Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει τελευταια που το χρησιμοποιω πια καμποσο, γιατι τον πρωτο μηνα τοχα ως 2ο, οτι κανει ενα ηχο το ακουστικο.Δηλ οταν μιλαω ακου ενα ηχο, σαν καποιος να φυσηξε στιγμιαια,σαν να κτυπησε με το δαχτυλο του το μικροφωνο. Καπως ετσι. Επισης εκει που το ακουω πεντακαθαρα ειναι οσο περιμενω να το σηκωσει ο αλλος και χτυπάει. βεβαια υπαρχουν φορες που δεν τακουω, αλλα συνηθως ακουγεται. Υπαρχει καποιος που να ξερει κατι γιαυτο?Αν το κανει σε αλλον,αν ειναι κατι που χρειαζεται σερβις, αν υπηρχε ποτε κανα προβλημα με τα ακουστικα του ομνια κτλ...

 

Υ.Γ ο ηχος που λεω, ειναι σαν το "τσακ" που ακουγεται οπως τελειωνει ο ηχος του "τουυυτ" οπως χτυπαει..Μονο που το κανει καμια φορα οταν μιλαω κιολας..:p Παντως ακουγεται πολυ αραια...Αν ηταν καποιο χαλασμενο ακουστικο κτλ,ισως να ακουγοταν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα μια βοηθεια λιγο απο τους κατοχους των omnia.

Πριν απο περιπου 10 μερες πουλησα το omnia μου στο ebay ( απο κει το ειχα αγορασει κιολας , αλλα για διαφορους λογους δεν ηθελα να το κρατησω ).

 

Το κινητο ηταν οπως ακριβως το πηρα , δεν ειχα αλλαξει rom και γενικα δε το ειχα πειραξει ( περα απο καποιες εφαρμογες που περασα με καποια αρχεια ). Πριν το στειλω εκανα και factory reset και ολα ηταν οπως στην αρχη.

Το στελνω λοιπον στον τυπο που το αγορασε , και οταν το παρελαβε μου στελνει μυνημα οτι θελει τα λεφτα του πισω γιατι το bluetooth headset του δε δουλευει.

 

Οσο το ειχα το κινητο , δε δοκιμασα headset , αλλα με bluetooth θυμαμαι οτι εστελνε αρχεια σε PC.

 

Εφοσον λοιπον το κινητο ηταν οπως το πηρα , δε μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και δε δουλευει το bluetooth του. Ουτε το πειραξα ουτε το χτυπησα καπως.

Του ειπα να δοκιμασει να αλλαξει ρυθμισεις , ή την rom μπας και δουλεψει καλυτερα αλλα ειναι ανενδοτος.

Το θεμα μου δεν ειναι τα λεφτα του τοσο , οσο στο οτι εχω δικιο οτι η συσκευη ειναι οπως αν θα την αγοραζε και δε φταιω εγω αν το headset του εχει προβλημα .

 

Αυτο που θελω να ξερω απο σας ειναι αν οντως παιζουν τετοια προβληματα συχνα ( noise σε bluetooth headset ) ή αν οντως παιζει να ειναι ελλατωματικο το κινητο που του εστειλα.

 

thanks

 

αυριο θα δικιμασω και το δικο μου με bluetooth και το απογευματακι θα σου πω.μεχρι τωρα δεν το δοκιμασα ποτε.:cool:

Link to comment
Share on other sites

καντε ενα search στο θεμα των windows mobiles.θα βρειτε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω απεγνωσμενα στις ρυθμισεις να αλλαξω τον ηχο της εισερχομενης κλησης στο ακουστικο bluetooth να ειναι ιδιος με τον ηχο του κινητου. Δεν γίνεται αυτο? Ξερει κανεις πως γινεται?

Υπαρχει καμια λυση γιαυτο? Ακοθω τις Βαλκυριες απο το ακουστικο και ΝιΒο απο την συσκευή. Δεν μπορει να αλαξει απο τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάπου κα΄που όταν μου στέλνουν μήνυμα κολλάει το κινητό και μετά από το reset που το κάνω δεν μου το εμφανίζει, και πρέπει να μου το ξαναστείλουν... Ξέρετε αν υπάρχει καμιά λύση; Να σας πω ότι έχω το S2U2 και μου είχε δημιουργίσει και άλλα τέτοια παρόμοια προβληματάκια με νεότερες εκδόσεις αλλά με την έκδοση 1.52 δεν έχω πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προγράμματα τύπου S2U2 δεν τα συνιστώ. Περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. Δοκίμασε συμπεριφορά στη συσκευή σου χωρίς αυτό και πες μας τα αποτελέσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Oντωs!και εμενα μου δημιουργησε προβληματα και το εβγαλα!:rolleyes:
SUPER ROM J3 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟFFICIAL ΒΥ SILVER21(www.omniacs.net)
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας σε δυο προβληματακια που εχω,1ον πως μπορω να δω βιντεο απ το youtube μεσα απο τον coreplayer;παω στο open url αλλα μου λεει file not found.το δευτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μπορω να ανοιξω το destinator μεσα απ την εναρξη αλλα μονο μεσα απ τον φακελο του.εχω κ το garmin εγκατεστημενο αν αυτο εχει σχεση,εσβησα κ ολα μου τα μηνυματα αλλα παλι τιποτα.:(

 

εσβησα τελειως το garmin αλλα το destinator αρνειται ακομα να ανοιξει,καμια ιδεα για αυτα τα προβληματα;:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας...

Έχω ένα innov8, αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω με Omnia.

Αν μπορείτε γράφτε μου εν συντομία τα όποια αρνητικά του.

Εγώ αυτό που θέλω απο το τηλέφωνο είναι να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες (καλύτερες από το Κ800i), αξιοπρεπές video (χωρίς σπασίματα) , να ακούω μουσική, να δουλεύω GPS και γενικά να είναι αξιόπιστο, να μην εμφανίζει προβλήματα δηλαδή (δεν εννοώ να φάει κόλλημα και να θέλει restart).

Αν έχει κάποιος κανά link από video να φω την ποιότητα του, θα με βοηθούσε αρκετά.

 

Ξέχασα να αναφέρω , πως θα σερφάρω λίγο και στο ίντερνετ μέσω του wi-fi. Τα video από το youtube παίζουν κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

nDrive σε Omnia έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Το προσπάθησα,αλλά κάτι δεν του πάει καλά και ζητάει μόνιμα επανεγκατάσταση...

Αν κάποιος/α έχει καμιά "καλή" version θα εκτιμούσα ιδιαίτερα :p ένα πμ...

 

;):rolleyes:;)

 

 

Χμμμ.....Προχώρησα ένα μικρό βήμα....βλέπω πλέον το λογότυπο NDrive,αλλά λέει ότι οι χάρτες που του έβαλα είναι κλειδωμένοι και δεν τρέχει... :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα τύπου S2U2 δεν τα συνιστώ. Περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. Δοκίμασε συμπεριφορά στη συσκευή σου χωρίς αυτό και πες μας τα αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω αλλά έχω ξεχάσει να φανταστείς πως είναι το κινητό χωρίς αυτό :D Πως ξεκλειδώνει κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις και το PocketClock Pro.

Ευχαριστώ! Το έβαλα και φαίνεται οκ αλλά μπορείς να μου πεις αν γίνεται να αλλάξω την εικόνα που έχει με το ρολόι; Έστω να βάλω άλλο ρολόι...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το έχω ψάξει τόσο μιας και δεν το χρησιμοποιώ, από κάποιον άλλο χρήστη ή με αναζήτηση στο ίντερνετ ίσως βρεις την άκρη

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει τόσο μιας και δεν το χρησιμοποιώ, από κάποιον άλλο χρήστη ή με αναζήτηση στο ίντερνετ ίσως βρεις την άκρη

 

Ok ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας...

Έχω ένα innov8, αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω με Omnia.

Αν μπορείτε γράφτε μου εν συντομία τα όποια αρνητικά του.

Εγώ αυτό που θέλω απο το τηλέφωνο είναι να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες (καλύτερες από το Κ800i), αξιοπρεπές video (χωρίς σπασίματα) , να ακούω μουσική, να δουλεύω GPS και γενικά να είναι αξιόπιστο, να μην εμφανίζει προβλήματα δηλαδή (δεν εννοώ να φάει κόλλημα και να θέλει restart).

Αν έχει κάποιος κανά link από video να φω την ποιότητα του, θα με βοηθούσε αρκετά.

 

Ξέχασα να αναφέρω , πως θα σερφάρω λίγο και στο ίντερνετ μέσω του wi-fi. Τα video από το youtube παίζουν κανονικά ?

 

Σας παρακαλώ, γράφτε μου λίγα λόγια για το τηλέφωνο... επείγει !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ρίξε λίγο διάβασμα πιο πίσω... επείγει!!!

 

(Έχουν χιλιοειπωθεί αυτά εδώ μέσα, δεν θα δυσκολευτείς να σχηματίσεις εικόνα)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

nDrive σε Omnia έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Το προσπάθησα,αλλά κάτι δεν του πάει καλά και ζητάει μόνιμα επανεγκατάσταση...

Αν κάποιος/α έχει καμιά "καλή" version θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ένα πμ...

 

:rolleyes:

 

Λειτουργεί άψογα και δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα. Περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για τις διάφορες εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει καθώς και αναννεωμένοι χάρτες όπου περιλαμβάνουν σε επίπεδο google maps σε 4 διαφορετικές γωνίες με κανονική πλοήγηση θα βρείς εδώ

 

Θα ηθελα μια βοηθεια λιγο απο τους κατοχους των omnia.

Πριν απο περιπου 10 μερες πουλησα το omnia μου στο ebay ( απο κει το ειχα αγορασει κιολας , αλλα για διαφορους λογους δεν ηθελα να το κρατησω ).

 

Το κινητο ηταν οπως ακριβως το πηρα , δεν ειχα αλλαξει rom και γενικα δε το ειχα πειραξει ( περα απο καποιες εφαρμογες που περασα με καποια αρχεια ). Πριν το στειλω εκανα και factory reset και ολα ηταν οπως στην αρχη.

Το στελνω λοιπον στον τυπο που το αγορασε , και οταν το παρελαβε μου στελνει μυνημα οτι θελει τα λεφτα του πισω γιατι το bluetooth headset του δε δουλευει.

 

Οσο το ειχα το κινητο , δε δοκιμασα headset , αλλα με bluetooth θυμαμαι οτι εστελνε αρχεια σε PC.

 

Εφοσον λοιπον το κινητο ηταν οπως το πηρα , δε μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και δε δουλευει το bluetooth του. Ουτε το πειραξα ουτε το χτυπησα καπως.

Του ειπα να δοκιμασει να αλλαξει ρυθμισεις , ή την rom μπας και δουλεψει καλυτερα αλλα ειναι ανενδοτος.

Το θεμα μου δεν ειναι τα λεφτα του τοσο , οσο στο οτι εχω δικιο οτι η συσκευη ειναι οπως αν θα την αγοραζε και δε φταιω εγω αν το headset του εχει προβλημα .

 

Αυτο που θελω να ξερω απο σας ειναι αν οντως παιζουν τετοια προβληματα συχνα ( noise σε bluetooth headset ) ή αν οντως παιζει να ειναι ελλατωματικο το κινητο που του εστειλα.

 

thanks

 

Σου λέει κουταμάρες. Απλά δεν είναι γνώστης και απογοητεύτικε από τα windows mobile Και για αυτό στα λέει αυτά. Ναι έχει κάποιες ασυμβατότητες το Omnia με κάποια bt hfree αυτός σου είπε ποιο είναι το δικό του? Το έκανε σωστό συγχρονισμό? Τραγικό μου φένεται να θέλει να στο στείλει έτσι απλά πίσω. Παραμυθάς είναι :)

 

Ψαχνω απεγνωσμενα στις ρυθμισεις να αλλαξω τον ηχο της εισερχομενης κλησης στο ακουστικο bluetooth να ειναι ιδιος με τον ηχο του κινητου. Δεν γίνεται αυτο? Ξερει κανεις πως γινεται?

 

Αν το bt ακουστικό σου υποστιρήζει το προτόκολο a2dp τότε λογικά θα μπορείς. Δεν θυμάμε να το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πάντως ακόμη και ηχογράφηση κλήσης κάνει απροβλημάτιστα και τις 2 πλευρές δεν βρίσκω τον λόγο να μην το κάνει αυτό.

 

Εχω παρατηρησει τελευταια που το χρησιμοποιω πια καμποσο, γιατι τον πρωτο μηνα τοχα ως 2ο, οτι κανει ενα ηχο το ακουστικο.Δηλ οταν μιλαω ακου ενα ηχο, σαν καποιος να φυσηξε στιγμιαια,σαν να κτυπησε με το δαχτυλο του το μικροφωνο. Καπως ετσι. Επισης εκει που το ακουω πεντακαθαρα ειναι οσο περιμενω να το σηκωσει ο αλλος και χτυπάει. βεβαια υπαρχουν φορες που δεν τακουω, αλλα συνηθως ακουγεται. Υπαρχει καποιος που να ξερει κατι γιαυτο?Αν το κανει σε αλλον,αν ειναι κατι που χρειαζεται σερβις, αν υπηρχε ποτε κανα προβλημα με τα ακουστικα του ομνια κτλ...

 

Υ.Γ ο ηχος που λεω, ειναι σαν το "τσακ" που ακουγεται οπως τελειωνει ο ηχος του "τουυυτ" οπως χτυπαει..Μονο που το κανει καμια φορα οταν μιλαω κιολας.. Παντως ακουγεται πολυ αραια...Αν ηταν καποιο χαλασμενο ακουστικο κτλ,ισως να ακουγοταν συνεχεια

 

Δεν είναι χαλασμένο ακουστικό η κάτι στην συσκευή σου κατά 99%. Αυτά είναι συμπτώματα της rom καθαρά και εντωπίστηκαν σε μεγάλο βαθμό στις Ελληνικές ρομ. Ρϊξε μια ματιά εδώ για να επιλέξεις μια ρομ που να είναι στα μέτρα σου και διάβασε επίσης και για τις RADIO ρομ όπου και εκεί εστιάζονται τέτοιου΄είδους προβλήματα!.

 

εσβησα τελειως το garmin αλλα το destinator αρνειται ακομα να ανοιξει,καμια ιδεα για αυτα τα προβληματα;:(

 

Προβλήματα των ρομς είναι αυτά. Θέλεις οποσδήποτε ένα hard reset και διώξιμο μέσα από τον αποθηκευτικό χώρο τα πάντα. Κοίταξε παραπάνω αν δεν λυθεί το πρόβλημά σου να αλλάξεις ρομ να βρεις την υγειά σου.

 

Χμμμ.....Προχώρησα ένα μικρό βήμα....βλέπω πλέον το λογότυπο NDrive,αλλά λέει ότι οι χάρτες που του έβαλα είναι κλειδωμένοι και δεν τρέχει... :help::help::help:

 

Εδώ έχει να κάνει καθαρά με το ότι το λογισμικό που έχεις είναι παράνομο. Προφανώς εδώ μέσα δεν ποστάρονται τέτοιου είδους απαντήσεις. Έχεις πμ.

 

Σας παρακαλώ, γράφτε μου λίγα λόγια για το τηλέφωνο... επείγει !!!

 

Δεν έχει καμία σχέση με symbian το ομνια. Αν αυτό σε βοηθά. Μπορείς εδώ μέσα να ψάξεις να βρεις τις διαφορές. Βασικά αν δεν είχες ποτέ επαφή με τα windows mobile να βρεις κάποιον φίλο σου που έχει να πάρεις μια πρώτη γεύση γιατί είναι κάπως "κουραστικά" για μη μυημένους χρήστες και ΕΘΙΣΤΙΚΑ για ψαγμένους. :)

 

Συγνώμη για την απουσία μου παιδιά είχα μεγάλη απορόφηση από το δικό μου φόρουμ. Θα τα λέμε συχνά και πάλι :)

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Το "Ρίξε λίγο διάβασμα πιο πίσω... επείγει!!!" είναι αστείο ?

Σας παρακάλεσα να μου γράψετε 2 λόγια για το κινητό γιατί όντως βιαζόμουν.

Ήθελα να πάω στο Πλαίσιο να ζητήσω αντικατάσταση συσκευής λόγω προβλημάτων (innov8), και επειδή δεν είχαν άλλο innov8, σκεφτόμουν μήπως πάρω το Omnia. Η διορία αντικατάστασης τελείωσε χτες το απόγευμα, και ήθελα να πάω όσο το δυνατόν νωρίτερα σήμερα μήπως και γίνει τπτ. Γιαυτό έγραψα επείγει.

 

Δεν αντιλέγω πως έχουν ξαναειπωθεί, αλλά που ακριβώς να κοιτάξω από τις 740 σελίδες ?

Προχώρησα 10 σελίδες πίσω και δεν έιδα κάτι που να απαντάει την ερώτηση μου.

 

Anyway, αντικατάσταση δεν μου κάνουν άρα άκυρη οποιαδήποτε άλλη κουβέντα για το Omnia.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όχι φίλε μου δεν είναι αστείο και δεν ειπώθηκε με προσβλητικό τρόπο, ειλικρινά.

 

Να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν μπορείς να πάρεις μια τέτοια απόφαση από μία ή δύο "επείγουσες" απαντήσεις.

 

Για την ιστορία τώρα, η συσκευή δεν έχει προβλήματα αλλά το πόσο καλή είναι η κάμερα του, το video κτλ δεν είναι κάτι που απαντιέται τόσο εύκολα γιατί η εκάστοτε απάντηση εξαρτάται από τις απόψεις και τα κριτήρια του καθενός.

 

Επίσης, μη ξεχνάς ότι δεν πρόκειται για απλό κινητό, αλλά για Pocket PC Phone. Τι σημαίνει αυτό; Ότι για κάποιους έχει το πιο εύκολο λειτουργικό, ενώ για άλλους έχει έρθει από τον Άρη!

 

Ελπίζω να σε κάλυψα και ειλικρινά πίστεψέ με, η προηγούμενη απάντηση δόθηκε με τις καλύτερες προθέσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεκτό !!! Ομολογώ πως την πήρα στραβά την απάντηση σου, αλλά είμαι ΟΚ τώρα.

Επίσης συμφωνώ πως δεν γίνεται να αποφασίσω για αγορά κινητού μέσα σε λίγες ώρες, αλλά ήμουν σε αδιέξοδο και έψαχνα να βρω τι θα κάνω. Τελικά δεν μου κάναν αντικατάσταση, οπότε έληξε το θέμα και μένω με το Innov8, το οποίο θα περιμένω να επιστρέψει από το service.

 

Επίσης, οφείλω να εκτιμήσω την σύντομη ανάλυση που έκανες για το Omnia. Φαίνεται πολύ αντικειμενική και σωστή, δίχως υπερβολές.

Ευχαριστώ πολύ, καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω απο το τηλέφωνο είναι να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες (καλύτερες από το Κ800i),

 

Έχοντας Κ800 πριν από το Omnia, νομίζω ότι το δεύτερο υστερεί σε κάτι σημαντικό: στην απουσία ξένον φλας. Επίσης, το white balance "φως ημέρας" του Omnia δίνει πολύ κίτρινα αποτελέσματα.

 

 

αξιοπρεπές video (χωρίς σπασίματα) ,

 

Νομίζω ότι το βίντεο είναι ΟΚ.

 

 

να ακούω μουσική,

 

Θα ακούς, αλλά ο ενσωματωμένος media player (Touch Player λέγεται) έχει ορισμένα σπαστικά.

 

 

γενικά να είναι αξιόπιστο, να μην εμφανίζει προβλήματα δηλαδή

 

Σε γενικές γραμμές, ναι, εμένα δεν μου έχει βγάλει προβλήματα. Μόνο κάποιες εγγενείς ελλείψεις των WM μπορεί κάποιος να θεωρήσει ως "προβλήματα", αλλά προβλήματα το ίδιο το κινητό, σε επίπεδο hardware, δεν φημίζεται να βγάζει.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...