Jump to content

Samsung SGH-F480


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρηκα ενα μειονεκτημα μετα την αναβαθμιση..δεν μπορεις να στειλεις μυνημα πανω απο 65-70 χαρακτηρες στα ελληνικα,μολις τους περασεις το στελνει σαν 2 αλλα ο αλλος το παραλαμβανει κανονικα σαν ενα..μονο αν το εχεις στις ρυθμισεις μηνυματων σε gsm και γραφεις αναγκαστικα στα αγγλικα μπορεις να στειλεις κανονικα 120 χαρακτηρες..

Ομως εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος: οταν ξεπερναμε τους χαρακτηρες και στελνετε το μυνημα απο εμας σαν 2 μυνηματα και ο αλλος το παραλαμβανει σαν ενα εμεις τι χρεωνομαστε? χρεωνεται σαν να εχουμε στειλει 2 μυνηματα?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 481
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ομως εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος: οταν ξεπερναμε τους χαρακτηρες και στελνετε το μυνημα απο εμας σαν 2 μυνηματα και ο αλλος το παραλαμβανει σαν ενα εμεις τι χρεωνομαστε? χρεωνεται σαν να εχουμε στειλει 2 μυνηματα?

 

Κανονικά, σε χρεώνει δυο μηνύματα, από όσο γνωρίζω. :(

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα της αναβάθμισης. Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας διάφορα εδώ, δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει update μέσω του site. Με την χρήση του multiloader όμως μετα δεν χάνεται η εγγύηση του τηλεφώνου;

Η Αναβάθμιση γίνεται δωρεάν από την Omnitech; Και κάτι τελευταίο, μόνο από την Omnitech γίνεται;

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μεσω του site νομιζω δεν μπορεις ενω ας πουμε στη voda αγγλιας μπορεις..

Οσο για την εγγυηση δεν πιστευω οτι θα τη χασεις λογω αναβαθμισης..ολο και καπως θα το ρυθμισουμε αν χρειαστει..Αν και διαβασα στο αγγλικο forum της vodafone οτι δεν χανεται η εγγυηση αν κανεις αναβαθμιση..απλα αυτοι ειχαν σαν επισημη αναβαθμιση μια παλιοτερη απο αυτη που βαζουμε εμεις σαν τελευταια..

Η αναβαθμιση ειναι δωρεαν σε καθε περιπτωση και γινεται ειτε μεσω omnitech ειτε μεσω vodafone..απλα στη πρωτη περιπτωση το παιρνεις σε 3 μερες στη δευτερη εχει ο θεος..απο 2 βδομαδες μεχρι και 3 μηνες..χαχαχα!!!

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας θα ηθελα να σε ρωτησω κατι

 

Παιχνιδια μπορουμε να βαλουμε ?

 

Δεν εχω βρει καπου και με ποιο τροπο βεβαια

 

Σας ζητω συγνωμη αλλα δεν ειχα ποτε ξανα Samsung

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαδεις 2-3 ποστ πιο πριν θα δεις οτι μπορουμε αλλα εχει μια αλφα διαδικασια..επισης μπορεις να βαλεις μεσω vodafone live...

Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να βαλεις οπως ισως εχεις συνηθησει σε νοκια ericsson..δηλαδη να παρεις ενα jar αρχειο να το βαλεις στο κινητο και να κανεις εγκατασταση..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαδεις 2-3 ποστ πιο πριν θα δεις οτι μπορουμε αλλα εχει μια αλφα διαδικασια..επισης μπορεις να βαλεις μεσω vodafone live...

Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να βαλεις οπως ισως εχεις συνηθησει σε νοκια ericsson..δηλαδη να παρεις ενα jar αρχειο να το βαλεις στο κινητο και να κανεις εγκατασταση..

 

 

 

Καλα απο Vodafone Live ΠΟΤΕ :mad: αλλα για τα υπολοιπα σε ευχαριστω θα ψαξω.

 

:)

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα μειονεκτημα μετα την αναβαθμιση..δεν μπορεις να στειλεις μυνημα πανω απο 65-70 χαρακτηρες στα ελληνικα,μολις τους περασεις το στελνει σαν 2 αλλα ο αλλος το παραλαμβανει κανονικα σαν ενα..μονο αν το εχεις στις ρυθμισεις μηνυματων σε gsm και γραφεις αναγκαστικα στα αγγλικα μπορεις να στειλεις κανονικα 120 χαρακτηρες..

Ομως εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος: οταν ξεπερναμε τους χαρακτηρες και στελνετε το μυνημα απο εμας σαν 2 μυνηματα και ο αλλος το παραλαμβανει σαν ενα εμεις τι χρεωνομαστε? χρεωνεται σαν να εχουμε στειλει 2 μυνηματα?

 

Στα μηνύματα με GSM, ελληνικά και Τ9 δεν στέλνεις κανονικά 160 χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι παρατηρησα τωρα..Οτι σε gsm χωρις t9 γραφει ελληνικα αλλα ειναι με το παλιο συστημα κατα τη πληκτρολογηση..δηλαδη ας πουμε το Γ ειναι στο 4..κατι το οποιο δεν μπορω να το συνηθισω με τιποτα..Δεν εμφανιζει τα ελληνικα γραμματακια στο εικονικο πληκτρολογιο..με το τ9 οντως γραφει παλι σε gsm (παλι δεν εμφανιζει τα ελληνικα γραμματακια), απλα δεν μπορω να το συνηθισω..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει και εγώ το κινητό πριν 3 περίπου μέρες και μου εμφάνισε και εμένα το πρόβλημα με τις κλήσεις.Διάβασα όσα έχετε πει και πήρα την omnitech για να μου πει ποιο είναι το τελευταίο firmware και μου λέει ότι δεν μπορούν να μου το πουν....Μετά πήρα την smartech,αυτή ήταν πιο εξυπηρετική και μου είπε να της πω εγώ το δικό μου και να μου πει αν είναι το τελευταίο ή όχι.Τελικά δεν είχα το τελευταιο.Η ερώτηση μου έιναι η εξής:1)Αν το πάω σε μια απο τις δυο θα μου βάλουν το τελέυταίο update ή όχι και 2) σε ποια από τις δυο να το πάω,ποια είναι η πιο αξιόπιστη?
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα μονος μου και βρηκα την υγεια μου..το τελευταιο firmware ειναι το 7..αλλα δυσκολο να το εχουν εδω..

Εδω στην αγγλια και στη vodafone..σαν επισημο firmware αναγνωριζουν το 3 στους πελατους τους ενω εχουν βγει καμποσα ...

Παντως αν προτιμησεις καποιον που λες εγω ακουστα εχω μονο ανθρωπους που πηγαν στην omnitech και ηταν ευχαριστημενοι..σε 3 μερες το παιρνεις πισω το τηλ..

 

Μετα απο 2 μερες χρησεως μετα την αναβαθμιση καμια διακοπη στην ομιλια..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη ξέρετε τι διαφορά έχουν το firmware 7 από το firmware 3 γιατί το 3 απ'ότι κατάλαβα το έχει βγάλει η samsung για να διορθώσει το πρόβλημα με τις κλήσεις....Αλλά με την θαμπάδα που εμφανίζει η κάμερα τι γίνεται ????
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη ξέρετε τι διαφορά έχουν το firmware 7 από το firmware 3 γιατί το 3 απ'ότι κατάλαβα το έχει βγάλει η samsung για να διορθώσει το πρόβλημα με τις κλήσεις....Αλλά με την θαμπάδα που εμφανίζει η κάμερα τι γίνεται ????

 

Παντως το 7 που περασα εξαλειφει κατα πολυ το προβλημα της θαμπαδας..και βγαζει και πολυ καλυτερες φωτο το βραδυ...

Αντε περνα το να τελειωνεις..:)

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο βλέπω να κάνω αλλα ρε συ είναι πολυ πολύπλοκο γιατι δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τον υπολογιστή.....Και κάτι άλλο δίαβαζα πιο πάνω για τα μην.Τελικά μπορώ να γράψω ελληνικά με Τ9 με τατο update ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Το να περασεις κανεις το firmware ειναι ακριβως υποθεση 10 λεπτων..και ολοι οσοι διαβασα στο νετ ειχαν 100% αποτελεσμα..εννοω σε κανεναν δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα σημαντικο...

Περαστε το να ησυχασετε και να απολαυσετε το τηλεφωνακι..ειναι κριμα να μην μπορεις να μιλησεις η να χανει τοσο η φωτο στο τηλ..

και στο κατω κατω αν συμβει κατι σε το πας σε ενα μαγαζι και με 20 ευρω στο φτιαχνουνε..

Απ το τρεχα γυρευε με vodafone κτλ το προτιμω..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτο βλέπω να κάνω αλλα ρε συ είναι πολυ πολύπλοκο γιατι δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τον υπολογιστή.....Και κάτι άλλο δίαβαζα πιο πάνω για τα μην.Τελικά μπορώ να γράψω ελληνικά με Τ9 με τατο update ή όχι?

 

Ναι μπορεις και με το T9 να γραψεις ελληνικα κανονικα..το τατο update τι ειναι?

Και χωρις το Τ9 μπορεις να γραψεις απλα τα ελληνικα ειναι σε αλλους αριθμους οπως συνεβαινε παλια..βεβαια αυτο συμβαινει μονο στα μυνηματα..γιατι σε καταχωρηση αριθμων κτλ γραφεις κανονικα τα ελληνικα..

Στον υπολογιστη αυτο που πρεπει να κανεις ειναι ενα συγχρονισμο με το outlook τα ονοματα που εχεις αποθηκευμενα για να μην τα χασεις..

Αν δεν εχεις και πολλες γνωσεις κανε το με καποιον φιλο σου που ξερει..ειλικρινα ειναι απλουστατη η διαδικασια..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παντως το 7 που περασα εξαλειφει κατα πολυ το προβλημα της θαμπαδας..και βγαζει και πολυ καλυτερες φωτο το βραδυ...

Αντε περνα το να τελειωνεις..:)

 

Με το θέμα της εγγυήσης τι γίνεται;;Χάνεται;

Επίσης,από το backup που κρατιέται μπορεί να γίνει επαναφορά πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Με το back up κανεις επαναφορα και εισαι μεσα στην εγγυηση..βεβαια δεν το εχω δοκιμασει οποτε δεν μπορω να σου πω τιποτα με αοπλυτη σιγουρια..παντως στο εξωτερικο ολοι αυτο κανουν που διαβασα..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η οθόνη ποιοτικά είναι καλή; Εννοώ σε σχέση με γραντζουνιές.

 

Και μια ακόμη ερώτηση. Όταν αναφέρεστε σε back up πριν από την αναβάθμιση με το οποίο μπορεί να γίνει επαναφορά, εννοείτε με το PC Studio ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μετα απο προσπαθεια φλάσαρισματος με F480XXHF7 σε F480 αγορασμενο απο Αγγλια sim free κ εχοντας ηδη ελληνικο firmware ηδη, συμφωνα με τις οδηγιες σε προηγουμενο ποστ το τηλεφωνο δεν κανει power on πια. BRICKED!! Δεν ξεκιναει με τιποτε, ουτε φορτιζει, ουτε κρατωντας πατημενα τα πλαινα πληκτρα !!

Τιποτε που μπορω να κανω πριν το παω για σερβις κ εξηγησω πως εγινε αυτο στην αντιπροσωπεια???

Εννοειται οτι δεν το βλεπει πια το pc μεσω usb οποτε δεν μπορω να ξανακανω flash!

Τιποτε ιδεες απο τους σοφους?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να πατησεις παλι ολα τα κουμπια που το φερνουν σε κατασταση πριν του κανεις το firmware update? καποιοι που αντιμετωπισαν καποιο προβλημα μπηκαν εκαναν τη διαδικασια απο την αρχη αλλα μετα τσεκαραν στο downloader το full download και εβαλαν στο update και το arxeio boot..

Για δοκιμασε να δεις..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγει με τιποτε, πατησα ολους τους συνδυασμους κουμπιων, ουτε καν φορτιζει αν κ η μπαταρια ηταν γεματη οταν εκανα την αναβαθμιση!!

Τιποτε ιδεες παιδια?

Link to comment
Share on other sites

ιδεες πλεον δεν υπαρχουν αν και δεν ξερω τι παιζει επειδη ηταν αγορασμενο απο αγγλια οπως ειπες..

αν μενεις αθηνα πηγαινε το στην omnitech στο μαρουσι να στο φτιαξουν..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλα το οτι θα κατεληγα στην αντιπροσωπεια ηταν σχεδον σιγουρο. Απλα ελεγα μηπως ξερει κανενας καμια αλλη λυση...

Παντως παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ με τα φλασαρισματα, δεν ειναι ολα χωρις προβληματα. Εγω ειχα κανει στο παρελθον αναβαθμιση σε Ε900 απο αγγλικο λογισμικο σε ελληνικο χωρις κανενα προβλημα, αλλα στο F480 δεν πετυχε δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-F480

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...