Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.πως θα περασω την αγγλικη αφου δεν μπαινει καν στο μενου?

δεν ανοιγει αν δεν κανω ρυθμιση οθονης η οποια εχει μαλλον χαλασει.ευχαρισατω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Σε bootloader δεν θα υπάρχει λογικά θέμα, μιας και δεν χρειάζεται να πατήσεις κάτι στην οθόνη...:confused:

 

Και εγώ αυτό το σκεπτικό έχω. Εάν μπαίνει bootloader θα μπορεί (λογικά) να περάσει στη συσκευή official ROM και stock-spl.

 

καλησπερα.πως θα περασω την αγγλικη αφου δεν μπαινει καν στο μενου?

δεν ανοιγει αν δεν κανω ρυθμιση οθονης η οποια εχει μαλλον χαλασει.ευχαρισατω

 

Ας περάσεις την official ROM και το stock-SPL μέσω bootloader και ας μην μπεις στο μενού. Τουλάχιστον θα είσαι εντός εγγύησης για να το πας στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεις να μου πεις την διαδικασια σε παρακαλω μηπως και καταφερω και το στειλω για service?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό το σκεπτικό έχω. Εάν μπαίνει bootloader θα μπορεί (λογικά) να περάσει στη συσκευή official ROM και stock-spl.

 

Ας περάσεις την official ROM και το stock-SPL μέσω bootloader και ας μην μπεις στο μενού. Τουλάχιστον θα είσαι εντός εγγύησης για να το πας στο service.

 

φιλε μου μπορεις να μου πεις την διαδικασια σε παρακαλω μηπως και καταφερω και το στειλω για service?

ευχαριστω πολυ

 

Θα κάνεις αυτά που γράφει η Νεφέλη εδώ. Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ.;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2889644#post2889644

 

Και το θέμα με την οθόνη να μην σε αγχώνει εφόσον δεν του έκανες κάτι εσύ και είσαι εντός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φιλε μου μπορεις να μου πεις την διαδικασια σε παρακαλω μηπως και καταφερω και το στειλω για service?

ευχαριστω πολυ

 

Για να βάλεις τη συσκευή σε bootloader (την οθόνη με τα τρία χρώματα):

To enter bootloader mode: with the device turned OFF, press and hold the volume down button along with the power button, then release the power button, and finally release volume down button when bootloader tricolour screen appears.

 

Πρώτα πρέπει να επαναφέρεις την official ROM. Βάλε τη συσκευή σου σε bootloader, συνέδεσε τη με το PC και περίμενε μέχρι να δεις στην οθόνη την ένδειξη USB. Μετά τρέξε κανονικά την επίσημη ROΜ.

 

Εάν όλα πάνε καλά πρέπει να επαναφέρεις το stock SPL. Οδηγίες θα βρεις στο τέλος του πρώτου post εδώ. Υπάρχει και ένα video tutorial για αυτή τη διαδικασία που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

μαλλον κατι θα κανω.

την official ρομ πως θα τη περασω????

κατεβασα τα δυο αρχεια απο εκει που μου ειπατε.εκανα copy-paste

πρωτα πρεπει να κανω κατι αλλο και μετα να κανω την διαδικασια με το stock mesv βοοτλοαδερ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

μαλλον κατι θα κανω.

την official ρομ πως θα τη περασω????

κατεβασα τα δυο αρχεια απο εκει που μου ειπατε.εκανα copy-paste

πρωτα πρεπει να κανω κατι αλλο και μετα να κανω την διαδικασια με το stock mesv βοοτλοαδερ?

 

Φίλε μου, αν διαβάσεις το λινκ που σου έδωσα θα τα βρεις όλα.;)

 

 

Αλλά, θα πάρεις το αρχείο που θα έχει ένα μεγάλο όνομα. Μέσα σε αυτό θα γράφει και τα εξής:

GENERIC_UK_R3A και κάτι άλλα και η κατάληξή του θα είναι: .image

 

Θα το πάρεις αυτό το αρχείο και θα το ονομάσεις KOVSIMG.nbh και θα το πετάξεις χύμα στην κάρτα μνήμης. Στο root.Όχι σε κάποιο φάκελο.

 

Θα βάλεις την συσκευή σε bootloader. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου δείξει.

 

Μετά θα κάνεις πάλι αυτά που γράφονται στο λινκ που σου έδωσα παραπάνω, για να περάσεις πάλι το official SPL.

 

Αλλά, Hard SPL είχες κάνει στην συσκευή σου? Αν όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά του Stock SPL.;)

 

 

 

 

Να τονίσω ότι θα χαθούν όλα από την συσκευή σου. Τα πάντα. Όχι όμως από την κάρτα μνήμης. Αυτά δεν επηρεάζονται από αυτά που θα κάνεις.

 

Και επίσης, όταν θα κάνεις τις μετονομασίες να έχεις ενεργοποιήσεις από τις επιλογές των φακέλων στα Windows να φαίνονται οι καταλήξεις των αρχείων.;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω.

κατεβασα τνη officialπου μου ειπες.

ηταν πολυ μεγαλη 220 mb νομιζω.την εβαλα και κανω με το bootloader αυτο που ειπες.

μετα ενοεις να κανω to Stock SPL και τελος?

αυτο που περναω τωρα ειναι konsimg.nbh ειναι το σωστο και μετα κανω το Stock SPL??????????

εκανα την πρωτη φαση και μετα οταν ξαναμπαινω να κανω το αλλο ξεκιναει παλι απο αυτο.να βγαλω την καρτα μνημης??????

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω.

κατεβασα τνη officialπου μου ειπες.

ηταν πολυ μεγαλη 220 mb νομιζω.την εβαλα και κανω με το bootloader αυτο που ειπες.

μετα ενοεις να κανω to Stock SPL και τελος?

αυτο που περναω τωρα ειναι konsimg.nbh ειναι το σωστο και μετα κανω το Stock SPL??????????

 

Ναι. Αν το KOVSIMG.nbh πριν ήταν ονομασμένο με όλα αυτά που σου είπα, καλά το κάνεις.;)

 

Stock SPL θα κάνεις μόνο αν προηγουμένως είχες κάνει hard spl. Είχες κάνει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω αν και συναισθηματικα δεμενη με το xperia μου...ομολογω πως... γλυκοκοιταζω κατι HTC τελευταια...:X

htc εεεεεε??? Για να δουμε τι θα μας δειξει στο μελλον τουτη η εταιρεια, παντως το LEO ερχεται με καλες βλεψεις... οσο αναφορα επεξεργαστη, οθονη, και moultitouch....Κατι αλλο προς το παρον δεν με πειθει ωστε να αλλαξω το xperiaki μου...:cool::love:

 

 

Sorry για το off Topic.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν διαβάσεις το λινκ που σου έδωσα θα τα βρεις όλα.;)

 

 

Αλλά, θα πάρεις το αρχείο που θα έχει ένα μεγάλο όνομα. Μέσα σε αυτό θα γράφει και τα εξής:

GENERIC_UK_R3A και κάτι άλλα και η κατάληξή του θα είναι: .image

 

Θα το πάρεις αυτό το αρχείο και θα το ονομάσεις KOVSIMG.nbh και θα το πετάξεις χύμα στην κάρτα μνήμης. Στο root.Όχι σε κάποιο φάκελο.

 

Θα βάλεις την συσκευή σε bootloader. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου δείξει.

 

Μετά θα κάνεις πάλι αυτά που γράφονται στο λινκ που σου έδωσα παραπάνω, για να περάσεις πάλι το official SPL.

 

Αλλά, Hard SPL είχες κάνει στην συσκευή σου? Αν όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά του Stock SPL.;)

 

 

 

 

Να τονίσω ότι θα χαθούν όλα από την συσκευή σου. Τα πάντα. Όχι όμως από την κάρτα μνήμης. Αυτά δεν επηρεάζονται από αυτά που θα κάνεις.

 

Και επίσης, όταν θα κάνεις τις μετονομασίες να έχεις ενεργοποιήσεις από τις επιλογές των φακέλων στα Windows να φαίνονται οι καταλήξεις των αρχείων.;)

 

καλησπερα και παλι εβαλα την official που μου ειπατε αλλα δεν μπορω νε bootloader να περασω το stock spl.

μου βγαζει πως εχω την εκδοση αντι 72 που λεει στις οδηγιες την 078.

ειναι οκ??

παντως τωρα αγγλικα βγαζει.

πριν απο ολα υτα ειχα κανει hard reset απο την συσκευη.

ειναι ολα οκ για service?η πρεπι να κανω και το stock??????

ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

To konsimg.nbh σβήστο, δεν το χρειάζεσαι πια εάν έχεις περάσει την official ROM.

 

Για το stock-spl δίνω ακριβώς πιο πάνω link με αναλυτικές οδηγίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To konsimg.nbh σβήστο, δεν το χρειάζεσαι πια εάν έχεις περάσει την official ROM.

 

Για το stock-spl δίνω ακριβώς πιο πάνω link με αναλυτικές οδηγίες.

 

σωστα αλλα δεν περναει με το bootloader και δεν ανοιγει αλλιως.

εχω την εκδοση 0,78 πειραζει?

αυτο σημαινει πως κατι εχω κανει?????

με bootlader δεν κανει τιποπτα

 

μαλλον εβαλα την τελευταια εκδοση και ολα ειναι οκ??????

ευχαριστω πολυ ξανα

μεγαλη η βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

σωστα αλλα δεν περναει με το bootloader και δεν ανοιγει αλλιως.

εχω την εκδοση 0,78 πειραζει?

αυτο σημαινει πως κατι εχω κανει?????

με bootlader δεν κανει τιποπτα

 

μαλλον εβαλα την τελευταια εκδοση και ολα ειναι οκ??????

ευχαριστω πολυ ξανα

μεγαλη η βοηθεια σας

 

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2889644#post2889644

 

Εδώ γράφονται όλα με λεπτομέρειες. Καλού κακού στο ξαναδίνω.

 

Διάβασε και αυτά που σου δίνει και ο athanaso77 παραπάνω. Και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ψυχραιμία και όλα λύνονται.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2889644#post2889644

 

Εδώ γράφονται όλα με λεπτομέρειες. Καλού κακού στο ξαναδίνω.

 

Διάβασε και αυτά που σου δίνει και ο athanaso77 παραπάνω. Και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ψυχραιμία και όλα λύνονται.:rolleyes:

 

απλα μπερδευτηκα επειδη δεν ξερω αρκετα.

εχω την εκδοση 0.78

ειναι οκ?

ειχα κανει ρεσετ μεσω των προγραμματων και σβηστηκαν ολα

αρα μαλλον δεν χρειαζεται να κανω stock σπλ

μπορειτε να μου πειτε τι σημαινει hard spl? ωστε να ξερω αν τιο εχω κανει?

και αν ειμαι οκ με τιν εκδοση 0.78 να παω για επισκευη?

εκανα και απο το επισημο σαιτ ανβαθμιση αφου εβαλα την official και μου εγραψε πως εχω την τελευτεα εκδοση και δεν χρειαζετε αναβαθμιση.

ειμαι οκ??????????

Link to comment
Share on other sites

απλα μπερδευτηκα επειδη δεν ξερω αρκετα.

εχω την εκδοση 0.78

ειναι οκ?

ειχα κανει ρεσετ μεσω των προγραμματων και σβηστηκαν ολα

αρα μαλλον δεν χρειαζεται να κανω stock σπλ

μπορειτε να μου πειτε τι σημαινει hard spl? ωστε να ξερω αν τιο εχω κανει?

και αν ειμαι οκ με τιν εκδοση 0.78 να παω για επισκευη?

εκανα και απο το επισημο σαιτ ανβαθμιση αφου εβαλα την official και μου εγραψε πως εχω την τελευτεα εκδοση και δεν χρειαζετε αναβαθμιση.

ειμαι οκ??????????

 

Αν είχες κάνει αναβάθμιση από το επίσημο site μέσω του προγράμματος Sony Ericsson Update Service(SEUS) τότε είσαι οκ. Δεν έχεις θέμα.

 

Για το τι είναι το hardspl, ας το αφήσουμε καλύτερα για αργότερα.. Είναι λίγο πιο περίπλοκα μετά τα πράγματα.

 

Εντελώς πληροφοριακά όμως, είναι μια διαδικασία που "ξεκλειδώνει" κατά κάποιο τρόπο το τηλέφωνό σου, ώστε να είναι σε θέση να δεχθεί ROM's που δεν είναι επίσημες, από την Sony Ericsson. Αυτό που μπορεί να έχεις ακούσει ως Custom ή Cooked ROM's. Με αυτή την διαδικασία όμως βγαίνεις εκτός εγγύησης. Για αυτό ο athanaso και εγώ σου λέγαμε να το κάνεις.

 

Αν διαβάσεις στο λινκ που σου έδωσα τα ποστ 1 και 2 θα βρεις περισσότερες πληροφορίες για το τι είναι και πως γίνεται.

 

Αλλά θα σε συμβούλευα καλύτερα να το αφήσεις για αφού φτιαχτεί το τηλέφωνό σου και μόνο αν έχεις όρεξη να διαβάσεις ορισμένα πράγματα και μπεις λίγο πιο βαθιά στον κόσμο των Windows Mobile.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον bootloader και πες μας τι σου γράφει εκεί...

 

καλησπερα.

γραφει πως εχω την εκδοση 0.78

 

μετα εκανα και update απο το επισημο σαιτ και μου ειπε πως ειναι αναβαθμισμενο στην τελευταια εκδοση.και δεν χρειαζεται να κανω απο εκει.

ευχαριστω για το μεγαλο ενδιαφερον σας και την αμεση ανταποκριση.

αν ειχα κανει πριν το ξεκλειδωμα δεν ξερω.ειχα βαλει απο εδω παλι τα ελλινικα windows και τιποτα περισσοτερο.

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

γραφει πως εχω την εκδοση 0.78

 

μετα εκανα και update απο το επισημο σαιτ και μου ειπε πως ειναι αναβαθμισμενο στην τελευταια εκδοση.και δεν χρειαζεται να κανω απο εκει.

ευχαριστω για το μεγαλο ενδιαφερον σας και την αμεση ανταποκριση.

αν ειχα κανει πριν το ξεκλειδωμα δεν ξερω.ειχα βαλει απο εδω παλι τα ελλινικα windows και τιποτα περισσοτερο.

 

ευχαριστω και παλι

 

Καλυμμένος είσαι. Μπορείς άνετα να πας στο σέρβις. Από την στιγμή που έκανες αναβάθμιση με επίσημο εργαλείο της SE και έβαλες επίσημο λειτουργικό της SE δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλυμμένος είσαι. Μπορείς άνετα να πας στο σέρβις. Από την στιγμή που έκανες με επίσημο εργαλείο της SE και έβαλες επίσημο λειτουργικό της SE δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!:happy:

 

Φιλε μου καλησπερα.

δεν εκανα αναβάθμιση απο το επίσημο εργαλείο της SE επειδη μου ειπε πως ηδη το ειχα....

τελος παντων μετα απο τοση προσπαθεια το εδωσα σε μια φιλη μου να το παει αυριο αφου δεν εχω καν την αποδειξη και αυτη εργαζεται για την sony.η οποια ειναι απο τις λιγες εταιριες που θελουν την αποδειξη αγορας,ασχετα αν το κινητο εχει ενα χρονο μονο που βγηκε στην αγορα και με τα 2 που εχει ειμαι απολυτα καλλυμενος..

παντως και παλι χιλια ευχαριστω απο ολους σας......

αμεσα απαντησεις και λυσεις....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελος παντων μετα απο τοση προσπαθεια το εδωσα σε μια φιλη μου να το παει αυριο αφου δεν εχω καν την αποδειξη και αυτη εργαζεται για την sony.η οποια ειναι απο τις λιγες εταιριες που θελουν την αποδειξη αγορας,

 

Οι περισσότερες εταιρίες ζητούν απόδειξη αγοράς.

 

ασχετα αν το κινητο εχει ενα χρονο μονο που βγηκε στην αγορα και με τα 2 που εχει ειμαι απολυτα καλλυμενος..

 

Δεν έχει να κάνει με αυτό. Η ύπαρξη της απόδειξης μειώνει και τις πιθανότητες για κλεμμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την Xperia X1.5, μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες Rom που εχω βαλει... Πολυ σταθερη, μεχρι τωρα, γρηγορη, με ολα τα καλουδια του Χ2...

Γενικα, super!!:happy::p

 

Κατεβαζω ηδη την νεα εκδοση (οχι επειδη εχω καποιο προβλημα... Απλα, θελω να εχω παντα την πιο προσφατη, και να πω την αληθεια ειμαι και λιγο flashing-addicted):O

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την Xperia X1.5, μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες Rom που εχω βαλει... Πολυ σταθερη, μεχρι τωρα, γρηγορη, με ολα τα καλουδια του Χ2...

Γενικα, super!!:happy::p

 

Κατεβαζω ηδη την νεα εκδοση (οχι επειδη εχω καποιο προβλημα... Απλα, θελω να εχω παντα την πιο προσφατη, και να πω την αληθεια ειμαι και λιγο flashing-addicted):O

 

συμφωνω και γω, ειναι η πιο σταθερη με 6.5 που δοκιμασα,

αλλα την πεταξα σε δυο μερες για 3 λογους..

 

1ον, μου τη σπανε τα 6.5 (δε ξερω γιατι)

2ον, ο task manager του χ2 ειναι χαλια γιατι δε δειχνει ποσο της % κυμαινετε η μνημη.

3ον, πιστευω οτι wm χωρις manila δε γινετε, μαλλον το συνηθησα και δε μπορω χωρις αυτο.

 

ασε που οταν εχεις 6.5 και manila ανοιχτο, η μνημη του τηλ πιανει κοκκινα...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω, ειναι η πιο σταθερη με 6.5 που δοκιμασα,

αλλα την πεταξα σε δυο μερες για 3 λογους..

 

1ον, μου τη σπανε τα 6.5 (δε ξερω γιατι)

2ον, ο task manager του χ2 ειναι χαλια γιατι δε δειχνει ποσο της % κυμαινετε η μνημη.

3ον, πιστευω οτι wm χωρις manila δε γινετε, μαλλον το συνηθησα και δε μπορω χωρις αυτο.

 

ασε που οταν εχεις 6.5 και manila ανοιχτο, η μνημη του τηλ πιανει κοκκινα...

 

Που είσαι ρε Κώστα? Καλά όλα..?

 

 

Στο θέμα μας. Και εγώ, ρομ χωρίς το μανίλα δεν μπορούσα πολύ. Αν και είχα βρει μια στο HD τρομερή χωρίς μανίλα, ταχύτατη και σταθερή σαν το iPhone(:lol::lol:), κατέληγα να παίζω συνέχεια με άλλα έξτρα.

 

Αλλά πάντα στην τελική, σκέτο το είχα. Χωρίς μανίλα και τέτοια. Βέβαια τότε ήταν άλλες εποχές. Δεν υπήρχαν ολοκληρωμένα builts για τα 6.5.. Όλα ΒΕΤΑ ήταν..! Τώρα ίσως είναι διαφορετικά για να το λέτε!

 

Επίσης, θα συμφωνήσω ότι είναι αίσχος τα 6.5.... :X:confused:

 

 

Και τέλος, με τον WkTask μπορείς να το βάλεις εσύ να σου δείχνει(σε μορφή μπάρας βέβαια στο πάνω μέρος της οθόνης, όχι όμως σε ποσοστό{ή δεν θυμάμαι:O}).... ΑΝ αυτό είναι το πρόβλημά σου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, σιγουρα ο καθενας βαζει κατι αναλογα με τις αναγκες του...

 

Εγω, μπορω να πω οτι μου αρεσουν πολυ τα 6.5...:O:p:X

Απλα, τοσο καιρο δεν μπορουσα να τα βαλω για πολυ, γιατι ολες οι Rom που υπηρχαν καπου θα κολλουσαν...

Επισης, με το Tilewave Panel, ομολογω πως ξεχασα το manila!! Δεν μου λειπει καθολου!!:rolleyes:

Και ο taskmanager μου αρεσει ετσι οπως ειναι που τα γραφει αναλυτικα...:shifty:

 

Αλλα, οπως ειπα και στην αρχη...Γουστα ειναι αυτα!!;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...