Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν το πήρα 15.30 από το AC στην Κατεχάκη! 570€!

 

Τα παιδιά πολύ καλά και εξυπηρετικά και έχουν άλλα 2!!!

 

Made in Finland και ελληνικό κωδικό!!!

 

Όλα τέλεια! Είναι υπέροχο!!!!!!:D:D:D:D

 

Συγχρόνισα, άρα και γω χωρίς φωνητική κλήση...Επίσης με βρήκε σε ένα πολύ μικρό στενό δρομάκι στου Γκύζη!!! Τι να πω!!!:D

 

Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ότι όταν έβαλα τα μην να αποθηκεύονται στην κάρτα υπήρχε μία καθυστέρηση... Αυτό μπορώ κάπως να το διορθώσω? Με φορμάτ στην κάρτα θα φύγουν οι χάρτες... Λέτε να τους αποθηκεύσω, να κάνω φορμάτ και να τους περάσω πάλι??Χμμμ...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ότι όταν έβαλα τα μην να αποθηκεύονται στην κάρτα υπήρχε μία καθυστέρηση... Αυτό μπορώ κάπως να το διορθώσω? Με φορμάτ στην κάρτα θα φύγουν οι χάρτες... Λέτε να τους αποθηκεύσω, να κάνω φορμάτ και να τους περάσω πάλι??Χμμμ...

Καλορίζικο!

Είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει μια μικρή διαφορά ταχύτητας όταν βάζεις τη κάρτα μνήμης ως αποθηκευτικό μέσο των μηνυμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει μια μικρή διαφορά ταχύτητας όταν βάζεις τη κάρτα μνήμης ως αποθηκευτικό μέσο των μηνυμάτων.

Από ότι θυμάμαι στο N73 μου δεν ήταν τόσο αργό...είχε την ίδια ταχύτητα πάνω κάτω με του τηλεφώνου...

 

Ποιες είναι οι must εφαρμογές που έχετε βάλει? Ή μήπως πρέπει να το ρωτήσω αυτό αλλού? Ουπς...δεν ξέρω...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

 

εδω οι photos ειναι καταπληκτικές

πραγματικα ανώτερες και απο τα 2 n95.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να 'μαι πάλι.

Μετά από κάποιες ώρες περιπλάνησης στα μενού και στις λειτουργίες του Ν82, έχω κάποιες πρώτες εντυπώσεις.

 

Πρώτα μία βασική απορία:

Επειδή το GPS με τσάντισε πάρα πολύ μέχρι να λοκάρει για πρώτη φορά (μένω σε πολυκατοικία στο 2ο όροφο και βαριόμουνα να βγω σε ανοιχτό χώρο), νομίζοντας ότι κάποια από τις εφαρμογές που ήδη είχα βάλει μπλοκάριζε το δέκτη, πήρα ανάποδες και φορμάρισα το κινητό :X, χωρίς να κρατήσω backup (ξέρω-ξέρω, πολύ "ερασιτεχνικό" από μέρους μου), έστω κι αν δεν είχα δικά μου δεδομένα στο τηλέφωνο και δεν είχα ούτε κάρτα SIM.

 

Από τότε και μετά, όταν σχεδιάζω μία διαδρομή και πάω να επιλέξω εκκίνηση πλοήγησης μου γράφει κάτι περίεργα για αγορά άδειας κλπ, ενώ πριν από αυτό, είχα καταφέρει να κάνω την ..."κοπελίτσα" να με καθοδηγήσει έστω και σε προσομοίωση σε μία διαδρομή που της έβαλα, που σημαίνει ότι από την αρχή είχα τη δωρεάν φωνητική καθοδήγηση και κάπου στην πορεία "χάθηκε"...

 

Από ό,τι καταλαβαίνω, υπήρχαν πληροφορίες για τη δωρεάν φωνητική πλοήγησή μου μέσα στη μνήμη τηλεφώνου για το smart2go???:wacko::wacko::wacko:

Όχι ότι με πειράζει και ιδιαίτερα (καθώς σκέφτομαι από αύριο να ξεσκονίσω το thread του Garmin και να το εγκαταστήσω), αλλά θέλω να ξέρω αν την έχασα δια παντός ή αν μπορώ με κάποιο τρόπο να την επαναφέρω...

 

 

 

Σχετικά με αυτό που έλεγα το απόγευμα για τους φακέλους συστήματος, βλέπω ελεύθερα τα περιεχόμενα του C:/system, αλλά οι C:/Resource και C:/Sys παρουσιάζονται σαν άδειοι, επομένως δεν έχουμε όντως πρόσβαση. ;)

 

 

Το GPS όντως σε ανοικτό χώρο λοκάρει πολύ γρήγορα, αλλά δεν μου άρεσε πολύ το smart2go από άποψη ακρίβειας. Εμφανίζει αρκετές αποκλίσεις. Παίζει ρόλο ότι στις ρυθμίσεις του smart2go, στην καρτέλα "διαδρομή" έχω αφήσει τον "τρόπο μετακίνησης" στο "με αυτοκίνητο", ενώ το χρησιμοποίησα περπατώντας??? Πάντως σε κεντρικούς δρόμους του Βόλου που περπάτησα έχει αρκετή λεπτομέρεια ο χάρτης. Θα δω και το Garmin.

 

Όσον αφορά το "δέσιμο" του τηλεφώνου και την ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλό. Το μενού όντως σφαιράτο και "αμάσητο" όπως το είχε χαρακτηρίσει ο Νίκος (nikoskat). :)

 

Η ποιότητα ήχου αξιοπρεπέστατη, αν και δε νομίζω να αντικαταστήσει το mp3 player μου για λόγους αυτονομίας και μόνο.

 

Φωτογραφίες δεν έβγαλα πολλές, 2-3 μόνο, αλλά στο καπάκι σύνδεσα το TV-out να δω πώς φαίνονται στο "γυαλί" και το όλο concept του να βλέπεις όλο το μενού του τηλεφώνου σε μεγάλη οθόνη μου φάνηκε πολύ διασκεδαστικό.

 

Αυτά προς το παρόν.

Εν κατακλείδι νιώθω πανευτυχής με το καινούργιο μου "παιχνίδι" και χαίρομαι ακόμα περισσότερο έχοντας δει τα posts των φίλων που εξέφρασαν τον ίδιο ενθουσιασμό με εμένα έχοντάς το αποκτήσει τις τελευταίες ώρες. :)

 

Έπεται συνέχεια.

Κλείνω το post, με έπιασε λογοδιάρροια. :p :p :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να 'μαι πάλι.

Μετά από κάποιες ώρες περιπλάνησης στα μενού και στις λειτουργίες του Ν82, έχω κάποιες πρώτες εντυπώσεις.

 

Μια χαρα "mini review" εκανες. Το περιμενω πως και πως (δεν λεει να γινει και αυτη η φορητοτα) και ηδεικα διαβαζωντα σας δεν κρατιεμε... :p

 

Παντως απο οτι φενεται ολα μαζι θα μου ερθουν (περιμενω και 8αρα καρτα και bluetooth headset) :happy:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν είμαι στο GPS του να μην κλείνει η οθόνη.

 

με το νοκια maps λες ?

Υπαρχει επιλογη στα settings ... :rolleyes:

ρυθμισεις,γενικα ..

Αλλα και στις αλλε εφαρμογες ,υπαρχει αντιστοιχη ρυθμιση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποια η διαφορα αν το παρω με το αγγλικο πληκτρολογιο; Μπορει να μου δημιουργησει προβληματα;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα 15.30 από το AC στην Κατεχάκη! 570€!

Όλα τέλεια! Είναι υπέροχο!!!!!!:D:D:D:D

 

Καλοριζικο ! , Καλη επιλογη :)

(Σε πεισαμε τελικα :p)

 

Από ότι θυμάμαι στο N73 μου δεν ήταν τόσο αργό...είχε την ίδια ταχύτητα πάνω κάτω με του τηλεφώνου...

 

Ποιες είναι οι must εφαρμογές που έχετε βάλει? Ή μήπως πρέπει να το ρωτήσω αυτό αλλού? Ουπς...δεν ξέρω...

 

Εφαρμογες κυκλοφορουν παρα πολλες ,εγκαθιστας

αναλογα με τις αναγκες σου :O

 

Βλεπεις απο εδω ,τι κυκλοφορει

http://my-symbian.com/s60v3/software/index.php

-Σιγουρα καποιον file manager & καποιο taskman .

Απο εκει και μετα διαλεγεις !:O

 

Σχετικο θεμα για εφαρμογες ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

Παιδια, ποια η διαφορα αν το παρω με το αγγλικο πληκτρολογιο; Μπορει να μου δημιουργησει προβληματα;

 

Τι προβλημα να δημιουργησει δηλαδη :lost:

Τα σχετικα με το product code ,Ελληνικα-αναβαθμισεις,εγγυηση κλπ ,

τα εχουμε συζητησει ..οο.. φορες

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Και πως θα καταλαβω οτι εχει το ξενο πληκτρολογιο; Η εγγυηση μενει; Ειναι καλυτερο να αποθηκευεις τα μνμ στην καρτα μνημης ή στη μνημη του τηλεφωνου και γιατι; Εφαρμογη που να "κλειδωνει" με οποιονδηποτε τροπο φωτογραφιες υπαρχει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Όλα καλά με το Ν82 μου, το σκάλισμα συνεχίζεται.

 

Όσο και να το φορτώσω, ούτε η RAM ούτε η CPU δεν καταλαβαίνουν τίποτα... :lol:

 

Κανένας καμία λύση για τη φωνητική πλοήγηση που έλεγα στο χτεσινό μου post??? :confused:

 

Πάντως σε σχέση με το ταπεινό μου 3230, νιώθω ότι από εφαρμογές είναι τόσο πλήρες που δεν χρειάζομαι τόσο πολλές...

Αυτό μάλλον καλό είναι φαντάζομαι... :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασε μια διαδρομή και ξεκίνα τη προσομείωση.Σου βγάζει τη φωνητική καθοδήγηση?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1-2 ώρες είμαι ευτυχής κάτοχος του Ν82. :D :D :D

...

 

Το μόνο άσχημο είναι το ότι δεν είχα την υπομονή να περάσω τις επαφές μία-μία αλλά από το 3230 μου με την εφαρμογή της μεταφοράς, οπότε δεν έχω φωνητική κλήση, το οποίο φυσικά το ήξερα ότι θα συμβεί. Ίσως αργότερα να τις περάσω σιγά-σιγά μία-μία.

 

...Όσοι πιστοί προσέλθετε, join the club of N82ers :p

 

Τι εννοείς ότι δεν δεν έχεις φωνητική κλήση;

Στο Ν82 δεν μπορείς να περνάσεις εσύ τη φωνή σου σε μία επαφή.

Υποτίθεται ότι κάνει αναγνώριση από το όνομα της επαφής αυτόματα.

Δηλαδή λες το όνομα και αν υπάρχει στις επαφές το βρίσκει (υποτίθεται).

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο ! , Καλη επιλογη :)

(Σε πεισαμε τελικα :p)

 

 

 

Εφαρμογες κυκλοφορουν παρα πολλες ,εγκαθιστας

αναλογα με τις αναγκες σου :O

 

Βλεπεις απο εδω ,τι κυκλοφορει

http://my-symbian.com/s60v3/software/index.php

-Σιγουρα καποιον file manager & καποιο taskman .

Απο εκει και μετα διαλεγεις !:O

 

Σχετικο θεμα για εφαρμογες ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

Ναι ναι γύρισα πάλι στα λημέρια μου!

 

Tα είδα αν και έχω μείνει λίγο πίσω αισθάνομαι...:lol:

 

Θα κερδίσω έδαφος με προσεκτική ανάγνωση!!!

 

Ευχαριστώ nervous!:)

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να περάσω τις επαφές που έχω τώρα στο 6680 καθώς και τις καταχωρήσεις του ημερολογίου; Να κάνω ένα backup του 6680 και μετά αυτό το φορτώσω στο Ν82; Θα δουλέψει αυτό ή θα υπάρχει ασυμβατότητα;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να περάσω τις επαφές που έχω τώρα στο 6680 καθώς και τις καταχωρήσεις του ημερολογίου; Να κάνω ένα backup του 6680 και μετά αυτό το φορτώσω στο Ν82; Θα δουλέψει αυτό ή θα υπάρχει ασυμβατότητα;

Ναι μπορείς να το κάνεις κρατώντας back up με το PS Suite.

 

Τι εννοείς ότι δεν δεν έχεις φωνητική κλήση;

Στο Ν82 δεν μπορείς να περνάσεις εσύ τη φωνή σου σε μία επαφή.

Υποτίθεται ότι κάνει αναγνώριση από το όνομα της επαφής αυτόματα.

Δηλαδή λες το όνομα και αν υπάρχει στις επαφές το βρίσκει (υποτίθεται).

Κάνω λάθος;

 

Ναι το κάνει, αλλά παίζει ρόλο το τρόπος που θα περαστούν οι επαφές. Για να βγάλει τη φωνητική κλήση θα πρέπει να έχουν περαστεί οι επαφές ή μία προς μία είτε μέσω του PC Suite να τις περάσεις στον υπολογιστή και μετά πάλι στο κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασε μια διαδρομή και ξεκίνα τη προσομείωση.Σου βγάζει τη φωνητική καθοδήγηση?

 

Στην προσομείωση μιλάει κανονικά.

Αν επιλέξω πλοήγηση δε μου κάνει και μου βγάζει prompt για να αγοράσω και άλλη άδεια, η οποία δεν προορίζεται για Ελλάδα, αλλά μου δίνει δύο επιλογές: μία για ανατολικές χώρες (Τσεχία κλπ) και μία για χώρες της Αδριατικής (Ιταλία κλπ).

 

Τι εννοείς ότι δεν δεν έχεις φωνητική κλήση;

Στο Ν82 δεν μπορείς να περνάσεις εσύ τη φωνή σου σε μία επαφή.

Υποτίθεται ότι κάνει αναγνώριση από το όνομα της επαφής αυτόματα.

Δηλαδή λες το όνομα και αν υπάρχει στις επαφές το βρίσκει (υποτίθεται).

Κάνω λάθος;

 

Όχι δεν κάνεις λάθος, απλά όταν κάνεις μεταφορά από άλλο τηλέφωνο δεν δημιουργεί αυτόματα τη φωνητική κλήση. Πρέπει να τις περάσεις μόνος σου. Και εγώ κλασσικά τεμπέλιασα και βαρέθηκα να τις περάσω μία-μία. :p

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να περάσω τις επαφές που έχω τώρα στο 6680 καθώς και τις καταχωρήσεις του ημερολογίου; Να κάνω ένα backup του 6680 και μετά αυτό το φορτώσω στο Ν82; Θα δουλέψει αυτό ή θα υπάρχει ασυμβατότητα;

 

Αυτό ακριβώς έλεγα πιο πάνω.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι:

1. Πάς στο Ν82 σου και ανοίγεις: Μενού->Εργαλεία-> Βοηθήματα->Μεταφορά. Θα ελέγξει το μοντέλο του άλλου κινητού σου και θα σου στείλει με Bluetooth μία εφαρμογή που θα μεταφέρει επαφές ημερολόγιο και μηνύματα (ό,τι από όλα αυτά επιλέξεις εσύ) από το παλιό κινητό στο καινούργιο.

Οι επαφές όμως με αυτό τον τρόπο δε θα έχουν φωνητική κλήση.

 

2. Τις περνάς μία-μία μόνος σου και έχεις και αυτόματα φωνητική κλήση για καθεμία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνεις λάθος, απλά όταν κάνεις μεταφορά από άλλο τηλέφωνο δεν δημιουργεί αυτόματα τη φωνητική κλήση.

 

Δεν είναι καθόλου κακό αυτό. Θεωρώ καλύτερο να έχει φωνητική κλήση σε ορισμένα σημαντικά τηλέφωνα που θέλω εγώ (αυτό που κάνουν τα SE-περίπου), αντί να ψάχνει ανάμεσα σε 500, με μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνει λάθος. Οπότε, δε χρειάζεται να περάσεις μια μια όλες τις επαφές, απλά να κανεις Edit τις σημαντικές, αυτές που θες να καλείς φωνητικά.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα, στις επαφές που έχουν φωνητική κλήση, να ακούγεται το όνομα της επαφής όταν αυτή με καλέι (όπως κάνουν τα SE:D)?

Link to comment
Share on other sites

αν κανετε μεταφορα απο κινητο που εχει αυτοματη φωνητικη κληση, τοτε δουλευει και στο νεο τηλεφωνο. τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα με το Ν91.

 

το ονομα ακουγεται οταν σε καλει σε ολα τα τηλεφωνα, οχι επιλεγμενα, αν το επιλεξεις απο το προφιλ και λογικα δουλευει αν εχει και φωνητικη κληση.

 

@ntinouli, εχω δοκιμασει τα μηνυματα σε καρτα μνημης και μνημη τηλεφωνου και μου φανηκε ιδια η ταχυτητα, μια χαρα δηλαδη. εχω περιπου 1300 μηνυματα, ολα στα εισερχομενα.

Link to comment
Share on other sites

panosz75Σ την προσομείωση μιλάει κανονικά.

Αν επιλέξω πλοήγηση δε μου κάνει και μου βγάζει prompt για να αγοράσω και άλλη άδεια, η οποία δεν προορίζεται για Ελλάδα, αλλά μου δίνει δύο επιλογές: μία για ανατολικές χώρες (Τσεχία κλπ) και μία για χώρες της Αδριατικής (Ιταλία κλπ).

 

 

 

Πάτα την επιλογή για "Αδριατική" και προχώρα στην ενημέρωση που θα σου βγάλει για αγορά της φωνητικής καθοδήγησης. Στο μενού θα έχει αγορά για 1 χρόνο,6 μήνες κλπ και στο τέλος θα σου έχει, αν θυμάμαι καλά, "με κωδικό". Πάτα την επιλογή με τον κωδικό.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν σύνδεση σε δίκτυο. Καλύτερα να μπεις με ασύρματο. Έχει αυτή την επιλογή το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

αν κανετε μεταφορα απο κινητο που εχει αυτοματη φωνητικη κληση, τοτε δουλευει και στο νεο τηλεφωνο. τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα με το Ν91.

 

Ε, αυτό φταίει επομένως.

Το 3230 μου εννοείται ότι δεν έχει αυτόματη φωνητική κλήση. :)

 

Πάτα την επιλογή για "Αδριατική" και προχώρα στην ενημέρωση που θα σου βγάλει για αγορά της φωνητικής καθοδήγησης. Στο μενού θα έχει αγορά για 1 χρόνο,6 μήνες κλπ και στο τέλος θα σου έχει, αν θυμάμαι καλά, "με κωδικό". Πάτα την επιλογή με τον κωδικό.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν σύνδεση σε δίκτυο. Καλύτερα να μπεις με ασύρματο. Έχει αυτή την επιλογή το τηλέφωνο.

 

 

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια νεα απο Πατρα...

 

Μου ειπαν sto ΓΕΡΜΑΝΟΣ CENTRAL οτι θα το εχουν Σαββατο...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αρχίζει να εξαπλώνεται η επιδημία. :lol::lol::lol:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...