Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω?ψαχνω να βρω τον anavasis και τον autodrive hellas που ειναι συμβατοι και τρεχουν με την νεα εκδοση 0.80 του garmin..που μπορω να τους βρω??ευχαριστω εκ των προτερων

 

εχεις pm.δες το.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Μετα απο παρα πολλες δοκιμες διαπιστωσα οτι το προβλημα του να κρασαρει,να κολλαει και το να αργει να φορτωσει τα ονοματα των δρομων στους χαρτες οφειλεται στα POI...Τι εκανα λοιπον εγω...Πηγα στη διαχειρηση αρχειων>mmc>garmin>poi>οταν ανοιξεται το φακελο των POI θα δειτε μεσα εναν αλλο φακελο με το ονομα garminpoi και τα δυο αρχεια τα οποια κατεβασαμε απο τον Αρη:SpeedCamera.gpi και POI.GPI.(με το poiloader). Παρτε αυτα τα δυο αρχεια και ριξτετα μεσα στο φακελο garminpoi.Εμενα προσωπικα μου λυθηκαν ολα τα προβληματα που ειχα μεχρι τωρα, δουλευει σωστα το προγραμα, γρηγορα και η ενναλαγη των χαρτων απο το MapSource του νεου 3σε1 γινεται σωστα.Θα σας προτεινα να το δοκιμασεται...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μετα απο παρα πολλες δοκιμες διαπιστωσα οτι το προβλημα του να κρασαρει,να κολλαει και το να αργει να φορτωσει τα ονοματα των δρομων στους χαρτες οφειλεται στα POI...Τι εκανα λοιπον εγω...Πηγα στη διαχειρηση αρχειων>mmc>garmin>poi>οταν ανοιξεται το φακελο των POI θα δειτε μεσα εναν αλλο φακελο με το ονομα garminpoi και τα δυο αρχεια τα οποια κατεβασαμε απο τον Αρη:SpeedCamera.gpi και POI.GPI.(με το poiloader). Παρτε αυτα τα δυο αρχεια και ριξτετα μεσα στο φακελο garminpoi.Εμενα προσωπικα μου λυθηκαν ολα τα προβληματα που ειχα μεχρι τωρα, δουλευει σωστα το προγραμα, γρηγορα και η ενναλαγη των χαρτων απο το MapSource του νεου 3σε1 γινεται σωστα.Θα σας προτεινα να το δοκιμασεται...

 

φιλε εννοειται οτι με τα Poi φορτωμενα θα αργουν οι χαρτες πιο πολυ.τοσα πραγματα φορτωνει.απλα βαζοντας το αρχικο poi.gpi το επαναφερεις οπως ηταν χωρις pois.για τα speedcamera.gpi δε ξερω τι παιζει γιατι και οταν φορτωνω τα poi το μεγεθος του αρχειου μενει το ιδιο..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

mia aporia..pws ginetai i eliniki k aggliki ekdosi na einai misi xwritikotita ap oti i multilingual?poia apo tis 2 na valw??kai kati allo..o 3 se 1 pws doulevei?prepei na ton enallasw egw opws thelw?i sindiazontai?

Ειναι μικροτερη επειδη ο φακελος voice και help περιεχουν μονο τα ελληνικα και αγγλικα αρχεια. Εαν εχεις την MultiLanguage και δεν θελεις αλλες γλωσσες μπορεις να της διαγραψεις. Ο χαρτης 3 σε 1 εχει την επιλογη να επιλεξεις - αποεπιλεξεις οποιον χαρτη θελεις αλλα σε εμενα οταν επιλεγω μονο τον χαρτη της αναβασης δεν μπορει να κανει υπολογισμο πορειας.

 

Υ.Γ.

Καλο θα ηταν να εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ακομα πιο ευκολα. Είναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish. :)

 

Θέλω να εγκαταστήσω τον χάρτη της Βουλγαρίας που κατέβασα απο το αρχείο του aristo αλλά βλέπω ότι έχει ίδιο όνομα (GMAPSUPP.IMG) με αυτό που υπάρχει στον φάκελο του garmin στη mmc. Δεν θυμάμαι αν διάβασα πιο μπροστά πως προσθέτουμε χάρτες στο garmin. Πως θα τον εγκαταστήσω ?? Καμιά βοήθεια ??

Eγω τον εχω στο κινητο μου με το ονομα gmapsup2.img και λειτουργει κανονικα:)

 

Για οσουν ενδιαφερονται σημερα δοκιμασα το χαρτη της βουλγαριας αν και μικρος ειναι αρκετα καλος.. εχει αρκετους δρομους και ειναι αρκετα ακριβης. Σε μερικα σημεια εντοπισα μερικα λαθη αλλα οχι και τοσο σημαντικα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση για τα P.O.I . Στο 1ο ποστ λέει ο φίλος Άρης οτι με κάθε εγκατάσταση poi διαγράφονται τα προηγούμενα. Δλδ αφού έχω είδη τα poi απτο φάκελο του Άρη, για κάθε ξεχωριστό poi που θέλω να περνάω πρέπει να τα βάζω στο φάκελο με τα άλλα και να τα ξαναπερνάω όλα μαζί? thx
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση για τα P.O.I . Στο 1ο ποστ λέει ο φίλος Άρης οτι με κάθε εγκατάσταση poi διαγράφονται τα προηγούμενα. Δλδ αφού έχω είδη τα poi απτο φάκελο του Άρη, για κάθε ξεχωριστό poi που θέλω να περνάω πρέπει να τα βάζω στο φάκελο με τα άλλα και να τα ξαναπερνάω όλα μαζί? thx

 

Ναι, έτσι πρέπει για να τα έχεις όλα. Διαφορετικά τα νεότερα θα σβήνουν όλα τα παλιά.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο:

Επειδή θέλω να αλλάξω την mmc από 1GB σε 2GB. Αντέγραψα όλα τα αρχεία από την 1η στη 2η (και τα κρυφά).

Όταν την αντικατέστησα, όλα τα προγράμματα που είχα εγκατεστημένα δούλευαν σωστά ΕΚΤΟΣ απο το GARMIN το οποίο όταν ξεκίνησε αναζητούσε gps (πρώτα το εσωτερικό το οποίο αφού δεν βρήκε έψαχνε για blouetooth). Έκανα τη διαδικασία ξεκλειδώματος του gps ξεκίνησα ξανά την εφαρμογή αλλά και πάλι δεν αναγνώριζε το gps. Οι χάρτες φαινόταν κανονικά. Έβαλα πάλι την παλιά κάρτα και ολα δούλευαν ρολόι. Τι φταίει ?? (σημείωση: είχα πρώτα την αρχική έκδοση του garmin και την αναβάθμισα στην τελευταία). Η εγκατάσταση έγινε στη mmc.

Καμιά βοήθεια ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι πρέπει για να τα έχεις όλα. Διαφορετικά τα νεότερα θα σβήνουν όλα τα παλιά.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο:

Επειδή θέλω να αλλάξω την mmc από 1GB σε 2GB. Αντέγραψα όλα τα αρχεία από την 1η στη 2η (και τα κρυφά).

Όταν την αντικατέστησα, όλα τα προγράμματα που είχα εγκατεστημένα δούλευαν σωστά ΕΚΤΟΣ απο το GARMIN το οποίο όταν ξεκίνησε αναζητούσε gps (πρώτα το εσωτερικό το οποίο αφού δεν βρήκε έψαχνε για blouetooth). Έκανα τη διαδικασία ξεκλειδώματος του gps ξεκίνησα ξανά την εφαρμογή αλλά και πάλι δεν αναγνώριζε το gps. Οι χάρτες φαινόταν κανονικά. Έβαλα πάλι την παλιά κάρτα και ολα δούλευαν ρολόι. Τι φταίει ?? (σημείωση: είχα πρώτα την αρχική έκδοση του garmin και την αναβάθμισα στην τελευταία). Η εγκατάσταση έγινε στη mmc.

Καμιά βοήθεια ??

 

Κατι δεν πρεπει να εχεις κανει σωστα με το unl αρχειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@billx: όπως σωστά είπε και ο φίλος impreza_sti, το λάθος είναι στο αρχείο SW.UNL.

Το αντίστοιχο αρχείο που προοριζόταν για την άλλη κάρτα σου, απλά δεν ταιριάζει.

Πρέπει να φτιάξεις ένα καινούργιο που θα πρειέχει το Card ID της καινούργιας κάρτας.

Κάνε ξανά τη διαδικασία ξεκλειδώματος από την αρχή. ;)

 

Το ίδιο και με τους κωδικούς ξεκλειδώματος των χαρτών, εφόσον κι αυτοί εξαρτώνται από το Card ID της νέας κάρτας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι δεν πάει καλά στην νέα κάρτα και βάλω πάλι την παλιά θα τρέχει το garmin? Θέλω να πω μήπως εγκαθίστανται κάποια αρχεία και στη μνήνη του τηλεφώνου (πχ κρυφά) και εξαρτώνται από την κάρτα που έχω μέσα?? Λογικά εφόσον γίνεται εγκατάσταση του garmin στην mmc τότε δεν θα πρέπει να πηγαίνουν αλλού πουθενά αρχεία του. Συνεπώς αν εγκαταστησω το πρόγραμμα σε 2η mmc θα πρέπει να τρέχει και σε αυτή.

Δηλαδή είναι δυνατόν να υπάρχει το πρόγραμμα σε 2 κάρτες και να τρέχει με όποια είναι μέσα στο τηλέφωνο??

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι δεν πάει καλά στην νέα κάρτα και βάλω πάλι την παλιά θα τρέχει το garmin? Θέλω να πω μήπως εγκαθίστανται κάποια αρχεία και στη μνήνη του τηλεφώνου (πχ κρυφά) και εξαρτώνται από την κάρτα που έχω μέσα?? Λογικά εφόσον γίνεται εγκατάσταση του garmin στην mmc τότε δεν θα πρέπει να πηγαίνουν αλλού πουθενά αρχεία του. Συνεπώς αν εγκαταστησω το πρόγραμμα σε 2η mmc θα πρέπει να τρέχει και σε αυτή.

Δηλαδή είναι δυνατόν να υπάρχει το πρόγραμμα σε 2 κάρτες και να τρέχει με όποια είναι μέσα στο τηλέφωνο??

 

Λογικα παντα κατι μενει στο κινητο.Αλλα προβλημα δεν νομιζω να εχεις.Κανε μια δοκιμη και δες τι γινεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω μόλις βρω λίγο χρόνο και αν πετύχει θα ενημερώσω το forum.

---

Λοιπόν μετά από τις δοκιμές:

Στην νέα mmc (2gb) κατ'αρχήν επεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανα την νέα έκδοση του Garmin. Την πρώτη φορά δεν άνοιξε το προγραμμα. Την δεύτερη άνοιξε και είδα στο αρχείο Sw.unl το ίδο Unlock esn που είχα με την προηγούμενη mmc. Βρήκε το εσωτερικό gps. Τους χάρτες (3 σε 1) τους ξεκλείδωσα με τη γνωστή διαδικασία και δημιούργησα το αρχείο Gmapsupp.unl. Στη συνέχεια ξεκίνησε το πρόγραμμα κανονικά και φόρτωσε και τους χάρτες χωρίς κολήματα. Μένει να το δοκιμάσω και στο δρόμο σε πλοήγηση.

Επίσης έβαλα πάλι στο κινητό την παλιά mmc (1gb) και με αυτή επίσης το πρόγραμμα έρεχε κανονικά.

Τα αρχεία του Άρη είναι ok.

Συνεπώς : μπορουμε να έχουμε το πρόγραμμα (Garmin 4.10.80) σε 2 ή περισσότερες κάρτες και να το τρέχουμε με όποια θέλουμε στο τηλέφωνο αρκεί να έχει γίνει η εγκατάστασή του κανονικά σε κάθε μια. Δεν αρκεί δηλαδή μια αντιγραφή της μιας κάρτας στην άλλη μέ όλα τα αρχεία της (κρυφά κλπ). Προφανώς το πρόγραμμα δεν στέλνει αρχεία στη μνήμη του τηλεφώνου.

Επίσης τρέχουν κανονικά και το Sugic που υπάρχει στη mmc και το route66 του Ν6110.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ο ναυτικοσ χαρτησ στο garmin πωσ δουλευει ; θα μπορουσε καποιοσ να μου απαντησει; ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ο ναυτικοσ χαρτησ στο garmin πωσ δουλευει ; θα μπορουσε καποιοσ να μου απαντησει; ευχαριστω πολυ.

 

Τι εννοείς πως δουλεύει;

Δε στον βλέπει το πρόγραμμα; Δεν ανοίγει;

Ή γενικά ρωτάς τι ακριβώς δείχνει;

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών Συνέχεια

'Ενας φίλος-ταρίφας-άσχετος με παρακάλεσε να του περάσω το Garmin σε ένα ΝΟΚΙΑ Ν73.

Βεβαίως ο τύπος με διαβεβαίωσε (ορκιζόταν σε μάνα/παιδιά) πως έχει ενσωματωμένο το GPS.

Πέρασα την έκδοση 4.80 και μόλις πήγαινε στη μαύρη οθόνη... με πέταγε στο μενού.

Τελικά βάζω την 4.60... έπαιξε κανονικά... με μια μικρή ασήμαντη (πιθανόν) διαφορά. ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ενσωματωμένο GPS!

 

Βέβαια... με το εξωτερικό GPS που έχω... έπαιξε λουκούμι!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών Συνέχεια

 

Πέρασα την έκδοση 4.80 και μόλις πήγαινε στη μαύρη οθόνη... με πέταγε στο μενού.

Τελικά βάζω την 4.60... έπαιξε κανονικά... με μια μικρή ασήμαντη (πιθανόν) διαφορά. ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ενσωματωμένο GPS!

 

Βέβαια... με το εξωτερικό GPS που έχω... έπαιξε λουκούμι!

 

Καλημερα .

Αν θες να του περασεις την 4.80 ,ακολουθησε την διαδικασια

που εχει αναφερει ο aristotelhs2060[/member]

σε προηγουμενα μηνυματα :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως απενεργοποιούμε τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις? Μου βγάζει κατι άκυρες για ταχύτητα 3χλμ/ώρα και μια άλλη GR-RL , χωρίς λόγο. Έχουν ηχητική ειδοποίηση κ είναι πολύ σπαστικό..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως απενεργοποιούμε τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις? Μου βγάζει κατι άκυρες για ταχύτητα 3χλμ/ώρα και μια άλλη GR-RL , χωρίς λόγο. Έχουν ηχητική ειδοποίηση κ είναι πολύ σπαστικό..

 

Έλεγξε τι έχεις βάλει στο: Ρυθμίσεις->Σημεία εγγύτητας.

Έχει κάποιες ρυθμίσεις ήχων και διάφορες ειδοποιήσεις για τα POIs. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως απενεργοποιούμε τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις? Μου βγάζει κατι άκυρες για ταχύτητα 3χλμ/ώρα και μια άλλη GR-RL , χωρίς λόγο. Έχουν ηχητική ειδοποίηση κ είναι πολύ σπαστικό..

 

Μπορείς κάλιστα με το POI loader να τα φτιάξεις όπως εσύ επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Αν θες να του περασεις την 4.80 ,ακολουθησε την διαδικασια

που εχει αναφερει ο aristotelhs2060[/member]

σε προηγουμενα μηνυματα :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε.

 

Θα έβαζα την 4.80 (με τι διαδιακασία που προτείνεις), αλλά επειδή το Ν73, έχει ξεχωριστό πλήκτρο για το "μολύβι"... και δεν τον ενοχλεί τον ταρίφα η πατημένη διέση... λέω να το αφήσω έτσι.

 

Ουσιαστικά... αυτό με τη δίεση είναι το σοβαρότερο bug που διορθώνει η 4.80. Το λέω γιατί στο 6110 που έχω... δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά (μεταξύ 4.60 και 4.80).

Link to comment
Share on other sites

νεα προγραμματα για το pc mapsource garmin Και νεες version ανεβηκαν στο folder μου.ειδικα το Poiloader εχει μεγαλη διαφορα απο το προηγουμενο.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

νεα προγραμματα για το pc mapsource garmin Και νεες version ανεβηκαν στο folder μου.ειδικα το Poiloader εχει μεγαλη διαφορα απο το προηγουμενο.

Τι εννοείς διαφορά στην εμφάνιση? Ή υπάρχουν και pois ενσωματωμένα? Λέμε τώρα...:)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε.

 

Θα έβαζα την 4.80 (με τι διαδιακασία που προτείνεις), αλλά επειδή το Ν73, έχει ξεχωριστό πλήκτρο για το "μολύβι"... και δεν τον ενοχλεί τον ταρίφα η πατημένη διέση... λέω να το αφήσω έτσι.

 

Ουσιαστικά... αυτό με τη δίεση είναι το σοβαρότερο bug που διορθώνει η 4.80. Το λέω γιατί στο 6110 που έχω... δεν είδα κάποια σπουδαία διαφορά (μεταξύ 4.60 και 4.80).

 

καλησπέρα φίλοι...επειδή λόγω του γνωστού προβλήματοσ 4.10.80 και του νέου 3 σε 1 χάρτη κατέφυγα στη λύση 4.10.60 θα μπορούσατε να μου πείτε τί ακριβώς συμβαίνει με τη δίεση στην 4.10.60 (έχω το Ν95)?ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...