Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7453 .

Προτείνω και mio που ξεκλειδώνονται πολύ εύκολα.

Το moov 200 είναι πιο γρήγορο από το c220 και παίρνει μέσα τα πάντα, μετά από μια διαδικασία που δεν σου παίρνει πάνω από 5 λεπτά.

Eδώ http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=GPS&developer=MIO έχει καλύτερες τιμές για τα mio.

Link to comment
Share on other sites

κάποιο link και για τα 2 παρακαλώ!

 

apo ton kotsovolo to proto kai apo edo to smartrip ( kalo mhxanaki fenete)

http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2357

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το RYE 4302 ή 4303 μπορεί κανείς που το έχει να με βοηθήσει με εντυπώσεις και το κυριότερο αν δέχετε άλλους χάρτες και σύστημα πλοήγησης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

MAKRIA APO ΤΑ RYE ΑΛΛΑΞΑ 3 ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΙΟ ΜΟΟΝ 200 ΤΗΕ ΒΕST ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ NGI 2008.04

 

ego exo to RYE 4302 BT kai se pliroforo oti edo kai 4 mhnes pou to exo kai to pigeno tsites kathimerinos....milame oti den klini thn hmera gia 15 toulaxiston ores logo ergasias exh antexh kai me exh vgalh asproprosopo. ta prohgoumena dio pou eixa den antexan se toses tsites kai ypotithete oti to 2o pou eixa to phra os to kalitero.

Link to comment
Share on other sites

MAKRIA APO ΤΑ RYE ΑΛΛΑΞΑ 3 ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΙΟ ΜΟΟΝ 200 ΤΗΕ ΒΕST ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ NGI 2008.04

 

Μόνο που το mio θέλει ξεκλείδωμα και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω αλλους χάρτες και ειδικά για ευρώπη.Και έχει και μικρή οθονη.......

Τώρα για τα rye ,δεν είναι και ότι καλλίτερο κυκλοφορει αλλά είναι φτηνά και ξεκλείδωτα!!!

Link to comment
Share on other sites

MAKRIA APO ΤΑ RYE ΑΛΛΑΞΑ 3 ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΙΟ ΜΟΟΝ 200 ΤΗΕ ΒΕST ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ NGI 2008.04

 

Mε την μπαταρία εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το mio θέλει ξεκλείδωμα και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω αλλους χάρτες και ειδικά για ευρώπη.Και έχει και μικρή οθονη.......

Τώρα για τα rye ,δεν είναι και ότι καλλίτερο κυκλοφορει αλλά είναι φτηνά και ξεκλείδωτα!!!

 

e oxi kai fthna 300 euro????

exh kai ta ftinoulia tou exh kai ta akrivoulia tou.

http://www.mapclub.gr/index.asp?action=home&pcid=75&cid=75&mid=75&cmsmid=38

Link to comment
Share on other sites

e oxi kai fthna 300 euro????

exh kai ta ftinoulia tou exh kai ta akrivoulia tou.

http://www.mapclub.gr/index.asp?action=home&pcid=75&cid=75&mid=75&cmsmid=38

 

Δεν αναφέρομαι στα 300€, έχει και με λιγότερο από τα μισά.......

Link to comment
Share on other sites

nai apo ti exo dh exh kai kati me 90

 

Που είναι οτι πρέπει για πειράματα....και αν χαλάσει δεν χάνεις και πολλά

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει μία online έρευνα αγοράς για gps γύρω στα 200Ε.

Έχω καταλήξει στα εξής:

1) MLS PNA Destinator A3850 179 ευρώ

2) Navigon PNA 2100 Max 4.3'' 199 ευρώ

3) Sat-Nav PNA 430 199 ευρώ

 

Κάνοντας μία σύγκριση βλέπω ότι

1. Το 3850 έχει μικρότερη οθόνη από τα άλλα δύο με 3,5'' ενώ τα άλλα έχουν 4,3''.

2. Το 2100 έχει ισχυρότερο επεξεργαστή.

3. Τα 3850 και 430 χρησιμοποιούν mls destinator 7 με το 430 να δίνει και το cd του λογισμικού ενώ το 2100 χρησιμοποιεί χάρτες της NAVTEQ...:confused:

4. Επίσης το 2100 έχει δέκτη Nemerix ενώ τα άλλα δύο SIRF Star III. Ποιος είναι καλύτερος;

5. Τα 3850 και 2100 έχουν λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows CE 5.0 ενώ το 430 δεν φαίνεται να έχει. Αυτό τι θα μου προσφέρει αν υπάρχει στη συσκευή;

6. Το 430 λέει έχει μνήμη 64MB SDRAM ενώ τα άλλα δύο 128MB (64MB Rom / 64MB Ram).

 

Συγκεντρωτικά κλίνω προς το Sat-Nav PNA 430 αλλά με προβληματίζει το ότι δεν λέει αν έχει λειτουργικό σύστημα και τι δυνατότητες θα χάσω αν δεν έχει και αν η μνήμη του που είναι μικρότερη παίζει σημαντικό ρόλο.

Οι συσκευές που παραθέτω είναι έτοιμες για χρήση αμέσως μόλις τις ανοίξω ή χρειάζεται κάποια εγκατάσταση ή κάτι άλλο πριν χρησιμοποιηθούν;

Τέλος, το ότι το 430 παίζει mp3 και video το θεωρώ στα συν του.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για συσκευή γύρω στα 200 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει μία online έρευνα αγοράς για gps γύρω στα 200Ε.

Έχω καταλήξει στα εξής:

1) MLS PNA Destinator A3850 179 ευρώ

2) Navigon PNA 2100 Max 4.3'' 199 ευρώ

3) Sat-Nav PNA 430 199 ευρώ

 

Κάνοντας μία σύγκριση βλέπω ότι

1. Το 3850 έχει μικρότερη οθόνη από τα άλλα δύο με 3,5'' ενώ τα άλλα έχουν 4,3''.

2. Το 2100 έχει ισχυρότερο επεξεργαστή.

3. Τα 3850 και 430 χρησιμοποιούν mls destinator 7 με το 430 να δίνει και το cd του λογισμικού ενώ το 2100 χρησιμοποιεί χάρτες της NAVTEQ...:confused:

4. Επίσης το 2100 έχει δέκτη Nemerix ενώ τα άλλα δύο SIRF Star III. Ποιος είναι καλύτερος;

5. Τα 3850 και 2100 έχουν λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows CE 5.0 ενώ το 430 δεν φαίνεται να έχει. Αυτό τι θα μου προσφέρει αν υπάρχει στη συσκευή;

6. Το 430 λέει έχει μνήμη 64MB SDRAM ενώ τα άλλα δύο 128MB (64MB Rom / 64MB Ram).

 

Συγκεντρωτικά κλίνω προς το Sat-Nav PNA 430 αλλά με προβληματίζει το ότι δεν λέει αν έχει λειτουργικό σύστημα και τι δυνατότητες θα χάσω αν δεν έχει και αν η μνήμη του που είναι μικρότερη παίζει σημαντικό ρόλο.

Οι συσκευές που παραθέτω είναι έτοιμες για χρήση αμέσως μόλις τις ανοίξω ή χρειάζεται κάποια εγκατάσταση ή κάτι άλλο πριν χρησιμοποιηθούν;

Τέλος, το ότι το 430 παίζει mp3 και video το θεωρώ στα συν του.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για συσκευή γύρω στα 200 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη.

 

Και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση που θα δώσουν.γιατι και εγώ έχω καταλήξει στα 2 απο αυτά. Navigon , Satnav.

Βέβαια το καλύτερο μακραν -λόγω λογισμικου - είναι το ΤομΤομ αλλά δυστυχώς η Ελλάδα δεν ειναι στους χάρτες του

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα σε αυτα τα χρηματα τα εξης:

Navigon 2100 ή 2110 max.

+ Ξεκλειδωτο (ανοιχτο για αλλα προγραμματα πλοηγησης. π.χ. Destinator κ.λπ. που ενδεχεται να εχετε αγορασει)

+Ομορφο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

+Κορυφαια βαση στηριξης

 

Mio Moov 200 ή 330

+Χαρτες GI (ιδιους με του Destinator), με το αρκετα καλο miomap για προγραμμα πλοηγησης

+Ακαριαιο κλειδωμα στιγματος

Link to comment
Share on other sites

To navigon einai poli kali siskevi alla o epeksergastis einai sta 400 mhz simfona me tin apantisi toy support tis navigon

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2461346#post2461346

Kai ama valeis sto google samsung 2443 tha deis oti oloi ton anaferoun os 400mhz

To satnav exei windows ce alla mallon den kseroun an exei win ce 5.0 h 4.2.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα σε αυτα τα χρηματα τα εξης:

Navigon 2100 ή 2110 max.

+ Ξεκλειδωτο (ανοιχτο για αλλα προγραμματα πλοηγησης. π.χ. Destinator κ.λπ. που ενδεχεται να εχετε αγορασει)

+Ομορφο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

+Κορυφαια βαση στηριξης

 

Mio Moov 200 ή 330

+Χαρτες GI (ιδιους με του Destinator), με το αρκετα καλο miomap για προγραμμα πλοηγησης

+Ακαριαιο κλειδωμα στιγματος

 

 

Από πότε ειναι ξεκλείδωτο το 2100/2110?

Αληθεύει ή χρειάζετε κλειδαρά?

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι ξεκλείδωτο παίζει ρόλο μόνο αν θέλω να φορτώσω διαφορετικό λογισμικό πλοήγησης; Γιατί πιστεύω πως το destinator 7 θα είναι αρκετό μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό.

Επίσης, ο δέκτης του satnav είναι καλύτερος από αυτόν του navigon;

Η μνήμη του satnav που είναι η μισή του navigon παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο;

Το navigon δεν υποστηρίζει mp3, video ή photo viewer όπως το satnav;

Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις μου αλλά 200 ευρώ είναι αρκετά για μένα και θέλω να το ψάξω εξονυχιστικά το που θα τα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

To navigon einai poli kali siskevi alla o epeksergastis einai sta 400 mhz simfona me tin apantisi toy support tis navigon

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2461346#post2461346

Kai ama valeis sto google samsung 2443 tha deis oti oloi ton anaferoun os 400mhz

To satnav exei windows ce alla mallon den kseroun an exei win ce 5.0 h 4.2.

 

Ναι, 400αρης ειναι, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι αργος. Ισα ισα, ειναι πολυ γρηγορο το μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Ψάχνω και εγώ PNA!!

Eίμαι ανάμεσα στο mls destinator 4800 και στο mio moov 330!!

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι:

- Καλοί χάρτες για την Ελλάδα

- Καλή ταχύτητα

- Καλή μπαταρία

Ποιο μου προτείνετε? Εγώ τείνω προς το mio γιατί έχει 2 χρόνια εγγυήση ενώ το άλλο 1..!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Ψάχνω και εγώ PNA!!

Eίμαι ανάμεσα στο mls destinator 4800 και στο mio moov 330!!

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι:

- Καλοί χάρτες για την Ελλάδα

- Καλή ταχύτητα

- Καλή μπαταρία

Ποιο μου προτείνετε? Εγώ τείνω προς το mio γιατί έχει 2 χρόνια εγγυήση ενώ το άλλο 1..!

 

Μεταξύ των 2 αυτών.... θα σου πρότεινα το ΜΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...