Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσημη από την SE για το x1 δεν είναι.;)

Και δεν θα υπάρξει κιόλας ποτέ.;)

 

Μ αρέσει soom που απλά είσαι λιτός και λακωνικός...με δύο λέξεις είπες ακριβώς αυτό που ήθελες χωρίς να αφήσεις περιθώρια για απορίες......κάτι άσχετο αλλά σκέφτομαι πολύ htc hd...

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ αρέσει soom που απλά είσαι λιτός και λακωνικός...με δύο λέξεις είπες ακριβώς αυτό που ήθελες χωρίς να αφήσεις περιθώρια για απορίες......κάτι άσχετο αλλά σκέφτομαι πολύ htc hd...

 

Καλό το HD. Το iPhone3GS απλά το καλύτερο. Χώρος δεύτερη σκέψη. Χωρίς ενδοιασμούς.

 

Για να μην μπούμε σε διαδικασίες συγκρισεων, για εμένα αυτό ισχύει τουλάχιστον. Για κάποιον άλλο όχι.

 

Ότι κάνει το HD και το xperia, ο κάνει καλύτερα, γρηγορότερα και σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το HD. Το iPhone3GS απλά το καλύτερο. Χώρος δεύτερη σκέψη. Χωρίς ενδοιασμούς.

 

Για να μην μπούμε σε διαδικασίες συγκρισεων, για εμένα αυτό ισχύει τουλάχιστον. Για κάποιον άλλο όχι.

 

Ότι κάνει το HD και το xperia, ο κάνει καλύτερα, γρηγορότερα και σταθερά.

Οτι και να λες το συγκεκριμενο κινητο που εχεις δε προκειται να το συμπαθησω ποτε.Μια μονοτονη εξωτερικη εμφανιση τρια χρονια τωρα(και για ποσες συνεχειες ακομα δε ξερω)με σταθερο και γρηγορο ομως λειτουργικο και με ενα νεοπλουτο κοσμο που το αγοραζει μονο και μονο για να λεει οτι εχει iphone(εξαιρουνται οι παροντες :-)) χωρις να ξερει καν να το λειτουργησει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάτι άσχετο αλλά σκέφτομαι πολύ htc hd...

 

Ενημερωτικά πάντως... ούτε σε αυτό θα δούμε ποτέ επίσημα τα 6.5

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλό το HD. Το iPhone3GS απλά το καλύτερο. Χώρος δεύτερη σκέψη. Χωρίς ενδοιασμούς.

 

Για να μην μπούμε σε διαδικασίες συγκρισεων, για εμένα αυτό ισχύει τουλάχιστον. Για κάποιον άλλο όχι.

 

Ότι κάνει το HD και το xperia, ο κάνει καλύτερα, γρηγορότερα και σταθερά.

 

Χμμμ. Τρεις φορες αποπειραθηκα να "μυηθω" στον κοσμο του iphone. Και τις τρεις με απογοητευσαν η ελλειψη plugin για ενημερωση ημερολογιου-εργασιων-σημειωσεων (pim πληροφοριων γενικα) κι η λεπτομερεια που μπορει να κανει ενα πενακι - κατεληξα πως συγκεκριμενες εργασιες που με ενδιαφερουν απλα δε μπορουν να γινουν χωρις αυτο... Το... πισωγυρισμα της apple σε θεματα ποιοτητας στα 3g, 3gs ηταν για μενα η χαριστικη βολη για την πλατφορμα αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λες το συγκεκριμενο κινητο που εχεις δε προκειται να το συμπαθησω ποτε.Μια μονοτονη εξωτερικη εμφανιση τρια χρονια τωρα(και για ποσες συνεχειες ακομα δε ξερω)με σταθερο κ γρηγορο ομως λειτουργικο και με ενα νεοπλουτο κοσμο που το αγοραζει μονο κ μονο για να λεει οτι εχει iphone(εξαιρουνται οι παροντες :-)) χωρις να ξερει καν να το λειτουργησει...

 

Χμμμ. Τρεις φορες αποπειραθηκα να "μυηθω" στον κοσμο του iphone. Και τις τρεις με απογοητευσαν η ελλειψη plugin για ενημερωση ημερολογιου-εργασιων-σημειωσεων (pim πληροφοριων γενικα) κι η λεπτομερεια που μπορει να κανει ενα πενακι - κατεληξα πως συγκεκριμενες εργασιες που με ενδιαφερουν απλα δε μπορουν να γινουν χωρις αυτο... Το... πισωγυρισμα της apple σε θεματα ποιοτητας στα 3g, 3gs ηταν για μενα η χαριστικη βολη για την πλατφορμα αυτη...

 

Γιώργο, και εμένα μου την σπάει που έχει γίνει μαϊντανός και το έχει και η κουτσή Μαρία απλά και μόνο γιατί είναι άσπρο, είναι «όμορφο», είναι στυλάτο. Μου την σπάει που είναι μόδα. Αλλά μπροστά σε αυτά που κάνει συμβιβάζομαι με αυτό και δεν με ενδιαφέρει. Όταν ξέρω ότι το 90% αυτών που το έχουν δεν ξέρουν τίποτα για αυτό και το έχουν για να ακούνε μουσική και να παίζουν και κανα παιχνιδάκι που και που δεν με ενδιαφέρει.;)

 

Βαγγέλη, με Jailbreak μπορείς να τα κάνεις όλα:

Today plungin στην Lock Screen με τα του ημερολογίου

Επίσης, στην LockScreen, με τα κατάλληλα προγραμματάκια μπορείς να βάλεις ToDo λίστα που να σου βαράει και να σου έχει το κόκκινο κυκλάκι που σημαίνει ότι κάτι νέο έχει.

 

Μπορείς να οργανώσεις τους φακέλους σου και να τους βάλεις μέσα ότι εσύ θέλεις κανονικότατα. Μόνο συμβιβάζεσαι λίγο στο πόσα μπορείς να επεξεργαστείς από αρχεία Microsoft Office, αν και υπάρχουν πολλές εφαρμογές που κάνουν αυτή την δουλεία.

 

Στέλνεις κανονικά με Bluetooth, και επίσης λένε οι φήμες, ότι σε ερχόμενο Update του FirmWare θα μπορείς να ακούσεις και κανονικά ραδιόφωνο, μιας και το iPhone μπορεί να δεχθεί FM.;)

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=18929

 

Όσο για το πενάκι, ακόμα και σε ένα πρόγραμμα που έχω βάλει και χρειάζεται πάτημα ένα πολύ μικρό κουμπάκι, η οθόνη είναι τόσο τέλεια, που μπορείς πολύ εύκολα να το πατήσεις.

Και επίσης, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πενάκια για το iPhone αλλά και για όλα τα κινητά με Capacitive οθόνες.

Ενδεικτικά παραδείγματα:

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1647691/art/skpad/stylus-for-iphone.html

http://www.google.gr/search?rlz=1C1GGLS_elGR331GR331&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=Stylus+for+iphone

 

 

Όσο για τις διαφορές εμφανισιακά, σίγουρα δεν έχουν σχεδόν καμία(το 3GS είναι ελαφρώς παχύτερο και βαρύτερο). Αλλά γενικά από όσο θυμάμαι την Apple, δεν έχει κάνει κάποια ριζική διαφορά στην εμφάνιση(εξαίρεση το πέρασα στους iMac από CRT σε TFT οθόνες).

 

 

Και για να κλείσει το offtopic, ότι μπορείς να κάνεις και με το Xperia και με το HD μπορείς να το κάνεις και στο iPhone. Ακριβώς τα ίδια, απλά με διαφορετικό -καλύτερο και γρηγορότερο και ευκολότερο- τρόπο...

 

 

ΥΓ. Και όπως έχουμε και στα Windows τα μαγαζάκια, έτσι υπάρχουν και για το iPhone που μπορείς να βρεις μέσα αν όχι όλα αυτά που υπάρχουν μέσα στο AppStore, τότε την συντριπτική πλειοψηφία.

ΥΓ2. Και τέλος! Η σύγκριση WM iGO και iPhone iGO απλά δεν έχει μέτρο... Είναι αλλού.;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, και εμένα μου την σπάει που έχει γίνει μαϊντανός και το έχει και η κουτσή Μαρία απλά και μόνο γιατί είναι άσπρο, είναι «όμορφο», είναι στυλάτο. Μου την σπάει που είναι μόδα. Αλλά μπροστά σε αυτά που κάνει συμβιβάζομαι με αυτό και δεν με ενδιαφέρει. Όταν ξέρω ότι το 90% αυτών που το έχουν δεν ξέρουν τίποτα για αυτό και το έχουν για να ακούνε μουσική και να παίζουν και κανα παιχνιδάκι που και που δεν με ενδιαφέρει.;)

 

Βαγγέλη, με Jailbreak μπορείς να τα κάνεις όλα:

Today plungin στην Lock Screen με τα του ημερολογίου

Επίσης, στην LockScreen, με τα κατάλληλα προγραμματάκια μπορείς να βάλεις ToDo λίστα που να σου βαράει και να σου έχει το κόκκινο κυκλάκι που σημαίνει ότι κάτι νέο έχει.

 

Μπορείς να οργανώσεις τους φακέλους σου και να τους βάλεις μέσα ότι εσύ θέλεις κανονικότατα. Μόνο συμβιβάζεσαι λίγο στο πόσα μπορείς να επεξεργαστείς από αρχεία Microsoft Office, αν και υπάρχουν πολλές εφαρμογές που κάνουν αυτή την δουλεία.

 

Στέλνεις κανονικά με Bluetooth, και επίσης λένε οι φήμες, ότι σε ερχόμενο Update του FirmWare θα μπορείς να ακούσεις και κανονικά ραδιόφωνο, μιας και το iPhone μπορεί να δεχθεί FM.;)

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=18929

 

Όσο για το πενάκι, ακόμα και σε ένα πρόγραμμα που έχω βάλει και χρειάζεται πάτημα ένα πολύ μικρό κουμπάκι, η οθόνη είναι τόσο τέλεια, που μπορείς πολύ εύκολα να το πατήσεις.

Και επίσης, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πενάκια για το iPhone αλλά και για όλα τα κινητά με Capacitive οθόνες.

Ενδεικτικά παραδείγματα:

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1647691/art/skpad/stylus-for-iphone.html

http://www.google.gr/search?rlz=1C1GGLS_elGR331GR331&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=Stylus+for+iphone

 

 

Όσο για τις διαφορές εμφανισιακά, σίγουρα δεν έχουν σχεδόν καμία(το 3GS είναι ελαφρώς παχύτερο και βαρύτερο). Αλλά γενικά από όσο θυμάμαι την Apple, δεν έχει κάνει κάποια ριζική διαφορά στην εμφάνιση(εξαίρεση το πέρασα στους iMac από CRT σε TFT οθόνες).

 

 

Και για να κλείσει το offtopic, ότι μπορείς να κάνεις και με το Xperia και με το HD μπορείς να το κάνεις και στο iPhone. Ακριβώς τα ίδια, απλά με διαφορετικό -καλύτερο και γρηγορότερο και ευκολότερο- τρόπο...

 

 

ΥΓ. Και όπως έχουμε και στα Windows τα μαγαζάκια, έτσι υπάρχουν και για το iPhone που μπορείς να βρεις μέσα αν όχι όλα αυτά που υπάρχουν μέσα στο AppStore, τότε την συντριπτική πλειοψηφία.

ΥΓ2. Και τέλος! Η σύγκριση WM iGO και iPhone iGO απλά δεν έχει μέτρο... Είναι αλλού.;)

 

 

Και παλι. Μπορω να σου αποδειξω πως οι εργασιες που με ενδιαφερουν, σε ενα WM κινητο μπορουν να γινουν με σαφως λιγοτερες κινησεις και γρηγοροτερα απο οτι σε ενα iphone η σε μια android συσκευη. Κι αυτο που σου λεω ειναι με απολυτη βεβαιοτητα.

Πραγματι, υπαρχουν προγραμματακια για ημερολογιο, αλλα:

-Θελεις 2-3 για να μπορεις απλα να ενημερωνεσαι

-Δεν υπαρχει αμεσος τροπος για επεξεργασια αυτων και δημιουργια νεων

Γενικα, η ελλειψη "καθαρων" multitasking abilities ειναι ο κυριος λογος που αποφασισα να μην ασχοληθω σοβαρα με την πλατφορμα.

Αναφορικα με αυτα που λες για το iGo κι ακομα περισσοτερο για την πλοηγηση στο διαδικτυο, εκει... respect στο iphone...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να υπενθυμίσω ότι εδώ δεν είναι και το πιο κατάλληλο μέρος για τέτοιες συζητήσεις. Γιαυτό το λόγο υπάρχουν και οι Διαξιφισμοί όπου το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ουκ ολίγες φορές. Ας επανέλθουμε λοιπόν εντός θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη από την SE για το x1 δεν είναι.;)

Και δεν θα υπάρξει κιόλας ποτέ.;)

εχμ..και περί τίνος πρόκειται ακριβώς? cooked rom πολύ κοντά στην original? γιατί με το που αναφέρθηκε είδα μεγάλο ενδιαφέρον από τα άλλα μέλη..

Link to comment
Share on other sites

εχμ..και περί τίνος πρόκειται ακριβώς? cooked rom πολύ κοντά στην original? γιατί με το που αναφέρθηκε είδα μεγάλο ενδιαφέρον από τα άλλα μέλη..

αυτό περιμένουμε να δούμε και εμείς...τι ακριβώς είναι αυτή η ρομ...περιμένουμε το link από το φίλο...

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω και πάλι :)

 

Η ρομ αυτή υποτίθεται οτι ήταν Ελληνική R3AA007 , με 6.5 πάνω. Την κατέβασα κανονικότατα, αλλά η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Το κακό είναι οτι ήδη κυκλοφορεί R3ΑΑ010 UK. Το πρόβλημα είναι οτι το πισί που είχα με XP και στημένο active sync χάλασε, οπότε και έχω μείνει με 64bit Win 7 μόνο στα οποία ακόμα και με combatibility mode δεν μου κάνει update rom.

 

Δεν το έψαξα και πολύ , λόγω φόρτου εργασίας και προσωπικών υποχρεώσεων. μόλις πάω πάλι στο ΧΡ PC και τραβήξω τα δεδομένα απο τον σκληρό του, θα έχω και το λινκ απο το image αρχείο να το δοκιμάσετε και σεις.

 

Πάντως με την 4.2.064 valc που έχω πάνω τώρα δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Ειδικά στον τομέα της φωτογραφικής, το Χ1 πρακτικά αχρηστεύτηκε λόγω μιας καθυστέρησης απο 10 ως 20 δευτερόλεπτα για να τραβήξει φώτο. + οτι ο comm manager στην data σύνδεση παραπαίει...

 

Λεπόν, επιστρέφω στην δουλειά, τέρμα το διαλειματάκι. C u laters :)

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω και πάλι :)

 

Η ρομ αυτή υποτίθεται οτι ήταν Ελληνική R3AA007 , με 6.5 πάνω. Την κατέβασα κανονικότατα, αλλά η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Το κακό είναι οτι ήδη κυκλοφορεί R3ΑΑ010 UK. Το πρόβλημα είναι οτι το πισί που είχα με XP και στημένο active sync χάλασε, οπότε και έχω μείνει με 64bit Win 7 μόνο στα οποία ακόμα και με combatibility mode δεν μου κάνει update rom.

 

Δεν το έψαξα και πολύ , λόγω φόρτου εργασίας και προσωπικών υποχρεώσεων. μόλις πάω πάλι στο ΧΡ PC και τραβήξω τα δεδομένα απο τον σκληρό του, θα έχω και το λινκ απο το image αρχείο να το δοκιμάσετε και σεις.

 

Πάντως με την 4.2.064 valc που έχω πάνω τώρα δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Ειδικά στον τομέα της φωτογραφικής, το Χ1 πρακτικά αχρηστεύτηκε λόγω μιας καθυστέρησης απο 10 ως 20 δευτερόλεπτα για να τραβήξει φώτο. + οτι ο comm manager στην data σύνδεση παραπαίει...

 

Λεπόν, επιστρέφω στην δουλειά, τέρμα το διαλειματάκι. C u laters :)

 

Να ξεκαθαρίσουμε παλι λιγο τα πραγματα... Επισημη απο την Σονυ ρομ με 6.5 αποκλειεται να ειναι. Αποκλείεται επίσης να βγει. Οπότε θα ήταν κάποια που απλά θα είχε τα 6.5 χωρίς τίποτα το επιπλέον.;)

 

Επίσης, θα μπορούσες να κάνεις το απντειτ μόνο με την καρτούλα σε όνομα KOVSIMG.nbh χύμα στην κάρτα μνήμης και να μπεις σε μπουτλοουντερ και να την κανεις ετσι την αναβάθμιση από την υπάρχουσα ρομ στην επόμενη. με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει hard spl.

 

Όσο για την κάμερα, κυκλοφορεί σε καμπάκι η φωτογραφίκη μιας τελευταίας ρομ που έχει και δυνατότητα να σου καταγράψει και το στίγμα σου μεσω του GPS.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε παλι λιγο τα πραγματα... Επισημη απο την Σονυ ρομ με 6.5 αποκλειεται να ειναι. Αποκλείεται επίσης να βγει. Οπότε θα ήταν κάποια που απλά θα είχε τα 6.5 χωρίς τίποτα το επιπλέον.;)

Μόλις μπει, θα σου πω γιατί και γω με την προοπτική της καθαρής εγκατάστασης την βάζω, ώστε να περάσω ότι θέλω. Επίσης, αμα είναι επίσημη με 6.1, πάλι θα πάρει πόδι :)

Επίσης, θα μπορούσες να κάνεις το απντειτ μόνο με την καρτούλα σε όνομα KOVSIMG.nbh χύμα στην κάρτα μνήμης και να μπεις σε μπουτλοουντερ και να την κανεις ετσι την αναβάθμιση από την υπάρχουσα ρομ στην επόμενη. με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει hard spl.

είχα ξεχάσει το όνομα, τώρα που γράφω τούτα, δοκιμάζω την μέθοδο της κάρτας. Ποτέ δεν το έκανα έτσι ,λόγω μαζοχισμού, αλλά τώρα ως λύση ανάγκης το δοκιμάζω. danke για την υπενθύμιση

Όσο για την κάμερα, κυκλοφορεί σε καμπάκι η φωτογραφίκη μιας τελευταίας ρομ που έχει και δυνατότητα να σου καταγράψει και το στίγμα σου μεσω του GPS.:rolleyes:

αυτή την έκδοση έχει ως βασική η ρομ που έχω τώρα. στην αρχή νόμιζα οτι η καθυστέρηση οφείλονταν εκεί, και καλά να βρει δορυφόρο, να πιάσει το στίγμα και να το περάσει στην φώτο. αλλά και απενεργοποιόντας αυτή την ρύθμιση, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. αντιθέτως η εφαρμογή της HTC για την κάμερα λειτουργεί κανονικά. απλά δεν μου αρέσει που πρέπει να δουλεύω με την οθόνη αφής

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
είχα ξεχάσει το όνομα, τώρα που γράφω τούτα, δοκιμάζω την μέθοδο της κάρτας. Ποτέ δεν το έκανα έτσι ,λόγω μαζοχισμού, αλλά τώρα ως λύση ανάγκης το δοκιμάζω. danke για την υπενθύμιση

 

Αποτελεί την πιο αξιόπιστη μέθοδος φλασαρίσματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκα στο χαλασμένο πισι, είδα οτι είχα μετονομάσει λάθος την Rom. Η Rom που αναφερόμουν ήταν άλλη, και βρήκα και το λινκ για κατέβασμα.

η σελίδα εξηγεί και το τι έχει μέσα η ρομ (τίποτα) και το τι ακριβώς έχουν κάνει με τα 6.5 και την R3A. τώρα κατεβάζω το image και φλασάρω ασαπ.

 

μερικές πληροφορίες για το περιεχόμενο:

 

I present to you, a Clean Xperia 6.5 Rom build 21869

100% Official R3A & Windows Mobile 6.5

Clean=

0% Manilla,

0% 3rd Party Apps outside R3A ROM

0% Leaked R3A stuff (panel manager, camera and so on)

 

και ένα βιντεάκι για να δείτε πως είναι η ρομ

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε αυτη εδω για να σωθειτε....

 

για πρωτη φορα ειδα τη ram στο 33% με το manila να τρεχει,

πολυ καλη, σταθερη και με τα αξιοπιστα παντα wm 6.1.;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

αυτή την έκδοση έχει ως βασική η ρομ που έχω τώρα. στην αρχή νόμιζα οτι η καθυστέρηση οφείλονταν εκεί, και καλά να βρει δορυφόρο, να πιάσει το στίγμα και να το περάσει στην φώτο. αλλά και απενεργοποιόντας αυτή την ρύθμιση, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. αντιθέτως η εφαρμογή της HTC για την κάμερα λειτουργεί κανονικά. απλά δεν μου αρέσει που πρέπει να δουλεύω με την οθόνη αφής

Εγω που εχω τη Valkyrie 4.2.071 δεν εχω κανενα προβλημα με την καμερα... Μπορω να πω οτι τραβαει πιο γρηγορα απο πριν τις φωτογραφιες...:p

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω τη Valkyrie 4.2.071 δεν εχω κανενα προβλημα με την καμερα... Μπορω να πω οτι τραβαει πιο γρηγορα απο πριν τις φωτογραφιες...:p

 

 

Για μένα είναι μακράν η καλύτερη που έχω βάλει. Σταθερότατη, οικονομική στην μπαταρία και γρήγορη. Πανέμορφη! Την συνιστώ!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω διαβάσει τα 4/5 περίπου του τοπικ.

 

έχω ασχοληθεί λίγο με το τηλέφωνο, το οποίο μετά την πρώτη απογοήτευση, αρχίζω να το συνηθίζω και να το φέρνω κάπως στα μέτρα μου.

 

προβλήματα / ερωτήσεις μέχρι στιγμής:

 

α) έβαλα το spb mobile shell 3.5, που μου άρεσε. Είναι ακόμα ενεργοβόρο όπως το 3;

β) η μπαταρία μετα βίας κρατάει 3 μέρες, λογική τιμή; περίμενα λίγο περισσότερο.

γ) κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης εκτός το destinator, υπάρχει; ( το IGO ;)

έχω πολύ σοβαρό προβλημα με το destinator, μου χαλάει συνεχώς την ώρα, και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

 

δ) το τσικ τσικ που ακούγεται όταν κουνάω το τηλέφωνο, είναι φυσιολογικό; το κάνει σε όλους;

ε) έχω πρόβλημα με το ΑΕΚΜΑΡ, όταν ψάχνω στις επαφές για να στείλω sms, στο qwerty πληκτρολόγιο, όταν πατάω το Ρ (ελληνικό ρό δλδ) μου το βάζει σαν Π, λογικό και αυτό;

 

ζ) όταν παίρνω τηλ. ακούγομαι και εγώ που μιλάω, επίσης αρκετές φορές όταν καλώ κάνει τουτ κανονικά και μετά ξαναακούω τουτ (από πίσω). Τα κάνει 2 φορές δλδ. είναι πρόβλημα;

 

στ) υπάρχει τρόπος να μη μας εμφανίζει "Δεν είναι δυνατή η αναγνώριση ενός παραληπτών κτλ κτλ..." κατά την αποστολή sms;

 

τέλος: καλό screen protector θα πάρω από το netimes; άλλη άποψη; (αυτό που πήρα από το e-shop ήταν :X )

 

 

ΥΓ: όταν ανοίγουμε gps η μπαταρία πάει περίπατο έτσι;

 

 

ευχαριστώ πολύ!

 

(έχω κι άλλα, αλλά τα έχω αλλού σημειωμένα :P )

 

 

edit:

τελικά βρήκα το απόλυτο πρόγραμμα συγχρονισμού: Xtndconnect, αυτό είχα και στο t68i. Μπορείς να δημιουργήσεις προφιλ και κανόνες για συγχρονισμό, να επιλέξεις φακέλους από το outlook κ.α. Βέβαια δεν είναι free...

Link to comment
Share on other sites

α) έβαλα το spb mobile shell 3.5, που μου άρεσε. Είναι ακόμα ενεργοβόρο όπως το 3;

Γενικά είναι πάρα πολύ ενεργοβόρο. Όσο πιο εντυπωσιακά τα γραφικά, τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση.;)

 

β) η μπαταρία μετα βίας κρατάει 3 μέρες, λογική τιμή; περίμενα λίγο περισσότερο.

Εμένα, και το Xperia, και το HD και το iPhone δεν μου έβγαζε την μέρα με την χρήση που του έκανα. Και σκέψου ότι το φόρτιζα κάθε μέρα και όσο ήμουν στο αυτοκίνητο. Οπότε μην περιμένεις με τίποτα καλύτερο από αυτό. Δεν είναι τηλέφωνο που θα ξεχάσεις να το φορτίζεις.

 

γ) κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης εκτός το destinator, υπάρχει; ( το IGO ;)

έχω πολύ σοβαρό προβλημα με το destinator, μου χαλάει συνεχώς την ώρα, και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Το iGO, το Navigon, το TomTom(δεν έχει χάρτες για Ελλάδα), και πάρα πολλά ακόμα. Αλλά θα σου έλεγα το iGO να δοκιμάσεις και να χρησιμοποιείς.

 

δ) το τσικ τσικ που ακούγεται όταν κουνάω το τηλέφωνο, είναι φυσιολογικό; το κάνει σε όλους;

Εμένα μου το έκανε, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό...

 

ε) έχω πρόβλημα με το ΑΕΚΜΑΡ, όταν ψάχνω στις επαφές για να στείλω sms, στο qwerty πληκτρολόγιο, όταν πατάω το Ρ (ελληνικό ρό δλδ) μου το βάζει σαν Π, λογικό και αυτό;

Μήπως έχεις λάθος layout??

 

ζ) όταν παίρνω τηλ. ακούγομαι και εγώ που μιλάω, επίσης αρκετές φορές όταν καλώ κάνει τουτ κανονικά και μετά ξαναακούω τουτ (από πίσω). Τα κάνει 2 φορές δλδ. είναι πρόβλημα;

Σε εμένα μου έκανε αυτό όταν είχα το bluetooth συνδεδεμένο.

 

στ) υπάρχει τρόπος να μη μας εμφανίζει "Δεν είναι δυνατή η αναγνώριση ενός παραληπτών κτλ κτλ..." κατά την αποστολή sms;

Αυτό δεν το ξέρω.

 

ΥΓ: όταν ανοίγουμε gps η μπαταρία πάει περίπατο έτσι;

 

Αν του βάλεις να ελέγχει για mail, να σερφάρεις στο Internet, να ανοίγεις πρόγραμμα πλόηγησης, ξέχνα το σενάριο να κρατάει μια μέρα η μπαταρία.;)

 

Γενικά από τέτοια τηλέφωνα μην περιμένετε μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους. Αν του κάνεις την χρήση που του αναλογεί τότε θέλει συνέχεια φόρτιση...

Με το iPhone πλέον καταργώ το LapTop σε πολλές περιπτώσεις. Μπορώ άνετα να φάω την μπαταρία σε 3 ώρες, αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ με τίποτα να τρέξω από τον media player αρχείο όπως σε αυτό το λινκ http://www.arisfm.gr/onair.php ; Τι σόι codec χρειάζεται ; Συνέχεια corrupted file ή μη συμβατό μου βγάζει . Και με άλλους players που δοκίμασα τα ίδια .
http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο την τριμηνη ταλαιπωρια μου παρελαβα το καινουργιο μου XPERIA......
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο την τριμηνη ταλαιπωρια μου παρελαβα το καινουργιο μου XPERIA......

 

Τώρα το κατάφερες?? Πάλι καλά να λέμε...!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@soom ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο να τις δω ενδελεχώς. μόλις τα ελέγξω θα σου πω.

(όσο για την μπαταρία, διαφωνώ κάθετα μαζί σου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. βέβαια δεν περιμένω να μου κρατάει μια βδομάδα, αλλά 3-4 μέρες είναι οκ)

 

μια ακόμα ερώτηση: όταν είμαι σε ήλιο, δε φαίνεται απολύτως τίποτα!! είναι φυσιολογικό αυτό ή μήπως φταίει το screen protector;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον τρεις μηνες...τωρα ψαχνω ρομ να του περασω μιας και εχω μεινει πισω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...