Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε να το κανεις πληρη απεγκατασταση και μετα ξανα εγκατασταση. Tα .unl κρατησε τα δεν χρειαζεται να τα ξανα δημιουργησεις :)

Αυτό έκανα ακριβώς!

 

Εκτός αν θέλει να το γράψεις πάνω στο παλιό όπως ανεφέρθηκε προηγουμένως..

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφου το λεει ποιο επανω ο entexnon[/member] ετσι θα ειναι, ακομη λιγες ημερες και περνω το κινητο στα χερια μου μετα θα μπορω να τα δοκιμαζω και εγω :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Aπλη και ευκολη εγκατασταση του GarminMobileXT 4.10.80 οπως την εκανα εγω και δουλευει στο Ν95.Οπως ειναι ο υπαρχον φακελος Garmin στην καρτα σας κρατατε τους φακελους

Help,Poi,Font,Voice οπως ειναι γιατι περιεχουν τα ελληνικα,και αντικαταστειται μονο τους υπολοιπους φακελους(απ την Ταιβανεζικη εκδοση)Το φακελο System δεν χρειαζεται.

Καντε εγκατασταση το GarminMobileXT.sis πανω στην υπαρχον εκδοση δηλ upgrade και ειστε ετοιμοι.Ενοειται .unl και χαρτες παραμενουν τα ιδια.(Εγω εχω Αναβαση,auto drive 1.25 greek, blue chart)Τα περετερω αρχεια που βλεπω

στην MultiLanguage εκδοση δεν μπαινουν αυτα τα δημιουργει ουτος η αλλως το sis αρχειο.Ελπιζω να βοηθησα.ΙΑΣΩΝΑΣ

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως, αν και έβαλα και τα αρχεία απο το "system" με τα "apps" & "recogs" για σιγουρια, ίσως τελικά να θέλει πρώτα εγκατάσταση η .10.60 σεταρισμα και απο πανω η 10.80, αν και δεν το νομίζω, εφόσον καποιος εχει τα "ελληνικά" αρχεία σε voice και help απλα τα περναει στον φακελο garmin μαζί με τους χάρτες περασα και ενα αρχειο "device.xml" απο το παλιο, αν και νομιζω αυτο το δημιουργει ουτως η αλλως.

 

να σημειωσω οτι εβαλα το αρχειο απο την σελιδα της garmin

sto multilang. αρχειο που κατεβασα είχε και άλλους φακέλους οπως private, sys,resource kai system που ΙΣΩΣ να πρεπει να μπoυν και αυτοι στους αντιστοιχους φακελους της καρτας σε μια φρεσκια εγκατασταση χωρις προηγουμενο garmin.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την multilanguage έκδοση με επιτυχία!!! (μετά απο πλήρη απεγκατάσταση του προηγούμενου garmin)

Πρώτες παρατηρήσεις:

1)Κλειδώνει πάρα πολύ γρήγορα δορυφόρους!

2)Και ΟΧΙ έξω στην ύπαιθρο. Αλλά μέσα στο ΣΠΙΤΙ!

3)Κάνει και σε μένα πολύ γρήγορο Ζοομ

4)Χρειάστηκα να φτιάξω προσωπικά εγώ καινούργιο αρχείο SW.unl γιατι είχα άλλο ID

5)Συνεπώς άλλαξε και ο κωδικός για τον Autodrive!

 

6)Δεν ξέω τι έγινε άλλα το κινητό μου πάει πιο γρήγορα(Αυτό είναι πολύ κουλό!!)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι ειχε το ιδιο id και δεχτηκε τους ιδιους κωδικους?? α δεν παιζω θελω να ταλαιπωρηθω απο την αρχή!!!! ;) (ειναι επειδη είχα την προηγουμενη εκδοση εγκατεστημενη)

 

το εγκατεστησες απο την αρχή ε?

 

εγω όποτε κάνω φορματ την καρτα αντιγραφω τον φακελο του garmin & sygic και οταν τα ξαναπερναω ειναι παλι κομπλε με τους ιδιους κωδικους.

 

αντε να μας πει εντυπωσεις και καποιος που το¨"βασανισε" στον δρομο σε πορεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω διαφορα προβληματα.διεγραψα τα παντα εκτος απο τους χαρτες και δοκιμασα.τι να πω θα κανω προσπαθειες
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι ειχε το ιδιο id και δεχτηκε τους ιδιους κωδικους?? α δεν παιζω θελω να ταλαιπωρηθω απο την αρχή!!!! ;) (ειναι επειδη είχα την προηγουμενη εκδοση εγκατεστημενη)

 

το εγκατεστησες απο την αρχή ε?

 

εγω όποτε κάνω φορματ την καρτα αντιγραφω τον φακελο του garmin & sygic και οταν τα ξαναπερναω ειναι παλι κομπλε με τους ιδιους κωδικους.

 

αντε να μας πει εντυπωσεις και καποιος που το¨"βασανισε" στον δρομο σε πορεια.

ΝΑΙ τα έσβησα όλα και τα ξανε έκανα εγκατάσταση απο την αρχή. Αλλά γίνεται και όπως είπες εσύ.

Αν έχετε την προηγούμενη έκδοση κάντε απλή αντικατάσταση των καινούργιων αρχείων ;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Η πλοήγηση με το Garmin είναι δωρεάν, εκτός αν έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS, οπότε σε χρεώνει μερικά kilobytes μέχρι να βρει στίγμα μέσω του GSM δικτύου.

Τα ΚΒ που σε χρεώνει το A-GPS είναι στάνταρ. Με την μόνη διαφορά οτι χρεώνεσαι είτε βρείς είτε δεν βρείς σήμα. Το A-GPS κάνει την δουλειά του τα πρώτα δευτερόλεπτα και μετά αναλαμβάνει έργο αποκλειστικά ο δέκτης της συσκευής.

 

Φιλε πανοςζ75 επειδη βλεπω οτι εχεις το ν82 και στο revew λεει οτι εχει a-gps οπως το 6220 classic θα ηθελα να μου πεις αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το garmin για μια διαδρομη χωρις να πληρωσεις.

Αποτι καταλαβα απο το site εδω στο review του 6220 λεει οτι πληρωνεις για την υπηρεσια και μονο στα κινητα που εχουν το ονομα navigator ειναι δωρεαν. Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το ν82 θελω να μου πεις αν εχει διαφορα το a-gps που εχει με το gps που εχει το τωρινο μου κινητο samsung i560.

Η έκδοση του Garmin που έχεις, όταν την περάσεις στο Ν82, δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα.

 

Το θέμα που αναφέρεις πιο πάνω δεν έχει καμία σχέση με το Garmin. Το 6110 navigator έχει μια έκδοση του Route 66 και το 6210 navigator έχει το Nokia Maps 2 τα οποία προσφέρουν δωρεάν πλοήγση στους κατόχους των συγκρκιμένων συσκευών και μόνο σε αυτούς.

 

Δηλαδη το garmin θα δουλευει ακριβως οπως στο samsung i560 εκτος απο την διεση?

Εγω που εχω το αυθεντικο προγραμμα υπαρχει περιτωση να μου δουλευει και η διεση?

Όπως φαίνεται, το πρόβλημα με την δίεση λύθηκε στην νέα έκδοση της εφαρμογής. Το Garmin το έχεις αγοράσει ξεχωριστά ή είναι αυτό που προσφέρεται μαζί με το samsung i560; Αν είναι το δεύτερο, ίσως να αντιμετοπίσεις προβλημα ενεργοποίησής του στο Ν82 λόγω διαφορετικού ID. Αυτό θα το διαπιστώσεις μόλις πάρεις στα χέρια σου το Ν82.

Link to comment
Share on other sites

(αλλά κάτι κάνω λάθος γιατί με το που βάλω χάρτες δε ξεκινάει, μόνο την αρχική οθόνη δείχνει)

 

Επειδή έχω μπερδευτεί με τους χάρτες,

μπορεί να μου πει κάποιος ποιον χάρτη χρησιμοποιούμε και πόσα ΜΒ είναι αυτός

Ευχαριστώ

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

@dmarccos GMAPBMAP.IMG αυτος ειναι ο χαρτης που εχει το προγραμμα ενσωματωμενο = 10ΜΒ, οι αλλοι χαρτες ειναι οπως τους ξερεις. :)

 

Δεν μπορεις να δεις τους χαρτες? Δοκιμασες να βαλεις νεους κωδικους στα αρχεια .unl? Ποιο επανω διαβασα αυτο.

4)Χρειάστηκα να φτιάξω προσωπικά εγώ καινούργιο αρχείο SW.unl γιατι είχα άλλο ID

5)Συνεπώς άλλαξε και ο κωδικός για τον Autodrive!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί με τους χάρτες,

μπορεί να μου πει κάποιος ποιον χάρτη χρησιμοποιούμε και πόσα ΜΒ είναι αυτός

Ευχαριστώ

 

Ο καλός ο χάρτης είναι ο Auto_Drive_Hellas_v1.25

 

To όνομά του μέσα στον φάκελο E:/Garmin είναι gmapprom, είναι 35ΜΒ και το mapID του για να φτιάξεις τον κωδικό ξεκλειδώματος, είναι 822.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Βλεπω οτι η νεα εκδοση του Garmin λυνει το προβλημα με την διεση στο Ν82. Μερικες γρηγορες ερωτησεις πριν ξεκινησω την εγκατασταση:

 

1. Ο τελευταιος διαθεσιομος χαρτης για Ελλαδα ειναι ο Auto_Drive_Hellas_v1.25_el?

 

2. Ο τελευταιος διαθεσιμος 3in1 χαρτης ποιος ειναι? Τελικα ειναι προτιμοτερο να εχουμε ξεχωριστα τους χαρτες ή να εχουμε τον 3 σε 1?

Ο χαρτης ο τοπογραφικος ποιος ειναι και που τον βρισκουμε?

 

3. Η διδικασια εγκαταστασης ειναι αυτη που περιγραφεται στο πρωτο ποστ, σωστα? Δεν εχει αλλαξει κατι?

 

Αν μπορει καποιος να μου στειλει με pm τα απαραιτητα λινκς για τους χαρτες θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησε κανεις προβλημα στο προγραμμα στην νεα εκδοση οταν βαζουμε πχ τον ελληνικο 3 σε 1 χαρτη και γενικα τους χαρτες που εχουμε?οταν τον βαζω στο φακελο garmin δεν ανοιγει το προγραμμα.οταν τον βγαζω ειναι οκ.

 

με τον anavasis (που δε θελει και ξεκλειδωμα λειτουργει οκ).τι γινεται?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησε κανεις προβλημα στο προγραμμα στην νεα εκδοση οταν βαζουμε πχ τον ελληνικο 3 σε 1 χαρτη και γενικα τους χαρτες που εχουμε?οταν τον βαζω στο φακελο garmin δεν ανοιγει το προγραμμα.οταν τον βγαζω ειναι οκ.

 

με τον anavasis (που δε θελει και ξεκλειδωμα λειτουργει οκ).τι γινεται?

εγώ επειδή το έκανα εγκατάσταση απο την αρχή μόλις έβαλα τον Autodrive μόνο του μου έβγαλε μήνυμα πως θέλει ενεργοποίηση. Και με το κεygεν έβγαλα καινούργιο κωδικό και τον έβαλα όταν μου το ζήτησε. Έπειτα δούλεψε κανονικά.

Δοκίμασες να τον βάλεις μόνο του και όχι τον 3 σε 1?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Aπλη και ευκολη εγκατασταση του GarminMobileXT 4.10.80 οπως την εκανα εγω και δουλευει στο Ν95.Οπως ειναι ο υπαρχον φακελος Garmin στην καρτα σας κρατατε τους φακελους

Help,Poi,Font,Voice οπως ειναι γιατι περιεχουν τα ελληνικα,και αντικαταστειται μονο τους υπολοιπους φακελους(απ την Ταιβανεζικη εκδοση)Το φακελο System δεν χρειαζεται.

Καντε εγκατασταση το GarminMobileXT.sis πανω στην υπαρχον εκδοση δηλ upgrade και ειστε ετοιμοι.Ενοειται .unl και χαρτες παραμενουν τα ιδια.Τα περετερω αρχεια που βλεπω

στην MultiLanguage εκδοση δεν μπαινουν αυτα τα δημιουργει ουτος η αλλως το sis αρχειο.Ελπιζω να βοηθησα.ΙΑΣΩΝΑΣ

 

αυτο ακριβως εκανα κι εγω στο n95 8gb που εχω και μου δουλευει αψογα :D σημερα θα το δουλεψω και σε μια μικρη διαδρομη... παντως μου φαινετε κι εμενα λιγο πιο γρηγορο στο ανοιγμα του προγραμματος και στο ζουμ ιν-αουτ :lol: ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο 3 σε 1 δε δουλεύει σε μένα, το πρόγραμμα δε μπορεί καν να μπει στο κεντρικό μενού, ακριβώς πριν το "συμφωνώ" με πετάει έξω, ο ανάβασις 3.50 μόνος του δουλεύει άψογα, μάλιστα το πρόγραμμα είναι πιο γρήγορο στο ζούμ του, επίσης λύθηκε το σπαστικό πρόβλημα με τη δίεση και το συνεχόμενο ζούμ σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα χαρτών.

 

ψάχνω ακόμα για ποιο λόγο δε δουλεύουν οι χάρτες μαζί όπως δούλευαν πριν, το αξιοσημείωτο είναι ότι ο ανάβασις 350 δουλεύει μόνος του και μόνο αν ονομαστεί σε gmapsup2.img , στο δικό μου τηλεφωνο τουλάχιστον δε δουλεύει με καμία άλλη ονομασία. Θα ήθελα να το επιβεβαιώσει κάποιος αν συμβαίνει και σε αυτόν ή αν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα.

 

λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής,

ο ανάβασις ο 3.50 που δεν θέλει ξεκλείδωμα δουλεύει μόνος του αλλά σαν όνομα gmapsup2.img, σε οτιδήποτε άλλο με πετάει έξω.

o ναυτικός δουλεύει μόνος του σε συνεργασία πάντα με τον ενσωματωμένο με όνομα gmapprom.img και το ξεκλείδωμά του.

ο autodrive 1.25 δουλεύει τελικά κανονικά αλλά μονος του προς το παρόν, μάλιστα είναι πιο αργός σε απόκριση από τον ανάβασις στο μενού μπρος πίσω.

ο 3-1 δε δουλεύει σε καμία περίπτωση.

ο ανάβασις δουλεύει μαζί με τον autodrive με ονόματα, gmapsup2 και gmapprom.

 

ας επιβεβαιώσει κάποιος αν συμβαίνει κάτι τέτοιο και σε αυτόν, γιατί αν δε γίνεται να κοιτάξω μήπως φταίει κάτι με το δικό μου τηλέφωνο.

 

με τον ανάβασις μόνο του αντιμετωπίζω και το εξής πρόβλημα, πάω στην αναζήτηση διεύθυνσης και το πρώτο πράγμα που με ρωτάει είναι "εγγραφή πολιτείας" χωρίς να μου κάνει λίστα με τι έχει διαθέσιμα, φυσικά ότι και να γράψω όπως και να το γράψω δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα, επίσης στις αναζητήσεις δε βλέπω πουθενά ταβέρνες, ξενοδοχεία κλπ, αυτά εξαφανίστηκαν από το μενού.

 

με τον autodrive μόνο του εμφανίζονται στο μενού και τα ξενοδοχεία ταβέρνες που πριν δεν ήταν ορατά.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βρω την νεα εκδοση του Garmin 4.10.80 στα γνωστα μερη, αλλα τιποτα! μηπως εχει αποσυρθει? καμμια ιδεα κανεις?

 

xxxxxxxxxxxx,υπάρχει;),δεν αποσύρθηκε-ψάξε καλά στα Apps και θα το βρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

xxxxxxxxxx,υπάρχει;),δεν αποσύρθηκε-ψάξε καλά στα Apps και θα το βρεις...;)

 

το βρηκα τελικα με τη βοηθεια ενος φιλου απο το forum. το μονο που χρειαζεται ειναι εγκατασταση πανω απο το 10.60? η επαναληψη ολης της γνωστης διαδικασιας?

Link to comment
Share on other sites

εγώ επειδή το έκανα εγκατάσταση απο την αρχή μόλις έβαλα τον Autodrive μόνο του μου έβγαλε μήνυμα πως θέλει ενεργοποίηση. Και με το κεygεν έβγαλα καινούργιο κωδικό και τον έβαλα όταν μου το ζήτησε. Έπειτα δούλεψε κανονικά.

Δοκίμασες να τον βάλεις μόνο του και όχι τον 3 σε 1?

 

τον autodrive μονο του τον βλεπει κανονικα και δουλευει.δοκιμασες εσυ τον 3 σε 1?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...