Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@plavi, δηλαδή οι συσκευασίες είναι διαφορετικές; εσένα είχε διάφανα αυτοκόλλητα και του jkontar γράφαν sonyericsson;

 

υπάρχει διαφορά εαν αγοραστεί από κατάστημα ή από νετ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παραμένω απ'τους λίγους που έχουν αντισταθεί και συνεχίζουν με official rom και spb mobile shell.

 

Κι εγώ παραμένω σταθερός σε official rom και spb mobile shell, τα οποία με καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο ώστε να μην σκέφτομαι να φλασάρω κλπ. Όπως είχα ξαναγράψει παλαιότερα, δεν θέλω να κανιβαλίσω το SE και να το κάνω να φαίνεται σαν HTC!!! [ή τουλάχιστον αυτό λέω για να αποφύγω το διάβασμα και την όλη διαδικασία χεχε].

 

Εγώ περίπου 1-2 μήνες είχα ξεκινήσει από την αρχή να διαβάζω το thread και κρατούσα ηλεκτρονικές σημειώσεις για τα θέματα που φαινόταν ότι θα είναι χρήσιμα. Έτσι κατάφερα με κάποιον κόπο και χρόνο να είμαι σχετικά up-to-date και να εκτιμήσω το τηλέφωνο, δοκιμάζοντας και κρατώντας ή απορρίπτοντας αρκετές από τις προτεινόμενες λύσεις / εφαρμογές μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου.

 

Πάντως θεωρώ ότι η προστιθέμενη αξία του τηλεφώνου έγκειται στην επαγγελματική του χρήση (με αξιοποίηση προγράμματος data μέσω 3G) και το γεγονός αυτό υποσκελίζει τη σχετική αδυναμία που παρουσιάζει ως απλό τηλέφωνο σε σχέση με το Ν95 που είχα πριν. [Το μόνο που δεν κατάφερα να ξεπεράσω ακόμα είναι η ευκολία και ποιότητα της κάμερας].

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παραμένω σταθερός σε official rom και spb mobile shell, τα οποία με καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο ώστε να μην σκέφτομαι να φλασάρω κλπ. Όπως είχα ξαναγράψει παλαιότερα, δεν θέλω να κανιβαλίσω το SE και να το κάνω να φαίνεται σαν HTC!!! [ή τουλάχιστον αυτό λέω για να αποφύγω το διάβασμα και την όλη διαδικασία χεχε].

Σε αυτο εχεις ενα δικιο.. Πηραμε ενα κινητο και «παλεύουμε» να του βαλουμε το λειτουργικο των HTC. Βεβαια, σε αμεση συγκριση με το MS3, δεν ξερω ποιο να πρωτοδιαλεξω! Ισως το tf3d... Επειδη το εχω συνηθίσει....

 

Η διαδικασια, εχουμε πει, αν διαβασεις τους οδηγους μου, οχι να το παινευτώ, αλλα ειναι τοσο ωραια γραμμενοι και κατανοητοι που δεν προκειται να εχεις προβλημα!!!:lol::happy:

Εγώ περίπου 1-2 μήνες είχα ξεκινήσει από την αρχή να διαβάζω το thread και κρατούσα ηλεκτρονικές σημειώσεις για τα θέματα που φαινόταν ότι θα είναι χρήσιμα. Έτσι κατάφερα με κάποιον κόπο και χρόνο να είμαι σχετικά up-to-date και να εκτιμήσω το τηλέφωνο, δοκιμάζοντας και κρατώντας ή απορρίπτοντας αρκετές από τις προτεινόμενες λύσεις / εφαρμογές μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου.

Και εγω αυτο εκανα και κανω τωρα για το HD. Ηλεκτρονικες σημειωσεις σε ενα word μαζι με λινκ και τα συναφη, και μετα προσπαθω να συμμετεχω οσο πιο πολυ μπορω!

Σημερα να περιμενετε και τα περι αισθητικης του τηλεφωνου! ;)

Πάντως θεωρώ ότι η προστιθέμενη αξία του τηλεφώνου έγκειται στην επαγγελματική του χρήση (με αξιοποίηση προγράμματος data μέσω 3G) και το γεγονός αυτό υποσκελίζει τη σχετική αδυναμία που παρουσιάζει ως απλό τηλέφωνο σε σχέση με το Ν95 που είχα πριν. [Το μόνο που δεν κατάφερα να ξεπεράσω ακόμα είναι η ευκολία και ποιότητα της κάμερας].

Σιγουρα το τσιμπανε γιατι ειναι επαγγελματικο. Για τον τιτλο πιο πολυ. Βεβαια, υπαρχει ανταποκριση και σε θεμα hardware(επεξεργαστης, ραμ, ρομ κλπ).

Για την καμερα ειναι πονεμενη ιστορια καιρο τωρα. Αλλα εχει απο τις πολυ καλες καμερες που θα βρεις σε wm τηλεφωνο. Απο αυτα που κυκλοφορουσαν μεχρι τοτε. Γιατι τωρα δεν ξερω πως τα παει εκει το omnia2 ή πως θα ειναι τα 8,1 του Χ2, αν μεινουν 8.1....;)

 

Και επισης, σε ολα αυτα τα τηλεφωνα, ενα data plan με τον παροχο αναδεικνυει πολλες δυνατοτητες.

Κατι που ειναι ιδιαιτερα εμφανες στο iPhone. Προσωπικα iPhone χωρις data plan, δεν υπαρχει λογος να αγοραστει. Σε μικροτερο βαθμο μετραω το ιδιο και για το xperia, και για το hd που εχω τωρα.;)

 

Χαζεύοντας στο uTube βιντεο βρηκα αυτο:

 

Αν θελετε το UI του Hero στο κινητο σας.. Ειναι πολυ ωραιο, ιδιαιτερα για εσας που εχετε ms3!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το xaperiaki μου οσο περναει ο καιρος αποκτα περισσοτερα τραυματα(ρωγμες)στην επιφανεια του.Μια καινουργια ρωγμουλα την εχει ακριβως πανω στο ακουστικο που ειναι μια ασημι προεξοχη!!!Ενα κομματακι ολοκληρο εφυγε τελικα απο το ασημενιο πλαισιο γυρω γυρω..

Απο την Sony συνεχιζω να λαμβανω τραγικες απαντησεις του τυπου ειναι εκτος εγγυησης!!Σκεφτομαι λοιπον να το αφησω κατι μηνες να αποκτησει και αλλες καινουργιες και μετα αντικατασταση ολων των πλαστικων του!!!Κριμα και ηταν τοσο ομορφο :( !!!!!Ευτυχως που δεν εσκασα 600 ευρω για να το παρω γιατι τωρα θα το ειχα κανει σαιτα μεσα στην αντιπροσωπεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, να μην ξεχάσω φυσικά και το hardware keyboard. Μέγα πλεονέκτημα του τηλεφώνου. Όσο και να προσπαθώ τα virtual ones δεν μου κάθονται με τίποτα, μόνο για sms με ένα χέρι και αυτό σε έκτακτη ανάγκη.

 

Αλήθεια, μιας και το ανέφερα, κανένα sms client να αντικαθιστά το original των windows υπάρχει; Δεν έχω βρει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι είναι σχεδόν η προσωπική εμφάνιση του ms3 αλλά με λιγότερες οθόνες σε σχέση με αυτό το skin..κάπου το είχα βρει νομίζω..αν έχεις πρόχειρο το Link soom πέτα το μία.. :)

 

και κάτι ακόμα..με το aekmap, πως μπορώ να βάλω και άλλο ένα layout? έχω το default το αγγλικό, έχω το greeksms160 και θέλω και ένα με τα κλασσικά γράμματα (μικρά/κεφαλαία) μπορώ να προσθέσω το Greek (accent), Sony Ericsson X1/Greek (colon), Sony Ericsson X1 ή θα χαθούν τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα..με το aekmap, πως μπορώ να βάλω και άλλο ένα layout? έχω το default το αγγλικό, έχω το greeksms160 και θέλω και ένα με τα κλασσικά γράμματα (μικρά/κεφαλαία) μπορώ να προσθέσω το Greek (accent), Sony Ericsson X1/Greek (colon), Sony Ericsson X1 ή θα χαθούν τα άλλα?

 

Το κανεις κοπυ-παστε στο Program Files/AEKmap και μετα πας στις ρυθμισεις του και το ενεργοποιεις (οταν αλλαζεις δλδ πού θες να εμφανίζεται).

Δε χάνεται τίποτα από τα υπόλοιπα layouts.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς προχειρο λινκ για Remote Desktop για το Xperia? Υπαρχει υποθετω.......

 

Τι έγινε ρε παιδιά?? Σας πιάνω αδιάβαστους ή δεν έχετε ξυπνήσει ακόμα?...:D Τελοσπαντων, βρηκα RDP Client για WM εδώ

και δουλευει μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω πολύ διαβασμένη και εξαφανισμένη τις τελευταίες μέρες.!! :P

 

Στην ..... που με έκοψε πάλι με 4,8 πες το αυτο! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πέταξα την energy (στον αγύριστο να πάει με τα 300.000 προβλήματα της τα οποία βαριέμαι να αναφέρω-πάντως δεν την συνιστώ σε κανέναν και απορώ πως το thread της στο xda είναι τόσο ενεργό) και έβαλα την μέχρι-τώρα α-πίστευ-τη Valkyrie. Δεν έχει landscape mode στο touch flow αλλά πέρα από αυτό (το οποίο landscape mode για να είμαι ειλικρινής, σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ), δείχνει πολύ σταθερή και είναι πάρα πολύ όμορφη, το ίδιο όμορφη με την energy (που αυτό ήταν και το μοναδικό προτέρημα της σε σχέση με άλλες roms).
Link to comment
Share on other sites

Στην .... που με έκοψε πάλι με 4,8 πες το αυτο! :lol:

 

με 4,8???απίστευτο αλλά μην ξενερώνεις θα τα θυμάσαι μετά και θα γελάς......πίστεψε με σε αυτήν την θέση είμαι...έχω τελιώσει εδώ και δύο χρόνια και κάποια τα θυμάμαι και γελάω.....:lol: κάποια άλλα όμως.......:chair:

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πέταξα την energy (στον αγύριστο να πάει με τα 300.000 προβλήματα της τα οποία βαριέμαι να αναφέρω-πάντως δεν την συνιστώ σε κανέναν και απορώ πως το thread της στο xda είναι τόσο ενεργό) και έβαλα την μέχρι-τώρα α-πίστευ-τη Valkyrie. Δεν έχει landscape mode στο touch flow αλλά πέρα από αυτό (το οποίο landscape mode για να είμαι ειλικρινής, σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ), δείχνει πολύ σταθερή και είναι πάρα πολύ όμορφη, το ίδιο όμορφη με την energy (που αυτό ήταν και το μοναδικό προτέρημα της σε σχέση με άλλες roms).

 

+1 για την energy...αλλά την ιδια αποψη περιπου εχω και για τη Vlakyrie :p

 

με 4,8???απίστευτο αλλά μην ξενερώνεις θα τα θυμάσαι μετά και θα γελάς......πίστεψε με σε αυτήν την θέση είμαι...έχω τελιώσει εδώ και δύο χρόνια και κάποια τα θυμάμαι και γελάω.....:lol: κάποια άλλα όμως.......:chair:

 

Μπα δεν ξενερωνω...εχει καταντησει γραφικο εξαλλου ειναι η 2η φορα που με κοβει με αυτο το βαθμο οπότε ειναι για γελια!!!

(αλλά μια μερα θα της καψω το σπίτι:X!!!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πέταξα την energy (στον αγύριστο να πάει με τα 300.000 προβλήματα της τα οποία βαριέμαι να αναφέρω-πάντως δεν την συνιστώ σε κανέναν και απορώ πως το thread της στο xda είναι τόσο ενεργό) και έβαλα την μέχρι-τώρα α-πίστευ-τη Valkyrie. Δεν έχει landscape mode στο touch flow αλλά πέρα από αυτό (το οποίο landscape mode για να είμαι ειλικρινής, σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ), δείχνει πολύ σταθερή και είναι πάρα πολύ όμορφη, το ίδιο όμορφη με την energy (που αυτό ήταν και το μοναδικό προτέρημα της σε σχέση με άλλες roms).

Καλυτερη η valkyrie.. Στο ειχα πει! Και μπορεις να δεις και του smaberg την 6.5... Ισως ειναι καλη> Δεν εχω δοκιμασει ομως, και δεν ξερω.

Στην βαλκυρι, εχει βαλει και το μανιλα του Cruise νομιζω.. Την τελευταια εκδοση. Και πρεπει να ειναι καλο! :)

 

Το θρεντ ειναι τοσο μεγαλο γιατι απλα καθε μερα καποιος εχει προβλημα και γραφει. Καταλαβες? Στην pctech4u που δεν εχει προβληματα, δες! Αδειο θρεντ!! Αφου ειναι τελεια ρομ, τι να γραψεις?!?;)

Το οτι ενα ποστ μιας ρομ στους xda ειναι μεγαλο, συνηθως δεν ειναι για καλο. Μιλανε για τα προβληματα της ρομ και προσπαθουν να τα λυσουν.;)

με 4,8???απίστευτο αλλά μην ξενερώνεις θα τα θυμάσαι μετά και θα γελάς......πίστεψε με σε αυτήν την θέση είμαι...έχω τελιώσει εδώ και δύο χρόνια και κάποια τα θυμάμαι και γελάω.....:lol: κάποια άλλα όμως.......:chair:

Στο Ηρακλειο τελειωσες?

+1 για την energy...αλλά την ιδια αποψη περιπου εχω και για τη Vlakyrie

Θα διαφωνησω.. Καλη ειναι η βαλκυρι. Στα 6.5 ειναι η καλυτερη, με μικρη επιφυλαξη για του smaberg.

Μπα δεν ξενερωνω...εχει καταντησει γραφικο εξαλλου ειναι η 2η φορα που με κοβει με αυτο το βαθμο οπότε ειναι για γελια!!!

(αλλά μια μερα θα της καψω το σπίτι:X!!!)

:p:p

Κουραγιο!! Εγω παλευα να περασω μαθημα του πρωτου εξαμηνου 12 φορες... Στο τελος το περασα βεβαια.. Αλλα σκεψου! Εδωσα 11 φορες και το περασα την 12η! Και δεν ειναι οτι δεν διαβαζα..

Και ευκολο μαθημα! Φυσικη λυκειου! Ειχα περασει αλλες και αλλες φυσικες, και ειχα μεινει στην 1!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα soom δεν νομίζω ότι την ενθαρρύνεις με το να τις λες ότι πέρασες το μάθημα με τη 12η φορά όταν ξενερώνει από τη δεύτερη....

Κομοτηνή τελείωσα και ήταν απλά απίστευτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α και κάτι link νομίζω ότι περιμένουμε από εσένα soom....θυμάσαι έστω τι αφορούν????

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

κοίτα soom δεν νομίζω ότι την ενθαρρύνεις με το να τις λες ότι πέρασες το μάθημα με τη 12η φορά όταν ξενερώνει από τη δεύτερη....

Κομοτηνή τελείωσα και ήταν απλά απίστευτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α και κάτι link νομίζω ότι περιμένουμε από εσένα soom....θυμάσαι έστω τι αφορούν????

 

Πλαβι, ανεβηκα σημερα στην σχολη που έχω πολύ καλή ταχύτητα στο upload(12mpbs ειχα μετρησει με το αναγνωστηριο γεματο), αλλα δεν εχει δίκτυο. Ουτε αυριο.. Λενε οτι κανας ψαρας θα πεταξε τιποτα δυναμίτες και θα εκοψε τις οπτικές ίνες.. Εχει ξαναγινει λενε.. Οποτε θα προσπαθησω αυριο να το κανω απο εδω. Αν δω οτι κανει ωρα, απο Δευτερα.

 

Θα βαλω διαφορα καλουδια. Πολλα μπορει να τα εχετε ηδη, αλλα οχι. Εγω θα τα βαλω παντως.;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω διαφορα καλουδια. Πολλα μπορει να τα εχετε ηδη, αλλα οχι. Εγω θα τα βαλω παντως.;)

 

Αν μπορεις βαλε και το trackid που εχω φαει τα λυσσακά μου να το βρω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βαλε και το trackid που εχω φαει τα λυσσακά μου να το βρω...:mad:

 

Μην σκας και μην ψάχνεις άλλο! MusicID λέγεται...

To έχω σε σωστή έκδοση. Όχι trial που κυκλοφορούν πολλά.:p:happy:;)

 

Υπομονή.. Εξάλλου, το καλό πράγμα, αργεί να γίνει!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Στην ..... που με έκοψε πάλι με 4,8 πες το αυτο! :lol:

αν εγώ είχα ξενερώσει όταν είχα κοπεί με 4 φαντάζομαι εσύ με 4,8 τι θα έκανες..βέβαια όπως λέει και ο plavi, τώρα που έχω ξεμπερδέψει και ανήκουν στο παρελθόν, σκέφτομαι τι καλά που ήταν τότε.. :P

δωσ'μου το όνομα της το email της το τηλέφωνο της να της κάνω τα παράπονα μου που δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με το xperia σου!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1-2 βδομάδες διαβάσματος μπορώ να πω ότι βρήκα σχεδόν τα πάντα που ήθελα και θα κάνω και ενα flasharisma μόλις βρω χρόνο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι επικρατεί ένα χάος και το να διαβάσει κανείς 400+ σελίδες, στην καλύτερη περίπτωση μπορεί κανείς να το πει κουραστικό....

 

Τέσπα έχω πάρει το xperia απ' τον Φλεβάρη και όντως είναι κορυφαίο κινητό...Γι αυτό και δεν είχα αποφασίσει να το πειράξω καθόλου τόσο καιρό, πέρα από μερικά προγραμματάκια, αλλά μετά από τόσο διάβασμα, μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να ξεκινήσω..

 

Επειδή μου γυάλισαν τα 6.5 και η καλύτερη που είδα είναι η valkyrie, μήπως βγήκε καμιά άλλη τώρα τελευταία κι απ' την ζαλάδα μου μου ξέφυγε???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Να σας ρωτήσω κάτι; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε όταν διαβάζω ένα μήνυμα που μου έρχεται να σταματάει να ακούγεται και ο ήχος του εισερχόμενου μηνύματος??? Γιατί με το που πατάω ανάγνωση ο ήχος εξακολουθεί να ακούγεται.... Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1-2 βδομάδες διαβάσματος μπορώ να πω ότι βρήκα σχεδόν τα πάντα που ήθελα και θα κάνω και ενα flasharisma μόλις βρω χρόνο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι επικρατεί ένα χάος και το να διαβάσει κανείς 400+ σελίδες, στην καλύτερη περίπτωση μπορεί κανείς να το πει κουραστικό....

 

Τέσπα έχω πάρει το xperia απ' τον Φλεβάρη και όντως είναι κορυφαίο κινητό...Γι αυτό και δεν είχα αποφασίσει να το πειράξω καθόλου τόσο καιρό, πέρα από μερικά προγραμματάκια, αλλά μετά από τόσο διάβασμα, μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να ξεκινήσω..

 

Επειδή μου γυάλισαν τα 6.5 και η καλύτερη που είδα είναι η valkyrie, μήπως βγήκε καμιά άλλη τώρα τελευταία κι απ' την ζαλάδα μου μου ξέφυγε???

 

:clap:

Μπραβο σου που διαβασες!

Δεν εχεις χασει κατι. Η Valkyrie ειναι απο τις καλυτερες στα 6.5.

Επισης, 6/10 παρουσιαζονται επισημα τα WinMo 6.5 απο την Microsoft. Οποτε, καπου εκει να περιμενουμε καλα builts.

 

Μπορει να ειναι καλη και η TouchX Infinity του Smaberg.

Επισης, οταν με το καλο βγει η PCTech4U του δικου μας bhp...

Αλλα οπως θα διαβασες τις τελευταιες σελιδες, μακρυα απο την Energy.;)

 

poipop, αφου ο ηχος του μηνυματος συνηθως ειναι πολυ μικρος. Σταματαει σχεδον αμεσως. Τι να σταματαει?!

Προσωπικα, δεν εχω ιδεα ομως..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει realtone!!! :) Και συνεχίζει να ακούγεται ενώ διαβάζω το μήνυμα....

ΑΑΑΑΑ!! Κάτι άλλο φίλε soom... Μήπως ξέρεις πως βάζω mp3 σαν ήχο ξυπνητηριού στην PCTech4U;;; Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει realtone!!! :) Και συνεχίζει να ακούγεται ενώ διαβάζω το μήνυμα....

 

Τι να πω... Δεν ξερω.. Δεν νομιζω οτι μπορω να βοηθησω με καποιο τροπο εκτος του να σου πω να αλλαξεις ήχο.. Ειναι κατι που πρωτη φορα συνανταω.......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...