Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σιγουρέψου ότι τα πινάκια που ακουμπάει η μπαταρία είναι εντάξει.

Απ' έξω φαίνονται εντάξει.

Τελικά μάλλον θα το ανοίξω να δώ αν είναι οκ όλα στην θέση τους από μέσα.

Το θέμα είναι ότι τα πινάκια αυτά ενσωματώνονται στην κεντρική πλακέτα και αυτό είναι που με κάνει ν' ανησυχώ.

Edited by jid001
Link to comment
Share on other sites

μετα απο παρα πολλες προσπαθειες η οθονη δεν στοιχιζεται με αποτελεσμα να μη μπορω να μπω στις λειτουργειες του κινιτου..
Αν δεν έχεις τη γραφίδα (μπορεί να χάθηκε) χρησιμοποίησε κάτι ανάλογο π.χ. οδοντογλυφίδα! :)
Link to comment
Share on other sites

SOS

Την πολύτιμη βοήθειά σας!!!

 

Το omnia μου ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει με τον φορτιστή του.

Όταν το βάζω στον φορτιστή κλειστό αντί να δείχνει στην αρχή το εικονίδιο της μπαταρίας να φορτίζει το δείχνει με θαυμαστικό.

Όταν το βάζω να φορτίσει ανοιχτό απλά κάνει μπιπ και δεν φορτίζει.

Ο φορτιστής είναι ελεγμένος και σε δεύτερο omnia και είναι ΟΚ 100%.

Όταν όμως το συνδέω (ανοιχτό) με USB στο PC φορτίζει κανονικά!

 

1.Στο φορτιστή το Ομνια κλειστό δεν δείχνει ποτέ καμία ένδειξη, ούτε με, ούτε χωρίς θαυμαστικό. Η μοναδική ένδειξη σε αυτή την περίπτωση είναι το LED στο πλήκτρο ON/OFF. Κόκκινο σε φόρτιση, πράσινο οταν ολοκληρωθεί η φόρτιση, σβηστό καμία φόρτιση, πράσινο/κόκκινο εναλάξ μη επαρκής τάση φόρτισης=>όχι φόρτιση.

2.Ενεργοποιημένο στο φορτιστή ,έχουμε και ένδειξη φόρτισης στην οθόνη (για το LED,ισχύουν όλα τα ανωτέρω και εδώ) και ηχητική ειδοποίηση κατά τη σύνδεση και αποσύνδεση από το φορτιστή (με τους ήχους όχι σε σιγή).

3.Αυτό το θαυμαστικό που εμφανίζετε,δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα σου. Αν πάραυτα μπορείς,κάνε κάποιο κλικ πάνω του να δεις τι μήνυμα υπάρχει.

4.Καμία σχέση με τη φόρτιση μέσω USB. To Omnia I (i900), χρησιμοποιεί δύο εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους κυκλώματα φόρτισης και με ξεχωριστά τσιπάκια (IC)! Άλλο για φορτιστή και άλλο από USB σύνδεση. Συνεπώς τα πινάκια στο φις φόρτισης,επικοινωνίας,A/V,antenna (system connector-θύρα), κλπ είναι σε άλλες θέσεις για τη φόρτιση από φορτιστή και για τροφοδισία μέσω USB. Εδώ είναι ένα σημείο που μπορεί εύκολα να υποστεί βλάβη, από φθορά,υγρασία,κλπ. Ειδικά τα πιν για το φορτιστή, αλλά και στο φορτιστή είναι διπλά (2+,2-), για να αντέχουν περισσότερο λόγω συχνής χρήσης. ΣΗΜ: το LED μέσω USB, δεν πρασινίζει ποτέ κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ομνια Ι. επειτα απο hard reset κατα την επανεκινηση μου ζηταει να κανω στοιχιση της οθονης.. μετα απο παρα πολλες προσπαθειες η οθονη δεν στοιχιζεται με αποτελεσμα να μη μπορω να μπω στις λειτουργειες του κινιτου..

 

1.Όταν φτάσεις στην τελευταία (άνω δεξιά) γωνία, πάτα τη με το δάχτυλο και όχι με γραφίδα,ή οδοντογλυφίδα. Η περιοχή εκείνη είναι όλη μόνο για το ΟΚ (σαν ένα μεγάλο κουμπί) και ενδέχετε να "μην καταλαβαίνει" αν πιέσεις μόνο κάποια pixelς.

2.Καμία σχέση με όσα Hard reset και να κάνεις.

3.Αν επιμείνει και δεεεεννννν πάτα το πλήκτρο τερματισμού κλήσεων, που λογικά θα σε αφήσει να προχωρήσεις στο υπόλοιπο μενού,ακυρώνοντας το καλιμπράρισμα. Ξαναδοκίμασε με τον πιο πάνω τρόπο από τη σχετική ρύθμιση του μενού. Αλλιώς αλλαγή του touch panel (digitizer).

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

1.Στο φορτιστή το Ομνια κλειστό δεν δείχνει ποτέ καμία ένδειξη, ούτε με, ούτε χωρίς θαυμαστικό. Η μοναδική ένδειξη σε αυτή την περίπτωση είναι το LED στο πλήκτρο ON/OFF. Κόκκινο σε φόρτιση, πράσινο οταν ολοκληρωθεί η φόρτιση, σβηστό καμία φόρτιση, πράσινο/κόκκινο εναλάξ μη επαρκής τάση φόρτισης=>όχι φόρτιση.

 

4.Καμία σχέση με τη φόρτιση μέσω USB. To Omnia I (i900), χρησιμοποιεί δύο εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους κυκλώματα φόρτισης και με ξεχωριστά τσιπάκια (IC)! Άλλο για φορτιστή και άλλο από USB σύνδεση. Συνεπώς τα πινάκια στο φις φόρτισης,επικοινωνίας,A/V,antenna (system connector-θύρα), κλπ είναι σε άλλες θέσεις για τη φόρτιση από φορτιστή και για τροφοδισία μέσω USB. Εδώ είναι ένα σημείο που μπορεί εύκολα να υποστεί βλάβη, από φθορά,υγρασία,κλπ. Ειδικά τα πιν για το φορτιστή, αλλά και στο φορτιστή είναι διπλά (2+,2-), για να αντέχουν περισσότερο λόγω συχνής χρήσης. ΣΗΜ: το LED μέσω USB, δεν πρασινίζει ποτέ κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

1.To έχεις πολύ καιρό το όμνια?

Γιατί 3+ χρόνια τώρα(το πήρα με το που βγήκε) όταν βάζω τον φορτιστή και είναι κλειστό το κινητό, εμφανίζει ένα gifάκι που σου δείχνει την μπαταρία να φορτίζει.

 

4. Είσαι σίγουρος για αυτό, γιατί απ ότι θυμάμαι όταν είχα κοιτάξει τα pin out, η φόρτιση από usb και από το ρεύμα γίνεται απ τα ίδια πινάκια, οπότε δεν παίζει να έχει άλλο κύκλωμα, και εκτός αυτού, με τόσο μικρή πλακέτα, το θεωρώ πολύ κουλό να χαράμισαν χώρο για 1 επιπλέον κύκλωμα.

 

παιδια καλημερα. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ομνια Ι. επειτα απο hard reset κατα την επανεκινηση μου ζηταει να κανω στοιχιση της οθονης.. μετα απο παρα πολλες προσπαθειες η οθονη δεν στοιχιζεται με αποτελεσμα να μη μπορω να μπω στις λειτουργειες του κινιτου..

 

Μάλλον πας για αλλαγή digitizer. Κλασικό φαινόμενο η αδυναμία στοίχισης. :(

Link to comment
Share on other sites

1.To έχεις πολύ καιρό το όμνια?

Γιατί 3+ χρόνια τώρα(το πήρα με το που βγήκε) όταν βάζω τον φορτιστή και είναι κλειστό το κινητό, εμφανίζει ένα gifάκι που σου δείχνει την μπαταρία να φορτίζει.

 

4. Είσαι σίγουρος για αυτό, γιατί απ ότι θυμάμαι όταν είχα κοιτάξει τα pin out, η φόρτιση από usb και από το ρεύμα γίνεται απ τα ίδια πινάκια, οπότε δεν παίζει να έχει άλλο κύκλωμα, και εκτός αυτού, με τόσο μικρή πλακέτα, το θεωρώ πολύ κουλό να χαράμισαν χώρο για 1 επιπλέον κύκλωμα.:

Έτσι είναι, όταν το βάλεις στον φορτιστή κλειστό εμφανίζεται ένα εικονίδιο (gif) ένδειξη της μπαραρίας που δείχνει να φορτίζει και μετά από λίγο εξαφανίζεται.

Εμένα τώρα μου βγάζει το ίδιο εικονίδιο με ένα θαυμαστικό στην μέση.

Για δεύτερο κύκλωμα δεν γνωρίζω, και θα ήταν πιθανό μόνο αν η τάση του φορτιστή διαφέρει απο αυτή που δίνει η USB θύρα.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

1.To έχεις πολύ καιρό το όμνια?

Γιατί 3+ χρόνια τώρα(το πήρα με το που βγήκε) όταν βάζω τον φορτιστή και είναι κλειστό το κινητό, εμφανίζει ένα gifάκι που σου δείχνει την μπαταρία να φορτίζει.

 

4. Είσαι σίγουρος για αυτό, γιατί απ ότι θυμάμαι όταν είχα κοιτάξει τα pin out, η φόρτιση από usb και από το ρεύμα γίνεται απ τα ίδια πινάκια, οπότε δεν παίζει να έχει άλλο κύκλωμα, και εκτός αυτού, με τόσο μικρή πλακέτα, το θεωρώ πολύ κουλό να χαράμισαν χώρο για 1 επιπλέον κύκλωμα.

 

 

 

Μάλλον πας για αλλαγή digitizer. Κλασικό φαινόμενο η αδυναμία στοίχισης. :(

 

 

 

To έχω σχεδόν από την αρχή της κυκλοφορίας του στην επίσημη Ελληνική αγορά και είναι 2ης γενιάς (είχα και της 1ης), πάντα με επίσημη Ελληνική rom. Επιπλέον όλα όσα έχουν πέσει στα χέρια μου (και με cooked και με Αγγλικές rom), κανένα δεν είχε ένδειξη φόρτισης στην κατάσταση OFF (προσοχή OFF,όχι standbuy/sleep mode). Aν κάποια στιγμή άλλαξε κάτι στο S/W δεν το γνωρίζω!

Αν ξέρεις να διαβάζεις σχέδιο, να σου στείλω το service manual του, για να δεις αυτό που γράφω. ΝΑΙ, ή τάση και στις δύο περιπτώσεις είναι 5V/DC, αλλά υπάρχει διαφορετική διαχείρηση του περιορισμού ρεύματος φόρτισης (το γράφω πολύ "απλοϊκά"). Συνεπώς πάντα η φόρτιση του μέσω USB, είναι πολύ πιο "αργή". Περαιτέρω, επειδή βάση όλων αυτών και με τα χεράκια μου έχω κάνει μετατροπές στα φις αυτά (πχ.για να έχω στερεοφωνική έξοδο ήχου, κεραία FM, φόρτιση ταυτόχρονα,κλπ), ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!

Και λίγα ακόμη!

1.Αν προμηθευτείς παρεμφερές Samsung Original καλώδιο USB, αλλά από άλλο μοντέλο, ενώ θα σου δείχνει ότι φορτίζει, στην πράξη θα διαπιστώσεις ότι η μπαταρία σου αδειάζει! Απλά,γιατί υπάρχει γεφύρωση στα κυκλώματα αυτά για τα άλλα μοντέλα, ενώ έχουν το ίδιο φις!

2.Αν ξεμείνεις από μπαταρία (ανεπαρκή ισχύς για να ανάψει), το κινητό ΔΕΝ ξεκινά να φορτίζει με το γνήσιο καλώδιο USB, παρά μόνο με το φορτιστή του.

3.Αν στην περίπτωση 2 χρησιμοποιήσεις καλώδιο USB εμπορίου/ιμιτασιόν, τότε η συσκευή σου θα ξεκινήσει κανονικά τη φόρτιση! Απλά είναι συνδεδεμένα στη USB τα πιν της κανονικής φόρτισης!

4.Στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πάμπολοι συνδυασμοί pin-out , με μεγάλες διαφορές! Προσοχή ιδιαίτερη,διότι.... μπουρλόόόότο! :!:

ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΜΑΙ.ΕΣΥ ΦΙΛΤΑΤΕ; ;)

 

(...για να μην παρεξηγούμε, τύγχανα τεχνικός κινητών επί σειρά ετών...)

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις να διαβάζεις σχέδιο, να σου στείλω το service manual του, για να δεις αυτό που γράφω. ΝΑΙ, ή τάση και στις δύο περιπτώσεις είναι 5V/DC, αλλά υπάρχει διαφορετική διαχείρηση του περιορισμού ρεύματος φόρτισης (το γράφω πολύ "απλοϊκά").

Αν δεν σου κάνει κόπος, μπορείς να μου το στείλεις?

 

Πάντως, το να triggάρει διαφορετικό mode φόρτισης, δεν συνεπάγεται ξεχωριστό κύκλωμα. Κάλλιστα μπορεί το ic να triggάρει διαφορετικό current μεσω usb(capped @ 500mah) απ ότι μέσω του φορτιστή. Αν το έχουν κάνει και όντως έχει διαφορετικά ic απλά είναι inefficient design.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπος, μπορείς να μου το στείλεις?

 

Πάντως, το να triggάρει διαφορετικό mode φόρτισης, δεν συνεπάγεται ξεχωριστό κύκλωμα. Κάλλιστα μπορεί το ic να triggάρει διαφορετικό current μεσω usb(capped @ 500mah) απ ότι μέσω του φορτιστή. Αν το έχουν κάνει και όντως έχει διαφορετικά ic απλά είναι inefficient design.

 

Πολύ ευχαρίστως. Στείλε μου με π.μ. το mail σου. Δεν είναι μόνο στο ρεύμα η διαφορά..., είπα το έγραψα "απλοϊκά"! Το να αναλύσω περί "παλμικής" φόρτισης, φόρτισης "συντήρησης", κλπ εδώ, μάλλον είναι περιττό και off topic! Περαιτέρω ΔΕΝ το σχεδίασα εγώ, αλλά οι Κορεάτες, οι οποίοι προφανώς κάποιο λόγο θα είχαν...

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ*ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ερώτημα παραμένει, αφού με τα όσα γράφτηκαν δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα.

Μπορεί να γίνει κάτι με το πρόβλημα στην φόρτιση ή όχι και αν ναι τι;

Και δεν εννοώ να πάει στην Samsung αυτό είναι γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σας χερετο!εχο το ομνια Ι 900.το προβλημα , εχουμαι 1 καμερα με δικια τις ip μπενουμε με το ομνια στον εξπλορερ βαζουμε την διευ8ηνση αλλα μας βγαζει μια λευκη σελιδα μηπως θελει καποιο πρωγραμμα? για να μας δηξει εικονα,σε αλλες σελιδεσ μπενει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ερώτημα παραμένει, αφού με τα όσα γράφτηκαν δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα.

Μπορεί να γίνει κάτι με το πρόβλημα στην φόρτιση ή όχι και αν ναι τι;

Και δεν εννοώ να πάει στην Samsung αυτό είναι γνωστό.

 

Όπως και να έχει καλέ μου άνθρωπε, αν δεν έχεις τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις και εφόσον συντρέχουν οι συνθήκες που ανέφερες, στη Samsung θα καταλήξεις... Η Ανάσταση του Κυρίου δεν σε βοήθησε προφανώς!

Πάραυτα δοκίμασε και ένα Hard Reset (format), μπας και... είσαι τυχερούλης ;)

Έτσι και αλλιώς και αυτοί το κάνουν στάνταρ (π.χ. για μηχανική βλάβη το πας, αυτοί το χαβά τους... :mad: ).

Αν σκέφτεσε να το "σφάξεις" μόνος σου, έλεγξε πριν πολύ προσεκτικά τα ακριαννά πιν (με μεγενθυτικό φακό και επαρκή φωτισμό), του κοννέκτορα, για τυχών φθορές, υγρασίες, κλπ. Λάβε υπόψη σου, ότι και ο κοννέκτορας να χρειαστεί αλλαγή, τη Samsung δύσκολα θα την αποφύγεις :X !

Όταν το ανοίξεις, έλεγξε πολύ προσεκτικά την πλακέτα σου και πάλι για υγρασίες (άλατα), ή στρέβλωση,κλπ.

Αν γνωρίζεις και έχεις πολύμετρο, έλεγξε ωμικά τις ασφαλειοαντιστάσεις των κυκλωμάτων φόρτισης. Αν και εκεί είσαι ΟΚ τότε αρχίζουν τα πολύ βαριά και ανθιυγιεινά... (απαιτείται ειδικός εξοπλισμός) :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Σας χερετο!εχο το ομνια Ι 900.το προβλημα , εχουμαι 1 καμερα με δικια τις ip μπενουμε με το ομνια στον εξπλορερ βαζουμε την διευ8ηνση αλλα μας βγαζει μια λευκη σελιδα μηπως θελει καποιο πρωγραμμα? για να μας δηξει εικονα,σε αλλες σελιδεσ μπενει κανονικα.

 

Η κάμερα χρησιμοποιεί σίγουρα κάποιο plugin για να δείξει βίντεο σε browser. Αν αυτό είναι flash (μάλλον απίθανο), τότε ο explorer λογικά θα το έδειχνε. Αν δεν είναι τότε χλωμό να το δείξει, καλύτερα θα είναι να δοκιμάσετε με κάποιον video player που να δέχεται streaming, ίσως το κάνει ο Core Player.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα χρησιμοποιεί σίγουρα κάποιο plugin για να δείξει βίντεο σε browser. Αν αυτό είναι flash (μάλλον απίθανο), τότε ο explorer λογικά θα το έδειχνε. Αν δεν είναι τότε χλωμό να το δείξει, καλύτερα θα είναι να δοκιμάσετε με κάποιον video player που να δέχεται streaming, ίσως το κάνει ο Core Player.

Παντος η καμερα δουλευει μονο με εξπλορερ και με νοκια που δοκιμασα ειχε συμπιαν λογισμικο μας εβγαζε τιν σελιδα τις no-ip.org μια χαρα βαζαμε τουσ κωδικους μας εβγαζε το χειριστιριο τις καμερας απλα δεν μας εδειχνε εικονα.Τωρα για τον πλαιυερ που λες απο που μπορω να τον κατεβασω?για τον περασω μεσα στο ομνια και να δω τι γηνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τον Core player τον κατεβάζεις από εδώ. To θέμα είναι ότι για να παίξει το stream της κάμερας θα πρέπει να βρεις την απευθείας διεύθυνση, καθώς η διεύθυνση που σου βγάζει το χειριστήριο της κάμερας δεν θα είναι επαρκής για τον core player. Αν δεν στην δίνει το software της κάμερας, τότε θα πρέπει να την βρεις κοιτάζοντας τον κώδικα, για να δεις ποια εντολή δίνεται όταν πατάς το κουμπάκι play (υποθέτω πως το χειριστήριο που λες εμφανίζει κάποιο τέτοιο κουμπάκι). Γενικά πάντως μην έχεις πολλές ελπίδες, τα λογισμικά των καμερών δεν έχουν φτιαχτεί να είναι Mobile friendly.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν "το 'χει πάρει το μάτι σας", αλλά έχω φτιάξει αυτό το "full-theme" για το ι900 μας:

 

http://www.modaco.com/content/i900-general-omnia-rom-discussion/320491/england-complete-ultimate-theme-startup-m2d-s2u2/#entry1442444

 

Βέβαια, είχα υποσχεθεί κι άλλα θέματα, αλλά... το "κ*λοβάρεσα" λιγάκι και δεν τα 'χω φτιάξει.

Και τώρα, που σκέπτομαι ν' αλλάξω κιόλας κινητό, δεν ξέρω αν τελικά θα προλάβω να τα φτιάξω.

Απλά, πείτε μου τη γνώμη σας.

 

(Εάν σας... "ξενίζει" η εθνικότητα-σημαία δίπλα στο nickname μου, είμαι... "Αglo-Greek" και επέστρεψα - γιατί;;;;; - στην Ελλάδα πριν μερικούς μήνες.)

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει καλέ μου άνθρωπε, αν δεν έχεις τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις και εφόσον συντρέχουν οι συνθήκες που ανέφερες, στη Samsung θα καταλήξεις... Η Ανάσταση του Κυρίου δεν σε βοήθησε προφανώς!

Πάραυτα δοκίμασε και ένα Hard Reset (format), μπας και... είσαι τυχερούλης ;)

Έτσι και αλλιώς και αυτοί το κάνουν στάνταρ (π.χ. για μηχανική βλάβη το πας, αυτοί το χαβά τους... :mad: ).

Αν σκέφτεσε να το "σφάξεις" μόνος σου, έλεγξε πριν πολύ προσεκτικά τα ακριαννά πιν (με μεγενθυτικό φακό και επαρκή φωτισμό), του κοννέκτορα, για τυχών φθορές, υγρασίες, κλπ. Λάβε υπόψη σου, ότι και ο κοννέκτορας να χρειαστεί αλλαγή, τη Samsung δύσκολα θα την αποφύγεις :X !

Όταν το ανοίξεις, έλεγξε πολύ προσεκτικά την πλακέτα σου και πάλι για υγρασίες (άλατα), ή στρέβλωση,κλπ.

Αν γνωρίζεις και έχεις πολύμετρο, έλεγξε ωμικά τις ασφαλειοαντιστάσεις των κυκλωμάτων φόρτισης. Αν και εκεί είσαι ΟΚ τότε αρχίζουν τα πολύ βαριά και ανθιυγιεινά... (απαιτείται ειδικός εξοπλισμός) :cry::cry::cry:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Θα ξεκινήσω με ατομική προσπάθεια και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Θα ξεκινήσω με ατομική προσπάθεια και μετά βλέπουμε.

 

Ολόψυχα καλή επιτυχία! :D:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
to omnia mou eno leitourgouse kanonika kai xoris na parousiazei kapio provlima pote ksafnika proxthes kai ekei pou piga na patisw ton kodiko prosvashs na to kseklidoso dn antapokrinetai katholou i afi dld alla pataw alla mou vgazei pataei mono tou koumpia trelathike teleios! patisa reset alla tpt. to thema einai oti exasa kai ola ta tilefona pou eixa mesa kai dn kserw ti na kanw

 

Xμμμ...από πτώση, πίεση, υγρασία, ή από μεγάλη θερμοκρασία (πχ. έκθεση σε ήλιο), να υποθέσω πριν το "ξαφνικά";

Συνηθέστερες αιτίες για τα συμπτώματα αυτά είναι οι πτώσεις, ή/και και η πίεση σε κάποιο σημείο του digitizer. Έπονται οι υπόλοιπες και ακολουθεί βλάβη του ίδιου του digitizer. Σε κάθε περίπτωση (πλην εισροής υγρών), συνίστατε η αλλαγή του.

Αν η συσκευή σου πριν τη βλάβη ήταν ρυθμισμένη για σύνδεση USB μέσω Active Sync, τότε απλά αντέγραψε το αρχείο pim.vol (είναι στην κύρια μνήμη του Ομνια) στον υπολογιστή σου και θα έχεις και όλες σου τις μνήμες σωσμένες. Αλλιώς άλλαξε το digitizer και δοκίμασε ξανά.

Συνήθως κρατάμε και κανά αντίγραφο στην καβάντζα για την "κακιά" την ώρα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ερώτημα:

Εάν θέλω να πωλήσω το i900 Omnia μου στην Ευρώπη, θα γράψω ότι είναι "ξεκλείδωτο";

Διότι, το 'χω δοκιμάσει και σε Wind (απ' όπου το πήρα) και σε Cosmote (τώρα) και δουλεύει κανονικά. Άρα, θα δουλεύει κανονικά και στα άλλα δίκτυα; Τι πρέπει να γράψω;

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα γράφτηκα στο site και ελπίζω να με βοηθήσετε με το πρόβλημα που έχω. Λοιπόν έχω το καταπληκτικό Omnia :p και δέν εχω κανένα παράπονο γία το hardware , αλλά ΔΕΝ την παλέυω άλλο με τα WM 6.1!!! δεν κάθεται ΚΑΜΙΑ εφαρμογή!!!

Βαρέθηκα το να εχω ενα smartphone και να το έχω default :( μια ιδέα ήταν να το κάνω andromnia , αλλα η έκδοση που κυκλοφορεί ειναι 0,35 κάτι τέτιο ... και δεν λέει οταν στην αγορα κυκλοφορεί η 2. κατι... μετά το μονο που μέμει ειναι να το κανω WM 6.5. ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ?!?!?!?!?!?!?!?! οποτε εαν εχετε να πείτε τπτ PLS HELP!

The Lost Student!!!

:tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μετά το μονο που μέμει ειναι να το κανω WM 6.5. ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ?!?!?!?!?!?!?!?! οποτε εαν εχετε να πείτε τπτ PLS HELP!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν κάθεται ΚΑΜΙΑ εφαρμογή!!!

 

Τι εννοείς δεν κάθεται καμιά εφαρμογή; Κι εγώ 6.1 έχω και έχω βάλει άπειρες εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα. Το Omnia μου είναι πλέον αγνώριστο από το stock.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

... δεν ξέρω φίλε ... εγώ 9 στις 10 που θα κατεβάσω, δεν κάθετε :( απο που της κατεβαζεις ? και βασικα να ειναι free ...

The Lost Student!!!

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...