Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στο φορουμ και συγνωμη εαν εχει αναφερθει παραπανω αλλα μου ειναι αδυνατον να διαβασω τοσες πολλες σελιδες , αλλα ενας γνωστος μου εχει την εν λογω συσκευη και του βγαζει οτι δεν εχει μυνημα και δεν μπορει να λαβει μυνηματα. Το κινητο του εχει 8gb μνημη του ειπε ενας γνωστος του να σβησει τα cookies και ξεκολλησει να βγαζει αυτο το μυνημα . τωρα τι μπορει να κανει; για να φυγει αυτη η ενδειξη; . απο οτι μου ειπε πρεπει να εχει μνημη ελευθερη γυρω στα 5gb . αλλα δεν ειναι και σιγουρος , πως μπορει να το ελενξει , και τι μπορει να κανει για να το φτιαξει; . ευχαριστω πολυ!!.

 

Μάλλον θα πρέπει να αναδιατυπώσεις το ερώτημα σου, διότι δεν βγαίνει νόημα και από αυτά που "καταλαβαίνω" 5Gb για SMS είναι παντελώς άτοπο! Ξεκίνα με μία σαφή περιγραφή του προβλήματος βήμα-βήμα και άσε τις γνώμες των γνωστών-αγνώστων :ninja: , αν χρειαστούν στη συνέχεια!

 

 

Mα βρε παιδιά το Omnia είναι μία συσκευή που προορίζεται να τρέχει πολύ καλά το WinMobile.

Γιατί με το ζόρι να το κάνουμε Φρανκενστάιν με android?

 

Σαφώς και θα παίξει android (υπολογιστής είναι... Θα παίξει ότι του βάλουμε) το θέμα είναι πως και γιατί.

Αν είναι να του βάλουμε ένα λειτουργικό σύστημα και να υπολειτουργεί, να σέρνεται και να μας βγάζει το λάδι μόνο και μόνο για να πούμε ότι έχουμε android δεν έχει νόημα.

 

Είχα πριν το καλοκαίρι τον ίδιο προβληματισμό "Ολος ο κόσμος πάει σε android μήπως πρέπει να ακολουθήσω?"

Η απάντηση είναι απλή: Αν θες android, αγόρασε ένα κινητό με android. Έδωσα 200€ και πήρα το Samsung Galaxy το οποίο πραγματικά πετάει. Βέβαια με το android αντιμετώπισα 1002 άλλα (νέα) προβλήματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

A! και δε σας είπα και το πιο αστείο...

Αν θα ρίξετε ένα ψάξιμο, θα δείτε οτι αρκετοί από αυτούς με το android ψάχνονται για το πως μπορούν να βάλουν την android συσκευή τους να τρέχει... Win Mobile ! (Mα γιατί δε τα αφήνουμε όλοι ήσυχα τα καημένα να κάνουν αυτό που ξέρουν?)

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα... Μα πολύ μου αρέσεις!!! Άκου Φρανκενστάιν με android!!!! Σωστόοοοος +100000000000 από μένα :lol::lol::lol::lol::lol:

Βέβαια μόνο εδώ το i900 έπιασε 860 σελίδες!!! Δεν σκουλίκιασε ακόμα...χαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχα....

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Μάλλον" μπορεί να τρέξει και το... iOS! Ψάξτε το! (Τι διαβάζω, Θεέ μου; )

 

Ψάξε και θα δεις ότι OMNIA μπορεί να τρέξει και android και το wm7!

Edited by mados
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία μελλοντική χρέωση! Η μόνη χρέωση δεδομένων προκύπτει από το κατέβασμα του αρχείου EXTΡΑ (μερικά kb) και του πόσο συχνά επιλέγεις να το αννανεώσεις. Συνεπώς από τη στιγμή που το απενεργοποιείς, δεν υπάρχει καμία χρέωση. Μπορείς, όπως ήδη σου είπα, να το κατεβάσ(ζ)εις ΔΩΡΕΑΝ μέσω Wi-Fi, ή καλωδίου (σε ActiveSync USB mode) από το PC σου, ή και να το αγνοήσεις τελείως. Απλά το αρχείο αυτό περιέχει τις τρέχουσες θέσεις των δορυφόρων GPS σε σχέση με το σημείο που είσαι (το γράφω απλοϊκά) και ενημερώνει το δέκτη σου, ώστε αυτός να λοκάρει πολύ γρήγορα. Αποτελεί απλά ένα βοήθημα του GPS. Πληροφοριακά και μόνο αν κάποιος το έχει μόνιμα ανοικτό, ΔΕΝ χάνει πουθενά το σήμα GPS (εφόσον υπάρχει κάλυψη GSM), διότι ο δέκτης GPS (assisted GPS) λειτουργεί με δεδομένα από το ίντερνετ και την κεραία βάσης GSM (κυψέλη) του παρόχου που λαμβάνει η συσκευή σου, με περιορισμένη βέβαια ακρίβεια εξαρτώμενη από την πυκνότητα του δικτύου, υπολογίζοντας το χρόνο που απαιτείται για να ανταλλάξει πληροφορίες με την κυψέλη και άρα την τρέχουσα απόσταση σου ;) Για να γίνω κατανοητός, απλά συνέδεσε το Ομνια σου με το ίντερνετ μέσω Wi-Fi, ή καλωδίου (σε ActiveSync USB mode) , έχε τελείως κλειστό το GPS και τρέξε το Google Maps. Σε δευτερόλεπτα θα εντοπίσει περίπου τη θέση σου και 10 υπόγεια θαμένος να είσαι!!! :p

Κοίτα έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να ενεργοποιείται τo EXTΡΑ GPS σε ελληνικές rom.

Τώρα για αυτό που λες, ότι αν έχω μόνιμα ανοικτό το EXTΡΑ GPS ΔΕΝ χάνει πουθενά το σήμα, ισχύει αλλά αυτό θα μου φέρει πιθανές χρεώσεις...

Δεν ξέρω αν το nodata μπορεί να σβήσει αυτό το πρόβλημα...

Όσο για το Google Maps έχω κάνει τη διαδικασία που είπες, αλλά δεν έχω δει ακόμη αποτελέσματα στο destinator 7...

:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να ενεργοποιείται τo EXTΡΑ GPS σε ελληνικές rom.

Τώρα για αυτό που λες, ότι αν έχω μόνιμα ανοικτό το EXTΡΑ GPS ΔΕΝ χάνει πουθενά το σήμα, ισχύει αλλά αυτό θα μου φέρει πιθανές χρεώσεις...

Δεν ξέρω αν το nodata μπορεί να σβήσει αυτό το πρόβλημα...

Όσο για το Google Maps έχω κάνει τη διαδικασία που είπες, αλλά δεν έχω δει ακόμη αποτελέσματα στο destinator 7...

:cry::cry:

 

1. Ποιος/α καννίβαλος το είπε αυτό; Το έχω κάνει άπειρες φορές με Ελληνικότατη και μαμίσια rom. Έτσι και αλλιώς (για να καταλάβεις τι λαλακίες λένε!), το αρχείο EXTΡΑ το διαγράφεις όποτε θες, χωρίς ΚΑΜΙΑ παρενέργεια! Δεν είναι κρυφό και θα το βρεις στη μνήμη της συσκευής σου (τη ram).

2. Προειδοποίησα! Πληροφοριακά και μόνο το ανέφερα προς ενημέρωση! Ούτε εγώ το έχω ενεργοποιημένο. ;)

3. Φυσικά και το nodata δεν λύνει τέτοιο θέμα! Απλά με το nodata, δεδομένα (μέσω 2G/3G) γιοκ, άρα και EXTΡΑ GPS γιοκ!

4. Τι σχέση έχουν το Google Maps με το όποιο destinator ; ΚΑΜΙΑ! Και πάλι το έγραψα ως απλό παράδειγμα για να γίνει κατανοητό στην περιγραφή μου πως μπορεί να γίνει εντοπισμός της θέσης μας, χωρίς καν λήψη σήματος GPS!

(σημ: το Google Maps διαθέτει και τις δύο δυνατότητες, αλλά πάντα φορτώνει τους χάρτες του από το ίντερνετ και συνεπώς είναι πάντα χρεώσιμο και λόγω του όγκου δεδομένων που συνεχώς κατεβάζει, η χρέωση αυξάνειειειειειειει!!!!) :p .

Link to comment
Share on other sites

Περι Extra-GPS:

Eχω Ελληνική μαμίσια ρομ και ταξιδεύω με το Destinator 7.

 

Πρίν φύγω για κάθε ταξίδι συνδέομαι μια στιγμή με wifi ενημερώνω το ExtraGps (λίστα με τις τρέχουσες θέσεις των δορυφόρων)

και όταν βγω στο δρόμο κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα τους δορυφόρους μιας και ξέρει από πριν τις τελευταίες θέσεις τους.

Δε χρειάζεται να το ενημερώνετε κάθε λίγο!

Απλά κάντε ΜΙΑ ενημέρωση κάθε φορά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε το όποιο πρόγραμμα πλοήγησης.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος/α καννίβαλος το είπε αυτό; Το έχω κάνει άπειρες φορές με Ελληνικότατη και μαμίσια rom. Έτσι και αλλιώς (για να καταλάβεις τι λαλακίες λένε!), το αρχείο EXTΡΑ το διαγράφεις όποτε θες, χωρίς ΚΑΜΙΑ παρενέργεια! Δεν είναι κρυφό και θα το βρεις στη μνήμη της συσκευής σου (τη ram).

2. Προειδοποίησα! Πληροφοριακά και μόνο το ανέφερα προς ενημέρωση! Ούτε εγώ το έχω ενεργοποιημένο. ;)

3. Φυσικά και το nodata δεν λύνει τέτοιο θέμα! Απλά με το nodata, δεδομένα (μέσω 2G/3G) γιοκ, άρα και EXTΡΑ GPS γιοκ!

4. Τι σχέση έχουν το Google Maps με το όποιο destinator ; ΚΑΜΙΑ! Και πάλι το έγραψα ως απλό παράδειγμα για να γίνει κατανοητό στην περιγραφή μου πως μπορεί να γίνει εντοπισμός της θέσης μας, χωρίς καν λήψη σήματος GPS!

(σημ: το Google Maps διαθέτει και τις δύο δυνατότητες, αλλά πάντα φορτώνει τους χάρτες του από το ίντερνετ και συνεπώς είναι πάντα χρεώσιμο και λόγω του όγκου δεδομένων που συνεχώς κατεβάζει, η χρέωση αυξάνειειειειειειει!!!!) :p .

ΟΚ δηλ να το εμπιστευτω;)

Λες ότι το έχεις κάνει το EXTΡΑ GPS άπειρες φορές. Χρεώθηκες καμία φορά?

Για να το ενεργοποιήσω πρέπει να έχω εκτός λειτουργίας το nodata?

Edited by mados
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος/α καννίβαλος το είπε αυτό; Το έχω κάνει άπειρες φορές με Ελληνικότατη και μαμίσια rom. Έτσι και αλλιώς (για να καταλάβεις τι λαλακίες λένε!), το αρχείο EXTΡΑ το διαγράφεις όποτε θες, χωρίς ΚΑΜΙΑ παρενέργεια! Δεν είναι κρυφό και θα το βρεις στη μνήμη της συσκευής σου (τη ram).

2. Προειδοποίησα! Πληροφοριακά και μόνο το ανέφερα προς ενημέρωση! Ούτε εγώ το έχω ενεργοποιημένο. ;)

3. Φυσικά και το nodata δεν λύνει τέτοιο θέμα! Απλά με το nodata, δεδομένα (μέσω 2G/3G) γιοκ, άρα και EXTΡΑ GPS γιοκ!

4. Τι σχέση έχουν το Google Maps με το όποιο destinator ; ΚΑΜΙΑ! Και πάλι το έγραψα ως απλό παράδειγμα για να γίνει κατανοητό στην περιγραφή μου πως μπορεί να γίνει εντοπισμός της θέσης μας, χωρίς καν λήψη σήματος GPS!

(σημ: το Google Maps διαθέτει και τις δύο δυνατότητες, αλλά πάντα φορτώνει τους χάρτες του από το ίντερνετ και συνεπώς είναι πάντα χρεώσιμο και λόγω του όγκου δεδομένων που συνεχώς κατεβάζει, η χρέωση αυξάνειειειειειειει!!!!) :p .

 

Το EXTRA αξίζει, απλά το βάζεις να κάνει ενημέρωση ΜΟΝΟ όταν συγχρονίζεις μέσω activesyc (με καλώδιο, δηλαδή να συνδέεται μέσω PC).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να αναδιατυπώσεις το ερώτημα σου, διότι δεν βγαίνει νόημα και από αυτά που "καταλαβαίνω" 5Gb για SMS είναι παντελώς άτοπο! Ξεκίνα με μία σαφή περιγραφή του προβλήματος βήμα-βήμα και άσε τις γνώμες των γνωστών-αγνώστων :ninja: , αν χρειαστούν στη συνέχεια!

Λοιπόν αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα : δεν μπορεί να λάβει μυνήματα επειδή δεν έχει χώρο. Ενώ δεν έχει γεμίσει την μνήμη του τηλεφώνου έτσι μου είχε πει δηλαδή. Πως μπορεί να δει πόση μνήμη έχει ελεύθερη ;. Και πως μπορεί να απελευθερώσει μνήμη ;. Μπορεί να είναι θέμα αναβάθμισης το πρόβλημα αυτό ; ή πρέπει να κάνει επαναφορά εργοστασίων ρυθμίσεων ; κάπου διάβασα ότι καλό είναι κάνουμε hard reset , κάνει καλό στην συσκευή αληθεύει ;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το EXTRA αξίζει, απλά το βάζεις να κάνει ενημέρωση ΜΟΝΟ όταν συγχρονίζεις μέσω activesyc (με καλώδιο, δηλαδή να συνδέεται μέσω PC).

A! Ναι... Ξέχασα να του το αναφέρω αυτό...

Εκτός από Wifi (αν είσαι μακριά από το σπίτι) γίνεται πιό εύκολα και με activesync (αν είσαι στο σπίτι)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

πάντως εχει πολύ πλάκα να είναι ζωντανό ένα νήμα για ένα τόσο παλιό κινητό που ακόμα ο κόσμος ασχολείται μαζί του :)

 

Και γιατί όχι.. Τι του λείπει? GPS έχει, Καλή κάμερα με φλας έχει, wifi εχει, λειτουργικό με πολλές εφαρμογές έχει, μπαταρία καλή εχει (*αυτό και έχει), Καλό σύγχρονο ανανεωμένο κέλυφος έχει (το λένε SPB). Τι και αν είναι μοντέλο του 2009? Τι και αν εχει μόνο 128mb ram? Μια χαρά τρέχει τις εφαρμογές που φτιάχτηκαν για αυτό και είναι ακόμα χρηστικές.. ΑΝ είχε και capacitive οθόνη (τοτε μονο η apple είχε?) θα ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! Και άσε τους άλλους να παίρνουν android με 2 μερες αυτονομία.. και κάμερες nofocus 2.0mp (βλέπε ZTE Blade) :p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

πάντως εχει πολύ πλάκα να είναι ζωντανό ένα νήμα για ένα τόσο παλιό κινητό που ακόμα ο κόσμος ασχολείται μαζί του :)

 

Και γιατί όχι.. Τι του λείπει? GPS έχει, Καλή κάμερα με φλας έχει, wifi εχει, λειτουργικό με πολλές εφαρμογές έχει, μπαταρία καλή εχει (*αυτό και έχει), Καλό σύγχρονο ανανεωμένο κέλυφος έχει (το λένε SPB). Τι και αν είναι μοντέλο του 2009? Τι και αν εχει μόνο 128mb ram? Μια χαρά τρέχει τις εφαρμογές που φτιάχτηκαν για αυτό και είναι ακόμα χρηστικές.. ΑΝ είχε και capacitive οθόνη (τοτε μονο η apple είχε?) θα ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! Και άσε τους άλλους να παίρνουν android με 2 μερες αυτονομία.. και κάμερες nofocus 2.0mp (βλέπε ZTE Blade) :p

 

Εντάξει, για τα χρήματα που τότε είχε ή ΑΚΟΜΑ έχει (ως καινούργιο, από μαγαζί), είναι λίγο απαρχαιωμένο.

Αλλά, δεν παύει να ήταν ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ (όπως πχ. τώρα το "ΓΑΛΑΞΙΑΣ ς ΙΙ") της χρονιάς τότε, το 2009!

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΜΝΙΑ παιδιά κυκλοφόρησε το 2008!Ιούλιο στο εξωτερικό και Οκτώβριο στην Ελλάδα!!!

 

Απλά για μένα ένα από τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ κινητά!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δηλ να το εμπιστευτω;)

Λες ότι το έχεις κάνει το EXTΡΑ GPS άπειρες φορές. Χρεώθηκες καμία φορά?

Για να το ενεργοποιήσω πρέπει να έχω εκτός λειτουργίας το nodata?

 

1.Ποτέεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :happy:

2.-Αν συνδεθείς με wi-fi, θα κάνεις τα πάντα από τις εμφανιζόμενες συνδέσεις σου "dissabled" (απενεργοποίηση) από το

nodata, για να μην σου κατεβάσει ΤΙΠΟΤΑ μέσω GSM.

-Kαλωδιακά (USB/ACTIVESYNC mode) ότι και να κάνεις με το nodata, ΔΕΝ χρεώνεσε!!! ;)

 

Λοιπόν αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα : δεν μπορεί να λάβει μυνήματα επειδή δεν έχει χώρο. Ενώ δεν έχει γεμίσει την μνήμη του τηλεφώνου έτσι μου είχε πει δηλαδή. Πως μπορεί να δει πόση μνήμη έχει ελεύθερη ;. Και πως μπορεί να απελευθερώσει μνήμη ;. Μπορεί να είναι θέμα αναβάθμισης το πρόβλημα αυτό ; ή πρέπει να κάνει επαναφορά εργοστασίων ρυθμίσεων ; κάπου διάβασα ότι καλό είναι κάνουμε hard reset , κάνει καλό στην συσκευή αληθεύει ;.

 

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα για το φιλαράκο. Η συσκευή του έχει δύο μνήμες στις οποίες έχει πρόσβαση (εγγραφή/ανάγνωση).

1.Μία πολύ μικρή (κύρια μνήμη) και η οποία περιλαμβάνει και το λειτουργικό σύστημα (Windows Mobile 6.x), καθώς και διάφορες προεγκατεστημένες εφαρμογές ( προέρχονται από τη rom- στην οποία ως χρήστης ΔΕΝ έχει πρόσβαση). Εκεί αποθηκεύονται και οι επαφές και τα SMS. Στη μνήμη αυτή ως χρήστες ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ να γράφουμε αρχεία , ή να εγκαθιστούμε προγράμματα, λόγω ακριβώς της πολύ μικρής της χωρητικότητας (128mb max τελείως άδεια,δηλαδή ποτέ). Αν αυτή γεμίσει (κάθε τι που εγκαθιστούμε στη συσκευή μας, ακόμη και στη "μεγάλη" μνήμη, καταναλώνει ένα μικρό ποσοστό και από τη "μικρή"), τότε είναι απόλυτα λογικό ότι όχι μόνο μηνύματα δεν θα μπορεί να λάβει, αλλά ενδέχετε και να μπλοκάρουν και τα Windows (υπάρχει βέβαια προειδοποίηση με μήνυμα σφάλματος)! Πρόκειτε λοιπόν, για μία λειτουργική μνήμη της συσκευής μας και όχι για χρήση από εμάς!

2.Ερχόμαστε λοιπόν στη μεγάλη μνήμη (Η αποθ. μου) των 8/16GB (αναλόγως της έκδοσης). Σε αυτή τη μνήμη μπορούμε ΕΛΕΥΘΕΡΑ να κάνουμε τα πάντα. Εγκατάσταση εφαρμογών, τραγούδια, φωτογραφίες , προγράμματα , κείμενα, ταινίες, κλπ όλα εκεί και μόνο εκεί! Ειδικά για τις φωτογραφίες/βίντεο της ενσωματωμένης κάμερας των 5megapixels, υπάρχει στο μενού ρυθμίσεων της σχετική ρύθμιση, όπως και σε άλλες εφαρμογές υπάρχει επιλογή που να αποθηκεύουν τα δεδομένα τους. Ουσιαστικά πρόκειτε για μία μνήμη σαν κάρτα μνήμης που στην περίπτωση μας είναι ενσωματωμένη στη συσκευή (σημ. η συσκευή δέχετε και επιπλέον εξωτερική κάρτα μνήμης).

 

->Σε όλες τις ανωτέρω μνήμες, ο φιλαράκος μας έχει πρόσβαση είτε μέσω του file explorer, είτε καλωδιακά (μέσω USB->PC). (για να μην μπλεχτούμε όμως εδώ, δεν θα αναφέρω και για τις 2 καλωδιακές επιλογές σύνδεσης).

->Για να δει πόση χωρητικότητα του απομένει, επιλέγει "ρυθμίσεις->σύστημα->μνήμη και από τις κάτω καρτέλες επιλέγει ποιας την κατάσταση θέλει να δει. Πρώτη εμφανίζεται η κύρια (η "μικρή").

->Θα απελευθερώσει μνήμη μόνο μεταφέροντας αρχεία από την "κύρια", στην "Η αποθ. μου" , ρυθμίζοντας σωστά ως ανέφερα της λειτουργίες της συσκευής του και των εφαρμογών του. Προσοχή όμως :!: ! Δεν μπορεί να μεταφέρει αρχεία λειτουργικά εγκατεστημένων ήδη εφαρμογών και των Windows διότι δεν θα λειτουργεί τίποτα μετά. Αν έχει γνώση να επιλέξει να απεγκαταστήσει τυχών εγκατεστημένες εφαρμογές από την κύρια μνήμη και να τις εγκαταστήσει ξανά στην μεγάλη ("Η αποθ. μου"). Αλλιώς τον βλέπω για Hard Reset (φορμάτ).

->Καμία σχέση με αναβάθμιση, ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (άσε που δεν υπάρχει θαρρώ τέτοια επιλογή στα WM), το ότι κατάφερε ο φίλος μας να τιγκάρει τη λειτουργική μνήμη της συσκευής του. Απλά με κάποιες "αλαφρωμένες μαγειρεμένες Rom", μένει λίγο περισσότερος χώρος. Σου συστήνω να του διαβάσεις μερικά ποστ πιο πίσω το tweak που περιέγραψα σε άλλο συνφορουμίτη με την εφαρμογή memaid. Ότι καλύτερο και ασφαλέστατο, καρατσεκαρισμένο :lol:!

->Ένα Hard Reset τη μέρα το γιατρό κάνει πέρα :p ! Σίγουρα στην περίπτωση του θα βοηθήσει, όμως θα χάσει τα πάντα (ρυθμίσεις + δεδομένα). Αν έχει κέφι να το στήσει σωστά από την αρχή, ας κάνει backup πρώτα και ας ξεκινήσει δυναμικά! Εξαρτάται τις γνώσεις και την όρεξη του! Όμως για να μου μπερδεύει την έννοια των μνημών της συσκευής, μάλλον δεν είναι γνώστης! Οπότε καλύτερα να μπαίνει ο ίδιος στα φόρουμ, ώστε να μαθαίνει. Φιλικά cps424.

 

 

 

 

πάντως εχει πολύ πλάκα να είναι ζωντανό ένα νήμα για ένα τόσο παλιό κινητό που ακόμα ο κόσμος ασχολείται μαζί του :)

 

Και γιατί όχι.. Τι του λείπει? GPS έχει, Καλή κάμερα με φλας έχει, wifi εχει, λειτουργικό με πολλές εφαρμογές έχει, μπαταρία καλή εχει (*αυτό και έχει), Καλό σύγχρονο ανανεωμένο κέλυφος έχει (το λένε SPB). Τι και αν είναι μοντέλο του 2009? Τι και αν εχει μόνο 128mb ram? Μια χαρά τρέχει τις εφαρμογές που φτιάχτηκαν για αυτό και είναι ακόμα χρηστικές.. ΑΝ είχε και capacitive οθόνη (τοτε μονο η apple είχε?) θα ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! Και άσε τους άλλους να παίρνουν android με 2 μερες αυτονομία.. και κάμερες nofocus 2.0mp (βλέπε ZTE Blade) :p

 

Ας είναι καλά η "κρίση", που και νεκρούς ανασταίνει! Κατά τα λοιπά συμφωνώ και επαυξάνω... 3 χρόνια μπαταρία, μπαινοβγαίνει σε καρ-κιτ (πατεντέ!), υπολογιστή, φορτιστή και ακόμη κρατάειειειει!!! Τούμπες τρώει ,αλλά αντέχει! Ψήνετε (κυριολεκτικά) με τις ώρες σε πλοήγηση, φόρτιση και mp3 και δεν μασάει!!! 630ευρώ είχε, 600Mhz έχει ακόμη=> 1Ε/Μhz!!! Ε, μόνο σε φουλ ζουμ 3Δ με iGO8, >80χλμ/ώρα κομπιάζει τα mp3, μέχρι να αλλάξεις ζουμ κατά 2 κλίμακες... να το κρατήσω;;;; ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ!

 

 

A! Ναι... Ξέχασα να του το αναφέρω αυτό...

Εκτός από Wifi (αν είσαι μακριά από το σπίτι) γίνεται πιό εύκολα και με activesync (αν είσαι στο σπίτι)

 

Βρε μάλλιασε η γλώσσα μου να τα γράφωωωωω!!!

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

->Λοιπόν για τις rom και radio,ήδη σου απάντησαν. Από εμένα λοιπόν μάθε κάποιες λεπτομέρειες:

α.Ένα καλό radio και μια καλή rom , δεν είναι απαραίτητο ότι πάντα παντρεύονται μεταξύ τους. Υπάρχουν ασυμβατότητες (το γράφω απλά).

β.Ένα καλό radio και μια καλή rom, που σε μία συσκευή "πάνε κουτί και πετάνε", δεν σημαίνει ότι θα έχουν την ίδια συμπεριφορά και σε άλλη συσκευή. Οπότε ξεκινάς και δοκιμάζεις από αυτές που κατά "γενική" ομολογία είναι πιο απροβλημάτιστες!

γ. Sar... :!: ναι σαφώς μεταβάλλετε, από τη στιγμή που αλλάζουν και παράμετροι εκπομπής...

 

 

 

Οταν λεμε μεταβαλεται? πολυ? Το κανονικο εαν δεν κανω λαθος ειναι 0.671 W/Kg (αρκετα χαμηλο θα ελεγα...), Μεχρι ποσο μπορει να φτασει? :ninja:

Εαν βαλω καποιο απο τα original radio θα παει την κανονικη τιμη? Εχω τωρα το XBIC1 ολα καλα ειναι.. Το σημα σε σχεση με το xcover που ειχα δεν παιζει... Δεν περιμενω και πολλα απο ενα τετοιο τηλεφωνο σε σχεση με τα τηλεφωνα "δρασης" :p Αλλα αυτο που μου την δινει εχει μοναχα 1 και κατι μερα μπαταρια σε winmo 6.5 με ελαχιστη χρηση... πολυ δεν ειναι?? Τωρα θα βαλω το XXIB2... Αλλα δεν θελω και πολλες δοκιμες γιατι φοβαμαι το sar..... :X

Οσο για το gps... σημα σε ουτε ενα λεπτο... χαρη στα δεδομενα του gps που κατεβαζω...

 

Edit: και κατι ακομα.... με αυτη την ρομ που εβαλα εχει δυναμωσει αρκετα και το ηχειο... υπαρχει περιπτωση να καψει τιποτα??

Edited by vgnFE31h
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε μεταβαλεται? πολυ? Το κανονικο εαν δεν κανω λαθος ειναι 0.671 W/Kg (αρκετα χαμηλο θα ελεγα...), Μεχρι ποσο μπορει να φτασει? :ninja:

Εαν βαλω καποιο απο τα original radio θα παει την κανονικη τιμη? Εχω τωρα το XBIC1 ολα καλα ειναι.. Το σημα σε σχεση με το xcover που ειχα δεν παιζει... Δεν περιμενω και πολλα απο ενα τετοιο τηλεφωνο σε σχεση με τα τηλεφωνα "δρασης" :p Αλλα αυτο που μου την δινει εχει μοναχα 1 και κατι μερα μπαταρια σε winmo 6.5 με ελαχιστη χρηση... πολυ δεν ειναι?? Τωρα θα βαλω το XXIB2... Αλλα δεν θελω και πολλες δοκιμες γιατι φοβαμαι το sar..... :X

Οσο για το gps... σημα σε ουτε ενα λεπτο... χαρη στα δεδομενα του gps που κατεβαζω...

 

Edit: και κατι ακομα.... με αυτη την ρομ που εβαλα εχει δυναμωσει αρκετα και το ηχειο... υπαρχει περιπτωση να καψει τιποτα??

 

Πολλά ερωτήματα μαζί και με σύνθετες απαντήσεις! Ας πάμε απλά:

1.Το πόσο μεταβάλλετε ο δείκτης SAR, ΔΕΝ το ξέρει κανείς και δεν είναι έτσι "απλά" μετρήσιμο! :!:

2.Αν βάλεις ξανά κάποια original radio, επίσης δεν μπορείς πλέον να είσαι απόλυτα σίγουρος εάν θα πάει στην κανονική τιμή,

για πάρα πολλούς παράγοντες! Σε σχέση όμως με κάποιο "καραπαραμαγειρευμένο", θα έλεγα ότι θα είσαι πιο ασφαλής. ;)

Σε κάθε περίπτωση θαρρώ, ότι η μόνη λύση είναι η επαναρύθμιση εκπομπών της συσκευής με χρήση εξειδικευμένου

εξοπλισμού, στα πρότυπα του κατασκευαστή (σημ. ΔΕΝ υπάρχει "ρύθμιση" δείκτου SAR, αλλά ούτε και ελέγχετε με τον

τρόπο αυτό. Όταν όμως επιτευχθούν οι τιμές εκπομπών υψίσυχνων σημάτων που έχει θέσει ο κατασκευαστής, βάση των

οποίων η συσκευή επιτυγχάνει την αναγραφόμενη τιμή SAR, τότε σίγουρα και πληρούνται οι προδιαγραφές αυτού, αν

μπορούσες να τον μετρήσεις ;) ).

3.Τώρα που μπήκες στο τρυπάκι των δοκιμών, τι να φοβηθείς; Αν η αυτονομία σου πάντως ήταν αισθητά μεγαλύτερη με

άλλο radio (και πάντα σε σύγκριση με ίδια rom! ), τότε σίγουρα το "ψήνεις" το κεφαλάκι σου!!! :!:

Αν κατάλαβα καλά, διαπιστώνεις βελτίωση στο σήμα, με μείωση αυτονομίας (δηλαδή αύξηση κατανάλωσης ισχύως

τροφοδοσίας) ;;;;;; Αν,ναι τότε εκπέμπεις μάλλον κάργααααααα (σε ισχύ, ή/και χρόνο) !

4.Υπάρχουν αναρτημένες παντού στο ίντερνετ οι μέγιστες ασφαλείς ρυθμίσεις έντασης για όλες τις εξόδους ήχου της

συσκευής και ο τρόπος μεταβολής αυτών. Ναι, αν εκεί υπερβείς τα όρια (όχι του κατασκευαστή, αλλά τα δοκιμασμένα από

εκατομμύρια χρήστες) , σίγουρα θα κάψεις την κάψα του ακουστικού, ή του hands-free. Googlaρισε το! :rolleyes:

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

1.Ποτέεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :happy:

2.-Αν συνδεθείς με wi-fi, θα κάνεις τα πάντα από τις εμφανιζόμενες συνδέσεις σου "dissabled" (απενεργοποίηση) από το

nodata, για να μην σου κατεβάσει ΤΙΠΟΤΑ μέσω GSM.

-Kαλωδιακά (USB/ACTIVESYNC mode) ότι και να κάνεις με το nodata, ΔΕΝ χρεώνεσε!!! ;)

 

 

 

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα για το φιλαράκο. Η συσκευή του έχει δύο μνήμες στις οποίες έχει πρόσβαση (εγγραφή/ανάγνωση).

1.Μία πολύ μικρή (κύρια μνήμη) και η οποία περιλαμβάνει και το λειτουργικό σύστημα (Windows Mobile 6.x), καθώς και διάφορες προεγκατεστημένες εφαρμογές ( προέρχονται από τη rom- στην οποία ως χρήστης ΔΕΝ έχει πρόσβαση). Εκεί αποθηκεύονται και οι επαφές και τα SMS. Στη μνήμη αυτή ως χρήστες ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ να γράφουμε αρχεία , ή να εγκαθιστούμε προγράμματα, λόγω ακριβώς της πολύ μικρής της χωρητικότητας (128mb max τελείως άδεια,δηλαδή ποτέ). Αν αυτή γεμίσει (κάθε τι που εγκαθιστούμε στη συσκευή μας, ακόμη και στη "μεγάλη" μνήμη, καταναλώνει ένα μικρό ποσοστό και από τη "μικρή"), τότε είναι απόλυτα λογικό ότι όχι μόνο μηνύματα δεν θα μπορεί να λάβει, αλλά ενδέχετε και να μπλοκάρουν και τα Windows (υπάρχει βέβαια προειδοποίηση με μήνυμα σφάλματος)! Πρόκειτε λοιπόν, για μία λειτουργική μνήμη της συσκευής μας και όχι για χρήση από εμάς!

2.Ερχόμαστε λοιπόν στη μεγάλη μνήμη (Η αποθ. μου) των 8/16GB (αναλόγως της έκδοσης). Σε αυτή τη μνήμη μπορούμε ΕΛΕΥΘΕΡΑ να κάνουμε τα πάντα. Εγκατάσταση εφαρμογών, τραγούδια, φωτογραφίες , προγράμματα , κείμενα, ταινίες, κλπ όλα εκεί και μόνο εκεί! Ειδικά για τις φωτογραφίες/βίντεο της ενσωματωμένης κάμερας των 5megapixels, υπάρχει στο μενού ρυθμίσεων της σχετική ρύθμιση, όπως και σε άλλες εφαρμογές υπάρχει επιλογή που να αποθηκεύουν τα δεδομένα τους. Ουσιαστικά πρόκειτε για μία μνήμη σαν κάρτα μνήμης που στην περίπτωση μας είναι ενσωματωμένη στη συσκευή (σημ. η συσκευή δέχετε και επιπλέον εξωτερική κάρτα μνήμης).

 

->Σε όλες τις ανωτέρω μνήμες, ο φιλαράκος μας έχει πρόσβαση είτε μέσω του file explorer, είτε καλωδιακά (μέσω USB->PC). (για να μην μπλεχτούμε όμως εδώ, δεν θα αναφέρω και για τις 2 καλωδιακές επιλογές σύνδεσης).

->Για να δει πόση χωρητικότητα του απομένει, επιλέγει "ρυθμίσεις->σύστημα->μνήμη και από τις κάτω καρτέλες επιλέγει ποιας την κατάσταση θέλει να δει. Πρώτη εμφανίζεται η κύρια (η "μικρή").

->Θα απελευθερώσει μνήμη μόνο μεταφέροντας αρχεία από την "κύρια", στην "Η αποθ. μου" , ρυθμίζοντας σωστά ως ανέφερα της λειτουργίες της συσκευής του και των εφαρμογών του. Προσοχή όμως :!: ! Δεν μπορεί να μεταφέρει αρχεία λειτουργικά εγκατεστημένων ήδη εφαρμογών και των Windows διότι δεν θα λειτουργεί τίποτα μετά. Αν έχει γνώση να επιλέξει να απεγκαταστήσει τυχών εγκατεστημένες εφαρμογές από την κύρια μνήμη και να τις εγκαταστήσει ξανά στην μεγάλη ("Η αποθ. μου"). Αλλιώς τον βλέπω για Hard Reset (φορμάτ).

->Καμία σχέση με αναβάθμιση, ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (άσε που δεν υπάρχει θαρρώ τέτοια επιλογή στα WM), το ότι κατάφερε ο φίλος μας να τιγκάρει τη λειτουργική μνήμη της συσκευής του. Απλά με κάποιες "αλαφρωμένες μαγειρεμένες Rom", μένει λίγο περισσότερος χώρος. Σου συστήνω να του διαβάσεις μερικά ποστ πιο πίσω το tweak που περιέγραψα σε άλλο συνφορουμίτη με την εφαρμογή memaid. Ότι καλύτερο και ασφαλέστατο, καρατσεκαρισμένο :lol:!

->Ένα Hard Reset τη μέρα το γιατρό κάνει πέρα :p ! Σίγουρα στην περίπτωση του θα βοηθήσει, όμως θα χάσει τα πάντα (ρυθμίσεις + δεδομένα). Αν έχει κέφι να το στήσει σωστά από την αρχή, ας κάνει backup πρώτα και ας ξεκινήσει δυναμικά! Εξαρτάται τις γνώσεις και την όρεξη του! Όμως για να μου μπερδεύει την έννοια των μνημών της συσκευής, μάλλον δεν είναι γνώστης! Οπότε καλύτερα να μπαίνει ο ίδιος στα φόρουμ, ώστε να μαθαίνει. Φιλικά cps424.

Σε ευχαριστώ πολύ για της αναλυτικές πληροφορίες σου ήτανε πολύ κατατοπιστικές . Οκ θα του το πω. Και άμα χρειαστεί τίποτα θα μπω να γράψω. Διότι εκείνος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το my phone.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για της αναλυτικές πληροφορίες σου ήτανε πολύ κατατοπιστικές . Οκ θα του το πω. Και άμα χρειαστεί τίποτα θα μπω να γράψω. Διότι εκείνος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το my phone.

 

Παρακαλώ. Να είσαι πάντα καλά. :)

Χμμμ... ακόμη και αν δεν ξέρει να χρησιμοποιεί φόρουμ, από την στιγμή που επέλεξε να χρησιμοποιεί smartphone, θα πρέπει να διαβάσει πάρα πολύ, αλλιώς τον βλέπω και δικαιολογημένα, να το πετάει στον τοίχο :dash: !

Είναι ένα στάδιο που το περάσαμε όλοι, όσοι δεν τα εκφσενδονήσαμε από τις πρώτες μέρες :lol: .

Μάλιστα υπάρχουν και άλλα Ελληνικότατα φόρουμ για τη συσκευή του με ομαδοποίηση θεμάτων και βέβαια λόγω παλαιότητος του μοντέλου, υπάρχουν λύσεις σχεδόν για κάθε πρόβλημα! Μια πολύ καλή αρχή, είναι να ξεκινήσει από την 1η σελίδα για i900, εδώ στο myphone και σιγά-σιγά θα μπει στο "κλίμα" (όχι βέβαια να διαβάσει 800+ σελίδες, αλλά θα κατανοήσει αρχικά βασικές έννοιες και θα ψαχτεί μόνος του μετά). Άσε που θα μάθει να χρησιμοποιεί και φόρουμς :lol: .

Στα "δύσκολα" , όλο και κάπου εδώ θα είμαστε να τον βοηθήσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς το φίλο filodamos

Μου έστειλες ένα PM ζητώντας μου με οδηγίες σχετικά με το SMS grouping στα Omnia.

Προσπαθώ να σου απαντήσω αλλά δε με αφήνει το σύστημα γιατί έχεις πολλά PM και δε μπορείς να δεχτείς άλλα.

Πρέπει να σβήσεις κάποια PM.

 

Ως προς το ερώτησή σου τώρα:

Ούτε εμένα μου άρεσε ο τρόπος που εμφανίζονταν τα SMS (Δηλαδή Threaded)

Υπάρχει ένα μικρό patch (CAB file) που αλλάζει τον τρόπο εμφάνισης των sms και επαναφέρει τον παλιό κλασικό τρόπο σε λίστα.

Μπορεί να έχει εξαφανιστεί από τα περισσότερα sites (όπως και να το κάνουμε το omnia δεν είναι και πρώτο θέμα πιά) αλλά έχω κρατήσει μία κόπια.

Ας μου απαντήσει κάποιος συντονιστής ότι δεν παραβαίνω τους κανόνες του φόρουμ, και τότε μπορώ να δώσω link (από το προσωπικό μου rapidshare account).

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ωραία τα λες, αλλά πως γίνεται η αναβάθμιση EXTRA GPS μέσω ACTIVESYNC?

Και τέλος με συμβουλεύεις να κάνω τη διαδικασία μόνο μια φορά, και απο κει και πέρα θα βρίσκω σήμα στο λεπτό, ή θα χρειάζεται ανελλιπώς?:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ωραία τα λες, αλλά πως γίνεται η αναβάθμιση EXTRA GPS μέσω ACTIVESYNC?

Και τέλος με συμβουλεύεις να κάνω τη διαδικασία μόνο μια φορά, και απο κει και πέρα θα βρίσκω σήμα στο λεπτό, ή θα χρειάζεται ανελλιπώς?:wacko::wacko:

 

Καταρχάς, έκανες ό,τι σου 'πα κι εγώ; Κοίταξες να δεις και να βάλεις ΟΛΑ τα tweaks και registry entries, που αφορούν το GPS;

Δίχως αυτά, δεν κάνεις τίποτα...

 

Όσο αφορά το EXTRA, πηγαίνεις στο μενού του (πατώντας το εικονίδιο) και επιλέγεις να λαμβάνει τα data ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΣΑΙ με καλώδιο (το κινητό στο PC) και όταν αρχίσει είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα το activesyc, τότε θα ΛΑΒΕΙΣ τα data.

Αυτά, κρατούν για ΕΠΤΑ ΜΕΡΕΣ και μετά ΠΑΛΙ πρέπει να το κάνεις...

 

Όπως σου είπα μέσω ΡΜ, ΕΓΩ ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποίησα το EXTRA, γιατί με τα weaks και registry entries, "λοκάριζα" σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 9 δευτερόλεπτα (στο Destinator 7), "τσακώνοντας" 3-4 δορυφόρους κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, έκανες ό,τι σου 'πα κι εγώ; Κοίταξες να δεις και να βάλεις ΟΛΑ τα tweaks και registry entries, που αφορούν το GPS;

Δίχως αυτά, δεν κάνεις τίποτα...

 

Όσο αφορά το EXTRA, πηγαίνεις στο μενού του (πατώντας το εικονίδιο) και επιλέγεις να λαμβάνει τα data ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΣΑΙ με καλώδιο (το κινητό στο PC) και όταν αρχίσει είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα το activesyc, τότε θα ΛΑΒΕΙΣ τα data.

Αυτά, κρατούν για ΕΠΤΑ ΜΕΡΕΣ και μετά ΠΑΛΙ πρέπει να το κάνεις...

 

Όπως σου είπα μέσω ΡΜ, ΕΓΩ ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποίησα το EXTRA, γιατί με τα weaks και registry entries, "λοκάριζα" σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 9 δευτερόλεπτα (στο Destinator 7), "τσακώνοντας" 3-4 δορυφόρους κάθε φορά.

Ναι, αλλά από ότι ακούω το EXTRA φαίνεται αποτελεσματικό...

Σχετικά με τα registry entries, θα ήθελα να μου εξηγήσεις ότι χρειάζεται για να κάνω και πως να τα βρω...

Τώρα για την αποτελεσματικότητα λοκαρίσματος του Destinator 7, ήταν σε ανοικτό ή κλειστό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά από ότι ακούω το EXTRA φαίνεται αποτελεσματικό...

Σχετικά με τα registry entries, θα ήθελα να μου εξηγήσεις ότι χρειάζεται για να κάνω και πως να τα βρω...

Τώρα για την αποτελεσματικότητα λοκαρίσματος του Destinator 7, ήταν σε ανοικτό ή κλειστό χώρο?

 

Είναι αποτελεσματικό, αλλά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να το κάνω (να το θυμάμαι, πρώτα).

 

Σου είπα να κοιτάξεις στο http://www.modaco.com και στο http://www.bytheway.gr...!!! ΕΑΝ ΕΙΧΑ (ακόμα) το ΟΜΝΙΑ, θα στα 'δινα. ΕΚΕΙ που τα βρήκα, εκεί σου λέω να πας. Και επαναλαμβάνω, "μασημένο φαγητό" θες, να ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ χρόνο εσύ, να στα δώσουν ΟΛΑ έτοιμα οι άλλοι. Όπως σου εξήγησα, ΕΦΑΓΑ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ για να μάθω και να κάνω τα βασικά πράγματα...

 

ΟΛΑ τα GPS προγράμματα, ΕΙΔΙΚΑ στο ΟΜΝΙΑ (και στην αντένα του), ΠΑΝΤΑ σε ανοικτό χώρο το βάζεις να λειτουργήσει!

ΤΙ ΕΙΝΑΙ το ΟΜΝΙΑ και το Destinator, το... οπλικό σύστημα "ΑΡΤΕΜΙΣ", να "λοκάρει" στόχους μέσα από... σκυρόδεμα;;;

(Μην ακούω "κουλά". Σκέψου και λίγο τι γράφεις).

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποτελεσματικό, αλλά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να το κάνω (να το θυμάμαι, πρώτα).

 

Σου είπα να κοιτάξεις στο http://www.modaco.com και στο http://www.bytheway.gr...!!! ΕΑΝ ΕΙΧΑ (ακόμα) το ΟΜΝΙΑ, θα στα 'δινα. ΕΚΕΙ που τα βρήκα, εκεί σου λέω να πας. Και επαναλαμβάνω, "μασημένο φαγητό" θες, να ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ χρόνο εσύ, να στα δώσουν ΟΛΑ έτοιμα οι άλλοι. Όπως σου εξήγησα, ΕΦΑΓΑ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ για να μάθω και να κάνω τα βασικά πράγματα...

 

ΟΛΑ τα GPS προγράμματα, ΕΙΔΙΚΑ στο ΟΜΝΙΑ (και στην αντένα του), ΠΑΝΤΑ σε ανοικτό χώρο το βάζεις να λειτουργήσει!

ΤΙ ΕΙΝΑΙ το ΟΜΝΙΑ και το Destinator, το... οπλικό σύστημα "ΑΡΤΕΜΙΣ", να "λοκάρει" στόχους μέσα από... σκυρόδεμα;;;

(Μην ακούω "κουλά". Σκέψου και λίγο τι γράφεις).

Πίστεψε με έχω ψάξει το θέμα του Destinator πάρα ΠΟΛΛΟΥΣ μήνες, αλλά ακόμη και με την αλλαγή radio δεν βρήκα κανένα αποτέλεσμα...:mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά από ότι ακούω το EXTRA φαίνεται αποτελεσματικό...

Σχετικά με τα registry entries, θα ήθελα να μου εξηγήσεις ότι χρειάζεται για να κάνω και πως να τα βρω...

Τώρα για την αποτελεσματικότητα λοκαρίσματος του Destinator 7, ήταν σε ανοικτό ή κλειστό χώρο?

Μόλις βρήκα τις οδηγίες (τις είχα σε ένα ξεχασμένο αρχείο)

1. Πηγαίνετε Settings > System > Enhanced GPS και καντε Disable τα παντα απο εκει.

2. Με εναν registry editor πηγαίνετε HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver

3. Στις τιμές που θα δείτε εκεί μην διαγράψετε τίποτα απλός καθαρίστε μέσα την τιμή να είναι κενό δηλαδή:

CurrentLogFile (originally \GPSID_log.txt)

OldLogFile (originally \GPSID_log.bak)

4. Καντε ενα Soft-reset

5. Με τον File Explorer,πηγαίνετε στο My Device και διαγράψτε τα 2 GPSID_log αρχεία που θα δείτε καθώς και το xtra αν υπαρχει.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ SOFTRESET ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΕΤΕ

6. κάντε έναν έλεγχο πάλι στα 2 κλειδιά της registry να δείτε αν έχουν επαναφέρει τις τιμες τα windows mobile καθως ειναι ενα bug.

 

- ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ ΕΜΕΝΑ -

Κι εγώ από αλλού τις βρήκα και τις ακολούθησα (μου δούλεψαν)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...