Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιο μαγαζι πηγες??? Εγω το παρειγγειλα απο Clove.co.uk. 666 ευρω με τα μεταφορικα. Δεν κανω πλακα για το ποσο.:rolleyes::rolleyes:

 

Αφού λοιπόν επιμένετε θα το πω, ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Το xperia το το βρήκα μέσω του Skroutz.gr, το πρώτο "hit" είναι το Play247.gr.

Επειδή έχει και υποκατάστημα στην Κρήτη και το θεωρώ αξιόπιστο κατάστημα προχώρησα με την παραγγελία.

 

Αν δείτε την σελίδα του xperia στο συγκεκριμένο site, θα δείτε ότι η Διαθεσιμότητα είναι "κατόπιν παραγγελίας". Αφού το παράγγειλα με αντικαταβολή (το Σάββατο), μου τηλεφώνησαν αμέσως και μου εξήγησαν ότι λόγο εισαγωγής της συσκευής θα πρέπει να προπληρωθεί.

 

XavierGr

 

Για το ότι έχει ήδη πουλήσει δεν νομίζω, που τα βρήκε; Δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο στο εξωτερικό το αγγλικό.

 

Για τις 7-10 μέρες μπορώ να τον πιστέψω αν και υπολόγιζε και μια καθυστέρηση για να είσαι σίγουρος. Σου έδωσε κάποια απόδειξη για την συναλλαγή σας; Όπως και να έχει όταν το πάρεις στα χέρια σου βεβαιώσου ότι θα πάρεις απόδειξη που θα αναφέρει το ΙΜΕΙ της συσκευής!!!

 

Σήμερα λοιπόν πήγα στο υποκατάστημα και του προπλήρωσα το ποσό των 689€. Φυσικά και πείρα απόδειξη αλλά δεν αναγράφεται κανένα IMEI όπως λες, αλλά το θεωρώ απίθανο να αναφέρεται κάτι τέτοιο, που να το ξέρει αφού το φέρνει από το εξωτερικό;

 

Ξαναλέω ότι (επειδή υπήρχε έντονη φημολογία εδω μέσα) των ρώτησα αν όντος έχουν δώσει και άλλες συσκευές και μου απάντησε ότι το Play247.gr έχει την πρωτιά στην διάθεση του xperia από προμηθευτή του εξωτερικού. Δυστυχώς δεν τον ρώτησα για τον προμηθευτή του γιατί το θεώρησα λίγο αγενές και δεν ήθελα να επιμείνω.

 

Να σημειώσω ότι του ανέφερα πως πολλοί δεν με πίστευαν ότι το έχουν είδη δώσει σε άλλα άτομα, αλλά συνέχισε να επιμένει. (δεν του ανέφερα το myphone.gr)

 

 

Με τρομάζετε πάντως, ελπίζω να μη βρεθώ με κανένα "pre-production unit". :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς με δοκιμαστική συσκευή. Πλέον έχει βγει κανονικά στα ράφια.

Για του λόγου το αληθές: http://www.play.com/Mobiles/Mobile/-/1017/1262/-/5192163/Sony-Ericsson-XPERIA-X1-Sim-Free-Unlocked-Mobile-Phone/Product.html?searchtype=genre

Link to comment
Share on other sites

XavierGR το ξέρω οτι δεν μπορεί από τώρα να αναγράφει το ΙΜΕΙ, γι αυτό και σου είπα όταν το λάβεις να ζητήσεις την απόδειξη με το ΙΜΕΙ.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα από το υποκατάστημα και υπέκυψα στον πειρασμό. Έγινα ~700€ φτωχότερος :( και το περιμένω σε 7-10 μέρες. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο και να μην μετανιώσω την ανυπομονησία/ενθουσιασμό μου.

 

Πάντως ο άνθρωπος στο κατάστημα επέμενε ότι έχουν είδη παραδώσει γύρω στις οχτώ συσκευές xperia (με αγγλικό μενού φυσικά).

 

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΩΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ REVIEW. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΩΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ REVIEW. :)

 

Να είσαι σίγουρος ότι θα είναι ανάμεσα στα πρώτα πράγματα που θα κάνω. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να φτάσω το επίπεδο των reviews στο myphone, σίγουρα όμως θα πάρω φωτογραφίες, βίντεο και θα μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην SonyEricsson Hellas και μου ειπαν επι λεξη: "Δυστηχως θα αργησει, με την τελευταια ενημερωση που εχουμε Ελλαδα θα το διαθεσουμε το 1ο τριμηνο του 2009".

Αρα οτι και να λενε διαφοροι δεν ισχυει μιας και η ιδια η αντιπροσωπεια μιλησε για 2009 :mad:

 

δεν έχω κανέναν λόγο να μην σε πιστέψω, ειδικά οταν ξέρω πως δουλεύουνε, το σίγουρο είναι οτι την περασμένη παρασκευή το χάζευα και το κρατούσα στα χέρια μου απο φίλο που είναι στην εταιρεία και το δεύτερο μάλλον σίγουρο είναι οτι την ερχόμενη εδβομάδα θα το έχω και εγώ.

 

Οσο για τα καταστήματα που όπως ανέφερα (ισχυρίζονται οτι το πουλάνε) ενας φίλος παραπάνω ανέφερε ήδη το ενα κατάστημα, αντε να μην κάνουμε και διαφήμιση, το σίγουρο είναι οτι έχει παραδοθεί τουλάχιστον ενα τεμάχιο για τα παραπάνω δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζι πηγες??? Εγω το παρειγγειλα απο Clove.co.uk. 666 ευρω με τα μεταφορικα. Δεν κανω πλακα για το ποσο.:rolleyes::rolleyes:

 

Τι θα λέγατε για 629 € http://www.7mobile.de/shop/handy/sonyericsson/xperia-x1.html

ή ακόμα καλύτερα για 609 € http://www.cyberport.de/default/2/0/0/0/default.html

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε για 629 € http://www.7mobile.de/shop/handy/sonyericsson/xperia-x1.html

ή ακόμα καλύτερα για 609 € http://www.cyberport.de/default/2/0/0/0/default.html

 

Μμμμμ... 205.000δρχ (τι θυμηθηκα τωρα ε?) για ενα κινητο τηλεφωνο (ή τουβλο αναλογα το πως το κοιταζει κανεις)?

 

Μπαααα... ακριβο ειναι! Μαλλον, ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!;)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

avatar σου δειχνει ν82...ποσο πιο φθηνα το πηρες κ ποσο πιο μικρο ειναι???:lol:

 

1. Ειναι το Ν78 οχι το Ν82!!

2. Μην το κανουμε vs παρακαλω πολυ!

3. Ναι ειναι μικροτερο και ελαφρυτερο ΜΑΚΡΑΝ, εχεις καμια αμφιβολια??:confused:

4. Αλλο 280€ και αλλο 605€ νομιζω, ετσι?:X:worry:

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο συσκευών.

Εναδιαφέρον φαίνεται το X1i, αλλά θα συγκρατηθώ μέχρι τα πρώτα ελληνικά reviews.

Link to comment
Share on other sites

1. Ειναι το Ν78 οχι το Ν82!!

2. Μην το κανουμε vs παρακαλω πολυ!

3. Ναι ειναι μικροτερο και ελαφρυτερο ΜΑΚΡΑΝ, εχεις καμια αμφιβολια??:confused:

4. Αλλο 280€ και αλλο 605€ νομιζω, ετσι?:X:worry:

ουπς συγγνωμη.αυτη η νοκια βγαζει τοσο διαφορετικες συσκευες που μπερδευομαι...οσο για την τιμη τωρα κανει τοσο...ποσο ξεκινησε?κ οσο αφορα το μεγεθος ο καθενας τι ζηταει..η μη μου πεις οτι Ν96 μικροτερο???η φθηνοτερο???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα στο ebay κανένα τόσο φτηνο όσο λές...

 

Λοιπόν από κοντά τώρα, το τηλέφωνο δεν είναι και πολύ γρήγορο. Θα έλεγα πως είναι αργούτσικο μάλιστα. Τα πάνελσ καθυστερούνε αρκετά και σου σπάνε λίγο τα νεύρα. Στο τέλος καταλήγεις να μην τα χρησιμοποιείς. Δεν πρόλαβα να παίξω βίντεο αλλά δεν πιστεύω πως θα ανταπεξέρχεται στην οθόνη του δυστυχώς καθώς έχει τον ίδιο χαζό επεξεργαστή με το pro.

 

Επίσης η τιμή που πλέον διατίθεται είναι πάνω απο 550 λίρες! Τα μοντέλα που ήταν σε 449 μου είπαν πως ήταν προσφορά...!!!!

 

τέλος πάντων , ακόμα ένα τηλέφωνο που δεν ανταποκρίνεται στις προδοκίες του

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ουπς συγγνωμη.αυτη η νοκια βγαζει τοσο διαφορετικες συσκευες που μπερδευομαι...οσο για την τιμη τωρα κανει τοσο...ποσο ξεκινησε?κ οσο αφορα το μεγεθος ο καθενας τι ζηταει..η μη μου πεις οτι Ν96 μικροτερο???η φθηνοτερο???

 

Με αυτο το σχολιο τωρα δλδ το Χ1 παυει να ειναι παντοφλα ή παυει να ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ??

 

Οπως και να το κανουμε δεν αξιζουν αυτες οι συσκευες!!;)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η sony ericsson ενω προσπάθησε να κάνει μια δυναμική είσοδο στα wm...υστερα απο τις καθυστερήσεις και απο την κακη πολιτικη δεν θα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στις πωλήσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό, ο οποίος κατα την γνώμη μου έχει γίνει πολυ καλύτερος!!!
Link to comment
Share on other sites

1. Ειναι το Ν78 οχι το Ν82!!

2. Μην το κανουμε vs παρακαλω πολυ!

3. Ναι ειναι μικροτερο και ελαφρυτερο ΜΑΚΡΑΝ, εχεις καμια αμφιβολια??:confused:

4. Αλλο 280€ και αλλο 605€ νομιζω, ετσι?:X:worry:

 

Ότι θες λες. Αφού δεν το έχεις δει καν το κινητό τι λες ότι είναι μικρότερο και "ΜΑΚΡΑΝ" κιόλας. :rtfm:

Σε βάρος η διαφορά είναι αμελητέα. Το XPERIA είναι 158g και το N82 είναι 114g.

Δε νομίζω να έχεις τόσο ευαίσθητο χέρι και να καταλαβαίνεις διαφορές της τάξης των 44 γραμμαρίων. Αλλά ακόμα και αν την καταλαβαίνεις τη διαφορά δεν τίθεται θέμα λειτουργικότητας για μερικά γραμμάρια παραπάνω.

 

EDIT: Τελικά το Ν78 (και όχι το Ν82) είναι ακόμα πιο ελαφρύ στα 102gr. Η διαφορά στο μέγεθος όμως παραμένει αμελητέα.

 

Καλά το μέγεθος δεν το συζητώ, ουσιαστικά είναι ακριβός τα ίδια. Δες εδώ για να καταλάβεις για τι διαφορά μιλάμε, αμελητέα.

 

Όσο για την τιμή συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, άλλες οι δυνατότητες, οι λειτουργίες και το Hardware του Χ1 του, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση κανείς να περίμενε το Χ1 να είναι στα 300€. Ότι είναι ακριβό είναι, όπως κάθε συσκευή τελευταίας τεχνολογίας άλλωστε.

 

Με αυτο το σχολιο τωρα δλδ το Χ1 παυει να ειναι παντοφλα ή παυει να ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ??

Οπως και να το κανουμε δεν αξιζουν αυτες οι συσκευες!!

 

Δεν είναι παντόφλα, είναι πρακτικά στο ίδιο μέγεθος με το δικό σου κινητό.

Το ότι δεν αξίζουν είναι δικιά σου αυθαίρετη γνώμη. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο κάποιος να περιμένει να πέσει η τιμή του (όπως με κάθε καινούργια συσκευή), πέρα από αυτό όμως μια χαρά αξίζει, πρόκειται για ένα από τα καλύτερα κινητά στην αγορά αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Από κοντά,

 

είναι μεγάλο σχετικά για κινητό. Είναι pocket pc οπότε όμως δικαιολογεί το μέγεθος του.

 

Δυστυχώς όμως είναι όντως πολύ ακριβό, είναι αρκετά αργό για αυτό που έπρεπε να κάνει και τα πανελς δεν είναι καθόλου εντυπωσιακά λόγω ταχύτητας.

 

Όλα αυτά από κοντα...

 

Σε βάρος η διαφορά είναι αμελητέα. Το XPERIA είναι 158g και το N82 είναι 114g. Δε νομίζω να έχεις τόσο ευαίσθητο χέρι και να καταλαβαίνεις διαφορές της τάξης των 44 γραμμαρίων. Αλλά ακόμα και αν την καταλαβαίνεις τη διαφορά δεν τίθεται θέμα λειτουργικότητας για μερικά γραμμάρια παραπάνω.

 

 

Είναι αστείο αυτό που λές. Στο 1 κιλό δεν καταλαβαίνεις τα 44 γραμμάρια αλλά στα 114 τα καταλαβαίνεις γιατί είναι 40% παραπάνω!

 

ΑΝ έχεις αποφασίσει να το πάρεις πάρτο. Μην αποδοκιμάζεις όσους θεωρούν λάθος την επιλογή σου. Την συσκευή την παίρνεις για να την χαρείς εσύ όχι για να σε επιβεβαίωσουν και να ζηλέψουν οι άλλοι.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο αυτό που λές. Στο 1 κιλό δεν καταλαβαίνεις τα 44 γραμμάρια αλλά στα 114 τα καταλαβαίνεις γιατί είναι 40% παραπάνω!

 

ΑΝ έχεις αποφασίσει να το πάρεις πάρτο. Μην αποδοκιμάζεις όσους θεωρούν λάθος την επιλογή σου. Την συσκευή την παίρνεις για να την χαρείς εσύ όχι για να σε επιβεβαίωσουν και να ζηλέψουν οι άλλοι.

 

Σε απόλυτα μεγέθη τα 44 γραμμαρίων είναι αμελητέα, έχω πολλά κινητά που είναι πολύ πιο βαριά και από τα δύο. Ποτέ όμως το βάρος δεν είναι πρόβλημα για τέτοιες συσκευές (σε λογικά πλαίσια).

 

Το ότι το έχω παραγγείλει δεν έχει καμία σχέση με την αποδοκιμασία μου. Το ίδιο θα έλεγα και για άλλες συσκευές αν κάποιος έλεγε λάθος πράγματα.

 

Επίσης το ίδιο θα μπορούσε κανείς να πει και για τον d2000217, όπου αμέσως πήγε να το βγάλει παντόφλα, δεν σε είδα να κάνεις νύξη σε αυτόν όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σε απόλυτα μεγέθη τα 44 γραμμαρίων είναι αμελητέα, έχω πολλά κινητά που είναι πολύ πιο βαριά και από τα δύο. Ποτέ όμως το βάρος δεν είναι πρόβλημα για τέτοιες συσκευές (σε λογικά πλαίσια).

 

Το ότι το έχω παραγγείλει δεν έχει καμία σχέση με την αποδοκιμασία μου. Το ίδιο θα έλεγα και για άλλες συσκευές αν κάποιος έλεγε λάθος πράγματα.

 

Επίσης το ίδιο θα μπορούσε κανείς να πει και για τον d2000217, όπου αμέσως πήγε να το βγάλει παντόφλα, δεν σε είδα να κάνεις νύξη σε αυτόν όμως.

 

Μα δεν είναι θέμα να κανω νύξη σε κανένα.. Έκανα σχόλιο στο τελευταία δημοσίευση σου καθότι είχε ύφος επικριτικό και δηκτικό. Τι φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων οπότε αν κάποιος το θεωρεί παντόφλα εσύ θα τι λόγο έχεις να τον πείσεις πως δεν είναι? Κανένα. Γιατί να εκνευριστείς επί του σχολίου του? Δεν θίγεσαι εσύ.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων οπότε αν κάποιος το θεωρεί παντόφλα εσύ θα τι λόγο έχεις να τον πείσεις πως δεν είναι? Κανένα. Γιατί να εκνευριστείς επί του σχολίου του? Δεν θίγεσαι εσύ.

 

Ωραία δηλαδή ο καθένας να λέει ότι θέλει όπως θέλει.....

Καλός, θα το θυμάμαι την επόμενη φορά αυτό που θα θέλω να γράψω ότι μου 'ρθει.

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, το μέγεθος δεν είναι υποκειμενικό στοιχείο, φαίνεται στο link που παρέθεσα.

Ποιος είπε ότι εκνευρίστηκα; Αν ήταν να εκνευρίζομαι με κάθε post που έχει κάποια ανακρίβεια θα είχα πάει στο ψυχιατρείο καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ειναι το Ν78 οχι το Ν82!!

2. Μην το κανουμε vs παρακαλω πολυ!

3. Ναι ειναι μικροτερο και ελαφρυτερο ΜΑΚΡΑΝ, εχεις καμια αμφιβολια??:confused:

4. Αλλο 280€ και αλλο 605€ νομιζω, ετσι?:X:worry:

 

Πάντα να συγκρίνεις τις τιμές σε όμοιες καταστάσεις. Το Ν78 μπορεί να κάνει 280 ευρώ τώρα, αλλά όταν πρωτοκυκλοφόρησε έκανε 420+ και με αυτήν την τιμή πρέπει να το συγκρίνεις με το X1. Γιατί και αυτό αργότερα θα πέσει αρκετά.

Κατα την γνώμη μου περβολή είναι η αγορά του Ν78 για τα λεφτά που κάνει/έκανε.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Από κοντά,

 

είναι μεγάλο σχετικά για κινητό. Είναι pocket pc οπότε όμως δικαιολογεί το μέγεθος του.

 

Δυστυχώς όμως είναι όντως πολύ ακριβό, είναι αρκετά αργό για αυτό που έπρεπε να κάνει και τα πανελς δεν είναι καθόλου εντυπωσιακά λόγω ταχύτητας.

 

Όλα αυτά από κοντα...

 

Tna όταν λες από κοντά εννοείς ότι το έχεις στη διάθεσή σου το Xperia και αν ναι πρόκειται για τη final έκδοση ή για κάποια δοκιμαστική συσκευή; Μου κάνει εντύπωση γιατί στο xda όσοι έχουν πάρει τη final (και είναι αρκετοί) λένε τα εντελώς αντίθετα.

 

Edit: Ηρεμήστε, ανεξάρτητα από το πόσο χρησιμοποιεί ο καθένας τα wm τηλέφωνα για τη δουλειά του σίγουρα οι συσκευές αυτές αποτελούν για τους περισσότερους από εμάς Χόμπυ. Άλλος ξοδεύει σε αξεσουάρ αυτοκινήτων, άλλος στα μπαρ και τα ξενύχτια, άλλος σε κονσόλες και ηλίθια παιχνίδια :p, εμείς σε τηλέφωνα. Δεν υπάρχει λόγος να προστατεύει κάποιος το πορτοφόλι κάποιου άλλου...

 

Edit 2: Το παρήγγειλα και εγώ τελικά από clove.co 653€ λόγω πτώσης λίρας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν πρόλαβα να παίξω βίντεο αλλά δεν πιστεύω πως θα ανταπεξέρχεται στην οθόνη του δυστυχώς καθώς έχει τον ίδιο χαζό επεξεργαστή με το pro.

 

Έχω δει τις δυνατότητες του συγκεκριμένου επεξεργαστή και δε νομίζω ότι είναι τα πράγματα τόσο άσχημα όσο υποθέτεις (τουλάχιστον στον συγκεκριμένο τομέα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...