Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τελικά στο πρόβλημα με την μπαταρία δεν φαίνεται να είναι το G-Alarm η αιτία, σήμερα ξαναέγινε. Ενώ το είχα αφήσει με 90% μπαταρία και αφού είχα να το πειράξω μερικές ώρες όταν τελικά το έπιασα στα χέρια μου ήταν αρκετά ζεστό και είχε πέσει η μπαταρία στο 50%.

 

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι πυροδοτεί αυτό το πρόβλημα, είναι εκνευριστικό και στα καλά του καθουμένου μπορεί να μείνεις χωρίς μπαταρία ενώ δεν το περιμένεις. Θα συνεχίσω να ψάχνω ένα ένα τα προγράμματα και της λειτουργίες που κάνω μήπως και βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανα wifi scanner, τίποτε άλλο που κάνει συχνό polling?

Βρήκα ότι το WiFIForum όταν το κλείνεις με ΟΚ (ή click στο Χ πάνω δεξιά), δεν κλείνει... Πρέπει να πάς στο taskmanager να το σκοτώσεις ή να πάς απο το μενού του αριστερά και να το κλείσεις... Αυτό μου έσκισε τη μπαταρία σε ελάχιστο χρόνο.

Επίσης συνδυασμός κάποιου πράγματος που κάνει poll σε service που έχεις απενεργοποιήσει (έλεγχος για email με GPRS & Wifi απενεργοποιημένα!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι άλλο για το πρόβλημα της ώρας. Επειδή ακόμα και που έβγαλα τα 2 πάνελ, πάλι έχανε ώρα (γιατί ήταν 0.55 η ώρα και στο hellenic calendar που έχω με τις γιορτές μου έλεγε σήμερα Καθαρή Δευτέρα ενώ είχαμε περάσει στην Τρίτη 3 Μαρτίου, και μόλις πήγε 1 η ώρα το βράδυ το ημερολόγιο τότε πήγε στο ''Σήμερα Τρίτη), έβαλα πάλι το xperia panel 1 και τσέκαρα στα options του, το daylight saving on και η ώρα έφτιαξε! Και στο ημερολόγιο και παντού!

 

Μήπως τελικά θέλει daylight saving on η ώρα?

 

Και μια ερώτηση για το gps. Τρέχω εδώ και κανά 20ημερο το destinator όλα κανονικά. Μήπως χρεώνομαι και δεν το ξέρω και θα μου έρθει κανένας λογαριασμός 300 ευρώ και θα πάθω σοκ? Ή είναι πράγματι τσάμπα το gps? Έχω απενεργοποιημένο το 3G, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και μια ερώτηση για το gps. Τρέχω εδώ και κανά 20ημερο το destinator όλα κανονικά. Μήπως χρεώνομαι και δεν το ξέρω και θα μου έρθει κανένας λογαριασμός 300 ευώ και θα πάθω σοκ? Ή είναι πράγματι τσάμπα το gps?

 

Χρησιμοποίησε το Destinator όσες ώρες και μέρες θέλεις. Δεν υπάρχει καμία χρέωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι άλλο για το πρόβλημα της ώρας. Επειδή ακόμα και που έβγαλα τα 2 πάνελ, πάλι έχανε ώρα (γιατί ήταν 0.55 η ώρα και στο hellenic calendar που έχω με τις γιορτές μου έλεγε σήμερα Καθαρή Δευτέρα ενώ είχαμε περάσει στην Τρίτη 3 Μαρτίου, και μόλις πήγε 1 η ώρα το βράδυ το ημερολόγιο τότε πήγε στο ''Σήμερα Τρίτη), έβαλα πάλι το xperia panel 1 και τσέκαρα στα options του, το daylight saving on και η ώρα έφτιαξε! Και στο ημερολόγιο και παντού!

 

Μήπως τελικά θέλει daylight saving on η ώρα?

 

Και μια ερώτηση για το gps. Τρέχω εδώ και κανά 20ημερο το destinator όλα κανονικά. Μήπως χρεώνομαι και δεν το ξέρω και θα μου έρθει κανένας λογαριασμός 300 ευρώ και θα πάθω σοκ? Ή είναι πράγματι τσάμπα το gps? Έχω απενεργοποιημένο το 3G, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

 

τσάμπα τσάμπα τσάμπα τσάμπα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά θέλει daylight saving on η ώρα?.

 

Για να σου διορθωθεί η ώρα σε ολα τα πάνελ δεν θα εχεις τσεκαρισμένο το daylight saving όταν επιλέγεις την πόλη που θέλεις να σου δειχνη την ώρα.κάλο θα ήταν και η 2 πόλεις να είναι στην ιδια χώρα π.χ και τα δυο ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες. Όταν δεν έχω τσεκαρισμένο το daylight saving on, τότε χάνουν μια ώρα πίσω τα 2 πανελ (τα sony ericsson panel 1 & 2 χάνουν) ενώ το βασικό panel και αυτό με τα ψαράκια δείχνουν την σωστή ώρα. Όταν ξετσεκάρω το daylight saving on τότε μετά από λίγο, τα 2 ericsson panel χάνουν μια ώρα πίσω...

Και έχω βάλει Αθήνα και Θεσσαλονίκη στις πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που είδα μόλις τώρα. Με το που έβαλα το κινητό στο pc συγχρόνισε την ώρα, και στα ericsson panel που έχω daylight saving on με πήγε μια ώρα μπροστά αυτή την φορά (13.15 ενώ η ώρα είναι 12.15), ενώ το βασικό πανελ και αυτό με τα ψάρια δείχνουν την κανονική ώρα 12.15. Ξετσέκαρα τώρα το daylight saving και η ώρα στα 2 ericsson panel έγινε κανονική 12.15 όπως και στα άλλα 2 πάνελ. Το θέμα είναι όμως θα κρατήσει? Ή ξαφνικά θα πάει μόνο του μια ώρα πίσω στα 2 ericsson panel και θα την πατήσω πάλι με τα ξυπνητήρια?

 

Τελικά το daylight saving on που χρησιμεύει?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες. Όταν δεν έχω τσεκαρισμένο το daylight saving on, τότε χάνουν μια ώρα πίσω τα 2 πανελ (τα sony ericsson panel 1 & 2 χάνουν) ενώ το βασικό panel και αυτό με τα ψαράκια δείχνουν την σωστή ώρα. Όταν ξετσεκάρω το daylight saving on τότε μετά από λίγο, τα 2 ericsson panel χάνουν μια ώρα πίσω...

Και έχω βάλει Αθήνα και Θεσσαλονίκη στις πόλεις.

 

στην κεντρική ώρα στα setting>system >regional settings εχεις βαλει Greek ? (ασχετο με την ωρα πιο πολυ για μετατροπεα και ελληνικο ημερολογιο)

και στα setting>system >time εχεις βαλει GMT+2 athens,instabul ?και να ειναι τσεκαρισμενο το home?(πολυ σχετικο)

να μην εχεις τσεκαρισμενο το visiting ?

κοιτα το ιδιο προβλημα ειχα και εγω εκανα ολα τα παραπανω χωρις τσεκαρισμενο to daylight saving και ολα ειναι στην τοπικη ωρα ελλαδος .

το daylight saving ειναι η θερινη ωρα ελλαδος.τωρα δεν το χρειαζεσαι οταν αλλαξει η ωρα τοτε θα το τσεκαρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το SKtools ειναι προγραμμα που το εγκαθιστας στη συσκευη σου και σε βοηθα να κανεις πολλες τροποποιησεις και tweaks στον τροπο λειτουργιας της, και πολλα αλλα πραγματα.

Ψαξε βρες το, και οταν το εγκαταστησεις θα δεις τις επιλογες του το input methods.

Η τελευταια εκδοση νομιζω ειναι η 5.

 

το κατέβασα και το επεξεργάζομαι...έχει πολύ πράγμα....!

Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το κατέβασα και το επεξεργάζομαι...έχει πολύ πράγμα....!

 

Προσοχή μόνο στη χρήση του για αυτό και μόνο το λόγο.

 

Μην πειράξεις πράγματα που δεν ξέρεις γιατί μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στη σωστή λειτουργία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει απεγκατασταση δυο προγραμματων ομως εκει που εχω τα προγραματα υπαρχουν ακομα οι φακελοι τους.πως μπορω να τους σβησω;;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά ?

Σαν τηλέφωνο με την κλασσική ιδιότητά του (Δηλαδή να παίρνεις και να σε παίρνουν τηλέφωνο) δουλεύει ικανοποιητικά ή κάνει μια ώρα να ανταποκριθεί.

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά η προηγούμενη εμπειρία μου με το ETEN Glofish X650 ήταν δραματική (Το γύρισα πίσω) Για να απαντήσεις μια κλήση έπρεπε να ήσουνα πολύ τυχερός για να μην κολήσει. Για αυτό και ρωτάω ???

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει απεγκατασταση δυο προγραμματων ομως εκει που εχω τα προγραματα υπαρχουν ακομα οι φακελοι τους.πως μπορω να τους σβησω;;

 

Αφού έχεις κάνει απεγκατάσταση, σβήσε και τους φακέλους.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

πως;οταν τα κλικαρεις μπαινεις μεσα.δεν υπαρχει επιλογη αλλη

 

Πατάς παρατεταμμένα επάνω στον φάκελο, σου ανοίγει υπομενού που έχει Delete! (στη θέση που αναφέρει ο athanaso77 - με τον file explorer)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά στο πρόβλημα με την μπαταρία δεν φαίνεται να είναι το G-Alarm η αιτία, σήμερα ξαναέγινε. Ενώ το είχα αφήσει με 90% μπαταρία και αφού είχα να το πειράξω μερικές ώρες όταν τελικά το έπιασα στα χέρια μου ήταν αρκετά ζεστό και είχε πέσει η μπαταρία στο 50%.

 

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι πυροδοτεί αυτό το πρόβλημα, είναι εκνευριστικό και στα καλά του καθουμένου μπορεί να μείνεις χωρίς μπαταρία ενώ δεν το περιμένεις. Θα συνεχίσω να ψάχνω ένα ένα τα προγράμματα και της λειτουργίες που κάνω μήπως και βγάλω άκρη.

μιας και ανεφερες το galarm πως βαζουμε εναν δικο μας ηχο που βρισκεται στην ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ να μας ξυπνησει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά στο πρόβλημα με την μπαταρία δεν φαίνεται να είναι το G-Alarm η αιτία, σήμερα ξαναέγινε. Ενώ το είχα αφήσει με 90% μπαταρία και αφού είχα να το πειράξω μερικές ώρες όταν τελικά το έπιασα στα χέρια μου ήταν αρκετά ζεστό και είχε πέσει η μπαταρία στο 50%.

 

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι πυροδοτεί αυτό το πρόβλημα, είναι εκνευριστικό και στα καλά του καθουμένου μπορεί να μείνεις χωρίς μπαταρία ενώ δεν το περιμένεις. Θα συνεχίσω να ψάχνω ένα ένα τα προγράμματα και της λειτουργίες που κάνω μήπως και βγάλω άκρη.

 

Σου συμβαίνει κατά την φόρτιση;

Έχω βρει ως τώρα 2 διαφορετικά PC που το κάνουν αυτό κατά τη φόρτιση σε δύο διαφορετικά X1 (στο ένα PC έγινε και format από XP και πέρασμα καθαρών Vista και πάλι τα ίδια άρα αποκλείω το θέμα λειτουργικού).

 

Ψάχνοντας στο internet να δω τι φταίει, είδα ότι παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και χρήστες του Omnia. Ίσως είναι γενικό θέμα με ασυμβατότητα motherboard usb host και Windows Mobile αλλά και τα δύο X1 συμπεριφέρονται υποδειγματικά στη φόρτιση στα υπόλοιπα PC, άρα δεν πρέπει να είναι θέμα προβληματικής παρτίδας X1.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος κυριος ειπε οτι θα εχουμε Ελληνικη αναβαθμιση στις 3 Μαρτιου?? Ιδεα δεν εχουν στο τμημα εξυπηρετησης πελατων μολις τωρα καλεσα. Λεει ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξει αλλα δεν εχουμε ενημερωση για ποτε... Αυτο μας ελειπε να μην ειναι και σιγουρο οτι θα υπαρξει!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μιας και ανεφερες το galarm πως βαζουμε εναν δικο μας ηχο που βρισκεται στην ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ να μας ξυπνησει?

 

Στις ρυθμίσεις του έχει επιλογή να ψάξεις ακόμα και στην κάρτα μνήμης για να βρεις το ringtone της επιλογής σου. Ψάξτο λίγο και θα το βρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του έχει επιλογή να ψάξεις ακόμα και στην κάρτα μνήμης για να βρεις το ringtone της επιλογής σου. Ψάξτο λίγο και θα το βρεις.
μου εχουν βγει τα ματια και δεν το βρισκω:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτο μας ελειπε να μην ειναι και σιγουρο οτι θα υπαρξει!!!

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ποτέ δεν ήταν σίγουρο. Τελευταία διέρρευσε ότι τελικά θα υπάρξει λόγο της επιτυχίας του μοντέλου στην Ελλάδα και την πίεση των κατόχων της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μου εχουν βγει τα ματια και δεν το βρισκω:blink:

 

http://www.ageye.de/index.php?s=galarm/manual

 

Πήγαινε στο 2 για να κάνεις edit ένα alarm, πάτησε το δύο φορές και μετά το βέλος δεξιά άλλες δύο φορές. Εκεί πατώντας το + κάνεις browse στα αρχεία σου για να βρεις τον ήχο που θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...