Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγκεκριμένα στο Ν80 μου είδα πολύ μεγάλη διαφορά! Για μένα λοιπόν αξίζει η καινούργια έκδοση.

1) Μου κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους ακόμα και μέσα στο σπίτι

2) Μου φαίνεται πιο γρήγορο το πρόγραμμα. Και με όλα τα POIS εγκατεστημένα

 

Επίσης να πω ότι μετά απο δοκιμή του καινούργιου autodrive το στίγμα είναι μια χαρά πάνω στον δρόμο... και δεν φεύγει αριστερά δεξιά όπως σε κάποιους.;)

 

τελικά μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι το πρόβλημα του αριστερά δεξιά με το στίγμα ήταν θέμα μνήμης, θα έλεγα λοιπόν σε όποιον έχει το ίδιο κινητό να μην εγκαταστήσει την νέα πλατφόρμα αλλά να μείνει με την παλιά και με λίγα POI για να μην bufferιάζει η μνήμη του, στην 4.10.60 λοιπόν έβαλα όλους τους καινούργιους χάρτες και δουλεύει με ελαφριά καθυστέρηση αλλά εντός δόμου και όχι αριστερά δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πρώτα να απεγκαταστήσεις την παλιά έκδοση απο το κινητό σου. (Το sis αρχείο απλά θα διαγράψεις)

Μετά θα περάσεις στην κάρτα μνήμης τον φάκελο garmin και όπου σου ζητήσει αντικατάσταση θα κάνεις.

Έπειτα θα κάνεις setup το καινούργιο sis αρχείο και είσαι έτοιμος!

 

ευχαριστώ φιλε

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο αρχειο με poi ανανεωμενο για ελλαδα?οχι δισπαρτα αρχεια που θελουν 2 μερες να ταξινομηθουν ομως

 

σε αυτο το site http://index.pois.gr/ για το garmin εχει το αρχειο .gpx αλλα χωρις .bmp αρχειο.δηλαδη δεν θα εχει φωτο το Poi?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα δοκίμασα το Garmin και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί. Η κάλυψη που έχει, τουλάχιστο στο Βόλο και την ευρύτερη περιοχή που το δοκίμασα, είναι κάτι το απερίγραπτο. :D

 

Δεν ξέρω καν αν θα κρατήσω το Sygic, αν και το interface του μου αρέσει εξίσου. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα δοκίμασα το Garmin και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί. Η κάλυψη που έχει, τουλάχιστο στο Βόλο και την ευρύτερη περιοχή που το δοκίμασα, είναι κάτι το απερίγραπτο. :D

 

Δεν ξέρω καν αν θα κρατήσω το Sygic, αν και το interface του μου αρέσει εξίσου. :)

 

Χρονια σου πολλα φιλε.Δικαιο εχεις.Αλλα γιατι ο προβληματισμος;Αφησε τα και τα 2.Ετσι και αλλιως <<τζαμπα>> ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

μια απλοικη ερωτηση την οποια εκανα και στο χωρο συζητησης για το Ν95 ..

 

πως μπαινει το αυθεντικό garmin mobile xt στο NOKIA N95 8G μια και δεν εχει υποδοχη καρτας? και αυτο το ρημαδι το garmin ειναι πανω σε καρτα?

 

ΥΓ

 

αν εχει απαντηθει παρακαλω ποσταρετε την απαντηση μια και οσο κοιταξα δεν ειδα κατι μονο πονοκεφαλο απεκτησα λογω του αστιγματισμου..

Link to comment
Share on other sites

μια απλοικη ερωτηση την οποια εκανα και στο χωρο συζητησης για το Ν95 ..

 

πως μπαινει το αυθεντικό garmin mobile xt στο NOKIA N95 8G μια και δεν εχει υποδοχη καρτας? και αυτο το ρημαδι το garmin ειναι πανω σε καρτα?

 

ΥΓ

 

αν εχει απαντηθει παρακαλω ποσταρετε την απαντηση μια και οσο κοιταξα δεν ειδα κατι μονο πονοκεφαλο απεκτησα λογω του αστιγματισμου..

ρε συ σε φακελους ειναι το garmin,ποια καρτα?????:blink::blink::blink::blink:ημαρτον...
Link to comment
Share on other sites

@ghelakis θα συνδεσεις το κινητο σου με το pc σε λειτουργια μεταφορας δεδoμενων και μετα θα μπορεις να μεταφερεις οτι θελεις σε αυτο. Οδηγιες εγκαταστασης υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εχω την 4.20.30w

 

Αυτο φταιει.βαλε την τελευταια και θα εισαι οκ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δουλεψει και της 2 εκδοσης πολες διαφορες δεν θα δεις εκτος και αν θαις να βλεπεις τον καιρο μεσο wifi, στην καινουργια εκδοση. Το interface ειναι το ιδιο και το κακο και στα 2 για πλοηγιση ειναι παντα πρεπει να ξεκινισεις απο Χωρα, Πολη, διλαδη δεν μπωρεις να βαλεις κατευθιαν διευθινση και αριθμο αφου ψαχνεις στην ιδια Πολη.Παντος βαλε την καινουργια εκδοση δεν πιστευω να σιναντισεις προβλημα.

 

Το πιο βασικό είναι ότι κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα το σήμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την προθυμία των απαντησεων!!! θα το κανω αλλα θα ειναι αυθεντικο το Garmin θα πεσει σπασιμο...

γιατι το δικο μας δεν ειναι το....αυθεντικο garmin?:D

 

ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΠΑΣΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνεις το interface... εδώ μιλάμε για εγαρμογή gps οπότε χάρτες!!! :):p

Ναι, έχεις δίκιο. Στο θέμα της πληρότητας χαρτών το Garmin είναι πολύ μπροστά. :)

 

Χρονια σου πολλα φιλε.Δικαιο εχεις.Αλλα γιατι ο προβληματισμος;Αφησε τα και τα 2.Ετσι και αλλιως <<τζαμπα>> ειναι.

 

Thanks για τα χρόνια πολλά. :D

Ναι, μάλλον θα τα κρατήσω και τα δύο. Απλά δε θα βιαστώ να αναβαθμίσω το Sygic. Το Garmin είναι πληρέστατο.

 

============================================================

 

Πάντως με ανακούφιση είδα ότι το bug με τη δίεση στο τηλέφωνό μου (Ν82) εξαφανίστηκε, αν και όχι εντελώς. Έχει μείνει ένα κατάλοιπο. Στον X-plore, όταν θέλω να κάνω scroll σε ένα φάκελο, ενώ το scroll up (με το πλήκτρο: *) γίνεται κανονικά, απεναντίας για να κάνεις scroll down (με το πλήκτρο: #) χρειάζεται να κρατήσεις λίγο τη δίεση. Αν την πατήσεις κανονικά, κάνει επιλογή αρχείου/φακέλου. Μικρό το κακό πάντως, μπροστά στο γεγονός ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Garmin εντελώς απροβλημάτιστα, αυτό δεν είναι τίποτα. ;)

 

Επίσης εύχομαι να υπήρχε η δυνατότητα να συνεργάζεται το geotagging των φωτογραφιών με τους χάρτες του Garmin, αλλά αυτή τη χάρη δε νομίζω να μας την κάνει η μαμά Nokia. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αριστοτέλη για έναν χάρτη της Γαλλίας (του Παρισιού κυρίως) ποιον να βάλω? Τον NT 2008?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Η εκδοση4-10-80 στο Ν95 8GB κολαει συνεχως εχει πολλα προβληματα...Η καλυτερη λυση ειναι η 4-10-60 με ολους τους νεους χαρτες, τα νεα poi και οτι αλλο εχει ανεβασει ο Αριστοτελλης...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο 6120 αργεί ο 1.30 οπότε δυστυχώς επιστρέψαμε στον 1.25.... Με τον 4.10.60 γιατί όπως λέει και ο φίλος πριν κολλάει με το 4.10.80... Μόνο POI έχω βάλει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω κατι και εγω εκ μερους ενος φιλου. Εχει το 6110 navigator του εχουν περασει το garmin με ελληνικους χαρτες αλλα γενικα δεν εμφανιζονται οι ονομασιες των διευθυνσεων. Το μονο που βλεπεις ειναι μονο δρομοι και απο οτι το ειδα λιγο στις ρυθμισεις εχει τσεκαρισμενα να φαινονται και medium τα γραμματα. Υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν εχει κανει η ειναι ετσι το προγραμμα. Αλλα αν ειναι ετσι αχρηστο μου φαινετε να μη ξερεις ποια οδος ειναι καθε δρομος.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Η εκδοση4-10-80 στο Ν95 8GB κολαει συνεχως εχει πολλα προβληματα...Η καλυτερη λυση ειναι η 4-10-60 με ολους τους νεους χαρτες, τα νεα poi και οτι αλλο εχει ανεβασει ο Αριστοτελλης...

 

κι εγω το ιδιο κινητο εχω και δεν μου κολλαει καθολου. περιεργο :blink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο κινητο εχω και δεν μου κολλαει καθολου. περιεργο :blink:

 

Εχεις περασει και τους 3 χαρτες και τα poi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις περασει και τους 3 χαρτες και τα poi?

 

να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να φανεί χαζή, χρειάζονται και οι 3 χάρτες για να λειτουργεί σωστά ο Autohellas ή δεν έχει σχέση ο ένας με τον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να φανεί χαζή, χρειάζονται και οι 3 χάρτες για να λειτουργεί σωστά ο Autohellas ή δεν έχει σχέση ο ένας με τον άλλο?

 

Δεν ειναι χαζη ερωτηση,οχι δεν χρειαζονται και οι 3 χαρτες για να λειτουργει σωστα ο Autohellas,ειναι ασχετοι ο ενας με τον αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απ' ότι έχω καταλάβει (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) οι άλλοι χρειάζονται για βουνό (αν έχεις τζιπ να πάς) και θάλασσα (αν έχεις σκάφος να πάς), σωστά?
Link to comment
Share on other sites

απ' ότι έχω καταλάβει (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) οι άλλοι χρειάζονται για βουνό (αν έχεις τζιπ να πάς) και θάλασσα (αν έχεις σκάφος να πάς), σωστά?

 

Σωστα!!! Απλα ρωτησα παραπανω αν εχει περασει και τους 3 γιατι δεν μπορω να βρω τι φταιει που κολαει το δικο μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O Bluechart atlantic 9.5 στους περισσότερους με την 4.10.80 ΔΕΝ τρέχει (η εφαρμογή κρασάρει πίσω στο μενού του κινητού).

 

Σ'εμένα ούτε ο Europe 2008 NT τρέχει (με αυτόν η εφαρμογή πάλι κρασάρει).

 

Μόνο ο autohellas και ο anavasis δουλεύουν κανονικά.

 

Κάποιοι με φορματ στην κάρτα μνήμης (ή νέοι που πέρασαν το πρόγραμμα για πρώτη φορά στο κινητό) έτρεξαν κανονικά τον bluechart μαζί με τους άλλους δύο... Κάποιο αρχείο από την προηγούμενη έκδοση κάνει όλη τη ζημιά... Ως τώρα, άγνωστο ποιό...

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...