Jump to content

Samsung SGH-F480


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

geia sas!molishra to samsung f480...thelw na rwthsw an kserei kapoios pws mporw na valw paixnidia!thanks!:)

 

 

Ο πιο απλός ;, αλλά όχι οικονομικός τρόπος είναι αυτός:

 

I've just installed a touchscreen game on my F480. It works perfect!! You should try this. It's a puzzle game called Bejeweled. Normally I don't like puzzle games but I installed this to see if it worked, and it does! There is a 10mm bar at the bottom of the screen with all the movement direction arrows though, but you can just ignore them. Too bad you can't remove the bar, because now you can't see your score but oh well!

 

Installation guide

 

Download the game to your PC first:

http://rapidshare.com/files/98354508/bejewel.jar.html

 

Then upload it to this site:

http://www.davidpye.com/index.php?page=freewap

(Just scroll down a little, there you can upload)

 

Then use the browser on your phone to go to:

http://davidpye.com/wap

 

Select the jar section on the first page and find your files in his list. Then click on your file and it downloads to your phone and installs as a fully working game.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 481
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kala an mporesei kapoios na mou pei enan pio aplo tropo..gia kapoia san emena pou den kserei k polla apo pc...den zhtaw polla na valw kana wraio paixnidi sto kinito!

 

Από ότι έχω καταλάβει αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Το κινητό δέχεται java εφαρμογές αλλά η εγκατάσταση μπορεί να γίνει μόνο μέσω του broswer του κινητού.

Σε άλλα μοντέλα της samsung έχουν βγει κωδικοί οι οποίοι ξεκλειδώνουν τα java και έτσι μπορείς να κάνεις εγκατάσταση από αρχεία αποθηκευμένα στη μνήμη του κινητού. Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει κωδικός για το f480.

Με απλά λόγια αυτό που λέει ο teacher είναι πως να ανεβάσεις τα αρχεία jar και jad ( java) που έχεις σε μία σελίδα του internet ώστε να μπορείς να τα βάλεις χρησιμοποιώντας τον broswer του κινητού. Λειτουργεί αλλά είναι ακριβός τρόπος.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει και εγώ το Samsung F480 πριν λίγες μέρες. Πολύ όμορφο κινητό, με φανταστικό touchscreen και πολύ βολικό μενού. Έχω όμως κάποιες απορίες με κάποιες λειτουργίες του. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε όταν σε καλούν, το ringtone να μην ακούγεται χαμηλά στην αρχή και να δυναμώνει απότομα όπως κάνει τώρα; Επίσης, έχω βάλει μια κάρτα 2Gb και παρατηρώ οτι όποιο αρχείο χρησιμοποιώ από αυτά που περνάω στην κάρτα, αντιγράφονται κατά κάποιο τρόπο και στην μνήμη του κινητού (εικόνες, mp3 κτλ..). Για ποιό λόγο το κάνει αυτό; Δεν μπορώ να έχω κάτι σαν default την κάρτα μνήμης και να μην χρειάζεται να το κάνει αυτό; Όσο για τις φωτογραφίες, ενώ όταν τις βλέπω στον υπολογιστή είναι υψηλής ευκρίνειας και ποιότητας, γιατί στο κινητό δεν φαίνονται με καλή ευκρίνεια και θολώνουνε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Η αλήθεια είναι ότι κολλάς πολύ εύκολα με αυτό το τηλέφωνο, όπως και εγώ.

Το ερώτημα είναι το εξής , ωραίο τηλέφωνο, φοβερή κάμερα αλλά εγώ που χρησιμοποιώ πολύ mail και συνήθως με επισυναπτόμενα κυρίως excel και pdf , θα καταφέρω να βρω προγράμματα πχ jar pdf viewer ή writer για να τα περάσω, με αυτές τις εφαρμογές και να τρέχουν! Αν γνωρίζει κανείς ή αν το έχει δοκιμάσει να μας πει.Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Palavoulis χλωμο σε κοβω να βρεις τετοιες εφαρμογες..και μη τρελενεσαι με το τηλ τοσο..νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβο γι αυτα που προσφερει..εσυ ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα εξυπνο τηλ..

Για τις φωτο που αναρωτιουντε πολυ γιατι δεν φαινονται καθαρα..διαβασα σε ενα ξενο forum της vodafone οτι ειναι λογικο να δειχνουν λιγο θομπες γιατι η οθονη που εχει δεν ειναι ικανη να δειξει τοσο μεγαλες σε pixel photo..Και γι αυτο το λογω Pixeliazei οταν της αποθηκευει..ομως αναφερουν οτι ισως φτιαχτει μελλοντικα με καποια αναβαθμιση..

Τωρα οσο για τις photo,mp3 που εχουμε στην καρτα...προφανως αποθηκευονται και στη μνημη οταν τα χρησιμοποιουμε,ειτε σαν ηχο κλησης,ειτε ακουμε μουσικη οταν ειμαστε στη κυρια οθονη του τηλεφωνου..βασικα οντως δεν εχω καταλαβω τι χαζομαρα παιζει με αυτο...

Για τα παιχνιδια μπορεις να τα περασεις και στο δικο μας samsung με τη γνωστη διαδικασια..τα μετρατρεπεις σε java, τα ανεβαζεις σε ενα site, και μετα πρεπει να μπεις απο το κινητο ωστε να τα κατεβασεις απο εκει και να τα περασεις..αρκετα εκνευριστικη διαδικασια θα ελεγα..

Συμπερασμα μιλαμε για ενα τηλ...οντως ισως το πιο ομορφο που κυκλοφορει..αλλα πολυ ακριβο γι αυτα που προσφερει...Εγω προσωπικα μαλλον θα το παω για πουλημα..!!!Αν και το ειχα παρει φτηνα λογω επιδοτησης!!!

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!! εχω παρει τη συσκευη και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα πηγα πισω την πρωτη συσκευη που πηρα λογο του οτι εκλεινε η γραμμη την ωρα που μιλουσα και μου φεραν νεα συσκευη και μετα λυπης διαπιστωσα οτι το ιδιο γινεται και σε αυτην αλλα σε μικροτερο βαθμο. βεβαια τις πρωτες μερες λειτουργιας δεν εκλεινε η συσκευη και θεωρησα οτι δεν θα υπηρχε προβλημα και με αυτη.τελικα ομως δεν το απεφυγα. Αυτο το προβλημα το εχει βγαλει σε ολους που την πηρατε τη συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!! εχω παρει τη συσκευη και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα πηγα πισω την πρωτη συσκευη που πηρα λογο του οτι εκλεινε η γραμμη την ωρα που μιλουσα και μου φεραν νεα συσκευη και μετα λυπης διαπιστωσα οτι το ιδιο γινεται και σε αυτην αλλα σε μικροτερο βαθμο. βεβαια τις πρωτες μερες λειτουργιας δεν εκλεινε η συσκευη και θεωρησα οτι δεν θα υπηρχε προβλημα και με αυτη.τελικα ομως δεν το απεφυγα. Αυτο το προβλημα το εχει βγαλει σε ολους που την πηρατε τη συσκευη?

 

Το εχω κι εγω αλλα βαριεμαι να την παω για αναβαθμιση..αν το πας στα service omnistore αν δεν κανω λαθος(δεν θυμαμαι το ονομα) σε 3 μερες το παιρνεις πισω..Μη κανεις το λαθος και το πας στη voda..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ πριν λίγο πήρα το κινήτό στα χέρια μου!Είναι πολυ ωραίο αλλά έχω μια απορία.Στην αρχική οθόνη μήπως ξέρει κανείς το 'κανένα γενονός' και το γενέθλια σε τι χρησιμεύουν γιατί εγώ πρόσθεσα μια συνάντηση στο ημερολόγιο αλλά δεν βγήκε ότι έχω να κάνω τίποτα στην αρχική οθόνη.Δεν έπρεπε αντί για 'κανένα γεγονός' να μου βγάλει ότι έχω μια συνάντηση??
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!! εχω παρει τη συσκευη και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα πηγα πισω την πρωτη συσκευη που πηρα λογο του οτι εκλεινε η γραμμη την ωρα που μιλουσα και μου φεραν νεα συσκευη και μετα λυπης διαπιστωσα οτι το ιδιο γινεται και σε αυτην αλλα σε μικροτερο βαθμο. βεβαια τις πρωτες μερες λειτουργιας δεν εκλεινε η συσκευη και θεωρησα οτι δεν θα υπηρχε προβλημα και με αυτη.τελικα ομως δεν το απεφυγα. Αυτο το προβλημα το εχει βγαλει σε ολους που την πηρατε τη συσκευη?

 

Το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα ούτε με το αρχικό firmware ούτε με την home αναβάθμιση που του έκανα.

 

Ξέρει κανένας ποιο είναι το τελευταίο firmware που υπάρχει;;

 

Λογικά πρέπει να είναι το F480XXHF7.

 

Παιδιά και εγώ πριν λίγο πήρα το κινήτό στα χέρια μου!Είναι πολυ ωραίο αλλά έχω μια απορία.Στην αρχική οθόνη μήπως ξέρει κανείς το 'κανένα γενονός' και το γενέθλια σε τι χρησιμεύουν γιατί εγώ πρόσθεσα μια συνάντηση στο ημερολόγιο αλλά δεν βγήκε ότι έχω να κάνω τίποτα στην αρχική οθόνη.Δεν έπρεπε αντί για 'κανένα γεγονός' να μου βγάλει ότι έχω μια συνάντηση??

 

Στο παράθυρο αυτό αναφέρονται ως γεγονότα οι αναπάντητες και τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια μικρή ερώτηση έχω. Αναφορά παράδοσης στα μηνύματα υποστηρίζει;;;

ναι, πας εφαρμογες , ρυθμισεις μηνυματων , μηνυμα κειμενου, επιλογες αποστολης και κλικαρεις αιτηση αναφορας παραδοσης

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα ούτε με το αρχικό firmware ούτε με την home αναβάθμιση που του έκανα.

 

home αναβαθμιση του του λογισμικου ειναι ευκολη?? κανενα tip για να γινει?

Link to comment
Share on other sites

ναι, πας εφαρμογες , ρυθμισεις μηνυματων , μηνυμα κειμενου, επιλογες αποστολης και κλικαρεις αιτηση αναφορας παραδοσης

 

Σε ευχαριστώ! :)

 

και κάτι ακόμα... δυνατότητα ηχογράφησης υπάρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! :)

 

και κάτι ακόμα... δυνατότητα ηχογράφησης υπάρχει;;;

αν εννοεις για εγγραφη τηλεφωνικης συνομιλιας δε το ξερω. αλλα εγγραφη ηχου κτλ υπαρχει. στις εφαρμγοες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχεις που το εχετε, την αναπαραγωγη του ραδιο και της μουσικης πως την κρινεται απο αποψη εντασης-ποιοτητας τοσο απο τα ακουστικα οσο και απο το ηχειο? Θα μπορουσατε να κανετε συγκριση με ενα εκ των Ν95-Ρ1 που ειχα και εχω ως μετρο συγκρισης?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Teacher να σε ρωτήσω κάτι.Όπως είπα και πιο πάνω σήμερα πήρα το κινητό αλλά το δικό μου firmware είναι το F480BDHE3.μήπως ξέρεις ποιο από τα δυο είναι το τελευταίο γιατί φαντάζομαι ότι τα καινούργια κινητά θα έχουν εγκατεστημένο το τελευταίο λογικά.Και μια δεύτερη ερώτηση το home update πως το κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα ούτε με το αρχικό firmware ούτε με την home αναβάθμιση που του έκανα.

 

home αναβαθμιση του του λογισμικου ειναι ευκολη?? κανενα tip για να γινει?

 

Teacher να σε ρωτήσω κάτι.Όπως είπα και πιο πάνω σήμερα πήρα το κινητό αλλά το δικό μου firmware είναι το F480BDHE3.μήπως ξέρεις ποιο από τα δυο είναι το τελευταίο γιατί φαντάζομαι ότι τα καινούργια κινητά θα έχουν εγκατεστημένο το τελευταίο λογικά.Και μια δεύτερη ερώτηση το home update πως το κάνεις?

 

Για την αναβάθμιση χρησιμοποίησα αυτόν τον οδηγό http://forum.gsmhosting.com/vbb/showthread.php?t=573699 και έγινε γρήγορα και απροβλημάτιστα (προηγήθηκε backup). Στην αρχή έβαλα το F480XEHF3 αλλά δεν υποστήριζε ελληνικά και μετά το F480XXHF7 (με ελληνικά) που όπως λένε είναι το τελευταίο. Βέβαια δεν είδα καμιά διαφορά.

 

Παιδια εχεις που το εχετε, την αναπαραγωγη του ραδιο και της μουσικης πως την κρινεται απο αποψη εντασης-ποιοτητας τοσο απο τα ακουστικα οσο και απο το ηχειο? Θα μπορουσατε να κανετε συγκριση με ενα εκ των Ν95-Ρ1 που ειχα και εχω ως μετρο συγκρισης?

Σας ευχαριστω

 

Χωρίς να έχω τα τηλέφωνα που είπες και μουσικό αυτί, θα έλεγα ότι ο ήχος είναι ικανοποιητικός από τα ακουστικά και αρκετά δυνατός. Το ράδιο από το ηχείο του έχει μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με τα ΜΡ3.

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονω να παω σπιτι και να δοκιμασω την αναβαθμιση...ελπιζω να μου διορθωσει το προβλημα που κλεινει η γραμμη αλλιως παει κατευθειαν για σουταρισμα..

Μια ερωτηση ομως..εσυ που εκανες την αναβαθμιση..μετα στα μυνηματα κτλ πρεπει να περασεις παλι τα στοιχεια της vodafone?

Βασικα μηπως πρεπει να παρεις voda για mms κτλ?

Teacher εκανες πολυ καλη δουλεια παντως...να σαι καλα..

Ο τυπος λεει οτι μπορουμε να το ανεβασουμε και σε αλλα site γι αυτο λεω να το βαλω και εδω..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Downloading the software:

 

First off you need to download the firmware you want and then Multiloader V5.33 which is the program you're going to be using to flash your phone.

MultiLoader_V5.33.exe

http://www.mediafire.com/?czizm9zg32w

Firmware F480XXHF7

http://www.mediafire.com/download.php?xyyheqh2jkw

 

Make sure you remmeber where you've put these files as you'll need to browse to them when using multiloader.

 

Preparing your phone:

 

I am assuming here that you've already installed Samsung PC Studio and it works fine with your supplied USB cable.

 

NOTE: Flashing your phone will delete all your contacts, calender, settings ringtones etc.

 

You probably want to back up all your files and contacts. I recommend syncing your contacts etc. with Samsung PC Studio and copying over your files on your phone to your memory card or PC (your memory card will not be touched).

 

Once that's done remove any memory card you may have and then remove the SIM card. Put you battery back in. Your phone should be off at this point. Hold down the 'Volume down' key (The bottom rocker button on the left side of your phone) and the camera button and press the power on button (some of you may have to press the middle button, as well as the above buttons to go into flash mode). Your phone should start up into a wierd screen with downloader v.5.32 or something and some boxes. It's now ready to be flashed.

 

Using Multiloader:

 

Open multiloader. It should look something like this without all the settings selected (The middle section should be blank!):

* Ειναι το συννημενο αρχειο με τη φωτογραφια

 

 

 

NOTE: The striked out 'W's are justbackward slashes, don't worry about that.

 

Then press the AMSS button on the left side and browse to the firmware files you want to flash (unzip/rar them as necessary). Go to the binary folder and then select amss_compressed. Do the same for Rsrc1,Rsrc2 and FSS selecting the appropiate files as shown in the above pic.

 

You should now be ready to flash. Connect your phone to your comp and then click download in multiloader. AT THIS POINT DO NOT TOUCH YOUR PHONE/DETATCH THE CABLE/SWITCH OFF YOUR COMP. Your phone should have a status indicator with percentages and this should be reflected in multiloader. The process should tkae about 5 minutes thgouh I'm not sure about that. Once it's done your phone will restart twice by itself. Once this is done it should start up as normal into the widgets page. It's now complete.

 

Congratulations on flashing your phone. You can now repalce your SIM and Memory card and set up your phone the way you like it.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

πως βλεπω ποιο firmware εχει η συσκευή μου??

 

Πατάς κλήση, γράφεις *#6984125*# και μετά στο πρώτο μενού Software Version σου δείχνει το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα χτες το μεσημερι το καινουργιο firmware..

Προς το παρων εχω κανει περιπου στα 8 τηλεφωνα και εκτος οτι ειναι πολυ πιο καθαρη κ πιο δυνατη η συνομιλια μου, δεν μου εχει κλεισει η γραμμη σε καμια περιπτωση..

Το σημα δειχνει αισθητα πιο σταθερο..(ελπιζω να μη το ματιασω)..

Το προβλημα με τη καμερα που θολωνε στο τηλ της photos εχει μειωθει παρααα πολυυυ...

Γενικα φαινεται να κινειται λιγο πιο γρηγορα ολο το τηλ...

Φυσικα αφαιρουντε ολα αυτα της vodafone..αλλα οταν ανοιγεις τον explorer μπαινει κανονικα vodafone live..συνδεεται σε οποια σελιδα θες...και επιτελους μπορεις να δεις και video απο Youtube..

Οποιος το περασει θα δει αρχικα οταν θα παει να στειλει μυνημα οτι δεν αλλαζει στα ελληνικα..γι αυτο θα πρεπει να παει στις ρυθμισεις των μυνηματων και να βαλει υποστηριξη χαρακτηρων αυτοματη για να ειναι οκ μετα..(το λεω γιατι σκαλωσα λιγο μεχρι να το βρω)...

Αυτα προς το παρων...

Αν καποιος ειχε το οποιοδηποτε προβλημα τη συνιστω ανεπιφυλακτα!!!

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-F480

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...