Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έβαλα την rom του bsp98ht την αγγλική. Πώς μπορώ να έχω ελληνική side bar στο contacts? Να δοκιμάσω το HTC- Xavier RandomAccess - Greek WVGA?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ρομ είναι όντως εξαιρετική. ΄΄Εβαλα την ελληνική έκδοση. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω το wallpaper σε όλα τα tabs επειδή αυτό που έχει δεν μου αρέσει;

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει :(

Οταν αλλαξεις την ρυθμιση μεσα απο το XperiaTweak, μετα να πατησεις save. Και θα πρεπει να σου βγαλει μηνυμα οτι απαιτειται softreset για να το αποθηκευσει.

Μιλαμε παντα ομως για official ρομ ετσι?

Παιδιά έβαλα την rom του bsp98ht την αγγλική. Πώς μπορώ να έχω ελληνική side bar στο contacts? Να δοκιμάσω το HTC- Xavier RandomAccess - Greek WVGA?

Ναι, με αυτο μονο αν εννοεις τη καθετη στηλη με τα γραμματα οταν μπαινεις στις επαφες. Αλλα και στην ελληνικη, παλι αγγλικα ειναι.

Η ρομ είναι όντως εξαιρετική. ΄΄Εβαλα την ελληνική έκδοση. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω το wallpaper σε όλα τα tabs επειδή αυτό που έχει δεν μου αρέσει;

Αν μπεις εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

στο δευτερο ποστ εχει ενα cab-ακι που κανει αυτην την δουλεια. Το κανει ομως ολο μαυρο, επειδη το ηθελε καποιος αλλος απο τους xda. Αλλα αν θελεις μια δικια σου φωτογραφια, τοτε δεν ξερω αν θα δουλεψει ενα αρχειο που ειχε δωσει ο smaberg στην δικια του. Και δεν ξερω αν θα δουλεψει γιατι νομιζω οτι το TF3D που εχει η PCTECH4U ειναι απο το HD, ενω του smaberg(TouchX) ειναι απο το Diamond/Pro II. Αν θελεις παντως, στο δινω να το δοκιμασεις. Αλλα σιγουρα, πριν το δοκιμασεις, κρατα backup. Δεν ξερεις ποτε τι παρενεργιες μπορει να υπαρξουν.;)

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, με αυτο μονο αν εννοεις τη καθετη στηλη με τα γραμματα οταν μπαινεις στις επαφες. Αλλα και στην ελληνικη, παλι αγγλικα ειναι.

 

Το έβαλα κ πάλι στα αγγλικά είναι. Το παραπάνω προγραμματάκι δουλεύει στο default contact list μονο. Ξέρει κανεις πώς λέγεται το contacts αυτής της rom για να το ψάξω και στο νετ?

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κ πάλι στα αγγλικά είναι. Το παραπάνω προγραμματάκι δουλεύει στο default contact list μονο. Ξέρει κανεις πώς λέγεται το contacts αυτής της rom για να το ψάξω και στο νετ?

 

Πρεπει να ειναι του μανιλα η contact list... Αλλα σαν ονομα συγκεκριμενο δεν ξερω... Το καλυτερο ειναι να ρωτησεις στους xda, στο τοπικ της ρομ... Ισως το χρειαζονται και αλλα παιδια. Να του δειξεις κιολας του παιδιου οτι υπαρχει ηδη ενα ετοιμο, και απλα να το προσαρμοσει στην ρομ...;)

 

Edit: @nikoleon Στο επισυναπτω το cab που ειχε ο smaberg για να βαζεις BackGround σε ολα τα ταμπς.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

στο δευτερο ποστ εχει ενα cab-ακι που κανει αυτην την δουλεια. Το κανει ομως ολο μαυρο, επειδη το ηθελε καποιος αλλος απο τους xda. Αλλα αν θελεις μια δικια σου φωτογραφια, τοτε δεν ξερω αν θα δουλεψει ενα αρχειο που ειχε δωσει ο smaberg στην δικια του. Και δεν ξερω αν θα δουλεψει γιατι νομιζω οτι το TF3D που εχει η PCTECH4U ειναι απο το HD, ενω του smaberg(TouchX) ειναι απο το Diamond/Pro II. Αν θελεις παντως, στο δινω να το δοκιμασεις. Αλλα σιγουρα, πριν το δοκιμασεις, κρατα backup. Δεν ξερεις ποτε τι παρενεργιες μπορει να υπαρξουν.;)

 

Ευχαριστώ soom, δούλεψε κανονικά!

 

Edit: @nikoleon Στο επισυναπτω το cab που ειχε ο smaberg για να βαζεις BackGround σε ολα τα ταμπς.

 

Και αυτό δούλεψε, σ'ευχαριστώ και πάλι! :):D

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν screenshots από αυτή τη rom που συζητάμε? αρχίζω και ψήνομαι όλο και πιο πολύ..

Και μια παρατήρηση για το gps..στην παραλία, σε max 2m υψόμετρο από την επιφάνεια της θάλασσας, μου δίνει υψόμετρο 42m!!!!!!!!!!! είτε το igo8 είτε το destinator!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν screenshots από αυτή τη rom που συζητάμε? αρχίζω και ψήνομαι όλο και πιο πολύ..

Και μια παρατήρηση για το gps..στην παραλία, σε max 2m υψόμετρο από την επιφάνεια της θάλασσας, μου δίνει υψόμετρο 42m!!!!!!!!!!! είτε το igo8 είτε το destinator!!!

 

Σε αυτο λογικα θα φταιει ο χαρτης. Οχι το προγραμμα. Γιατι με αλλο προγραμματακι, χωρις χαρτες και τετοια, τα βγαζει καλυτερα. Τουλαχιστον εμενα. Αν και εδω στην Κρητη, εχω παρατηρησει εξαιρετικα εντονα και με πολυ μεγαλες διαφορες, οτι κλειδωνω πολυ ευκολοτερα απο την Αθηνα. Οπου και να ειμαι στην Αθηνα. Δυσκολευεται να βρει και να κλειδωσει, ακομα και με το GPSTest.

 

Για screenshots εχει βγαλει ο φιλος εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

 

αλλα ειναι μια ωραιοτατη ρομ με TF3D τοσο γρηγορο, που δυσκολα θα βρεις αλλη! Ισως η αυθεντικες στα HTC να ειναι γρηγοροτερες και ομαλοτερες και σταθεροτερες. Αν και νομιζω οτι ειναι εξισου σε ολα!:lol::p:happy:

Link to comment
Share on other sites

Screenshots εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536551

 

Όσο για το υψόμετρο, μη βασίζεσαι σε κανένα πρόγραμμα πλοήγησης, ειδικά όταν είσαι χαμηλά.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξεις την ρυθμιση μεσα απο το XperiaTweak, μετα να πατησεις save. Και θα πρεπει να σου βγαλει μηνυμα οτι απαιτειται softreset για να το αποθηκευσει.

Μιλαμε παντα ομως για official ρομ ετσι?

 

ουτε σε official ρομ το κανει

εκει που παει να το φορτοσει ξαναγιρναει στο αρχικο

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε official ρομ το κανει

εκει που παει να το φορτοσει ξαναγιρναει στο αρχικο

 

Δεν ξερω να σου πω κατι αλλο, Λαζαρε.. Δυστυχως δεν επαιζα πολυ με τα πανελς οταν ειχα Official. Μου αρεσε πολυ το today (το πρωτο που δεν μπορεις να βγαλεις) και οι παραμετροποιησεις. Μετα ειχα facebook, radio, multimedia και onthego που δεν τα ηθελα ποτε για αρχικο και βασικο... Σα ρυθμιση το ειχα δει εκει, αλλα δεν επαιξα... Σορρυ... :O:O

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως μπορούμε να το δούμε δηλαδή? υπάρχει πρόγραμμα αποκλειστικά και μόνο με τα στοιχεία του gps? :)

p.s soom ακόμα περιμένω το sys αρχείο απ το igo για να κανω μια "αντιπαράθεση.." :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως μπορούμε να το δούμε δηλαδή? υπάρχει πρόγραμμα αποκλειστικά και μόνο με τα στοιχεία του gps? :)

p.s soom ακόμα περιμένω το sys αρχείο απ το igo για να κανω μια "αντιπαράθεση.." :P

 

:lol::lol: Εχεις δικιο Νικολα!!! Συγγνωμη!!! Ειχα διαβασει το πμ απο το κινητο και ξεχασα να σου απαντησω μετα οταν γυρισα στο σπιτι!

 

Οριστε αυτουσιο το sys μου.... Δεν μπορουσα με πμ οποτε απο εδω υποχρεωτικα...

 

Προγραμματακι για αποκλειστικα τετοια. Δεν θυμαμαι τωρα που το εχω πετυχει, αλλα λεγεται GPSSpeedoMeter. Ειναι ενα ταχυμετρο. Νομιζω εχει μεσα υψομετρο. Αλλιως με το VisualGPSce που εχει μεσα η ρομ του bhp...:happy:

 

Τροποποιηση:Το «?» στον τιτλο ειναι ενα «®» σε μενα. Δεν ξερω αν πρεπει να υπαρχει ή οχι και γιατι ειναι εκει, αλλα ετσι ειναι......!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Εχεις δικιο Νικολα!!! Συγγνωμη!!! Ειχα διαβασει το πμ απο το κινητο και ξεχασα να σου απαντησω μετα οταν γυρισα στο σπιτι!

 

Οριστε αυτουσιο το sys μου.... Δεν μπορουσα με πμ οποτε απο εδω υποχρεωτικα...

 

Τροποποιηση:Το «?» στον τιτλο ειναι ενα «®» σε μενα. Δεν ξερω αν πρεπει να υπαρχει ή οχι και γιατι ειναι εκει, αλλα ετσι ειναι......!

Κάτι μου λέει, πως ειλικρινά, δεν θες να δεις το δικό μου sys.. :lol:

όπως σου είχα πει, δε μου δούλευε, με απανωτά error, και από αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το τεράαααααστιο sys..

[device]
type="ALIAS_XPERIA"

από εδώ

μου έκανε εντύπωση πως ενώ έχει γράψει ένα σωρό κώδικες για διάφορες συσκευές σημείωνε στο τέλος ότι ειδικά για xperia να γράψουμε μόνο αυτό!!! Θέλω να δοκιμάσω τώρα, αν δέχεται κάποιες παραμετροποιήσεις για βελτιστοποίηση του ήχου στο tts..!!

 

Προγραμματακι για αποκλειστικα τετοια. Δεν θυμαμαι τωρα που το εχω πετυχει, αλλα λεγεται GPSSpeedoMeter. Ειναι ενα ταχυμετρο. Νομιζω εχει μεσα υψομετρο. Αλλιως με το VisualGPSce που εχει μεσα η ρομ του bhp...:happy:

Αμάν αυτή η bhp, ότι και να ρωτήσω το έχει ήδη μέσα!! Με το που ακούσω κάποιος να τη κρατάει μια βδομάδα και να είναι ευχαριστημένος χωρίς να θέλει να φλασάρει άλλη, την βάζω..!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει, πως ειλικρινά, δεν θες να δεις το δικό μου sys.. :lol:

όπως σου είχα πει, δε μου δούλευε, με απανωτά error, και από αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το τεράαααααστιο sys..

[device]
type="ALIAS_XPERIA"

από εδώ

μου έκανε εντύπωση πως ενώ έχει γράψει ένα σωρό κώδικες για διάφορες συσκευές σημείωνε στο τέλος ότι ειδικά για xperia να γράψουμε μόνο αυτό!!! Θέλω να δοκιμάσω τώρα, αν δέχεται κάποιες παραμετροποιήσεις για βελτιστοποίηση του ήχου στο tts..!!

 

 

Αμάν αυτή η bhp, ότι και να ρωτήσω το έχει ήδη μέσα!! Με το που ακούσω κάποιος να τη κρατάει μια βδομάδα και να είναι ευχαριστημένος χωρίς να θέλει να φλασάρει άλλη, την βάζω..!! :lol::lol::lol:

 

Το sys μου το ειχα ετσι απο οταν το πρωτοκατεβασα απο ενα παιδι απο εδω(JimmyT). Απλα προσεθεσα ορισμενα πραγματα που μου ειπαν στο greekgalaxy και δουλευει τελεια εκτοτε...

 

Κοιτα, ειανι η πρωτη φορα που ειμαι 100% καλυμμενος απο την ρομ. Και εχω δοκιμασει μερικες. Κυριως Valkyrie, TouchX. Αλλα αυτη ειναι υπερανω ολων... Αλλα μην την βαλεις κατευθειαν. Δοκιμασε μερικες αλλες για να εκτιμησεις την αξια της!:lol::happy::p;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δύο ερωτησούλες..πρώτον πως μετονομάζουμε τους χάρτες στο igo για να τους αναγνωρίσει???δηλαδή έχω χάρτες από διάφορες εταιρείες και νομίζω ότι πρέπει να μετονομάσουμε το αρχείο για να τους αναγνωρίσει( ο soom κάτι είχε πει αλλά δεν θυμάμαι)..και δεύτερον γίνεται τελικά με την ελληνική ρομ PCTech4U V 2.0 να βάλουμε φώτο μας στην αρχική οθόνη και να έχουμε και το touchflo???ευχαριστώ...

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

http://www.cliffords.nu/

απο αυτο το λινκ κατεβασα το XperiaTweak 2.0 ισως ειναι και λαθος ver

 

Δεν ειναι λαθος, ειναι το "επισημο" site του Xperia Tweak.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δύο ερωτησούλες..πρώτον πως μετονομάζουμε τους χάρτες στο igo για να τους αναγνωρίσει???δηλαδή έχω χάρτες από διάφορες εταιρείες και νομίζω ότι πρέπει να μετονομάσουμε το αρχείο για να τους αναγνωρίσει( ο soom κάτι είχε πει αλλά δεν θυμάμαι)..και δεύτερον γίνεται τελικά με την ελληνική ρομ PCTech4U V 2.0 να βάλουμε φώτο μας στην αρχική οθόνη και να έχουμε και το touchflo???ευχαριστώ...

Ναι ρε συ! Γινεται...! Μια χαρα γινεται. Το θεμα που ειχαμε ειναι αν μπορουμε να εχουμε σε ολα τα tabs το ιδιο background, που τελικα γινεται με τα cab-ακια που εδωσα πριν απο μερικα ποστ!

Για τους χαρτες του iGo, τον εκαστοτε που θελεις να εχεις ενεργοποιημενο πρεπει να εχει ονομα Greece.fbl.

Να σου πω, εσενα σκεφτηκα οταν εβαζα την ελληνικη PCTech4U!!! Βαλτην. Θα σου αρεσει! Ειδικα εσενα που θελεις και ελληνικα ειναι η τελειοτερη επιλογη... :happy:

ναι αλλα δεν λειτουργει οπως πρεπει

και μαλον κατι κανω εγω λαθος

Μπα, μπορει να μην κανεις εσυ λαθος! Μπορει απλα να μην δουλευει το προγραμμα... :worry:

Παντως, οπως ειπε και η wildgirl, απο εκει ειναι το site που το κατεβαζουμε. Αλλα, πχ, οι ρυθμισεις για τα ονοματα και πως να φαινονται μου δουλεψε εμενα. Και οι ρυθμισεις για τον φωτισμο. Αλλα για τα πανελ, δεν δοκιμασα ποτε...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ! Γινεται...! Μια χαρα γινεται. Το θεμα που ειχαμε ειναι αν μπορουμε να εχουμε σε ολα τα tabs το ιδιο background, που τελικα γινεται με τα cab-ακια που εδωσα πριν απο μερικα ποστ!

Για τους χαρτες του iGo, τον εκαστοτε που θελεις να εχεις ενεργοποιημενο πρεπει να εχει ονομα Greece.fbl.

Να σου πω, εσενα σκεφτηκα οταν εβαζα την ελληνικη PCTech4U!!! Βαλτην. Θα σου αρεσει! Ειδικα εσενα που θελεις και ελληνικα ειναι η τελειοτερη επιλογη... :happy:

 

κοίτα soom μάλλον δεν έχεις καταλάβει....κάθε μέρα έμπαινα στους xda για να δω αν την έχει ανεβάσει..μόλις την ανέβασε αμέσως την έβαλα και εγώ...είναι σούπερ η ρομ!!!!!!!και θα επιστρέψει και με 6.5!!!!!!!εκεί να δεις τι δουλειά θα κάνει ο τύπος γιατί εδώ και καιρό τη δουλεύει για να είναι σούπερ....

ευχαριστώ για τις απαντήσεις soom!!!!(πάντως ήξερα ότι για το θέμα με το igo εσύ θα απαντούσες...)

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το κινητο απο το φεβρουαριο με την official εκδοση αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα τον τελευταιο καιρο. Οταν χτυπαει ο ηχοσ κλησης κανει αυξωμιωσεις, η ενταση δηλαδη ξεκιναει δυνατα μετα χαμηλωνει και ξαναδυναμωνει. Αν γνωριζει καποιος γι'αυτο το θεμα δηλαδη αν εχω προβλημα η αν ειναι καποια ρυθμιση ας μου απαντησει. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καταρχήν θα έλεγα να κοιτάξεις ποια έκδοση φοράει η συσκευή σου γιατί μάλλον υπάρχουν νεότερες που λύνουν διάφορα εμφανιζόμενα bugs. Λεπτομέρειες για όλα αυτά θα βρεις διαβάζοντας λίγο προς τα πίσω σε αυτό το thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα έλεγα να κοιτάξεις ποια έκδοση φοράει η συσκευή σου γιατί μάλλον υπάρχουν νεότερες που λύνουν διάφορα εμφανιζόμενα bugs. Λεπτομέρειες για όλα αυτά θα βρεις διαβάζοντας λίγο προς τα πίσω σε αυτό το thread.

 

Πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στο thread μας, Γιαννη! :happy::happy: Welcome Back!:D:D

 

djivo ή JimmyT, ποιας εταιριας τον χαρτη ειχατε πει οτι ειναι καλυτερα για κρητη? Ιδιαιτερα απο την μερια του Αγιου Νικολαου? Γιατι σκοπευω αυριο να κανω μια εξορμηση προς τα εκει και δεν θελω να χαθω...! :lol:

 

Τροποποίηση:

Το βρηκα μετα απο λιγο ψαξιμο!

Για κρήτη ο TeleAtlas, για αθήνα ο Creative Image, για Θεσσαλονίκη κέντρο ο TeleAtlas, για έξω απ'τη θεσσαλονίκη ο Epsilon.

Να κατι που μπορεις να κανεις με το iGo. Και δεν μπροεις με το Dest.... Να αλλαξεις χαρτες ευκολα και γρηγορα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw poly telika lythike to provlima

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...