Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6220 Classic


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρατωντας στην οθονη αναμονης το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλησης κανει ενα διακοπτομενο συνεχη ηχο.....Υπαρχει λογος?

Επισης γραφοντας ενα μηνυμα το στελνουμε αμεσα πατωντας το πρασινο πληκτρο της κλησης!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχοντας αρκετό καιρό το συγκεκριμένο κινητό αποφάσισα να το κάνω update το firmware αλλάζοντας το product code μιας και η συσκευή μου ήταν cosmote branded.Δυστυχώς όμως έχασα το GPS.Δεν λοκάρει με τίποτα ούτε σε ovi maps ούτε σε garmin.Αυτό που με κανει και ανησυχώ περισσότερο είναι οτι αν και με την ενεργοποίηση του GPS ανάβει το μπλε φωτάκι αριστερά,δεν ενεργοποιείται στην οθόνη πάνω δεξιά το εικονίδιο του δορυφόρου.Μετά απο 2-3 hard reset και 2-3 επανεγκαταστάσεις του υλικολογισμικού τα παράτησα γιατί δεν είδα φως.Μήπως το συγκεκριμένο firmware 5.15 έχει bug όσο αναφορά το GPS?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού πέρασα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για Cosmote MMS-GPRS και internet

 

ρυθμίσεις-ρυθμίσεις τηλεφώνου-σύνδεσμοι-προορισμοί

 

Θα χρειαστείτε όμως ένα nokia 6220 cosmote branded, από εκέι τις έκανα copy-paste

 

Το εικονίδιο του δορυφόρου συνεχίζει να μην εμφανίζεται αλλά τουλάχιστον τώρα λοκάρει το GPS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρώσφατα απέκτησα και εγώ ενα Nokia 6220 classic. Μπορώ να πώ οτι ειμαι αρκετά ευχαριστημένος απο το κινιτό μέγεθος, desing, οθόνη κλπ. Στις φωτογραφίες τα σπάει το κινήτο ενώ στην ένταση ηχείου και τών ακούστηκων υστερεί πάρα πολύ σε συγκρητικά με άλλα. anyway να μπω στο θέμα.

 

1) Θέλω την βοηθειάς και τις γνώσεις αν μπορώ να διαχωρίσω την κάρτα απο το τηλέφωνο. Τι ενοώ. Στην έκθεση όπου έχω τις φωτογραφίες και τα βίντεο εφαρμόγες κ.α μου έχει τους φακέλους μαζί, κάρτα και τηλέφωνο. Σε παλιότερες συσκευές ειχα την επιγολή να μπαίνω στην κάρτα η στο τηλέφωνο και να τα διαχειρίζομαι όπως θέλω εγώ. στο 6220 μπορώ να έχω την επιλογή κάρτα η τηλέφωνο; Ξέρω ότι φωτογραφίες βίντεο εφαρμαογές αποθυκεύοντε στην κάρτα επιδή το έχω επιλέξει, αλλα θέλω τα άρχεια να τα διαχειριζομαι όπως θέλω εγώ. Ξεχωριστά τηλέφωνο ξεχωριστά κάρτα. Μπορεί να γινεί;;;;;;

2) Μπορώ απο το menou να εξαφανίσω την επιλογή του gps να μην υπάρχει καθόλού;;;;;;

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω! και να μου δώσετε απάντησεις-λύσεις, θα περιμένω΄΄

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μπορείς να αλλάξεις τη δομή της Έκθεσης, η οποία παρεμπιπτόντως προσφέρεται μόνο για τη διαχείριση των multimedia αρχείων.

Η διαχείριση γενικότερα των αρχείων γίνεται είτε μέσω της Διαχείρισης αρχείων είτε μέσω κάποιου άλλου file manager (πχ Xplore).

 

2) Όχι.

Αν θέλεις μπορείς να βάλεις το εικονίδιο κάπου που να μην είναι εύκολα εμφανίσιμο, αλλά να το διαγράψεις/εξαφανίσεις, όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια υπαρχει κανεις που να χρησιμοποιει το garmin?απλα θελω να μου πει αν του κολαει η οχι.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα..Εκανα αναβάθμιση στο κινητό και εβαλα την εκδοση 5.15..Μολισ τελιωσε η αναβάθμιση μου εβγαλε (ακομα υπάρχει) ενα εικονιδιο μηνύματος που αναβοσβίνει πάνω δεξιά..Τι είναι αυτο?? Επιπλέον εχω πρόβλημα με την καμερα..Οταν την ανοιγω μερικές φορές βγαζει μια μαυρη οθόνη και αλλες φορές λειτουργει αλλα φαίνονται θολά..Καμια ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα..Εκανα αναβάθμιση στο κινητό και εβαλα την εκδοση 5.15..Μολισ τελιωσε η αναβάθμιση μου εβγαλε (ακομα υπάρχει) ενα εικονιδιο μηνύματος που αναβοσβίνει πάνω δεξιά..Τι είναι αυτο?? Επιπλέον εχω πρόβλημα με την καμερα..Οταν την ανοιγω μερικές φορές βγαζει μια μαυρη οθόνη και αλλες φορές λειτουργει αλλα φαίνονται θολά..Καμια ιδέα??

Καλώς ήρθες :)

 

Πήγαινε στα Μηνύματα, πάτα Επιλογές, διάλεξε την επιλογή που λέει Μηνύματα sim και διέγραψε τα μηνύματα που υπάρχουν εκεί.

Όσο για την κάμερα καλύτερα να το πας σε κάποιο nokia store να το κοιτάξουν. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις hard format αν θες και να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα με την κάμερα. Για το πως κάνεις hard format διάβασε το παρακάτω link, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253385#post2253385

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ:thanks:..Λυθηκε το πρόβλημα με το μνμ..Τωρα σειρά έχει η κάμερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια εχω προβλημα με το internet στο κινητο στην αρχη δουλευαν ολα καλα απο καποιο σημειο και μετα αρχισε να μην μου εμφανιζει καλα τις φωτογραφιες και να μου τις εμφανιζει καπως θολες.μηπως ξερεται τι μπορει να γινεται.Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά..

 

Υπάρχει περίπτωση απο το firmware 5.15 να γίνει downgrade στο 4.13 branded της cosmote μέσω pc ή θα πρέπει το κίνητο να επισκεφτεί την Alpha Copy?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά..

 

Υπάρχει περίπτωση απο το firmware 5.15 να γίνει downgrade στο 4.13 branded της cosmote μέσω pc ή θα πρέπει το κίνητο να επισκεφτεί την Alpha Copy?

Καλημέρα!

 

Δεν γίνεται downgrade για κανένα λόγο και σε nokia store να το πας δεν μπορούν να κάνουν downgrade.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και αν ζητήσω σε ένα κατάστημα Alpha Copy να μου κάνουν format και δουν οτι το Product Code της συσκευής αντιστοιχεί στο cosmote branded firmware 4.13?
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους!

Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Αναβάθμισα στην έκδοση 5.15 χωρίς πρόβλημα, και εγκατέστησα τους ovi maps, μιας και η διαφήμιση στο site της nokia λέει για free navigation forever!

Διεπίστωσα όμως ότι όταν ξεκινά η πλοήγηση μου βγάζει μήνυμα ότι χρειάζεται σύνδεση με τον πάροχο για παροχή άδειας ή κάτι τέτοιο σχετικό. Τελικά δεν είναι τζάμπα η πλοήγηση, ή κάτι έχω κάνει λάθος;

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο μοντελο ακομα δεν υπαρχει free.

Αλλοι πειραματιζονται με κινητα fp2,αν ταιριαζει.

 

Να ρωτησω και εγω,γραφοντας βιντεο τελευταια κανει παγωμα εικονας και στην εγγραφη,αλλα και στην αναπαραγωγη μετα.

Αιτια?

Να ξαναπερασω την 5.15 να τελειωνω?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,αν μπορει να βοηθησει καποιος...

Οταν εχω το ραδιο ανοιχτο και το γαρμιν,οποτε μιλαει η φωνη της πλοηγησης με βγαζει εξω απο το ραδιο και δεν παιζει πια.

Σαν να μη γινεται να τα εχω ταυτοχρονα.Καμια ιδεα τι μπορω να κανω για να ακουω ραδιο, να εχω στηνοθονη την πλοηγηση και να ακουω και τη φωνη της πλοηγησης;

Ευχαριστω!!!!

 

Και αλλη μια ερωτηση:

Υπαρχει καμμια εφαρμογη να δυναμωνει την ενταση του ηχου(κλησεις,ραδιο κυλ), σαν volume booster κατι.

Οχι μονο για τη μουσικη...

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ"
Link to comment
Share on other sites

Περασα και το Νdrive με google maps,φανταστικο,και τρεχει γρηγορα.....

Απεριοριστες οι δυνατοτητες αυτου του κινητου........:D

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μηπως ξερεις να απαντησεις τις πρηγουμενες ερωτησεις μου?

Το ιδιο εχω και με το NDRIVE...

Ταυτοχρονα δε γινεται ραδιο και gps...

Να το χωνεψω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όποτε προσπαθώ να μεταβώ σε μια διεύθυνση στον browser του κινητού, εμφανίζει το μήνυμα "Access denied". Μπορείτε να βοηθήσετε;
Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μηπως ξερεις να απαντησεις τις πρηγουμενες ερωτησεις μου?

Το ιδιο εχω και με το NDRIVE...

Ταυτοχρονα δε γινεται ραδιο και gps...

Να το χωνεψω?

 

θα δοκιμασω και θα σου πω

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Όποτε προσπαθώ να μεταβώ σε μια διεύθυνση στον browser του κινητού, εμφανίζει το μήνυμα "Access denied". Μπορείτε να βοηθήσετε;

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το κουμπί στα αριστερά που είναι για το gps εμένα με το παραμικρό ενεργοποιείται οπότε άθελα μου το ενεργοποιώ.Αυτό συμβαίνει μετά από την παραμονή του σε ένα nokia store καμιά συμβουλή?

 

Στο Nokia Store απ'ότι καταλαβαίνω σου έβαλαν εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Πήγαινε "Μενού->Ρυθμίσεις->Ρυθμ.τηλ.->Γενικές->Το πλήκτρο μου->Το πλήκτρο μου" και διάλεξε ποιά εφαρμογή θες να ανοίγει με το πάτημα του κουμπιού.....

Οι Χάρτες ενεργοποιούνται πατώντας το κουμπί παρατεταμένα "μετρώντας" ως το δύο.

Εγώ προσωπικά έβαλα με απλό πάτημα να ανοίγει η "Φωνητική εγγραφή" :p ........

 

Απ'ότι βλέπω από τα ποστ υπάρχουν προβληματάκια με το firmware 5.15 όταν έχει γίνει αναβάθμιση από firmware 4.13 Branded Cosmote. Σήμερα έλεγξα στην ιστοσελίδα της Nokia αν το κινητό μου έχει καμιά αναβάθμιση και μου έβγαλε πως όχι, κάτι που με παραξένεψε διότι έχω το 4.13 Branded Cosmote. Οπότε είμαι ιδιαίτερα διστακτικός στο να κάνω αναβάθμιση σε firmware 5.15.

 

Να την κάνω ή όχι;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Samsung Galaxy 3, Nokia 6220 Classic, Samsung 360 M1, Nokia 6263, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T316, Ericsson T28, Ericsson GH388
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω από τα ποστ υπάρχουν προβληματάκια με το firmware 5.15 όταν έχει γίνει αναβάθμιση από firmware 4.13 Branded Cosmote. Σήμερα έλεγξα στην ιστοσελίδα της Nokia αν το κινητό μου έχει καμιά αναβάθμιση και μου έβγαλε πως όχι, κάτι που με παραξένεψε διότι έχω το 4.13 Branded Cosmote. Οπότε είμαι ιδιαίτερα διστακτικός στο να κάνω αναβάθμιση σε firmware 5.15.

Να την κάνω ή όχι;

 

Προβλήματα δεν θα έχεις απλά θα χάσεις τις ρυθμίσεις για wap και internet, οπότε για να χρησιμοποιείς a-gps θα πρέπει να τις περάσεις χειροκίνητα.

Πάντως εγώ δεν είδα καμιά ουσιαστική διαφορά από 4.13 σε 5.15 για να πω την αλήθεια.Οπότε δεν ξέρω και αν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

:worry: Αν κάποιος γνωρίζει τις ρυθμίσεις για να συνδεθώ στο Internet μέσω wind να μου τις δώσει (δεν είναι επείγον).

Ευχαριστώ. :rolleyes:

Προβλήματα δεν θα έχεις απλά θα χάσεις τις ρυθμίσεις για wap και internet, οπότε για να χρησιμοποιείς a-gps θα πρέπει να τις περάσεις χειροκίνητα.

Πάντως εγώ δεν είδα καμιά ουσιαστική διαφορά από 4.13 σε 5.15 για να πω την αλήθεια.Οπότε δεν ξέρω και αν αξίζει τον κόπο.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Ξέρει κανείς τι ακριβώς δίνει η 5.15; :blink:

Edited by dreamerxristos
Samsung Galaxy 3, Nokia 6220 Classic, Samsung 360 M1, Nokia 6263, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T316, Ericsson T28, Ericsson GH388
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να βάλεις ως σημείο πρόσβασης το gint-b.online.gr και username/password: user ή απλά τ' αφήνεις κενά.

 

EDIT

Ναι σωστά, ξέχασα το .gr :O

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...