Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει ανεβει εδω και αρκετη ωρα.

 

αστους να λενε, xperia και τα μυαλα στα καγκελα...:lol:

 

Παιδια καλησπερα πως μπορω τα led στο πλαι απο τις αναπαντητες και τα μηνυματα αντι 5 λεπτα να τα κανω απεριοριστα σε χρονο για να τα βλεπω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα φορητό υπολογιστή (έχει ασύρματη καρτα δικτύου) ο οποίος ειναι συνδεδεμένος μεσω ethernet στο Fritz Fon για να έχω internet.Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέομαι στο internet απο το Xperia X1 ασύρματα μεσω του φορητού ,γίνεται???? και εαν ναι πως ?? (Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με δίκτυα):)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα μυνήματα δουλεύουν μια χαρα.

Να σε ρωτήσω κάτι, το touch pad σου δουλεύει κανονικά όταν δουλεύεις το opera?

 

Ναι εμενα μου λειτουργει κανονικα!!!Καταλαβες τι εννοω ε?Οταν ανοιγεις τα μνματα απο εναρξη και κοιτας τα εισερχομενα εμενα μου δειχνει κανονικα τον αποστολεα και το θεμα του μνματος και οταν το ανοιγω ειναι κενο..Για να διαβασω τα εισερχομενα τα κοιταω απο το tf3d περιβαλλον!!!

 

Ναι η μπαταρια και εμενα τωρα μου αντεχει σιγουρα κανα 40ωρο ακομα και με αρκετη χρηση (wifi,games,τηλεφωνα κτλπ).Kαι το ξανατονιζω μετα απο αυτην την rom εχω πλεον σωστο σημα και ακουω χωρις διακοπες οταν μιλαω......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πως μπορω τα led στο πλαι απο τις αναπαντητες και τα μηνυματα αντι 5 λεπτα να τα κανω απεριοριστα σε χρονο για να τα βλεπω

Πας στις ρυθμίσεις=>ήχοι και ειδοποιήσεις και στη καρτέλα ειδοποιήσεις επιλέγεις την επιλογή για νέο μήνυμα=> παλ. φωτ. για=>χωρίς όριο!! :)

 

παίδες με τις δικές μου ερωτήσεις μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις=>ήχοι και ειδοποιήσεις και στη καρτέλα ειδοποιήσεις επιλέγεις την επιλογή για νέο μήνυμα=> παλ. φωτ. για=>χωρίς όριο!! :)

 

παίδες με τις δικές μου ερωτήσεις μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

Ευχαριστω τον nikolas 6600 το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, πιθανώς το προβλημα σου, αν επιμένει μετα απο την απεγκατασταση και ενα soft reset, να χρειάζεσαι ενα hardreset. Ειναι ο μοναδικος τροπος που μπορω να σκεφτω..

 

 

Παιδες, η ρομ του bhp πεταει... Και έχει και πολλα πολλα και χρησιμα προγραμματα μεσα... Το μονο που χρειαζομαι επιπλεον εινιαι το restore απο το pim. Ολα τα αλλα τα εχει..... Μπραβο ξανα και ξανα και ξανα στον φιλο.

Και αν δεν δω 6.5 απο τα χερακια του, δεν αλλαζω με τιποτα.. Αλλα με τιποτα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον nikolas 6600 το εκανα

 

Νικόλα, πιθανώς το προβλημα σου, αν επιμένει μετα απο την απεγκατασταση και ενα soft reset, να χρειάζεσαι ενα hardreset. Ειναι ο μοναδικος τροπος που μπορω να σκεφτω..

 

jimmarine και μένα μου το είπαν λίγο καιρό όταν έκανα την ίδια ερώτηση με σένα και το έκανα..!!!

soom, πολύ φοβόμουν ότι θα μου λεγε κάποιος για hardreset...αλλά αν δεν υπάρχει εναλλακτική, τότε δεν έχει νόημα να κάνω hardreset και να μην βάλω τη rom του bhp..(να υποθέσω ότι η 6.5 αργεί ακόμα!?!)αφού ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας, είναι που βαριέμαι να ξαναεγκαθιστώ τα προγράμματα..

Το μονο που χρειαζομαι επιπλεον εινιαι το restore απο το pim. Ολα τα αλλα τα εχει.....

εννοείς ότι δεν έχει ήδη το pim και χρειάζεται να το εγκαταστήσεις ή ότι δεν είναι για κάποιο λόγο συμβατό?

 

για το άλλο που ρώτησα "και μια ερώτηση.. ρυθμίσεις=>wi-fi=>καρτέλα "προσαρμογείς"=>"η κάρτα δικτύου συνδέεται με:=> ??????

εργασία? ή το internet? τι επιλογή έχετε?" μπορείς να με διαφωτίσεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ένταση του ήχου κλήσης (ένα mp3) είναι χαμηλή. Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί?
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, πιθανώς το προβλημα σου, αν επιμένει μετα απο την απεγκατασταση και ενα soft reset, να χρειάζεσαι ενα hardreset. Ειναι ο μοναδικος τροπος που μπορω να σκεφτω..

 

 

Παιδες, η ρομ του bhp πεταει... Και έχει και πολλα πολλα και χρησιμα προγραμματα μεσα... Το μονο που χρειαζομαι επιπλεον εινιαι το restore απο το pim. Ολα τα αλλα τα εχει..... Μπραβο ξανα και ξανα και ξανα στον φιλο.

Και αν δεν δω 6.5 απο τα χερακια του, δεν αλλαζω με τιποτα.. Αλλα με τιποτα ομως.

 

soom τι εννοείς ότι χρειάζεσαι το restore από το pim??εμένα το έχει και δουλεύει κανονικά!!!!(για το buck up των επαφών και μνματων κλπ εννοείς έτσι??)

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι το μόνο που έχει να κάνει αφού βάλει τη ρομ, είναι ένα restore των επαφών και των ρυθμίσεών του από το PPC PIM Backup.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέχασα να φέρω μαζί μου την 2GB καρτούλα όπου έκανα το installation των ROMs...κι επειδή η 8GB που έχω πάντα μου κολλάει στην οθόνη με τα χρώματα που γράφει Hard-SPL Olinex κτλ. είχε γράψει κάποιος την διαδικασία για να μετατρέψεις το αρχειάκι .nbh σε .exe και να περάσεις την ROM μέσω Η/Υ;

Ή εγώ θυμάμαι λάθος;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

για το άλλο που ρώτησα "και μια ερώτηση.. ρυθμίσεις=>wi-fi=>καρτέλα "προσαρμογείς"=>"η κάρτα δικτύου συνδέεται με:=> ??????

εργασία? ή το internet? τι επιλογή έχετε?" μπορείς να με διαφωτίσεις? :)

Δεν μπορω γιατι στην ρομ του bhp δεν τα εχει ετσι. Δεν τις εχω αυτες τις επιλογες.:O

Πρεπει να ειναι απο το HD η ρομ η συγκεκριμενη. Δεν μου θυμιζει τις TouchX που ειναι απο το Diamond II.:O

Εννοεί ότι το μόνο που έχει να κάνει αφού βάλει τη ρομ, είναι ένα restore των επαφών και των ρυθμίσεών του από το PPC PIM Backup.

Σωστος ο αλλος Νίκος! Αυτο εννοω.;):happy:

Επειδή ξέχασα να φέρω μαζί μου την 2GB καρτούλα όπου έκανα το installation των ROMs...κι επειδή η 8GB που έχω πάντα μου κολλάει στην οθόνη με τα χρώματα που γράφει Hard-SPL Olinex κτλ. είχε γράψει κάποιος την διαδικασία για να μετατρέψεις το αρχειάκι .nbh σε .exe και να περάσεις την ROM μέσω Η/Υ;

Ή εγώ θυμάμαι λάθος;

Σε ξεχωριστο θεμα, οχι. Αν κοιταξεις δηλαδη στο Windows Mobile Phones της Sony Ericsson εδω στο MyPhone, δεν εχει τετοιο θεμα. Αλλα εγω με την 8GB κανω τα φλασαρισματα, απορω γιατι δεν μπορεις? Ειναι σε fat32? Αν ναι, και αφου εχεις κανει hardspl μιας και ειχες TouchX, δεν θα εχεις προβλημα.

 

Για να το κανεις με το ROM**.exe δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται το αρχειο, δεν το ξερω να στο πω. Το γραφουν ομως στους xda. Στις οδηγιες που δινουν για το φλασαρισμα με την καρτουλα, λενε και για αυτον τον τροπο. Κοιταξε το. Ο bhp, οταν κατεβασεις την ρομ, δινει ολα τα αρχεια. Και αυτα για να την κανεις την διαδικασια ετσι. Και, ισως, σε ενα απο τα βιντεακια με τα tutorials ο φιλος biovolt να το κανει ετσι. Αλλα δεν ξερω. Δεν τα εχω δει ολα. Ειδα αυτα που με ενδιεφεραν εκεινη την στιγμη.

Οποτε διαδικασια για να το μετατρεψεις, δεν χρειαζεται μιας και δινεται ετοιμο το αρχειο στην ρομ. Αν θελεις, σου δινω και ενα screenshot για το τι εχει μεσα το zip που κατεβαζεις.

Περιμενε 2 λεπτακια και το επισυναπτω.

 

Τροποποιηση:Οριστε και η φωτο. Αυτο που σε εδνιαφερει απο οτι καταλαβα ειναι το κυκλωμένο με το κόκκινο. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ξεχωριστο θεμα, οχι. Αν κοιταξεις δηλαδη στο Windows Mobile Phones της Sony Ericsson εδω στο MyPhone, δεν εχει τετοιο θεμα. Αλλα εγω με την 8GB κανω τα φλασαρισματα, απορω γιατι δεν μπορεις? Ειναι σε fat32? Αν ναι, και αφου εχεις κανει hardspl μιας και ειχες TouchX, δεν θα εχεις προβλημα.

 

Για να το κανεις με το ROM**.exe δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται το αρχειο, δεν το ξερω να στο πω. Το γραφουν ομως στους xda. Στις οδηγιες που δινουν για το φλασαρισμα με την καρτουλα, λενε και για αυτον τον τροπο. Κοιταξε το. Ο bhp, οταν κατεβασεις την ρομ, δινει ολα τα αρχεια. Και αυτα για να την κανεις την διαδικασια ετσι. Και, ισως, σε ενα απο τα βιντεακια με τα tutorials ο φιλος biovolt να το κανει ετσι. Αλλα δεν ξερω. Δεν τα εχω δει ολα. Ειδα αυτα που με ενδιεφεραν εκεινη την στιγμη.

Οποτε διαδικασια για να το μετατρεψεις, δεν χρειαζεται μιας και δινεται ετοιμο το αρχειο στην ρομ. Αν θελεις, σου δινω και ενα screenshot για το τι εχει μεσα το zip που κατεβαζεις.

Περιμενε 2 λεπτακια και το επισυναπτω.

 

Τροποποιηση:Οριστε και η φωτο. Αυτο που σε εδνιαφερει απο οτι καταλαβα ειναι το κυκλωμένο με το κόκκινο. Σωστά?

Aκριβώς αυτό που έχεις κυκλωμένο!

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα με την καρτούλα των 8GB, τί FAT32, τί format σε 5 διαφορετικά PC αλλά και πάλι τίποτα! Είχα ανοίξει κι ένα θεματάκι στους XDA όπου δεν βρέθηκε κι εκεί λύση!

 

Θα τσεκάρω πάλι στους XDA, ελπίζω αυτή τη φορά να βρω την διαδικασία. :O

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό που έχεις κυκλωμένο!

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα με την καρτούλα των 8GB, τί FAT32, τί format σε 5 διαφορετικά PC αλλά και πάλι τίποτα! Είχα ανοίξει κι ένα θεματάκι στους XDA όπου δεν βρέθηκε κι εκεί λύση!

 

Θα τσεκάρω πάλι στους XDA, ελπίζω αυτή τη φορά να βρω την διαδικασία. :O

 

το ειχα ξανα γραψει για τη διαδικασια πως γινετε το φλασ απο το pc. δε ξερω ποσες σελιδες πισω πρεπει να πας, ειναι αρκετες.

 

και δεν ειμαι σπιτι να σου πω ακριβως.

 

παντως τα αρχεια που πρεπει να βαλεις στο φακελο ειναι δυο, ενα της ρομ και ενα ακομα που πρεπει να τρεξεις.

 

αν θες κατεβασε μια touch it, ειναι σε αυτη τη μορφη και κρατησε το αρχειακι να το εχεις. την ρομ που θες να βαλεις μετονομασε την οπως την εχει ο τυπος στην touch it.

 

τροποποίηση.

το βρηκα, μηνυμα 4831

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξανα γραψει για τη διαδικασια πως γινετε το φλασ απο το pc. δε ξερω ποσες σελιδες πισω πρεπει να πας, ειναι αρκετες.

 

και δεν ειμαι σπιτι να σου πω ακριβως.

 

παντως τα αρχεια που πρεπει να βαλεις στο φακελο ειναι δυο, ενα της ρομ και ενα ακομα που πρεπει να τρεξεις.

 

αν θες κατεβασε μια touch it, ειναι σε αυτη τη μορφη και κρατησε το αρχειακι να το εχεις. την ρομ που θες να βαλεις μετονομασε την οπως την εχει ο τυπος στην touch it.

 

τροποποίηση.

το βρηκα, μηνυμα 4831

Άψογος!!

Το μεσημεράκι που θα γυρίσω σπίτι θα το τσεκάρω και θα επανέλθω με το ανάλογο feedback! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ένταση του ήχου κλήσης (ένα mp3) είναι χαμηλή. Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί?

 

υπάρχει κάποια λύση παιδιά στο πρόβλημα αυτό? Την ένταση δηλαδή του ήχου κλήσης του κινητού?

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια λύση παιδιά στο πρόβλημα αυτό? Την ένταση δηλαδή του ήχου κλήσης του κινητού?

 

Καπως γινεται. Γινεται αφενος σιγουρα με μια αλλαγη στην registry, αλλα εχει αναφερθει οτι ενδεχεται να καει το ηχειο....

Αλλα ισως υπαρχει και τροπος με καποιο προγραμματακι. Ισως η wildgirl ξερει κατι επαυτου...

Κανε μια αναζητηση στο τοπικ ομως.;)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια λύση παιδιά στο πρόβλημα αυτό? Την ένταση δηλαδή του ήχου κλήσης του κινητού?

 

ποσο παραπανω ενταση θελεις? εγω το δικο μου στο 60% το εχω και χτυπαει μια χαρα.

δηλαδη το εχεις στο 100% και δεν εισαι ικανοποιημενος?

μηπως η ποιοτητα δεν ειναι καλη και ειναι κακογραμμενο το mp3 που θες να βαλεις? εχεις δοκιμασει κατι αλλο και συνεχιζει να το κανει?

ενημερωτικα, υπαρχουν προγραμματα για το pc που μπορουν να ανεβασουν την ενταση ενος κομματιου αλλα οχι τη ποιοτητα, π.χ. nero και αλλα πολλα, ακομη και freeware.

 

ελπιζω να επεσα μεσα και να μην εννοεις κατι αλλο.. ;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως εχει αλλαξει κανενας το καλυμα του κινητου γιατι μου επεσε κατω και εφαγε κατι μικρους τσαμπουκαδες? η sony λετε να ζητησει πολλα ???
Link to comment
Share on other sites

27.95 κάνει το μπροστινό..και 28.85 το κάλυμα-περίβλημα του πληκτρολογίου τα έχω αλλάξει εγώ..στη Σινώπης..και η χρέωση για την εργασία ήταν 30ευρώ..

 

ερώτηση, τόσο μετά το πέρασμα της ελληνικής rom όσο και από hard reset, το active synch αναγνωρίζει τις επαφές σαν ξεχωριστές με αποτέλεσμα να έχω διπλοεπαφές στο outlook και στο κινητό.. (αφού κάνω επαναφορά με το pim) τις διορθώνω μία μία και στον επόμενο συγχρονισμό τα ίδια..την προηγούμενη φορά αναγκάστηκα να κάνω απεγκατάσταση το actyvesync και να το ξαναεγκαταστήσω..μήπως μια διαγραφή συσκευής θα βοηθούσε? :cry:

Link to comment
Share on other sites

27.95 κάνει το μπροστινό..και 28.85 το κάλυμα-περίβλημα του πληκτρολογίου τα έχω αλλάξει εγώ..στη Σινώπης..και η χρέωση για την εργασία ήταν 30ευρώ..

 

ερώτηση, τόσο μετά το πέρασμα της ελληνικής rom όσο και από hard reset, το active synch αναγνωρίζει τις επαφές σαν ξεχωριστές με αποτέλεσμα να έχω διπλοεπαφές στο outlook και στο κινητό.. (αφού κάνω επαναφορά με το pim) τις διορθώνω μία μία και στον επόμενο συγχρονισμό τα ίδια..την προηγούμενη φορά αναγκάστηκα να κάνω απεγκατάσταση το actyvesync και να το ξαναεγκαταστήσω..μήπως μια διαγραφή συσκευής θα βοηθούσε? :cry:

 

στις ρυθμησεις του active sync με συνδεμενο το τηλ, πρεπει να ορισεις οτι η αντικατασταση να γινετε στον υπολογιστη. μετα χωρις συνδεση επανεφεραι με το rim backup και πριν συνδεσεις το τηλ με το καλωδιο, σβησε ολες τις επαφες που εχει το outlook στο pc. κανε συγχωνισμο και εισαι οκ.

 

απο εδω και περα οποτε χρειαστεις να βαλεις ξανα επαφες στο τηλ συνδεεις απλα το καλωδιο και δεν επαναφερεις με rim.

 

και αν κανεις καταχωρισει μια επαφη στο τηλ ας πουμε, με το που συνδεεις θα περαστει αυτοματα και στο pc.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

27.95 κάνει το μπροστινό..και 28.85 το κάλυμα-περίβλημα του πληκτρολογίου τα έχω αλλάξει εγώ..στη Σινώπης..και η χρέωση για την εργασία ήταν 30ευρώ..

 

ερώτηση, τόσο μετά το πέρασμα της ελληνικής rom όσο και από hard reset, το active synch αναγνωρίζει τις επαφές σαν ξεχωριστές με αποτέλεσμα να έχω διπλοεπαφές στο outlook και στο κινητό.. (αφού κάνω επαναφορά με το pim) τις διορθώνω μία μία και στον επόμενο συγχρονισμό τα ίδια..την προηγούμενη φορά αναγκάστηκα να κάνω απεγκατάσταση το actyvesync και να το ξαναεγκαταστήσω..μήπως μια διαγραφή συσκευής θα βοηθούσε? :cry:

 

Γενικά μετά από hard reset ή φλασάρισμα rom με το pimbackup να επαναφέρεις μόνο τα sms, ραντεβού και επαφές τα περνάς με το activesync από το Outlook. Με το pimbackup ναι μεν παίρνουμε από όλα backup αλλά δεν τα επαναφέρουμε και όλα, απλά έχουμε και ένα δεύτερο backup πέραν του Outlook.

Αν επαναφέρεις τα ραντεβού και επαφές με το pimbackup και μετά κάνεις και συγχρονισμό με Outlook θα έχεις διπλοεγγραφές όχι μόνο στις επαφές αλλά και στα ραντεβού.

Αν επιλέξεις διαγραφή συσκευής από το activesync να το κάνεις ενώ δεν είναι συνδεδεμένο το κινητό γιατί μου φαίνεται θα σου διαγράψει επαφές και ραντεβού και από το κινητό και από το Outlook.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω βαλει τη ρομ PC TECH 4U ELL V2.0 και το μονο κολλημα ποθ εχει ειναι η καμερα. πχ οταν παταω το κουμπι για να βγαλω φωτογραφια μου βγαζει αυτο το μηνυμα "CameraRunner.exe not found! Please install CameraRunner'' και κατι ακομα, πως μπορω να χρησημοποιησω την καμερα του xperia την original και οχι αυτη της htc???
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια λύση παιδιά στο πρόβλημα αυτό? Την ένταση δηλαδή του ήχου κλήσης του κινητού?

 

Μεγάλη προσοχή πως κρατάτε το κινητό και έαν έχετε θήκη πως το τοποθετείτε γιατί το ηχείο του είναι κάτω αριστερά (μια μικρή σχισμή) με αποτέλεσμα να μειώνετε πολύ η ένταση...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο με το θέμα

οποιος του αρέσει να γραφει greeklish και να τα μετατρέπει σε ελληνικά ας πάει στο ακόλουθο site

http://services.innoetics.com/greeklish//

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...