Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα και εγώ να σας κάνω μια παράθεση ( πρώτη φορά) στο Forum που είμαι μέλος πολύ καιρό, με καθημερινές επίσκεψης και στη κυριολεξία με έχετε βοηθήσει παρά πολύ, στην σωστή επιλογή κινητού.

Λόγω εργασίας μιλάω παρά πολλές ώρες την ημέρα, κατά συνέπεια να έχω και δυο κινητά Backup στο ίδιο νούμερο, αγοράζω Cash περίπου 2 με 3 τηλέφωνα το χρόνο και δεν έχω πουλήσει κανένα έχω αυτή τη στιγμή ένα συρτάρι γεμάτο κινητά, ακριβά και μη.

Σας τα λέω όλα αυτά για να έχετε μια εικόνα ότι δεν είμαι άσχετος από τεχνολογία (δεν θα μπορούσε βέβαια λόγω επαγγέλματος) την Πέμπτη πήγα στο Πλαίσιο του Mall και αγόρασα το G900 ψάξιμο όλο το απόγευμα μερικά τηλεφωνά έτσι ώστε να αδειάσω την μπαταρία για το βάλω για φόρτιση, φόρτισε από της 10:30 έως 8:30 την επόμενη και ξεκινά το crash test,--

1ον : 09:00 πμ Blue tooth συνδεδεμένο οι εξερχόμενες κανονικά, οι εισερχόμενες ενώ

έχω συνδεδεμένο το ακουστικό ακούω ήχο εισερχόμενης στο ακουστικό δεν

μπορώ και αναγκάζομε να μιλάω από την συσκευή ( sar 147), σύνδεση αλλού

ακουστικού το ίδιο αποτέλεσμα.

2ον: 10:00 πμ Παρατήρησα δε ότι το σήμα ενώ το τηλέφωνο είναι στο γραφείο

αυξομειώνετε από μια γραμμή έως Full ( στο συγκεκριμένο σημείο έχω 5/5).

3ον : 10:00 εως 11:30 πμ Κατά τη διάρκεια αρκετών συνομιλιών κόβετε

η επικοινωνία χωρίς λόγω 4 φορές.

4ον: Στης 12:00 μμ ήχος προειδοποίησης χαμηλής μπαταρίας

(αλλαγή τηλεφώνου με Ν6500)

Επίσκεψη Plaisio Service Αργυρούπολης πρέπει να το πάτε στη Sony Ericsson

Επίσκεψη Sony Ericsson Γλυφάδας Plaza αδιαφορία σε όλο της το μεγαλείο, αφήστε το να το δούμε και θα σας ενημερώσουμε.

 

5ον : 02:00 μμ Πλήρης φόρτιση και αμέσως προσπάθεια σύνδεσης Wifi για 2 λεπτά, πάτημα με πενακι στη μπαταρία 95%.

6ον : 03:30 μμ Προσπάθεια εύρεσης τηλεφωνικού κατάλογου και κόλλημα του τηλεφώνου ( αλλαγή με Ν Ε65)

Τέλος

 

Συγγνώμη παιδία για την τόσο μακροσκελή παράθεση αλλά είμαι πρώτη φορά τόσο νευριασμένος με ένα τηλέφωνο, είναι πολύ όμορφο και βολικό στη χρήση, αλλά όταν πουλάς ένα τηλέφωνο σαν επαγγελματικό πρέπει και να είναι, δεν υπάρχει δηλαδή Quality control σε τόσο μεγάλες εταιρίες, εάν δεν είχα τηλέφωνο να το αντικαταστήσω θα μπορούσα να έχω πάθει μεγάλη ζημία στη δουλεία μου ποιος τελικά θα με αποζημίωνε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα και εγώ να σας κάνω μια παράθεση ( πρώτη φορά) στο Forum που είμαι μέλος πολύ καιρό, με καθημερινές επίσκεψης και στη κυριολεξία με έχετε βοηθήσει παρά πολύ, στην σωστή επιλογή κινητού.

Λόγω εργασίας μιλάω παρά πολλές ώρες την ημέρα, κατά συνέπεια να έχω και δυο κινητά Backup στο ίδιο νούμερο, αγοράζω Cash περίπου 2 με 3 τηλέφωνα το χρόνο και δεν έχω πουλήσει κανένα έχω αυτή τη στιγμή ένα συρτάρι γεμάτο κινητά, ακριβά και μη.

Σας τα λέω όλα αυτά για να έχετε μια εικόνα ότι δεν είμαι άσχετος από τεχνολογία (δεν θα μπορούσε βέβαια λόγω επαγγέλματος) την Πέμπτη πήγα στο Πλαίσιο του Mall και αγόρασα το G900 ψάξιμο όλο το απόγευμα μερικά τηλεφωνά έτσι ώστε να αδειάσω την μπαταρία για το βάλω για φόρτιση, φόρτισε από της 10:30 έως 8:30 την επόμενη και ξεκινά το crash test,--

1ον : 09:00 πμ Blue tooth συνδεδεμένο οι εξερχόμενες κανονικά, οι εισερχόμενες ενώ

έχω συνδεδεμένο το ακουστικό ακούω ήχο εισερχόμενης στο ακουστικό δεν

μπορώ και αναγκάζομε να μιλάω από την συσκευή ( sar 147), σύνδεση αλλού

ακουστικού το ίδιο αποτέλεσμα.

2ον: 10:00 πμ Παρατήρησα δε ότι το σήμα ενώ το τηλέφωνο είναι στο γραφείο

αυξομειώνετε από μια γραμμή έως Full ( στο συγκεκριμένο σημείο έχω 5/5).

3ον : 10:00 εως 11:30 πμ Κατά τη διάρκεια αρκετών συνομιλιών κόβετε

η επικοινωνία χωρίς λόγω 4 φορές.

4ον: Στης 12:00 μμ ήχος προειδοποίησης χαμηλής μπαταρίας

(αλλαγή τηλεφώνου με Ν6500)

Επίσκεψη Plaisio Service Αργυρούπολης πρέπει να το πάτε στη Sony Ericsson

Επίσκεψη Sony Ericsson Γλυφάδας Plaza αδιαφορία σε όλο της το μεγαλείο, αφήστε το να το δούμε και θα σας ενημερώσουμε.

 

5ον : 02:00 μμ Πλήρης φόρτιση και αμέσως προσπάθεια σύνδεσης Wifi για 2 λεπτά, πάτημα με πενακι στη μπαταρία 95%.

6ον : 03:30 μμ Προσπάθεια εύρεσης τηλεφωνικού κατάλογου και κόλλημα του τηλεφώνου ( αλλαγή με Ν Ε65)

Τέλος

 

Συγγνώμη παιδία για την τόσο μακροσκελή παράθεση αλλά είμαι πρώτη φορά τόσο νευριασμένος με ένα τηλέφωνο, είναι πολύ όμορφο και βολικό στη χρήση, αλλά όταν πουλάς ένα τηλέφωνο σαν επαγγελματικό πρέπει και να είναι, δεν υπάρχει δηλαδή Quality control σε τόσο μεγάλες εταιρίες, εάν δεν είχα τηλέφωνο να το αντικαταστήσω θα μπορούσα να έχω πάθει μεγάλη ζημία στη δουλεία μου ποιος τελικά θα με αποζημίωνε.

Κάτοχος P990i αλλά μετά απο test της συσκευής από το site της SE ελπίζω να σε βοηθήσω:

1)Επέλεξε κυρίως μενού>εργαλεία>ρυθ.κλήσεων>handsfree>τσεκαρε το(δρομολόγηση κλήσεων πάντα σε bluetooth) και λειτουργία απάντησης κανονική.

2)η αυξομείωση του σήματος έχει αναφερθεί οτι συμβαίνει,αν έχουμε ενεργοποιήσει μόνο 3G και ναι μεν το gsm σήμα ειναι full αλλά το 3G όχι σταθερό.Σ΄αυτή την περίπτωση ενεργοποιούμε υπηρεσίες GSM & 3G γιατί και απώλεια ενέργειας έχουμε και πρόβλημα στις κλήσεις. κύριο μενού>εργαλεία>συνδέσεις>κινητα δίκτυα>(περισσότερα)> GSM 3G δίκτυα (επιλέγεις και τα δύο).[μάλλον θα δοθεί λύση και στις διακοπές συνδιαλέξεων(3).Αν δεν χρησιμοποιείς 3G υπηρεσίες καλο θα είναι να τσεκάρεις μόνο GSM δίκτυα,για λόγους οικονομίας της μπαταρίας.

4)σε crash test καινουργιου τηλεφώνου δεν ψάχνουμε να βρούμε αυτονομία μπαταρίας,πολυ δε περισσότερο σε ένα τηλέφωνο ανοιχτού λογισμικού ,που μία εφαρμογή να έχει μείνει ανοιχτή(κάμερα π.χ.)σου τελειώνει την μπαταρία χωρίς να το καταλάβεις.ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για μένα η εγκατάσταση της εφαρμογής SwissMgr Pro 1.70 (εγώ την έχω αγοράσει)που διαχειρίζεται την background λειτουργία των εφαρμογών και βοηθάει πολύ στην αυτονομία της συσκευής.

ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ στα μέρη που ανεφερες είναι χαμένος χρόνος,γιατί τις περισσότερες φορές δεν είναι προβλήματα της συσκευής αλλά προβλήματα της διαχείρισης του λογισμικού αυτής,και πίστεψέ με σ'αυτόν τον τομέα ειναι τόσο σχετικοί οσο και εσύ που είσαι καινούργιος ,απ'οτι κατάλαβα,στο UIQ.

5)Την σύνδεση με wifi αν και εύκολη σχετικά υπόθεση δεν μπορώ να την αναλύσω,αλλά με μιά αναζήτηση στο forum είμαι σίγουρος οτι θα βρείς τη λύση.Καλό θα είναι η wifi επιλογή να ενεργοποιείται μόνο αν έχουμε σκοπό να συνδεθούμε.(για λόγους οικονομίας της μπαταρίας).

6)Το κόλλημα που "έφαγε" κατά την αναζήτηση επαφών δεν διορθώθηκε με επανεκκίνηση;Πάντως εύκολος τρόπος αναζήτησης (τουλαχιστον μέχρι το P990) είναι να κρατήσουμε πατημένο το κουμπί του πληκτρολογίου στο αντίστοιχο γράμμα και μας οδηγεί κατευθείαν στις αντίστοιχες επαφές του ευρετηρίου.

Οπως προανέφερα οι συσκευές σαν και τη δική σου,τις περισσότερες φορές παρουσιάζουν δυσκολίες στην εφαρμογή του λογισμικού τους,που βρίσκουν λύση με μία απλή αναζήτηση σε φιλόξενα forum όπως αυτό που βρισκόμαστε.

Οι ενότητες που μπορεί να σου δώσουν τη λύση,ξεκινάνε από το P990i και καταλήγουν στα G

(P990i,P1i,w960i,G700,G900)γιατί όλα έχουν UIQ3 σύστημα λογισμικού και λίγο πολύ την ίδια αντίδραση στον τρόπο λειτουργίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Prwti fora ta akouw auta ta probs egw dn exw tpt!!!!

i mpataria tou mou krataei 2meres me poli sixni xrisi

kait o bradi tis 2is meras dn exei teleiwsei i mpataria

kathomai na tin adiasw!!! oute klinei mono tou oute tpt!!!

Link to comment
Share on other sites

Prwti fora ta akouw auta ta probs egw dn exw tpt!!!!

i mpataria tou mou krataei 2meres me poli sixni xrisi

kait o bradi tis 2is meras dn exei teleiwsei i mpataria

kathomai na tin adiasw!!! oute klinei mono tou oute tpt!!!

Αν δεν χρησιμοποιείς δίκτυο 3G,ή αν η εταιρεία σου έχει σταθερό δίκτυο 3G στην περιοχή σου ποτέ δεν θα συναντήσεις αυτά τα προβλήματα.

Αν δεν ρωτούσες για τον τρόπο λειτουργίας του ξυπνητηριου στα uiq (λειτουργία σε flightmode) μπορεί ακόμα να έτρεχες σε άσχετους πωλητές μαγαζιών που αυτοι με την σειρά τους θα σε έτρεχαν στα service centers ,όπως γινόταν την εποχή του P800 με την αντίστοιχη απορία.

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη πώς την καθαρίζετε παιδιά;

Προσωπικά με στεγνό πανάκι από αυτά που καθαρίζουν τους φακούς των φωτογραφικών μηχανών, αντιστατικό ή με πανάκι καθαρισμού γυαλιών (εννοείται πάντα στεγνό).

Προτείνετε κάτι ιδιαίτερο για τις οθόνες αφής;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη πώς την καθαρίζετε παιδιά;

Προσωπικά με στεγνό πανάκι από αυτά που καθαρίζουν τους φακούς των φωτογραφικών μηχανών, αντιστατικό ή με πανάκι καθαρισμού γυαλιών (εννοείται πάντα στεγνό).

Προτείνετε κάτι ιδιαίτερο για τις οθόνες αφής;

ego se oles tis othones xrisimopio babaki

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη πώς την καθαρίζετε παιδιά;

Προσωπικά με στεγνό πανάκι από αυτά που καθαρίζουν τους φακούς των φωτογραφικών μηχανών, αντιστατικό ή με πανάκι καθαρισμού γυαλιών (εννοείται πάντα στεγνό).

Προτείνετε κάτι ιδιαίτερο για τις οθόνες αφής;

 

Ένα κομμάτι σελοτειπ κόλλα το ξεκόλλα το αρκετές φορές. Βγάζει τα πάντα (εκτός από μυγοχέσματα!!)

Προσοχή μην είναι της κακιάς ώρας και αφήνει κολλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την οθόνη την καθαρίζω με ενα πανάκι που καθαρίζω και την οθόνη του υπολογιστή, έχει πολύ λίγο υγρό από κάτι πάνω.

Μήπως ξέρει κανείς γιατί όταν πάω να εγκαταστήσω παιχνίδια ή εφαρμογές μου βγάζει

<αδύνατη η αναγνωση του αρχείου jar>???????????????

ΒΑΣΙΑ

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Χθες πειραματιζόμουν με το γνωστό Swiss Manager (τη freeware έκδοση) και επέλεξα να κάνω reclaim memory.

Απ' ό,τι κατάλαβα είναι κάτι αντίστοιχο με την εκκαθάριση δίσκων στα windows, κατάλαβα σωστά;

Μου ΄"καθάρισε" 4 KB από τη μνήμη.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αυτό επίπτωση στην ταχύτητα του τηλεφώνου; Θετική ή αρνητική; Γιατί κάτι τέτοιο διάβασα σε ξένα forums...

Πάντως δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό στο δικό μου τηλέφωνο. Μια χαρά είναι η ταχύτητά του.

Για καλό και για κακό όμως, απεγκατέστησα το πρόγραμμα.

Τι ξέρετε γι' αυτό;

Είναι χρήσιμη εφαρμογή; Να την ξαναβάλω;

Άλλη ερώτηση:

Παλαιότερες εφαρμογές (πχ. για τα Ρ800, Ρ900, Ρ990) είναι συμβατές με το G900;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες πειραματιζόμουν με το γνωστό Swiss Manager (τη freeware έκδοση) και επέλεξα να κάνω reclaim memory.

Απ' ό,τι κατάλαβα είναι κάτι αντίστοιχο με την εκκαθάριση δίσκων στα windows, κατάλαβα σωστά;

Μου ΄"καθάρισε" 4 KB από τη μνήμη.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αυτό επίπτωση στην ταχύτητα του τηλεφώνου; Θετική ή αρνητική; Γιατί κάτι τέτοιο διάβασα σε ξένα forums...

Πάντως δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό στο δικό μου τηλέφωνο. Μια χαρά είναι η ταχύτητά του.

Για καλό και για κακό όμως, απεγκατέστησα το πρόγραμμα.

Τι ξέρετε γι' αυτό;

Είναι χρήσιμη εφαρμογή; Να την ξαναβάλω;

Άλλη ερώτηση:

Παλαιότερες εφαρμογές (πχ. για τα Ρ800, Ρ900, Ρ990) είναι συμβατές με το G900;

 

 

pou exw diavasei dn einai! logo oti autes exoun mikroteri ekdosi uiq! kati tetoio! einai simbates omws me p1!

 

Αν δεν χρησιμοποιείς δίκτυο 3G,ή αν η εταιρεία σου έχει σταθερό δίκτυο 3G στην περιοχή σου ποτέ δεν θα συναντήσεις αυτά τα προβλήματα.

Αν δεν ρωτούσες για τον τρόπο λειτουργίας του ξυπνητηριου στα uiq (λειτουργία σε flightmode) μπορεί ακόμα να έτρεχες σε άσχετους πωλητές μαγαζιών που αυτοι με την σειρά τους θα σε έτρεχαν στα service centers ,όπως γινόταν την εποχή του P800 με την αντίστοιχη απορία.

 

Dn tha ertexa pote se polites gt einai M*****s! tha to epsaxna sto internet prwta! alla exeis dikio!

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati den exo asxolithi me ericsson opote thelo na matho kati efarmoges synbian doulevoun mias kai lei synbian 9.3? i theli dikes tou?mias kai exo nokia(panta) kai ithela na alaksopistiso an aksizi vevea.

Το G900 όπως και όλα τα μέχρι τώρα έξυπνα κινητά της SE, έχουν λειτουργικό Symbian, πάνω στο οποίο πατάει η πλατφόρμα UIQ. Σε αντίθεση με την S60 των Νόκια. Οι εφαρμογές που δέχονται θα πρέπει να είναι γραμμένες για το UIQ και συγκεκριμένα στο G900 για το UIQ 3.0, επίσης υποστιρίζεται και η πλατφόρμα της Java.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Για οσους γνωριζουν, ποσο χειροτερο ειναι το G900 στην ληψη φωτογραφιας απο το C902? Ειμαι μεταξυ των δυο...αν δεν προλαβω το i900:lol:
Link to comment
Share on other sites

παρα μα παρα πολυ χειροτερο. το 902 δεν παιζεται στο θεμα φωτο αλλα ως εκει. τιποτα αλλο που να σε ικανοποιει δεν εχει. μονο τη cybershot
Link to comment
Share on other sites

Για οσους γνωριζουν, ποσο χειροτερο ειναι το G900 στην ληψη φωτογραφιας απο το C902? Ειμαι μεταξυ των δυο...αν δεν προλαβω το i900:lol:

 

File mou to g900 apo thema foto einai xalia! to exw to kin kai kserw! ston ipol oi foto einai metries!

Link to comment
Share on other sites

TO Theme το βαζεις σε οποιοδηποτε φακελο της καρτας πχ. documents. Το βρισκεις το κανεις εγκατασταση και απο κεινη τη στιγμη και μετα βρισκεται μεσα στα themes σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα.Είμαι νέος στον χώρο της SE (φανατικός Noki-ας :))

Πρίν λίγες ημέρες απέκτησα το G900.

Ο βασικότερος λόγως που πήρα SE είναι η μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας συγκριτικά με τα Nokia κινητά.Σε όσα Nokia (έχουν περάσει από τα χέρια μου 6-7 μοντέλα Nokia) μέρα παρά μέρα έψαχνα πρίζα να τα φορτίζω.

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το G900 (δεδομένου ότι δεν έχω και τρελές απαιτήσεις για τις φωτογραφικές ικανότητες του κινητού μου).

Το θέμα μου είναι η διάρκεια της μπαταρίας του G900.

Από την μέρα που το αγόρασα του έχω κάνει 3 αποφορτίσεις-φορτίσεις.Ουσιαστικά 3 φορές μου έκλεισε από μπαταρία και 3 φορές το φόρτισα απενεργοποιημένο όλο το βράδυ (δηλ. πολύ περισσότερο από τις 2,5 ώρες που μας προτείνει η Sony-Ericsson).

Από την πρώτη στιγμή απενεργοποίσησα το 3G, και πάντα όταν τελειώνω την χρήση κάποιας εφαρμογής την κλείνω από το task manager για να μην μου "τρώει" πόρους του συστήματος.Επίσης το bluetooth το έχω πάντα απενεργοποιημένο (παρά μόνο αν θέλω να στείλω κάποιο αρχειάκι- μέχρι σήμερα είμαι θέμα να το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές για διάστημα 2-3 λεπτών/φορά).Όσο για W.Lan δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής ούτε μία φορά.

Από σήμα τα πάμε μιά χαρά.

Ραδόφωνο δεν χρησιμοποιώ ποτέ.Όσο για φώτο-βίντεο το πολυ να ασχοληθώ 10 λεπτά το 24ωρο.

Ουσιαστικά η χρήση που του κάνω είναι light όπως ήδη θα έχετε καταλάβει.Μόνο κλήσεις ( το πολύ 20'/24ωρο) και 5-6 sms/24ωρο.Πιό light ΔΕΝ γίνεται. ;)

Πάρα ταύτα η μπαταρία μετά και από την 3η πλήρη φόρτιση μου κρατάει 35-38 συνεχείς ώρες maximum.Δηλαδή το ανοίγω μετά από φόρτιση στις 8 το πρωί και μέχρι το βράδυ της επόμενης ημέρας το κινητό σβήνει.

Είναι λογικό αυτό??Τόσο αντέχει η συγκεκριμένη μπαταρία??

Θέλει μήπως κάποιους ακόμη "κύκλους" πλήρους αποφόρτισης-επαναφόρτισης για να αποδώσει το 100%??

Γνωριζει κανείς αν το G900 μπορεί να δεχθεί μεγαλύτερη μπαταρία από την standard που είναι ήδη εξοπλισμένο??

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές post..:X

Link to comment
Share on other sites

Με δυο ώρες ραδιόφωνο τη μέρα και μερικά λεπτά ομιλίας συν κάποιες εφαρμογές για λίγη ώρα η μπαταρία του διαρκούσε 3 μέρες(περίπου 60 ώρες το φόρτιζα από χαμηλή μπαταρία το βράδυ της 3ης ημέρας). Οι φορτίσεις έγιναν απο χαμηλή μπαταρία και χωρίς να σβήσει το τηλέφωνο. Τελευταία έχω εγκατηστήσει το gdesk το οποίο τρέχει συνέχεια και η διάρκεια της μπαταρίας έχει πέσει περίπου στις 48 ώρες ίσως και κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα.Είμαι νέος στον χώρο της SE (φανατικός Noki-ας :))

Πρίν λίγες ημέρες απέκτησα το G900.

Ο βασικότερος λόγως που πήρα SE είναι η μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας συγκριτικά με τα Nokia κινητά.Σε όσα Nokia (έχουν περάσει από τα χέρια μου 6-7 μοντέλα Nokia) μέρα παρά μέρα έψαχνα πρίζα να τα φορτίζω.

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το G900 (δεδομένου ότι δεν έχω και τρελές απαιτήσεις για τις φωτογραφικές ικανότητες του κινητού μου).

Το θέμα μου είναι η διάρκεια της μπαταρίας του G900.

Από την μέρα που το αγόρασα του έχω κάνει 3 αποφορτίσεις-φορτίσεις.Ουσιαστικά 3 φορές μου έκλεισε από μπαταρία και 3 φορές το φόρτισα απενεργοποιημένο όλο το βράδυ (δηλ. πολύ περισσότερο από τις 2,5 ώρες που μας προτείνει η Sony-Ericsson).

Από την πρώτη στιγμή απενεργοποίσησα το 3G, και πάντα όταν τελειώνω την χρήση κάποιας εφαρμογής την κλείνω από το task manager για να μην μου "τρώει" πόρους του συστήματος.Επίσης το bluetooth το έχω πάντα απενεργοποιημένο (παρά μόνο αν θέλω να στείλω κάποιο αρχειάκι- μέχρι σήμερα είμαι θέμα να το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές για διάστημα 2-3 λεπτών/φορά).Όσο για W.Lan δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής ούτε μία φορά.

Από σήμα τα πάμε μιά χαρά.

Ραδόφωνο δεν χρησιμοποιώ ποτέ.Όσο για φώτο-βίντεο το πολυ να ασχοληθώ 10 λεπτά το 24ωρο.

Ουσιαστικά η χρήση που του κάνω είναι light όπως ήδη θα έχετε καταλάβει.Μόνο κλήσεις ( το πολύ 20'/24ωρο) και 5-6 sms/24ωρο.Πιό light ΔΕΝ γίνεται. ;)

Πάρα ταύτα η μπαταρία μετά και από την 3η πλήρη φόρτιση μου κρατάει 35-38 συνεχείς ώρες maximum.Δηλαδή το ανοίγω μετά από φόρτιση στις 8 το πρωί και μέχρι το βράδυ της επόμενης ημέρας το κινητό σβήνει.

Είναι λογικό αυτό??Τόσο αντέχει η συγκεκριμένη μπαταρία??

Θέλει μήπως κάποιους ακόμη "κύκλους" πλήρους αποφόρτισης-επαναφόρτισης για να αποδώσει το 100%??

Γνωριζει κανείς αν το G900 μπορεί να δεχθεί μεγαλύτερη μπαταρία από την standard που είναι ήδη εξοπλισμένο??

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές post..:X

Δεν χρειάζεται να φορτίζεις τόσο πολύ την συσκευή σου, δεν ζούμε στις αρχές του 1990 όπου τα κινητά είχαν μπαταρίες NiCd οπότε θέλανε αρχική φόρτιση 8 με 12 ώρες. Σήμερα απλά το φορτίζεις μέχρι να σου πει ότι είναι έτοιμο και μετά φροντίζεις να το αποφορτίσεις όσο περισσότερο μπορείς και να το επαναλάβεις αυτό 3-4 φορές (κύκλους που λέμε) και η μπαταρία είναι ουσιαστικά έτοιμη. Το να βάζεις την συσκευή όλο το βράδυ δεν κάνει απολύτως τίποτα, αν πιάσεις τον μετασχηματιστή του θα δεις ότι συνήθως είναι παγωμένος καθώς έχει λήξει η φόρτιση και μπαίνει σε κατάσταση συντήρησης φορτίου (και αυτό όταν πέσει αρκετά η στάθμη της ήδη φορτισμένης μπαταρίας).

 

Όσον αφορά τώρα την διάρκεια ζωής της - τα smartphone τηλέφωνα δεν την παλεύουν εύκολα εκτός και αν έχουν πολύ μεγάλη μπαταρία. Εγώ παραδοσιακά τα smartphone τα φορτίζω κάθε βράδυ ή κάθε απόγευμα (αν πέσει αρκετή χρήση) -- εσύ με τις ώρες που γράφεις ότι διαρκεί σε συνεχόμενη λειτουργία (από ότι κατάλαβα δεν το κλείνεις το βράδυ μετά την φόρτιση στης 8 το πρωί της προηγούμενης ημέρας -σωστά; ) νομίζω ότι είσαι ok.

 

Υ.Γ.

Και ένα μικρό hint, καμία φορά παίζει ρόλο και η κατανάλωση της κάρτας μνήμης που έχουμε επιλέξει, δεν καταναλώνουν όλες οι κάρτες μνήμης την ίδια ενέργεια υπάρχουν διάφορα specifications που υποστηρίζουν οι card readers των κινητών μας, κάποιες κάρτες καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια από κάποιες άλλες -- το παρατήρησα αρχικά στο K800i μου και μετά το έψαξα περισσότερο.

Αυτά

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

pira to G900 prox8es kai prospa8w na sunde8w me to modem mou me wifi alla enw sundeetai kanonika me to modem pliktrologw mia dieu8unsi kai mou emfanizei to minuma "adunatos o entopismos tou apomakrusmenou diakomisti". den gnwrizw polla apo auta.. opoios gnwrizei as mou pei pws 8a sunde8w sto internet apo to kinito..!!!:worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι από τους σκληροπυρηνικούς της Ericsson χρόνια τώρα.

Επιλέγω πάντα τα μοντέλα "σκυλιά". Μέχρι προχθες είχα ακόμη το Κ750 γιατί απλά δεν υπήρχε καλύτερο.. :lol:

Με μικρό δισταγμό πήρα το G900 κυρίως για να βελτιώσω την οργανωτικότητά μου (Synchronise με MS Office, Emails κτλ.).

Δύο μέρες αργότερα προτρέπω κάθε χρήστη που θεωρεί το K750 ένα από τα καλύτερα κινητά, να πάρει το G900 γιατί είναι μάλλον η συνέχεια μιας καλής παράδοσης. Αξιοπιστία & ευχρηστία σε λογική τιμή, χωρίς να υστερεί σε χαρακτηριστικά.

Best Value for money μακράν..

Φίλε και εγώ το Κ750 έχω ακόμα...σκυλί κανονικό..δεν μου έχει πάθει τίποτα και η μπαταρία του μου κρατάει ακόμα 4-5 μέρες!!! Αλλά επειδή θέλω κάτι πιο οργανωμένο - όπως είπες κι εσύ - προτείνεις το G900 ανεπιφύλακτα??

Σε τι τιμή το πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Emena i mpataria krataei 2-3 meres! analoga to xrono pou milaw!

milaw kana 2-4 wres sinolika tin imera! to ligotero einai 2 meres na kratisei!!! kai apo fortisma dn tou siberiferomai kala! kai genika apo xrisei sto full foto-music-radio-klp

Link to comment
Share on other sites

re paidia kserei kaneis na mou pei ti prepei na kanw gia na mpw sto internet??? den antexw allo 2 meres prospa8w kai tipota... kai kati akomi o metriths gia tois klhseis yparxei??an nai 8a parakalousa na me boi8isete na to brw...sas eyxaristw poly!!:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...