Jump to content

Samsung SGH-F480


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και γω μια ερώτηση...

 

Χθες πήρε το εν λόγω κινητό η αδερφή μου, και δεδομένου ότι θέλει να το χρησιμοποιεί παράλληλα με ένα SE s500i, ψάχνει για ένα bluetooth που να υποστηρίζει 2 κινητά.

 

Βρήκα το i.Tech II mini, το οποίο έχει "multipoint function", αλλά στη σελίδα αναφέρει:

 

 

Υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία το samsung? Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?

 

Ευχαριστώ :)

 

Για bluetooth για 2 συσκευες θα παρει plantronics οπου ειναι κορυφη και σαν ποιοτητα ηχου..

Οσο για το προηγουμενο φιλο...για μυνηματα κτλ δεν θα εχεις κανενα προβλημα εκτος του οτι δεν μπορεις να γραψεις τοσο γρηγορα οσο με τα τηλ με πληκτρα..

Για τα ξυπνητηρια εχει πολλα..μπορεις να βαλεις οτι ηχο θες οποτε και εκει κανενα προβλημα..

Εχει τρομερη αυτονομια για μενα το τηλ..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 481
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτή τη λες ωραία φωτογραφία ??? εντάξει δεν λεω ότι δεν είναι πολυ καλή αλλά ...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ψιλο σχετικό/άσχετο.

 

Στα samsung γίνεται να αποκλείσεις κάποιον αριθμό μόνο στα sms ή και στις κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

http://img235.imageshack.us/img235/6452/photo0043ue2.jpg

 

Tα σχόλια δικά σας.... :D:rolleyes:

 

(Sony Cybershot DSC-T100) http://i38.tinypic.com/2aj810l.jpg

Samsung F-480 http://i37.tinypic.com/2i116j8.jpg

 

:X:X:X:X

 

Φίλε powerulez, η πρώτη φωτογραφία που linkάρεις είναι αλήθεια πως δεν λέει και πολλά..

Στο δεύτερο link όμως με τις δύο συγκριτικές, η φωτογραφία του Samsung είναι πολύ πολύ καλή, σε αντίθεση με την προηγούμενη. Τόσο που μπορείς εύκολα να σκεφτείς ότι είναι πολύ στημένα τα πράγματα, για το τέλειο αποτέλεσμα που όμως μπορεί να μην αντιπροσωπεύει και την πραγματικότητα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

Tην δεύτερη photo έπαιξα πολύ ώρα στα settings τις cameras του κινητού πριν να την βγάλω και όντως έμεινα και εγώ με το στόμα ανοιχτό με το αποτέλεσμα!!! :):)

 

Oύτε εγώ ο ίδιος δεν το πιστεύω ότι έβγαλε τέτοια καθαρή photo.. συγκρίνετε κανονικά με την cybershot μου!

Link to comment
Share on other sites

Tην δεύτερη photo έπαιξα πολύ ώρα στα settings τις cameras του κινητού πριν να την βγάλω και όντως έμεινα και εγώ με το στόμα ανοιχτό με το αποτέλεσμα!!! :):)

 

Oύτε εγώ ο ίδιος δεν το πιστεύω ότι έβγαλε τέτοια καθαρή photo.. συγκρίνετε κανονικά με την cybershot μου!

 

Εννοείται οτι συγκρίνεται και με την φωτ.μηχανή σου και φαίνεται οτι έχει πέσει "πολύ δουλειά" για την λήψη της και, αυτό εννοούσα κι εγώ παραπάνω, εκεί που λέω για τα στημένα πράγματα.. ;)

Είναι όντως άξιο το αποτέλεσμα.

 

Γι'αυτό λέω και οτι ίσως να μην αντιπροσωπεύει και τόσο την πραγματικότητα-καθημερινότητα (στον τομέα της κάμερας του κινητού), μιας και η συγκεκριμένη photo είναι τραβηγμένη με πολύ λεπτομέρεια, ψάξιμο στις ρυθμίσεις, σίγουρα από κάποιο σταθερό σημείο και όχι στο χέρι, κ.ά. ίσως.. Κάτι που δεν το κάνεις αν βρεθείς κάπου με την κοπέλα σου ή την παρέα σου και θες να τραβήξεις μια photo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι φωτό του είναι πολύ καλές!Μπορείτς να ανεβάσετε κάποιοα που να έχει τραβηχτεί βράδυ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

Παιδιά μετά από αρκετές δοκιμες... μπορώ να πω ότι έμεινα άφωνος από την διάρκεια αναμονής που έχει το κινητό...

 

Δεν είχα ποτε μου κινητό (αυτό είναι το 23o) που να με παίρνει περισσότερο από 2 μέρες η μπαταρία του με αρκετή χρήση μηνυμάτων και κανονική χρήση τηλεφώνου...

 

Το F-480 όχι μονο με παίρνει αλλα μου βγάζει και ολόκληρη την τρίτη μέρα μέχρι αργά το βραδυ!!

 

P.s Το πίσω κάλυμμα τις μπαταρίας με τα δερμάτινα covers είναι AΨΟΓΟ!!! (ναι περιέχει 2 στην συσκευασία... 1 χωρίς και 1 με δέρμα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από αρκετές δοκιμες... μπορώ να πω ότι έμεινα άφωνος από την διάρκεια αναμονής που έχει το κινητό...

 

Δεν είχα ποτε μου κινητό (αυτό είναι το 23o) που να με παίρνει περισσότερο από 2 μέρες η μπαταρία του με αρκετή χρήση μηνυμάτων και κανονική χρήση τηλεφώνου...

 

Το F-480 όχι μονο με παίρνει αλλα μου βγάζει και ολόκληρη την τρίτη μέρα μέχρι αργά το βραδυ!!

 

P.s Το πίσω κάλυμμα τις μπαταρίας με τα δερμάτινα covers είναι AΨΟΓΟ!!! (ναι περιέχει 2 στην συσκευασία... 1 χωρίς και 1 με δέρμα)

 

Σοβαρά..?? :confused: Τόσο καλή η μπαταριούλα του?!

Μπράβο, πολύ καλό αυτό και σημαντικό πλέον (για'μένα, μετά απτο πακετάκι που έχω φάει με την διάρκεια της μπαταρίας του Viewty...).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ τελικά, αφού με ψήσατε :) , από το http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=30908

 

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα καταπληκτικό τηλεφωνάκι με πολλές δυνατότητες και το συνηθίζεις πανεύκολα (ελέω οθόνης αφής).

Φοβερή οθόνη, δυνατός ήχος, πολύ καλή κάμερα και γρήγορο.

 

Οι δύο ερωτήσεις που απευθύνω στους φίλους κατόχους είναι εάν τα ονόματα στις επαφές μπορούν να προβληθούν και με όνομα - επίθετο (δεν βρήκα άλλη επιλογή, αλλά λέω μήπως), καθώς και στις επιλογές μηνύματος στο πεδίο υποστήριξη βάζω Αλφάβητο GSM;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Εχω και ψηθει και εγω με ο τηλεφωνακι. Θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει στα παρακατω ερωτηματα:

 

1. Το ραδιο μπορει να παιξει απο το εξωτερικο ηχειο? Αν ναι η ποιοτητα και η ενταση του ηχειου πως χαρακτηριζεται(σε συγκριση πχ με το Ρ1)?

 

2. Υπαρχει εφαρμογη για σημειωσεις (Notes)?

 

3. Στον τηλεφωνικο καταλογο οταν κανεις αναζητηση και γραψεις π.χ. ΚΑ θα εμφανισει μονο τα ονοματα ή επωνυμα (αναλογα τι εχει ορισει ο χρηστης) ή θα εμφανισει ολα τα επωνυμα και ονοματα που ξεκινανε με ΚΑ (οπως συμβαινει με τα ΝΟΚΙΑ S60)?

4. Εχει λειτουργια φακου για το φλας?

 

5. Εχει οντως προβλημα με την αναπαραγωγη βιντεο VGA στα 30 fps (οπως αναφερει το GSMarena)?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Εχω και ψηθει και εγω με ο τηλεφωνακι. Θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει στα παρακατω ερωτηματα:

 

1. Το ραδιο μπορει να παιξει απο το εξωτερικο ηχειο? Αν ναι η ποιοτητα και η ενταση του ηχειου πως χαρακτηριζεται(σε συγκριση πχ με το Ρ1)?

 

2. Υπαρχει εφαρμογη για σημειωσεις (Notes)?

 

3. Στον τηλεφωνικο καταλογο οταν κανεις αναζητηση και γραψεις π.χ. ΚΑ θα εμφανισει μονο τα ονοματα ή επωνυμα (αναλογα τι εχει ορισει ο χρηστης) ή θα εμφανισει ολα τα επωνυμα και ονοματα που ξεκινανε με ΚΑ (οπως συμβαινει με τα ΝΟΚΙΑ S60)?

4. Εχει λειτουργια φακου για το φλας?

 

5. Εχει οντως προβλημα με την αναπαραγωγη βιντεο VGA στα 30 fps (οπως αναφερει το GSMarena)?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

1. Παίζει και από το εξωτερικό ηχείο. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το Ρ1, αλλά ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός.

 

2. Υπάρχει.

 

3. Όταν βάλεις ΚΑ σου δείχνει αρχικά τα επιθετα που αρχίζουν από ΚΑ και μετά συνεχίζει αλφαβητικά από κει και πέρα.

 

4. Όχι (τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι τέτοιο).

 

5. Δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με τα video οντως εχει προβλημα...εδω δεν παιζει video που ειναι τραβηγμενα απο νοκια..Την μπαταρια την εχω τωρα 4 μερα και εχει πεσει μια γραμμουλα..

Παντως οπως ειχα προαναφερει εχω προβλημα με τις διακοπες της ομιλιας..Εκει που μιλαω μπαμ τον χανω τον αλλον και μετα απο λιγο κλεινει η γραμμη..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι και εγώ ένας ευτυχής (δυστυχώς όχι πανευτυχής...) κάτοχος του F480. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές αν και ορισμένα σημεία με έχουν απογοητεύσει.

Πανέμορφο, πραγματικά πανέμορφο κινητό, φοβερή κάμερα, φοβερή οθόνη και πολύ καλό το μενού του. Όμως....

 

Ελλιπές, σχεδόν ανύπαρκτο manual. Αναφέρει τα βασικά και αυτά από μία παραγραφούλα το καθένα.

π.χ. σελίδα 58 για παιχνίδια και εφαρμογές java (η λέξη java όντως αναγράφεται στα περιεχόμενα του manual, δυστυχώς όμως μόνο εκεί):

Παιχνίδια

1. Στην κατάσταση αναμονής, πιέστε Μενού>Εφαρμογές>Παιχνίδια.

2. Επιλέξτε ένα παιχνίδι από τη λίστα και ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη.

Εκκίνηση εφαρμογών

1. Στην κατάσταση αναμονής, πιέστε Μενού>Εφαρμογές>Παιχνίδια>Εφαρμογή.

2. Πιέστε επιλογές για να αποκτήσετε πρόσβαση σε μία λίστα διαφόρων επιλογών και ρυθμίσεων για την εφαρμογή σας.

 

Καμία αναφορά στην εγκατάσταση καινούργιων παιχνιδιών και εφαρμογών. Δηλαδή θεωρούν ότι το photopuzzle θα καλύψει ΟΛΟΥΣ όσοι αγοράσουν το κινητό και δε θα θέλουν τίποτα άλλο. Και το ίδιο συνεχίζεται και στην ιστοσελίδα της samsung. Στην τελική πρέπει κάποιος να ψάξει σε forums για να βρει λύσεις (και κωδικούς...)

Είτε μας νομίζουν για πολύ έξυπνους (ώστε να τα βρούμε μόνοι μας) ή πολύ χαζούς (για να κάτσουν να μας εξηγήσουν)!

 

Για το παρακάτω μπορεί να κάνω λάθος, αν ναι παρακαλώ διορθώστε με. Tα wingets καλή ιδέα αλλά όχι και κάτι τρομερό. Δε μπορείς να προσθέσεις ότι θέλεις, μόνο προκαθορισμένες "συντομεύσεις". Και επειδή δεν αλλάζουν μέγεθος και κάθε ένα πιάνει τεράστιο κομμάτι της οθόνης, τελικά τα χρησιμοποιώ μόνο για αυτό, συντομεύσεις για 10 προκαθορισμένες λειτουργίες και μετά κλείσιμο.

 

Και κάτι που όσοι είχαν samsung το γνωρίζουν, αλλά λόγο πίστης στα nokia μέχρι τώρα δε το ήξερα. Υποστηρίζει java αλλά είτε μόνο στα χαρτιά είτε πρέπει να κάνεις αλχημείες για να εγκαταστήσεις κάτι. Είναι δυνατόν να βάζω jad και jar στη μνήμη του κινητού και όταν κάνω διπλό κλικ να μου λέει "ο τύπος αρχείου δεν υποστηρίζεται"???? Τι σόι υποστήριξη είναι αυτή? Ισχύει ότι ο μόνος τρόπος εγκατάστασης στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι να κάνεις upload τα jad και jar αρχεία στο internet και μετά να μπεις με τον browser του κινητού για να τα εγκαταστήσεις?

 

Τελικά αν και είναι ένα πολύ όμορφο και καλό κινητό η εντύπωση που μου άφησε είναι ότι δε μπορώ να το κάνω "δικό μου", να το παραμετροποιήσω έστω στο ελάχιστο.

Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν παίρνει εφαρμογές κτλ είναι ένα σημείο που πρέπει να διορθώσει η Samsung...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλλό τηλεφωνάκι και πολύ εντιποσιακό , αλλα εμένα άλλη είναι η απορία μου, πέρα απο τις εφαρμογές που του δίνει η samsung μπορεί κάποιος να περάσει άλλες εφαρμογές για παράδειγμα καποιον κειμενοφράφο, η μπορεις να διαβάσεις ενα αρχείο pdf ?
Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas apo shmera eimai katoxos kai egw autou tou kinhtou kai basika exw ena problhma kai epeidh kapou diabasa oti to eixe kai kapoios allos alla to diorthwse me tis katallhles ruthmiseis eipa mhpws mporeite na bohthisete

bgazw foto kai enw otan thn bgazw einai kalh otan thn apothukeuei einai tholh

opoios kserei kati plsss tyyyy

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με το viewty έτσι παθένω περίπου ... ενω εστιάζει και πάει να βγάλει την τέλεια φώτο όταν βγει δεν βγαίνει τόσο καλή ...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ με το viewty έτσι παθένω περίπου ... ενω εστιάζει και πάει να βγάλει την τέλεια φώτο όταν βγει δεν βγαίνει τόσο καλή ...

 

Αλήθεια.? :confused:

Σίγουρα μπορεί να συμβεί κάποια φορά, και μου έχει τύχει με όλα τα κινητά, αλλά γενικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το δικό μου Viewty..

 

(ένα λάθος που κάνουν πολλοί, είναι οτι εστιάζουν και μόλις πατήσουν το κουμπάκι για την λήψη της foto κουνιούνται, ενώ πρέπει να περιμένεις ακόοομα λίγο [άλλο ένα δευτερόλεπτο..] να τραβήξει τη foto και μετά να κουνηθείς.!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια.? :confused:

Σίγουρα μπορεί να συμβεί κάποια φορά, και μου έχει τύχει με όλα τα κινητά, αλλά γενικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το δικό μου Viewty..

 

(ένα λάθος που κάνουν πολλοί, είναι οτι εστιάζουν και μόλις πατήσουν το κουμπάκι για την λήψη της foto κουνιούνται, ενώ πρέπει να περιμένεις ακόοομα λίγο [άλλο ένα δευτερόλεπτο..] να τραβήξει τη foto και μετά να κουνηθείς.!)

 

 

basika to periergo einai oti otan tis pernaw sto pc einai pentakathares mono sto kin fenonte tholes :blink:

Link to comment
Share on other sites

basika to periergo einai oti otan tis pernaw sto pc einai pentakathares mono sto kin fenonte tholes :blink:

 

E, εντάξει τότε.! :O Τουλάχιστον στην πραγματικότητα είναι καλές. Για το οτι είναι θολές στο κινητό, γι'αυτό φταίει προφανώς η ανάλυση της οθόνης του κινητού, αν και ψιλοχλωμό μου φαίνεται... δν ξέρω... μπορεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-F480

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...