Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση. Μου έπεσε το N78 και εσπασε η οθονη (δείχνει ένα μέρος κανονικά το άλλο είναι μαυρισμένο) και το πλαστικο απο εξω (το μπροστά της προσοψης). Ποιο ειναι περίπου το κόστος για μια οθόνη και το μπροστινό κομμάτι της πρόσοψης και αν αλλάζει η αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλάζουν όλα. Μη σε ανησυχεί αυτό.

Το κόστος ποικίλει από Nokia Shop σε Nokia Shop.

Αν η περιοχή που βρίσκεσαι έχει περισσότερα του ενός Nokia Shops ξεκίνα και παίρνε τηλέφωνο για να ρωτήσεις τη χρέωση.

http://www.nokia.gr/find-a-store

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πόσο περίπου κοστίζει ο φορτιστής αυτοκινήτου της NOKIA στα Νokia shops (βλέπω σε άλλα καταστήματα κάνει γύρω στα 32€) και αν υπάρχει θέμα να είναι συνεχώς στον φορτιστή το κινητό και να λειτουργεί το GPS; Δεν καταλαβαίνω επίσης πως γίνεται να έχει εγγύηση 6 μηνών μόνο. Αν το κινητό πάθει κάτι από τον επίσημο φορτιστή αυτοκινήτου (ανεξαρτήτως από που είναι αγορασμένος), μετά το πέρας των 6 μηνών και ενώ το ίδιο το κινητό είναι σε εγγύηση είμαι καλυμμένος;

 

Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι και να μην σβήνει η οθόνη όταν λειτουργεί το GPS (συγκεκριμένα με το Nokia Maps που είναι προεγκατεστημένο);

 

υγ: Σε όλους συμβαίνει στη λίστα κλήσεων να φαίνονται όλα τα τηλέφωνα με εικονίδιο κινητού; Είναι λίγο σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ.Οπως θα εχεις δει εδω γινεται συζητηση για το n78.Για αξεσουαρ υπαρχει αντιστοιχο θεμα Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα): http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87159 για Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go) το ιδιο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 .Καλο ειναι να τηρουμε μια ταξη για να μην γινονται ολα τα θεματα μπαχαλο.Σαν καινουργιος που εισαι διαβασε και αυτο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200090 .Θα σε βοηθησει πολυ και σιγουρα πολλες αποριες σου θα λυθουν.Οσο για το τελευταιο που ρωτησες δυστυχως δεν ειναι μονο <<προνομιο>> της συγκεκριμενης συσκευης αλλα ειναι γενικο το κακο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Έχεις ένα δίκιο για τα αξεσουάρ. Όσον αφορά το πως να μη σβήνει η οθόνη πραγματικά μετά από διάβασμα 197 σελίδων στο παρόν θέμα θα ήταν σκότωμα να διαβάσω άλλες 197 για το Nokia Maps, ενώ η ρύθμιση μπορεί να είναι του τηλεφώνου.

 

Το thread με το "διαβάστε πριν ρωτήσετε" το έχω διαβάσει και όντως βοήθησε σε άλλες απορίες μου, ευχαριστώ :)

 

Μια ακόμα απορία μου είναι αν έχει καταφέρει κάποιος να έχει internet με το COSMOTE GPRS πρόγραμμα της Cosmote (4MB/4€ το μήνα) και αν έχει σημασία για αυτό αν έχω επιλέξει να έχω μόνο GSM δίκτυο ή/και UMTS.

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση βρίσκεται μέσα στο μενού του nokia maps. Πας Επιλογές - Εργαλεία - Ρυθμίσεις - Πλοήγηση - Φωτισμός οθόνης - Πάντα ανοιχτό. Αν έψαχνες λίγο, θα το έβρισκες αμέσως. Τις περισσότερες φορές η λύση είναι μπροστά στα μάτια μας. ;)

 

Δεν έχει σημασία αν είσαι σε GSM ή 3G/3,5G δίκτυο καθώς χρεώνεσαι ανάλογα με τα ΚΒ που κατεβάζεις και όχι με την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ν78 με δίκτυο της βόνταφον.

Ενώ έχω αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας, αρκετες φορές διαπιστώνω ότι έχει αλλάξει η ημερομηνία σε μία περίπου εβδομαδα μετα. Δηλαδή αν π.χ. ο μήνας εχει 1 μπορει να γράφει 7 ή 9. Το διορθώνω και μετά από μέρες ξανασυμβαίνει. Ενώ η ώρα είναι πάντα σωστή. :blink:

Λέτε να φταίει το δίκτυο, η συσκευή, ή μήπως το ότι χρησιμοποιώ το wifi συχνά και μπορει να επηρεάζεται απο διαφιορα sites?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ν78 με δίκτυο της βόνταφον. Ενώ έχω αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας, αρκετες φορές διαπιστώνω ότι έχει αλλάξει η ημερομηνία σε μία περίπου εβδομαδα μετα. Δηλαδή αν π.χ. ο μήνας εχει 1 μπορει να γράφει 7 ή 9. Το διορθώνω και μετά από μέρες ξανασυμβαίνει. Ενώ η ώρα είναι πάντα σωστή. :blink:

Λέτε να φταίει το δίκτυο, η συσκευή, ή μήπως το ότι χρησιμοποιώ το wifi συχνά και μπορει να επηρεάζεται απο διαφιορα sites?

Αυτό συμβαίνει όταν κλείνεις το κινητό βράδυ? Αν ναι τότε είναι κάποιο πρόβλημα στο firmware. Το έχουν πολλά κινητά της nokia αυτό το πρόβλημα με τα τελευταία firmware. Μια λύση είναι να το βάζεις εκτός σύνδεσης αντί να το κλείνεις και άλλη μια λύση είναι περάσεις την εφαρμογή free time box η οποία έχει επιλογή να ρυθμίζει την ώρα μέσω GPRS με το που θ΄ανοίγεις το κινητό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω παρατηρησει αρκετα προβληματα με το WiFi του Ν78. αρκετα συχνα ενω μου δειχνει connected σε ενα δικτυο, παει απευθειας να ανοιξει τη σελιδα αναζητησης (πχ με google) και τελικα αποτυγχανει. απο ελεγχο που κανω στο ρουτερ βλεπω οτι δεν εχει δοθει ΙΡ και μετα στο κινητο βλεπω οτι δεν εχει καμμια ενεργη συνδεση δεδομενων. βγαζετε καμμια ακρη τι μπορει να φταιει? εχει παρατηρησει καποιος ασυμβατοτητες του Ν78 με καποια μοντελα ρουτερ/ΑΡ??

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει όταν κλείνεις το κινητό βράδυ? Αν ναι τότε είναι κάποιο πρόβλημα στο firmware. Το έχουν πολλά κινητά της nokia αυτό το πρόβλημα με τα τελευταία firmware. Μια λύση είναι να το βάζεις εκτός σύνδεσης αντί να το κλείνεις και άλλη μια λύση είναι περάσεις την εφαρμογή free time box η οποία έχει επιλογή να ρυθμίζει την ώρα μέσω GPRS με το που θ΄ανοίγεις το κινητό.

 

 

Βασικά δεν έχω παρατηρήσει πότε ακριβώς συμβαίνει γιατί πάντα το διαπιστώνω σε άσχετη στιγμή...

Έχω την εκδοση 21.

Λες στην 30 που βγήκε τώρα, να έχει διορθωθεί?

Τhnx πάντως για τις λύσεις που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αναβαθμίσει το τηλέφωνο στην νεότερη έκδοση. Αυτό, απ'ότι θυμάμαι, είναι πρόβλημα που υπήρχε σε προηγούμενες εκδόσεις. Η έκθεση δημιουργεί λάθος thumbnail.

 

την 12.046 εχω...να κανω update μεσω wi-fi???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να την κανείς την αναβάθμιση. Από την 21 και μετά, είδα μεγάλη διαφορά, προς το καλύτερο πάντα, στην συσκευή μου.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα κ μου περασε τν 21 κ εχω 2 προβληματα τ 1 ειναι( δν με πειραζει)οτι τ μενου του λαν ειναι στ αγγλικα..κ τ 2 οτι εχω επανω δεξια στν οθονη ειδοποιηση γ μνμ αλλα δν εχω κανενα.συγνωμη γ τν τροπο π γραφω αλλα ειμαι απο το κινητο!
Link to comment
Share on other sites

Το μενού του wi-fi δυστυχώς έτσι είναι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Για να φύγει το φακελάκι, πήγαινε Μηνύματα, μηνύματα SIM και σβήσε μερικά ώστε να αδειάσει.
Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα το βάλεις να κάνει αναβάθμιση θα σε περάσει στην 30 όπου θα γυρίσει και το wlan στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ!Σήμερα παρατήρησα το εξής κουλό που έχει το κινητακι!Προσπάθησα να στείλω mms μια φωτό που είχα τραβήξει με την κάμερα του κινητού.Όταν πήγα να την βάλω στπ μήνυμα μ έλεγε αδυναμία φόρτωσης,φωτο <300ΚΒ.Και έρχομαι κ ρωτώ δεν θα έπρεπε το κιν να την μικαραίνει από μόνο του και να την βάζει στο μήνυμα.Και αντε αυτό δεν θα έπρεπε το κιν να έχει επεξεργασία της φωτό για να την σώσεις σε μικρότερη.Ακόμα κ το Ν3230 μου που ήταν S60v7 το έκανε.Μηπώς είναι κάπου κ δεν το βλέπω???Ευχαριστώ!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

>300kb θες να πεις ..

Τσεκαρε τις ρυθμισεις των mms

Μεγεθος εικονας -->Μικρο

Λειτουργια δημιουργιας mms -->καθοδηγουμενη

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

τις τσέκαρα και ήταν έτσι όπως μ λες!Έβαλα μέγεθος μεγάλο και λειτουργία ελεύθερη μπας κ το δεχτεί αλλά τπτ!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

paidia piga simera se ena katastima germanos gia na to agorasw kai mou eipan oti to exoun aposurei logw provlimatwn...kserete tipota gia auto???

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

 

ΟΧΙ ,δεν ισχυει κατι τετοιο ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

1.23 W/kg.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...