Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εγκατέστησα κανονικά στο Ν95 8gb, δούλεψε το πρωί για λίγο που το δοκίμασα, αργεί αρκετά να βρει σήμα από τον δορυφόρο.

Τα μεγαλύτερα πρόβληματα που βλέπω ότι έχει είναι ότι

1. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ Ν95 8, ΓΙΑΤΙ Η ΟΘΟΝΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΕ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ?

2. ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΣΗΜΑ

Εχετε παρόμοια προβλήματα στο Ν95 ή είναι κάτι που έκανα λάθος στην εγκατάσταση (ας σημειωθεί ότι απενεργοποίηση ήδη το A-GPS).

βοήθεια pls.

Εκτός και αν έχεις ελεύθερη μνήμη 3-4mb, τότε κάτι άλλο είναι το πρόβλημα.

Δες με ένα TASK MANAGER πόσα MB ελεύθερα έχει η κυρίως μνήμη πριν τρέξεις το GARMIN.Εκτός αν στο δικό σου που έχει τα ενσωματωμένα 8gb, δεν παίζει ρόλο η κυρίως μνήμη.

Το σήμα δεν χάνεται παρά μόνο αν είσαι ανάμεσα σε ψηλά κτίρια, τούνελ, κάτω από στέγες κλπ.Εσένα σε τι σημεία στο χάνει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν βαλανε μεσα την καινουργια Εγνατια απο ΘΕΣ/ΚΗ για ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ και τους τοσους καινουργιους κομβους δεν ειναι νεα... για φτυσιμο ειναι..

Ενημέρωση οδικού δικτύου:

Πολύ σημαντικές βελτιώσεις και προσθήκες:

- στην ευρύτερη Αττική, εκτός από μεμονωμένες αριθμήσεις, ενημερώθηκαν και μονοδρομήσεις / απαγορεύσεις στροφών σε πολλές περιοχές τόσο της Δυτικής Αθήνας (Ελευσίνα, Ασπρόπυργος, Άνω Λιόσια κλπ), όσο και των Μεσογείων (Κορωπί, Σπάτα, Γέρακας), αλλά και πιο κεντρικών Δήμων (από Πετρούπολη μέχρι Ηλιούπολη και από Μεταμόρφωση μέχρι Βούλα).

- στην ευρύτερη Θεσσαλονίκη

- σε Ιωάννινα, Ηγουμενίτσα, Άρτα, Πρέβεζα

- στην Κρήτη (τόσο στο επαρχιακό και όσο και αστικό δίκτυο των μεγάλων πόλεων).

- στο επαρχιακό δίκτυο των νομών Θεσσαλονίκης, Σερρών, Κιλκίς και

Χαλκιδικής.

Όπως πάντα, ο νέος χάρτης περιλαμβάνει όλες τις τελευταίες αλλαγές σε

Εγνατία Οδό (κόμβος Μετσόβου με κόμβο Παναγιάς και σήρραγγα Δρίσκου - γέφυρα Αράχθου - κόμβος Αράχθου) (απομένουν μόνο 31 χλμ).

Επίσης, έχουν περιληφθεί οι νέες σήραγγες στο Κερατσίνι, η περιφερειακή του Αγρινίου (τμήμα της Ιονίας Οδού) και η περιφερειακή Έδεσσας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν έχεις ελεύθερη μνήμη 3-4mb, τότε κάτι άλλο είναι το πρόβλημα.

Δες με ένα TASK MANAGER πόσα MB ελεύθερα έχει η κυρίως μνήμη πριν τρέξεις το GARMIN.Εκτός αν στο δικό σου που έχει τα ενσωματωμένα 8gb, δεν παίζει ρόλο η κυρίως μνήμη.

Το σήμα δεν χάνεται παρά μόνο αν είσαι ανάμεσα σε ψηλά κτίρια, τούνελ, κάτω από στέγες κλπ.Εσένα σε τι σημεία στο χάνει?

Το χάνει ακόμα και στην παραλιακή.. (αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

Το χάνει ακόμα και στην παραλιακή.. (αθήνα)

 

Eγω που εχω το ιδιο κινητο κανενα προβλημα με το σημα δεν το χανει σχεδον με τιποτα και ειναι απνεργοποιημενο το A-GPS.

Σιγουρα δεν ειναι προβλημα της εφαρμογης.

Εμενα πιανει ακομη και κατω απο μπαλκονηυ με ελαχιστη επαφη με τον ουρανο.

 

Το slide το εχεις ανοιχτο? Γιατι για να πιανει καλα θα πρεπει οπωσδηποτε να ναι ανοιχτο!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε τελικα ο καινουργιος 3 σε 1

 

1. AutoDrive Hellas 1.80 (el) MAPID 822

2. Greek Anavasi 4.12 NO MAPID

3. Bluechart Atlantic 2008.05 MAPID 355

 

Μεγεθος 136 ΜΒ

 

 

Ntouuuuu:lol:

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφόρησε το νέο basemap για garmin:

Garmin WW Autoroute DEM Basemap NR 3,00 -50mb,όπως βλέπετε λέει dem,ανάγλυφο εδάφους;;

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα κανονικά στο Ν95 8gb, δούλεψε το πρωί για λίγο που το δοκίμασα, αργεί αρκετά να βρει σήμα από τον δορυφόρο.

Τα μεγαλύτερα πρόβληματα που βλέπω ότι έχει είναι ότι

1. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ Ν95 8, ΓΙΑΤΙ Η ΟΘΟΝΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΕ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ?

2. ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΣΗΜΑ

Εχετε παρόμοια προβλήματα στο Ν95 ή είναι κάτι που έκανα λάθος στην εγκατάσταση (ας σημειωθεί ότι απενεργοποίηση ήδη το A-GPS).

βοήθεια pls.

 

Το κινητό το συνέδεσα στην δουλειά μου (σε WIN2K) και το εβαλα να του γίνει scan με το Fsecure, και του βρήκε worm ! με την μία !!!!! (worm.Win32.Autorun.efq (virus) στον αρχικό φάκελλο autorun.inf . action : renamed.

Τι γίνεται τώρα?

Link to comment
Share on other sites

περασα για πρωτη φορα σε p1 το garmin αλλα οταν του λεω να παω καπου εμφανιζει συλλαβισμο πολιτειας.

οτι γραμμα και να του δωσω δεν βρισκει τιποτα.

τι χρειαζεται να κανω μιας και δεν κατεχω απο symbian πολλα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλυτερα να απευθυνθεις εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=194202 που υπαρχει αντιστοιχο θεμα για UIQ ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γραψετε καπου οτι τα αρχεια που θα περασετε στην συσκευη (πχ: GMAPSUPP.UNL, GMAPSUPP.IMG, SW.UNL) πρεπει να ειναι στα κεφαλλαια! εφαγα αρκετες ωρες μεχρι να το δοκιμασω κι αυτο και να δουλεψει με την μια χωρις προβλημα! (για νοκια ν86,δεν ξερω για αλλα μοντελα!)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε ο νεος 3 σε 1 τι κανει.

 

Εγω που τον δοκιμασα ειδα πως συνεργαζεται καλυτερα με τον Anavasis.

Αν θυμαστε στην εκδοση 1.70 αν πηγενες πανω απο την Χαλκηδικη (και οχι μονο) παροτι ο Anavasis ηταν ενεργοποιημενος παρα πολλους χωματοδρομους που καλυπταν σχεδον ολο το ποδι ενω τωρα δειχνει μονο τους βασικους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως χ8ες που πηγα Ξανθη οτι ναναι δεν εχουν την καινουργια Εγνατια οδο μα καθολου???Απο την Καβαλα μου ελεγε συνεχεια να βγω στις εξοδους για Χρυσουπολη και να ακολουθησω την παλια ΕΟ Καβαλας - Ξανθης ..Αν ειναι δυνατον ο δρομος αυτος εχει 24 μηνες που εχει δωθει στην κυκλοφορια τι ειναι αυτα?και μιλαμε για Εγνατια οδο οχι κανα ψωροδρομο...Γενικα στην Βορεια Ελλαδα η καλυψη ειναι αδικαιολογητα ανυπαρκτη.τουλαχιστον η Εγνατια οδος επρεπε να ειναι "μπιμπελο" απο Θεσσαλονικη - Αλεχ/πολη και Θεσ/κη - Προμαχωνα..
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν την εβαλαν την Εγνατια? Εισαι σιγουρος?

Μηπως ειχες ενεργοποιημενη καποια αποφυγη και πηγαινε να σε βγαλει? Τοσο καιρο λειτουργειο ο δρομος δεν μπορει.

 

Τωρα που ειδα τον χαρτη σαν δρομο τον εχει. Τωρα γιατι σε εβγαζε εξω δεν καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν την εβαλαν την Εγνατια? Εισαι σιγουρος?

Μηπως ειχες ενεργοποιημενη καποια αποφυγη και πηγαινε να σε βγαλει? Τοσο καιρο λειτουργειο ο δρομος δεν μπορει.

 

Τωρα που ειδα τον χαρτη σαν δρομο τον εχει. Τωρα γιατι σε εβγαζε εξω δεν καταλαβαινω..

 

Καμια απολυτως αποφυγη ...συντομοτερος χρονος παντα .. και το δοκιμασα και πριν μια βδομαδα για Βεροια που τα εδειχνε ολα καλα εκτος το κομματι Σερρων-Θεσσαλονικης που και εκει στην "Σοφουλα" δειχνει οτι ναναι. Και Αθηνα κατεβηκα την ΕΟ την ειχε κανονικα... Αποκλειεται να εχω κατι λαθος στην ρυθμιση αλλιως δεν θα μου εδειχνε σωστα ουτε και απο τον παλιο .. Οταν γυριζα απο Ξανθη σταματησα περαμο (Εξοδος ΠΕΡΑΜΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑΣ - ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ) Ουτε και αυτος υπηρχε και μου εβγαζε να παω μεσω της παλιας οδου.Αντιθετα απο ασπροβαλτα για Θεσ/κη δειχνει την Εγνατια κανονικα.

Δεν ξερω απορω πως ειναι δυνατον να μην εχουν εχουν σωστα την Εγνατια...

Παντως απο Σερρες - Καβαλα μεσω ελευθερουπολης και μεχρι τον Κομβο που σε βγαζει πανω στην Εγνατια μου τα εδειχνε σωστα.. το προβλημα το εκανε πηγαινοντας για Ξανθη... ενω το ειχα να με παει Ξανθη κεντρο στην Εξοδο Χρυσουπολης μου ελεγε να βγω εκει ..

Ειδες αν εβαλαν τον κομβο της τουζλας?

Αν το δοκιμασε κανεις στην εν λογω περιοχη να μας πει και αυτος ...

Link to comment
Share on other sites

@zerokill :

 

Μηπως εχεις τον 3 σε 1 ??? Αν ναι δοκιμασε και με σκετο τον Autodrive.

 

Ναι τον 3 σε 1 εχω! δηλαδη να τον βγαλω και να βαλω ΜΟΝΟ τον Autodrive hellas? μα ο αναβασης δεν συμπληρωνει τον autodrive σε επαρχιακους δρομους?γιατι να δοκιμασω μονο τον εναν εδω μιλαμε για δρομο Διεθνη οχι για καποιον δρομο επαρχιακο.. λογικα θα επρεπε να το δειχνει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

καλος ο νεος χαρτης.

 

Αν ομως τον εχουμε ολοι σπασμενο σε λιγο δεν θα υπαρχει θα πεσει εξω η GEODATA.

Μηπως τουλαχιστον αντι να γραφουμε εδω τα λαθη τους τα στελνουμε στην αναφορα λαθων για να τους βοηθησουμε τουλαχιστον αφου δε μας παιρνουν λεφτα

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΚΙΑ 6110 KAI N85 ΟΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ 6110 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΟΜΜΑ ( ,) ???

ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΟΜΜΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ( . ) ΤΙΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ .

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

καλος ο νεος χαρτης.

 

Αν ομως τον εχουμε ολοι σπασμενο σε λιγο δεν θα υπαρχει θα πεσει εξω η GEODATA.

Μηπως τουλαχιστον αντι να γραφουμε εδω τα λαθη τους τα στελνουμε στην αναφορα λαθων για να τους βοηθησουμε τουλαχιστον αφου δε μας παιρνουν λεφτα

 

Κατι αλλαζει στο τοπιο... :shifty:

 

αποκει που κυνηγαγαμε λινκς, τωρα τα αφηνουμε στη θεση τους και λεμε δωστε καμια αναφορα λαθων ρε παιδια για να γινουμε κι εμεις ανταγωνιστικοι...

 

Ευτυχως που μας κανουν αυτη τη χαρη και δε μας παιρνουν λεφτα, αραγε μπορουν να μας εξαναγκασουν ντε και καλα με καποιο τροπο? Ψιλοχλωμο... Ή μηπως πρεπει να κανουν πραγματικα ανταγωνιστικο το προιον τους κι ετσι εμεις να εκτιμησουμε αυτο που εχουμε, και απο την καλη μας τη διαθεση να παμε να τα δωσουμε? Γιατι δε διαμαρτυρονται καλυτερα στη μαμα γκαρμιν που εχει αφησει ιδιο τον αλγοριθμο υπολογισμου των κλειδιων? Ή μηπως δεν τοχουν παρει χαμπαρι ακομα αυτοι τι γινεται? Ή μηπως αυτοι κουβαλανε περισσοτερο μυαλο και το κανουν επιτηδες?

 

Αυτοι εχουν και εναν ορο βεβαια που τον λενε market penetration... Αλλα μαλλον η μεταφραση προσφατα μπηκε στα ελληνικα λεξικα...

 

 

Τεσπα, θα συμφωνησω με το φιλο οτι εκτος να σχολιαζουμε τις ελλειψεις και τα λαθη που βλεπουμε στους χαρτες, πρεπει να τα δηλωνουμε και στις εταιρειες. Οχι μονο στη Geodata αλλα σε ΟΛΕΣ τις εταιρειες που δινουν χαρτες για τα διαφορα προγραμματα πλοηγησης. Ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ωστε ισως αν στρωθουν και αυτοι στη δουλεια, καποτε να εχουμε πραγματικα αξιοπιστους χαρτες.

 

Και αν καποιος αφου δοκιμασει τα διαφορα προγραμματα πλοηγησης μεινει ικανοποιημενος απο το συνδυασμο εφαρμογη-χαρτη που εχει και τον καλυπτει, το σωστο ειναι να υποστηριξει και αυτους για τον κοπο τους.

Link to comment
Share on other sites

Καμια απολυτως αποφυγη ...συντομοτερος χρονος παντα .. και το δοκιμασα και πριν μια βδομαδα για Βεροια που τα εδειχνε ολα καλα εκτος το κομματι Σερρων-Θεσσαλονικης που και εκει στην "Σοφουλα" δειχνει οτι ναναι. Και Αθηνα κατεβηκα την ΕΟ την ειχε κανονικα... Αποκλειεται να εχω κατι λαθος στην ρυθμιση αλλιως δεν θα μου εδειχνε σωστα ουτε και απο τον παλιο .. Οταν γυριζα απο Ξανθη σταματησα περαμο (Εξοδος ΠΕΡΑΜΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑΣ - ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ) Ουτε και αυτος υπηρχε και μου εβγαζε να παω μεσω της παλιας οδου.Αντιθετα απο ασπροβαλτα για Θεσ/κη δειχνει την Εγνατια κανονικα.

Δεν ξερω απορω πως ειναι δυνατον να μην εχουν εχουν σωστα την Εγνατια...

Παντως απο Σερρες - Καβαλα μεσω ελευθερουπολης και μεχρι τον Κομβο που σε βγαζει πανω στην Εγνατια μου τα εδειχνε σωστα.. το προβλημα το εκανε πηγαινοντας για Ξανθη... ενω το ειχα να με παει Ξανθη κεντρο στην Εξοδο Χρυσουπολης μου ελεγε να βγω εκει ..

Ειδες αν εβαλαν τον κομβο της τουζλας?

Αν το δοκιμασε κανεις στην εν λογω περιοχη να μας πει και αυτος ...

 

Μόνο που πριν 1 βδομάδα, δεν είχε βγει ο Autodrive 1.80, οπότε τι συζητάμε τώρα??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που πριν 1 βδομάδα, δεν είχε βγει ο Autodrive 1.80, οπότε τι συζητάμε τώρα??

 

Δεν μιλαμε για την 1.80 γενικοτερα μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στους 2 ναυτικούς χάρτες;

 

1) Bluechart 2008 greece region standalone

2) NEW Bluechart Atlantic 2008.5 greece region

 

O δεύτερος έχει περισσότερη πληροφορία;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα posts και δεν βρήκα απάντηση στο πρόβλημά μου. Το οποίο είναι το εξής : Θέλω να κάνω ανεύρεση σημείου βάση συντεταγμένων. Ο τρόπος εισαγωγής συντεταγμένων απο την εγκατάστασή του είναι απολύτως λειτουργικός(δηλ. Μορφή θέσης hddd mm.mmm') πλήν όμως εμένα δεν με εξυπηρετεί. Άλλαξα τη μορφή θέσης (Εργαλεία>Ρυθμίσεις>Σύστημα) σε hddd.ddddd και όποτε προσπαθώ να εισάγω συντεταγμένες για ανεύρεση σημείου σε αυτή τη μορφή (Προς τα πού>Θέση) μου βγάζει το μύνημα "Μή έγκυρες συντεταγμένες θέσης". Υπόψιν πώς εισήγαγα τις συντεταγμένες που μου βγάζει στην επιλογή [Πού είμαι;] και πάλι μου έβγαλε το ίδιο μύνημα σφάλματος. Τί κάνω λάθος;

Εάν κάποιος ξέρει πώς να ρυθμίσω το Garmin για να εισάγω τις συντεταγμένες σε μορφή π.χ. 40.224567 22.114225 σας θερμοπαρακαλώ να μου πει τον τρόπο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το επαναφέρω το ερώτημα γιατί δεν πήρα απάντηση μήπως και γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...