Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2) Έχω κατεβάσει και δοκιμάσει όλα τα καινούρια greek keyboards και μπορώ να πω ότι τελικά κάποια με βόλεψα. ΜΗΠΩΣ όμως υπάρχει επιτέλους κάποιο ελληνικό NON-QWERTY keyboard που μπορώ να βάλω στο xperia.... κάτι σαν του viewty ή σαν την αναζήτηση επαφών του spb mobile shell?

 

3) Η ώρα έχει αλλάξει λόγω και εγώ αναγκάζομαι και την αλλάζω κάθε βραδυ στο κινητό, γιατί αυτό της αλλάζει τα φώτα την επόμενη ημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να ρυθμίσω την ώρα μια και καλή... πέρα των βασικών ρυθμίσεων? Μου διαφεύγει κάτι?

 

Ευχαριστώ!

για το νούμερο 2 υπάρχει το blackstone που έχει το κλασσικό layout των τηλεφώνων, αλλά δεν μπορείς να γράψεις μηνύματα με 160 χαρακτήρες..!! όσο για του spb στην αναζήτηση, με δυσκολεύει εξαιρετικά, το θεωρώ πολύ δύσχρηστο, εκτός και αν έχει κάποια επιλογή που μου διαφεύγει..

Για την ώρα δοκίμασε και το εξής..αφενός να έχεις σωστή ζώνη ώρας αθήνα +2 και αφετέρου ρυθμίσεις=>καρτέλα προσωπικό=>τηλέφωνο=>καρτέλα ζώνη ώρας=>απενεργοποίησε την αυτοματη αλλαγή ζώνη ώρας και ρολόι..!!

 

 

jkalimer το destinator τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργεί? στο "ρυθμίσεις ζώνης ώρας" του destinator μόνο το "ζώνη" και "θερινή" σε αφήνει να επιλέξεις..εκεί μου γράφει ημερομηνία 01/01/2000 ώρα 03:00:00 και δεν μ'αφήνει να το τροποποιήσω αυτό..υποθέτω είναι σαν υπόδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

jkalimer το destinator τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργεί? στο "ρυθμίσεις ζώνης ώρας" του destinator μόνο το "ζώνη" και "θερινή" σε αφήνει να επιλέξεις..εκεί μου γράφει ημερομηνία 01/01/2000 ώρα 03:00:00 και δεν μ'αφήνει να το τροποποιήσω αυτό..υποθέτω είναι σαν υπόδειγμα?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2764246#post2764246

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

soom το πουλησες??βλεπω αλλαξες αβανταρ....δε σου παει....

Δεν το πουλησα ακομα....!

 

Δεν μου παει το αβαταρ.. Το ξερω και γω! Δεν μπορω! Το συνηθισα το Xperia εκει πανω! Αν και νομιζω οτι θα προτιμουσα απο την αρχη να ηταν ασημι το αβαταρ!!! :lol::lol::lol:

Απέκτησα ομως το HD.:shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα ομως το HD.:shifty::shifty:

 

καινουργιο; πώς ειναι; το γλυκοκοιτουσα κι εγω αλλά με απωθει που δεν εχει εξωτερικο πληκτρολογιο οποτε το ξεπερασα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καινουργιο; πώς ειναι; το γλυκοκοιτουσα κι εγω αλλά με απωθει που δεν εχει εξωτερικο πληκτρολογιο οποτε το ξεπερασα :lol:

 

Δεν το πηρα καινουριο, «ειναι πολλα τα λεφτα, Αδη...!» :lol::lol:

Και εδωσα πολλα για το xperia και δεν περισσευαν!

 

Μου το εδωσε ενα παιδι απο εδω, απο το myPhone.

Ειναι πολυ καλο.

Δεν ειμαι σε θεση ακομα να ξερω κατα ποσο ηταν βολικο το εξωτερικο πληκτρολογιο, αλλα πραγματικα η αισθηση ειναι αλλου. Αλλου πραγματικα.

Και με το FK2 σε landscape(θελει κολπακι για να γυρισει) ειναι απιστευτο.

iPhone και μ@λ@κι€ς...

Εκει καταληγω μερα με την μερα..

Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα. Αλλα για οποιον ειναι διατεθιμενος να κανει θυσια σε μεγεθος. Ειναι μεγαλουτσικο.

Link to comment
Share on other sites

σε μια βδομαδα θα το χεις μετανιωσει σε κοβω...:lol:

εγω αυριο το παω που χω ρεπο για γενικο ρεκτιφιε....:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα καινουριο, «ειναι πολλα τα λεφτα, Αδη...!» :lol::lol:

Και εδωσα πολλα για το xperia και δεν περισσευαν!

 

Μου το εδωσε ενα παιδι απο εδω, απο το myPhone.

Ειναι πολυ καλο.

Δεν ειμαι σε θεση ακομα να ξερω κατα ποσο ηταν βολικο το εξωτερικο πληκτρολογιο, αλλα πραγματικα η αισθηση ειναι αλλου. Αλλου πραγματικα.

Και με το FK2 σε landscape(θελει κολπακι για να γυρισει) ειναι απιστευτο.

iPhone και μ@λ@κις...

Εκει καταληγω μερα με την μερα..

Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα. Αλλα για οποιον ειναι διατεθιμενος να κανει θυσια σε μεγεθος. Ειναι μεγαλουτσικο.

 

Εγω εκανα την αντιθετη κινηση. Ειχα Xperia, το εδωσα για HD και μετα απο δυο μερες επεστρεψα στο Xperia. Η αισθηση των μικρων εικονιδιων και γραμματοσειρων, σε αντιθεση με τα τεραστια μερικες φορες του HD (αλλωστε η ωφελιμη επιφανεια ειναι η ιδια, τη στιγμη που εργασιες οπως η αναπαραγωγη ταινιων κι εφαρμογων γραφειου κλπ με αφηνουν παγερα αδιαφορο χρονια τωρα σε αυτου του ειδους τις συσκευες), συνεπικουρουμενα απο την ελλειψη πληκτρολογιου (και λιγο μεταλλου) με εκαναν να επιστρεψω αρον αρον στο Xperia.

Εκτοτε εχω δοκιμασει αρκετα smartphones, αλλα το X1 παραμενει σταθερα η κυρια συσκευη μου...

Link to comment
Share on other sites

σε μια βδομαδα θα το χεις μετανιωσει σε κοβω...:lol:

εγω αυριο το παω που χω ρεπο για γενικο ρεκτιφιε....:O

:lol::lol:

Θα δειξει! Προς το παρον τα εχω και τα δυο διπλα διπλα και καθονται!

Πληρως φορτισμενα αι τα δυο! Και θελω να κανω και ενα συγκριτικο τεστ με τα gps και θα το κανω σημερα καθοδον. Με κλειστο το τηλεφωνο και στα δυο, αλλα με ενημερωμενο quickgps. Και μετα βλεπουμε πως θα παει το θεμα! :)

 

Εγω εκανα την αντιθετη κινηση. Ειχα Xperia, το εδωσα για HD και μετα απο δυο μερες επεστρεψα στο Xperia. Η αισθηση των μικρων εικονιδιων και γραμματοσειρων, σε αντιθεση με τα τεραστια μερικες φορες του HD (αλλωστε η ωφελιμη επιφανεια ειναι η ιδια, τη στιγμη που εργασιες οπως η αναπαραγωγη ταινιων κι εφαρμογων γραφειου κλπ με αφηνουν παγερα αδιαφορο χρονια τωρα σε αυτου του ειδους τις συσκευες), συνεπικουρουμενα απο την ελλειψη πληκτρολογιου (και λιγο μεταλλου) με εκαναν να επιστρεψω αρον αρον στο Xperia.

Εκτοτε εχω δοκιμασει αρκετα smartphones, αλλα το X1 παραμενει σταθερα η κυρια συσκευη μου...

Βαγγελη, πολυ ωραιο το xperia, το αγαπαω πραγματικα. Μου εμαθε πως ειναι οι πραγματικα καλες συσκευες, τις δυνατοτητες μιας σωστης WM συσκευης(και κυριως HTC, γιατι για εμενα αυτα μετρανε. Τυπου ΟΜΝΙΑ με αφηνουν αδιαφορο. Και βασικα συσκευες υποστηριζομενες απο xda). Εχει σιγουρα τρομερο design, πολυ καλη και στιβαρη ποιοτητα κατασκευης, ελέω αλουμινιου, εχει συμπαθητικη καμερα, εχει ωραια οθονη.

Αλλα νομιζω οτι με καλυπτει καλυτερα μια οθονη και η παντελης έλλειψη hardware πληκτρων, εκτος του standby, volume up&down.

Μεχρι στιγμης δηλαδη ειναι ολα υπεροχα(για εμενα παντα).

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πραγματικα, και επιτελους, απομυθοποίησα το iPhone. Το εχω σιχαθεί πλεον.

Το μονο που δεν εχω βρει αντιπαλο ειναι η αφη, και λενε οτι το Hero το φτανει.

 

και επισης ειναι σιγουρο οτι αν δεν ειχαμε xda απο πισω, σιγουρα θα ηταν πολυ πιο «βαρετα» τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

με το destinator, και το skin του katt μπορείτε να εισάγετε ελληνικά από το πληκτρολόγιο του προγράμματος??
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να προσθεσεις ελληνικα μπορεις να χρησιμοποιεισεις το ΑΕΚ Map και διαλεγεις με ποιο πληκτρολογιο θα γραφεις ελληνικα.. Όσων αφορά το destinator.. Μπορείς να βρείς σε torrent το destinator 7 το οποίο έχει επιλογή γλώσσας και να βάλεις ελληνικά.. Μέχρι στιγμής δουλεύει καλά και είμαι πολύ ευχαριστημένος..
Link to comment
Share on other sites

το έχω το aekmap αλλά δεν αναφέρομαι σε Landscape προβολή που μου δίνει επιλογή για γλώσα στο πληκτρολόγιο, αλλά στην κανονική προβολή που όλα φαίνονται στριμωγμένα και δεν μου βγάζει επιλογή να επιλέξω ελληνικό (εικονικό) πληκτρολόγιο!!
Link to comment
Share on other sites

soom, τι ειναι το FK2? :X (βαριεμαι να γουγλαρω...)

 

finger keyboard 2...:X:X:shifty::O:confused::blink::!:

Το πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

finger keyboard 2...:X:X:shifty::O:confused::blink::!:

Το πληκτρολογιο...

 

!!!!!!!!!!!!!!!! δεν το συνδυασα καθολου...αλλά ποιο ειναι το τρομερο;;; ειναι καλυτερο το FK2 στο HD?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται όσοι χρησιμοποιείτε θήκη μεταφοράς χωρίς μαγνήτη για το xperia, μιας και όπως έχει ειπωθεί αυτές με τον μαγνήτη δημηιουργούν πρόβλημα στο τηλέφωνο.

Επίσης κάποιο ΒΤ που να έχει καλή συνεργασία με το τηλέφωνο. Τώρα έχω ένα Jabra αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος.

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιο ΒΤ που να έχει καλή συνεργασία με το τηλέφωνο. Τώρα έχω ένα Jabra αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Εγω εχω ενα ONEXCITE CLIP του πλαισίου...το ειχα βρει 18 ευρω προσφορά και το πηρα γιατι δεν ηθελα να σκασω πολλά. Συνεργάζεται άψογα με το τηλέφωνο αλλά δε νομιζω ότι υπάρχει πλέον. Για τα JABRA δεν εχω ακουσει πολυ καλα πραγματα...νομιζω αν παρεις καποια νορμαλ μαρκα γυρω στα 35-50 ευρω (πχ. i-Tech ή ακόμα καλύτερα Sony Ericsson) θα εισαι εντάξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτησουλα που ισως να εχει ξαναυπωθει γι'αυτο ζητω συγγνωμη εκ των προτερων...

Για να βαλω ξανα την γνησια ρομ θα πρεπει να κανω ξανα hard spl ή ακολουθω τη διαδικασια flasharimatos οπωσ και στισ αλλεσ ρομ με το να την περασω στη καρτα κτλ..?

Σημειωση!!! Θελω να επανεφερω το κινητο ωστε να το καλυπτει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτησουλα που ισως να εχει ξαναυπωθει γι'αυτο ζητω συγγνωμη εκ των προτερων...

Για να βαλω ξανα την γνησια ρομ θα πρεπει να κανω ξανα hard spl ή ακολουθω τη διαδικασια flasharimatos οπωσ και στισ αλλεσ ρομ με το να την περασω στη καρτα κτλ..?

Σημειωση!!! Θελω να επανεφερω το κινητο ωστε να το καλυπτει η εγγυηση.

 

Για να το επαναφερεις εντος εγγυησης πρεπει να επαναφερεις το Stock SPL:

 

how to restore Stock SPL for warranty reasons

 

step by step:

- this is ONLY for warranty reasons. i.e. the device needs repair and you have to send it to htc to get it serviced. if you plan to restore hardspl then don't even bother flashing this stock package, unless you are some kind of hacker/dev

- IMPORTANT: be sure to first restore stock OS, and stock radio. stock SPL is always to be done last!!

- now the steps

1. download the stock spl package from this post.

2. download X1_HardSPL_v1 too, from this post.

3. run the hardspl package, but do not press Next button i.e do not go ahead with flash yet.

4. at this point, take the extracted stock SPL, a RUU_Signed.NBH file, and overwrite the other RUU_Signed.NBH in hardspl package.

5. go on with the RUU (or if needed, run SSPL-Manual.exe manually, then run RUU when it goes to tricolour screen with 0.52.OliNex version), it goes to 100%, reboots, done.

+1. to verify, enter bootloader (see description above in this post), and check version number on tricolour screen. it should say 0.72.0000.

 

(από τους xda devs - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218 - από αυτο το λινκ θα κατεβασεις και το Stock SPL)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτησουλα που ισως να εχει ξαναυπωθει γι'αυτο ζητω συγγνωμη εκ των προτερων...

Για να βαλω ξανα την γνησια ρομ θα πρεπει να κανω ξανα hard spl ή ακολουθω τη διαδικασια flasharimatos οπωσ και στισ αλλεσ ρομ με το να την περασω στη καρτα κτλ..?

Σημειωση!!! Θελω να επανεφερω το κινητο ωστε να το καλυπτει η εγγυηση.

 

πρωτα θα πρεπει να βαλεις μια official rom, οπως και τις αλλες, οπως θες την περνας και μετα να κανεις την διαδικασια stock spl και οχι hard spl.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για να το επαναφερεις εντος εγγυησης πρεπει να επαναφερεις το Stock SPL:

 

how to restore Stock SPL for warranty reasons

 

step by step:

- this is ONLY for warranty reasons. i.e. the device needs repair and you have to send it to htc to get it serviced. if you plan to restore hardspl then don't even bother flashing this stock package, unless you are some kind of hacker/dev

- IMPORTANT: be sure to first restore stock OS, and stock radio. stock SPL is always to be done last!!

- now the steps

1. download the stock spl package from this post.

2. download X1_HardSPL_v1 too, from this post.

3. run the hardspl package, but do not press Next button i.e do not go ahead with flash yet.

4. at this point, take the extracted stock SPL, a RUU_Signed.NBH file, and overwrite the other RUU_Signed.NBH in hardspl package.

5. go on with the RUU (or if needed, run SSPL-Manual.exe manually, then run RUU when it goes to tricolour screen with 0.52.OliNex version), it goes to 100%, reboots, done.

+1. to verify, enter bootloader (see description above in this post), and check version number on tricolour screen. it should say 0.72.0000.

 

(από τους xda devs - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218 - από αυτο το λινκ θα κατεβασεις και το Stock SPL)

Ευχαριστω πολυ για την αμεση βοσηθεια θα το προσπαθησω το απογευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση βοσηθεια θα το προσπαθησω το απογευμα!!!

 

Αλλά πρεπει πρωτα να βαλεις official ROM και radio, οπως γραφουν οι οδηγιες και οπως ειπε και ο djivo :)

Με προσοχη ε, εγω και μονο που το διαβασα με τρομαζει λιγο :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πρεπει πρωτα να βαλεις official ROM και radio, οπως γραφουν οι οδηγιες και οπως ειπε και ο djivo :)

Με προσοχη ε, εγω και μονο που το διαβασα με τρομαζει λιγο :ninja:

Εχεις δικιο ειναι λιγο τρομακτικο ειδικα για μενα που δεν ειμαι και ειδομονας οπως εσυ και οι περισσοτεροι στο forum. Παντως το προβλημα που εχω και θελω να επαναφερω εντος εγγυησης ειναι οτι το εχω το κινητο απο το φερουαριο και τωρα διαπιστωσα που χρησιμοποιησα το hands free οτι οι συνομιλητεσ μου με ακουν λες και τους μιλαω απο το πηγαδι. Δε ξερω βεβαια αν ειχε και κανεις αλλος αυτο το προβλημα...?

 

Τωρα οσο αναφορα για το stock spl θα ηθελα και ενα οδηγο στα ελληνικα απο καποιον που το εχει επιχειρησει..... γιατι αν παει κατι στραβα δεν ξερουμε τι επιπτωσεις θα εχει, και αν θα μπορω να ξανα φλασαρω....!!!

 

εχω μπερδευτει.τελικα τι μενου εχει?στα αγγλικα ή στα ελληνικα??

Το φεβρουαριο το πουλαγανε με αγγλικο μενου αλλα και τωρα νομιζω οτι με αγγλικο ειναι αλλα μπορεις να του περασεις ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ειναι λιγο τρομακτικο ειδικα για μενα που δεν ειμαι και ειδομονας οπως εσυ και οι περισσοτεροι στο forum. Παντως το προβλημα που εχω και θελω να επαναφερω εντος εγγυησης ειναι οτι το εχω το κινητο απο το φερουαριο και τωρα διαπιστωσα που χρησιμοποιησα το hands free οτι οι συνομιλητεσ μου με ακουν λες και τους μιλαω απο το πηγαδι. Δε ξερω βεβαια αν ειχε και κανεις αλλος αυτο το προβλημα...?

 

Τωρα οσο αναφορα για το stock spl θα ηθελα και ενα οδηγο στα ελληνικα απο καποιον που το εχει επιχειρησει..... γιατι αν παει κατι στραβα δεν ξερουμε τι επιπτωσεις θα εχει, και αν θα μπορω να ξανα φλασαρω....!!!

 

Ετοιμαζω εναν οδηγο στα ελληνικα για επαναφορα Stock-SPL αλλά ειναι απλα η μεταφραση απο τον αγγλικο οδηγο στους xda...Δεν εχω κανει ποτέ Stock-SPL (και σιγουρα δεν ειμαι ειδημονας :lol: ) αλλά αν θελεις θα το επισπευσω και θα το ανεβασω στο φορουμ το βραδακι γιατι τωρα θα φυγω.

 

Το προβλημα με το hands free εχει ξανααναφερθει από τον soom θαρρώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...