Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aλήθεια, υπάρχουν μεταγενέστερες των double-sided δίσκων (που δίνει τώρα το ΘΕΜΑ) εκδόσεις των FRIENDS, όπου υπάρχουν κανονικά extras και όχι μόνο το (επαναλαμβανόμενο σε κάθε δίσκο) music trailer ???

 

H πρόσφατη ελληνική κυκλοφορία των seasons (στην Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΗ πλαστική φτηνιάρικη συσκευασία) είχε κανονικά extras ή τσου ???

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν το καλοσκεφτείτε το ΘΕΜΑ δεν είπε ποτέ ότι θα δώσει ΟΛΕΣ τις σεζόν των Friends.. εγώ σας λέω ότι θα δώσουνε την πρώτη σεζόν και μετά πάπαλα

 

Δεν νομίζω να δώσουν μόνο την πρώτη σεζόν...

Πιστεύω ότι θα δώσουν και τιs υπόλοιπεs απλά όχι συνεχόμενα.Πιστεύω ότι θα υπάρχει μικρή διακοπή π.χ. λίγων εβδομάδων ανάμεσα σε κάθε σεζόν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω ότι είναι αυθεντικό (:ninja: χαχα). Η εικόνα όντως είναι μέτρια, αλλά είναι καλύτερη ας πουμε του επίσης, original March Of The Penguins που δόθηκε πρόσφατα, το οποίο είναι και 20 χρόνια πιο καινούριο. Αν δε τα σκάσει το studio για picture remastering ή δεν είναι καλοδιατηρημένο το master, έτσι δείχνουν οι παλιές ταινίες. Σε καμμία περίπτωση δε συναγωνίζεται πάντως βιντεοκασσέτα, απλά έχει καιρό να δεις..:p Κάντο και θα αναρωτηθείς πώς έβλεπες ταινίες (κόκκος, scratches, ξεφτισμένα χρώματα, τρέμουλο, καθόλου λεπτομέρεια και φυσικά μετριότατος ήχος).

 

Εδώ έχει αρχίσει να μου φένεται κάπως "άσχημο" το DVD, μετά από μερικά HD, που σαφώς έχουν μεταξύ τους πολύ μικρότερο χάσμα ποιότητας από ότι το DVD με το VHS, και πρέπει να έχεις ακριβό εξοπλισμό και να κάθεσαι και σχετικά κοντά για να δεις εμφανή διαφορά.

 

PS. Αφού σου κολλάει κιόλας παίζει να έπεσες στην περίπτωση. Πολύ σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί και σε αυθεντικό.

 

[πολυλογία /off]

 

Εννοείς ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ (March of the Penguins ???);

Αν ναι, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Το DVD ήταν παραγωγής Θέματος με το σήμα "ΘΕΜΑ" φαρδύ-πλατύ όταν ξεκίναγε το DVD. Άρα μάλλον ενισχύεται η άποψή ότι το DVD δεν είναι αυθεντικό... Πράγματι ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ έχει παρόμοιο κόκκο αλλά εκεί τα χρώματα είναι ανοιχτά και δεν δείχνει τόσο. Στον Τελευταίο Πειρασμό δείχνει σαν να περπατάνε μυρμήγκια στους τοίχους πίσω από τους ηθοποιούς...

 

Επίσης σύγκρινα τον "κόκκο" της ταινίας με βιντεοκασέτας και όχι τα χρώματα, το τρέμουλο και τα άλλα που αναφέρεις εσύ.

 

Το ότι μπορεί να συμβεί και σε αυθεντικό να κολλάει είναι πιθανό μάλλον. Αλλά εγώ είπα: Αγόρασα 1000 αυθεντικά - 0 κολλήματα. Αγόρασα 100 παραγωγής εφημερίδων - 15 κολλήματα. Δεν έτυχε - πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

ο τελευταίος πειρασμός εμπορίου:

 

http://img136.imageshack.us/img136/8250/48960127br1.th.jpg

δεν έχω της εφημερίδας γιαυτό συγκρίνετε και πέστε μας αν άξιζε να αγοράσετε την εφημερίδα για το dvd της...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ (March of the Penguins ???);

Αν ναι, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Το DVD ήταν παραγωγής Θέματος με το σήμα "ΘΕΜΑ" φαρδύ-πλατύ όταν ξεκίναγε το DVD. Άρα μάλλον ενισχύεται η άποψή ότι το DVD δεν είναι αυθεντικό... Πράγματι ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ έχει παρόμοιο κόκκο αλλά εκεί τα χρώματα είναι ανοιχτά και δεν δείχνει τόσο. Στον Τελευταίο Πειρασμό δείχνει σαν να περπατάνε μυρμήγκια στους τοίχους πίσω από τους ηθοποιούς...

 

Επίσης σύγκρινα τον "κόκκο" της ταινίας με βιντεοκασέτας και όχι τα χρώματα, το τρέμουλο και τα άλλα που αναφέρεις εσύ.

 

Το ότι μπορεί να συμβεί και σε αυθεντικό να κολλάει είναι πιθανό μάλλον. Αλλά εγώ είπα: Αγόρασα 1000 αυθεντικά - 0 κολλήματα. Αγόρασα 100 παραγωγής εφημερίδων - 15 κολλήματα. Δεν έτυχε - πέτυχε!

 

 

Έχεις δίκιο για το σήμα "ΘΕΜΑ" στο March Of The Penguins/The Emperor's Journey, είναι παραγωγής τους (μάλλον ειδική παραγγελία από το National Geographic θα έλεγα), αν και δε έχουν πειράξει κάτι στην ποιότητα, ίδια GB, κλπ, απλά έχουν κοτσάρει το σήμα. Το Θέμα δε έβαζε ποτέ DTS, κινούμενα menu, κλπ... Πάντα βάζουν 1 still εικόνα (ΕΝΑΡΞΗ, ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ) και χωρίζουν την ταίνια σε 6 chapters.

 

Τώρα για το Last Tempation, δεδομένου των 7GB πάλι, δε νομίζω να έχουν πειράξει κάτι. O μόνος λόγος για να πειράξουν κάτι (προς το χειρότερο), θα ήταν αν ήθελαν να το κάνουν 4GB (και αυτό έκαναν τόσα χρόνια στο Θέμα, και πολύ πρόχειρα μάλιστα). Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος για re-coding. Μιλάμε για ψηφικές κόπιες που δε χάνουν στη μεταφορά. Ενδεχομένως, να κυκλοφορεί και νεότερη/καλύτερα επεξεργασμένη version πάντως στο εμπόριο.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

ο τελευταίος πειρασμός εμπορίου:

 

http://img136.imageshack.us/img136/8250/48960127br1.th.jpg

δεν έχω της εφημερίδας γιαυτό συγκρίνετε και πέστε μας αν άξιζε να αγοράσετε την εφημερίδα για το dvd της...

 

 

Thanx Demis! Ο κόκκος βέβαια είναι λιγότερο εμφανής σε still εικόνες. Εσύ που το βλέπεις κινούμενο πώς το βλέπεις; Και πόσα GB είναι η αυθεντική (χωρίς τα menu);

 

Του Βήματος είναι 7,09GB (χωρίς) και 7,11GB (με) (σιγά το menu :lol::p)

 

PS. Πάντως αυτά τα δισκάκια που λέμε τόσο καιρό "εμπορίου" δε είναι ακριβώς εμπορίου κατά τη γνώμη μου, σιγά μην έχουν στις αποθήκες τους 200.000 κομμάτια από κάθε ταινία με ελληνικούς υπότιτλους να κάθονται. Είναι, μάλλον, ειδικές παραγγελίες που φτιάχνονται από τις κανονικές εταιρείες και για αυτό χρησιμοποιούν τις original μήτρες, διατηρούν τα GB, τα menu και τις original εκτυπώσεις πάνω στα δισκάκια.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

α δεν κοίταξα GB, απόψε θα σου πώ..!

όσο για τον κόκκο στην κεινούμενη εικόνα φαίνεται όπως το βλέπεις στην εικόνα

 

edit: Ο Φιλελεύθερος Κύπρου θα αρχίσει ΝΕΑ σειρά από DVD..

 

http://img530.imageshack.us/img530/9289/newgjq2.gif

Link to comment
Share on other sites

 

edit: Ο Φιλελεύθερος Κύπρου θα αρχίσει ΝΕΑ σειρά από DVD..

 

Είναι αυτούσια η προσφορά που έχει το ΒΗΜΑ εδώ και μήνες ;)

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δώσουν μόνο την πρώτη σεζόν...

Πιστεύω ότι θα δώσουν και τιs υπόλοιπεs απλά όχι συνεχόμενα.Πιστεύω ότι θα υπάρχει μικρή διακοπή π.χ. λίγων εβδομάδων ανάμεσα σε κάθε σεζόν

 

Δηλαδή θα κάνουν χρόνια να τις πάρουν και τις δέκα σεζόν οι αγοραστές... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

λίγη προσοχή, λόγω Πάσχα οι Κυριακάτικες θα κυκλοφορήσουν το Μ.Σάββατο και οι Σαββατιάτικες την Μ.Παρασκευή.

Έχετε το νου σας.

Link to comment
Share on other sites

Aυριο...

Εθνος: Nine Lives http://www.imdb.com/title/tt0420015/

Ελευθεροτυπια: Εl Cid http://www.imdb.com/title/tt0054847/

Nεα: Αγιο Ορος dvd + Λευκωμα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς με τη Κ. Ελευθεροτυπία το Εl Cid (που θα βγει το Σάββατο)?

 

Για το Θέμα έχουμε καμία ενημέρωση (εκτός από τα Φιλαράκια εννοώ) ?

Link to comment
Share on other sites

Το "Ελ Σιντ" πρέπει να'ναι με την Ελευθεροτυπία της Παρασκευής ή του Σαββάτου, γιατί η Κυριακάτικη διαφημίζει τρεις ταινίες υπό τον τίτλο "Παιχνίδια με το χρόνο", το Τρέξε Λόλα Τρέξε, το Τερμινέιτορ 2 (νομίζω) και άλλη μία με τους Μόντυ Πάιθον.
Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ, αύριο μεγάλη Παρασκευή, κυκλοφορεί η Ελευθεροτυπία μέ τόν Έλ Σίντ.

 

Ναι, πράγματι. Την είδα κι εγώ τη διαφήμιση.

 

Η Κ. Ελευθεροτυπία, όπως είπε και η Foreigner, θα έχει τις τρεις ταινίες.

Terminator 2 (επανάληψη από το Βήμα)

Run Lola run (επανάληψη από το Έθνος)

Time Bandits (επανάληψη από το Βήμα)

Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα, εκτός από τα Φιλαράκια θα δώσει και ένα CD με νησιώτικα τραγούδια.

Πολύ φτωχή προσφορά νομίζω...

 

Το Βήμα θα δώσει τον Σπάρτακο μάλλον σε custom DVD και, απ'ότι είδα στη διαφήμιση, με πολύ χάλια ποιότητα. Η ταινία στην εμπορική της έκδοση χωρίζεται σε 2 DVD.

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες και Βιβλία του Σαββατοκύριακου

 

Ελευθεροτυπία (Μ.Παρασκευή)El Cid (Τσάρλτον Χέστον, Σοφία Λόρεν)

 

Ελευθεροτυπία (Μ. Σάββατο)Τρέξε Λόλα Τρέξε (Φράνκα Ποτέντε)

 

Ελευθεροτυπία (Μ. Σάββατο)Terminator 2 (Άρνολντ Σβαρτζενέιγκερ, Λίντα Χάμιλτον)

 

Ελευθεροτυπία (Μ. Σάββατο)Time Bandits (Μόντι Πάιθον)

 

Έθνος (Μ. Παρασκευή)9 Lives (Γουέσλεϊ Σνάιπς)

 

Έθνος (Μ. Σάββατο)Η Χορωδία του Χαρίτωνα (Γιώργος Χωραφάς, Μαρία Ναυπλιώτου)

 

Έθνος (Μ. Σάββατο)The Ice Harvest (Τζον Κιούζακ, Μπίλι Μπομπ Θόρτον)

 

Νέα (Μ. Παρασκευή) – Κόμικ Disney (Η Χιονάτοι και οι επτά νάνοι)

 

Νέα (Μ. Παρασκευή) – Άγιον Όρος (λεύκωμα και DVD)

 

Βήμα (Μ. Σάββατο)Σπάρτακος (Κερκ Ντάγκλας)

 

Ελεύθερος Τύπος (Μ. Παρασκευή)Είμαι Αθώος (Αλέκος Αλεξανδράκης, Δημήτρης Μυράτ)

 

Ελεύθερος Τύπος (Μ. Σάββατο) – Αλ Τσαντίρι Νιουζ (το 9ο από 23 DVD)

 

Καθημερινή (Μ. Παρασκευή) – Ημερολόγιο αιλουροειδών Νο 3 (το 6ο από 6)

 

Καθημερινή (Μ. Σάββατο) – Ο Jamie Oliver μαγειρεύει στο σπίτι (μέρος 9ο)

 

Πρώτο Θέμα (Μ. Σάββατο)Friends (τα επεισόδια 7 – 12 του 1ου κύκλου)

 

 

 

* Για μένα μόνο το Βήμα για των Σπάρτακο :happy:.

Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα, εκτός από τα Φιλαράκια θα δώσει και ένα CD με νησιώτικα τραγούδια.

Πολύ φτωχή προσφορά νομίζω...

 

Μάλλον "ζυγίζουν" πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος τους χωρίς να δίνουν και ταινία ...

Link to comment
Share on other sites

Run Lola run (επανάληψη από το Έθνος)

 

Ξέρει κανένας μηπως υπάρχει σε προσφορά σε Metropolis, Public, Fnac ή PMW; Ή να προτιμήσω την Ελευθεροτυπία; Το θέμα είναι ότι η Ελευθεροτυπία θα το δώσει σε ειδική κασετίνα με άλλες δύο και εγώ τον έχω ήδη τον Εξολοθρευτή.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Βήμα μόνο για μένα!

 

Για το Nine Lives έχει δωθεί άλλη εκδοχή από τον Strato και άλλη από τον Aki.

(αν και καμμία δε με ενδιαφέρει)

 

 

Ξέρει κανένας μηπως υπάρχει σε προσφορά σε Metropolis, Public, Fnac ή PMW; Ή να προτιμήσω την Ελευθεροτυπία; Το θέμα είναι ότι η Ελευθεροτυπία θα το δώσει σε ειδική κασετίνα με άλλες δύο και εγώ τον έχω ήδη τον Εξολοθρευτή.

 

 

Αφού θα τα δώσουν και τα 3 μαζί, τι σε πειράζει;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αν και η σειρά "Friends" δεν μ' ενδιαφέρει προσωπικά, πήρε το μάτι μου στο http://www.mediadis.com ότι πουλιέται με 9Ε η σεζόν και ελληνικούς υπότιτλους.

Το σημειώνω γιατί διάβασα ότι κάποια μέλη του φόρουμ δεν θα ήθελαν να υποχρεώνονται να παίρνουν τόσες βδομάδες το "Θέμα". Ιδού η λύση!

Link to comment
Share on other sites

Αν και η σειρά "Friends" δεν μ' ενδιαφέρει προσωπικά, πήρε το μάτι μου στο http://www.mediadis.com ότι πουλιέται με 9Ε η σεζόν και ελληνικούς υπότιτλους.

Το σημειώνω γιατί διάβασα ότι κάποια μέλη του φόρουμ δεν θα ήθελαν να υποχρεώνονται να παίρνουν τόσες βδομάδες το "Θέμα". Ιδού η λύση!

 

Eλληνικοί υπαρχουν μόνο για τους πρώτους 5 κύκλους και μόνο στις γαλλικές εκδόσεις (δηλαδή πακέτα με γαλλικά εξώφυλα, περιγραφές, μενού κλπ.). Και οι οποίες είναι πλέον out of stock («No longer available»).

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Όσο για το «Είμαι Αθώος» (Αλέκος Αλεξανδράκης, Δημήτρης Μυράτ) του αυριανού (σημερινού πλέον) Ελεύθερου Τύπου, είναι η μεταφορά στην μεγάλη οθόνη της γνωστής «Υπόθεσης Ντρέιφους» που συντάραξε σε πολιτικό και δικαστικό επίπεδο τη Γαλλία πριν 130 χρόνια περίπου. Πολύ καλή ελληνική παραγωγή. Μακάρι να είναι το ίδιο και η ποιότητα του DVD... :rolleyes:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...