Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To opera 9.7 γράφει μια χαρά ελληνικά με το AEKMAP.

 

Το 9.7 μπορώ να το βρώ από κάπου free, ως αναβάθμιση δηλαδή του 9.5 για xperia, ή κατεβάζω από το opera.com και δεν ζητάει κωδικό επειδή είναι beta; Ή θα πρέπει να το κατεβάσω από μαγαζάκια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για αυτό με το paragon utilities έχεις άποψη? να υποθέσω ότι το cleanram είναι απαραίτητο, ε?

 

το πρωτο που λες δεν ετυχε να το βαλω και δε ξερω.

το cleanram κανει αρκετα καλη δουλεια οταν εχεις το tf3d.

τουλαχιστον αυτο βλεπω στο δικο μου. αν εσυ εχεις official rom δε μπορω να σου πω γιατι δε το δοκιμασα. φανταζομαι οτι θα ειναι και εκει χρησιμο.

 

Το 9.7 μπορώ να το βρώ από κάπου free, ως αναβάθμιση δηλαδή του 9.5 για xperia, ή κατεβάζω από το opera.com και δεν ζητάει κωδικό επειδή είναι beta; Ή θα πρέπει να το κατεβάσω από μαγαζάκια;

 

απο οπου και αν το κατευασεις ειναι το ιδιο αλλα να ξερεις οτι δεν γινετε αναβαθμηση της υπαρχουσας 9.5 εκδοσης αλλα θα περαστει σαν δευτερο προγραμμα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

nik0las6600, το Paragon παει πακετακι με το SlovoEd αλλά δεν δημιουργει προβληματα οποτε μην αγχωνεσαι...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την 2.1...:worry:

 

Από default (τουλάχιστον στο landscape) όταν το χρησιμοποιείς το FingerKeyboard δεν εμφανίζει την κάτω μπάρα με τα softkeys και το εικονίδιο του εικονικού πληκτρολογίου. Για να εμφανίζεται η κάτω μπάρα πρέπει να αλλάξεις μια επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι σουπερ τρόπος αυτός, δοκίμασε αυτον:

Κράτα πατημένο το πλήκτρο που εξαφανίζεται το fingerkeyboard.....

 

Αυτός είναι καλύτερος....??:p:)

Φταίει το σκιν που χρησιμοποιείτε. Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312&page=3 είχα φτιάξει skin και για τις τρείς μορφές( Αγγλικά-Ελληνικά-SMS160) να έχουν κουμπάκι (κάτι σαν πληκτρολόγιο) και το κλείνετε από εκεί.;)

Link to comment
Share on other sites

Κολλουσε η Valkyrie.. Πολυ! Μετα απο 10 λεπτα ενασχολησης με το τηλεφωνο, δεν ανοιγε το Start Menu...

Και τωρα ο φιλος Noster αναφερει οτι δεν μπαινει. Την εχει βαλεις κανεις να επιβεβαιωσει οτι παιζει?

Noster εβαλες εσυ καποια αλλη να σιγουρευτεις οτι το τηλεφωνο ειναι καλα??

 

καλημερα, τωρα παιζω με την 1.95 Valkyrie. Δοκιμασα και Toych-IT and Touch-X και ολα επαιζαν μια χαρα. Θα προσπαθησω με..την επομενη του Agenτ, οταν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθειά σας! Έχω φάει τον τόπο για να βρω το SLOVED7, αλλά όσα βρήκα δεν τα δέχεται το κινητό. Έχεις κανείς κανένα λινκ να το κατεβάσω;

 

Όσο για την μπαταρία και για να μην ξεχνιώμαστε,:) τελικά κανένα πρόγραμμα από όσα έχω περάσει δεν τρώει μπαταρία!! Σε αναμονή κρατά ΠΟΛΥ, μόλις όμως το χρησιμοποιήσω (όχι πολύ), ΤΗΝ ΡΟΥΦΑ!!!!!!!!!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ακομη μια ROM πηγε... στον κουβα!!:lol:

 

Ουτε η V-lite 3.5 με ικανοποιησε... Αρκετα κολληματα, ειδικα μετα απο αλλαγη σε landscape... :(

Αυτο ειναι και το νουμερο ενα προβλημα σε οσες ROM εχω χρησιμοποιησει... Ή θα αργουν να γυρισουν σε lanscape, ή μετα την αλλαγη θα κολλανε!!:mad:

Η μονη που δεν εχει τετοιο προβλημα ειναι η TouchX!!:happy:

Οποτε, περασα την TouchX full τωρα... :D

 

Ελπιζω να βγαλει συντομα ο smaberg καμια καινουρια με 6.5, γιατι οσες και αν εχω δοκιμασει με 6.5, απογοητευτηκα!!

Ισως, δοκιμασω και την GodSpeed BAREBONE ή την PURE UpGrade, η οποια οπως λεει δεν ειναι και πολυ cooked... Δηλαδη, στηριζεται πολυ στην official R3 και εχει τα 6.5...:confused:

Οποτε, ισως δεν εχει τα bugs των αλλων...

 

Προς το παρων,ομως, TouchX 10.1!!!:D :happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθειά σας! Έχω φάει τον τόπο για να βρω το SLOVED7, αλλά όσα βρήκα δεν τα δέχεται το κινητό. Έχεις κανείς κανένα λινκ να το κατεβάσω;

 

Όσο για την μπαταρία και για να μην ξεχνιώμαστε,:) τελικά κανένα πρόγραμμα από όσα έχω περάσει δεν τρώει μπαταρία!! Σε αναμονή κρατά ΠΟΛΥ, μόλις όμως το χρησιμοποιήσω (όχι πολύ), ΤΗΝ ΡΟΥΦΑ!!!!!!!!!!

 

χθες το πέρασα και φαίνεται να λειτουργεί ok..το deluxe..θα σου στείλω link

 

τα led που έχει, υπάρχει επιλογή να παραμένουν σε λειτουργία (να αναβοσβήνουν) μέχρι πχ να δω την αναπάντητη ή το sms? όπως στο p990?

όσο για την μπαταρία χθες την "εφαγα" σε μια μέρα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Από default (τουλάχιστον στο landscape) όταν το χρησιμοποιείς το FingerKeyboard δεν εμφανίζει την κάτω μπάρα με τα softkeys και το εικονίδιο του εικονικού πληκτρολογίου. Για να εμφανίζεται η κάτω μπάρα πρέπει να αλλάξεις μια επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις του προγράμματος.

 

Φταίει το σκιν που χρησιμοποιείτε. Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312&page=3 είχα φτιάξει skin και για τις τρείς μορφές( Αγγλικά-Ελληνικά-SMS160) να έχουν κουμπάκι (κάτι σαν πληκτρολόγιο) και το κλείνετε από εκεί.;)

 

Α υπεροχα θα τα δοκιμασω και τα 2! :D

 

Για μενα ακομη μια ROM πηγε... στον κουβα!!

 

Ουτε η V-lite 3.5 με ικανοποιησε... Αρκετα κολληματα, ειδικα μετα απο αλλαγη σε landscape... :(

Αυτο ειναι και το νουμερο ενα προβλημα σε οσες ROM εχω χρησιμοποιησει... Ή θα αργουν να γυρισουν σε lanscape, ή μετα την αλλαγη θα κολλανε!!:mad:

Η μονη που δεν εχει τετοιο προβλημα ειναι η TouchX!!

Οποτε, περασα την TouchX full τωρα... :D

 

Ελπιζω να βγαλει συντομα ο smaberg καμια καινουρια με 6.5, γιατι οσες και αν εχω δοκιμασει με 6.5, απογοητευτηκα!!

Ισως, δοκιμασω και την GodSpeed BAREBONE ή την PURE UpGrade, η οποια οπως λεει δεν ειναι και πολυ cooked... Δηλαδη, στηριζεται πολυ στην official R3 και εχει τα 6.5...:confused:

Οποτε, ισως δεν εχει τα bugs των αλλων...

 

Προς το παρων,ομως, TouchX 10.1!!! :happy:

 

Ολοι στην Touch X καταληγουμε αργα ή γρηγορα...

 

τα led που έχει, υπάρχει επιλογή να παραμένουν σε λειτουργία (να αναβοσβήνουν) μέχρι πχ να δω την αναπάντητη ή το sms? όπως στο p990?

όσο για την μπαταρία χθες την "εφαγα" σε μια μέρα.. :P

 

Στο Sounds and Notifications στις Ρυθμισεις, πας Notifications, επιλεγεις την ενεργεια (Νεο μηνυμα, Αναπαντητη) και τικαρεις το κουτακι Flash Light For : No Limit ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Sounds and Notifications στις Ρυθμισεις, πας Notifications, επιλεγεις την ενεργεια (Νεο μηνυμα, Αναπαντητη) και τικαρεις το κουτακι Flash Light For : No Limit ;)

να νιώσω άσχημα με της παιδαριώδεις ερωτήσεις μου?? :lol:

 

Φταίει το σκιν που χρησιμοποιείτε. Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312&page=3 είχα φτιάξει skin και για τις τρείς μορφές( Αγγλικά-Ελληνικά-SMS160) να έχουν κουμπάκι (κάτι σαν πληκτρολόγιο) και το κλείνετε από εκεί.;)

δοκίμασα το skin σου, και μου φαίνεται αρκετά καλύτερο από το στάνταρ, και στη διάταξη και σε κάποιες λεπτομέρειες!! και δεν κρύβει και την μπάρα κάτω!!!!!!! (εκτός και αν και αυτό ήταν ρύθμιση που δεν την είχα κάνει με το προηγούμενο :lol: )

από panel τι χρησιμοποιείτε? είχα το miccrosoft today μαζί με το today του resco, αλλά αφού έβγαλα το resco η επόμενη πιο προσιτή μοιάζει το sonyericsson..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερει κανεις τι πρεπει να κανω, αν μπορω να το κανω, για να μπλοκαρω τη συσκευη?, γιατι μολις σημερα μου κλεψανε το XPERIA? υπαρχει καποιος τροπος να καταστρεψω και την καρτα μνημης διοτι περιειχε εγγραφα, της εταιριας που εργαζομαι κ αν τα παρει ανταγωνιστης......
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερει κανεις τι πρεπει να κανω, αν μπορω να το κανω, για να μπλοκαρω τη συσκευη?, γιατι μολις σημερα μου κλεψανε το XPERIA? υπαρχει καποιος τροπος να καταστρεψω και την καρτα μνημης διοτι περιειχε εγγραφα, της εταιριας που εργαζομαι κ αν τα παρει ανταγωνιστης......

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν τρόπο για απομακρυσμένη διαγραφή αρχείων. Κυκλοφορεί το Where is my phone? αλλά έπρεπε να το είχες ήδη εγκατεστημένο και δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί όπως ισχυρίζεται.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερει κανεις τι πρεπει να κανω, αν μπορω να το κανω, για να μπλοκαρω τη συσκευη?, γιατι μολις σημερα μου κλεψανε το XPERIA? υπαρχει καποιος τροπος να καταστρεψω και την καρτα μνημης διοτι περιειχε εγγραφα, της εταιριας που εργαζομαι κ αν τα παρει ανταγωνιστης......

 

Θεωρητικά οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας μπορούν να "μπλοκάρουν" τη συσκευή αν τους πείς το IMEI της. Το θέμα είναι ότι η εταιρία που είσαι συνδρομητής μάλλον θα το κάνει. Οι άλλες όμως;;;

 

Παρε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτα τους... (και μετά ενημέρωσέ μας και εδω για να ξέρουμε τι παίζει...)

Κρίμα πάντως για το τηλέφωνό σου...:(

Link to comment
Share on other sites

πηρα την Vodafone και μου ειπαν οτι εχει απαγορευθει το μπλοκαρισμα εδω κ ενα 6 μηνο......

 

τωρα αν μου λενε π@π@ριες....

 

ΦΙλε μου λυπαμαι για την απωλεια! Το ιδιο επαθα και γω με ενα iPhone προ εξαμηνου(Φεβρουαριο).

 

Τιποτα δεν κανει κανεις. Ουτε vodafone ουτε τιποτα. Ειμαστε εντελως απροστατευτοι απεναντι στον κλεφτη και δεν κανουν κατι οι εταιριες(κλειδωμα)ωστε να μην εχει κινητρο...! Αστα...

 

Δυστυχως, απο οσο ξερω, δεν μπορεις να κανεις κατι. Οι εταιριες σιγουρα δεν κλειδωνουν την συσκευη. Και δεν ειανι μονο ενα 6μηνο. Γιατι η Voda πριν απο ενα 6μηνο ακριβως(17/02 μου το εκλεψαν, 18/02 μου το ειπαν)οτι εδω και 1,5 χρονο δεν κλειδωνουν. Και επειδη πηρα 2-3 φορες τηλεφωνο να λεω τα ιδια πραγματα μπας και πεσω σε κανεναν αλλο, ακουσα απο εναν υπαλληλο οτι και απο το 2004 εχουν σταματησει να μπλοκαρουν τις συσκευες. Τωρα δεν ξερω τι γινεται, αλλα σιγουρα ενα χρονο τωρα δεν μπλοκαρουν!;)

 

 

Κριμα παντως.. Πολυ ασχημη εμπειρια....:(:(:cry::(:(

Link to comment
Share on other sites

να νιώσω άσχημα με της παιδαριώδεις ερωτήσεις μου?? :lol:

 

Πού να δεις τι ερωτησεις εκανα εγω καμια 200αριά σελίδες πίσω...:p

 

manisbar, λυπαμαι κι εγω πολυ για την απωλεια σου. Το φοβαμαι πολυ καιρο μη μου το κλεψουν και ανταριαστηκα με το ποστ σου! :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α, ok, οπότε συνεχίζω ακάθεκτος!! :P είδα και το topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=245990 , για επανεκκίνηση του τηλεφώνου με πρόγραμμα..υπάρχουν και άλλα παρόμοια?
Link to comment
Share on other sites

α, ok, οπότε συνεχίζω ακάθεκτος!! :P είδα και το topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=245990 , για επανεκκίνηση του τηλεφώνου με πρόγραμμα..υπάρχουν και άλλα παρόμοια?

 

Στην ουσία επανεκκίνηση δεν γίνεται και όταν το κλείνουμε-ανοίγουμε από το power button; Απλά σε αυτή την περίπτωση θέλει να το πατήσουμε ξανά για να ανοίξει. Υπάρχει άλλη διαφορά; Ειδικά αν κολλήσει το κινητό, τότε δεν γλιτώνει το άνοιγμα από το καπάκι για να κάνουμε reset με την γραφίδα. Έτσι δεν είναι;

 

Όταν κάνω επανεκκίνηση, βλέπω ότι η μνήμη είναι στο 23% ή 24%. Στην διάρκεια της μέρας που θα το δουλέψω λίγο, ανεβαίνει στο 28%-30% και δεν πέφτει με τίποτε πιο κάτω, εκτός και αν κάνω επανεκκίνηση. Παράξενο!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

καλημερα π...πηρα χθες το xperia....λοιπον μ ανοιξε στα αγγλικα...ξερετε απο που αλλαζει γλωσσα μπας κ εχει ελληνικα?δευτερον πως βαζω το wayfindor..!?:)
εχουμε κ λεμε..t18s,t29,A2628,ga618,t65i,t290i,w800i,w960i,xperia και ...r380s...:D
Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες από Ελλάδα πας και στο κάνουν τζάμπα αναβάθμιση στα Ελληνικά όπως κάναμε πολλοί από εμάς. Όπως και να έχει όμως και Ελληνικά να του βάλεις, πάλι με το εξωτερικό πληκτρολόγιο δεν θα γράφει Ελληνικά. Για αυτό άσχετα αν έχει Αγγλικό ή Ελληνικό μενού θα χρειαστείς οπωσδήποτε να βάλεις το πρόγραμμα AEKMAP για να γράφεις Ελληνικά! Όταν θα φτάσεις εκεί ρωτάς για σου πούμε λεπτομέρειες πως να το εγκαταστήσεις.

 

Για το wayginder δεν ξέρω να σου πω δυστυχώς.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, γιατι το ΑΕΚmap μου κολλαει??? :blink:

 

Οποια ROM κι αν εχω βαλει τωρα τελευταια, αργει πολυ οταν γραφω με το πληκτρολογιο...:wacko::confused::(:mad:

 

Παραξενο...:ninja:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια ερωτηση....τα ελληνικα στο γερμανο λενε θελουν 15 μερες να τ βαλουν....γινεται να τα βαλω απο το σιτε της ericsson μονος μ?ειδα ενα παιδι εδω που εγραφε οτι τα εβαλε..!
εχουμε κ λεμε..t18s,t29,A2628,ga618,t65i,t290i,w800i,w960i,xperia και ...r380s...:D
Link to comment
Share on other sites

καποτε ελεγαν οτι μπορουσαν να το μπλοκαρουν με τον ΙΜΕΙ, ισχυει?

 

Οι εταιριες σιγουρα δεν κλειδωνουν την συσκευη. Και δεν ειανι μονο ενα 6μηνο. Γιατι η Voda πριν απο ενα 6μηνο ακριβως(17/02 μου το εκλεψαν, 18/02 μου το ειπαν)οτι εδω και 1,5 χρονο δεν κλειδωνουν. Και επειδη πηρα 2-3 φορες τηλεφωνο να λεω τα ιδια πραγματα μπας και πεσω σε κανεναν αλλο, ακουσα απο εναν υπαλληλο οτι και απο το 2004 εχουν σταματησει να μπλοκαρουν τις συσκευες. Τωρα δεν ξερω τι γινεται, αλλα σιγουρα ενα χρονο τωρα δεν μπλοκαρουν!;)

 

Όταν ακούν για μπλοκάρισμα συσκευών οι πωλητές έχουν στο μυαλό τους το SIMblock (μπλοκάρισμα συσκευής ώστε να δέχεται κάρτες SIM μόνο της εταιρίας τους), πράγμα που όντως έχει απαγορευτεί από το 2004 περίπου ως μονοπωλιακή τακτική, και ήταν παράνομο έτσι κι αλλιώς. Το IMEI block όμως είναι διαφορετικό, είναι νόμιμο, και σε μερικές χώρες το επιβάλλει η κρατική αστυνομία.

 

http://www.immobilise.com/

Εδώ μπορείς να δηλώσεις το κινητό σου με το IMEI σου και θα μπλοκαριστεί αυτόματα στις συνεργαζόμενες χώρες (UK, US) όπου δε θα δέχεται ούτε SIM ούτε κωδικό ξεκλειδώματος SIMBlock. Επίσης αν προσπαθήσει κάποιος να το πουλήσει σε συνεργαζόμενα "καταστήματα" όπως ebay, καταστήματα πώλησης μεταχειρησμένων κ.α., χτυπάει κόκκινο και το κινητό επιστρέφει στον κάτοχο που έκανε register.

http://www.checkmend.com/uk/

Εδώ μπορείς να δεις την πορεία ενός κλεμμένου κινητού (δεν ξέρω τι πρέπει να ισχύει για να το δεις αυτό, ίσως να έχει πουληθεί στο ebay πρωτού κάνεις δήλωση στο immobilise)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...