Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εχετε περασει το Ιgo8 βαλτε το Gpsgate και δημιουργηστε μια virtual com port και μετα ρυθμιστε τα προγραμματα σας να βλεπουν αυτη..το Igo8 δεν ελευθερωνει την com 3 με τιποτε ...εγω τρεχω 3 διαφορετικα προγρ.Gps ...to Igo8 το αφηνω στην com3 και για τα αλλα 2 χρησιμοποιω την virtual com απο το Gpsgate

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά μια γρήγορη ερώτηση (εξυπηρέτηση κάνω)

το κινητό έχει ελληνικό μενού; και ελληνικό πληκτρολόγιο; και δυνατότητα για να περάσεις άλλες εφαρμογές συμβατές..;

ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

GPS και SIM δεν έχουν καμία σχέση. Όλο το PDA και φυσικά το GPS δουλεύουν και χωρίς SIM.

 

τοχεις τσεκαρει αν δουλευει το gps χωρις sim?

(δουλευει με a-gps το omnia ,δεν εχει sirf)

Link to comment
Share on other sites

GPS και SIM δεν έχουν καμία σχέση. Όλο το PDA και φυσικά το GPS δουλεύουν και χωρίς SIM.

 

Όχι σε αυτή την περίπτωση. Η συσκευή χρησιμοποιεί και a-gps οπότε χρειάζεται την sim. AN και το XTRA εξομοιώνει αυτή τη λειτουργία, το ΟΜΝΙΑ θέλει SIM

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

GPS και SIM δεν έχουν καμία σχέση. Όλο το PDA και φυσικά το GPS δουλεύουν και χωρίς SIM.

 

τσου........

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικό menu.

 

Εναλλάσεσαι μεταξύ πληκτρολογίων πολύ εύκολα.

Υπάρχει το Samsung Keypad, Samsung PhonePad και Samsung Keyboard.

Το Phonepad είναι σαν του κινητού τηλεφώνου και εύκολο για χοντροδάχτυλους.

Το keypad είναι το πιο βολικό όλων, κάτι ανάμεσα σε phonepad και keyboard , πάλι συμβατό με χοντροδάχτυλους.

 

Το Samsung Keyboard δεν υφίσταται για χρήση χωρίς την γραφίδα που οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ξεφορτώνονται.

Έχει λεξικό κανονικά, μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τονισμός.

 

Υπάρχει ένα ακόμα πληκτρολόγιο περασμένο, του MS Keyboard που είναι της Microsoft Mobile, εκεί έχει τόνους αλλά οι λέξεις που πληκτρολογείς δεν περνιώνται στο λεξικό του Samsung.

 

Υπάρχουν και άλλα πληκτρολόγια που μπορείς να βρεις πολύ εύκολα και τσάμπα μέσω internet αλλά αχρείαστα μου φαίνονται.

 

Ελληνικό menu έχει κανονικά και οι εφαρμογές είναι συμβατές.

 

Μέχρι στιγμής έχω 45 προγράμματα στριμώξει μέσα και το μοναδικό που δεν λειτούργησε είναι το Microsoft Voice Command, που δεν έκανε announce caller σε Ελληνικά ονόματα επομένως και το ξεφορτώθηκα.

 

Το κινητό είναι κομπλέ αλλά να υπενθυμίσω ένα πράγμα.

 

Θέλει υπομονή και συνήθεια. Είναι επικίνδυνο τις πρώτες μέρες να το ποδοπατήσεις, να του βάλεις φωτιά και να κατουρήσεις τις στάχτες του.

 

Υπάρχει και το http://www.omniacs.net/, όπου μερικοί τυπάδες εκεί μέσα έχουνε ΠΟΛΛΑ κιλά υπομονής.

Link to comment
Share on other sites

τοχεις τσεκαρει αν δουλευει το gps χωρις sim?

(δουλευει με a-gps το omnia ,δεν εχει sirf)

 

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Το GPS δουλεύει και χωρίς SIM ... απλά λόγω έλλειψης a-gps και τριγωνισμού από τις κεραίες αργεί αρκετά να βρεί αρχικά σήμα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε. Το GPS δουλεύει και χωρίς SIM ... απλά λόγω έλλειψης a-gps και τριγωνισμού από τις κεραίες αργεί αρκετά να βρεί αρχικά σήμα ...

 

δεν ειναι θεμα τρελας απλα οταν ανοιξεις ενα προγραμμα πλοηγησης (πχ destinator )γραφει "δεν βρεθηκε gps" και οχι "εγινε συνδεση του gps " και αρα μετα απο ωρα (εστω και πολλη) να βρει σημα

 

υ.γ. το εχεις δουλεψει το omnia χωρις sim ?(με sim?)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα τρελας απλα οταν ανοιξεις ενα προγραμμα πλοηγησης (πχ destinator )γραφει "δεν βρεθηκε gps" και οχι "εγινε συνδεση του gps " και αρα μετα απο ωρα (εστω και πολλη) να βρει σημα

 

υ.γ. το εχεις δουλεψει το omnia χωρις sim ?(με sim?)

 

Επιμένω ότι δουλεύει χωρίς SIM. Η SIM μου συνήθως είναι στο iPhone μου και επειδή βγαίνει ... δύσκολα, συνήθως το OMNIA το έχω χωρίς SIM και το χρησιμοποιώ κυρίως για Destinator ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

pedia na rotiso kati skeftome na to agorasw ala 8elo na rotiso 2 pragmata mono prin to paro 1 exi aniksti akroasi? 2 otan eksantli8i i mpataria telios kai klisi to mixanima xanonte ola apo mesa efarmoges ri8misis kani format diladi apo mono tou ?ixa ena qtec 2020 palia kai afta mou ekane

efxaristw prokatabolika

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δουλεύει χωρίς SIM. Η SIM μου συνήθως είναι στο iPhone μου και επειδή βγαίνει ... δύσκολα, συνήθως το OMNIA το έχω χωρίς SIM και το χρησιμοποιώ κυρίως για Destinator ...

 

επιβαιβαιωνω, το ομνια δουλευει χωρις καρτα σιμ, αλλα ακουστε πως. δεν μπορω να καταλαβω. μετα απο σοφτ ρεσετ, και οταν σου ζηταει πιν, οταν κανω ακυρωση, και μπω στο μενου, οταν ανοιξω οποιοδηποτε προγραμμα πλοηγησης, και gps βρισκει και κλειδωμα αμεσα. ξαναλεω χωρις να λειτουργει η καρτα σιμ. το εξης παραδοξο που συμβαινει ειναι οτι οταν, την ενεργοποιησω μεσα απο το μενου, και την ξανααπενεργοποιησω, πλεον δεν βρισκει gps.! αν ξανακανω σοφτ ρεσετ και επαναλαβω την διαδικασια, ξαναδουλευει κανονικα, χωρις να δουλευει η καρτα σιμ. αν καποιος μπορει να καταλαβει τι συμβαινει, ας μας διαφωτησει και εμας.!! :) να προσθεσω οτι αυτο συμβαινει αφου περασα την καινουργια ελληνικη ρομ, j2, σε συνδιασμο με το ραδιο hk1. δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο. με την παλια ρομ παντως που ειχα δεν γινοταν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοιχτή ακρόαση έτοιμη απο μαμά.

 

Όχι δεν γίνεται format όταν μείνει απο μπαταρία.

 

Φορτίζει και μέσω USB απο υπολογιστή αλλά όταν είναι ήδη ανοιχτό.

Άμα είναι κλειστό φορτίζει αποκλειστικά απο τον φορτιστή του.

Link to comment
Share on other sites

TO OMNIA ΠΛΕΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Δ Ι Α Σ Τ Η Μ Ι Κ Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

http://www.modaco.com/content/i900-omnia-http-omnia-modaco-com/275339/updated-9-12-08-new-graphic-interface-for-omnia/ :ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κ γω μια ερώτηση θέλω απλά αν μπορεί κάποιος (Nikker?) Από παιχνίδια παίρνει τίποτα; Κ υπάρχουν γενικά ενδιαφέροντα παιχνιδάκια να πέρναει η ώρα στο μετρό; Θα μου πείτε ότι είναι εργαλείο για δουλειά αλλά καμιά φορά χρειάζεται κ η απόδραση...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συμφορουμήτες, τα φωτα σας. Το ξαφνικο μου προβλημα με το Ομνια εχει να κανει με την εσωτερικη μνημη των 8gb οπου ενω ειχα αποθηκευσει δεδομενα (τραγουδια, 2-3 προγραμματακια για το ομνια κ το destinator) περιπου 1,5 gb συνολικης χωρητικότητας κ απολύτως τιποτα αλλο σημερα διαπιστωσα πως μολις το αποσυνδεω απ το usb δειχνει δευσμευμενα στο ξαφνικο κ τα 8gb (7,65 για την ακριβεια) διχως να εχω αποθηκευσει σε καμια περιπτωση τοσα ωστε να γεμισει πληρως η μνημη των 8gb. Εχει συμβει σε καποιον αλλο κατι τετοιο?? Καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ένας mod δεν υπάρχει και να κάνει ένα αυτό το thread μαζί με το άλλο θέμα του Omnia ??? Δεν γίνεται να υπάρχουν δυο...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
TO OMNIA ΠΛΕΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Δ Ι Α Σ Τ Η Μ Ι Κ Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

http://www.modaco.com/content/i900-omnia-http-omnia-modaco-com/275339/updated-9-12-08-new-graphic-interface-for-omnia/ :ninja::ninja::ninja:

 

Όμορφο Interface! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το Omnia πολυ συντομα καθως βαρεθηκα να περιμενω το Nokia 5800 και το να διαβασω 500+ σελιδες ειναι δυσκολο θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις να με βοηθησετε!

1.Ο ηχος του και στις κλησεις δηλαδη οταν χτυπαει αλλα και γενικα ειναι σε καλο επιπεδο?

2.Μπορω να βαλω οποιο προγραμμα πλοηγησης θελω στο κινητο?(εννοω περα απο το ενσωματωμενο)+μπορω να δουλευω το GPS χωρις να με χρεωνει με internet(gprs vodafone πχ)?

3.Ειναι ευκολο στο χειρισμο του?

4.Μπορω να απενεργοποιησω την αυτοματη συνδεση με internet για να μην εχω περιττες χρεωσεις?

5.Η μπαταρια του κραταει γενικα καλα?

6.Αναπαραγει βιντεο απο youtube?

7.Εχουν βγει αρκετες εφαρμογες για αυτο το κινητο?

8.Αξιζει γενικα σαν κινητο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και ζητω συγγνωμη αν εγινα κουραστικος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. Εννοείται πως το gps δεν σε χρεώνει. Το google maps μόνο χρεώνει αν κατεβάσεις τους χάρτες γιατί συνδέεται με gprs. Άλλα προγράμματα πχ Igo Garmin κτλ είναι οκ

3. Είναι υποκειμενικό τι εννοείς έυκολο. Για τα βασικά είναι απλούστατο, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι windows mobile

4.ναι

5. 3-4 μέρες με 20 λεπτα ομιλιάς την ημέρα, λίγο gprs, emails, 3-4 sms/ημέρα

 

6.ΝΑΙ

7. Είναι pocket pc! δεν είναι για το κινητό αλλά για την πλατφόρμα. Μέχρι στιγμής περίπου 30.000 εφαρμογές υπάρχουν

8. Ειναι υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσει

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. Εννοείται πως το gps δεν σε χρεώνει. Το google maps μόνο χρεώνει αν κατεβάσεις τους χάρτες γιατί συνδέεται με gprs. Άλλα προγράμματα πχ Igo Garmin κτλ είναι οκ

3. Είναι υποκειμενικό τι εννοείς έυκολο. Για τα βασικά είναι απλούστατο, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι windows mobile

4.ναι

5. 3-4 μέρες με 20 λεπτα ομιλιάς την ημέρα, λίγο gprs, emails, 3-4 sms/ημέρα

 

6.ΝΑΙ

7. Είναι pocket pc! δεν είναι για το κινητό αλλά για την πλατφόρμα. Μέχρι στιγμής περίπου 30.000 εφαρμογές υπάρχουν

8. Ειναι υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσει

 

 

Thanks!Να σε ρωτησω και καποια πραγματα ακομη αν δεν σε κουραζω?

1.Το προβλημα που υπηρχε με την μπαταρια λυθηκε?

2.Στις εφαρμογες που λες οτι υπαρχουν ειναι συμβατες με την αφη?

3.java παιχνιδια παιζουν?

4.Εχει αναγνωριση γραφης για τα μηνυματα δηλαδη να γραφεις με το πενακι?

5 και τελευταιο εχοντας Νοκια θα μπορεσω να περασω τα τηλεφωνα στο κινητο και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερετε εδω ελαδα καπου που να πουλανε την αυθεντικη θηκη της samsung γιατι το omnia? http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003964 αυτη εννοω αλλα δεν ειναι διαθεσιμη και δεν βρισκω πουθενα αλλου να την πουλανε.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, το ΟΜΝΙΑ μου, (αγγλικό από expansys, μαμίσια ROMXHG3) αρνείται πεισματικά να δώσει εικόνα όταν ενεργοποιώ την κάμερα. Για κλάσματα δευτερολέπτου δίνει μόνον ένα ροζ-φούξια φωτάκι μετά το μήνυμα LOADING, αλλά αμέσως μετά, το απόλυτο σκοτάδι... (!!!!). Φωτό δείχνει να τραβάει αλλά είναι μαύρες (μη βιαστεί να πει κανεις πως έχει σκεπαστεί η κάμερα!). Όλες τις προηγούμενες ημέρες ωστόσο δούλευε εξαιρετικά. Τελευταία φορά μάλιστα που το χρησιμοποίησα ήταν χθες το πρωί, για να στείλω μια φωτό που έβγαλα με mms.

 

Χθες το βράδι, κι ενώ δεν το είχα καθόλου χρησιμοποιήσει για ώρα, πέταξε ένα μήνυμα: Insert memory card (σαν να μην έβλεπε καθόλου τα 16Gb του My Storage)αλλά αμέσως μετά το soft reset επανήλθε στα φυσιολογικά του.

 

Λέτε να συνδέονται τα δύο μεταξύ τους? Καμμιά ιδέα για να επανέλθει η κάμερά μου? Είναι κρίμα να πάω για Hard Reset μετά άπό τόσα καλούδια που του έχω εγκαταστήσει επάνω.

_________________

Vassilis S.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.δεν γνωριζω εαν ειναι στο σωστο topic το ερωτημα μου ,αλλα θα ηθελα να μου πει καπιος που μπορω να βρω ενα οδηγο για εγκατασταση destinator 7 στο omnia που μου εχει δωσει ενας φιλος να του το περασω.ευχαριστω

iPhone 15 Pro  COSMOTE Gigamax Unlimited

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μια ερωτηση.δεν γνωριζω εαν ειναι στο σωστο topic το ερωτημα μου ,αλλα θα ηθελα να μου πει καπιος που μπορω να βρω ενα οδηγο για εγκατασταση destinator 7 στο omnia που μου εχει δωσει ενας φιλος να του το περασω.ευχαριστω

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...