Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Αν και δεν πήρα χαμπάρι ότι η προσφορά του e-shop ήταν μόνο για βδομάδα, εν τούτοις ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο GPS, ή κάποιο άλλο σε αντίστοιχα χαμηλή τιμή.

4 ερωτήσεις θέλω μόνο να κάνω:

 

:!: Υπάρχει κάποιο άλλο GPS αντίστοιχων δυνατοτήτων με το Vector Master 320, σε εξίσου χαμηλή τιμή?

 

:!: Ενδιαφερόμαστε 6-8 άτομα να αγοράσουμε τέτοια συσκευή. Υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα που να μπορεί να κάνει καλύτερη προσφορά για την αγορά 7,8++ συσκευών?

 

:!: Το συγκεκριμένο GPS χρησιμοποιεί ως λογισμικό πλοήγησης το PapaGOR 12. Από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά και στο δίκτυο, το καλύτερο λογισμικό είναι το Destinator. Στο συγκεκριμένο λογισμικό, μπορώ να προσθέσω περισσότερες εφαρμογές, ή περισσότερους χάρτες, POI, κλπ?

 

:!: Η συγκεκριμένη συσκευή έχει προεγκατεστημένους χάρτες Ελλάδας σε κάρτα SD 512 MB. Από διάφορα καταστήματα, πωλούνται και κάρτες SD 2GB με χάρτες Δυτ.,Αν. Ευρώπης και Ρωσίας στην τιμή των 99 ευρώ για την ίδια συσκευή. Μπορώ να αγοράσω μία κενή κάρτα SD των 4 GB και να αντιγράψω τα δεδομένα των 2 καρτών σε μία? Ακόμη, αν πάρω μία συσκευή για μένα και μία π.χ. για το γιό μου, μπορώ να αντιγράψω τα δεδομένα της επιπλέον κάρτας σε μία άλλη για το 2ο GPS, ή πρέπει να δίνω 99 ευρώ για κάθε μηχάνημα? (εννοείται πως γνωρίζω τι ισχύει περί πνευματικών δικαιωμάτων και το νομικό πλαίσιο για την αντιγραφή λογισμικού. Απλά ρωτάω αν είναι τεχνικά εφικτό).

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά!

 

Επειδή θα ήθελα να κάνω ένα gps δώρο σε μια φίλη,

ψάχνω για κάτι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό που να

παίρνει Destinator και Garmin μια και σαν προγράμματα

και χάρτες δεν έχω το παραμικρό παράπονο.

Έχω βρει το παρακάτω http://www.ebw.gr/store/Default.aspx?tabid=144&productid=5383&language=el-GR αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο επώνυμο...

Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμο GPS από ανώνυμο μαγαζί μην πάρεις. Έχω δει 3,5αρια που πέσανε πολύ τώρα.

 

Πχ έχει στον Κωτσόβολο το AlphaSat 351 που από όσο κατάλαβα είναι ακριβώς ίδιο σε χαρακτηρηστικά και software με το Roadfinder 135 που έχω έγω (με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος) στα 79 ευρώ. Επίσης στο ίδιο μαγαζί που βρήκες το Dellorm έχει ένα Navigon 1200 στα 87 ευρώ. Τα Navigon είναι επώνυμα πάντως. Δε το έχω ψάξει αν παίρνουν destinator αλλά για να μπορώ να τρέχω το Navigon στο Roadfinder μου μάλλον μπορεί και το Navigon να τρέξει Destinator!

 

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι κανένα GPS δε παίρνει destinator ετσι απλά. Όλα θέλουν τροποποιήσεις (aka χακεριές). Δεν είναι τίποτα δύσκολες σχετικά διαδικασίες, συνήθως αλλάζεις κάποια αρχεία μέσα από τη μνήμη. Αλλά δεν είναι κάτι που υποστηρίζεται από την κατασκευάστρια εταιρία με ότι συνεπάγεται αυτό. Ότι λοιπόν και να πάρεις, ενημέρωσε τη φίλη σου ότι το destinator που έχει πάνω βρίσκεται εκεί με αθέμιτα (κατα την κατασκευάστρια) μέσα για να μην αναζητήσει service πριν σε συμβουλευτεί.

 

Με λίγα λόγια, όλοι τρέχουμε destinator με συσκευές που δεν ήταν προορισμένες να το τρέχουν γιατί έτσι μας αρέσει, αλλά το έχουμε υπόψιν μας στην περίπτωση που κάτι δε πάει καλά και χρειαστούμε service από την αντιπροσωπία ώστε να ξεκάνουμε τις αλλαγές πριν το δώσουμε για service. Αν διαπιστωθεί ότι έχει γίνει παρέμβαση για να τρέχει η συσκευή άλλο πρόγραμμα από το δικό της, χάνεται η εγγύηση.

 

EDIT: Μην πάρεις το Navigon 1200 γιατί μετά από σύντομη έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι ξεκλειδώνει μεν αλλά δεν τρέχει destinator 6 ή 7. Τρέχει μόνο το 8 που είναι απαράδεκτο. Θα σου έλεγα να μείνεις σε Roadfinder ή AlphaSat μιας και από όσο είδα και στο Ναβιμανια δεν ακούγονται ιδιαιτέρα προβλήματα με τα συγκεκριμένα GPS.

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμο GPS από ανώνυμο μαγαζί μην πάρεις. Έχω δει 3,5αρια που πέσανε πολύ τώρα.

 

Πχ έχει στον Κωτσόβολο το AlphaSat 351 που από όσο κατάλαβα είναι ακριβώς ίδιο σε χαρακτηρηστικά και software με το Roadfinder 135 που έχω έγω (με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος) στα 79 ευρώ. Επίσης στο ίδιο μαγαζί που βρήκες το Dellorm έχει ένα Navigon 1200 στα 87 ευρώ. Τα Navigon είναι επώνυμα πάντως. Δε το έχω ψάξει αν παίρνουν destinator αλλά για να μπορώ να τρέχω το Navigon στο Roadfinder μου μάλλον μπορεί και το Navigon να τρέξει Destinator!

 

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι κανένα GPS δε παίρνει destinator ετσι απλά. Όλα θέλουν τροποποιήσεις (aka χακεριές). Δεν είναι τίποτα δύσκολες σχετικά διαδικασίες, συνήθως αλλάζεις κάποια αρχεία μέσα από τη μνήμη. Αλλά δεν είναι κάτι που υποστηρίζεται από την κατασκευάστρια εταιρία με ότι συνεπάγεται αυτό. Ότι λοιπόν και να πάρεις, ενημέρωσε τη φίλη σου ότι το destinator που έχει πάνω βρίσκεται εκεί με αθέμιτα (κατα την κατασκευάστρια) μέσα για να μην αναζητήσει service πριν σε συμβουλευτεί.

 

Με λίγα λόγια, όλοι τρέχουμε destinator με συσκευές που δεν ήταν προορισμένες να το τρέχουν γιατί έτσι μας αρέσει, αλλά το έχουμε υπόψιν μας στην περίπτωση που κάτι δε πάει καλά και χρειαστούμε service από την αντιπροσωπία ώστε να ξεκάνουμε τις αλλαγές πριν το δώσουμε για service. Αν διαπιστωθεί ότι έχει γίνει παρέμβαση για να τρέχει η συσκευή άλλο πρόγραμμα από το δικό της, χάνεται η εγγύηση.

 

EDIT: Μην πάρεις το Navigon 1200 γιατί μετά από σύντομη έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι ξεκλειδώνει μεν αλλά δεν τρέχει destinator 6 ή 7. Τρέχει μόνο το 8 που είναι απαράδεκτο. Θα σου έλεγα να μείνεις σε Roadfinder ή AlphaSat μιας και από όσο είδα και στο Ναβιμανια δεν ακούγονται ιδιαιτέρα προβλήματα με τα συγκεκριμένα GPS.

 

Φίλε BabylonX με βοήθησες αφάνταστα,

παρόλα αυτά μου πρότεινε ένας φίλος το MIO MOOV 150.

Από μια γρήγορη ματιά μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση

(ο ίδιος έχει ένα παλιότερο μοντέλο που μου είχε κάνει εντύπωση με το πόσο γρήγορα έβρισκε σήμα)

οπότε κλίνω προς τα κει μια και την ΜΙΟ την εμπιστεύομαι περισσότερο.

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στις δύο συσκευές. Έχω την αίσθηση ότι το hardware είναι φασόν και αλλάζει μόνο η εμφάνιση. Το συμπέρανα αυτό όταν είδα το μενού τους και τη δομή των δεδομένων στη εσωτερική μνήμη που είναι ολόιδιες. Όσο για τη μπαταρία, η διάρκεια που αναφέρει το Roadfinder είναι εντελώς πλασματική. Στην πράξη κάπου στο 2ωρο αντέχουν όλα. Νομίζω ότι εάν έχουν τα ιδια mhA μπαταρία (και μάλλον έχουν) θα αντέχουν το ίδιο, απλά η διάρκεια που δίνει το Alphasat ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα. Το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα Κωτσόβολο και να παίξεις και με τα δύο. Σίγουρα θα τα έχουν στημένα και αναμμένα κάπου κοντά στα κινητά. Εάν δεις εξωτερικές διαφορές στην ποιότητα (καλύτερα πλαστικά, ανθεκτικότερη κατασκευή, πιο γυαλιστερή και καλύτερα ανταποκρινόμενη στο πάτημα οθόνη) μάλλον αυτές θα είναι και οι μόνες διαφορές που δικαιολογούν τη διαφορά στην τιμή.

 

Για τα ΜΙΟ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά ποτέ δεν είχα. Εάν διαθέτεις το ανάλογο budget για MIO θα σου έλεγα να το σκεφτείς γιατί μιλάμε για επώνυμη συσκευή με ότι συνεπάγεται αυτό. Για το μόνο που μπορώ να μιλήσω είναι το Roadfinder με του οποίου την κατασκευή είμαι τρομερά ευχαριστημένος για τα χρήματα που έχω δώσει. Το μόνο του μειονέκτημα είναι η οθόνη που, αν και πιο φωτεινή από άλλα ακριβότερα GPS, πρέπει να είναι άλλης φτηνότερης τεχνολογίας με αποτέλεσμα να μην ανταποκρίνεται τόσο καλά στο πάτημα, δηλαδή θέλει ελαφρά περισσότερη πίεση κάτι που κυρίως σε δυσκολεύει στο drag n drop αφού μπορεί να χάσει την επαφή στο ενδιάμεσο της διαδρομής που σέρνεις το δάχτυλό σου. Όμως σιγά σιγά το συνηθίζεις και πιέζεις αρκετά ώστε να σε υπακούει.

 

Τέλος θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από RYE (στην πραγματικότητα δε ξέρω αν τα πουλάνε καν ακόμη). Ήταν τα πρώτα φτηνά GPS που έφερε ο Κωτσόβολος και είχαν πέσει όλοι με τα μούτρα επάνω τους αλλά ήταν τόσο άθλια που ο καθένας άλλαζε κατά μέσο όρο 5 συσκευές μέχρι να βρει μια καλή. Είχα πάρει το 3503, μου χάλασε 10 λεπτα με το που το άνοιξα και δε φόρτιζε, μου το αλλάξανε την ίδια μέρα με το ένα τελευταίο κομμάτι που υπήρχε διαθέσιμο σε ολη τη Θεσσαλονίκη το οποίο ήταν εκθεσιακό και το οποίο σε 15 μέρες χάλασε η μπαταρία του. Πιο συγκεκριμένα φόρτιζε, έμενε άδειο και άντεχε κανένα 10λεπτο πριν σβήσει. Στην τρίτη αντικατάσταση ζήτησα αλλαγή του προϊόντος (είχα κανει total support) και πήρα το Roadfinder και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εκτός από όλα αυτά τα προβλήματα, τα RYE στις αρχές του Ιούνη σταμάτησαν να πιάνουν σήμα μετά από αλλαγές των Αμερικάνων στους δορυφόρους του GPS. Πραγματικά δεν κλείδωνε κανένα RYE πουθενά στη γή. Μετά από κάποια αλλαγή που ξανάγινε στους δορυφόρους στις 22/06 άρχισαν πάλι να έχουν σήμα άλλα συνεχίζουν να έχουν άλλα προβλήματα όπως άκουσα. Γι' αυτό μείνε μακριά.

 

Πάντως από το παραπάνω πρόβλημα αλλά και άλλα που έχω ακούσει, η Creative Image, που είναι αντιπρόσωπος όλων των παραπάνω μη επώνυμων προϊόντων (RYE, Roadfinder, AlphaSat) είναι πολύ σωστή με τους πελάτες της και κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει. Από τις γνώμες που ακούγονται στα forum θα τη χαρακτήριζα έγκυρη και αξιόπιστη. Με λίγα λόγια, εάν σου συμβεί το οτιδήποτε, συνήθως είναι εξυπηρετικότατοι. Επίσης, εάν πάρεις GPS από Κωτσόβολο, σκέψου και την επιλογή του total support. Είναι η εγγύηση που προσφέρει ο Κωτσόβολος και καλύπτεσαι για 4 χρόνια (αντί για ένα) από τον ίδιο τον Κωτσόβολο με άμεση αντικατάσταση, ότι κι αν συμβεί, χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις. Σε περίπτωση που σου συμβεί κάτι και υπάρχει έλλειψη αυτού του προϊόντος από την αγορά κατά τη διάρκεια της εγγύησης αυτής, σου αντικαθιστούν το προϊόν με άλλο ίσης αξίας και δυνατοτήτων. Με λίγα λόγια, για τα επόμενα 4 χρόνια θα έχεις GPS ότι κι αν συμβεί εκτός εάν φαίνεται έντονα ότι φταις εσύ, ο χρήστης, γι αυτό που συνέβη (πχ πέσιμο με σπάσιμο οθόνης κλπ). Το εξτρά κόστος για αυτή την εγγύηση σε αυτής της κατηγορίας τα GPS είναι 29 ευρώ. Εγώ είμαι ευγνώμον που την έκανα αφού όπως είδες παραπάνω άλλαξα δύο RYE, στο δεύτερο μου δώσανε το δικαίωμα να το αλλάξω με το Roadfinder αν και το RYE ήταν διαθέσιμο και δεν ανέφερα και τη μία φορά που άλλαξα το Roadfinder γιατί πείραξα τη registry, την κατέστρεψα και δεν άναβε οπότε και πάλι μου το άλλαξαν επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στις δύο συσκευές. Έχω την αίσθηση ότι το hardware είναι φασόν και αλλάζει μόνο η εμφάνιση. Το συμπέρανα αυτό όταν είδα το μενού τους και τη δομή των δεδομένων στη εσωτερική μνήμη που είναι ολόιδιες. Όσο για τη μπαταρία, η διάρκεια που αναφέρει το Roadfinder είναι εντελώς πλασματική. Στην πράξη κάπου στο 2ωρο αντέχουν όλα. Νομίζω ότι εάν έχουν τα ιδια mhA μπαταρία (και μάλλον έχουν) θα αντέχουν το ίδιο, απλά η διάρκεια που δίνει το Alphasat ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα. Το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα Κωτσόβολο και να παίξεις και με τα δύο. Σίγουρα θα τα έχουν στημένα και αναμμένα κάπου κοντά στα κινητά. Εάν δεις εξωτερικές διαφορές στην ποιότητα (καλύτερα πλαστικά, ανθεκτικότερη κατασκευή, πιο γυαλιστερή και καλύτερα ανταποκρινόμενη στο πάτημα οθόνη) μάλλον αυτές θα είναι και οι μόνες διαφορές που δικαιολογούν τη διαφορά στην τιμή.

 

Για τα ΜΙΟ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά ποτέ δεν είχα. Εάν διαθέτεις το ανάλογο budget για MIO θα σου έλεγα να το σκεφτείς γιατί μιλάμε για επώνυμη συσκευή με ότι συνεπάγεται αυτό. Για το μόνο που μπορώ να μιλήσω είναι το Roadfinder με του οποίου την κατασκευή είμαι τρομερά ευχαριστημένος για τα χρήματα που έχω δώσει. Το μόνο του μειονέκτημα είναι η οθόνη που, αν και πιο φωτεινή από άλλα ακριβότερα GPS, πρέπει να είναι άλλης φτηνότερης τεχνολογίας με αποτέλεσμα να μην ανταποκρίνεται τόσο καλά στο πάτημα, δηλαδή θέλει ελαφρά περισσότερη πίεση κάτι που κυρίως σε δυσκολεύει στο drag n drop αφού μπορεί να χάσει την επαφή στο ενδιάμεσο της διαδρομής που σέρνεις το δάχτυλό σου. Όμως σιγά σιγά το συνηθίζεις και πιέζεις αρκετά ώστε να σε υπακούει.

 

Τέλος θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από RYE (στην πραγματικότητα δε ξέρω αν τα πουλάνε καν ακόμη). Ήταν τα πρώτα φτηνά GPS που έφερε ο Κωτσόβολος και είχαν πέσει όλοι με τα μούτρα επάνω τους αλλά ήταν τόσο άθλια που ο καθένας άλλαζε κατά μέσο όρο 5 συσκευές μέχρι να βρει μια καλή. Είχα πάρει το 3503, μου χάλασε 10 λεπτα με το που το άνοιξα και δε φόρτιζε, μου το αλλάξανε την ίδια μέρα με το ένα τελευταίο κομμάτι που υπήρχε διαθέσιμο σε ολη τη Θεσσαλονίκη το οποίο ήταν εκθεσιακό και το οποίο σε 15 μέρες χάλασε η μπαταρία του. Πιο συγκεκριμένα φόρτιζε, έμενε άδειο και άντεχε κανένα 10λεπτο πριν σβήσει. Στην τρίτη αντικατάσταση ζήτησα αλλαγή του προϊόντος (είχα κανει total support) και πήρα το Roadfinder και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εκτός από όλα αυτά τα προβλήματα, τα RYE στις αρχές του Ιούνη σταμάτησαν να πιάνουν σήμα μετά από αλλαγές των Αμερικάνων στους δορυφόρους του GPS. Πραγματικά δεν κλείδωνε κανένα RYE πουθενά στη γή. Μετά από κάποια αλλαγή που ξανάγινε στους δορυφόρους στις 22/06 άρχισαν πάλι να έχουν σήμα άλλα συνεχίζουν να έχουν άλλα προβλήματα όπως άκουσα. Γι' αυτό μείνε μακριά.

 

Πάντως από το παραπάνω πρόβλημα αλλά και άλλα που έχω ακούσει, η Creative Image, που είναι αντιπρόσωπος όλων των παραπάνω μη επώνυμων προϊόντων (RYE, Roadfinder, AlphaSat) είναι πολύ σωστή με τους πελάτες της και κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει. Από τις γνώμες που ακούγονται στα forum θα τη χαρακτήριζα έγκυρη και αξιόπιστη. Με λίγα λόγια, εάν σου συμβεί το οτιδήποτε, συνήθως είναι εξυπηρετικότατοι. Επίσης, εάν πάρεις GPS από Κωτσόβολο, σκέψου και την επιλογή του total support. Είναι η εγγύηση που προσφέρει ο Κωτσόβολος και καλύπτεσαι για 4 χρόνια (αντί για ένα) από τον ίδιο τον Κωτσόβολο με άμεση αντικατάσταση, ότι κι αν συμβεί, χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις. Σε περίπτωση που σου συμβεί κάτι και υπάρχει έλλειψη αυτού του προϊόντος από την αγορά κατά τη διάρκεια της εγγύησης αυτής, σου αντικαθιστούν το προϊόν με άλλο ίσης αξίας και δυνατοτήτων. Με λίγα λόγια, για τα επόμενα 4 χρόνια θα έχεις GPS ότι κι αν συμβεί εκτός εάν φαίνεται έντονα ότι φταις εσύ, ο χρήστης, γι αυτό που συνέβη (πχ πέσιμο με σπάσιμο οθόνης κλπ). Το εξτρά κόστος για αυτή την εγγύηση σε αυτής της κατηγορίας τα GPS είναι 29 ευρώ. Εγώ είμαι ευγνώμον που την έκανα αφού όπως είδες παραπάνω άλλαξα δύο RYE, στο δεύτερο μου δώσανε το δικαίωμα να το αλλάξω με το Roadfinder αν και το RYE ήταν διαθέσιμο και δεν ανέφερα και τη μία φορά που άλλαξα το Roadfinder γιατί πείραξα τη registry, την κατέστρεψα και δεν άναβε οπότε και πάλι μου το άλλαξαν επιτόπου.

 

Πραγματικά χαίρομαι τη διάθεση να αναλύσεις όσο το δυνατόν καλύτερα την άποψή σου!

Κατέληξα στο MIO για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και λόγω της εμπειρίας

που είχα στο παρελθόν.

Της το έχω ήδη δώσει και οι πρώτες της εντυπώσεις είναι πολύ καλές...

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου διέθεσες! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από RYE (στην πραγματικότητα δε ξέρω αν τα πουλάνε καν ακόμη). Ήταν τα πρώτα φτηνά GPS που έφερε ο Κωτσόβολος και είχαν πέσει όλοι με τα μούτρα επάνω τους αλλά ήταν τόσο άθλια που ο καθένας άλλαζε κατά μέσο όρο 5 συσκευές μέχρι να βρει μια καλή. Είχα πάρει το 3503, μου χάλασε 10 λεπτα με το που το άνοιξα και δε φόρτιζε, μου το αλλάξανε την ίδια μέρα με το ένα τελευταίο κομμάτι που υπήρχε διαθέσιμο σε ολη τη Θεσσαλονίκη το οποίο ήταν εκθεσιακό και το οποίο σε 15 μέρες χάλασε η μπαταρία του. Πιο συγκεκριμένα φόρτιζε, έμενε άδειο και άντεχε κανένα 10λεπτο πριν σβήσει.

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα, απλά να πω "για την τιμή των RYE" οτι εγώ αγόρασα 4 συσκευές την περίοδο εκείνη (και μάλιστα τις δυο στα 115Ε και μια βδομαδα μετά τις πήγε 99) και ΚΑΜΜΙΑ δεν έτυχε να έχει το πρόβλημα με την φόρτιση που είχε κάνει θράυση τότε.... Έπαιρνες το μόνο πραγματικά ξεκλείδωτο gps τότε με 400άρη επεξεργαστή και 64ΜΒ ραμ με 115Ε, όταν η επόμενη κλειδωμένη και με χαμηλότερο επεξεργαστή λύση είχε τουλάχιστον 150Ε. Μετά από κανένα μήνα άλλαξε και η παρτίδα και δεν έβγαιναν τόσα ελλατωματικά...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι τη διάθεση να αναλύσεις όσο το δυνατόν καλύτερα την άποψή σου!

Κατέληξα στο MIO για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και λόγω της εμπειρίας

που είχα στο παρελθόν.

Της το έχω ήδη δώσει και οι πρώτες της εντυπώσεις είναι πολύ καλές...

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου διέθεσες! :)

 

Προς Θεού, γι αυτό είμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε απόψεις! ;) Μην με ευχαριστείς, δεν υπάρχει θέμα! Το καλό με τα φόρουμ είναι ότι τα βλέπει πολύς κόσμος οπότε ένα ποστ μπορεί να φανεί χρήσιμο σε πολλούς!

 

Πολύ καλή επιλογή το ΜΙΟ! Επώνυμο κι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο! ;) Καλοτάξιδο!

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα, απλά να πω "για την τιμή των RYE" οτι εγώ αγόρασα 4 συσκευές την περίοδο εκείνη (και μάλιστα τις δυο στα 115Ε και μια βδομαδα μετά τις πήγε 99) και ΚΑΜΜΙΑ δεν έτυχε να έχει το πρόβλημα με την φόρτιση που είχε κάνει θράυση τότε.... Έπαιρνες το μόνο πραγματικά ξεκλείδωτο gps τότε με 400άρη επεξεργαστή και 64ΜΒ ραμ με 115Ε, όταν η επόμενη κλειδωμένη και με χαμηλότερο επεξεργαστή λύση είχε τουλάχιστον 150Ε. Μετά από κανένα μήνα άλλαξε και η παρτίδα και δεν έβγαιναν τόσα ελλατωματικά...

 

Σίγουρα ήταν ότι φθηνότερο υπήρξε εκείνη την εποχή και άνοιξε το δρόμο ώστε να πέσουν οι τιμές και άλλων πιο ποιοτικών προϊόντων σε επίπεδα που ούτε να φανταστούμε δε θα μπορούσαμε τέτοιο καιρό πέρσι! Ποιος θα σκεφτόταν πέρσι ότι θα μπορούσε ένα χρόνο μετά να πάρει καλούτσικο GPS με 80 ευρώ! Άλλωστε και γω RYE πήρα στην αρχή! Και το ότι το έπαιρνες ξεκλείδωτο από τη μάνα του ήταν τεράστιο πλεονέκτημα γιατί μπορούσες να βάλεις ότι πρόγραμμα ήθελες χωρίς να διακυβεύεται η εγγύησή σου! Όμως είδα κι άκουσα πολλά από τότε, όπως πχ τα προβλήματα με τη μπαταρία στην αρχή, τα RYE δύο φίλων μου να χαζεύουν μερικές βδομάδες μετά τη λήξη των εγγυήσεων τους, το πρόβλημα με τους δορυφόρους τον προηγούμενο μήνα και άλλα! Μάλιστα όταν άλλαξα το δεύτερο RYE, μου έπιασε την κουβέντα ο σεκιουριτάς στον Κωτσόβολο και μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε αλλάξει κάπου 7-8 κομμάτια μέχρι να βρει το καλό και ότι με αυτό που είχε είχε εκείνη τη στιγμή είχε πετύχει διάνα! Με λίγα λόγια, έπρεπε να το πετύχεις το καλό το RYE, όχι το κακό! :lol: Λόγω όλων αυτών θεωρώ ότι αν και άξιζε πέρσι τέτοιο καιρό να ασχοληθείς μαζί τους γιατί δεν υπήρχε τίποτα άλλο σε αυτή την τιμή, τώρα πια με τις τιμές των alphasat, των roadfinder αλλά και πολλών επώνυμων όπως MIO και MLS δεν αξίζει πλέον να ασχοληθείς μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να μου προτεινετε ενα καλο pna για ελλαδα μεχρι 130 €

 

καποιος βρε παιδια να μου απαντησει γιατι επείγομαι....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

καποιος βρε παιδια να μου απαντησει γιατι επείγομαι....

παρε το miomoov200 αφου το επειγεις.ξεκλειδωνει πανευκολα,ειναι ταχυτατο και τρεχει ολα τα γνωστα προγραμματα. ακομα και αν δεν επιθυμεις να το ξεκλειδωσεις,το miomap 2008 σε καλυπτει.

τωρα αν περιμενεις ερχεται η νεα σειρα spirit ths mio....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παρε το miomoov200 αφου το επειγεις.ξεκλειδωνει πανευκολα,ειναι ταχυτατο και τρεχει ολα τα γνωστα προγραμματα. ακομα και αν δεν επιθυμεις να το ξεκλειδωσεις,το miomap 2008 σε καλυπτει.

τωρα αν περιμενεις ερχεται η νεα σειρα spirit ths mio....:)

 

φιλε μου εγω σκευτομουν αυτο

η καποιο αλλο της mls....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πετάξεις τα λεφτά σου είναι καλή περίπτωση τα MLS.

 

απο pna δεν εχω ιδεα γιαυτο κ ρωταω φυσικα....

λες να μην παρω mls?

να κοιταξω το μιο καλυτερα?

μεχρι 130-150€ διαθετω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω σκευτομουν αυτο

η καποιο αλλο της mls....

δεν ειναι ασχημο .

σε αυτα τα λεφτα περνεις παντως πιο συγχρονο μηχανημα με samsung 400αρι επεξεργαστη,πιο συγχρονη κεραια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο pna δεν εχω ιδεα γιαυτο κ ρωταω φυσικα....

λες να μην παρω mls?

να κοιταξω το μιο καλυτερα?

μεχρι 130-150€ διαθετω...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1209752

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0379014&catid=010403

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926023

http://www.ebw.gr/store/Default.aspx?tabid=144&productid=5459&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

 

στο turbox θα μπορεσω να βαλω δεστινατορ??

η μηπως δεν χρειαζετε μιας κ για το genius drive ο χαρτης ειναι της GI...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Το giniusdriver είναι το μόνο πρόγραμμα που θα δέχεται αναβαθμίσεις από την GI για 3 χρόνια.

Το destinator πέθανε.

 

αξιζει πιστευεις το συγκεκριμενο σε σχεση με το μιο 200???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αξιζει πιστευεις το συγκεκριμενο σε σχεση με το μιο 200???

 

Εγώ θα προτιμούσα το 200 αν ήθελα να το πειράζω και να του βάζω διάφορα προγράμματα.

Διαφορετικά σε turbex θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα το 200 αν ήθελα να το πειράζω και να του βάζω διάφορα προγράμματα.

Διαφορετικά σε turbex θα πήγαινα.

 

το genius drive τι λεει?

ειναι αξιοπιστο προγραμμα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τέλειο αλλά έχει καλή υποστήριξη και συνεχή βελτίωση.

Αν ψάχνεις το τέλειο παίρνεις mio και του βάζεις το iGO.

 

αν ειχα χρονο θα το σκευτομουνα....

αλλα δυστυχως αυριο θα αγορασω κ μεθαυριο φευγω οποτε δεν προλαβαινω

να ασχοληθω γιαυτο θελω κατι ετοιμο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες,

 

Ψάχνω για ένα GPS για το αυτοκίνητο και μετά σκέφτηκα ότι αφού χρειάζομαι και ένα car kit γιατί να μην πάρω ένα GPS που τα κάνει και τα δύο.

 

Εσείς τί μου προτείνετε; Ξεχωριστά car-kit/gps ή ένα και ποιό;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...