Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Η Ελλαδα δε θα ασκησει βετο ΠΟΤΕ. ελληνικη προπαγανδα.

2. Αλλαξε κατι στην ζωη σας τα τελευταια χρονια επειδη δεν λυθηκε το σκοπιανο;; ελληνικη προπαγανδα ν.2 οτι δηθεν πρεπει να βιαστουμε λογω πιεσεων.

3. αφου θεωρειται οτι το ονομα χαθηκε, γιατι θελετε τοσο πολυ να λυθει το προβλημα;;

4. μεγαλυτερη δυναμη ειναι οι Σκοπιανοι(των 4εθνικοτητων κ βαλε) ή οι αλβανοι;; Νεα Μακεδονια ή Μεγαλη Αλβανια;

5. Οι Αμερικανοι μας πιεζουν, κ οι Ρωσσοι αλλαξανε αποψη..

6. Μηπως τα Βαλκανια αλλαζουν πιο γρηγορα απο οσο φανταζομασταν;

7. η Ελλαδα στηριζει τα σκοπια με δισεκατομυρια, ρευμα κ μεγαλες επιχειρησεις(ΟΤΕ, ALpha Bank, Intrakom, κ.α.). σιγα μην αντισταθει στο φιλικο κρατιδιο.

8. τι προβλημα δημιουργησαν τα συλλαλητηρια του 1992; Απο ποτε τα συλλαλητηρια φταινε για τα ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ(πχ. υγεια, οικονομια, παιδεια κλπ) προβληματα ενος τοπου;;

 

απαιτω βασιλειο της Θεσσαλονικης κ Δουκατο των Αθηνων.:lol: ..επειδη τα συνορα αλλαζουν συνεχεια σε εναν τοπο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα ακριβώς αυτό δεν λέω και εγώ;

Αντιθέτως εσύ δεν προσπαθείς να με πείσεις, ότι το γεγονός αυτό δεν σχετίζεται με καμιά "αλυτρωτική" διάθεση;

 

Όχι. Προσπαθώ να σου δείξω (και όχι να σε πείσω) το αυτονόητο. Ότι όπως όλοι οι πολιτικοί, έτσι και αυτός, έχει την αντζέντα του και το κοινό του (ψηφοφόρους) που πρέπει να ικανοποιήσει.

 

αλλά εγώ πιστεύω ότι εσύ δεν ήθελες να καταλάβεις)

 

Σίγουρα είναι δικαίωμά σου.

 

και εσύ μου φέρνεις άσχετα παραδείγματα που έχουν να κάνουν με το στρατό μας.(άλλο στρατός και αλλο κυβέρνηση).

 

Εμ, τι να κάνουμε, εμείς δεν έχουμε πρωθυπουργό (κατ' αντιστοιχία) τον Καρατζαφέρη, αλλιώς θα είχα παραδείγματα (χειροπιαστά και δημόσια εννοώ) και της κυβέρνησης.

 

Όχι, απλώς αποτελεί την αναζήτηση της αιτίας της τόσο μεγάλης απόκλισης της θέσης μου από τη δική σου.

 

Αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο τότε τι να πω..λυπάμαι πάρα πολύ

 

Είναι δικαίωμά σου να λυπάσαι. δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Και εγώ διαφωνώ με κάποιες απόψεις που διαβάζω αλλά δεν λυπάμαι.

 

Εγώ πάντως ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα. Ακόμα περιμένω απάντηση αλλά λαμβάνω μόνο... λύπη.

 

Αν εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι τα τελευταία χρόνια κάποιοι έξυπνοι που ανήκουν στην "προοδευτική "παράταξη συγχέουν τους 2 όρους τότε τι να πω σε διαφορετικό κόσμο ζούμε.Βγες στο δρόμο και πες ότι είσαι πατριώτης.Άμα δε σε πάρουν με τις πέτρες αυτοί οι "προοδευτικοί"..

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δίνω σημασία στο τι λένε οι γραφικοί της κάθε παράταξης?? :confused:

 

Δεν έχω ανάγκη να βγω στον δρόμο να φωνάξω ότι είμαι πατριώτης.

Δεν πιστεύω βλέπεις ότι θα αποδείξω την αγάπη μου για την πατρίδα μου έτσι.

 

Τα λόγια δεν σημαίνουν τίποτα, η πράξη μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δίνω σημασία στο τι λένε οι γραφικοί της κάθε παράταξης?? :confused:

 

Δεν έχω ανάγκη να βγω στον δρόμο να φωνάξω ότι είμαι πατριώτης.

Δεν πιστεύω βλέπεις ότι θα αποδείξω την αγάπη μου για την πατρίδα μου έτσι.

 

Τα λόγια δεν σημαίνουν τίποτα, η πράξη μετράει.

Ούτε εμένα με νοιάζει τί λένε οι "επαναστάτες" και "προοδευτικοί".Απλώς θέλω να πω ότι στη σημερινή εποχή οι 2 όροι συγχέονται.Δεν έχω ανάγκη να το φωνάξω πως είμαι πατριώτης αλλά αν τολμήσω και το κάνω θα με πούνε εθνικιστή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανάγκη να το φωνάξω πως είμαι πατριώτης αλλά αν τολμήσω και το κάνω θα με πούνε εθνικιστή.

 

Και σε νοιάζει τι θα πουν? ;)

 

Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει, δεν σημαίνει ότι ισχύει κι όλας.

 

Δεν συμφωνώ (όπως εξήγησα) αλλά αν θες να το φωνάξεις και δεν το κάνεις επειδή φοβάσαι μην τυχόν και σου κολλήσουν ταμπέλα, κακώς δεν το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

2. Αλλαξε κατι στην ζωη σας τα τελευταια χρονια επειδη δεν λυθηκε το σκοπιανο;; ελληνικη προπαγανδα ν.2 οτι δηθεν πρεπει να βιαστουμε λογω πιεσεων.

 

Ο λόγος που πρέπει να βιαστούμε είναι απλός: γιατί όσο περνάει ο καιρός, τόσο η σημερινή κατάσταση παγιώνεται. Πως το λέμε - ουδέν μονιμότερον του προσωρινού;

 

Όπως ανέφερα και προηγουμένως, όλη η υφήλιος αποκαλεί τα Σκοπια ανεπίσημα Μακεδονία (σκέτο). Πολλές χώρες την έχουν αναγνωρίσει και επίσημα με τη συνταγματική τους ονομασία. Όσο περνάνε τα χρονια όλο και πιο δύσκολο θα είναι για την ελληνική πλευρά να επιχειρηματολογήσει και να πει: ξέρετε αυτό το κράτος που εδώ και 15 χρονια ονομάζεται "Μακεδονία". E, εμείς διαφωνούμε γιατί ... (και θα έχουμε 1002 σωστά επιχειρήματα, η κατάσταση όμως θα έχει παγιωθεί).

 

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο που το Σκοπιανό είναι πιο δύσκολο να λυθεί τώρα από ότι ήταν πριν από 10-15 χρονια, γιατί ο χρόνος κυλάει υπέρ των Σκοπιανών.

 

Διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

οχι.

Ομως η ελληνικη πλευρα: 1)δεν θα ασκησει βετο και 2)θα δεχτει το ονομα Μακεδονια στην νεα επισημη ονομασια τους.

αυτο σημαινει οτι, αν η Ελλαδα "τρεναρει" κι αλλο δε θα αλλαξει τιποτα.

τι θα γινει ομως με νεα ονομασια gmac;;

πες μου μια ονομασια που θα εχει την λεξη Μακεδονια πχ. Ανω Μακεδονια, Ανεξαρτητη Μακεδονια κλπ, κ ΠΛΕΟΝ ο πλανητης ολος θα τους αποκαλει με αυτο το ονομα κ ΟΧΙ το ΣΚΕΤΟ Μακεδονια.

εγω λεω καμια.

 

αρα ξαναρωταω, γιατι να βιαστουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε bayern4,

1)ξερεις κατι και δεν μας το λες? Πως εισαι τοσο κατηγοριματικος?

που ξερεις οτι δεν θα θεσουμε βετο?

 

2) βορεια μακεδονια, οπως λεμε βορεια κορεα, η νεα μακεδονια, οπως λεμε νεα γουινεα, νεα ζηλανδια κτλ. Αρα αυτο που λες δεν στεκει.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

η βορεια Κορεα εχει επισημη ονομασια Λαοκρατική Δημοκρατία της Κορέας.

η νοτια Κορεα εχει επισημη ονομασια Δημοκρατία της Κορέας.

η νεα γουινεα ειναι νησι. το κρατος λεγεται Παπουα Νεα Γουινεα.

 

αρα χαιρομαι, που δεχεσαι οτι μια χωρα δεν ειναι γνωστη με το επισημο ονομα της αλλα με το ονομα που την συνηθιζει ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

η βορεια Κορεα εχει επισημη ονομασια Λαοκρατική Δημοκρατία της Κορέας.

 

Για την ακρίβεια είναι Democratic People's Republic of Korea.

 

Εγώ όμως και όλος ο κόσμος την ξέρω σαν Βόρειο Κορέα, όχι σαν Κορέα σκέτο, όπως αντίστοιχα θα ήταν στην περίπτωσή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως και όλος ο κόσμος την ξέρω σαν Βόρειο Κορέα, όχι σαν Κορέα σκέτο, όπως αντίστοιχα θα ήταν στην περίπτωσή μας.

Δεν νομιζω οτι χρειαζονταν ιδιαιτερη προσπαθεια για να καταλαβει καποιος οτι εννουσα αυτο ακριβως. Για παραδειγμα η Νοτιος Οσετια, ειναι republic of South Ossetia, αλλα κανεις δε λεει σκετο Οσετια

(πολυ κοντινη περιπτωση με αυτη των Σκοπιων)

 

Για τους πιο δυσπιστους παντως: Νεα Ζηλανδια, Νεα Καλλιδονια

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει ομως με νεα ονομασια gmac;;

πες μου μια ονομασια που θα εχει την λεξη Μακεδονια πχ. Ανω Μακεδονια, Ανεξαρτητη Μακεδονια κλπ, κ ΠΛΕΟΝ ο πλανητης ολος θα τους αποκαλει με αυτο το ονομα κ ΟΧΙ το ΣΚΕΤΟ Μακεδονια.

εγω λεω καμια.

 

αρα ξαναρωταω, γιατι να βιαστουμε;

 

Με κάλυψαν οι αποπάνω. Αν τα Skopjia ονομαστούν Nova Macedonia η North Macedonia, δε βλέπω το λόγο να μην τα αποκαλούμε Nova Macedonia (η Novomacedonia) η North Macedonia. Το "Republic" από την άλλη είναι αυτό που πάντα κόβεται όπως και το Ανεξάρτητη κτλ. (κανεις δεν αποκαλεί την Ιρλανδία Republic of Ireland και η την Κίνα People's Republic of China). Όλοι όμως λέμε North Korea, South Korea, New Zealand κτλ. ;)

 

οχι.

Ομως η ελληνικη πλευρα: 1)δεν θα ασκησει βετο και 2)θα δεχτει το ονομα Μακεδονια στην νεα επισημη ονομασια τους.

αυτο σημαινει οτι, αν η Ελλαδα "τρεναρει" κι αλλο δε θα αλλαξει τιποτα.

 

Πως είσαι σίγουρος για το 1) και για το 2); Aσε που - αν είσαι τόσο σίγουρος, τότε κακώς το συζητάμε, κάνουμε συλλαλητήρια και γράφουμε σελίδες επί σελίδων.;)

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθησουμε ολοι με μηνυματα με κινητα με οποιον αλλο τροπο να ενημερωσουμε φιλους και γνωστους για το Συλλαλητηριο της Τεταρτης 5 Μαρτιου και την Εκδηλωση την ιδια μερα στο Αλεξανδρειο..Πρεπει να υπαρξει τεραστια συμμετοχη και στις δυο!

 

Οσοι ειμαστε υπερ της Μη παραχωρησης του ονοματος Μακεδονια ή παραγωγου πρεπει να ειμαστε εκει!Οπως υπαρχει απολυτος σεβασμος και κατανοηση στην αποψη να κανουμε την υποχωρηση και να παμε σε συνθετη ονομασια που αλλωστε ειναι και η κατευθυνση της κυβερνησης ετσι πρεπει και μεις να Διαδηλωσουμε το Πιστευω μας περα απο οποιαδηποτε ανασφαλεια για ταμπελες η οτιδηποτε.Αυτη ειναι η Ουσια της Δημοκρατιας πιστευω.

 

Το λεω απο Καρδιας.Ενημερωστε οσο μπορειτε!

 

http://www.youtube.com/watch?v=yZgNDyUqjMc

 

Και φυσικά θα είμαστε εκεί!!Και φυσικά έχουμε ενημερώσει γνωστούς!!

 

Φιλαράκο μου το θέμα δεν είναι τοπογραφικό αλλά θέμα ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ.Οι Μακεδόνες ήταν έλληνες.Χέστηκα για το αν τμήμα της μακεδονίας περιλαμβάνει τα σκόπια.Επειδή οι σκοπιανοί ήρθαν και ζήσαν στη μακεδονία θα τους πούμε μακεδόνες??Η καταγωγή τους ποια είναι?Σλάβοι,ουδεμία σχέση λοιπόν.Είμαστε ο μόνος λαός που βγάζει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια.Την ίδια κωλοπολιτική έχουμε και με τους τούρκους και θα μας φάνε το αιγαίο.Ήδη έχει φέρει σοβαρά προβλήματα η επεκτατική πολιτική τους.Μόνο σε τέτοια θέματα καταλαβαίνει κανείς ποιοι είναι πατριώτες,ποιοι απατρίδες και ποιοι ανθέλληνες.

Ξέρω ξέρω είμαι φασίστας και εθνικιστής όσο δε πάει..

 

 

@katepap +1000000

 

Πότε σου είπα εγώ τί πρέπει να γίνεται??Σου είπα ότι ουδεμία σχέση έχει η καταγωγή του καθενός σε σχέση με το που κατοικεί.Συνεπώς δεν μπορεί να λέγεται ο σλάβος μακεδόνας γιατί ζει στην ευρύτερη περιοχή της μακεδονίας αφού η καταγωγή του δεν έχει καμία σχέση με τη μακεδονία.

 

Ποτέ δεν είπα ότι όλο το αιγαίο είναι ελληνικό.Θες απόδειξη ότι οι τούρκοι έχουν επεκτατική πολιτική?

Αρχή οφ τόπικ

1)Σε σύγκρισή από το 1985-1995 από το 2002 μέχρι σήμερα οι παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθήνας τετραπλασιάστηκαν,οι παραβιάσεις του εθνικού εναέριου χώρου μας εφταπλασιάστηκαν,οι είσοδοι οπλισμένων τουρκικών αεροσκαφών στη περιοχή του FIR Αθήνας δεκαπενταπλασιάστηκαν

2)Αμφισβήτηση της νομιμότητας του δικαιώματός μας να αναγνωρίζουμε τα αεροσκάφη που πετούν χωρίς να καταθέσουν σχέδια πτήσης στο FIR της Αθήνας καθώς και του εύρους των10 ΝΜ του εθνικού εναέριο χώρου μας.

3)Από το 1985 μέχρι σήμερα έχουν καταμετρηθεί πάνω από 6000 διεισδύσεις οπλισμένων τουρκικών μαχητικών αεροσκαφών με ασκήσεις απομόνωσης και προσομοίωσης επίθεσης εναντίον ελληνικών νησιών και των κατασκοπευτικών αεροπορικών αποστολών που έχει υλοποιήσει η άγκυρα μέχρι σήμερα

(Πηγή:Αναχαίτιση)

Προς Θεού ποιος μίλησε για επεκτατική πολιτική,οι τούρκοι είναι φίλοι μας..

Τέλος οφ τόπικ

Όσο για το υψηλό γνωστικό επίπεδο που διακατέχει μερικούς που εγώ "λανθασμένα" ονομάζω ανθέλληνες μάλλον θα έλεγα ότι περισσότερο ημιμαθείς είστε παρά γνώστες.Τυγχάνει να γνωρίζω ανθρώπους μορφωμένους και μόνο ανθέλληνες δεν είναι.Αντίθετα μάλιστα.Είναι πατριώτες.Πως το λέτε εσείς οι διαβασμένοι..α ναι εθνικιστές..

 

Φίλε μου ΕΓΡΑΨΕΣ.

 

pantws paidia dn kserw ti lete alla pisteuw pws DEN PREPEI ta skopia na paroun OUTE ENA gramma apo tin MAKEDONIA sto onoma tis:!:

Egw edw kai polu kairo pisteuw pws stous notious kurios a8inaious dn tous noiazei toso to 8ema oso kaigomaste edw panw;)

Dn 8elw na 8iksw atoma i prosopikotites alla MONO oi vorioi pou einai sxetika konta sta sunora mporoun na katalavoun ta provlimata(kuriws tourismou ston nomo pierias ston opoio vriskomai):!:

Apo pou kai ospou oi palio amerikanoi tous exoun anagnwrisei me kapoio onoma to opoio autoi eipan xwris tin adeia twn upoloipwn;)

Auti einai i apopsi kai eimai ka8etos;)

Sxoleia tou tipou eirwneias kai tetoia mono kako 8a kanoun sto topic:!:

 

Filika

 

Nikolas

 

Απόλυτα εύστοχο και ορθό το post σου φίλε Scottas.Συμφωνώ απόλυτα.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ.

 

Ευτυχως που υπάρχουν και άτομα σαν κι εσένα.

Γιατί εξαιτίας κάποιων σαν και τους παραπάνω φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

 

Τους ΑΠΟΣΤΟΜΩΣΕΣ ΟΛΟΥΣ

 

katepap επίτρεψέ μου να δανειστώ την υπογραφή σου. Παραγματικά είναι πανέμορφη!:happy:

 

Χαίρομαι που υπάρχουν φιλόπατρεις ακόμα στο forum.

Και το δείχνουν περίτρανα και με πολλά επιχειρηματα αποδεικνύουν την Ελληνικότητα της Μακεδονίας.

 

Παιδιά με καλύψατε πλήρως!!Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

http://greece.flash.gr//soon/2008/3/2/37536id/

 

Επαφές με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον πρωθυπουργό και την υπ. Εξωτερικών είχε τη Δευτέρα στην Αθήνα ο ΓΓ του ΝΑΤΟ Γιαπ ντε Χοπ Σέφερ, ο οποίος έστειλε σαφές μήνυμα προς την ΠΓΔΜ ότι η Ελλάδα αποτελεί ισχυρό μέλος της συμμαχίας και η είσοδος νέου κράτους πρέπει να έχει και τη δική της συναίνεση. Σαφές μήνυμα στην ΠΓΔΜ έστειλε ο Κ. Καραμανλής, επαναλαμβάνοντας ότι μη λύση σημαίνει μη πρόσκληση στο ΝΑΤΟ.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν φιλόπατρεις ακόμα στο forum

 

Επειδη ξαναεκανα παρατηρηση για το ιδιο θεμα, θα σου το πω πιο απλα για να το καταλαβεις,

Οσο πιο παοκτζης ειναι αυτος που πεταει πυρσο μεσα το γηπεδο, με αποτελεσμα να τιμωρηθει η ομαδα, απο εμενα που βλεπω το ματσακι στην τηλεοραση, τοσο πιο πατριωτης εισαι και εσυ απο μενα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξαναεκανα παρατηρηση για το ιδιο θεμα, θα σου το πω πιο απλα για να το καταλαβεις,

Οσο πιο παοκτζης ειναι αυτος που πεταει πυρσο μεσα το γηπεδο, με αποτελεσμα να τιμωρηθει η ομαδα, απο εμενα που βλεπω το ματσακι στην τηλεοραση, τοσο πιο πατριωτης εισαι και εσυ απο μενα.

Καλά.Τώρα με αυτό σου το επιχείρημα με έπεισες.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά θα είμαστε εκεί!!Και φυσικά έχουμε ενημερώσει γνωστούς!!

 

...και το spam filter επίσης. ;)

 

Χαίρομαι που υπάρχουν φιλόπατρεις ακόμα στο forum.

 

Νατα και τα πιστοποιητικά φρονήματος :shifty::D

 

Καλά.Τώρα με αυτό σου το επιχείρημα με έπεισες.

 

Αυτά είναι τα επιχείρηματα, που έλεγες?

 

Με δυο λόγια, με ό,τι δεν συμφωνείς, παύει να είναι επιχείρημα.

 

Όποιος διαφωνεί, είναι στην καλύτερη περίπτωση αρνησιπάτρις.

 

Και όταν παρουσιάζεται κάποια ουσιαστική διαφωνία... ε, την προσπερνάμε σαν να μην την είδαμε.

 

Κάπως έτσι το χάσαμε το παιχνίδι την δεκαετία του '90. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

...και το spam filter επίσης. ;)

 

 

 

Νατα και τα πιστοποιητικά φρονήματος :shifty::D

 

 

 

Αυτά είναι τα επιχείρηματα, που έλεγες?

 

Με δυο λόγια, με ό,τι δεν συμφωνείς, παύει να είναι επιχείρημα.

 

Όποιος διαφωνεί, είναι στην καλύτερη περίπτωση αρνησιπάτρις.

 

Και όταν παρουσιάζεται κάποια ουσιαστική διαφωνία... ε, την προσπερνάμε σαν να μην την είδαμε.

 

Κάπως έτσι το χάσαμε το παιχνίδι την δεκαετία του '90. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μαθαίνουμε.

Λοπόν μάθε εσύ από τα λάθη του παρελθόντος κι ασε μας εμάς στην άγνοια.

 

Και για να τελειώνουμε, την άποψή μου την ξέρεις πάνω στο θέμα.Την γράφει και η υπογραφή μου και είμαι κάθετος σ'αυτό.Και αυτο δεν αλλάζει.

 

Όπως επίσης ξέρω και τις δικες σου απόψεις και είναι απόλυτα σεβαστές.

 

και τέλος όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.Δεν έκανα καμία συγκεκριμένη αναφορά. Βγαλτε τα πέρα μόνοι σας και σώστε τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν οι αποπάνω. Αν τα Skopjia ονομαστούν Nova Macedonia η North Macedonia, δε βλέπω το λόγο να μην τα αποκαλούμε Nova Macedonia (η Novomacedonia) η North Macedonia. Το "Republic" από την άλλη είναι αυτό που πάντα κόβεται όπως και το Ανεξάρτητη κτλ. (κανεις δεν αποκαλεί την Ιρλανδία Republic of Ireland και η την Κίνα People's Republic of China). Όλοι όμως λέμε North Korea, South Korea, New Zealand κτλ. ;)

 

Yπαρχει η διαφορα ομως οτι μιλας για δυο κρατη που εχουν το ιδιο ονομα κοινο στην ονομασια τους.

ΑΡΑ δεν υπαρχει καμια ομοιοτητα με την Ελλαδα κ τα Σκοπια.

Δεν αναφερα εγω τα παραδειγματα, αλλα απανταω.

 

υπαρχει το κρατος Νοτια Κορεα κ Βορεια Κορεα(οπως το συνηθησατε).

εδω ομως εχουμε ενα κρατος που διεκδικει το ονομα μιας περιοχης της Ελλαδας.

 

κ τελος για το οτι ο κοσμος τους αποκαλει Nοτια ή Βορεια Κορεα:

Σου κανω την εξης ερωτηση(αν δεν εισαι ποδοσφαιροφιλος):

το 2002 εγινε το Παγκοσμιο Κυπελλο ποδοσφαιρου στα γηπεδα της Ιαπωνιας και:

α)Βορειας Κορεας

β)Νοτιας Κορεας

γ)Ολοκληρης της Κορεας

το σημα του Mοundial ηταν αυτο http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/thumb/0/0f/2002_Football_World_Cup_logo.png/150px-2002_Football_World_Cup_logo.png

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν μάθε εσύ από τα λάθη του παρελθόντος κι ασε μας εμάς στην άγνοια.

 

Λίγο δύσκολο.

 

Βλέπεις, δεν συμμετείχα στα λάθη του παρελθόντος. Δεν μπορώ να μάθω από ένα λάθος που δεν έκανα. :)

 

Και για να τελειώνουμε, την άποψή μου την ξέρεις πάνω στο θέμα.Την γράφει και η υπογραφή μου και είμαι κάθετος σ'αυτό.Και αυτο δεν αλλάζει.

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος που νομίζεις (και εσύ και μερικοί άλλοι) ότι με ενδιαφέρει να αλλάξεις την άποψή σου.

 

Μάλιστα κάποιος έφτασε να υποννοήσει ότι έχω συμφέρον να την αλλάξεις και ότι είμαι εχθρός του έθνους!!!

 

Αυτό που θέλω, ή μάλλον απαιτώ, είναι να δεχτείς ότι υπάρχει και άλλη.

 

Σε πρώτη φάση. Μετά μπορούμε να ξεκινήσουμε συζήτηση, και ας μην συμφωνήσουμε τελικά.

 

Όπως επίσης ξέρω και τις δικες σου απόψεις και είναι απόλυτα σεβαστές.

 

δεν είναι. --->

 

Χαίρομαι που υπάρχουν φιλόπατρεις ακόμα στο forum.

 

Ελληνικά ξέρουμε για να συνεννοηθούμε. Όταν λες αυτούς που συμφωνούς μαζί σου φιλοπάτρεις, αυτόματα βαφτίζεις όσους διαφωνούν αρνησιπάτριδες.

 

Μη νομίζεις ότι παρεξηγήθηκα. Το έχω ξαναδει το έργο. Ήξερα από την αρχή ότι θα κέρδιζα αρκετές ταμπέλες συμμετέχοντας σε αυτό το θέμα, βέβαια, οπότε δεν παραπονιέμαι. :p

 

Πρώτη φορά είναι; Ή μήπως τελευταία;

 

εδω ομως εχουμε ενα κρατος που διεκδικει το ονομα μιας περιοχης της Ελλαδας.

 

Υπάρχει όμως μια μικρή λεπτομέρεια που την προσπερνάει με κλειστά μάτια πολύς κόσμος: Η περιοχή αυτή, δεν ανήκει όλη στην Ελλάδα. Η Ελλάδα έχει ένα μέρος μόνο της περιοχής αυτής. Και αυτό το παραδέχεται η ίδια η χώρα μας, αφού τόσα χρόνια με την ονομασία Μακεδονία την ανέφερε. (αναφέρομαι για πριν το '90). Και μιλάμε την αναγνώριζε επίσημα και με όλα τα χαρτιά.

 

Αυτό μέχρι σήμερα (το έχω αναφέρει και σε ΟΛΕΣ τις παλαιότερες σχετικές συζητήσεις) δεν το έχει σχολιάσει κανείς. Όλοι κάνουν μώκο, δεν ξέρω γιατί. :ninja:

 

Επίσης, στατιστικά, έχει αποδειχθεί πια ότι κάθε φορά που αναφέρεται το παραπάνω επιχείρημα, ΤΟΤΕ πέφτει ένας πανικός και αρχίζει να βρέχει ταμπέλες. Ριξάσπις, αρνησιπάτρις, γραικύλος, διεθνιστούλης, ανθέλληνας (και «ανθαίλυνας» φυσικά, οι παλιοί ξέρουν:D) κτλ. Γενικώς, ό,τι περιέχει το λεξικό για την περίσταση :D

 

Για αυτό λέω ότι δεν κοιτάμε τα χάλια μας πρώτα. ΠΑΝΤΑ πρέπει να μας φταίει κάποιος άλλος. ΠΑΝΤΑ.

 

κ τελος για το οτι ο κοσμος τους αποκαλει Nοτια ή Βορεια Κορεα:

Σου κανω την εξης ερωτηση(αν δεν εισαι ποδοσφαιροφιλος):

το 2002 εγινε το Παγκοσμιο Κυπελλο ποδοσφαιρου στα γηπεδα της Ιαπωνιας και:

α)Βορειας Κορεας

β)Νοτιας Κορεας

γ)Ολοκληρης της Κορεας

το σημα του Mοundial ηταν αυτο http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/thumb/0/0f/2002_Football_World_Cup_logo.png/150px-2002_Football_World_Cup_logo.png

 

Υπάρχει η εξής ουσιαστική διαφορά: Η Β. Κορέα είναι εντελώς απομονωμένη και δεν έχει την παραμικρή επαφή με τον έξω κόσμο. Κανείς δεν ασχολείται με αυτήν παρά μόνο όταν είναι για κάποιο θέμα με πυρηνικά. Αντίθετα, η Ν. Κορέα έχει παρουσιά, εμπορική κυρίως σε όλο τον κόσμο.

 

Όταν αναφερόμαστε στην Κορέα, πρακτικά, μόνο για τη νότια μπορεί να μιλάμε, για αυτό κάποιες φορές πολλές φορές για ευκολία αναφέρουμε μόνο το δεύτερο συνθετικό. Επειδή όμως πάντα χρειάζεται να ξεχωρίζουν τα δυο κράτη, το παραπάνω δεν είναι ο κανόνας.

 

Επίσης, η Ν. Κορέα έχει δεδηλωμένες προθέσεις συνεργασίας με την Βόρεια και είναι ανοιχτή σε διαπραγματεύσεις ώστε κάποια στιγμή τα δυο κράτη να ενωθούν. (πριν λίγο καιρό μάλιστα έφτασαν κοντά να συμφωνήσουνσε κοινή σιδηροδρομική γραμμή)

 

Με δυο λόγια, το KoreaJapan δεν είναι τυχαίο όπως νομίζεις. Και όχι, η Ν. Κορέα δεν έχει αλυτρωτικές βλέψεις προς την Βόρεια.

 

Παρομοίως, στα χαρτιά δεν υπάρχει Μεγάλη Βρετανία, μόνο Ηνωμένο Βασίλειο. Αυτό σημαίνει ότι όσοι τη λέμε Μ. Βρετανία ή σκέτο Βρετανία αναγνωρίζουμε ότι έχει αξιώσεις στην Βρετάνη?? Όχι βέβαια. Ακόμα και οι ίδιοι οι γάλλοι τις έχουν ξεπεράσει αυτές τις γκωλικές αγκυλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο.

 

Βλέπεις, δεν συμμετείχα στα λάθη του παρελθόντος. Δεν μπορώ να μάθω από ένα λάθος που δεν έκανα. :)

 

Πριν ήταν και δικό σου το λάθος --->

 

 

Κάπως έτσι το χάσαμε το παιχνίδι την δεκαετία του '90. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μαθαίνουμε.

 

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος που νομίζεις (και εσύ και μερικοί άλλοι) ότι με ενδιαφέρει να αλλάξεις την άποψή σου.

 

Αυτό που θέλω, ή μάλλον απαιτώ, είναι να δεχτείς ότι υπάρχει και άλλη.

 

Σε πρώτη φάση. Μετά μπορούμε να ξεκινήσουμε συζήτηση, και ας μην συμφωνήσουμε τελικά.

 

Αυτό έλειπε.Να μας αλαξοπιστήσεις κιόλας:lol:

 

Δέχομαι ότι υπάρχει κι άλλη άποψη. και μάλιστα την συζητήσαμε αλλά άκρη δεν βγάλαμε.

 

Εσύ δέχεσαι τις άλλες απόψεις ή τις θεωρείς μπούρδες??

 

Και δεν έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις τίποτα.

 

Ελληνικά ξέρουμε για να συνεννοηθούμε. Όταν λες αυτούς που συμφωνούς μαζί σου φιλοπάτρεις, αυτόματα βαφτίζεις όσους διαφωνούν αρνησιπάτριδες.

 

Μη νομίζεις ότι παρεξηγήθηκα. Το έχω ξαναδει το έργο. Ήξερα από την αρχή ότι θα κέρδιζα αρκετές ταμπέλες συμμετέχοντας σε αυτό το θέμα, βέβαια, οπότε δεν παραπονιέμαι. :p

 

Πρώτη φορά είναι; Ή μήπως τελευταία;

 

Ίσως να είναι και έτσι.Δικαιωμά μου να τους θεωρώ αρνησιπάτριδες, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

Αλλά μην βάζεις τα χεράκια σου για να βγαλεις τα ματάκια σου.

 

Αφού ήξερες από την αρχή ότι θα κέρδιζες πολλές ταμπέλες δεν καθόσουνα καλύτερα σπιτάκι σου?:pΑστειεύαμαι.Έχεις το κάθε δικαίωμα να εκφράσεις την άποψή σου.

 

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σχηματίζω και μια γνώμη. Λογικό μου ακούγεται.

 

Εσύ, δεν είναι αλήθεια ότι με θεωρείς φασίστα και εθνικιστή??

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχιστεί για πολύ η κόντρα σας; :confused: Αφού βλέπετε ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να συμφωνήσετε γιατί το κουράζετε άλλο;Έχουμε διαβάσει τις απόψεις και των 2 σας και έχουμε βγάλει τα συμπεράσματά μας,οπότε σας παρακαλώ να μην συνεχίσετε αυτή την κόντρα για το καλό του θέματος και αυτών που το παρακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις τίποτα.

 

Κάνεις λάθος. Έχω κάθε δικαίωμα να απαιτώ ο συνομιλητής να σέβεται το γεγονός ότι κάποιος δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνεί μαζί του.

 

Αλλιώς δεν κάνουμε κουβέντα, αλλά ζούγκλα. ;)

 

Εσύ, δεν είναι αλήθεια ότι με θεωρείς φασίστα και εθνικιστή??

 

Όχι.

 

Επίσης, προφανώς, δεν έχεις γνωρίσει πραγματικούς φασίστες. :)

 

Αφού βλέπετε ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να συμφωνήσετε

 

Δε νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό κάτι τέτοιο. Μάλλον το αντίθετο θα ήταν περίεργο.

 

Τέλος πάντων, απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμά μου να τους θεωρώ αρνησιπάτριδες, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

 

Σύμφωνα με τους κανόνες του forum απαγορεύονται οι προσωπικές και προσβλητικές κρίσεις προς αλλα μέλη του forum. Aρα δεν είναι καθόλου δικαίωμα σου να εκτοξεύεις αβάσιμες κατηγοριες δεξιά κι αριστερά. Νόμιζα ότι μετά το "αδιανόητο να λέγονται Έλληνες" θα τελειωναν τα πιστοποιητικά φρονιμότητας, πατριωτισμού και ελληνικότητας στο παρόν θέμα. Μάλλον έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που διακόπτω, αλλα ξέρουμε πόση ώρα θα διαρκέσει το ευχάριστο πανηγύρι;
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Έχω κάθε δικαίωμα να απαιτώ ο συνομιλητής να σέβεται το γεγονός ότι κάποιος δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνεί μαζί του.

 

Αλλιώς δεν κάνουμε κουβέντα, αλλά ζούγκλα. ;)

 

Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν χαρακτήρισα τις απόψεις των άλλων μπούρδες. Εσύ τις σέβεσαι?

Κι αν το θέτεις έτσι την ίδια απαίτηση έχω κι εγώ.

 

 

 

Όχι.

 

Κακώς

 

 

Τέλος πάντων, απόψεις.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Σύμφωνα με τους κανόνες του forum απαγορεύονται οι προσωπικές και προσβλητικές κρίσεις προς αλλα μέλη του forum. Aρα δεν είναι καθόλου δικαίωμα σου να εκτοξεύεις αβάσιμες κατηγοριες δεξιά κι αριστερά (κι εσύ κι οι άλλοι). Νόμιζα ότι μετά το "αδιανόητο να λέγονται Έλληνες" θα τελειωναν τα πιστοποιητικά φρονιμότητας, πατριωτισμού και ελληνικότητας στο παρόν θέμα. Μάλλον έκανα λάθος.

 

Μάλλον κάνεις λάθος.

Δεν εκτόξευσα καμία κατηγορία και δεν αναφέρθηκα σε κανέναν συγκεκριμένα.

Και το ξαναλέω.Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Αν απαγορεύεται κάτι, από αυτά που είπα, από τους κανόνες του forum τότε ας διαγραφουν, κάτι που όπως βλέπω δεν έγινε.

 

Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...