Jump to content

[Επίσημο] Nokia N96


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που έχω Ν95 θα πάρω ή Ν96 ή Ν85 ή κάποιο touch screen της nokia. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να επιβάλουμε τι θα αγοράσει ο καθένας με τα δικά του λεφτά και τις δικές του ανάγκες!!! ΑΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ό,τι θέλει ο καθένας ΑΛΛΑ ας το αφήσουμε εκτός του συγκεκριμένου θέματος και ας συνεχίσουμε στους ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΥΣ!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ για ακόμα μια φορά!!

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

antonio απο άποψη μπαταριας πώς είναι?εμενα το ν95-2 που έχω κρατάει 3-4 ημέρες

 

 

 

προσωπικα το δικο μου ν95-2 δεν μου έβγαλε προβλήματα,ίσως να μιλας για το ν95 το απλό:)

 

ναι το απλο..τον95-2 σαφωs εχει πολυ λιγοτερα...ετσι και το 96αρι...λογικο ειναι να εχει και θα διoρθωθουνε στιs επομενεs αναβαθμισειs.αυτο δεν σημαινει οτι θαβεται το ν96.απλοs περιμεναμε ενα νοκια αλλα innov8:p

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια γινεται να μου απαντησει καποιος σχετικα με το διπλο led και τις βραδυνές photos.......!!!!!!!!!!!!!

 

ειναι καλες........????

γενικα το διπλο λεντακι κανει δουλεια.........?????

 

σε σχεση με το 82 και το xenon που ειχε(οσοι απο σας που εχετε το 96 τωρα και παλια ειχατε το 82) μπορει να γινει σύγκριση....???

 

τελος εμενα με ξενέρωσε παρα πολυ το σαρ του κινητου....

ναι μεν δεν ειναι 82 αλλα σε συγκριση με τα παλια 95αρια ειναι πολυ ψηλο....και δεν μπορω να καταλαβω..γιατι.......

Link to comment
Share on other sites

antonio απο άποψη μπαταριας πώς είναι?εμενα το ν95-2 που έχω κρατάει 3-4

 

Φιλε μου τωρα θα το δω κι εγω αυτο. 1η φορτιση μου κρατησε 24ωρο, αλλα του πεταξα τα ματια.. Σημερα το πρωι του εκανα την 2η φορτιση, οπότε περιμενω να δω..

Παντως, απ'οτι διαβασα απο αλλους κατοχους, απο την 2η και μετα, τους κρατησε 3ημερο +.. Θα δουμε..

 

βρε παιδια γινεται να μου απαντησει καποιος σχετικα με το διπλο led και τις βραδυνές photos.......!!!!!!!!!!!!!

 

ειναι καλες........????

γενικα το διπλο λεντακι κανει δουλεια.........?????

 

Το διπλο led κανει πολυ καλη δουλεια. Ν82 δεν ειχα, αλλα σε συγκριση με το Ν95 που το εχω ακομα, ειναι ελαφρως καλυτερη η φωτογραφια του Ν96.

Εκει που κανει ομως απιστευτη δουλεια το διπλο led φιλε μου, ειναι στο νυχτερινο βιντεο και μαλιστα σε κατασταση απολυτου σκοτους. Μαμαει...!!!!:D

 

Εγώ που έχω Ν95 θα πάρω ή Ν96 ή Ν85 ή κάποιο touch screen της nokia. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να επιβάλουμε τι θα αγοράσει ο καθένας με τα δικά του λεφτά και τις δικές του ανάγκες!!! ΑΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ό,τι θέλει ο καθένας ΑΛΛΑ ας το αφήσουμε εκτός του συγκεκριμένου θέματος και ας συνεχίσουμε στους ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΥΣ!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ για ακόμα μια φορά!!

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

 

Τζαμπα τα λες και τα λεω φιλε μου.. Δεν χαμπαριαζουν τα φερεφωνα, ουτε τους πτοεί τιποτα.. Ο απολυτος ορισμος της κακοπιστιας. Για να μην πω τιποτα χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

αντονιο thanks για τις απαντησεις.....

 

σου ειναι ευκολο να μας ανεβασεις μερικες βραδινές photos.....???

 

επισης ο ηχος ειναι τοσο κορυφη απο τα ηχεια οπως ειναι και στα 95αρια.....???(εννοω το ιδιο δυνατος.....?)

Link to comment
Share on other sites

αντονιο thanks για τις απαντησεις.....

 

σου ειναι ευκολο να μας ανεβασεις μερικες βραδινές photos.....???

 

επισης ο ηχος ειναι τοσο κορυφη απο τα ηχεια οπως ειναι και στα 95αρια.....???(εννοω το ιδιο δυνατος.....?)

 

Παρακαλω, τιποτα φιλε μου:)

Θα προσπαθησω να βρω χρονο οταν παω σπιτι, να ανεβασω φωτο..

Τωρα οσο για τον ηχο, αν θεωρεις κορυφη του 95 (που ειναι..) στο 96 ειναι ακομα καλυτερος και δυνατοτερος :)

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα τα λες και τα λεω φιλε μου.. Δεν χαμπαριαζουν τα φερεφωνα, ουτε τους πτοεί τιποτα.. Ο απολυτος ορισμος της κακοπιστιας. Για να μην πω τιποτα χειροτερο.

 

Δεν καταλαβαινω ρε παιδια γιατι θελουν μερικοι να γραφουμε τα καλυτερα για ενα κινητο που μολις κυκλοφορησε και εσκασαν μερικοι 700 ευρω για να το αποκτησουν?

Δεν ειμαστε εδω για να δικαιολογησουμε καμμια κατασταση, απλα θεωρω οτι το Ν96 καθε αλλο παρα αναβαθμιση του παλιου Ν95 ειναι.

264ΜΗζ αντι για 336ΜΗζ εναντι του Ν95, δεν εχει 3d accelerator....τι αλλο να πουμε για να καταλαβουν μερικοι οτι δεν ειμαστε "αρνητικοί" ή κακόπιστοι εκ φυσεως ουτε εχουμε προμηθεια η σκοπιμοτητα απο αλλη Εταιρια για να θαψουμε το Ν96.

Και παλι δεν το θεωρω θαψιμο, την γνωμη μου λεω για ενα κινητο που αντι να ειναι ανωτερο του προκατοχου του έχει βασικες ελλειψεις. Πως να το κανουμε δηλαδη?

Οποιος ειχε προηγουμενη εμπειρια με Ν95 καταλαβαινει....και μετα ας μην νομιζουν οι εταιριες οτι τρωμε και κουτοχορτο, αξιολογουμε, εχουμε αποψη και την εκφραζουμε!

 

Και για του λογου το αληθες:

http://www.jbenchmark.com/compare.jsp?benchmark=v1&testgroup=overall&showhide=true&D1=Nokia%20N96&D2=Nokia%20N95&D3=Nokia%20N82

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Δευτέρα 29/9/2008 παρέλαβα από τα κεντρικά της Νοkia-Alpha Copy στη Θεσσαλονίκη το νέο Ν96 !!!!!

 

Η πρώτη εντύπωση super !!!!!

 

Επίσης ένα μπράβο στην Alpha Copy που για πρώτη φορά, ενώ η επίσημη κυκλοφορία της συσκευής έγινε στις 3/9 από την Φιλανδία...

http://www.nokia.com/A4136002?newsid=1248466

έφτασε επίσημα στην Ελλάδα στις 25/9 !!!!

Άμεση η επίσημη κυκλοφορία της νέας υπερσυσκευής Ν96 σε Ευρώπη και Ελλάδα !!!!!

Περιλαμβάνει την ταινία Trans Formers με ελληνικούς υπότιτλους, το παιχνίδι Τetris με άδεια χρήσης και 3μηνη άδεια χρήσης για το maps με voice-guided navigation.

Περισσότερα σύντομα...

 

Αλήθεια πως κάνουμε back up στο Ν96 πριν το update;

Δεν βρίσκω την σχετική επιλογή λόγω νέου μενού (FP2)....

Link to comment
Share on other sites

264ΜΗζ αντι για 336ΜΗζ εναντι του Ν95, δεν εχει 3d accelerator....

 

Εχει διπλο επεξεργαστη,προσεξε λιγο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μα, αν δεν κάνω λάθος, και στα τηλέφωνα με επεξεργαστή χρονιζόμενο στα 332MHz η CPU είναι διπλή, και επιπλέον υπάρχει και hardware 3D accelerator, βλέπε Ν95, Ν82 κλπ. Τα τηλέφωνα με "απλή" CPU είναι αυτά που ο επεξεργαστής τους χρονίζεται στα 369MHz, χωρίς την ύπαρξη ξεχωριστού hardware 3D accelerator, όπως συμβαίνει στα υπόλοιπα τηλέφωνα, βλέπε Ν81, Ν79, Ν85 κλπ. Το Ν96 είναι το πρώτο από τα τελευταίας κυκλοφορίας κορυφαία τηλέφωνα που ο επεξεργαστής τους θα χρονίζεται τόσο χαμηλά. Το μόνο που διαφέρει είναι το μοντέλο του επεξεργαστή (ARM-11 έναντι ARM-9).
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πως κάνουμε back up στο Ν96 πριν το update;

Δεν βρίσκω την σχετική επιλογή λόγω νέου μενού (FP2)....

Καλορίζικο φίλε. :)

 

Το αντίγραφο ασφαλείας τώρα γίνεται απο το μενού Διαχείριση Δεδομένων.

 

Κάνε ένα Αντίγραφο Μνήμης Τηλεφώνου για να υπάρχει αλλά, να ξέρεις, οτι υπάρχει το data preservation και όταν το αναβαθμίζεις δεν σβήνεται τίποτα.

 

Μπορείς να μας πεις την ελεύθερη ram απο το handy taskman ή το x-plore;

 

Το Navi Wheel δουλεύει κανονικά και σε όλα τα υπομενού;

Link to comment
Share on other sites

Εχει διπλο επεξεργαστη,προσεξε λιγο καλυτερα...

 

Δεν τα γράφω εγω αυτά:

 

http://www.jbenchmark.com/compare.jsp?benchmark=v1&testgroup=overall&showhide=true&D1=Nokia%20N96&D2=Nokia%20N95&D3=Nokia%20N82

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάνεις συγκριτικό με το JBenchmark 3D οι διαφορές με τα Ν95, Ν82 είναι τεράστιες. Αλλά το θέμα είναι πως αποδίδει στην πραγματικότητα και όχι τι λένε οι μετρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο JBenchmark1 το Ν95 ειναι καλυτερο στα 3D το Ν95 8g και στο JBenchmark 3D το Ν95 8g ειναι καλυτερο απο το Ν95,πως γινετε αυτο!?!?!?!?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέχασα.....για 3D benchmarks:

http://www.jbenchmark.com/compare.jsp?benchmark=3d&testgroup=overall&showhide=true&D1=Nokia N96&D2=Nokia N95&D3=Nokia N82

 

Το πως αποδίδει ενα κινητό είναι αποτέλεσμα μετρήσεων ή μήπως έχει κανένα turbo mode και δεν το ξέρουμε?:rolleyes:

 

Συγκριση με το Ν85:

http://www.neowin.gr/portal2/forum/showthread.php?p=10141#post10141

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση στους φιλους που εχουν το κινητο,

ψηφιακη τηλεοραση πιανει ατην ελλαδα? κ αν ναι πια καναλια???

μεσα στο σπιτι πιανει η πρεπει να εισαι εξω?? σκεφτομαι την αγορα της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση στους φιλους που εχουν το κινητο,

ψηφιακη τηλεοραση πιανει ατην ελλαδα? κ αν ναι πια καναλια???

μεσα στο σπιτι πιανει η πρεπει να εισαι εξω?? σκεφτομαι την αγορα της συσκευης

 

Καλησπερα :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2516438#post2516438

Θα προτεινα σε περιπτωση που εχεις σκοπο να αγορασεις την συσκευη , να διαβασεις

το παρον θεμα καθως επισης και τα χαρακτηριστικα του ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισης να συμπληρωσω ακομα ενα τρομερο μειονεκτημα της συσκευης:

Η δονηση του δεν ειναι τοσο ισχυρη οσο θα περιμεναν καποιοι στις μοναχικες, σιωπηλες τους νυχτες.

Aλλη μια φορα, μπας και δεν το ειδαν καποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τσάμπα μαλώνετε,όποιος θέλει να το αγοράσει ας το αγοράσει δικαίωμα του είναι στο κάτω κάτω,κανείς δε μπορεί να επιβάλλει ή να θεωρίσει χαζό κάποιον για την επιλογή του,εγω έχω το ν95-2 και θεωρώ οτι δε θέλω να πάρω το ν96,άλλως έχει διαφορετική άποψη και οι μέν και οι δε νομίζω δε βγαίνετε κερδισμένοι απο όλο αυτό,η μόνη σίγουρα που κερδίζει είναι η Νοκια.Αφήστε τον καθένα να κάνει αυτο που θεωρεί καλύτερο!επιτέλους!!!

 

Μα, αν δεν κάνω λάθος, και στα τηλέφωνα με επεξεργαστή χρονιζόμενο στα 332MHz η CPU είναι διπλή, και επιπλέον υπάρχει και hardware 3D accelerator, βλέπε Ν95, Ν82 κλπ. Τα τηλέφωνα με "απλή" CPU είναι αυτά που ο επεξεργαστής τους χρονίζεται στα 369MHz, χωρίς την ύπαρξη ξεχωριστού hardware 3D accelerator, όπως συμβαίνει στα υπόλοιπα τηλέφωνα, βλέπε Ν81, Ν79, Ν85 κλπ. Το Ν96 είναι το πρώτο από τα τελευταίας κυκλοφορίας κορυφαία τηλέφωνα που ο επεξεργαστής τους θα χρονίζεται τόσο χαμηλά. Το μόνο που διαφέρει είναι το μοντέλο του επεξεργαστή (ARM-11 έναντι ARM-9).

 

όταν λέει dual cpu δεν εννοει οτι έχει δυο επεξεργαστές απο 332mhz αλλα τον κύριο επεξεργαστή στα 332 και τον επεξεργαστη Nokia RAP που διαχειρίζεται τις κλήσεις,αν δε κάνω λάθος..:)

Link to comment
Share on other sites

http://smape.com/en/reviews/nokia/Nokia_N85_N96-comp.html

 

Στο τέλος της σελίδας που περιγράφει τις λειτουργίες/προδιαγραφές που αφορούν τους επεξεργαστές(το link έχει δοθεί και πριν λίγες μέρες) φαίνεται καθαρά τι κάνει τι κλπ.

Βασικά βλέποντας και τις εμφανής διαφορές των οθονών αυτών με αυτήν του Ν85 να υπερτερεί σαφέστατα σε ζωντάνια και απόδοση χρωμάτων προβληματίζομαι αρκετά γιατί να συμβαίνει αυτό και πως δικαιολογείται η διαφορά τιμής που κυμαίνεται γύρω στα 180 € περίπου(αποκλίσεις τιμής θα υπάρχουν +- 20-30 € στα καταστήματα),μήπως μας έχουν περάσει για μα*άκες:confused::confused:?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση στους φιλους που εχουν το κινητο,

ψηφιακη τηλεοραση πιανει ατην ελλαδα? κ αν ναι πια καναλια???

μεσα στο σπιτι πιανει η πρεπει να εισαι εξω?? σκεφτομαι την αγορα της συσκευης

 

δεν πιανει κανενα καναλι ουτε εκτος ουτε εντος σπιτιου,γιατι απλα η χωρα μας δεν εχει αυτο το προνομιο ακομα,(και Ενας Θεος ξερει αν θα το αποκτησει ποτε),οπως πολλα αλλα που εχουμε μεινει πισω σαν χωρα...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα ο τυπος ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ που υποστηριζει ειναι DVB-H

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ LG-HB620T που υποστηριζει DVB-T ξερει κανεις τι διαφορα υπαρχει μεταξυ DVB-T DVB-Η ???? το lg συμφωνα με το βιντεο πιανει καναλια στην ελλαδα http://www.youtube.com/watch?v=Gnnk24AEYQA

Link to comment
Share on other sites

Το DVB-T είναι το σύστημα ψηφιακής δορυφορικής τηλεόρασης που έχει αναπτυχθεί στην ευρωπαική ένωση. Εξέλιξη αυτού του προτύπου είναι το DVB-T2. To DVB - H είναι ενα άλλο πρότυπο το οποίο χρησιμοποιείται για την ληψη ψηφιακού σήματος από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας αλλά και μόνο ώς απλώς δέκτης ψηφιακού σήματος και εξέλικη αυτού θα είναι το DVB-H2. Για την ώρα τα κράτη μέλη της ΕΕ δεν έχουνε καταλήξει σε μια σύμφωνη απόφαση για πιό πρότυπο θα χρησιμοποιηθεί διαβάζοντας ένα αθρο εφημερίδας όμως αναφαίρει χαρακτηριστικά ότι αν δεν καταλήξουνε άμεσα σε συμφωνία τα κράτη μέλη της ΕΕ τότε θα υπάρξει απευθείας ανάθεση από την επικεφαλή της κομισιόν σε θέματα "κοινωνίας της πληροφορίας" η οποία έχει εκφράσει καθαρά την προτίμησή της στο DVB-H. Τώρα για να το βγάζει η νόκια στα κινητά της κάτι θα ξέρει. όσο για το DVB-T χρησιμοποείται πειραματικά στην ελλάδα από πέρυσι νομίζω τέτοιο καιρό και απλά δείχνει τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ που διαθέτει χωρίς να είμαι και σίγουρος. Συνεπώς δεν πιάνει κανάλια γιατί πολύ απλά τα 2 -3 ψηφιακά κανάλια που υπάρχουν στην ελλάδα δεν ενσωματόνουν το DVB-H. Τώρα αν και όποτε αποφασιστεί απο την ΕΕ και όποτε το φέρουν στην ελλάδα...τότε είμαι σίγουρος ότι θα υπαρχει το νόκια Ν - 196.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην κάνω κάπου λάθος σε αυτά που γράφω...

Link to comment
Share on other sites

κατα την διαρκεια της κλησης ενω ο ηχος ειαι πολυ δυνατος η εκφωνηση του ονοματος του καλουντος ειναι πολυ χαμηλα αυτο δυναμωνει απο καπου ή ετσι ειναι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

κατα την διαρκεια της κλησης ενω ο ηχος ειαι πολυ δυνατος η εκφωνηση του ονοματος του καλουντος ειναι πολυ χαμηλα αυτο δυναμωνει απο καπου ή ετσι ειναι?

Nikola ετσι ειναι και στο Ν95-2 μου,ενω στο Ν80 η εκφωνηση ηταν σε πολυ καλο επιπεδο!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...