Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δουλεψει κανεις καποιο application για το gps εκτος του nokia maps? Aν ναι, ποιο και ποσο ευχαριστημενος ειναι?

 

Δοκίμασα sygic.Και το εβγαλα κατευθιαν λογω απαραδεκτης καλυψης του χάρτη.... που θα παει, σε λίγο καιρό θα βγεί το Destinator για S60V3.(Αφου είδαμε και σψρεννσηοτ απο το πρόγραμμα κοντεύει να βγεί)

 

Και κάτι που δεν έχω βρεί μέχρι στιγμής ρύθμιση για τον αισθητήρα φωτισμού δεν;

Είτε είναι μέρα είτε νύχτα το πληκτρολόγιο και η οθόνη φωτίζουν,δεν θα έπρεπε να σβύνουν;

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι πρέπει να σβήνουν τα πλήκτρα όταν είσαι σε περιβάλλον με φωτισμό.

Δεν το κάνει...;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να σβήνουν τα πλήκτρα όταν είσαι σε περιβάλλον με φωτισμό.

Δεν το κάνει...;

 

ΟΚ είναι τώρα το πρόσεξα,αλλά δεν σβήνουν εντελώς το πληκτρολόγιο,φωτίζει πάρα πολύ λίγο.

Αν η ρύθμιση της μπάρας του αισθητήρα είναι τέρμα δεξιά τότε το πληκτρολόγιο φωτίζει πάντα ακόμα και με φωτισμό.(RTFM)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στο ίντερνετ που λένε οτι το Ν78 θα κυκλοφορίσει σε ορισμένες χώρες,συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας,χωρίς FM transmitter καθώς η χρήση του ειναι παράνομη.Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?Και όσοι από σας το έχουν αποκτήσει μέχρι στιγμής και έχουν το ελληνικο προιόν και όχι παραεισαγωγή,μπορούν παρακαλώ να πούν αν το τηλεφωνό τους έχει τη συγκεκριμένη ιδιότητα ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στο ίντερνετ που λένε οτι το Ν78 θα κυκλοφορίσει σε ορισμένες χώρες,συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας,χωρίς FM transmitter καθώς η χρήση του ειναι παράνομη.Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?Και όσοι από σας το έχουν αποκτήσει μέχρι στιγμής και έχουν το ελληνικο προιόν και όχι παραεισαγωγή,μπορούν παρακαλώ να πούν αν το τηλεφωνό τους έχει τη συγκεκριμένη ιδιότητα ή όχι?

 

Eγώ έχω Ελληνικό N78 και έχει FM Transmitter.Στο κουτί πίσω γράφει "The FM transmitter part of this equipment is intended to be used in the following countries. BE,CZ,DK,EE,FL,DE,IS,LI,LU,NO,PT,RO,SI,ES,CH,SE,GB" και στην σελίδα στο internet γράφει " The indergrated FM Trasmitter feature is not included in NOKIA N78 in the following countries Azerbaijan,Mongolia,Kazakhstan,Hong Kong and Macau."

Η Ελλάδα πουθενά!!!

 

EDIΤ: Εδώ λέειι FM transmission is not permitted in this country.(Για την Ελλάδα)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω Ελληνικό N78 και έχει FM Transmitter.Στο κουτί πίσω γράφει "The FM transmitter part of this equipment is intended to be used in the following countries. BE,CZ,DK,EE,FL,DE,IS,LI,LU,NO,PT,RO,SI,ES,CH,SE,GB" και στην σελίδα στο internet γράφει " The indergrated FM Trasmitter feature is not included in NOKIA N78 in the following countries Azerbaijan,Mongolia,Kazakhstan,Hong Kong and Macau."

Η Ελλάδα πουθενά!!!

 

EDIΤ: Εδώ λέειι FM transmission is not permitted in this country.(Για την Ελλάδα)

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Θα εχω το τηλέφωνο μέσα στη βδομάδα και ελπίζω να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων .

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαφορά του από το Ν82? Μόνο διαφορετική κάμερα βλέπω...

 

Ν82

+accelerometer

+5mpx με xenon flash

+video 30fps (τo N78 15fps)

 

N78

+ Πιο μεγάλη μπαταρία 24 ωρες αναπαραγωγή μουσική

+ FM transmitter

+ New software (Feature Pack 2)

+ Πιο λεπτό και πιο ελαφρύ

 

Μήπως έχει πετύχει κανείς ως τώρα καμιά καλή θηκούλα ρε παιδιά;;

Εψαξα στο internet αλλά δεν είδα τίποτα.Απο Δευτερα θα παω στην ΝΟΚΙΑ να βρω.

Καθως έψαχνα βρήκα screen protector

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κανεις αν δουλέυει κάποιο πρόγραμμα σαν το best profiles γιατι ενω κάνεις turn on το π΄ρογραμμα μόλις βγείς απο αυτό και ξαναμπείς είναι turn off.προφανώς δεν είναι συμβατό με το νέο σύμπιαν.

 

επειδή θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω gps μέσω κινητού πρώτη φορά η σύνδεση γίνεται μόνο μέσω internet ή gprs ή wifi; δεν μπορεί να γίνει κατευθείαν με το δορυφόρο; χρειάζεται μήπως να βάλω κάποιο σπασμένο πρόγραμμα όπως αν υπάρχει για σύμπιαν το destinator;

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

επειδή θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω gps μέσω κινητού πρώτη φορά η σύνδεση γίνεται μόνο μέσω internet ή gprs ή wifi; δεν μπορεί να γίνει κατευθείαν με το δορυφόρο; χρειάζεται μήπως να βάλω κάποιο σπασμένο πρόγραμμα όπως αν υπάρχει για σύμπιαν το destinator;

 

ευχαριστώ

 

Εγώ το άφησα μόνο με δορυφόρο να συνδεθεί.(γι'αυτό και άργησε λίγο)

Θα βγεί σε λίγο καιρό το Destinator για Symbian.Περισσότερα για το ποτε εδώ.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καταφερει κανεις σας να κανει φωνητικη κληση επαφης?Δεν βρισκω με τιποτα τροπο να ηχογραφησω ονομα επαφης ενω δεν φαινεται κ πολυ εξελιγμενο το voice recognision engine που εχει...Μη μου πειτε οτι δεν υπαρχει τροπος "εκπαιδευσης" για τα ονοματα επαφων και εντολων...! :(
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ. Αρχικές εντυπώσεις αρκετά καλές θα έλεγα (αρκετά γρήγορο και η μπαταρία φαίνεται καλή)... αν και και απογοητέυτικα λίγο από την ποιότητα κατασκευής (τρίζει στο πάτημα ορισμένων πλήκτρων και το πίσω κάλυμα έχει λίγα "μπόσικα").

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσω το GPRS, ώστε να μην μπαίνει ιντερνετ με αυτό, αλλά μόνο μέσω Wi-Fi. Επίσης, το Wi-Fi κλείνει από κάπου ή όταν το βάζεις να μην κάνει scan θεωρείται κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καταφερει κανεις σας να κανει φωνητικη κληση επαφης?Δεν βρισκω με τιποτα τροπο να ηχογραφησω ονομα επαφης ενω δεν φαινεται κ πολυ εξελιγμενο το voice recognision engine που εχει...Μη μου πειτε οτι δεν υπαρχει τροπος "εκπαιδευσης" για τα ονοματα επαφων και εντολων...! :(

 

Στα τελευταία ΝΟΚΙΑ δεν χρειάζεται καμμία ηχογράφηση ή εκπαίδευση. Λειτουργεί άψογα. φρόντισε το όνομα να είναι με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα και μικρά τα επόμενα γιατί αν είναι κεφαλαία τα βλέπει σαν αρχικά. Επίσης να είναι στην συσκευή (οχι sim). άσχετα αν εμφανίζεται πρώτα το επώνυμο, εσύ θα λές πρώτα το όνομα. π.χ. Γιάννης Ιωάννου. Αν στο όνομα έχεις πολλά νούμερα τότε θα καλέσει το κινητό, εκτός αν εχεις επιλέξει κάποιο άλλο σαν προεπιλογή. Με βοηθάει πολύ στην οδήγηση με το BT car kit.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ. Αρχικές εντυπώσεις αρκετά καλές θα έλεγα (αρκετά γρήγορο και η μπαταρία φαίνεται καλή)... αν και και απογοητέυτικα λίγο από την ποιότητα κατασκευής (τρίζει στο πάτημα ορισμένων πλήκτρων και το πίσω κάλυμα έχει λίγα "μπόσικα").

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσω το GPRS, ώστε να μην μπαίνει ιντερνετ με αυτό, αλλά μόνο μέσω Wi-Fi. Επίσης, το Wi-Fi κλείνει από κάπου ή όταν το βάζεις να μην κάνει scan θεωρείται κλειστό;

 

Τo wi-fi "κλείνει" οταν βάλεις το προβολή διαθεσιμ. WLAN ποτέ.Αλλιώς κάθε 1,2,5,10 λεπτά (ανάλογα με το θα ορίσεις εσύ) θα κάνεις αναζήτηση.

Εγώ δεν έβαλα καθόλου τις ρυθμίσεις GPRS.

 

 

EDIT: Πληροφοριακά το Ελληνικό product code είναι 0547725

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βρε ούτε εγώ τις έβαλα... τις έβαλε μόνης της η ******* (από το δύκτυο)!

 

Να απενεργοποιήσεις το GPRS δεν νομίζω ότι γίνεται. Απλά κάθε φορά που πας να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή που χρειάζεται δεδομένα από το internet σε ρωτάει πιο access point θέλεις να χρησιμοποιήσεις-εκεί θα επιλέγεις wlan οπότε δεν χρησιμοποιεί GPRS.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης του παρόχου σου.

Αν και προσωπικά δεν το συνιστώ διότι δεν θα μπορείς να στείλεις ούτε MMS αν τα διαγράψεις όλα, αλλά όπως είπε και ο kax σε ρωτά πριν για το ποιο σημείο πρόσβασης θέλεις να χρησιμοποιηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οντως το καπακι οταν παταγες το κοκκινο κουμπι ετριζε εκνευριστικα:mad:

αλλα μπορεις να του βαλεις κατι κατω απο το καπακι πχ. ενα χαρτονομισμα οπως εκανα εγω και ειναι κομπλε:D:D

 

παντως εχω ενα προβλημα οταν βαζω τα hands-free μου κανουν παραπονα οτι ακουνε παρασιτα μεσα .δεν ξερω τι φταιει..μπορει να ειναι κατι κατασκευαστικο??:(

 

και ενα αλλο παραπονο το προγραμμα για μουσικη που εχει ειναι τρισαθλιο!!του περναω ενα φακελο πχ.με ξενα κομματακια και μου τα ταξινομει οπως θελει αυτο ..δεν αφηνει το φακελο οπως ειναι.καμια καλη εφαρμογη για μουσικη υπαρχει??

 

κατ τα τ αλλα τελειο το κινητακι!!!:cool:

TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης του παρόχου σου.

Αν και προσωπικά δεν το συνιστώ διότι δεν θα μπορείς να στείλεις ούτε MMS αν τα διαγράψεις όλα, αλλά όπως είπε και ο kax σε ρωτά πριν για το ποιο σημείο πρόσβασης θέλεις να χρησιμοποιηθεί.

Αυτό έκανα (άφησα μόνο για τα mms). thx

 

Οντως το καπακι οταν παταγες το κοκκινο κουμπι ετριζε εκνευριστικα:mad:

αλλα μπορεις να του βαλεις κατι κατω απο το καπακι πχ. ενα χαρτονομισμα οπως εκανα εγω και ειναι κομπλε:D:D

Κάτι τέτοιο θα κάνω γιατί είναι πολύ εκνευριστικό να τρίζει και να κουνιέται το κάλυμα. :D
Link to comment
Share on other sites

.....να του βαλεις κατι κατω απο το καπακι πχ. ενα χαρτονομισμα....

 

τι χαρτονομισμα εβαλες ?? :lol::lol: απλο χαρτι δεν κανει?? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

παντως εχω ενα προβλημα οταν βαζω τα hands-free μου κανουν παραπονα οτι ακουνε παρασιτα μεσα .δεν ξερω τι φταιει..μπορει να ειναι κατι κατασκευαστικο??:(

 

Kαι εμένα μου έχουν κάνει τα ίδια παράπονα. Οταν συνδέω "όλο" το hands free. Αν συνδέσω μόνο τα ακουστικά και μιλάω από το κινητό είναι μια χαρά. Περίεργο :(

 

 

Οντως τι έβαλες, 5ευρο;; :lol:

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

οχι μωρε 20 ρικακι ειναι καλυτερο.πιο σκληρο ..:D

και αμα ξεμεινεις εχεις και καβατζα:lol::lol:

TO NOY SAS
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στα τραγούδια όταν τα περνάτε, σας εμφανίζει τα covers? Εμένα επιλεκτικά, ενώ όλα τα τραγούδια μου έχουν covers και δεν έχω καταφέρει ακόμη να καταλάβω με ποιο κριτήριο εμφανίζει...
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στα τραγούδια όταν τα περνάτε, σας εμφανίζει τα covers? Εμένα επιλεκτικά, ενώ όλα τα τραγούδια μου έχουν covers και δεν έχω καταφέρει ακόμη να καταλάβω με ποιο κριτήριο εμφανίζει...

 

Ναι, όλα μου τα έχει περάσει εμένα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...