Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά πήγα στο Πλαίσιο να συγκρίνω μόνος μου τις συσκευές.

Το Sat-Nav PNA 430 υστερούσε αρκετά σε ποιότητα οθόνης από το MLS PNA Destinator A3850. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις μήπως στραφώ στο MLS 4800 που είναι στις ίδιες ίντσες με το satnav και μόλις 10 ευρώ ακριβότερο.

Επίσης το Sat-Nav έχει Windows CE 5.0 όπως το είδα μέσα από την ίδια την συσκευή.

Έχει πάρει κανένας το 4800; Αξίζει τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι γεια σας και καλως σας βρηκα.Μου εχει κατσει στο ματι αυτο το pna της panasonic το CN GP50N strada.Γνωριζει κανεις τιποτα γι αυτο?Ξεκλειδωνει?...γιατι θελω να βαλω destinator.Eυχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι γεια σας και καλως σας βρηκα.Μου εχει κατσει στο ματι αυτο το pna της panasonic το CN GP50N strada.Γνωριζει κανεις τιποτα γι αυτο?Ξεκλειδωνει?...γιατι θελω να βαλω destinator.Eυχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

BOHΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS EIMAI ΠΩΛΗΤΡΕΙΑ Κ ΤΡΕΧΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ Κ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ !!!ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΣΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι μεταξύ των 2 εξής συσκεών: MLS PNA Destinator 4800 & Mio Moov 330.

Τι προτείνετε? Ποιοί χάρτες είναι οι καλύτεροι?

Έχω ακούσει οτι οι χάρτες destinator είναι αρκετά καλοί. Ισχύει το ίδιο και για τους miomap??

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το mio Moov χρησιμοποιεί χάρτες Gi, οπότε καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό.. ότι χάρτες δηλαδη ειχε και το destinator!!
Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρία στον χαρτη του miomoov το λες αυτό; Δωσε μας 1 παράδειγμα ενδειξης διαφορας επικαιροποιησης.
Link to comment
Share on other sites

Από οτι γνωρίζω το miomoov δεν φοράει τον τελευταίο χάρτη του destinator

αλλά τον προηγούμενο

Δεν είναι προσωπική τεκμηρίωση άλλα από άνθρωπο που ασχολείται περισσότερο από μένα.

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

o χαρτης που εχει το mio moov ειναι πιο νεος απο αυτον του destinator

 

Απο εμπειρία στον χαρτη του miomoov το λες αυτό; Δωσε μας 1 παράδειγμα ενδειξης διαφορας επικαιροποιησης.

 

μιλαω με στοιχεια που

1. προκυπτουν απο την συγκριση των δυο χαρτων και απο διορθωσεις που αρκετοι χρηστες εχουμε στειλει μετα την εκδοση του 2008.Q1 και εχουν συμπεριληφθει στον χαρτη του mio moov

και 2. και μονον η ημερομηνια 2008.04 λεει πολλα ..

Link to comment
Share on other sites

.....

αλλά τον προηγούμενο

Δεν είναι προσωπική τεκμηρίωση άλλα από άνθρωπο που ασχολείται περισσότερο από μένα.

 

αν μου επιτρεπεις διορθωση..νεωτερο θελεις να πεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιος ρώτησε για αντίστοιχο του RYE αλλά το ποστ του σβήστηκε.

 

Υπάρχει λοιπόν το Roadfinder PNS 135 που ο Κωτσόβολος έχει τώρα στην ίδια τιμή που είχε το RYE δηλαδή στα 89 ευρώ. Έχει και αυτό το Sygic Drive με δωρεάν αναβαθμίσεις φυσικά.

 

Μειονεκτήματα σε σχέση με το RYE είναι τα εξής:

-Δεν είναι Samsung 400MHz ο επεξεργαστής του αλλά ένας Centality Atlas III 396 MHz

-Δεν έχει MP3 και MP4 Player

-Δεν είναι ξεκλείδωτο.

 

ΑΛΛΑ έχει τα εξής πλεονεκτήματα που για μένα το κάνουν πολύ καλύτερη επιλογή:

-Πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Το έπιασα στα χερια μου χτες και τη διαφορά από το RYE την κατάλαβα αμέσως.

-Πολύ καλύτερη οθόνη αφής. Το RYE έπρεπε να βάζω δύναμη για να υπακούσει στην πίεση. Για drag δε το συζητάω, το RYE επειδή ήθελε δύναμη το έχανε συχνά. Το Roadfinder καταλαβαίνει με απαλό άγγιγμα.

-Αν και κλειδωμένο ξεκλειδώνει πολύ εύκολα και παίρνει Destinator.

-Έχει Windows CE 5.0 σε σχέση με το RYE που έχει CE 4.2 (δε ξέρω αν αυτό είναι πλεονέκτημα αλλά μ'αρέσει)

 

Επίσης φαντάζομαι ότι αφού ξεκλειδώνει μπορείς να βάλεις τα κατάλληλα codecs και προγράμματα και να παίζει MP3 και MP4 μέσα από τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

pedia mou xarisan ena dlphi tis grundic epidi exase tin sd me tous xartes kai den ebriske kai to cd tou mou eipe telos panton to pira eriksa se mia sd oles tis ekdosis tou dest ( mia kathe fora ) alla den pezi me tipota theli kapion idiko tropo na boune se ayto ??

stilte mou ena pm me odigies an kapios kseri

sas eyxaristo sas eyxaristo kai sory gia ta grenglish alla den exo greek edo pou eimai

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αν μου επιτρεπεις διορθωση..νεωτερο θελεις να πεις

μάλλον έχεις δίκαιο φίλε από ότι δείχνει είναι νεότερος

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για το ΜΙο C220 MIOMAP? σκεφτομαι να το παρω και επειδη δεν ειμαι καλος σ αυτα θελω να μου πειτε ο επεξεργαστης που διαθετει ειναι καλος?

οι χαρτες ειναι καλοι?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι ειδικος θα σου πω το εξης. το 220 ειναι παλιο. το νεο μοντελο λεγεται mio moov 200 και στο e-shop εχει 139€. απο οτι εχω ακουσει ειναι η μερα με την νυχτα. οποτε δωσε 10 € επιπλεον.......
Link to comment
Share on other sites

να σας κανω μια ερωτηση

θελω ενα gps αλλα δεν ειμαι απαιτιτικος χρηστης και επειδη δεν γνωριζω πολλα απο αυτα θελω να μου πειτε την γνωμη σας..

 

mio moov200 ή pns roadfinder 135

 

ποιο χρησιμοποιει καλυτερο χαρτη?

εμενα ο χαρτης με ενδιαφερει να προχοραω και να μο δειχνει με ακριβεια..

εχω το sygic στο κινητο μου και ειμαι πολυ εθχαριστιμενος και απο τισ διαδροεσ που χαραζει..

ποια ειναι η γνωμη σας?

mio moov200 ή pns roadfinder 135

Link to comment
Share on other sites

να σας κανω μια ερωτηση

θελω ενα gps αλλα δεν ειμαι απαιτιτικος χρηστης και επειδη δεν γνωριζω πολλα απο αυτα θελω να μου πειτε την γνωμη σας..

 

mio moov200 ή pns roadfinder 135

 

ποιο χρησιμοποιει καλυτερο χαρτη?

εμενα ο χαρτης με ενδιαφερει να προχοραω και να μο δειχνει με ακριβεια..

εχω το sygic στο κινητο μου και ειμαι πολυ εθχαριστιμενος και απο τισ διαδροεσ που χαραζει..

ποια ειναι η γνωμη σας?

mio moov200 ή pns roadfinder 135

miomoov200 file. mh to psaxneis perissotero.

to apolyto ergaleio kato apo 160 eyro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα γινει να ξεκλειδωσω το τιβο 4150 που εχω ωστε να μπορεσω να τεξω το igo8...???exei κανεισ καμια καλη ιδεα...???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα παίδες!

 

Μου έκαναν δώρο ένα Moov 200. Επειδή θέλω να εγκαταστήσω και άλλα προγράμματα πλοήγησης (Garmin, Destinator), λέω να βάλω το χέρι στη τσέπη και να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω το MLS 4800 (το απλό, όχι BT). Τι με συμβουλεύετε; Μήπως στα λεφτά του MLS υπάρχει κάτι άλλο εναλλακτικά; (Δυστυχώς μπορώ να πάρω μόνο από PLAISIO, από κει μου το έκαναν δώρο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα παίδες!

 

Μου έκαναν δώρο ένα Moov 200. Επειδή θέλω να εγκαταστήσω και άλλα προγράμματα πλοήγησης (Garmin, Destinator), λέω να βάλω το χέρι στη τσέπη και να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω το MLS 4800 (το απλό, όχι BT). Τι με συμβουλεύετε; Μήπως στα λεφτά του MLS υπάρχει κάτι άλλο εναλλακτικά; (Δυστυχώς μπορώ να πάρω μόνο από PLAISIO, από κει μου το έκαναν δώρο)

Γιατι, στο MLS 4800 μπορεις να εγκαταστησεις αλλα προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...