Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρεζιλι εγινα!:O μ 'αρεσει που ειχα παει εκει αλλα νομιζα οτι ειχε μονο τις επιλογες h και hh,το HH δεν το ειχα προσεξει,ευχαριστω!κατι ακομα εβαλα το zoomboard αλλα δεν εχει επιλογη για ελληνικα,η κι αυτο δεν το ειδα;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κατι ακομα εβαλα το zoomboard αλλα δεν εχει επιλογη για ελληνικα,η κι αυτο δεν το ειδα;:rolleyes:

 

Δεν το χρησιμοποιώ και απεναντίας συστήνω ανεπιφύλακτα το FingerKeyboard 2. Αυτό έχει σίγουρα ελληνικά.

 

Φρόντισε φυσικά για το Omnia να εγκαταστήσεις την έκδοση για WQVGA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρεζιλι εγινα!:O μ 'αρεσει που ειχα παει εκει αλλα νομιζα οτι ειχε μονο τις επιλογες h και hh,το HH δεν το ειχα προσεξει,ευχαριστω!κατι ακομα εβαλα το zoomboard αλλα δεν εχει επιλογη για ελληνικα,η κι αυτο δεν το ειδα;:rolleyes:

 

start/settings/input/zoomboard/options/layouts και τσεκαρεις το "greek"

μετα τερμα κατω "back"

τωρα οταν επιλεγεις αυτο το πληκτρολογιο κατω αριστερα πατας και αλλαζει απο gr σε en (ή οποια γλωσσα του εχεις)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω βαλει αυτο spb keyboard

 

 

ειναι παρα πολυ καλο ,ελληνικο,εχει τελεια skins και σε landscape mode γραφεις ανετα με τα δαχτυλα !!!!!:):):) δοκιμαστε το!

 

 

δειτε το βιντεακι απο το 00:44 και μετα........

 

επισης δειτε το skin των vista.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνω το 122 για να παρω τα μηνυματα μου, μου ζηταει ο τηλεφωνητης να πατησω ενα πληκτρο π.χ. το 2 για τα Ελληνικα. Στο τηλεφωνο ομως δεν μου εμφανιζετε το πληκτρολογιο για να πατησω το 2 και μου γραφει " Πατηστε πλ.Ενεργειων για ξεκλ.πλήκτρων αφής" . Που ειναι αυτο το πλήκτρο Ενεργειών? Δηλ. τι πρεπει να κανω για να μου εμφανιστει το πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

είναι το Μαυρο πλήκτρο κατεύθυνσης. Το τετράγωνο το μαύρο ανάμεσα στα πλήκτρα τερματισμού και κλήσης.
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια εγω εχω βαλει αυτο spb keyboard

 

Ευτυχώς οι επιλογές είναι πολλές σε αυτό τον τομέα και για όλα τα γούστα.

 

Καλημερα, ηθελα να ρωτησω τελικα υπάρχει skin για το destinator 8 για να δουλεψει στο omnia.

 

Δεν βρίσκω λόγο να πας στο Destinator 8. Έχει ακόμα αρκετά προβληματάκια που είναι αρκετά για να μείνουμε στο 7.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στον Opera Mobile που έχει ως default browser, υπάρχει κάποιος τρόπος να εισαγάγουμε τα αγαπημένα μας από τον browser του υπολογιστή, (ή έστω από κάποιο αρχείο που θα έχουμε κάνει export από τον υπολογιστή); Είναι πολύ σπαστικό το να πρέπει να καθίσουμε να τα εισαγάγουμε όλα στα αγαπημένα μέσω του πληκτρολογίου.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ναι.

 

Opera Mobile and Desktop Opera use almost the same bookmark format. Import and export work fluently with one visible difference:

 

(Re-)Importing bookmarks into Desktop Opera will lead to "=" in front of the bookmarks name: "=Opera homepage" instead of "Opera homepage". Opera Mobile makes "==" out of a single "=".

 

Exporting bookmarks from Desktop Opera and use them in Opera Mobile works without drawbacks. You can export bookmarks from Desktop Opera and replace opera6.adr in \Application Data\Opera9\

 

 

Για να κάνεις export κάνεις στο desktop Bookmarks->Manage Bookmarks->Export

You can try third party tools like the Bookmark Manager or Bookmarkbridge, but there are more difficulties besides "==": no direct file-access via ActiveSync, Opera Mobile has to be closed and there are no entries for icon and last visited.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στοιχισω την οθονη, μεσα απο τις ρυθμισεις, και οπως εχει αναφερθει για περισσοτερο ακριβεια, με οδοντογλυφιδα. Το προβλημα ειναι οτι η διαδικασια δεν τερματιζεται ποτε!!! Συνεχεια βγαζει αυτους τους σταυρους και αν δεν κανω soft reset δεν σταματα. Και βεβαια δεν διορθωνει κατι. Ξερει κανεις κατι για αυτη την διαδικασια;; κανω κατι λαθος;;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στοιχισω την οθονη, μεσα απο τις ρυθμισεις, και οπως εχει αναφερθει για περισσοτερο ακριβεια, με οδοντογλυφιδα. Το προβλημα ειναι οτι η διαδικασια δεν τερματιζεται ποτε!!! Συνεχεια βγαζει αυτους τους σταυρους και αν δεν κανω soft reset δεν σταματα. Και βεβαια δεν διορθωνει κατι. Ξερει κανεις κατι για αυτη την διαδικασια;; κανω κατι λαθος;;

Ευχαριστω.

 

και εγω με οδοντογλυφιδα το εχω στιχοισει....αλλα δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!

βρήκα ένα ομνια σε προσφορά από το ebay από αγγλία (μεταχειρισμένο).

Λογικά έχει αγγλικό μενου.

Το ελληνικό μενού θα ειναι ενσωματωμένο(δηλαδή θα το αλλάξω από τις ρυθμίσεις του?)

Η θα πρέπει να του κάνω αναβάθμιση??

 

Δεν με νοιάζει τόσο πολύ το ελληνικό μενού, όσο να στέλνει ελληνικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξετσέκαρα την επιλογή να κλέινει ο φωτισμός και εδώ και δύο μέρες το τηλέφωνο δεν ξαναέκλεισε μόνο του (και εννοείται ότι κλέινει και ο φωτισμός μετά από λίγο σε κατάσταση αναμονής) . Μη λέμε και μεγάλα λόγια :lol: , αλλά μάλλον αυτό θα είναι... Ευχαριστώ!

 

Τελικά δεν ήταν αυτό... Ανακάλυψα όμως ότι το τηλέφωνο κλείνει μόνο του μετά από απότομο τράνταγμα. Οπότε το τεστάρισα αρκετές φορές χτυπώντας το απότομα στο χέρι μου και κάθε φορά έκλεινε. Να υποθέσω ότι δεν έχει τέτοια επιλογή ε; (και καλά για προστασία) Οπότε πάει στο service... Το κάνει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι ετσι ακριβωs οπωs τα λεs στειλτο service: OMNISTORE-SERVICE.τζωρτζ 26-αθηνα κεντρο.Τηλ.210-3304550

http://WWW.OMNISTORE.GR

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να το στοιχισης με οδοντογλυφιδα αλλα και με την γραφιδα που εχει μεσα γινεται εγω ετσι το εκανα.

 

 

 

φιλε μου εννοειτε οτι γινετε και με την γραφιδα......αλλα προσπαθησε να πατησεις το χ πανω πανω με το δακτυλο εφοσον το εχεις στοιχισει με την γραφιδα και μετα στοιχισε το με μια οδοντογλυφιδα απλα ,σταθερα και ακριβως στο κεντρο του σταυρου και πατησε το χ ξανα με το δακτυλο .....να δεις διαφορά ....;)

 

 

 

SOS!!!

βρήκα ένα ομνια σε προσφορά από το ebay από αγγλία (μεταχειρισμένο).

Λογικά έχει αγγλικό μενου.

Το ελληνικό μενού θα ειναι ενσωματωμένο(δηλαδή θα το αλλάξω από τις ρυθμίσεις του?)

Η θα πρέπει να του κάνω αναβάθμιση??

 

Δεν με νοιάζει τόσο πολύ το ελληνικό μενού, όσο να στέλνει ελληνικά μηνύματα.

 

 

 

υπαρχουν πληκτρολογια που στελνουν και ελληνικα και αγγλικα και.......... οτι θες

 

εννοειτε οτι μπορεις να βαλεις ελληνικα.πρεπει να αλλαξεις rom.

δηλ να κανεις αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Πηρα το Omnia προχθες και προσπαθω να το μαθω λιγο...

2 αποριες

Πανω πανω, διπλα στο σημα, ποτε γραφει G και ποτε 3G. Παρατηρησα οτι οταν εχει γραμες το σημα γραφει G και το γυρναει σε 3g οταν δεν εχει σημα. Ελπιζω οτι αυτο δεν σημαινει οτι με συνδεει στο Internet!!??Μην παθω καμμια ανακοπη μολις δω το λογαριασμο (και ειμαι και πατημενα 40, δηλ επικινδυνη ηλικια..:lol:)

Και μια δευτερη.Τα προγραμματα που ανοιξα και εκλεισα τα βρισκω ανοιχτα στον Task Manager και τα κλεινω ενα ενα εγω. Δεν θα επρεπε να κλεινουν μονα τους αφου τελειωσα τη χρηση τους?

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο Σαββατο Κυριακο να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε χρεώνει βάλε το nodata... Αλλά και γενικά αν δεν χρησιμοποιείς το 3G κλείστο από τις ρυθμίσεις θα έχεις καλύτερο σήμα ( το GSM πιάνει παντού :D ) και θα κάνεις και εξοικονόμιση μπαταρίας...

Τα προγράμματα δεν κλέινουν με το "x" αλλά πρέπει να τα κάνεις "έξοδο" ή να τα κλείνεις με τον task manager. Μέχρι να βάλεις Spb Shell και Pocket Plus κτλπ που μετά θα κλείνουν με το "x" κανονικά... Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το nodata εχω σκοπο να το βαλω σχετικα αμεσα. Αλλα δεν ειναι παραξενο που οταν δεν εχει σημα γραφει 3Gκαι οταν βρισκει 2-3 γραμμες το γυρναει σε G? Δεν θα επρεπε να ειναι αντιθετα?

Παντως, επειδη δεν καταλαβα, οταν γραφει πανω πανω G αλλα ΔΕΝ εχω ανοιξει τον Opera ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, ετσι δεν ειναι? Πληρωνω μονο οταν τον ανοιξω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Πηρα το Omnia προχθες και προσπαθω να το μαθω λιγο...

2 αποριες

Πανω πανω, διπλα στο σημα, ποτε γραφει G και ποτε 3G. Παρατηρησα οτι οταν εχει γραμες το σημα γραφει G και το γυρναει σε 3g οταν δεν εχει σημα. Ελπιζω οτι αυτο δεν σημαινει οτι με συνδεει στο Internet!!??Μην παθω καμμια ανακοπη μολις δω το λογαριασμο (και ειμαι και πατημενα 40, δηλ επικινδυνη ηλικια..:lol:)

Και μια δευτερη.Τα προγραμματα που ανοιξα και εκλεισα τα βρισκω ανοιχτα στον Task Manager και τα κλεινω ενα ενα εγω. Δεν θα επρεπε να κλεινουν μονα τους αφου τελειωσα τη χρηση τους?

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο Σαββατο Κυριακο να εχουμε!

 

Το σημα 3G που εναλλασετε δεν εχει καμια σχεση με την GPRS συνδεση στο ιντερνετ....ειναι καθαρα για βιντεοκληση ή οχι.....(φυσικα δεν αποκλειει το ενδεχομενο συνδεσης με GPRS)αλλα θα το καταλαβεις γιατι σε τετoiα περιπτωση διπλα απο το σηματακι 3G θα σου εμφανιση ενα ακομη μικρο σηματακι 3G ή +3G ...ετσι εμφανισιακα στο σημα της κεραιας σου σε περιπτωση συνδεσης GPRS θα εχεις δυο σηματακια 3G ενα μικρο και ενα μεγαλο....ΕΚΕΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ πιθανης χρεωσης....οποτε οπως προειπε ο φιλος βαζεις το cab NoData κανεις Diseble το INTERNET και το WAP αφεινης το MMS Eneble για να δεχεσαι εαν θελεις MMS και ετσι αποτρεπεις οποιαδιποτε πιθανη ενεργεια του τηλεφωνου σε αυτοματη συνδεση με το WAP Internet ... :lol: :) :p ...και εγω κοντα ειμαι ηλικιακα αλλα μαλλον τα ξερω λιγο καλυτερα επειδη ακομη δεν τα πατησα.....

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε, το 3G σημα εχει να κανει με πιο εξελιγμενο απο το απλο G σημα. Λογικο λοιπον ειναι, οταν θελει να χρησιμοποιει το πιο εξελιγμενο σημα, να βαζει επανω 3G, αλλα επειδη δεν ειναι τοσο καλες οι κεραιες ακομα και τα δικτυα μας, εχει λιγοτερο σημα. Τοτε πεφτει απο μονο του σε απλο G, και ειναι φουλ. Γιατι ειναι το σημα που πιανει πολυ καλα παντου. Οταν θα ειναι να χρησιμοποιησει GPRS τοτε θα αλλαξει τελειως εμφανιση εκει και θα δειχνει μια κεραιουλα ή 2 βελακια, πραγμα που σημαινει οτι εγινε συνδεση με δικτυο. Αρα δεν εχει αμεση σχεση το 3G με τετοιες χρεωσεις. Δε σημαινει αυτο οτι το nodata δεν ειναι αναγκαιο για να μπει... Απλα να μην τα μπλεκουμε ολα μαζι.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...