέπει να αναλογιστούν τις επιπτώσεις της αποτυχίας στον δύσκολο διπλωματικό μαραθώνιο που έχει ξεκινήσει η αρμόδια πολιτική ηγεσία.

 

Ολα αυτά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι λαμβάνονται σοβαρά υπ’ όψιν από τους κύκλους εκείνους που τούτες τις μέρες πρωτοστατούν στη Θεσσαλονίκη στη διοργάνωση συγκεντρώσεων, με πρώτο τον μητροπολίτη κ. Ανθιμο, που εκφωνεί πύρινους λόγους από «ωραίας πύλης» και ταυτόχρονα προτρέπει πιστούς και πατριώτες να λάβουν μέρος στην εκδήλωση της Τετάρτης στο Παλέ ντε Σπορ, στην οποία κεντρικός ομιλητής όπως έχει ανακοινωθεί πρόκειται να είναι ο ίδιος.

 

Ως οργανωτής της συγκεκριμένης συγκέντρωσης –η λέξη συλλαλητήριο αποφεύγεται για να μην υπάρξει σύγκριση με εκείνα του ’92– εμφανίζεται η «Επιτροπή Μακεδονικού Αγώνα», αποτελούμενη από σωματεία όπως ο «Μακεδνός», παμμακεδονικές οργανώσεις των ΗΠΑ και του Καναδά. Ομως οι γνωρίζοντες επιμένουν ότι τα νήματα κινεί ο μητροπολίτης, που δείχνει να αγνοεί τις διακριτικές συστάσεις παραγόντων της πνευματικής και πολιτικής ζωής της πόλης να χαμηλώσει τους τόνους.

 

Κρατούν αποστάσεις

 

Αποστάσεις από τις κινήσεις Ανθιμου κρατούν ο πρόεδρος της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών κ. Νίκος Μέρτζος, που φέρεται να θεωρεί από ανώφελες έως και επιζήμιες για τους ελληνικούς χειρισμούς πρωτοβουλίες περί συγκεντρώσεων και συλλαλητηρίων, και άλλες επιφανείς προσωπικότητες με προϊστορία στο μακεδονικό που δεν διαθέτουν ολιγότερα αποθέματα πατριωτισμού. Το ίδιο και ο δήμαρχος κ. Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, που έχει ταχθεί εναντίον των συλλαλητηρίων, αλλά και ο κ. Παναγιώτης Ψωμιάδης, ο οποίος δήλωνε πως πρέπει «να αφήσουμε την κυβέρνηση να κάνει τη δουλειά της και για συλλαλητήρια έχουμε ακόμη χρόνο».

 

Δεν πρέπει, ωστόσο, με δεδομένο ότι έχει βαφτιστεί «συγκέντρωση» το συλλαλητήριο –κάποιος γνωστός Μακεδονομάχος της πόλης χαριτολογώντας το παρομοίασε με το κρέας των ιησουιτών μοναχών που γινόταν ψάρι– να αποκλειστεί και «ένα πέρασμα» από το Παλέ ντε Σπορ του νομάρχη, του δημάρχου ή και βουλευτών ακόμα, δεδομένου ότι ο μητροπολίτης αποτελεί αστείρευτη πηγή ψήφων. Οι βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος, πάντως, δήλωναν πως θα πειθαρχήσουν στην κατεύθυνση της Ρηγίλλης για αποχή από συλλαλητήρια και εκτός απροόπτου δεν θα εμφανιστούν στη συγκέντρωση του ΛΑΟΣ που γίνεται μια ώρα ύστερα από αυτήν του κ. Ανθιμου, στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_02/03/2008_261437

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια ανοίγεις άλλο θέμα, το οποίο είναι και αυτό τεράστιο. Δεν μπορώ όμως να σου απαντήσω από την στιγμή που βλέπω δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα. Για παράδειγμα δεν «δικαιούμαστε 12 ν.μ.». Καμία συνθήκη διμερής ή διεθνής δεν προβλέπει κάτι τέτοιο.

 

Δεν το συνεχίζω. Όχι εδώ τουλάχιστον.

[offtopic]Δε λεω αρλουμπες, τα δικαιουμαστε τα 12μιλια:

 

http://www.ellinikos-stratos.com/arthra/xwrikaydata.asp

 

Επέκταση στα 12 μίλια

 

Σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο, εθιμικό και συμβατικό, η Ελλάδα έχει το δικαίωμα επέκτασης των χωρικών υδάτων στα 12 ν.μ.. Κατά την επικύρωση της Σύμβασης των Η.Ε. για το Δίκαιο της Θάλασσας, η χώρα μας προέβη στη δήλωση ότι "ο χρόνος και ο τόπος άσκησης των εν λόγω δικαιωμάτων, χωρίς τούτο να σημαίνει ούτε κατ' ελάχιστο απεμπόληση εκ μέρους της των εν λόγω δικαιωμάτων, είναι ένα ζήτημα που απορρέει από την εθνική της στρατηγική". Επιπλέον, το άρθρο 2 του Ν.2321/1995, κυρωτικού της Σύμβασης του Δικαίου της Θάλασσας, προβλέπει ότι "η Ελλάδα έχει το αναφαίρετο δικαίωμα κατ' εφαρμογή του άρθρου 3 της κυρούμενης Συμβάσεως να επεκτείνει σε οποιονδήποτε χρόνο το εύρος της χωρικής θάλασσας μέχρι αποστάσεως 12 ν.μ.

Αν η Ελλάδα αυξήσει την αιγιαλίτιδά της ζώνη στα 12 μίλια, πολύ μεγαλύτερα τμήματα του Αιγαίου θα θεωρούνται πλέον ελληνικό έδαφος, σε αντίθεση με την υφιστάμενη κατάσταση όπου υπάρχουν μεγαλύτεροι διάδρομοι ανάμεσα στα νησιά (διεθνή ύδατα), στα οποία τουρκικά και άλλα πλοία μπορούν να διέρχονται ελευθέρως και χωρίς την άδεια των ελληνικών αρχών.

Το δικαίωμα επεκτάσεως των χωρικών υδάτων μέχρι τα 12 ν.μ. έχει ασκηθεί ήδη από πολλά κράτη συμπεριλαμβανομένης και της Τουρκίας, η οποία από το 1964 έχει επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα στον Εύξεινο Πόντο και τη Μεσόγειο στα 12 ν.μ.Αντίθετα, στο χώρο του Αιγαίου η Τουρκία με αφορμή τη θέση σε ισχύ της Σύμβασης του Δικαίου της Θάλασσας απείλησε ότι θεωρεί ως casus belli την ενδεχόμενη επέκταση των ελληνικών χωρικών υδάτων. Με την ευκαιρία της κύρωσης της προαναφερόμενης Σύμβασης από τη χώρα μας στις 31/5/1995, η τουρκική Εθνοσυνέλευση εξέδωσε ψήφισμα στις 8/6/1995, με το οποίο εκχωρεί στην τουρκική κυβέρνηση όλες τις αρμοδιότητες συμπεριλαμβανομένων και των στρατιωτικών, για τη διατήρηση και υπεράσπιση των ζωτικών συμφερόντων της Τουρκίας. Το εν λόγω ψήφισμα βρίσκεται πάντα εν ισχύι, η δε Τουρκία δεν έχει ανακαλέσει την πολιτική της αυτή. H απειλή χρήσης βίας (casus belli) παραβιάζει το άρθρο 2 παρ. 4 του Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών που απαγορεύει στα κράτη μέλη την απειλή ή τη χρήση βίας στις διεθνείς σχέσεις.

[/offtopic]

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να επιβληθουμε. Απο τι στιγμη που εκει πανω οι ανθρωποι εχουν προβλημα στον εγκεφαλο και "νομιζουν" οτι ειναι απογονοι του αλεξανδρου κλπ δεν επρεπε να ειχαμε παρει δραστικα μετρα?

 

Αλλα απο τι στιγμη που δεν μπορουμε διπλωματικα ποσο μαλλον θα μπορουσαμε να παρουμε και διαφορετικες αποφασεις. Γι αυτο να δειτε που και παλι εμμεσως πλην σαφως οι σκοπιανοι θα περασουν αυτο που θελουν και παλι εμεις θα βγουμε χαμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Trobocop® γι'αυτο τον χριστοδουλο τον λατρεψε ολη η Ελλαδα :lol::lol::lol::lol: επειδη ηταν αποτυχημενος ε;:lol::lol:ρε τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα.η εκκλησια πλεον ειναι μουγγη με αυτον που εβαλαν πανω.Τελος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απάντησα εγώ παραπάνω(εκτός και αν είμαι black listed), ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε εμείς για κάτι τέτοιο από τη στιγμή που το αποκλείουν κατηγορηματικά οι γείτονες.

Βέβαια αν πιστεύεις ότι μπορούμε να τους επιβάλλουμε μια τέτοια ονομασία, τότε εγώ πιστεύω ότι μπορούμε να τους επιβάλλουμε και οποιαδήποτε άλλη.:)

 

Φυσικά και δεν το αποδέχονται (σε αρχική φάση τουλάχιστον) γιατί προσδοκούν σε καλύτερο για αυτούς αποτέλεσμα (πχ Δημοκρατία της Μακεδονίας).

 

Ο γεωγραφικός προσδιορισμός, ανεξάρτητα αν τον αποδέχεται στην παρούσα φάση η FYROM αποτελεί τη μοναδική ρεαλιστική λύση. Αν οι Σκοπιανοί δεν αποδέχονται το Βόρεια Μακεδονία, νομίζεις υπάρχει περίπτωση να δεχτούν κάτι χωρίς καθόλου το "Μακεδονία" όπως θέλεις; Δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό.

 

Τουλάχιστον το Βόρεια Μακεδονία έχει κάποια πιθανότητα να γίνει αποδεκτό και είναι στο συμφέρον μας να πιέσουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Αν επιμείνουμε σε όνομα χωρίς καθόλου το συνθετικό Μακεδονία*, τότε απλά θα παραμείνουμε στην παρούσα κατάσταση που όλος ο κόσμος αποκαλεί το κράτος αυτό Μακεδονία και μονο εμείς FYROM. Χειρότερα από "Aνω Μακεδονία" δηλαδή.

 

(*Βεβαια αυτό είναι φιλοσοφικό ούτως η άλλως, μιας και η επίσημη Ελληνική θέση είναι η συνθετη ονομασία.)

 

Βλέπω χάρτες, διαβάζω επιχειρήματα για το αν η αρχαία Μακεδονία περιελάμβανε τη FYROM η όχι. Ακόμα κι αν πείσουμε ο ένας τον άλλο, νομίζετε ότι όλα αυτά έχουν σημασία στο διπλωματικό τραπέζι; Τη στιγμή που κανένα κράτος της Δύσης, η ΕΕ, ο ΟΗΕ η κανένας άλλος δεν ενδιαφέρεται, νομίζεται ότι έχει σημασία αν έχουμε (η είχαμε κάποτε) δίκιο η όχι;; Όταν όπως λέει ο getolika δεν μπορούμε να καταφέρουμε τους Σκοπιανούς να αποδεχτούν το Aνω Μακεδονία νομίζετε θα καταφέρουμε να πείσουμε για όνομα που δεν περιλαμβάνει καθόλου τη λέξη Μακεδονία; :blink:

Link to comment
Share on other sites

trobocop αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι οι Σκοπιανοι ειναι Σλαβοι ,καποιοι απο αυτους δηλωνουν πολυ περηφανα οτι ειναι Αλβανοι και καλ κανουν τι δουλεια εχουν να δηλωνουν απογονοι του Μεγαλου Αλεξαντρου που δεν ειναι Σλαβος..Και εγω αν θελω μπορω να δηλωσω οτι ειμαι αφροαμερικανη η απογονος των ινκας το θεμα ειναι οτι δεν θα με πιστεψει κανεις γιατι πρωτον δεν εχω την καταγωγη και δευτερον φαινομαι οτι δεν ειμαι οτι δηλωνω.Οι ανθρωποι μονο να τους δει φαινεται οτι ειναι Σλαβοι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχαία Μακεδονία: Προσεγγιστικά όρια του βασιλείου πριν τις εκστρατείες του Μ. Αλεξάνδρου, σύμφωνα με αρχαιολογικά ευρήματα και ιστορικές αναφορές.

http://www.imageshack.gr/files/kjm4lqwf9d5bqus96hv2.png

 

Λυπάμαι που θα σου χαλάσω την φαντασίωση, αλλά ο παραπάνω χάρτης δεν είναι αυτός στον οποίο αναφερόμουν. Στο χάρτη της αρχαίας Μακεδονίας στα βιβλία ιστορίας του δημοτικού και γυμνασίου η Μακεδονία είναι πολύ ευρύτερη έκταση.

 

Από εκεί και πέρα, αν ανοίξεις το γκουγκλ (όπως έκανες εσύ) σίγουρα θα βρεις ένα κάρο χάρτες με κάθε πιθανή έκταση.

 

Έχω την εντύπωση ότι μιλώ με άτομο επιπέδου δημοτικού.:)

 

Ε, αν είναι έτσι και το πιστεύεις αυτό για μένα τότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάς μαζί μου!

 

Ναι. Όταν αυτός ο κάτοικος είναι Έλληνας, κατοικεί στην Ελληνική Μακεδονία, και η ιστορία του ανήκει, ναι έχει περισσότερα δικαιώματα ως προς το όνομα.

 

Εντάξει, είναι σίγουρα ενδιαφέροντα τα... στοιχεία και η τεκμηρίωση με τα οποία στηρίζεις την άποψή σου αλλά πολύ φοβάμαι ότι εκτός Ελλάδας δεν θα περάσουν.

 

Σειρά μου να σου πω να ανοίξεις κανένα βιβλίο της ιστορίας

 

Μην ανησυχείς, τότε που ήταν να τα ανοίξω τα άνοιξα και με το παραπάνω. Σίγουρα δεν περίμενα συστάσεις και μάλιστα στο πλαίσιο ενός φόρουμ από έναν άγνωστο που δεν ξέρει τίποτα για μένα ;)

 

Είναι δικό μου θέμα λοιπόν το αν ασχοληθώ, και το κατά πόσο θα ασχοληθώ.

 

Βεβαίως και είναι δικό σου θέμα, και δικαίωμα να λες ότι θες, ακόμα και ανακρίβειες. Και βέβαια υποχρέωσή σου να δεχτείς τον αντίλογο.

 

Απλά ανέφερα μία πραγματικότητα. Και το ξεκαθαρίζω.Δεν έχω καμία επεκτατική ή αλλυτρωτική τάση αλλά το μόνο που θέλω είναι να αποδοθει δικαιωσύνη και να μην καπηλευτεί κανείς την δική μας Ιστορία και κατά συνέπεια το δικό μας όνομα Μακεδονία.

 

Αν υποθέσουμε φυσικά ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Πρώτον το όνομα Μακεδονία ανήκει τόσα χρόνια σε αυτό το βόρειο κομμάτι της Ελλάδας και φυσικά το όνομα Μακεδονία είναι καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΟΡΟΣ.Δεν χαρίζουμε την Ιστορία μας σε τρίτους.Πάει και τέλειωσε.

 

Κάνεις λάθος.

 

Έτσι για αλλαγή, γιατί δεν δοκιμάζεις να διαβάσεις τα μηνύματα των συνομιλητών σου πριν απαντήσεις;

 

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ λέγαμε την νότια Γιουγκοσλαβία Μακεδονία από το '45 μέχρι το το '90. Απλά και ξάστερα. Μετά μας πήρε ο πόνος. Γιατί; Ας μην απαντήσω γιατί προβλέπω να μου κολλάνε και άλλοι ταμπέλα εκτός του νευρωτικού :lol:

 

Επίσης, αν θυμάστε οι Σκοπιανοί από πάντα ήσαν απίστευτα προκλητικοί, την μία με τα χαρτονομίσματα και το σύμβολο του Λευκού Πύργου, και την άλλη με την σημαία τους και τον Ήλιο της Βεργίνας που αποικονίζοταν επάνω. Το μόνο που έκαναν από πάντα ήταν να προπαγανδίζουν τα ψέματά τους,

 

Λυπάμαι που θα σου χαλάσω ξανά την φαντασίωση, αλλά τα χαρτονομίσματα που λες δεν εκδόθηκαν ποτέ. Πρόκειται για Hoax που επαναλαμβάνεται και θα επαναλαμβάνεται για χρόνια.

 

Ψάξε, μάθε, ενημερώσου και μετά τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να επιβληθουμε. Απο τι στιγμη που εκει πανω οι ανθρωποι εχουν προβλημα στον εγκεφαλο και "νομιζουν" οτι ειναι απογονοι του αλεξανδρου κλπ δεν επρεπε να ειχαμε παρει δραστικα μετρα?

 

Τι δραστικά μετρα θα έπρεπε να είχαμε πάρει δηλαδή; :blink:

Link to comment
Share on other sites

trobocop αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι οι Σκοπιανοι ειναι Σλαβοι ,καποιοι απο αυτους δηλωνουν πολυ περηφανα οτι ειναι Αλβανοι και καλ κανουν τι δουλεια εχουν να δηλωνουν απογονοι του Μεγαλου Αλεξαντρου που δεν ειναι Σλαβος..Και εγω αν θελω μπορω να δηλωσω οτι ειμαι αφροαμερικανη η απογονος των ινκας το θεμα ειναι οτι δεν θα με πιστεψει κανεις γιατι πρωτον δεν εχω την καταγωγη και δευτερον φαινομαι οτι δεν ειμαι οτι δηλωνω.Οι ανθρωποι μονο να τους δει φαινεται οτι ειναι Σλαβοι.

 

Νομίζεις ότι όλο αυτό έχει την παραμικρή σημασία, τη στιγμή που 10ades κράτη ήδη αναγνωρίζουν τα Skopjia ως Μακεδονία επίσημα, ενώ ανεπίσημα αναφέρονται ως Μακεδονία (σκέτο) παντού εκτος της Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Τι δραστικά μετρα θα έπρεπε να είχαμε πάρει δηλαδή; :blink:

Τωρα τιποτα, το 90`+ ναι. Αλλα ειπαμε φοβομαστε να κανουμε το παραμικρο, πρωτοβουλια 0.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...