Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα κάτι μου βρωμάει.

 

Για μένα το Xperia είναι (ήταν;...) μαζί με το Touch Pro potentialy ότι καλύτερο μας φυλάει το 2008 στο χώρο του WM και ότι καλύτερο μας φυλάει το WM εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια μετριότητας.

 

ΟΜΩΣ, ενώ οι αναφορές και τα hands-on για το Touch Pro (φυσιολογικά) πυκνώνουν, οι αναφορές και τα hands-on αλλά και παρουσίες του αναμενόμενου "XPanels" interface του... αραιώνουν. Το θεωρώ αφύσικο.

 

Θέλω να πιστεύω (ειδικά επειδή στην SE έχει ήδη δική του σελίδα), ότι δεν πάει για cancel... αλλά κάτι μου λέει ότι πριν τα Χριστούγεννα δεν θα το δούμε τελικά.

 

Ελπίζω να κάνω λάθος.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι μου βρωμάει.

 

Για μένα το Xperia είναι (ήταν;...) μαζί με το Touch Pro potentialy ότι καλύτερο μας φυλάει το 2008 στο χώρο του WM και ότι καλύτερο μας φυλάει το WM εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια μετριότητας.

 

ΟΜΩΣ, ενώ οι αναφορές και τα hands-on για το Touch Pro (φυσιολογικά) πυκνώνουν, οι αναφορές και τα hands-on αλλά και παρουσίες του αναμενόμενου "XPanels" interface του... αραιώνουν. Το θεωρώ αφύσικο.

 

Θέλω να πιστεύω (ειδικά επειδή στην SE έχει ήδη δική του σελίδα), ότι δεν πάει για cancel... αλλά κάτι μου λέει ότι πριν τα Χριστούγεννα δεν θα το δούμε τελικά.

 

Ελπίζω να κάνω λάθος.

 

Φιλε μου δε θα έπρεπε να σου φαίνεται παράξενο. Οι πολλές καρτέλες και τα πολλά animations, πέρα του ότι δε προσφέρουν πολλά από άποψη ευχρηστίας, θα είναι καταστροφή δεδομένου ότι θα τρέχουν WM6 από κάτω.

 

Όσο και αν κοπανιόμαστε, όσο και αν οι κατασκευαστές αναβαθμίζουν τα specs, αν δεν ξαναγραφτούν τα WM από την αρχή μην περιμένετε να δείτε άσπρη μέρα. Τα ίδια και τα ίδια με διαφορετικό περιτύλιγμα...

 

Είδε λοιπόν και η SE τις ομορφιές του Diamond, με το menu να υστερεί εμφανώς και το μισό internet να τους κράζει, και σου λέει ας το αφήσουμε καλύτερα...:p

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες είναι το WM7

 

το XPanels δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο προγραμματιστικά - απλά έχεις 9 today screens, τα ενδιάμεσα animations είναι κανονικά εύκολη δουλειά για κάθε σημερινό mobile gfx accelerator

 

έχω την υποψία ότι η άποψη σου προέρχεται από μια συμπάθεια στο iPhone (είχα επί πολύ καιρό, είχα βάλει ένα σωρό προγράμματα κλπ. - ωραίο τηλεφωνάκι, τελεία)

 

όταν λέμε "από κάτω βρίσκεται το WM", δεν μιλάμε για κάτι κακό (πλην του registry, τι το ήθελαν;...), αλλά για κάτι που είναι ΜΑΚΡΑΝ πιο ολοκληρωμένο από όλες τις άλλες mobile πλατφόρμες (είτε λόγω παλαιότητας και εξέλιξης -unlike iPhone που μπορώ να σου γράψω μια μεγάλη λίστα με μωρουδιακά θέματα-, είτε λόγω του ότι προέρχεται από τα desktop, κομένο για mobile εφαρμογές - όπως και το λειτουργικό του iPhone αυτό και αντίθετα από το Symbian -, είτε γιατί στον enterprise τομέα, απέχει χιλιόμετρα από κάθε τι άλλο - κάτι που προσπάθησε και το iPhone με τη συμβατότητα Exchange που έβαλαν τώρα, αλλά που είναι το 1/1000 από ότι χρειάζεται ένα enterprise device- κλπ. κλπ.)

 

αυτά για να μη ξεφύγουμε

 

επειδή η SE (και ως SE δεν ανέχεται να την κράξουν για κάτι τέτοιο) δεν είναι η E-TEN και ειδικά δεν είναι η iMate (masters of paparology), σίγουρα θα βγει και σίγουρα θα έχει και τα XPanels που έδειχναν και σίγουρα ΟΤΑΝ βγει θα παίζουν καλά

 

το θέμα είναι ότι το "πότε" μάλλον τραβάει

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες είναι το WM7

 

Ποιο WM7? Ας βγει αυτό πρώτα και μετά να το συζητήσουμε.

 

το XPanels δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο προγραμματιστικά - απλά έχεις 9 today screens, τα ενδιάμεσα animations είναι κανονικά εύκολη δουλειά για κάθε σημερινό mobile gfx accelerator

 

Μονο 9 today screens έχει? E τότε είναι απλή δουλειά - για τα WM αυτό είναι παιχνιδάκι - να μην ανησυχούμε καθόλου λοιπόν...:lol:

 

Πέρα από την πλακα όμως ας πούμε και κάτι σοβαρό. Δε θέλω να παρουσιαστώ ως troll που απλά μπήκα για να καταστρέψω τη κουβέντα. Ορίστε λοιπόν ποια είναι η άποψη μου.

 

Η άποψη μου είναι ότι η σταθερότητα και η αξιπιστία είναι το πρώτο ζητούμενο για αυτές τις συσκευές. Τα όμορφα animations έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Κακώς οι διάφοροι κατασκευαστές προσπαθούν να αντιγράψουν το iPhone όσον αφορά το GUI. Τα WM απλά δεν είναι σχεδιασμένα για κάτι τέτοιο. Είναι σα να βάζεις τρίλιτρο κινητήρα σε φιατάκι. Στην ευθεία θα σου πάει σφαίρα, αλλα μόλις του ζητήσεις να φρενάρει η να στρίψει, σε στέλνει αδιάβαστο να κοιτάς τα κυπαρισσια από τις ρίζες :p.

 

Στο κάτω κάτω, δεν έχει νόημα να μου κανεις το τρελό animation για να ξεκινήσει ο browser, και μόλις ξεκινήσει να είσαι αντιμέτωπος με το άθλιο rendering engine της microsoft. Αν θες να καταργήσεις τη γραφίδα, φτιάξε απλά, μεγάλα και ευανάγνωστα εικονίδια και άσε τα 9 today screens σε 3D έκδοση μέχρι να μπορέσεις να χώσεις nVidia μέσα, η να βγούν τα WM7 (με την ευχή ότι θα κάνει το καθήκον της η MS).

 

Το είπα και στην ενότητα του Diamond. Οποτε ένας hardware κατασκευαστής πάει να υποκαταστήσει τη δουλειά του OS, η κατάσταση δεν είναι καθόλου ευχάριστη. Αν θέλουν να κάνουν κάτι για να βοηθήσουν την πλατφόρμα, ας ενώσουν τις δυνάμεις τους και ας προσφέρουν κάτι παρόμοιο με το Αpp. Store. Ενοποίηση όλων των εφαρμογών για εύκολη και άμεση πρόσβαση/αναβάθμιση. Ασύρματα και όχι με cabs και δε συμμαζεύεται. Και ας αφήσουν αυτά που δε γνωρίζουν καλά σε αυτούς που τα γνωρίζουν...

 

στον enterprise τομέα, απέχει χιλιόμετρα από κάθε τι άλλο - κάτι που προσπάθησε και το iPhone με τη συμβατότητα Exchange που έβαλαν τώρα, αλλά που είναι το 1/1000 από ότι χρειάζεται ένα enterprise device- κλπ. κλπ.)

 

Είπα και πριν πως απεχθάνομαι τους trollers και δε θέλω να σπρώξω τη συζήτηση στο ποιος έχει το μεγαλύτερο κουβαδάκι. Γί αυτό δε θα απαντήσω στο υπόλοιπο post σου. Στο θέμα όμως του Exchange που αναφέρεσαι προφανώς και υπερβάλλεις. Είναι αλήθεια πως η Apple πλήρωσε για το license ενός μονο κομματιού του Exchange. Είναι όμως το σημαντικότερο κομμάτι, η αν θες το κομμάτι που αφορά τους περισσοτερους business users. Από την άλλη, είναι η μονη συσκευή που έχει email client με full HTML support. Για να μη ξεφύγουμε από το θέμα Xperia, άνοιξε αν θες αντίστοιχο θέμα στους διαξιφισμούς η κάπου αλλου.

 

Ειλικρινά δε μπήκα εδώ για να προκαλέσω. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Εταιρείες σαν την HTC και τη SE διαβάζουν λάθος την αγορά. Δεν είναι τα όμορφα animations που κάνουν το iPhone τόσο πετυχημένο. Είναι η λειτουργικότητα του.

 

Αυτοί λοιπόν πάνε να αντιγράψουν το επουσιώδες (τα γραφικά) και την πατάνε στο ουσιώδες (τη λειτουργικότητα) :confused:.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα και πραγματικά βαριέμαι να το συζητάω έστω και στους διαξιφισμούς (δεν μπαίνω καν εκεί ποτέ και για κάποιους λόγους ούτε πουθενά αλλού στο myphone, στο browser μου υπάρχει απλά το link για το f=23, δηλαδή Windows Mobile Pocket PCs), αν και είμαι μάλλον ο κατάλληλος γιατί έχω ζήσει και την Apple και το iPhone αρκετά. Βασικά σου έχω απαντήσεις σε όλα (είτε το πιστέψεις γιατί δεν θα τα απαντήσω όλα, είτε όχι).

 

Επί της βάσης έχεις δίκιο, το ουσιώδες είναι η λειτουργικότητα και αυτή το iPhone την έχει... όμως εγώ την λέω με την έννοια της "αποτελεσματικότητας" (θες να κάνεις το τάδε, όπως έχεις σκεφτεί ότι γίνεται ΕΤΣΙ το κάνει το iPhone, όταν το κάνει), γιατί με την έννοια της λειτουργικότητας ως "πληρότητα" (ή έστω ως βάθος λειτουργικότητας) εκεί τα χαλάμε - νομίζω η γνώμη μου δυο post πιο πάνω τα λέει όλα "ωραίο τηλεφωνάκι, τελεία"...

 

BTW για να μην πηγαίνει στο trolling το post σου δεν χρειαζόταν φράσεις όπως: "Μονο 9 today screens έχει? E τότε είναι απλή δουλειά - για τα WM αυτό είναι παιχνιδάκι - να μην ανησυχούμε καθόλου λοιπόν... :)", όπως "Είναι σα να βάζεις τρίλιτρο κινητήρα σε φιατάκι." (γιατί πολύ απλά το WM με τίποτα δεν είναι το φιατάκι της υπόθεσης, αλλά και αν το πιστεύεις πάλι δεν λέγεται σε ένα thread μέσα σε αυτό το subforum)...

 

Και για να καταλήξουμε κάπου, επιστρέφοντας στο Χ1, "ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε"... άσε να το δούμε και μετά βλέπουμε αν πήγε να αντιγράψει το iPhone (δεν το βλέπω - Η' ΜΗΠΩΣ Η APPLE ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ANIMATION ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ANIMATION ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ IPHONE ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ;...), αν θα είναι αποτελεσματικό, αν θα είναι ουσιώδες, επουσιώδες, αν τα επουσιώδη καλύπτουν τα ουσιώδη κλπ. ...και τελικά αν θα βγει.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα κι εγώ βαριέμαι να μπαίνω σε λεπτομέρειες όσον αφορά την πληρότητα των δυο πλατφορμών, να σου δώσω ένα γρήγορο παράδειγμα του τι εννοώ όταν λέω ότι τα WM δεν είναι σχεδιασμένα για αυτές τις δουλειές

 

Τα WM χρησιοποιούν τις μπάρες για να κάνουν πλοήγηση σε οποιαδήποτε λίστα. Όταν λοιπόν πάει κάποιος να αντιγράψει το scrolling, το αποτέλεσμα είναι εκνευριστικό. Τις μισές φορες αντί να αρχίσεις το scrolling κανεις επιλογή. Τις μισές φορες που θέλεις να το σταματήσεις, πάλι επιλογή κανεις. Αν η κίνηση σου δεν είναι στην ευθεία και με συγκεκριμένη ταχύτητα, πάλι επιλογή κανεις... Aσε που το scrolling κολλάει. Αφού έχεις χρησιμοποιήσει iPhone πιάνεις το νόημα.

 

Τώρα όσον αφορά τα panels, δεν έχει βγει ακόμα το Xperia οποτε συμφωνώ πως δεν ξέρουμε. Αλλα αφού δεν ξέρουμε ας μην το εκθειάζουμε κιόλας. Αυτό που ωστόσο πρέπει να ξέρουμε πια είναι ότι μια λίστα με τεχνικά χαρακτηριστικά δε λέει όλη την αλήθεια. Βλέπουν όλοι τα 9 today screens από απόσταση και αυτομάτως το κατατάσσουν στην κορυφή. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι να είμαστε πιο συγκρατημένοι. Αυτό λέω.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

για την τελευταία παράγραφο συμφωνούμε - όμως δεν το κατατάσω στην κορυφή λόγω του XPanels, αλλά λόγω όλων των άλλων, δες και εδώ:

 

http://www.ilogic.gr/blog

 

Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο κάνεις ένα λάθος. ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τα libraries του συστήματος για το scrolling σου (για παράδειγμα) και δεν σε εμποδίζει κανείς να έχεις το δικό σου library (όπως σε κάθε σοβαρό OS). Μια πρακτική των "τρίτων libraries" την βλέπουμε εδώ και χρόνια στα WM με portable audio play/record libs, με libs με calls που αφορούν gaming κλπ. ...πολλές μάλιστα open source.

 

Είναι ένα βάθος που ίσως κάποια στιγμή αποκτήσει το iPhone (μια και αυτό έχει το ευτύχημα να προέρχεται από ένα σοβαρό και ολοκληρωμένο λειτουργικό) αλλά ΠΟΤΕ κάτω από το τόσο (και τόσο κλασικό) στενό μαρκάρισμα της Apple και του Apple Store... (και μη μου πεις για τον πειρατικό installer, γιατί ποτέ τέτοια δεν προχώρησαν καμία συσκευή)

 

Αυτά. Ήδη γίναμε off topic (και άνετα μας κόβουν σε χωριστό thread).

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο κάνεις ένα λάθος. ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τα libraries του συστήματος για το scrolling σου (για παράδειγμα) και δεν σε εμποδίζει κανείς να έχεις το δικό σου library (όπως σε κάθε σοβαρό OS). Μια πρακτική των "τρίτων libraries" την βλέπουμε εδώ και χρόνια στα WM με portable audio play/record libs, με libs με calls που αφορούν gaming κλπ. ...πολλές μάλιστα open source.

 

Sorry NLS αλλα ξυπνάς τον Troll μέσα μου :p. Θα πάει δηλαδή ο άλλος να αγοράσει το Xperia η το Diamond, θα του αρχίσουν τα κολλήματα με το που θα φορτώσει μια-δυο εφαρμογές, και εσύ τι θα του πεις? Να πάει να φτιάξει τα δικά του libraries :lol:?

 

Δε με νοιάζει ποια είναι η αρχιτεκτονική του OS. Αυτό που με νοιάζει είναι να δουλεύει το μηχάνημα όπως το διαφημίζει ο κατασκευαστής!

 

Επίλογος γιατί θα φάμε πολύ κράξιμο. Σε γοητεύει βλέπω η ιδέα της άπειρης παραμετροποίησης. Είναι η φιλοσοφία της MS. Είναι και ο λόγος άλλωστε που κυριάρχησε στο χώρο του desktop computing. Είναι όμως και η Αχίλλειος πτέρνα της στο χώρο του mobile computing. Γιατί? Γιατί στο desktop οι απαιτήσεις των εφαρμογών υπολείπονται των δυνατοτήτων του σημερινού hardware. Στο mobile computing ισχύει το ανάποδο. Εκεί θέλουμε περισσότερη υπολογιστική ισχύ και δεν έχουμε. Η αχαλίνωτη παραμετροποίηση των Windows κάνει το πρόβλημα οξύτερο. Αντίθετα, το μοντέλο της Apple δουλεύει καλύτερα εδώ. Αποτέλεσμα? Δε μπορώ να αλλάξω τα libraries στο OSX, αλλα το scrolling της λίστας είναι πολύ κcλύτερο από οποιαδήποτε WM συσκευή.

 

Παραμετροποίηση δεν είναι το παν λοιπόν...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο είναι ότι είχα κάποιους μήνες το iPhone και 4+ χρόνια το... τελευταίο μου WM (που είναι και 2003SE, δηλ. κάτι "αρχαίο")

 

αν τα βάζαμε δίπλα δίπλα (που τα έβαλα δηλαδή), ξέρω τι θα διάλεγα και τι διάλεξα

 

μέσα του έχω περί της 400 εφαρμογές/παιχνίδια (!)... έχω φτιάξει τη "φάτσα" (λέγε με Today) όπως θέλω και είναι μια χαρά για αυτά τα... λίγα που κάνω

 

πράγματι από τότε που τα έκανα αυτά, τα WM δεν προχώρησαν και πολύ και μεγάλο μέρος από το όσο προχώρησαν το τελευταίο 6μηνο-έτος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω του iPhone, δεκτό - όμως ήταν τόσο μπροστά σε κάποια πράγματα που ανέχομαι να μην είναι η κορυφή σε άλλα, γιατί απλά είναι συντρηπτικό το πόσο μπροστά είναι σε αυτά που θέλω

 

αν όλοι είχαμε ίδια κρητίρια θα είχαμε μια συσκευή από μια μάρκα με ένα λειτουργικό και τέλος

 

κανείς δεν αρνείται ότι κάποιο λόγο έχει το μεγάλο ποσοστό που έχει το iPhone στα "κινητά" (δυστυχώς χώρος που απεχθάνομαι μια και προέρχομαι από την εποχή που τα PDA ΔΕΝ ήταν κινητά και ο κόσμος που τα χρησιμοποιούσε ήξερε γιατί το έκανε - όχι όπως τώρα), που σχεδόν αν θυμάμαι έχει φτάσει στο 50% του WM (που και τα δυο μαζί ακόμα δεν ενοχλούν καθόλου την Nokia)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το samsung i900 OMNIA τι έχετε να πείτε??

Να τα χαρακτηριστικά του

Συχνότητα Λειτουργίας: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

Μέγεθος:

Βάρος: 127gr

Διαστάσεις: 112 x 56.9 x 12.5 mm

Τύπος Συσκευής: BAR

Μπαταρία: Li-Ion 1440 mAh

Οθόνη: 65.000 χρώματα, 240 x 400 pixels, TFT touchscreen

Κάμερα: 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus

Μνήμη: Εσωτερική 8gb, 128 MB RAM, 256 MB ROM, 624MHz Marvell PXA312 processor, Επεκτάσιμη MicroSD

Μεταφορά δεδομένων: GPRS, EDGE,

Δυνατότητα σύνδεσης: Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g, USB

Επιπλέον λειτουργίες: 3G, Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer), Ραδιόφωνο, TV out, MP3, DivX/XviD/WMV/MP4 player,

 

Εκτός του qwerty πληκτρολογίου προσωπικά το βρίσκω ανώτερο σε κάποιες λειτουργίες κ με καλυτερο value for money, οθόνη αφής 3.2'' WideQVGA (240 x 400 και θυρα USB. To 16 gb θα κοστίζει 50 ευρώ παραπάνω μάλλον

 

Για ποιο λόγο να κινηθώ στο xperia? (μην παρεξηγησετε μ αρεσει περισσότερο το xperia αλλα θελω να ακούσω επιχειρήματα διότι 200 ευρω στην τιμή θα είναι αυτα) :)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το samsung i900 OMNIA τι έχετε να πείτε??

Να τα χαρακτηριστικά του

Συχνότητα Λειτουργίας: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

Μέγεθος:

Βάρος: 127gr

Διαστάσεις: 112 x 56.9 x 12.5 mm

Τύπος Συσκευής: BAR

Μπαταρία: Li-Ion 1440 mAh

Οθόνη: 65.000 χρώματα, 240 x 400 pixels, TFT touchscreen

Κάμερα: 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus

Μνήμη: Εσωτερική 8gb, 128 MB RAM, 256 MB ROM, 624MHz Marvell PXA312 processor, Επεκτάσιμη MicroSD

Μεταφορά δεδομένων: GPRS, EDGE,

Δυνατότητα σύνδεσης: Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g, USB

Επιπλέον λειτουργίες: 3G, Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer), Ραδιόφωνο, TV out, MP3, DivX/XviD/WMV/MP4 player,

 

Εκτός του qwerty πληκτρολογίου προσωπικά το βρίσκω ανώτερο σε κάποιες λειτουργίες κ με καλυτερο value for money, οθόνη αφής 3.2'' WideQVGA (240 x 400 και θυρα USB. To 16 gb θα κοστίζει 50 ευρώ παραπάνω μάλλον

 

Για ποιο λόγο να κινηθώ στο xperia? (μην παρεξηγησετε μ αρεσει περισσότερο το xperia αλλα θελω να ακούσω επιχειρήματα διότι 200 ευρω στην τιμή θα είναι αυτα) :)

 

Απο τη στιγμη που εχει το πληκτρολογιο ειναι σε αλλη κατηγορια...

Αμα θες συγκρινε το με το touch pro...

Link to comment
Share on other sites

δηλ το πληκτρολόγιο αυτόματα το αναβαθμιζει σε pocket pc ας πούμε??οκ του προσθέτει ΄δυνατότητες στην καταχώρηση κειμένων αλλα με ενα πρόσθετο πληκτολόγιο κάνεις και εκει τη δουλεια σου?συνεπώς?
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δηλ το πληκτρολόγιο αυτόματα το αναβαθμιζει σε pocket pc ας πούμε??οκ του προσθέτει ΄δυνατότητες στην καταχώρηση κειμένων αλλα με ενα πρόσθετο πληκτολόγιο κάνεις και εκει τη δουλεια σου?συνεπώς?

 

συνεπώς όποιος θέλει αγοράζει το samsung και όποιος θέλει αγοράζει το Sony...:lol:

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

δηλ το πληκτρολόγιο αυτόματα το αναβαθμιζει σε pocket pc ας πούμε??οκ του προσθέτει ΄δυνατότητες στην καταχώρηση κειμένων αλλα με ενα πρόσθετο πληκτολόγιο κάνεις και εκει τη δουλεια σου?συνεπώς?

 

Το πληκτρολογιο το αναβαθμιζει αυτοματα στην τιμη;)

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το samsung i900 OMNIA τι έχετε να πείτε??

Να τα χαρακτηριστικά του

Συχνότητα Λειτουργίας: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

Μέγεθος:

Βάρος: 127gr

Διαστάσεις: 112 x 56.9 x 12.5 mm

Τύπος Συσκευής: BAR

Μπαταρία: Li-Ion 1440 mAh

Οθόνη: 65.000 χρώματα, 240 x 400 pixels, TFT touchscreen

Κάμερα: 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus

Μνήμη: Εσωτερική 8gb, 128 MB RAM, 256 MB ROM, 624MHz Marvell PXA312 processor, Επεκτάσιμη MicroSD

Μεταφορά δεδομένων: GPRS, EDGE,

Δυνατότητα σύνδεσης: Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g, USB

Επιπλέον λειτουργίες: 3G, Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer), Ραδιόφωνο, TV out, MP3, DivX/XviD/WMV/MP4 player,

 

Εκτός του qwerty πληκτρολογίου προσωπικά το βρίσκω ανώτερο σε κάποιες λειτουργίες κ με καλυτερο value for money, οθόνη αφής 3.2'' WideQVGA (240 x 400 και θυρα USB. To 16 gb θα κοστίζει 50 ευρώ παραπάνω μάλλον

 

Για ποιο λόγο να κινηθώ στο xperia? (μην παρεξηγησετε μ αρεσει περισσότερο το xperia αλλα θελω να ακούσω επιχειρήματα διότι 200 ευρω στην τιμή θα είναι αυτα) :)

1ον. Ειναι Sony Ericsson

2ον. Εχει μεγαλυτερη αναλυση στην οθονη

3ον. Ποιο ωραιο design κατα τη γνωμη πολλων

4ον. Υστερει στην καμερα (3.2ΜΡ) αλλα δε βαριεσαι? Την χρησιμοποιουμε παντα για 1-2 μηνες και μετα τη βαριομαστε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο το λες ως καλο???:lol::lol::lol:

 

Σοβαρα τωρα, μεχρι να βγει το Χ1 θα υπαρχουν πολλες και καλυτερες συσκευες! Το Χ1 θα το παρουν μονο οσοι το εχουν αποφασισει απο τωρα και δεν τους νοιαζει οτιδηποτε καινουριο βγει! Κατ'εμε το Χ1 δεν θα εχει καλη πορεια στις πωλησεις... αλλα αυτη ειναι μονο η ταπεινη μου γνωμη!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο το λες ως καλο???:lol::lol::lol:

 

Σοβαρα τωρα, μεχρι να βγει το Χ1 θα υπαρχουν πολλες και καλυτερες συσκευες! Το Χ1 θα το παρουν μονο οσοι το εχουν αποφασισει απο τωρα και δεν τους νοιαζει οτιδηποτε καινουριο βγει! Κατ'εμε το Χ1 δεν θα εχει καλη πορεια στις πωλησεις... αλλα αυτη ειναι μονο η ταπεινη μου γνωμη!

 

Οταν ανακοινωθηκε ειχα ενθουσιαστει αλλα το καθυστερησε πολυ το πραμα η SE.

Αν το ειχε βγαλει μεχρι τωρα θα το επαιρνα στα τυφλα αλλα πλεον υπαρχει και το pro που με βαζει σε πολλες σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ βασικό ζήτημα (το οποίο δεν είδα να έχει θίξει κανείς μέχρι τώρα) είναι και το αν το XPERIA θα επιτρέπει τη μεταφορά, μέσω ΒΤ, από άλλο SE κινητό όλων των επαφών ταυτόχρονα, ώστε να μην καθόμαστε να ξαναπληκτρολογούμε ή να περνάμε μία-μία τις επαφές.

 

Μολονότι θα είναι SE, το γεγονός ότι θα χρησιμοποιεί άλλο λειτουργικό με κάνει να φοβάμαι ότι δεν θα επιτρέπει τέτοια μεταφορά...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, HTC είναι... η SE έχει βάλει ελάχιστα πράγματα πάνω (ευτυχώς!)

Γιατι είναι htc ρε παιδιά! Και αν όντως είναι, γιατι η htc να δώσει το καλύτερό της μοντέλο στην sonyericsson; Στο κάτω κάτω και το pro είναι κατότερο. :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...