Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bika sta site auta! kai katebasa to "slide to Lock v1.21" kai diavasa to file "how to install.txt" kai leei na brw ena arxeio (Slide2UnLock1.21-WM5_cab) to opoion dn iparxei sto rar! mporeis na me boithiseis?

Mallon koitazeis se lathos enotita.. auto to programma einai gia Windows Mobile.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά παιδιά.....σοβαρά μιλάτε για αυτό που λέτε για το Wifi σε περίπτωση που χάσει σήμα??????Χωρίς να προηγηθεί κάποια ερώτηση στον χρήστη καθώς έχει ανοιχτό το πρόγραμμα πλοήγησης σε συνδέει ΑΥΤΟΜΑΤΑ μέσω GPRS???

 

Γιατί σε έναν φίλο μου του είπαν κάτι για λογαριασμό 250€!!!!!!!!!!!!Φυσικά έχει φρικάρει!Το παιδί εν τω μεταξύ φοιτητής είναι και το μόνο που ήξερε να κάνει ήταν να βρίσκει το ασύρματο δίκτυο και να μπαίνει κανονικά!!!

 

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν όντως ισχύει αυτό είναι μεγάλη απατεωνιά!!!Το θέμα είναι αν για αυτό το.......χαρακτηριστικό(!!!) φταίει το κινητό ή οι ρυθμίσεις τις κάθε εταιρείας??

 

Καμιά ιδέα κανείς??

Την έχει πατήσει ένας φίλος μου με W960, θεωρώ ότι φταίει η υλοποίηση του τρόπου με τον οποίο κάνει σύνδεση το κινητό, η εταιρία απλά σου στέλνει ή εγκαθιστά τις ανάλογες ρυθμίσεις της (δεν φταίει σε κάτι), το UIQ 3 θα έπρεπε να ρωτά τον χρήστη αν θέλει να κάνει fall-back σε άλλο προφίλ σύνδεσης όταν το τρέχον επιλεγμένο είναι μη διαθέσιμο για οιονδήποτε λόγο. Θα μπορούσε επίσης να επιτρέπει τον ορισμό ενός σταθερού προφίλ, όπως συμβαίνει με το Nokia S60 το οποίο το έχω ρυθμίσει να με ρωτά με ποίον δίκτυο θέλω να συνδεθώ δίχως να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες. Στην τελική ας έδινε το δικαίωμα να ορίζει ο χρήστης όποιο προφίλ ήθελε ως forbidden (απαγορευμένο) ώστε να αποκλείεται η αυτόματη χρήση του κτλ. Τελικά ο φίλος μου κατέληξε στο να διαγράψει τα προφίλ της Vodafone (σύμπτωση!) που είχε -άκομψη αλλά σίγουρη λύση.

 

Υ.Γ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να βοηθήσει, καθώς δεν διαθέτω UIQ - και όταν το ψάξαμε λίγο στο W960 δεν βρήκαμε άκρη, εκτός από τα connection priorities.

 

:(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Την έχει πατήσει ένας φίλος μου με W960, θεωρώ ότι φταίει η υλοποίηση του τρόπου με τον οποίο κάνει σύνδεση το κινητό, η εταιρία απλά σου στέλνει ή εγκαθιστά τις ανάλογες ρυθμίσεις της (δεν φταίει σε κάτι), το UIQ 3 θα έπρεπε να ρωτά τον χρήστη αν θέλει να κάνει fall-back σε άλλο προφίλ σύνδεσης όταν το τρέχον επιλεγμένο είναι μη διαθέσιμο για οιονδήποτε λόγο. Θα μπορούσε επίσης να επιτρέπει τον ορισμό ενός σταθερού προφίλ, όπως συμβαίνει με το Nokia S60 το οποίο το έχω ρυθμίσει να με ρωτά με ποίον δίκτυο θέλω να συνδεθώ δίχως να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες. Στην τελική ας έδινε το δικαίωμα να ορίζει ο χρήστης όποιο προφίλ ήθελε ως forbidden (απαγορευμένο) ώστε να αποκλείεται η αυτόματη χρήση του κτλ. Τελικά ο φίλος μου κατέληξε στο να διαγράψει τα προφίλ της Vodafone (σύμπτωση!) που είχε -άκομψη αλλά σίγουρη λύση.

 

Υ.Γ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να βοηθήσει, καθώς δεν διαθέτω UIQ - και όταν το ψάξαμε λίγο στο W960 δεν βρήκαμε άκρη, εκτός από τα connection priorities.

 

:(

 

Thanks!Κι εγώ αυτό που θα κάνω θα είναι να του σβήσω τις ρυθμίσεις αυτές ή θα δω τι άλλες επιλογές έχει γιατί είναι μεγάλη ηλιθιότητα αυτό!Ποιος φταίει όμως για αυτό δυστυχώς δεν ξέρω!Αν έφταιγαν οι ρυθμίσεις της Wind λεφτά δεν έπαιρναν ΠΟΤΕ!Όμως σιγά σιγά καταλα΄βαίνω ότι μπορεί να είναι μ@λ@κι@ του κινητού η όλη φάση με το.....ΑΥΤΟΜΑΤΟ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Thanks!Κι εγώ αυτό που θα κάνω θα είναι να του σβήσω τις ρυθμίσεις αυτές ή θα δω τι άλλες επιλογές έχει γιατί είναι μεγάλη ηλιθιότητα αυτό!Ποιος φταίει όμως για αυτό δυστυχώς δεν ξέρω!Αν έφταιγαν οι ρυθμίσεις της Wind λεφτά δεν έπαιρναν ΠΟΤΕ!Όμως σιγά σιγά καταλα΄βαίνω ότι μπορεί να είναι μ@λ@κι@ του κινητού η όλη φάση με το.....ΑΥΤΟΜΑΤΟ!

Οταν ζητάμε από τις εταιρείες και μας στέλνουν ρυθμίσεις αυτές δημιουργούν αντίστοιχους λογαριασμούς internet και το τηλέφωνο τις τοποθετεί σε μία ομάδα δεδομένων που την ονομάζει internet.Σ'αυτήν την ομάδα μπορείς να διαχειριστείς την σειρά με την οποία επιθυμείς να συνδεθείς πχ.(1.wifi a(γραφείο) 2. wifi b(σπίτι) 3. g wap 4.g internet.

Αν κάποιος από τους παραπάνω λογαριασμούς είναι ύποπτος να με χρεώσει χωρίς έλεγχο, απλά τον διαγράφω από την ομάδα και ακόμα πιό σίγουρα τον διαγράφω από τους λογαριασμούς internet.

Αν παρ'όλα αυτά θέλω να κρατήσω τους λογαριασμούς της εταιρείας δημιουργώ μια νέα ομάδα internet πχ. internet 2 (το προφίλ που αναφέρει ο φίλος παραπάνω) ,μέσα σ'αυτήν βάζω μοναδικό λογαριασμό internet τον wifi και την ορίζω "προτιμώμενη ομάδα".

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα δεν χρειάζονται εγκατάσταση!!Απλά τα περνάς στο κινητό σου(Σαν .utz φυσικά και μετά πας στο menu του κινητού σου/ρυθμίσεις/..θέματα , βρίσκεις τον τίτλο του θέματος και το επιλέγεις).

 

Σε ποιόν φάκελο όμως τα περνάω τα θέματα? Τα βάζω τα θέματα στο templates,,αλλά δεν μου τα εμφανίζει στο κινητό!

 

Και επίσης παιχνίδια που κατέβασα... είτε .jar είτε .jad,, και προσπάθησα μέσω pc suite μου γράφει εγκατάσταση ματαιώθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας απ' το κινητό σου στο φάκελο που έχεις περάσει τα θέματα και μετά θα επιλέξεις εγκατάσταση/άνοιγμα ή κάτι τέτοιο μόλις το κάνεις αυτό το θέμα γίνεται διαθέσιμο προς εφαρμογή απ' το μενού εμφάνιση/θέματα
Link to comment
Share on other sites

Θα πας απ' το κινητό σου στο φάκελο που έχεις περάσει τα θέματα και μετά θα επιλέξεις εγκατάσταση/άνοιγμα ή κάτι τέτοιο μόλις το κάνεις αυτό το θέμα γίνεται διαθέσιμο προς εφαρμογή απ' το μενού εμφάνιση/θέματα

 

Ναι το περνάω μέσα στο κινητό, είτε στην κάρτα μνήμης, είτε στο τηλέφωνο,,,και με δεξί κλικ πάνω στο αρχείο μόνο άνοιγμα μπορω να κάνω,,δεν έχει εγκατάσταση,,και όταν πατάω άνοιγμα μου λέει ότι δεν υπάρχει το κατάλληλο πρόγραμμα για να το ανοίξει το αρχείο!

 

εμφάνιση/θέματα πάω και εγώ,,αλλα μετά απο τόσες προσπάθειες τίποτα,,,τα νεύρα μου:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο κουλό,,,αλλα τελικά τα κατάφερα με τον εξής τρόπο!

 

Πέρασα τα θέματα ως απλά αρχεία στο Nokia N70 που έχω, και μετά τα έκανα αποστολή μέσω bluetooth στο G900, και όταν ανοίγω τα μηνύματα τα κάνω εγκάτασταση κανονικά!

 

Όποια λύση λιγότερο χρονοβόρα,,ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

οσοι σκεφτεστε να αγορασετε το συγκεκριμενο κινητο , ειδικα οσοι το προοριζετε για επαγγελματικη χρηση , να μεινετε μακρια.

Θα γλυτωσετε και τα λευτα και τα νευρα σας.

Το 1ο κινητο αγοραστηκε μεσα ιουνιου , επεστραφη πισω αμεσως γιατι ειχε ελαττωματικη καμερα , 15 ημερες αργοτερα ελαβα τηλεφωνο αντικαταστασης , το οποιο λειτουργησε για 1μιση μηνα σε αποδεκτα επιπεδα , αν και με πολυ αργο μενου και εφαρμογες που σερνοντουσαν ακομα κι οταν επροκειτο για προγραμματα που σε τηλεφωνα 2 ετιας πετουσαν.

Στις 22 Αυγουστου λοιπον η οθονη αφης ειπε τετελεσθαι , εκανε οτι της κατεβαινε και το κινητο δεν μπορουσε επ ουδενι να χρησιμοποιηθει.

Το πηγα στην WIND απο οπου και το αγορασα και σε 15 μερες παλι (αλλες χαμενες 15 ημερες) το κινητο επεστρεψε με ταχατις αναβαθμιση λογισμικου (φυσικα εκαναν WIPE ολες μου τις εφαρμογες και αρχεια απο το κινητο χωρις να με ρωτησουν , το προσπερναω ομως γιατι εχει και συνεχεια) με το ιδιο προβλημα με την οθονη αφης να υφισταται.

Κοινως καποιο ξεφτερι απ αυτους που στην νεα ελληνικη πραγματικοτητα βρισκουν θεσεις εργασιας με τα ψεμματα , αρκεστηκε να κανει (αν την εκανε) μια αναβαθμιση και να στειλει πισω το κινητο χωρις να μπει στον κοπο να ελεγξει αν αυτο λειτουργει οπως πρεπει.

Ξανα πισω το κινητο στην WIND , με εμενα σε εξαλλη κατασταση , μονο αφρους δεν εβγαζα.

Το κινητο σταλθηκε εκ νεου για σερβις στις 8 Σεπτεμβριου.

Στις 25 Σεπτεμβριου , κι αφου ειχαν παραπερασει οι συνηθισμενες 15 ημερες ξυσιματος , και απο την WIND δεν γνωριζαν να μου πουνε που βρισκεται το κινητο μου και πως πρεπει να απευθυνθω στη Sony ericsson, καλω την εξυπηρετηση πελατων της Sony ericsson , και μετα απο 5 ημερες ,την δευτερα στις 29 Σεπτεμβριου με καλεσε καποιος υπευθυνος για να με ενημερωσει οτι το κινητο αυτη τη φορα , εχει υποστη υψηλης ποιοτητας σερβις κι οτι ειναι στη διαδικασια της αποστολης.

Οταν τον ρωτησα τι εννοει υψηλης ποιοτητας σερβις , μετα απο σχεδον 40 ημερες που το επαγγελματικο ταχατις κινητο μου παει πανω κατω , μου ειπε κατι μισολογα περι λαθος χειρισμου στα αρχικα σταδια του σερβις κι αλλα γλαφυρα που δεν ειναι του παροντως.

4 ημερες μετα , ακομα περιμενω το κινητο μετα το υψηλου επιπεδου σερβις που εχει υποστει , φαινεται οτι το στειλανε με υψηλου επιπεδου καρο , αντι για κουριερ.

Στο ενδιαμεσο πριν απο 2 ημερες πηρα ενα HTC diamond touch για να κανω την δουλεια μου οπως πρεπει κι οπως σχεδιαζα , επιτελους.

Τα παραπανω ειναι πραγματικα γεγονοτα , μπορουν να αποδειχθουν με εγγραφα παραλαβης κι αποστολης που ειναι στη διαθεση μου.

Το ΙΜΕΙ και το Serial number της συσκευης επεισης , για οσους δεν πιστευουν οτι τα παραπανω συνεβησαν , και νομισουν οτι το παρον ειναι ενα απλο ποστ για trolling , δυσφημιση , η οτι αλλο.

 

Θεωρω ως καταναλωτης που ξερει τα δικαιωματα του , οτι ειναι σωστο να γραψω για την (κακο) μεταχειριση που ετυχα απο μια εταιρεια της οποιας εχω αγορασει πανω απο 10 κινητα τα τελευταια χρονια , και θεωρουσα σοβαρη και αξιοπιστη.

Σημερα , εχουμε 2 οκτωβριου , το κινητο μου ΔΕΝ βρισκεται στα χερια μου απο τις 22 αυγουστου.

42 ημερες and still counting.

Ολα αυτα για ενα κινητο που η εταιρεια λανσαρει ως επαγγελματικο , κοροιδευοντας ολους εμας που αγοραζουμε αυτου του τυπου τις συσκευες για καποιο λογο , κι οχι για να τα ακουμπαμε στο τραπεζακι του καφε ως status symbol.

 

Μετα τιμης

Γ.Ε

Ιατρος

Link to comment
Share on other sites

poli kala ekanes ke enimeroses. exo ke ego sinantisi provlimata me ti sony se ala proionta tis

 

1. pantos malon isun atixos me ti siskeui giati ke emis to exume ke den exume tetia provlimata

2. to kinito su efige eksoteriko?

3. to kirio provlima su apo oti katalava provlima ine to service ke oxi to kinito. iparxun para pole kakes antiprosopeusis ilektronikon siskeuon stin elada. distixos den borume na apoklisume ta proionta tus gia auto to logo. giati ine sixno fenomeno.

4. pantos ta update ine aparetita se auto to kinito. opos ke se poles siskeues pleon

Link to comment
Share on other sites

poli kala ekanes ke enimeroses. exo ke ego sinantisi provlimata me ti sony se ala proionta tis

 

1. pantos malon isun atixos me ti siskeui giati ke emis to exume ke den exume tetia provlimata

2. to kinito su efige eksoteriko?

3. to kirio provlima su apo oti katalava provlima ine to service ke oxi to kinito. iparxun para pole kakes antiprosopeusis ilektronikon siskeuon stin elada. distixos den borume na apoklisume ta proionta tus gia auto to logo. giati ine sixno fenomeno.

4. pantos ta update ine aparetita se auto to kinito. opos ke se poles siskeues pleon

 

 

1. προφανως και σταθηκα ατυχος , στη σημερινη καταναλωτικη αγορα , ειναι τοση η ζητηση που πιστευω οτι ο ελεγχος ποιοτητας ειναι πολυ κατωτερος απο οτι στο οχι πολυ μακρινο παρελθον.

Τουτεστιν , εχει τυχει κι αλλες φορες διαφορες συσκευες να παρουσιασουν προβλημα , αλλα τοση προχειροτητα κι αδιαφορια στην αντιμετωπιση και υποστηριξη απο αντιπροσωπεια ποτε.

 

2. Δεν το γνωριζω , υποψιαζομαι οτι δεν ασχοληθηκε κανεις σοβαρα με την συσκευη , αλλιως δε θα εφτανε η υποθεση σε αυτο το σημειο.

 

3. Το κυριο προβλημα ειναι το (μη) σερβις σε ολη την ιστορια. Το να λανσαρει μια εταιρεια προιοντα επαγγελματικου προσανατολισμου προυποθετει πρωτον να ειναι ανταγωνιστικο το προιον (σε αυτο το τομεα το κινητο παιρνει ενα επιεικες λογω καλης αυτονομιας 6 στα 10 απο εμενα γιατι θεωρω οτι ειναι πολυ αργο , και με παρα πολυ μετρια καμερα παρολα τα ονομαστικα 5μπ, αλλα και με κακη ληψη σηματος) και κατα δευτερο και κατα εμενα κυριοτερο. να μπορει αυτη η εταιρεια να παρεχει την υποστηριξη για τις συσκευες που λανσαρει σαν επαγγελματικες.

Απο οσο μπορειτε κι εσεις να καταλαβετε , τουλαχιστον η ελληνικη αντιπροσωπεια , δεν εχει ιδεα τι λανσαρει , γιατι επαγγελματικη συσκευη και 42 ημερες πηγαινε ελα σε σερβις δεν συναδουν. Κριμα

 

4. Η αναβαθμισεις λογισμικου ειναι ενα πραγμα αναγκαιο , οσες φορες χρειαστηκε να γινουν σε επαγγελματικες μου συσκευες (κυριως blackberry kai HTC) δεχθηκα κληση οπου μου εγινε ενημερωση και ερωτηση αν εχω back up των εφαρμογων & αρχειων μου. Αλλο ενα δειγμα της προχειροτητας με την οποια αντιμετωπιστηκε το προβλημα μου , εκαναν τα παντα wipe λες και κανανε αναβαθμιση σε κινητο που απευθυνεται σε μαθητες του δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

2-3. pithanon na pige eksoteriko. tulaxiston ti deuteri fora. to sinithizi i sony. auto to kanun ke poles ales eteries. ine sxedon o kanonas, as pume, gia provlimata se laptop. pu ine ke auta epagelmatikes siskeues

 

4. tis anavathmisis den tis kanis mono sus, genika?

Link to comment
Share on other sites

2-3. pithanon na pige eksoteriko. tulaxiston ti deuteri fora. to sinithizi i sony. auto to kanun ke poles ales eteries. ine sxedon o kanonas, as pume, gia provlimata se laptop. pu ine ke auta epagelmatikes siskeues

 

4. tis anavathmisis den tis kanis mono sus, genika?

 

4. Η φιλοσοφια μου οσον αφορα τον χειρισμο και συντηρηση μιας συσκευης ειναι "Δεν πειραζουμε οτι δουλευει κανονικα κι απροβληματιστα".

Εχει τυχει να αναγκαστω να κανω και μονος μου αναβαθμιση λογισμικου οταν κατι δεν πηγαινε καλα , και διασταυρωμενα παντα , το νεο λογισμικο ελυνε το προβλημα. Ποτε στην τυχη.

Με την συγκεκριμενη συσκευη δεν ειχα κανει καμια αναβαθμιση γιατι θεωρουσα οτι την δουλεια της την εκανε , μεχρι που παρουσιασε το προβλημα με την οθονη αφης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σε διάφορα site του εξωτερικού, για εφαρμογές σε PDA, έπεσα πάνω στο PICSEL BROWSER, το οποίο είναι μια flash based εφαρμογή, η οποία δίνει το Look του iphone. Εναλλαγή φώτο και zoom. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό για το UIQ?
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

me to gdesk mporeis na allakseis thn opsi tou thlefwno gia na moiazei se iphone h windows mobile h htc. Kykloforoun etoima 'themata'. Den exw dei omws na ylopoiei to syromeno iphone lock an kati tetoio psaxneis!

 

Το συγκεκριμένο που αναφέρω, κάνει zoom σαν το iphone με τα δάχτυλα και τα εφέ αλλαγής των φώτο. Αν το υποστηρίζει το gdesk αυτό, είναι οκ τότε!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παντως για θεματα βρηκα αυτο http://developer.sonyericsson.com/getDocument.do?docId=65050 , ειναι προγραμμα που μπορεις να φτιαξεις το δικο σου θεμα οπως το θελεις.

Επισης εδω βρηκα για το iphone theme http://gallery.mobile9.com/c/sony-ericsson-g900-themes_1640/1/?st=2 αλλα και πολλα αλλα, διαφορων θεματων και κατηγοριων.

Ακομη βρηκα εναν τυπο ο οποιος "πειραματιζεται" με το UIQ και εχει κι ενα site στο οποιο μπορειτε να βρειτε πληροφοριες για το πως να μετατρεπψετε το κινητο σας σε htc diamond(το οποιο το δινει ετοιμο), iphone... Εκει βρηκα και το προγραμμα που παρεθεσα πιο πανω και επισης δινει και το iphone lock αλλα και ολοκληρο το theme... Ειναι καλος αυτος και αμα εχετε τον χρονο μπορειται να κανετε πολλα αφου τα αναλυει ολα, πως να τα κανετε που να τα βρειτε και παει λεγοντας..

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και συγνωμη αν εχουν ξαναδοθει αυτες οι πληροφοριες αλλα δεν εχω διαβασει το θεμα αυτο μιας και δεν εχω το κινητο απλως το βρηκα για οσους ενδιαφεροντε.

Ελπιζω να βοηθησα καπως. enjoy!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ακομη βρηκα εναν τυπο ο οποιος "πειραματιζεται" με το UIQ και εχει κι ενα site στο οποιο μπορειτε να βρειτε πληροφοριες για το πως να μετατρεπψετε το κινητο σας σε htc diamond(το οποιο το δινει ετοιμο), iphone...

 

Επειδή ακούγεται ενδιαφέρον, πως θα βρούμε και εμείς τον τύπο?

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούγεται ενδιαφέρον, πως θα βρούμε και εμείς τον τύπο?

 

Φιλε μου ζηταω χιλια συγνωμη που ξεχασα να βαλω την διευθυνση..

 

http://frenchanitya.blogspot.com/

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...