Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν κανετε τις σωστες ρυθμησης θα βρει δορυδορους μεσα σε 10" και θα κλειδωση σε κανα 40" για την πρωτη φορα μιλαω το πολυ.:p:lol:

 

Όταν λες σωστές ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τους πιο ψαγμένους φίλους στην εν λόγω συσκευή και τεχνολογία, θα ήθελα να απευθύνω 2-3 ερωτήματα,με την ελπίδα να έχει κάποιος κάποια απάντηση...

 

1.Έχει βρει κανείς παρελκόμενο (καλώδιο/φις) από το οποίο να μπορεί να έχουμε ταυτόχρονα φόρτιση της μπαταρίας και έξοδο ήχου (audio/ακουστικά);;; Δυστυχώς, η αγαπημένη μας συσκευή έχει μόνο ένα φις συνδέσεων και αυτό τύπου σαμσουνιακού...

2.Αυτή η έρημη αντιπροσωπεία (Ευρωηλεκτρονική/Φουρλής) πότε σκοπεύει να διαθέσει τα επίσημα αξεσουάρ της συσκευής στην Ελλάδα;;; Ας μην πω καλύτερα για τις τιμές που χρεώνει τα υπάρχοντα,συμβατά με G600 αξεσουάρ π.χ. καλώδιο για Η/Υ 30ευρώ,φορτιστής αυτοκινήτου 20ευρώ,κλπ. Απαράδεκτο,όταν σε άλλες μάρκες τα original στοιχίζουν τα μισά χρήματα... Οι κινέζοι και οι πακιστανοί να'ναι καλά και ο νοών νοείτω! Μια βάση για το αυτοκίνητο ψάχνω της προκοπής και ότι βλέπω σε universal στα μαγαζιά,ή στο internet είναι της πλάκας... Και περιμένω καμιά της προκοπής καθότι σκοπεύω να τη βάλω σε τζιπάκι,όπου από τους κραδασμούς προβλέπω να ψάχνω τη συσκευή έξω από το παράθυρο...

Μια ρημαδοθήκη (ΟΧΙ μεταφοράς που φέρανε οι άχρηστοι και γενικά έχει γεμίσει ο τόπος), αλλά που να μπορώ να χρησιμοποιώ τη συσκευή με λερωμένα χέρια ζητάω,πχ,όπως οι παλιές τύπου δερμάτινες με ζελατίνα μπροστά. Για το άχρηστο το i-phone γέμισε ο τόπος από τέτοια ήδη...για το omnia τίποτα της προκοπής και πουθενά!!!

 

3.Σαν πληκτρολόγιο έχω επιλέξει να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Blimkeys, για το οποίο έχουν γίνει πολλές αναφορές εδώ και με εξυπηρετεί απόλυτα καθότι έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες ΧΩΡΙΣ το άθλιο unicode. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που το χρησιμοποιώ,η συσκευή μετά από λίγη ώρα (απρόβλεπτα,αλλά πάντα) crashάρει και θέλει soft reset (Το ίδιο ίσχυε και στο παλιό μου Omnia).Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά λύση σχετικά;;;

Ευχαριστώ θερμά για την όποια βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα αποκτήσω το 8gb. Είμαι στη wind και θα κανω φορητότητα cosmote ή vodafone. Πηγαίνοντας σε vodafone το παιρνω 20ευρώ φθηνότερα. Αλλα η cosmote δίνει τους χάρτες garmnin. Τι προτείνετε ανεξαρτητως εταιριας; (κοινώς ρωτάω αν αξίζουν οι χαρτες garmin για 20 ευρω....) Επίσης θέλω να ρωτήσω τι κάνετε με το internet οσοι έχετε το κινητο. (πχ το iphone εχει τα ετοιμα προγραμματα με δωρεάν δεδομενα...).

 

εκανα χτες αιτηση για φορητοτητα στην vodafone και είδα ότι δινει και αυτη τους garmin με το omnia. μαλιστα αν προλαβεις μπορει ισως να εκμεταλλευτεις και την προσφορα για συστημα home cinema samsung. ρωτησα και μου ειπαν οτι ισχυει και αυτη η προσφορα με την εκπτωση των 300 ευρω και υπαρχει και διαθεσιμοτητα

Link to comment
Share on other sites

geia sas xthes piga kai ekana foritothta me epidothsh 300 eurw kai pira kai egw to omnia ti ithela edw kai polu kairo mou eipan apo paraskeuh tha to exw kai tha ithela na sas rwthsw prepei na valw kanena programmataki na me enhmerwsei kanenas ti prepei na kanw san kainourgios kai egw!
Link to comment
Share on other sites

Για τους πιο ψαγμένους φίλους στην εν λόγω συσκευή και τεχνολογία, θα ήθελα να απευθύνω 2-3 ερωτήματα,με την ελπίδα να έχει κάποιος κάποια απάντηση...

 

1.Έχει βρει κανείς παρελκόμενο (καλώδιο/φις) από το οποίο να μπορεί να έχουμε ταυτόχρονα φόρτιση της μπαταρίας και έξοδο ήχου (audio/ακουστικά);;; Δυστυχώς, η αγαπημένη μας συσκευή έχει μόνο ένα φις συνδέσεων και αυτό τύπου σαμσουνιακού...

2.Αυτή η έρημη αντιπροσωπεία (Ευρωηλεκτρονική/Φουρλής) πότε σκοπεύει να διαθέσει τα επίσημα αξεσουάρ της συσκευής στην Ελλάδα;;; Ας μην πω καλύτερα για τις τιμές που χρεώνει τα υπάρχοντα,συμβατά με G600 αξεσουάρ π.χ. καλώδιο για Η/Υ 30ευρώ,φορτιστής αυτοκινήτου 20ευρώ,κλπ. Απαράδεκτο,όταν σε άλλες μάρκες τα original στοιχίζουν τα μισά χρήματα... Οι κινέζοι και οι πακιστανοί να'ναι καλά και ο νοών νοείτω! Μια βάση για το αυτοκίνητο ψάχνω της προκοπής και ότι βλέπω σε universal στα μαγαζιά,ή στο internet είναι της πλάκας... Και περιμένω καμιά της προκοπής καθότι σκοπεύω να τη βάλω σε τζιπάκι,όπου από τους κραδασμούς προβλέπω να ψάχνω τη συσκευή έξω από το παράθυρο...

Μια ρημαδοθήκη (ΟΧΙ μεταφοράς που φέρανε οι άχρηστοι και γενικά έχει γεμίσει ο τόπος), αλλά που να μπορώ να χρησιμοποιώ τη συσκευή με λερωμένα χέρια ζητάω,πχ,όπως οι παλιές τύπου δερμάτινες με ζελατίνα μπροστά. Για το άχρηστο το i-phone γέμισε ο τόπος από τέτοια ήδη...για το omnia τίποτα της προκοπής και πουθενά!!!

 

Περιμένεις από Φουρλή να σου φέρει αξεσουάρ και όταν μετά από χρόνια φέρει να στο χρυσοπουλήσει κιόλας?

Χάθηκε να παραγγείλεις από e-store? Μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι υπάρχει ανταγωνισμός και επιτέλους να ρίξουν τις τιμές στα original αξεσουάρ!

Link to comment
Share on other sites

3.Σαν πληκτρολόγιο έχω επιλέξει να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Blimkeys, για το οποίο έχουν γίνει πολλές αναφορές εδώ και με εξυπηρετεί απόλυτα καθότι έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες ΧΩΡΙΣ το άθλιο unicode. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που το χρησιμοποιώ,η συσκευή μετά από λίγη ώρα (απρόβλεπτα,αλλά πάντα) crashάρει και θέλει soft reset (Το ίδιο ίσχυε και στο παλιό μου Omnia).Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά λύση σχετικά;;;

Ευχαριστώ θερμά για την όποια βοήθεια σας!

 

Σου προτείνω το SPB Keyboard 4.0.

Μου το πρότεινε κι εμένα ο stefa και το βολεύτικα μια χαρά. Δεν έχει θέμα με κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου...Μολις πριν λιγες ωρες εγινα κατοχος ενος Οmnia...Λιγο που το ειδα φαινεται ομορφο..αλλα στην πραξη τηα δειξει...Δεδομενου βεβαια οτι μεχρι να το μαθω θα σας ζαλισω...Ευχαριστω εκ των προτερων.....!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
geia sas xthes piga kai ekana foritothta me epidothsh 300 eurw kai pira kai egw to omnia ti ithela edw kai polu kairo mou eipan apo paraskeuh tha to exw kai tha ithela na sas rwthsw prepei na valw kanena programmataki na me enhmerwsei kanenas ti prepei na kanw san kainourgios kai egw!

 

Καταρχήν να γράφεις ελληνικά (εφόσον σου δίνεται αυτή η δυνατότητα) και ότι χρειαστείς για τη συσκευή σου... εδώ είμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και ότι χρειαστείς για τη συσκευή σου... εδώ είμαστε.

 

Δράττομαι της ευκαιρίας και μια που περιμένω και εγώ από το Πλαίσιο το Omnia έχω μια ερώτηση: έχει η συσκευασία screen protector? και αν όχι που μπορώ να βρω άμεσα (όχι e-store δηλαδή) μία που δεν θα χρειασθεί χαρτοκοπτική?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σωστές ρυθμίσεις?

 

Eξωτερικο GPS-com8-com9-115200

Οι ιδιες ρυθμησεις και στον πλοηγο(π.χ Destinator)Ρυθμησεις com8 ταχυτητα 115200 και στην κατω παραμετρο το ιδιο......... και παντα οταν ολοκληρωθει η διαδικασια και πει εγινε συνδεση GPS παντα.... o.k και στο κεντρο της οθονης και κατω δεξια ......

Μεσα σε λιγα δευτερα(και παντα δοκιμη εξω)εχει βρει δορυφορους και σε λιγοτερο απο 1 λεπτο εχει κλεδωση :lol::p

Εγω δεν ειχα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ προβλημα με αυτες της ρυθμησεις........:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Αν και εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες , θα ηθελα να μου πει καποιος με σιγουρια

αν υπαρχει καποιο πληκτρολογιο ωστε να υποστιρηζει 160 χαρακτηρες ελληνικους

μικρους μεγαλους κανονικα και οχι να τους μετατρεπει μετα σε κεφαλαιους οταν στελνει μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα!

Αν και εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες , θα ηθελα να μου πει καποιος με σιγουρια

αν υπαρχει καποιο πληκτρολογιο ωστε να υποστιρηζει 160 χαρακτηρες ελληνικους

μικρους μεγαλους κανονικα και οχι να τους μετατρεπει μετα σε κεφαλαιους οταν στελνει μηνυμα.

 

Φίλε μου ούτως ή άλλως το πρωτόκολλο των sms δεν υποστηρίζει 160 πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο κεφαλαίους λόγω διαφορετικής κωδικοποίησης. Δηλαδή, και με μικρά να γράφεις... κεφαλαία θα παραλάβει ο άλλος.

 

Εκτός κι αν γράφεις όντως με μικρά που τότε λόγω αυτής της διαφορετικής κωδικοποίησης μπορείς να έχεις μόνο 70 χαρακτήρες σε κάθε sms.

 

Δεν είναι θέμα συσκευής λοιπόν ή πληκτρολογίου.

 

Paidia exete kapoio kalo site pou na exei efarmoges kai polla alla gia to omnia???

to perimena polu diaforetiko..ginete na katevazoume tis efarmoges kai otidipote allo apo to omnia?opws to i phone?

 

Καταρχήν γράφε ελληνικά εάν σου δίνεται η δυνατότητα.

 

Όλες οι εφαρμογές των WM κάνουν και για το ΟΜΝΙΑ.

 

Τα πάντα θα τα βρεις στο ipmart-forum.com

 

Οι εφαρμογές του iphone προορίζονται για άλλο λειτουργικό, κατά συνέπεια δεν κάνουν εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...θα ηθελα μια πληροφορια...Στο πλαϊνο μενου που εχει, πως μπορω να αλλαξω τις εφαρμογες που ειναι εργοστασιακες με δικες μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...θα ηθελα μια πληροφορια...Στο πλαϊνο μενου που εχει, πως μπορω να αλλαξω τις εφαρμογες που ειναι εργοστασιακες με δικες μου?

δεν γινεται.μονο εαν το θελησει η samsung.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δύσκολο παιδιά........καταρχήν για να περάσεις ένα πρόγραμμα πρέπει να κα΄νεις το τόσο τόοοοοοοσο...ένα παλιοπρόγραμμα θέλω να περάσω και μου λέει οτι δεν έχει αποθηκευτικό χώρο!!!μια εφαρμογή π΄ρεπει να περάσεις και πρέπει να σου βγάλει την πίστη...

 

αν ξέρετε πέστε μου που περνάω όλα τα προγράμματα...

 

ευχαριστώ :O:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δύσκολο παιδιά........καταρχήν για να περάσεις ένα πρόγραμμα πρέπει να κα΄νεις το τόσο τόοοοοοοσο...ένα παλιοπρόγραμμα θέλω να περάσω και μου λέει οτι δεν έχει αποθηκευτικό χώρο!!!μια εφαρμογή π΄ρεπει να περάσεις και πρέπει να σου βγάλει την πίστη...

 

αν ξέρετε πέστε μου που περνάω όλα τα προγράμματα...

 

ευχαριστώ :O:D

 

οταν πας να εγκαταστησεις ενα προγραμμα σου βγαινει ενα παραθυρο και σε ρωταει που θες να γινει η εγκατασταση "μην τσεκαρεις την πρωτη επιλογη"

εσυ τσεκαρεις το κυκλακι που λεει "my storage" ειναι η δευτερη επιλογη και οταν τσεκαρεις αυτη την επιλογη στο κατω μερος εμφανιζεται και ο χωρος που μενει ελευθερος

(μπορεις να τσεκαρεις και την "storage card" αν εχεις βαλεις extra καρτα μνημης στο κινητο)

Link to comment
Share on other sites

Δράττομαι της ευκαιρίας και μια που περιμένω και εγώ από το Πλαίσιο το Omnia έχω μια ερώτηση: έχει η συσκευασία screen protector? και αν όχι που μπορώ να βρω άμεσα (όχι e-store δηλαδή) μία που δεν θα χρειασθεί χαρτοκοπτική?

Ευχαριστώ

Μπορεις να βρεισ απο fnac ή Multirama me 10euro.Χαρτοκοπτικη χρειαζειται αλλα η μεμβρανη εχει οδηγους και θα μπορεσεις να το κοψεις ευκολα.Δεν υπαρχει στην αγορα screen protector αποκλειστικα για ομνια.Απο ξενα ηλεκτρονικα καταστημα εχει βρει παντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδια help...βρηκα το destinator 8..το κατεβασα και ειναι σε μορφη rar. το εκνα extract στον ΗΥ και μετα πηγα να εγκαταστησω το exe, αλλα βγαζει σφαλμα..Περασα το pocket rar μηπως και μετα αντεγραψα το destinator στο Ομνια μηπως γινει ετσι αλλα τπτ...τι θα μπορουσα να κανω για να δουλεψει???? αα και κατι αλλο..προσπαθω να συνδεθω με wifi στο σπιτι που εχω connex αλλα δεν συνδεεται...θελει καποιες ρυθμισεις το wifi για να δουλεψει?
Link to comment
Share on other sites

Χτες εκανα κι εγω αιτηση για φορητοτητα και περιμενω να εγκριθει ωστε να παρω το ΟΜΝΙΑ μου μαζι με ενα home cinema δωρο συν την εκπτωση των 300 ευρω.

 

Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι. Οταν κανεις χρηση της πλοηγησης με το GPS δεν πιστεθω να χρεωνεσαι ε? Γιατι ενας φιλος μου με το ΝΟΚΙΑ του ηρθε ενας λογαριασμος των 130 ευρω επειδη εκανε χρηση του GPS.

Link to comment
Share on other sites

Δράττομαι της ευκαιρίας και μια που περιμένω και εγώ από το Πλαίσιο το Omnia έχω μια ερώτηση: έχει η συσκευασία screen protector? και αν όχι που μπορώ να βρω άμεσα (όχι e-store δηλαδή) μία που δεν θα χρειασθεί χαρτοκοπτική?

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα φιλε μου δεν εχει η συσκευασεια μεσα προστασια οθονης αλλα μπορεις να βρεις στα e-shop δες εδω http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006042

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι. Οταν κανεις χρηση της πλοηγησης με το GPS δεν πιστεθω να χρεωνεσαι ε? Γιατι ενας φιλος μου με το ΝΟΚΙΑ του ηρθε ενας λογαριασμος των 130 ευρω επειδη εκανε χρηση του GPS.

 

Με προγράμματα GPS (GARMIN-IGO-DESTINATOR) δεν χρεώνεσαι...αν χρησιμοποιείς το Google maps ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ούτως ή άλλως το πρωτόκολλο των sms δεν υποστηρίζει 160 πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο κεφαλαίους λόγω διαφορετικής κωδικοποίησης. Δηλαδή, και με μικρά να γράφεις... κεφαλαία θα παραλάβει ο άλλος.

 

Εκτός κι αν γράφεις όντως με μικρά που τότε λόγω αυτής της διαφορετικής κωδικοποίησης μπορείς να έχεις μόνο 70 χαρακτήρες σε κάθε sms.

 

Δεν είναι θέμα συσκευής λοιπόν ή πληκτρολογίου.

 

Καλημέρα,

Να συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου !

αλλά αν γνωρίζεις από νοκια που έχουν αυτή την δυνατότητα , πως γίνετε

σε αυτούς και όχι σε μας??????????

δε μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει .......

 

edit: το δοκιμασα και σε νοκια (που ειχα την εντυπωση οτι γινετε) αλλα δεν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια help...βρηκα το destinator 8..το κατεβασα και ειναι σε μορφη rar. το εκνα extract στον ΗΥ και μετα πηγα να εγκαταστησω το exe, αλλα βγαζει σφαλμα..Περασα το pocket rar μηπως και μετα αντεγραψα το destinator στο Ομνια μηπως γινει ετσι αλλα τπτ...τι θα μπορουσα να κανω για να δουλεψει????

 

Opws eipa kai se allo thread, to Destinator 8 exei polla problimata, den synistw ti xrisi tou mias kai to 7 pou exei tou idious xartes kanei apsoga ti douleia tou.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...