Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ενα προγραμμα για μακ

που να βαζει υποτιτλους;;;

οχι το dvd to iphone..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Submerge.

 

Για avi αρχεία είναι, όχι για ολόκληρα DVD.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ενω πρωτα δεν ειχα κανενα προβλημα,οταν εβαλα την εκδοση 1.1.1 δεν μπορω να συνδεθω με το PC μου και να βαλω στο Ipod touch μουσικη και αλλα τετοια.
Link to comment
Share on other sites

Πότε το πήρες το Touch?? :confused:

 

Ρωτάω γιατί η 1.1.1 είναι πολύ παλιά έκδοση. Συγκεκριμένα είχε κυκλοφορήσει με την κυκλοφορία του Touch. Είσαι σίγουρος ότι έκανες update στην 1.1.1?? Και αν ναι, πως;; Δε σου έβγαλε όταν το συνέδεσες ότι υπάρχει καινούργια έκδοση (1.1.3 ή έστω 1.1.2);;

 

Όπως και να έχει κάνε ένα restore μήπως και φτιάξει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μήπως δεν πρέπει να βιαζόμαστε και να (πειράζουμε) το ipod..γιατί έμαθα ότι η ίδια η apple θα δώσει σε μερικά άτομα ένα πακέτο εφαρμογών στο οποίο θα περιέχονται εργαλεία για την κατασκευή γνησίων προγραμμάτων να οποία θα μπορείς ν τα περάσεις στο ipod χωρίς να το ξεκλειδώσεις.εγώ προσωπικά θα περιμένω γιατί δεν θέλω να μου πάθει τίποτα και να τρέχω μετά.υπομονή άλλωστε σιγά, τι εφαρμογές θα περάσεις άν το ξεκειδώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Αν δεν δεις τι μπορεί να κάνει ένα ξεκλείδωτο iTouch δεν έχεις δει ούτε το 1/10 των πραγματικών του δυνατοτήτων.

 

Δεν υπάρχει κανένας πραγματικός κίνδυνος με το Jailbreak. Δεν έχω διαβάσει πουθενά στο internet περίπτωση που να κόλλησε και να μην γινόταν τίποτα ακόμα και αν του έκανες restore. Το iTouch δεν είναι iPhone.

 

Ωστόσο αυτό που έχεις ακούσει, αληθεύει.

Και ναι τότε θα μπορείς να κατεβάζεις ότι θέλεις και επίσημα πλέον. Σκέψου όμως πως η Apple, όπως είναι φυσικό, θα λογοκρίνει τις εφαρμογές που θα δίνονται και κάποιες οι οποίες πολύ πιθανόν να αντιβαίνουν στα συμφέροντά της να μην της δεις ποτέ (αντίθετα με το "ξεκλείδωτο" iTouch, το οποίο μπορείς να το κάνεις ό,τι θες)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Αν δεν δεις τι μπορεί να κάνει ένα ξεκλείδωτο iTouch δεν έχεις δει ούτε το 1/10 των πραγματικών του δυνατοτήτων.

 

Τί προγράμματα του έχεις βάλει Desert? Εγώ σαν καλό πρόβατο που είμαι :rolleyes: έβαλα firmware 1.1.3 και έκανα και το January update (mail, maps, notes, weather, stocks).

Τί χάνω εκτός από το ελληνικό πληκτρολόγιο;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Αν δεν δεις τι μπορεί να κάνει ένα ξεκλείδωτο iTouch δεν έχεις δει ούτε το 1/10 των πραγματικών του δυνατοτήτων.

 

Δεν υπάρχει κανένας πραγματικός κίνδυνος με το Jailbreak. Δεν έχω διαβάσει πουθενά στο internet περίπτωση που να κόλλησε και να μην γινόταν τίποτα ακόμα και αν του έκανες restore. Το iTouch δεν είναι iPhone.

 

Ωστόσο αυτό που έχεις ακούσει, αληθεύει.

Και ναι τότε θα μπορείς να κατεβάζεις ότι θέλεις και επίσημα πλέον. Σκέψου όμως πως η Apple, όπως είναι φυσικό, θα λογοκρίνει τις εφαρμογές που θα δίνονται και κάποιες οι οποίες πολύ πιθανόν να αντιβαίνουν στα συμφέροντά της να μην της δεις ποτέ (αντίθετα με το "ξεκλείδωτο" iTouch, το οποίο μπορείς να το κάνεις ό,τι θες)

 

θέλω να ρωτίσω δυο πράγματα όσον αφορά το ξεκλείδωμα...

1)για να ξεκλειδώσεις την έκδοση 1.1.3 πρέπει να περάσεις τις παλιές πρώτα και να τις ξεκλειδώσεις,γιατί έτσι άκουσα?(1.1.1-1.1.2)η μπορείς κατευθίαν πάνω στην 1.1.3?

2)πρέπει να έχεις υπολογιστή mac η μπορείς και με windows?

Link to comment
Share on other sites

Τί προγράμματα του έχεις βάλει Desert? Εγώ σαν καλό πρόβατο που είμαι :rolleyes: έβαλα firmware 1.1.3 και έκανα και το January update (mail, maps, notes, weather, stocks).

Τί χάνω εκτός από το ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Μέχρι χθες βράδυ είχα το 1.1.1 με ελληνικό πληκτρολόγιο, το fix του Calendar, Mobile To-Do List, iSlots, Nes, Solitaire και τα iPhone Apps. Τα τελευταία όμως εδώ και αρκετό καιρό κρασάρανε πολύ γρήγορα και είχε αρχίσει να μου τη δίνει.

 

Σήμερα πήγα στο 1.1.3 και τώρα περιμένω να διορθωθεί ένα πρόβλημα που βγαίνει όταν πηγαίνεις από 1.1.1 σε jailbroken 1.1.2 και από εκεί σε 1.1.3, για να μπορέσω να εγκαταστήσω τις επίσημες Apps (αν και βασικά μόνο τα Notes και Mail με ενδιαφέρουν).

 

Αν και η όλη διαδικασία μάλλον άχρηστη είναι. Όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν επίσημες εφαρμογές με το SDK η Apple θα βγάλει πάλι firmware update για να μπορείς να τις κατεβάζεις, οπότε και θα τα ξαναχάσω.Αλλά λέμε τώρα... :p

 

θέλω να ρωτίσω δυο πράγματα όσον αφορά το ξεκλείδωμα...

1)για να ξεκλειδώσεις την έκδοση 1.1.3 πρέπει να περάσεις τις παλιές πρώτα και να τις ξεκλειδώσεις,γιατί έτσι άκουσα?(1.1.1-1.1.2)η μπορείς κατευθίαν πάνω στην 1.1.3?

2)πρέπει να έχεις υπολογιστή mac η μπορείς και με windows?

 

1)Ακριβώς.

2)Και με τα δύο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να πάρω ipod μιάς και αυτό που είχα το έχασα.. :(:( και η αλήθεια είναι ότι δέν μπορώ με τίποτα να αποφασίσω... αν μπορούσα θα έπαιρνα και τα τρία, το nano για τις διαστάσεις του, το classic για τη μνήμη και το touch για τις λειτουργίες του.. Θέλω λοιπόν στην προσπάθεια μου να καταλήξω κάπου, να κάνω μερικές ερωτήσεις, πιθανόν χαζές.. :)

 

 

καταρχήν το wifi στο touch τι μου προσφέρει? Επειδή είμαι και λίγο άσχετος στο θέμα wifi, υπάρχει διαφορά και περιορισμοί απότι άν χρησιμοποιούσα κινητό με wifi? τι όλα μπορώ να κάνω με αυτό?

 

κατα δεύτερον λέτε ότι η apple θα δώσει άδεια να δημιουργούνται διάφορα προγράμματα για το touch, τι έιδους προγράμματα μπορεί να είναι αυτά? υπάρχει δλδ πιθανότητα κάποια στιγμή να αλλάξει κάτι στο θέμα του κλειστού λειτουργικού?

 

τρίτον το maps υποθέτω ότι είναι κάτι σαν gps. για να δουλέψει αυτό θα πρέπει μονίμως να είσαι συνδεδεμένος με wifi? και εντάξει άν είσαι σε κάποιο hotspot, υπάρχει όμως τρόπος να έχεις συνεχώς η γενικά όποτε το επιθυμείς wifi? με κάποια κάρτα η κάτι παρόμοιο? :worry:

 

 

 

η αλήθεια είναι ότι αυτό που ίσως να θέλω περισσότερο απο τα 3 είναι το touch προσπαθώντας βέβαια να συμβιβαστώ με την περιορισμένη μνήμη.. όμως η εμφάνιση της συσκευής γνκ με αγχώνει με την έννοια του ότι θα πρέπει να προσέχω υπερβολικά μήν γρατζουνιστεί και γενικά θεωρώ το touch πολύ όμορφο αλλά συγχρόνως το θεωρώ και ένα gadget τελείως "έλα κλέψε με.." ειδικά όταν θα πρέπει συνέχεια να το χεις και στο χέρι σου για να αλλάζεις τραγουδια κλπ.... :p

 

σόρυ άν σας κούρασα, ευελπιστώ κάποιος να μου απαντήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός σε σχέση με το αν το χρησιμοποιούσες σε κινητό. Αλλά σε κανένα κινητό ο browser δεν είναι τόσο εύχρηστος και τόσο κοντά στην "αίσθηση" του internet που έχεις στον υπολογιστή σου.

 

Τι εννοείς να αλλάξει το θέμα του κλειστού λειτουργικού;; Ένα λειτουργικό η εταιρεία δημιουργίας του οποίου δίνει στον κόσμο την δυνατότητα να φτιάξει καινούργιες εφαρμογές για αυτό δε θεωρείται και τόσο κλειστό. Όσο για το είδος μπορεί να είναι ότι φανταστείς: από παιχνίδια, emulators, κειμενογράφοι, θέματα, wallpapers...ότι μπορείς να φανταστείς.

 

Το Maps δε σε "πηγαίνει". Σου βρίσκει ένα μέρος, σου δείχνει τους δρόμους, μάλιστα με το τελευταίο update σου λέει και που ακριβώς είσαι. Όχι, πάντως δεν υπάρχει τρόπος να έχεις WiFi παντού. Όσο για το GPS, κάτι λέγεται πως θα βγει ως περιφερειακό. Θα δούμε.

 

(ΥΓ: ΟΛΑ τα προϊόντα της Apple είναι "έλα κλέψε με...")

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Ελπίζω σύντομα να καταλήξω σε κάποιο γιατί επείγει :p δέν αντέχω χωρίς ipod :O
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να πάρω ipod μιάς και αυτό που είχα το έχασα.. :(:( και η αλήθεια είναι ότι δέν μπορώ με τίποτα να αποφασίσω... αν μπορούσα θα έπαιρνα και τα τρία, το nano για τις διαστάσεις του, το classic για τη μνήμη και το touch για τις λειτουργίες του.. Θέλω λοιπόν στην προσπάθεια μου να καταλήξω κάπου, να κάνω μερικές ερωτήσεις, πιθανόν χαζές.. :)

 

Πάμε...:)

 

 

 

καταρχήν το wifi στο touch τι μου προσφέρει? Επειδή είμαι και λίγο άσχετος στο θέμα wifi, υπάρχει διαφορά και περιορισμοί απότι άν χρησιμοποιούσα κινητό με wifi? τι όλα μπορώ να κάνω με αυτό?

 

Αν έχεις ασύρματο ruter σερφάρεις στο internet όπως σερφάρεις στο υπολογιστή σου χωρίς κανένα περιορισμο απλά δεν μπορείς να κάνεις download (αν και με ένα plugin λύνετε μερικός αυτό)και βεβαια δεν έχει flash player..

Και δέυτερον εκτος από το usb θα μπορείς να συνδέεσαι ασύρματα με το υπολογιστή σου αλλά για σπάνιες περιπτώσεις π.χ για να βάλεις themes η και ακόμα να κάνεις (προγραμματισμο μακριά από εμάς)

 

 

κατα δεύτερον λέτε ότι η apple θα δώσει άδεια να δημιουργούνται διάφορα προγράμματα για το touch, τι έιδους προγράμματα μπορεί να είναι αυτά? υπάρχει δλδ πιθανότητα κάποια στιγμή να αλλάξει κάτι στο θέμα του κλειστού λειτουργικού?

 

Ειδωμεν ακούγονται και γράφονται πολλά.. Κάνε ένα search στο google.. Αν και αυτό που ξέρω είναι ότι θα έχουμε της εφαρμογές και games της πρoκοπής

 

 

1 τρίτον το maps υποθέτω ότι είναι κάτι σαν gps. για να δουλέψει αυτό θα πρέπει μονίμως να είσαι συνδεδεμένος με wifi? και εντάξει άν είσαι σε κάποιο hotspot, 2 υπάρχει όμως τρόπος να έχεις συνεχώς η γενικά όποτε το επιθυμείς wifi? με κάποια κάρτα η κάτι παρόμοιο? :worry:

 

1 Δουλέυει όπως το έιπες με wifi και βρίσκει το hotspot το οποίο είσαι...

 

2 Όχι στο iPod δεν γίνετε αυτό που θα την βάλεις την κάρτα.... Μόνο στο iPhone...

 

 

η αλήθεια είναι ότι αυτό που ίσως να θέλω περισσότερο απο τα 3 είναι το touch προσπαθώντας βέβαια να συμβιβαστώ με την περιορισμένη μνήμη.. όμως η εμφάνιση της συσκευής γνκ με αγχώνει με την έννοια του ότι θα πρέπει να προσέχω υπερβολικά μήν γρατζουνιστεί και γενικά θεωρώ το touch πολύ όμορφο αλλά συγχρόνως το θεωρώ και ένα gadget τελείως "έλα κλέψε με.." ειδικά όταν θα πρέπει συνέχεια να το χεις και στο χέρι σου για να αλλάζεις τραγουδια κλπ.... :p

 

Aυτό το αφήνω επάνω σου εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο αν το πάρεις και κατάλαβεις τις δυνατοτητές που σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από ένα mp3 θα το λατρέψεις...

 

 

 

EDIT:

 

Δεν είδα ότι απάντησε ο DesertSMisSRaiN δεν πειράζει τώρα τα έγραψα...:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δέν μιλάω για κάρτα sim :p για τις διάφορες νετ κάρτες μιλάω που υπάρχουν, δέν είναι και παντού δωρεάν το wifi!

 

ευχαριστώ πάντως και εσένα για την απάντηση σου :D

Link to comment
Share on other sites

Δέν μιλάω για κάρτα sim :p για τις διάφορες νετ κάρτες μιλάω που υπάρχουν, δέν είναι και παντού δωρεάν το wifi!

 

ευχαριστώ πάντως και εσένα για την απάντηση σου :D

 

A sorry δεν το κατάλαβα..:O

 

Και βέβαια γίνετε αυτό π.χ αεροδρόμιο...:)

 

Στο κέντρο της αθήνας (σύνταγμα) και σε κάποιες καφετέρειες είναι free...

 

Kαι να σου πω και το άλλο μερικοί δεν τα κλειδώνουνε και μια μέρα που έκανα βόλτα με τα πόδια βρήκα τουλάχιστον 20 από σπίτια και πέρασε ευχάριστα η ώρα σερφάροντας από σπίτι σε σπίτι..

 

:devil:χε χε χε...

 

 

Νάσε καλά!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

αααα ένα τελευταίο! άν το πάρω τώρα θα έχει την τελευταία έκδοση με τα έξτρα applications ή να περιμένω? έχει να κάνει με το πότε το φτιάξανε η με το πότε το αγόρασα και έκανε πρώτη φορά sync? :O
Link to comment
Share on other sites

Με το πότε το φτιάξανε.

Λογικά τα μαγαζιά θα έχουν ακόμα stock από την προηγούμενη έκδοση (1.1.2)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το τελυταιο keynote

καταλαβα αυτο που φανταζομουν..

 

τα καινουργια touch θα εχουν το νεο software με τις 5 εφαρμογες δωρεαν..

 

θεωρω την κινηση λαθος.. στα τοσα καλα της αππλ..

αν και ουσιαστικα δεν με επηρεαζει..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια θελω και γω να ρωτησω με την σειρα μου αν εχει ηχειο για αν ακουγετε η μουσικη και χωρις ακουστικα?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε κάτι καινουριο απο την Apple;;; Διοτι σκεφτομαι για το 32αρι κατα τις αρχες Μαρτιου.. Ας πουμε κατι ακουγεται για το iPhone 3g, μήπως υπαρχει καμμια φημολογία και για το νέο Touch...:worry::confused:
ƒ
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω και γω να ρωτησω με την σειρα μου αν εχει ηχειο για αν ακουγετε η μουσικη και χωρις ακουστικα?

 

nop..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κινητό, δεν έχει ηχείο, δεν έχει στο πακέτο φορτιστή για μπρίζα και δεν έχει ακουστικά στα οποία να μπορείς να αλλάξεις τραγούδι (όπως είναι αυτά του iPhone) - έχει τα απλά.

 

Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα (πλέον) είναι ίδια.

 

Τα παιχνίδια NES ούτε το Touch ούτο το iPhone τα έχουν "επίσημα". Και στα δύο μπορείς να τα βάλεις αν τα ξεκλειδώσεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κινητό, δεν έχει ηχείο, δεν έχει στο πακέτο φορτιστή για μπρίζα και δεν έχει ακουστικά στα οποία να μπορείς να αλλάξεις τραγούδι (όπως είναι αυτά του iPhone) - έχει τα απλά.

 

Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα (πλέον) είναι ίδια.

 

Τα παιχνίδια NES ούτε το Touch ούτο το iPhone τα έχουν "επίσημα". Και στα δύο μπορείς να τα βάλεις αν τα ξεκλειδώσεις.

 

Δεν έχει και την κάμερα...:p:p .. :lol::lol:... :lol:..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Σωστόόόόόός. :ρ

 

(Για να καταλαβεις πόσο σημαντική είναι για μένα η κάμερα στο τηλέφωνο - θυμήθηκα τον φορτιστή και ξέχασα την κάμερα :lol: )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...